Meer samenwerking in de middenstand is noodzakelijk Groei vakbonden 20.000 man NIETO IS Stichting terugzien Jeugdbelangen Parochie St. Jen kan up een vruchtbaar jaar wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse cour Ant Djakarta en Nederland herstellen diplomatieke betrekkingen SUNNY ROZIJNENBROOD 215 Miljoen vorstschade Prinses Beatrix brengt bezoeken aan Japan, Ver. Staten en Canada Vrije tijdbesteding oudere jeugd blijft probleem Vrouw verdwenen na reeks oplichtingen Sanering broodbakkerijen J Metro gaat 60 procent meer kosten Jongens dreigden met kidnapping Qdagroep - kabouters - slaakt noodkreet Grote activiteit Tijd van afwachten is voorbij Samenbundeling betekent „macht" Kredietverlening Sl'lNNY CO-OP LEKKERALST FIJNSTE BANKET! Kamer misnoegd over kabinet Iri Belgie 10 Jaar voor moord op Venlose meisje Verjaardagsactie Oudere Jeugd MAANDAG 18 MAART 1963 85e JAARGANG No. 22 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Wil het midden- en kleinbedrijf zich in de toekomst kunnen hand haven, dan zal het zijn kracht, meer dan tot nu toe is gebeurd, moe ten zoeken in samenwerking. Die samenwerking is mogelijk en wel in velerlei vorm en op verschillend terrein. Economische samenwer king moet, wil men resultaten zien, dan ook niet beperkt blijven tot de klassieke vormen van samenwerking, zoals inkoopcombinaties e.d., maar men zal ook moeten streven naar meer moderne uitingen van samengaan, zelfs over de branche-grenzen heen. Het is noodzakelijk dat hierbij uit drukkelijk vooropgesteld wordt, dat wij geen enkele vorm van samen werking bijzonder willen aanbeve len. Ieder geïnteresseerde onderne mer zal er goed aan doen, nauwge zet na te gaan en dan het liefst met inzet van deskundigen, die hij bij de organisaties of bij de rijks- middenstandsvoorlichtingsdienst kan vinden wat in zijn geval de beste oplossing kan zijn. Uiteraard blijft nadien de verantwoordelijke beslis sing altijd aan de ondernemer voor behouden. Overwegingen met betrekking tot het geheel of gedeeltelijk prijsgeven van zijn zelfstandig heid, zullen bij het nemen van een beslissing zeker een belang rijke rol moeten spelen. Wij menen dat, voor zover econo mische samenwerking leidt tot hand having en verbetering van de posi tie van de middenstand in het al gemeen en van de betrokken onder nemer in het bijzonder, men positief kan staan tegenover economische samenwerking. Iemand heeft eens ooit geschreven dat economische samenwerking is begonnen in de crisistijd van de der tiger jaren. Het is dus ook hier zo als bij zoveel andere zaken, dat bij zondere noodomstandigheden dwingen tot prestaties, die voordien tot onmogelijk werden gehouden. Er is nu wel geen sprake van een crisistijd, maar toch dient er o.i. op te worden gewezen, dat de tijd van sleur en afwachten reeds lang voor bij is. De middenstand zal, en hier is door velen al op gewezen, alle zeilen moeten bijzetten, wil zij geen terrein gaan verliezen. Het doel van de economische sa menwerking is, het verkrijgen-van economische voordelen voor de sa menwerkende ondernemers. Oor spronkelijk ging het er om de con currentie van de middenstands-on dernemers, t.o.v. de andere bedrijfs vormen te behouden en/of te ver sterken. Nadien werd economische samenwerking ook aangegaan tot verbetering in de bedrijfsresultoten van de individuele ondernemer. Al samenwerkende, kan men grotere projecten onderhanden nemen, zon der dat men zijn zelfstandigheid ge heel prijs geeft. De diplomatieke betrekkingen tus- van Nederland en Indonesië zijn for meel hersteld, cinds zij op 17 aug. 190 door de Indonesiërs werden ver broken. De Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties maakte woens dag het herstel van de betrekkingen bekend en deelde mee, dat de eerste zaakgelastigden met de rang van mi nister door beide regeringen zijn be noemd. De vertegenwoordigingen in Den Haag en Djakarta zullen de rang van ambassadeur krijgen. De zaek- gelastigden zijn voor Indonesië de heer Mohammed Sjarif 'en voor Ne derland drs. C. L. Barkman. Voor tienduizend guldens zijn win keliers en particulieren in Ooster beek, Arnhem en Nijmegen en ver moedelijk ook nog in andere plaat sen van het land opgelicht door een 61-jarige vrouw, die een .half jaar geleden plotseling in Wolfheze op dook en die sinds enkele dagen spoor loos is. De vrouw, mevr. S., liet een groot aantal slachtoffers achter, som migen met waardeloze schuldbekente nissen. Hoe groot de totale schade is, kan thans onmogelijk vastgesteld wor den. Volgens de politie in Renkum is het mogelijk, dat men aan de 50.000 gulden komt. Zoals hierboven reeds werd ver meld, kan men op verschillende ge bieden en in velerlei vormen samen werken. Bijvoorbeeld op het terrein van de inkoop, de verkoop, de pro ductie, de reclame, de financiering, etc. In het algemeen stellen wij, dat het voor iedere ondernemer, zowel de detailhandel als het ambacht en de dienstverlenende sector, zonder meer duidelijk moet zijn dat samen bundeling van krachten „macht" be tekent. Bij gezamenlijke massale in koop, kunnen lagere inkoopprijzen worden bedongen. Gezamenlijke re clame-acties kunnen veel grootser worden opgezet dan individueel en daardoor meer effect sorteren. Ge zamenlijk opereren maakt het mo gelijk, meer specialisten aan te trek ken, waardoor de kans op succes groter wordt. Een zeer belangrijke vorm van samenwerken willen wij niet onvermeld laten. (In onze editie van vrijdag 8 maart, hebben wij er uitgebreid over geschreven). Wij doelen hier op de bedrijfs- vergelijking. Hierbij gaat 't er om dat een aantal branche-ge noten in clubverband op gere gelde tijden bijeenkomt en dan bedrijfseconomische ervaringen en cijfers uitwisselt. Zo'n discussie is voor ieder van de deelnemers zeer leerzaam. Conclusie mag dus zijn, dat economische sa menwerking het de middenstanders mogelijk maakt de voordelen van 't grootbedrijf binnen hun bereik te brengen zonder verlies van de voor delen, aan hun eigen bedrijfsvorm verbonden. Ook de rijksoverheid vindt sa menwerking uitermate belangrijk. Daarom is door haar een „krediet voor economische samenwerking" in het leven geroepen. De garantie die de overheid voor dit krediet geeft, maakt het mogelijk dat samenwer kende ondernemers een rationelere bedrijfsopzet kunnen financieren. Dit samenwerkingskrediet kan zo wel dienen voor financiering van in- - vesteringen zoals aanschaf machines en uitbreiding bedrijfsruimte, als voor het verstrekken van bedrijfs kapitaal, zoals ter financiering van voorraden en vorderingen. De kredietverstrekking moet in een redelijke verhouding staan tot het door de aanvragers reeds in de onderneming geïnvesteerde eigen op lange termijn aangetrokken ka pitaal. Enig kapitaal moet dus reeds ter beschikking staan, hetgeen dan kan dienen tot deelname in de fi nanciering of tot het stellen van ze kerheid. Aan het „economisch sa menwerkingskrediet" is geen limiet gesteld. De looptijd bedraagt maxi maal 10 jaar. De gebruikelijke de betrente en omzet provisie worden aan de kriedietnemers in rekening gebracht. Het krediet kan bij een van de kantoren van de Nederlandse Mid- denstandsbank N.V. worden aange vraagd. De gekozen vorm van sa menwerking moet echter wel van tevoren door de minister van Eco nomische Zaken zijn goedgekeurd. Het totale aantal leden van de vak beweging bedroeg op 1 januari 1962 1 miljoen 19.500. Dat was 20.700 meer dan een jaar daarvoor. Van de ze groei, die slechts de helft bedroeg van die van het jaar ervoor, vielen er ruim 7000 aan de grote vakcentra les toe, en ruim 13.000 aan organi saties, die niet bij hen waren aange sloten. Onder de vakcentrales maakte de KAB de meeste winst met 5995 De Rotterdamsche metro in 1967 in bedrijfgaat 205 a 210 miljoen gulden meer kosten, ruim zestig procent meer dan aanvan kelijk was begroot (135 miljoen gulden). Tot deze berekening kwa men donderdag j.l. in een vrij lang durig debat in de gemeenteraad de wethouders mr. H. Bavinck (open bare werken) en H. W. Jettinghoff (openbare nutsbedrijven), die met succes een kredietaanvraag van 39 miljoen gulden voor de aanleg van het bovengronds gedeelte een viaduct in het zuidelijk stadsdeel verdedigden. Drie jongens, de 16-jarige D. L. en de 18-jarige G. v. d. L. en de 14-jarige D. hebben naar eerst nu bekend wordt vorige week het echtpar Peters in het Betuwse dorp Lent de „vreselijkste dagen van hun leven" bezorgd. Vorige week hadden de knapen aan het echtpaar brieven geschreven waar in zij f 250 eisten, wilde de heer en mevrouw Peters hun vierjarige dochtertje Dorientje niet „kwijtra ken". Zaterdagavond konden de de jongens worden gearresteerd. Zondagavond werden ze weer vrij gelaten omdat de officier van ju stitie voor kinderzaken in Arnhem, mr. W. Ellens, het „kinderspel" vond. In Lent neemt men de offi cier zijn mildheid nogal kwalijk. 'Men vindt dat tegen de jongens 'n strafvervolging moet worden inge steld. Het landelijke saneringsfonds broodbakkerijen wordt per 1 mei opgeheven, het aparte Friese sane ringsfonds blijft nog tot 1 dec. be staan. Het bestuur van het bedrijf schap voor het bakkersbedrijf heeft hiertoe besloten. Het landelijk fonds heeft de op heffing van 946 bakkerijen bewerk stelligd en 34 bedrijven tot het vor men van combinaties gebracht. In Met 51 tegen 48 stemmen heeft de Tweede Kamer haar misnoegen uitgesproken over de beslissing van het kabinet om de heruitzending van het BBC- interview met Ge orges Bidault tegen te gaan. De meerderheid was slechts drie stem men. Dat de motie ingediend door de socialist Kranenburg werd aanvaard, is een gevolg van het feit dat mr van Doorn, voorzitter van de K.R.O., met vier andere KVP-afgevaardigden (mej. Knol en de heren Andriessen, Baeten en Kleisterlee) zich voegden bij de anti-revolutionairen, socialisten, communisten en pacifisten, die het met de regering oneens waren. De Belgische minister van finan ciën, Dequae, heeft op een pers conferentie in Brussel meege deeld, dat de vorstschade in België kan worden geraamd op drie mil jard Belgische frank, zijnde onge veer 215 miljoen gulden. De Belgische staat ontving onge veer 700 miljoen frank minder be lasting als gevolg van de stagnatie in het vervoer. Hij moest 600 milj. meer uitgeven voor steun aan werklozen en hij zal een schade van ruim 1500 miljoen frank moe ten dragen, die de strenge winter heeft toegebracht aan het wegen net. nieuwe leden, het NVV het minst met 702 man, het CNV lag ertussen met een groei van 1076 leden. De vierde (niet-erkende) vakcentrale, de NVC, boekte een verlies van 675 leden, zo blijkt uit cijfers van het CBS, gepu bliceerd in de Sociale Maandstatis- tiek. Van het totaal aantal georganiseer- den - zij vormden 40 percent van de beroepsbevolking - was 81,7 percent (vorig jaar 82,4) aangesloten bij een vakcentrale. Het NVV telde per 1 januari 1962 507.666 leden; de KAB 417.780 en het CNV 269.202. De Nederlandse vakcentra le was op die dag 10.000 leden groot; haa ledental heeft sinds 19958, toen ze nog 12.000 leden telde, een voort durende daling te zien. totaal heeft het fonds f 1.117 000 uitgekeerd, namelijk f 995.760 aan bakkers die hun bedrijf ophieven, f 42.800 aan particuliere bakkers die combinaties vormden en f 78.440 aan coöperaties, die tot samenvoeging over gingen. De gemiddelde weekomzet van de met behulp van het fonds opge heven bedrijven bedroeg tien en 'n halve baal bloem van 50 kg., dat betekent een kleine 900 broden. Per baal weekomzet bedroeg de uitkering honderd gulden, de ge middeld per bedrijf gedane uitke ring was f 1053.- Het Arnhemse gerechtshof deed uitspraak in de zaak van de wurg- moord op het 16-jarige meisje Joke Groenendaal uit Venlo. De 26-jarige K. G. W. M. werd er aan schuldig bevonden en wegens doodslag ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De procureur-ge neraal had levenslang gevangenis straf geëist. De jongeman, glas-in-loodzetter van beroep, beging zijn trieste daad op 10 mei 1960. Kort tevoren was hij uit een psychiatrische inrichting te Heilo weggelopen. Hij gaf voor fotograaf te zijn en lokte het mei sje onder het voorwendsel foto's van haar te willen maken voor ge- illustreerde bladen, mee naar een vuilnisbelt bij Venlo. Daar randde hij haar aan waarna hij haar wurg de, De dader van deze deerniswek kende daad werd in eerste aanleg door de Roermondse rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dit vonnis werd in hoger be roep door het Bosche gerechtshof bevestigd. De Hoge Raad vernie tigde het arrest van het gerechts hof en verwees de zaak naar het hof te Arnhem. Prinses Beatrix, zal in april, Ja pan, Amerika en Canada gaan be zoeken. Zij vertrekt 1 april en keert 28 april weer in Nederland terug. Zoals bekend moest de prinses in no vember van het vorig jaar haar semi- officiële wereldreis afbreken i.v.m. het overlijden van prinses Wilhelmi- na. Zoals reeds eerder hericht is, heeft prinses Beatrix momenteel de maze len. Volgens de rijksvoorlichtings dienst moet de prinses voorlopig nog het bed houden, maar aangenomen mag worden dat zij tegen 1 april weer geheel hersteld zal zijn. De Prinses vertrekt op 1 april met een lijnvliegtuig van de KLM via de Poolroute naar Tokio. Tijdens haar bezoek aan Japan zal zij door keizer Hirohito worden ontvangen. Van Japan gaat de Prinses via Ha waii naar de westkust van de Ver enigde Staten, waar zij enkele dagen zal blijven, naar Washington. Zij hoopt daar een bezoek te brengen aan president Kennedy. Verder staan op het programma een bezoek aan het Amerikaans Peace-Corps en het leggen van een gedenksteen in het nieuwe Nederlandse ambassadege bouw. De Prinses zal in Washington een concert bijwonen van het Resi dentie-orkest uit Den Haag, dat in die tijd een tournee van vijf weken door de Verenigde Staten maakt. Vervolgens vertrekt de Prinses voor een aantal dagen naar New- York, waar zij het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zal bezoeken. Het ligt in de bedoeling dat de Prinses de secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, zal ontmoeten en een vergadering van een VN-commissie zal bijwonen. Tot besluit van haar reis gaat de Prinses naar Canada voor een bezoek van enkele dagen aan vrienden in Ottawa. Op 28 april keert de Prinses van Montreal naar Nederland terug. De stichting Jeugbelangen in de parochie St. Jan kan terugzien op een vruchtbaar 1962. Het is een jaar geworden waarin veel is bereikt en waarin voor en door de jeugd heel wat tot stand werd gebracht. Niet alleen wat de financiële kant betreft ligt de meest gunstige zijde van de munt boven dank zij o.a. de voortreffelijke steun die 't jeugd werk iedere dag opnieuw weer door middel van de verjaardagsactie mag genieten maar ook de belang stelling voor de jeugd, speciaal wat de hobby-clubs van De Terp aan gaat, is bijna boven verwachting gegroeid. Naast de zorg die de leiding van de stichting heeft voor goede lei ders en leidsters, blijft uiteraard ook al kan dan het jaar 1962 met een voordelig saldo worden afgeslo ten de zorg voor de financiële zijde van dit werk. Een enkele blik in het financieel overzicht spreekt voldoende. Zo is er voor uitgaven op de begroting 1963 een bedrag van 26.600.uitgetrokken, dat wil zeg gen 500.per week voor 't jeugd werk in de parochie St. Jan. Het is dit jaar al weer vijf jaar geleden dat in de parochie St. Jan volop activiteiten aan de dag wer den gelegd voor „PUTU BAJES", 't PUin en TUinfeest ten BAte van de JEugd Samenwerking. In die dagen rijpte het plan ook om, naast de be staande Andreas Zijlmansgroep en de Odagroep, hobby-clubs te gaan vormen. te bekijken wat goed is voor de jeugd èn er ons op te bezinnen of wij, wat wij doen, goed doen en misschien ook nieuwe mogelijkhe den te zoeken", aldus de heer De Waal. Hij benadrukte dat voor 'deze uitgebreide taak de adviesraad niet gemist kon worden. De voorzitter zei ook dat men er nog aan zal moeten wennen dat slechts eenmaal per jaar samen met de adviesraad vergaderd zal worden, in tegenstelling met het dagelijks bestuur, dat nagenoeg iedere week samenkomt, terwijl het volledig be stuur om de twee maanden verga dert. Voorzitter De Waal noemde het contact samen met de adviesraad en in het bijzijn van de hoofdleiders en leidsters enorm belangrijk. Hij zei dat een dergelijk contact er voor waakt dat men zelfgenoegzaam gaat worden, terwijl het bovendien de verplichting oplegt te kijken wat er gedaan is en wat er gedaan moet worden. Bijzonder enthousiast bleek de voorzitter te zijn over de medewer king van de parocliianen in 't kader van de verjaardagsactie. Ondanks 't feit dat het aantal parochianen ie der jaar terugloopt, blijft de op brengst van de verjaardagsactie vrijwel constant, waaruit dus ge concludeerd mag worden dat per Op 11 juli 1958 werd de Stichting Jeugdbelangen voor de parochie St. Jan opgericht. De heer J. A. de Waal, voorzitter van het stichtings bestuur, waarschuwde er tijdens de jaarvergadering voor, dat 't stich tingsbestuur moet oppassen niet het gevoel te krijgen dat het werk nu is gedaan. Hij zei, dat er voor 't stich tingsbestuur nog talrijke taken la gen weggelegd in de oplossing van de financiële vraagstukken en in 't onderhouden van contacten met bur gerlijke en geestelijke overheid. „Wij hebben in wezen de taak te zorgen voor de jeugd van de paro chie St. Jan. De zorg voor hetgeen er is, mee te zoeken naar leiders en leidsters, de zaak enthousiast te houden, te peilen wat de jeugd wil, parochiaan ieder jaar meer wordt gegeven. Het jeugdwerk in de parochie kost gemiddeld 40.per kind per lidmaatschap, terwijl de kosten 150 gulden per kind bedragen wanneer het lid is van de Verkennerij en lid van bijvoorbeeld 2 Terp-clubjes. De contributie die ieder kind moet betalen, ligt rond de 12.Dat de parochie hier iets extra's doet, is dus wel nodig. Voorzitter De Waal bracht grote dank aan die mensen, die iedere dag opnieuw in touw zijn om de verjaardagsactie een vlot ver loop te doen geven. De netto-opbrengst van de ver jaardagsactie over 1962 bedroeg 1.644.68, terwijl de parochie over datzelfde jaar 4732 jarigen telde. Het aantal jarigen in 1961 bedroeg 4746 en in 1960 5000. De opbrengst van de verjaardagsactie staat op de begroting voor 1963 vermeld met 'n post van 1.600. De jeugd van 17 - 18 - 19 jaar blijft een groot probleem. De grote moeilijkheid hierbij is, dat men niet goed weet welke ontspanning hen geboden moet worden. De jeugd- sociëten, zoals men die in sommige plaatsen en dorpen kent, zijn op verschillende plaatsen weer ten gronde gegaan. Vanuit de vergade ring werd de suggestie gedaan, dat de biljartsport misschien aantrekke lijk voor deze jeugd zou kunnen zijn, terwijl men dan in de toekomst eventueel mee zou kunnen doen aan de competities van de junioren-bil jartbond. In verband hiermee kwam ook het gebouw, waarin momenteel de levensschool nog gevestigd is, ter sprake. De voorzitter zei, dat het aanvankelijk de bedoeling was ge weest van het kerkbestuur het ge bouw te verhuren aan een of ander bedrijf. Na een gesprek, dat met Deken van den Hurk is gehouden, is komen vast te staan dat het gebouw zeker niet aan het bedrijfsleven zal worden verhuurd. Verscheidene van de aanwezigen zagen hier een mooie oplossing weggelegd om de oudere jeugd in onder te brengen. De moeilijkheid die voor de oude re jongens speelt, geldt ook voor de meisjes van die leeftijd. Ook hier zal het nog een groot probleem zijn wat aan deze vrouwelijke jeugd ge boden kan worden. De noodzaak aan goede leiders en leidsters zal uiteraard ook in dit verband een grote rol gaan spelen. De heer de Waal zei toe, dat binnen niet al te 'lange tijd in het bestuur een be spreking gehouden zal worden om dit probleem tot een oplossing te brengen. De secretaris, de heer J. C. A. van Nuenen, kon in zijn jaarover zicht melding maken van de ver schillende activiteiten die door de groepen aan de dag waren gelegd. De Andreas Zijlmansgroep hield in maart een uitstekend geslaagde ouderavond, terwijl in april de ac-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1