Gemeente Waspik heeft sluitende begroting Nog dit jaar nieuwe kleuterschool Gemeenteraad Drnnen Bouw van 32 woningwetwoningen en 16 premie woningen in uitbreidingsplan Noulanden Bouw van 6 noodlokalen ten behoeve van het onderwijs Crediet van f20.250,- voor verfraaiing Gemeentehuis Provinciaal nieuws Huub v. d. Hou! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 MAART 1963 BINNENLAND DR. HOUBEN DIT JAAR NOG GOUVERNEUR BUITENLAND FEESTKAAS De raad der gemeente Drunen kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Stie- ger en nam weer verschillendebelangrijke besluiten. De agenda vermeldde weer onderwij saangelegenheden en de bouw van 6 nood- lokalen in het uitbreidingsplan Noulanden, voor de ULO-school die in september a.s. zal starten, alsmede voor de St. Paulus-school, die per 1 september zal moeten beschikken over 4 lokalen, alsmede kre dieten voor de aanschaf van meubilair, etc. De raad gaf ook zijn goedkeuring voor de bouw van 32 woningwetwoningen, alsmede voor de bouw van een 16-tal premiewoningen van hetzelfde type, als deze woningen zullen worden gebouwd door een aannemersmaat schappij. Subsidies werden gegeven aan het W.G.K., alsmede aan het bestuur van de historische sectie van het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen. Er werd aangekocht van het R.K. Kerkbestuur pand no. 17 in de Stationsstraat, en voor verfraaiing van het gemeentehuis, dat men momenteel ingrijpend heeft ver bouwd, werd nog een krediet verleend van 20.000.Aangaande deze post, hadden diverse leden enkele opmerkingen. Bij het vaststellen van de notulen vroeg de heer De Veer, die de vori ge vergadering niet aanwezig kon zijn, nog een algemene beschouwing te mogen geven op de in deze ver gadering behandelde begroting. Deze beschouwing was dermate interessant, dat wij deze gaarne vol ledig willen weergeven. Zoals reeds in de toelichting op de begroting wordt vermeld, ziet de gemeente zich geplaatst voor toe nemende uitgaven, waartegenover niet steeds toenemende inkomsten kunnen worden verwacht. Welis waar is voor 1963 nog een sluitende begroting gemaakt; het is de vraag of dit in de toekomst zo kan blijven. De kapitaalslasten zijn enorm toe genomen. Was de verhouding eigen kapitaal - geldleningen in 1956 nog 1 3, in 1963 is deze verhouding 1 13,5 geworden. De kapitaalslasten zullen in de toekomst hierdoor een voortdurende druk op de begroting uitoefenen. Ook de personeelslasten beloven in de komende jaren nog aanzienlijk te stijgen. Natuurlijk kan men de oor zaken van deze verslechtering voor de financiële positie gemakkelijk aanwijzen. Zowel de uitbreiding van dé overheidstaak als het bevolkings- agres spelen hierbij een belangrijke rol. Daarbij komt dat Drunen in 'n Overgangsstadium verkeert van kleine plattelandsgemeente naar meer stedelijke allure. Onze gemeen te heeft hierdoor waarschijnlijk bij zondere lasten. Het gemeentebestuur geeft aan, te weten, dat de gemeente Drunen door structuurstijging bij zondere uitgaven heeft te doen en zegt toe, bij de overheid stappen te ondernemen om een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds te krijgen, gebruikmakende van de z.g. verfijningsregeling. Kan de burgemeester ook vertel len op welke wijze dit wordt gepro beerd? Is hierbij nog steun te krijgen van b.v. het E.T.I. van Noord-Brabant? Over de algemene gang van za ken bij het uitgavenbeleid, zouden de volgende vragen kunnen worden gesteld. De gemeente moet trachten in de stedebouwkundige structuur tot een meer stedelijke conceptie te komen. Onze gemeente heeft door groei van de industrie vele mensen uit andere plaatsen moeten aan trekken. Dit is wellicht tijdelijk iets minder, maar zal in de toekomst toch weer toenemen. Nog steeds blijkt dat het verloop onder de van buiten aangetrokken arbeidskrach ten groot is. Dit vindt geen oorzaak in de werkrecreatie, maar wel in 't woonmilieu. Binding van de nieuwe ingezetenen is slechts mogelijk, als aan hun behoeften wordt tegemoet gekomen. Van belang is hierbij o.a. een meer stedelijke aanblik van on ze gemeente, ook in de hoofdstraten, zoals b.v. de Grotestraat. Kan er geen stimulans worden ge geven tot vestiging op het indus trieterrein, door geen vergunning te geven, voor uitbreiding en verbou wing van het soort bedrijfsruimte in de kom van de gemeente of door het stellen van meer eisen aan de vormgeving? Kan er bij de provin cie niet worden aangedrongen op verbetering van het wegprofiel en de afwatering, waardoor grote over stromingen worden voorkomen op deze weg? Over de aantrekkelijk heid van onze gemeente als recrea tiegebied kan ook nog wel het een en ander worden gezegd. Overschat de recreatieve betekenis van de dui nen en bossen niet. Blijkt niet steeds weer dat de aantrekkelijkheid voor grote aantallen mensen pas aanzien lijk wordt verbeterd indien men ook wateren vindt? Ik denk hierbij aan roeivijvers en zwemgelegenheid. Kan in die richting niet zowel de aantrekkelijkheid van de gemeente als recreatiegebied en als woonge bied worden verhoogd? Is door aan leg van meer verharde wandelpaden in een deel van de bossen de toe gankelijkheid voor meer bejaarde mensen niet te verbeteren? Gedacht kan worden aan een soort park, waarin ook banken zijn geplaatst. Verdient het geen aanbeveling méér en beter parkeergelegenheid te ver schaffen bij de ingang van bossen en duinen? Is betere spreiding van het bezoek niet mogelijk door het aantal punten waar wandelingen kunnen beginnen, te vermeerderen? Heeft de gemeente aandacht voor het aantrekken van industrieën, juist buiten de metaal- en schoen industrie? Moet niet meer worden gestreefd naar grotere diversiteit? Heeft de gemeente in dit verband keëds gereageerd op het E.T.I.-rap port over midden-Brabant? Is men er zich van bewust dat diversiteit niet alleen nodig is om conjunctuur op te vangen, maar vooral ook dient voor de ontplooiingsmogelijkheden van de bevolking? Dit zijn enkele van de belangrijkste mogelijkheden tot sfeer en verbetering in de ge meente. Dit zijn alle vraagstukken die een oplossing vragen, doch die ook een enorme last met zich brengen. In dit licht bezien, vormen zowel het ver werven van meer inkomsten als de prioriteitenbepaling een belangrijk probleem van het gemeentebestuur. Burgemeester Stieger had naar aanleiding van dit commentaar nog de volgende opmerkingen: Voor wat betreft de ontwikkeling van de gemeente, de leefbaarheid daar in en het aantrekken van in dustrie, verwees de voorzitter ook naaf het door de heer De Veer ge noemde E.T.I.-rapport. Spreker was zelf lid van de streekraad, waarin dit rapport ook uitvoerig is behan deld en waarover straks een struc tuurplan voor geheel midden-Bra bant zal verschijnen. De ontwikke ling van een gemeente, het vestigen van industrie en het ontwikkelen van recreatie etc., dit alle zijn pun ten die dikwijls niet alleen in een gemeente kunnen worden opgelost, maar die regionaal spelen. -Voor wat de befaamde verfijningsregeling be treft, merkte de voorzitter op, dat hieraan alle aandacht werd besteed. Tevens deed burgemeester Stieger op deze vergadering nog een twee tal mededelingen: a. Dat rijksgoedkeuring was ont vangen voor de bouw van de R.K. Huishoudschool en dat komende week met de bouw zal worden be gonnen; b. Dat in een artikel in een Dag blad betreffende de kerkenbouw in Drunen een onjuistheid was geslo pen. In het bewuste artikel wordt gezegd dat in plan-zuid in 1970 of even daarna een nieuwe parochie zal worden gesticht. Dit is niet juist. Gezien het feit dat eerst de uitbrei dingsplannen in noord geheel zul len worden afgewerkt, zal eerst in noord een nieuwe parochie worden gesticht. De plannen hiervoor zijn reeds in een zeer vergevorderd sta dium. ONDERWIJS Enkele kaarten en foto's zullen het geheel illustreren. Daar het niet mogelijk is van dit boek een zogenaamde populaire uit gave te maken, zal deze uitgave al leen met subsidie van de betrokken gemeenten tot stand kunnen komen. Door het bestuur van bovenver meld genootschap werd een verzoek ingediend om een subsidie van 300 gulden te verstrekken. Wanneer de uitgave gereed is, zullen 50 exem plaren ter beschikking van de ge meente worden gesteld. Van het Wit-Gele Kruis, afdeling Drunen-Elshout, was een verzoek ontvangen tot verhoging van het subsidie over het jaar 1962. De raad had reeds eerder een sub sidie toegekend van 4.820.zodat volgens voormelde regeling een ver hoging nodig zou zijn van ƒ2.111.07. Beide gevraagde subsidies werden verleend. WONINGBOUW Naast het nog gereedkomen van de 28 woningwetwoningen van het contingent van 1962 met de bouw, waarmee net is begonnen, zal dit jaar ook worden gestart met de bouw van 32 woningwetwoningen. In combinatie hiermee züllen ook een 16-tal premie-woningen worden gebouwd. In tegenstelling met an dere jaren, toen de dienst gemeente werken deze woningen ontwierp en daarna een aannemer zocht, is dit jaar een andere methode gevolgd._ Men heeft n.l. een door het minis terie goedgekeurd woningtype ge kozen en dit zal tegen de normale curve-prijs door een aannemers maatschappij, in dit geval de aan nemers-maatschappij Vlissingen uit Papendrecht, worden gebouwd. De woningen zullen worden gebouwd in het uitbreidingsplan Noulanden. De heer v. Huiten merkte op, dat op deze manier geen woningen wer den gebouwd in Elshout. De voorzitter merkte op dat dit jammer genoeg door deze methode niet ging, maar wees er op dat in Elshout dit jaar de particuliere bouw goed aan ?ijn trekken komt, zodat men in Elshout over de bouw activiteit niet behoeft te klagen. De raad gaf haar toestemming voor het verstrekken van de nodige kredieten. AANKOOP EN SLOPEN VAN PAND 17 IN DE STATIONSSTRAAT Het r.k. kerkbestuur te Drunen heeft te kennen gegeven het pand Stationsstraat 17 te willen verko pen. In het verleden is er wel eens over gedacht ter plaatse een lees zaal met bibliotheek te bouwen. Realisering van dit plan is voorals nog financieel niet mogelijk. Om trent de koopprijs heeft onderling overleg plaatsgevonden. De heer Brok was sterk gekant tegen het feit dat bedoelde woning als krot werd aangemerkt en der halve diende te worden gesloopt. In dien dit een krot was, dan diende, aldus de heer Brok, half Drunen te worden gesloopt. In deze tijd van woonschaarste vond de heer Brok deze gang van zaken niet juist, al was hij wel voor koop. De heer Mijnen sloot zich hierbij aan en stelde voor tot verkoop over te gaan, maar de beslissing slopen nog uit te stellen tot het moment dat b. en w. een duidelijke en goede bestemming aan het terrein konden geven. De voorzitter zegde toe, in de ver trouwelijke vergadering hierover nog wel nadere mededelingen over te zullen doen. Hij kon zich met het voorstel om het besluit koop en sloop gescheiden te houden, wel ver enigen en de raad besloot voorlopig alleen nog bij het eerste. VOORZIENINGEN GEMEENTEHUIS De raad heeft voor de verbou- .wing van het gemeentehuis inder tijd een krediet beschikbaar gesteld van 48.500.De verbouwing na dert thans zijn voltooiing. Het col lege van b. en w. heeft zich daarom afgevraagd in hoeverre het nog no dig is andere voorzieningen te tref fen, teneinde het gebouw zo effi cient en zo representatief mogelijk te maken. In overleg met de architect is een plan opgesteld om hierin afdoende verbetering te brengen. De kosten hiervoor werden geraamd op 20.250.—. De heer Brok merkte bij dit agendapunt op, dat algemeen de klacht wordt gehoord dat bij het uitvoeren van werken de ambachts lui in de eigen gemeente niet vol doende worden ingeschakeld. Spr. noemde dit een miskenning van het vakmanschap van de ambachtslui hier ter plaatse. Burgemeester Stieger wees in dit verband op hetgeen bij het begin van de verbouwing reeds is gezegd, dat de architect als eis stelde dat de aannemer, welke indertijd het ge meentehuis bouwde, dit werk zou moeten uitvoeren. Verder wees hij er op dat verschillende werken door de aannemer weer zijn overgedra gen aan de Drunense vakmensen. De opmerking van de heer Brok noemde burgemeester Stieger wei nig steekhoudend, als men weet dat alle kleinere opdrachten aan wonin gen etc. per toerbeurt aan Drunen se aannemers wordt opgedragen. De heer Mijnen, en met hem ver schillende andere leden, vonden het bedrag van 20.000.vrij hoog en vroegen zich af of het niet beter wat zuiniger kon worden uitgevoerd. Ook andere instellingen moeten be zuinigen; men vond het geheel een beetje te royaal opgezet. Hierover werd vrij uitvoerig van gedachten gewisseld, om tenslotte tot de slotsom te komen dat men niet te krenterig moest zijn. RIJWIELPAD GIERSBERGEN RUSTENDE JAGER NOG DIT JAAR In de vergadering van 27 april '62 is een krediet gevoteerd van 10.033.10 ten behoeve van de aan leg van 2001 meter rijwielpad in de Drunense duinen door de Interge meentelijke Rijwielpadenplan Orga nisatie „Brabants Centrum". Dit be treft het gedeelte van Giersbergen naar de Rustende Jager in Uden- hout. Aangezien in 1962 nog geen aan besteding heeft plaatsgevonden, moest de wijziging van de begroting van de Organisatie worden ingetrok ken. Thans is door het „Brabants Centrum" een nieuwe begroting in gediend. De toegezegde subsidies zijn gunstiger uitgevallen, zodat de totale kosten voor de gemeente minder zijn geworden. De totale kosten zijn nu 9.341.68. De jaarlijkse bijdrage in het rij wielpadenfonds bedraagt f 0.10 per inwoner, zodat voor 1963 betaald moet worden een bedrag van 870. Deze bijdrage is gedurende 5 jaar verschuldigd. Zoals eertijds besloten, zal 't pad, dat oorspronkelijk 1,50 meter breed zou worden, worden gebracht op 2 meter, waarvoor een extra bijdrage. Het werk zal dit jaar worden uitge voerd en vóór de winter gereed zijn. Voor de kleuterschool in de Prins Bernhardstraat, die een dependance zal krijgen in een lokaaltje nabij 't bejaardencentrum, werd voor aan schaf van meubilair een krediet ver strekt van 3755.47. De kleuter school in de Schoolstraat kreeg 5402.30. Zowel de kleuterschool in Drunen als in Elshout kregen beide telefoonaansluiting. De heer v. Venrooy wees er op dat ondanks het feit dat in Elshout nu twee nieuwe lokalen waren inge richt, er voor het komende jaar weer kleuters wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. De heer v. Venrooy vond dit, na het maken van deze kosten, een ongezonde si tuatie. De voorz. merkte op, dat dit jam mer genoeg kon voorkomen. De twee lokalen mogen tezamen niet meer dan 80 kleuters huisvesten en bij een iets grotere aanvraag zullen enkelen moeten worden afgewezen. Besloten werd over te gaan tot de bouw van 6 noodlokalen voor 't on derwijs. Deze noodlokalen zullen ge bouwd worden in het uitbreidings plan Noulanden en zijn bestemd voor de U.L.O.-school, die in sep tember zal starten met 2 klassen, en de St. Paulusschool, die per 1 sep tember moet kunnen beschikken over 4 lokalen. Het treffen van di verse voorzieningen voor deze ge bouwen vraagt 55.000. Tot lid van de Commissie tot we ring van schoolverzuim, werd be noemd de heer R. Jansen, hoofd van de Albert Schweitzerschool. SUBSIDIES Het bestuur van de Historische Sectie van het Provinciaal Genoot schap voor Kunsten en Wetenschap pen, heeft een 40-tal niet-gepubli- ceerde oorkonden betreffende de uithof van Giersbergen, welke toe behoorden aan de Abdij van Ter Kameren in België, tot haar be schikking gekregen. Voornoemd bestuur heeft besloten deze oorkonden, voorzien van een inleiding over de geschiedenis van Giersbergen, uit te geven in boek vorm. Dit boek wordt voorzien van een lijst van oude persoons- en plaatsnamen, waaronder vele namen uit de omgeving van Giersbergen. De raad der gemeente Waspik had vrijdagavond niet veel tijd nodig om de agenda af te handelen. De gemeentebegroting voor het dienst jaar 1963 werd sluitend gemaakt op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ƒ596.006.56 voor de gewone dienst. De kapitaaldienst vermeldde aan inkomsten en uitgaven respectievelijk 2.967.453,2o en 3.872.509,22. De begroting voor de GIMZ werd eveneens op ad vies van de commissie, met het onderzoek belast, goedgekeurd. De gewone dienst vermeldt aan inkomsten en uitgaven 51.720,75. De kapitaaldienst resp. 1.212,31 en 250, Op advies van de heer A. Kamp werd de subsidie aan de tok- en contrólevereniging, welke post op de begroting aanvankelijk met 50 gulden was verminderd, voor het volle pond gehandhaafd. Vooral voor de kleinere bedrijven achtte de heer Kamp een verlaging van de subsidie aan deze belangrijke vereniging funest. ONDERWIJS De raad verleende voorts spontaan haar medewerking aan een drietal onderwijszaken. Vooreerst betrof dit de bouw van een nieuwe kleuter school aan de Bernhardstraat. Voor de bouw hiervan zijn nu alle ver gunningen en goedkeuringen bin nen. Het wachten is nu slechts op de Rijks-urgentie, waarna met de bouw kan worden aangevangen. De bruto stichtingskosten zijn geraamd op 228.180,Het plan is van de hand van architect Valk uit 's-Her- togenbosch en bevat naast 3 speel werklokalen een bestuurskamer en een leermiddelenvertrek, waartoe 'n gemeenschappelijke hal toegang geeft. Rondom zijn er een speelter rein, een zandbak en een vijver ge projecteerd, het geheel ruimschoots van groen voorzien. De school, die, naar de verzekering van burgemees ter v. Erp, een hyper-modern ge bouw gaat worden, wordt in een L- vorm opgetrokken naast de nieuwe meisjesschool. Een verdere stap op weg naar de mogelijkheid ter realisering van 'n nieuwe jongensschool, deed de raad door zich bereid te verklaren mede werking te verlenen in de stichting hiervan. Het betrof hier slechts een principe-besluit, daar de nodige toe wijzingen en vergunningen tot nog toe op zich lieten wachten. De raad voteerde ook een krediet voor verbetering van de Christelijke school. Inrichting en meubilair vol doen niet meer aan de minimum te stellen eisen. Met de meeste voorzie ningen kon de inspecteur van het L.O. zich accoord verklaren. De op gestelde begroting van 14.764,— zag hij echter graag teruggebracht tot 11.175,50, omdat zijns inziens een geprojecteerde bestuurskamer voor deze school niet noodzakelijk was. De burgemeester, en met hem de raadsleden v. d. Broek en Savel- kouls, konden deze zienswijze van de inspecteur niet delen. Een aan vullend krediet is daarom nog te verwachten om het plan in haar oorspronkelijke opzet alsnog uit te kunnen werken. WONINGBOUW Zoals uit de mededelingen van de voorzitter bleek, zal de woningtoe wijzing van het contingent 1963 (9 woningwetwoningen, waarvan vier voor krot-opruiming) worden gerea liseerd in de vorm van zes bejaar denwoningen en vijf woningwetwo ningen. Dit blijkt mogelijk, doordat de be jaar den woningen door hun kleinere inhoud goedkoper zijn te bouwen. Op voorstel van b. en w. besloot de raad nu de 5 woningwetwonin gen aan de Ruychtweg in Waspik- Boven op te trekken en de zes be jaardenwoningen even ten noorden van de Kerkstraat, in het nieuwe uitbreidingsplan te doen verwezen lijken. Burgemeester v. Erp hoopte n.l. in de nabije toekomst een rege ling te kunnen treffen, waarbij de ouden van dagen, die deze woningen gaan bevolken, zonodig aanspraak kunnen maken op hulp en verzor ging vanuit het bejaardentehuis St. Jozef. Vandaar dat deze huizen ook zo dicht mogelijk bij het St. Jozef - huis worden gebouwd. Het contingent 1961, bevattende 3 be jaar den woningen plus 4 woning wetwoningen, en het contingent '62, zijnde 6 woningwetwoningen, zullen eveneens in Waspik-dorp worden verwezenlijkt. De heer Savelkouls hoopte dat Waspik-Boven de hierdoor opgelo pen achterstand bij de verdeling der woningen in de komende jaren zou kunnen inlopen. De voorzitter gaf de heer Savel kouls de verzekering, dat b. en w. ook in Waspik-Boven een evenwich tige uitbouw nastreven. Uit de toe wijzing van 1964 zullen dan ook hier bejaarden woningen worden ge bouwd. Om bijdragen te kunnen verlenen in de kosten van verplaatsing van gezinnen vanuit krot-woningen, werd een verordening in het leven geroepen. Zij kent drie uitkerings mogelijkheden, en wel: een vergoe ding voor kosten van verhuizing en inrichting voor de krotbewoner; een huurtoeslag ter overbrugging van 't verschil tussen oude en nieuwe huur; een doorschuifpremie voor de genen die woonruimte vrijmaken voor krotbewoners. Ten behoeve van sanering Haven- dijk en Veerstraat werden enkele perceeltjes grond met opstallen aan gekocht van P. de Ruyter en A. van de Rijken. De woningen 't Vaartje 100 en Spoorstraat 19 en 28 werden onbewoonbaar verklaard. Tussen Schoolstraat en Bernhard straat werd grond verkocht aan de heren Chr. v. d. Hoven en Joh. Schellekens voor de bouw van een dubbele woning. Ten slotte werd een veerregle- ment vastgesteld ter verzekering van de veiligheid van reizigers en goe deren bij het overzetveer over het Oude Maasje. Bij de rondvraag informeerde de heer Savelkouls naar de heroprich ting van de woningcommissie. Zoals bekend, trad deze commissie nu een jaar geleden en bloc af. Burgemeester v. Erp antwoordde hierop na de vergadering in beslo ten bijeenkomst met de raadsleden hierover van gedachten te wisselen. 40 JAAR VAN WELTEN TEXTIEL Op 1 mei van dit jaar viert de fa. van Weiten en Zonen haar 40 jarig bestaansfeest. De firma van Weiten heeft in verschillende steden bekende textielwinkels, o.a. „Het tricothuis" in Eindhoven, „Textilia" Helmond, Weert, St. Oedenrode, Oosterhout, Tilburg en Waalwijk, „Volksbelang" in Nijmegen en „Weltex" in Maas tricht. In verband met dit veertig-jarig jubileum, zijn door de firma v. Wei ten verschillende attracties uitge dacht. Zo zullen alle klanten gedurende veertig dagen, voor een spotprijsje kunnen kopen, maar ook nog via een speciaal spaarsysteem vijf procent in contant geld kunnen terugkrijgen en tenslotte kunnen de klanten dingen naar een achttal prijzen die variëren van duizend gulden tot honderd gul den in waardebonnen. T.B.C. ONDER DE STUDENTEN In de afgelopen weken zijn bij 10 studenten aan de Rijksuniversiteit in Utrecht tuberculose geconsta teerd. Het betreft hier studenten van de faculteit der wis- en natuur- kunde/sterrekunde. Negen van hen zijn opgenomen in het Nederlands Studenten-sanatorium in Laren. De tiende patiënt gaf er de voorkeur aan thuis te kuren. De studenten zijn allen eerste of tweede jaars. Prof. dr. H. Freudenthal, secreta ris van de academische senaat der rijksuniversiteit, deelde het A.N.P. mede, dat van de tien patiënten er één of twee besmettelijke tubercu lose hebben. In acht gevallen is er sprake van lichte tbc. Volgens hem is er geen reden tot grote ongerust heid. Brief van K.N.V.B. aan clubs CORRECTHEID OP HET VOETBALVELD Het bestuur van de KNVB heeft in een door voorzitter Schroder en secr.-penningm. Brunt ondertekende brief alle clubs er op gewezen, dat in de overweldigende belangstelling en de commerciële zijde van de top van het voetbal „helaas een ernstig gevaar schuilt, n.l. dat het winnen van een wedstrijd de enige waarde gaat worden. Het willen winnen ten koste van alles, werkt spelverru- wing in de hand". Tot onsportieve daden rekent het bondsbestuur o.a. het discussiëren met de scheidsrechter, opzettelijk hands maken, ophouden van 't spel, natrappen, vasthouden van een te- genstander, schreeuwen, verwijten aan medespelers en tegenstanders, tonen van een slecht humeur en het coachen vanaf de zijlijn. „Een correct gedrag op het veld behoort primair tot de verantwoor delijkheid van de speler zelf en van degehen die met de opleiding in de rüirnste zin belast zijn, verenigings besturen, leiders der elftallen, trai ners en aanvoerders", aldus de brief. De commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, heeft zich desge vraagd bereid verklaard na het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog enige tijd aan te blij ven. Dr. Houben wordt in mei 65 jaar en zou derhalve per 1 juni daarop volgend met pensioen gaan. Aange nomen wordt, zo wordt vernomen, dat hij tot omstreeks het einde van het jaar zijn ambt zal blijven waar nemen. ECHTGENOTE VAN VERMOOR DE MAN IN ARREST De rijkspolitie van Arcen (Lim burg) heeft woensdag de weduwe van de vrijdagavond vermoorde invalide arbeider P. van Knippenberg (46), de 38-jarige vrouw M. van Knippen berg-S. in haar woning gearresteerd. Zij wordt verdacht van medeplich tigheid. RECORD-OPBRENGST KINDERZEGELS De 36ste kinderpostzegelactie ('62) van de Stichting voor het Kind, heeft een record bedrag van f 3.025.000 opgeleverd. In totaal werden in het afgelopen jaar ruim 31 miljoen kin derpostzegels verkocht. Toen de kin derpostzegelactie in 1924 voor het eerst werd gehouden, werden 2,3 mil joen zegels verkocht met een op brengst van f 51.000. In 1961 be droeg de opbrengst 2.9 miljoen gld. VAN HIÉR EN DAAR De hoogeerw. heer P. Th. Goos- sens, emeritus-deken en -pastoor te Drunen, is in het St. Jozef-zieken huis te Deurne uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Zie ken. NIEUWE KERKEN Uit de kerkbouwplannen in 't dio cees Den Bosch blijkt, dat in 1964 nieuwe kerken zouden moeten wor den aanbesteed in Waalwijk, Bern- dijk, Tilburg en Den Bosch. Voor Waalwijk zou dit een nieu we kerk betreffen, die moet verrijzen tussen het oude centrum Waalwijk en Baardwijk, dus in 't uitbreidingsplan Laageinde. Van 1965 tot 1970 zou den nieuwe kerken moeten worden aanbesteed in Waalwijk, Kaatsheuvel, Drunen, Vlijmen, Den Bosch en Til burg. Wat Drunen betreft is de voor bereiding van de nieuwe parochie in het uitbreidingsplan Noord in een vergevorderd stadium. De stichting van een nieuwe parochiekerk in Dru nen-Zuid zal in ieder geval na 1970 aan de orde komen. UNIE TUSSEN SYRIë, IRAK EN EGYPTE In Cairo zijn besprekingen be gonnen over een unie tussen Syrië, Irak en da Verenigde Arabische Republiek, die in feite uitsluitend uit Egypte bestaat. Volgens het persbureau is het de bedoeling, dat tot de eventueel te vormen unie ook Algerije en Jemen toetreden. De Iraakse delegatie staat onder leiding van de vice-premier Saleh al Saaid. Toen de delegatie uit Bagdad naar Caïro vertrok zei pre sident Aref: „Nu is de tijd geko men voor een unie tussen de drie landen". De Syrische delegatie, die onder leiding staat van vice-pre- mier El Kassem, werd uitgeleide ge daan door de opperbevelhebber van de Syrische strijdkrachten, gene- raal-majoor Atassi. Hij zei: „De een wording van Syrië, Irak en Egypte is begonnen". DE UITZENDING BIDAULT Professor de Quay verklaarde in de Tweede Kamer dat de regering beslist had bevolen de knop om te draaien als de K.R.O. met de uit zending van bovengenoemd inter view was begonnen op de bekende gronden. Hij meende dat er z.i. groot verschil bestaat tussen 't me dium pers en televisie.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3