Gemeenteraad Waalwijk Recreatie-oord „Hoefsven" wordt uitgebreid met kleinvee boerderij DE KLOOF mf Ogen vragen brillen van STASSAR DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 MAART 1963 VERLICHTING IN WAALWIJK ZAL WORDEN VERBETERD Ringweg Zit- en staantribune voor sportpark „Elzenhoven" Straten in uitbreidingsplan Laageinde II en industrieterrein Zanddonk voorzien van naam Zanddonk Baarnse moordzaak Grote schade door brand bij een drie tal bedrijven r De gemeenteraad van Waalwijk komt donderdag 28 maart, 's avonds om half acht in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeen ter be handeling van de volgende punten: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, gehouden 28 februari en 18 maart 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor uitvoering der le fase van het plan tot herziening der openbare verlichting. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n krediet voor verharding van 'n gedeelte van de Valkenvoortweg. 5. Behandeling bezwaarschrift te gen een aanslag in de rioolbelasting over 1962. 6. Voorstel tot vaststelling van straatnamen in het uitbreidingsplan „Laageinde". 7. Voorstel tot vaststelling van straatnamen in het gebied van het industrieterrein „Zanddonk". 8. Voorstel tot wijziging der ge meenschappelijke regeling ziekte kostenvoorziening ambtenaren in Noord-Brabant. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor afbouw van het sportpark „Elzenhoven". 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een weg ter ontsluiting van het re creatiegebied bij het zwembad. 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffing van een nieuwe vrachtauto ten be hoeve van de dienst gemeentewer ken. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor plantsoenaan- leg in Waalwijk-noord, tussen de Hertog Janstraat en het Vooreinde. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de totstand koming van een kleinvee-boerderij voor de jeugd in de omgeving van het zwembad. 14. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van grond, geleg en ten noorden van de Meerdijk, benodigd voor uit breiding van het recreatiegebied bij het zwembad. 15. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van grond, gelegen tussen de Bloe- mendaalweg en de Drunense Weg, benodigd voor de aanleg van een begraafplaats en voor verbreding en reconstructie van de Drunense Weg. 16. Voorstel tot onteigening van grond, gelegen ten oosten van de Sprangse Weg, in verband met de aanleg van het industrieterrein „Zanddonk". 17. Voorstel tot onteigening van grond, gelegen ten westen van de Zomerdijkweg, in verband met de aanleg van het industrieterrein „Ha ven-west". 18. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Forestierlaan, aan A. M. Verhulst. 19. Voorstel tot vaststelling van voorschot op de vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager-onderwijs- wet 1920 en artikel 34 van het be sluit buitengewoon lager onderwijs 1949, voor het jaar 1963. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van voorschotten op de vergoeding van vakleerkrachten voor het jaar 1963 ingevolge artikel lOlbis, vijfde lid, der Lager-onderwijswet 1920, aan een drietal besturen van bij zondere u.l.o.-scholen. 21. Voorstel tot akkoordverklaring met ontwerpbesluiten der gedepu teerde staten inzake wijziging be zoldigingsregeling secretarissen en ontvangers per 1 januari 1962 en 1 januari 1963. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor verbouwing van het pand Assendelftstraat 46. 23. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor uitbreiding meubilair gemeenschapshuis te Baardwijk. 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het maken van een plan tot herziening van het rio leringsplan. 25. Wijziging begroting. Het ligt in de bedoeling van het college van B. en W. om het recreatie oord „Hoefsven" met een kleinvee-boerderij voor de jeugd uit te brei den. Het college heeft haar plannen in een pré-advies dat donderdag avond tijdens de gemeenteraadsvergadering aan de raadsleden zal worden voorgelegd, vastgelegd. In het pré-advies wordt gesteld, dat het college er naar zal streven het terrein in de omgeving van het zwembad „Het Hoefsven" intensiever voor recreatie te benutten. over het algemeen te laag is. De on derlinge afstand tussen de lichtpun ten is te groot, waardoor de ver lichtingssterkte te ongelijkmatig is. In het pré-advies wordt vermeld, dat de aanwezige TL-verlichting, voor zover deze niet is afgeschermd, gevaar van verblinding oplevert, terwijl de gloeilamp ver lichting eco nomisch niet langer meer verant woord blijkt te zijn. Gebleken is, dat dit soort verlichting driemaal zo duur is als de zgn. HPL-verlich- ting bij dezelfde hoeveelheid uitge straald licht. Naast het zwembad en de roeivij- ver zal het recreatie-oord deze zo mer nog de beschikking krijgen over een uniek gelegen café-restaurant. Door de aanleg van deze kleinvee- boerderij, die ten noorden van de Hoefsvenlaan is gepland, zal ook de jeugd, die zomers steeds in grote ge tale naar deze terreinen trekt een speciale attractie krijgen. Het ligt in de bedoeling van het college om geleidelijk aan kleinvee van allerlei soort in de openlucht bijeen te brengen. De jeugd zal ook de ge legenheid krijgen deze dieren te voederen. Mede door het feit, dat het recre atie-oord Hoefsven, vooral in de zo mermaanden door de Waalwijkse bevolking zeer intensief wordt be zocht, is het college van oordeel dat dit gehele recreatie-gebied, dat nog zal worden uitgebreid met terreinen gelegen ten oosten van het bestaan de recreatie-oord tot aan de kanaal dijk, een behoorlijke ontsluiting moet krijgen. Deze ontsluiting zal moeten worden gevormd, door op de aanwezige asfaltwegen Akker laan en Hoefsvenlaan een ringweg aan te leggen. B. en W. zijn van mening dat deze uitbreiding en ontsluiting niet al leen van belang is voor de recreatie behoevende bevolking, maar tevens voor de bewoners van 't reeds door Gedeputeerde Staten goedgekeurde partiële uitbreidingsplan „Bunga low- en villapark Meerdijk", dat on middellijk komt te grenzen aan dit recreatie-oord, en waarin niet min der dan 759 wooneenheden zijn ge pland. De raad zal donderdagavond te vens haar gedachten kunnen laten gaan over een voorstel dat beoogt over te gaan tot de uitvoering van de le fase van het plan tot verbete ring van de openbare verlichting. Het college is van oordeel dat het verlichtingsniveau in de gemeente Door een te grotevariatie in de lichtmasten, zijn steeds grote maga zijn-voorraden nodig, waardoor, zo wordt opgemerkt, renteverlies ver oorzaakt wordt. De grote verschei denheid van het aantal lichtpunten levert bovendien zowel overdag als 's nachts een te onrustig beeld op. Hetzelfde geldt tengevolge van een te grote variatie in de verlichtings soort. Tot slot wordt opgemerkt, vormt de opstelling en de vormge- geving van de lichtmasten geen esthetische beeld. Naar aanleiding hiervan heeft het college van B. en W. een plan laten opstellen dat een geleidelijke verbetering en vernieu wing van de openbare verlichting ten doel heeft. De uitvoering zal in een vijftal fasen moeten geschieden, waarvan de laatste fase in 1970 vol tooid moet zijn. De eerste fase wordt gevormd door de vervanging van de gloei lampen door HPL-verlichting. Hier na zal als fase twee, de gedeeltelijke vervanging van de TL-verlichting door HPL-verlichting plaatsvinden. Naast de verbetering van een ge deelte van de HPL-verlichting (3e fase) zal de verbetering van de TL- verlichting, eventuele wijziging van de TL-verlichting in HPL-verlich ting, van een gedeelte van de Gro testraat dat is gelegen tussen de Putstraat en de Kerkstraat, de Markt en de Stationsstraat als 4e fase ter hand worden genomen. Tot slot zal de TL-verlichting wor den verbeterd, eventueel worden vervangen door HPL-verlichting van de Parallelwegen, uitgezonderd de Burg. v. d. Klokkenlaan waar de HPL-verlichting verbeterd moet worden. Om van de gereedgekomen ge bouwen en terreinen van het sport park „Elzenhoven" een doeltreffend gebruik te kunnen maken, is het, volgens het college van B. en W. noodzakelijk geworden de verdere afbouw van het sportveldencomplex nu ter hand te nemen. Voorgesteld wordt om langs het hoofdveld een zit- en staantribune aan te brengen en de speelterreinen van een afrastering te voorzien. Tevens zal rond het hoofdveld een verharde weg moeten worden aan gelegd. Verhard zal ook worden een ge deelte van de Valkenvoortweg, die loopt vanaf de Hoogeindsestoep tot aan de oprit van de brug bij de Veldsteeg. In het kader van de in uitvoering zijnde ruilverkaveling is de bedoelde weg van aanzienlijk be lang voor ontsluiting van het gebied ten noorden van de gemeente en bovendien zal deze weg, wanneer de geprojecteerde verbindingsweg vanaf de oprit van de brug bij de Veldsteeg naar de Haventerreinen gereed is nog van grotere betekenis worden. De provincie zal aan een gedeelte van de onkosten hiervoor een bijdrage leveren. Tijdens de raadsvergadering van 23 februari 1961 stelde de raad van Waalwijk 22 straatnamen vast in verband met de aanleg van 'n nieuw stratencomplex tussen de Thorbeckelaan en Teisterbantlaan. Tenge volge van een wijziging van het uitbreidingsplan, waartoe de raad tij dens de vergadering van 24 augustus 1962 besloot en van een in voor bereiding zijnde nadere wijziging van het plan moet nu ook verande ring worden gebracht in de aanleg van eerder genoemde stratencomplex. Deze verandering komt enerzijds neer op het gewijzigde verloop van sommige straten en anderzijds op de uitbreiding van het aantal straten tot 41. Het ligt in de bedoeling van het college van B. en W. om het plein, dat wordt ingesloten door de Thor beckelaan, de Grotestraat en de nieuw aan te leggen straten, de Dr. Schaepmanlaan en de Prof. Buys- straat, „Europaplein" te noemen. Aan dit plein zullen voornamelijk winkels worden gebouwd, die met de achterzijden naar een der voor noemde straten zullen komen te lig gen, waardoor het plein een enigs zins gesloten karakter krijgt. Met deze benaming wordt tevens gevolg gegeven aan een oproep van de Raad van Europa, die in 1957 in haar raadgevende vergadering een beroep deed op elke gemeente in Europa, om de naam van Europa te verbinden aan een plein, straat of openbaar gebouw. Men wil hierdoor uiting geven aan het streven naar europese eenheid. Hieronder laten wij de reeks van straatnamen volgen, die in het stra tenplan „Laageinde" zullen worden opgenomen. Reeds tijdens een eer der gehouden raadsvergadering werd besloten, hier een staatslie den-buurt te scheppen. 1. Europaplein. 2. Prof. Buysstraat. Naar Mr. J. Th. Buys (1828-1893). Hoogleraar in het staatsrecht aan de Leidse universi teit. 3. Prof. Krabbestraat. Naar Mr. H. Krabbe (1857-1936). Hoogleraar in het staats- en administratief recht, eerst aan de Groningse, later aan de Leidse universiteit. 4. Prof. Struyckenstraat. Naar Mr. Dr. A. A. H. Struycken (1873-1923). Was o.m. hoogleraar in het staats- en volkenrecht aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam. Leg de zijn hoogleraarsambt neer toen hij in 1914 tot lid van de raad van sate werd benoemd. 5. Prof. Kranenburgstraat. Naar Mr. R. Kranenburg (1880-1956). 6. Dr. Koolenstraat. Naar Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien (1871-1945). 7. Mr. Marchantstraat. Naar Mr. H. P. Marchant (1869-1956). 8. Prof. Cort van der Lindenstraat. Naar Mr. P. W. A. Cort van der Linden (1846-1935). 9. Prof. Gerbrandystraat. Naar Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. (1885-1961). 10. Prof. Piersonstraat. Naar Dr. N. G. Pierson (1839-1909), 11. Mr. Goeman Borgesiusstraat. (1847-1918). 12. Prof. de Savornin Lohmanstraat. Naar Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman (1837-1924). 13. Dr. Kuyperlaan. Naar Dr. A. Kuyper (1837-1920). 14. Mr. Mackaystraat. Naar Mr. A. baron Mackay (1838-1909). 15. Bergansiusstraat. Naar J. W. Bergansius (1836-1913). 16. Dr. Colijnstraat. Naar Dr. H. Colijn (1869-1944). 17. Mr. Ruys de Beerenbrouckstraat. Naar Jhr. Mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck (1873-1936). 18. Idenburgstraat. Naar A. W. F. Idenburg (1861-1935). 19. Mr. van Houtenstraat. Naar Mr. S. van Houten (1837-1930). 20. Dr. Schaepmanlaan. Naar Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman (1844- 1903). 21. Mr. Sprenger van Eykstraat. Naar Mr. J. P. Sprenger van Eyk. (1842-1907). 22. Mr. Daendelsstraat. Naar Mr. H. W. Daendels (1762-1818). 23. Mr. van Maanenstraat. Naar Mr. C. F. van Maanen (1769-1846). 24. Mr. van Hallstraat. Naar Mr. F. A. baron van Hall (1791-1866). 25. Dr. Donker Curtiusstraat. Naar Dr. D. Donker Curtius (1792-1864). 26. Mr. van Bossestraat. Naar Mr. P. P. van Bosse (1809-1879). 27. Dr. Kortenhorststraat. Naar Dr. L. G. Kortenhorst (1886-1963). 28. Mr. van Zuylenstraat. Naar Mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt (1819-1894). 29. Dr. van Karnebeeklaan. Naar Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek (1874-1942). 30. Prof. Nolenslaan. Naar Mgr. Dr. W. H. Nolens (1860-1931). 31. Dr. de Visserstraat. Naar Dr. J. Th. de Visser (1851-1932). 32. Mr. van der Brugghenstraat. Naar Mr. J. J. L. van der Brugghen (1804-1863). 33. Mr. Kappeynestraat. Naar Mr. J. Kappeyne van de Coppello (1822- 1895). 34. Prof. Treubstraat. Naar Prof. Mr. M. W. F. Treub (1858-1931). 35. Prof. Kemperstraat. Naar Mr. J. M. Kemper (1776-1824). 36. Mr. van Hogendorpstraat. Naar Mr. G. K. graaf van Hogendorp (1762-1834). 37. Dr. Lelystraat. Naar Dr. C. Lely (1854-1929). 38. Talmastraat. Naar Ds. A. S. Tal ma (1864-1916). 39. Prof. Aalbersestraat. Naar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse (1871-1948). 40. Dr. Dreesstraat. Naar Dr. W. Drees, geboren in 1886. 41. Mr. Troelstrastraat. Naar Mr. P. J. Troelstrat (1860-1930). Naast de straatnamen die voor de straten in het plan Laageinde wor den vastgesteld, zullen ook en kele straten aan het industrieterrein Zanddonk van namen worden voor zien. Deze straten zullen worden genoemd naar natuurkundigen en werktuigkundigen van Neder landse oorsprong van wie uitvindin gen of onderzoekingen van groot belang zijn gefeest voor de indus trie. Het college van B. en W. stelt te vens voor om de naam Graaf Wil lem I-weg, uit hoofde van boven staande overwegingen te wijzigen in Prof. Minckelersweg, naar pro fessor P. J. .Minckelers (1784-1824). Hoogleraar in Leuven en bekend als natuurkundige en uitvinder van het steenkoolgas. Voor het industrieterrein Zand donk zullen verder worden vastge steld: Prof. Lorenzweg (1853-1928). Hij was hoogleraar in Leiden en voorzitter van de Koninklijke aca demie van wetenschappen. Hij kreeg vooral bekendheid door on derzoekingen op het gebied van de electrodynamica. Prof. Lorenz schreef o.a. leerboeken over „Beginselen der Natuurkunde" en „Lessen over theoretische na tuurkunde". Hij verkreeg samen met prof. Zeeman in 1902 de Nobel prijs. Prof. Onnesweg. Naar prof. H. K. Onnes (1853-1926). Hoogleraar te Leiden en bekend natuurkundige. Prof. Onnes verkreeg belangrijke resultaten bij onderzoekingen in 't naar hem genoemde kryogeen labo ratorium te Leiden. Hij slaagde met zijn medewerker erin, helium vloei baar te maken en daarmede een. temperatuur te bereiken van -271 graden. Bovendien ontdekte hij het suprageleidingsvermogen van di verse metalen. Nobelprijswinnaar in 1913. Prof. Zeemanweg. Naar prof. P. Zeeman (1865-1943). Natuurkundige en hoogleraar te Amsterdam. Bekend door zijn magneto- en electro-optische onderzoekingen. Hij ontdekte in 1896 de invloed van een magnetisch veld op de straling („Zeeman-effect"). Verwierf in 1902, tezamen met prof. Lorenz, de Nobelprijs voor natuurkunde. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 33 „Ja, je hebt eigenlijk gelijk," knikte Huug met een effen snuit. „Over een jaar of twaalf ben je al veertig." „En vergeet ook niet,"viel Karei zijn buurman bij, „dat Nora moeder is." De mannen en Ans schoten in de lach, maar, evenals de mannen, be greep Ans, dat Karei precies in de roos had geschoten. Ze keek naar Nora, die wat hulpeloos rondkeek en een kleur als vuur had gekre gen. Nee maar, dacht Ans, dat was toch al te gek! „Het is toch zeker niet waar, No- ra, dat je het daarom laat? Ik ben vijf jaar ouder dan jij en een keer meer moeder, maar dat is toch geen beletsel voor me om te gaan zwem men? Kom nou. Noortje, doe alsje blieft niet zo antiek met je ouder wetse opvattingen." Zoals Karei zich aan het strand had geërgerd dat zijn vrouw niet met hem in zee kon gaan, ergerde hij zich nu om haar bezwaren. Dat was weer echts iets van Nora. De opmerking van Ans, dat er bij hen beiden wel een paar kilo af mocht, had haar tenslotte doen zwichten. „We zullen onze mannetjes 'ns laten zien, Noor, wat een sportie ve vrouwen ze aan ons krijgen." Toen ook nog Martha, het dienst meisje, enthousiast was gebleken, had dat de doorslag gegeven. Nora beschouwde Martha meer als een jongere zuster dan als dienstbode; dat kwam waarschijnlijk doordat de beide vrouwen innerlijk waren nog waren verbonden met hun dor pen op het platteland. Maar Martha had in moderner jeugdtijd al haar zwemdiploma's gehaald. „Natuur lijk bent U niet te oud, mevrouw ik vind het fijn voor U." Later, als Nora een les wilde verzuimen om dat Hansje verkouden was, was het Martha, die haar deed doorzetten. Mevrouw wist toch wel, dat zij Hansje aan haar kon toevertrou wen„nee, mevrouw, U mag geen les overslaan." Na drie maanden toonde de vrou wen vol trots hun diploma aan haar mannen. Maar Karei was mogelijk nog trotser op zijn vrouw; Nora had zichzelf overwonnen, meende hij en zij gaf het blij toe. Maar het bleef niet bij zwemmen. Op een dag het was in de schoon maaktijd stond Nora met Martha in de tuin de matrassen te kloppen. Oneens klonk de roep van Ans Kamphuis vanaf 't balcon: „Oehoe!" Toen ze naar boven keek, zag ze 'ns zwaaien met een tennisracket „We gaan tennissen, Noor. Doen jullie mee?" „Ik ben al aan het tennissen, met de mattenlopper," riep Nora lachend terug. Martha wees haar naar rechts waar freule de Rawenes toe Slooten kwasitoevallig naar haar tuin stond te kijken en begon te giegelen. „Martha tochzei Nora bestraffend, waarop Martha even naar de keuken moest om uit te lachen. Sinds de Kamhuizen naast hen woonden waren de adel lijke buren geheel uit Nora's ge dachten gebannen. Nora, die de aankondiging van dat tennissen als een grap van Ans had opgenomen, was het alweer vergeten, toen Karei er over begon. Die was door Huug aangeklampt „Zeg Karei, zou jij er iets voor voelen, als we met ons viertjes gingen tennissen?" „Meen je dat?" had hij gevraagd. „Beslist, ik heb 't er over gehad met Ans; we praten er nog wel 'ns over." Toen de Kamphuizen zaterdags avonds bij hen waren, begonnen die er gelijk over. Hun planen ble ken reeds vast te staan. „Ja, lui," kondigde Huug aan, Ans en ik gaan weer tennissen. Maar we willen jullie erbij hebben; een clubje van vier is veel leuker." „We zouden niet weten, hoe we een bal moeten slaan," zei Karei lachend. „O, maar dat leer je gauw ge noeg." „Nee, Huug," zei Nora, „dat is niets voor ons." „Je zegt voor ons, maar wat zeg jij ervan, Karei?" „Ik vind tennis een pracht sport," bekende deze. „Nou dan," vond Ans en keek Nora lachend aan. „Ik vind het ook een mooie sport, Ans, maar niet voor ons. Tennis sen is een leuke sport voor verloof de paartjes of voor studenten, maar niet voor getrouwde mensen met kinderen." „Wat een nonsens!" riep Ans ver ontwaardigd. Ze had eigenlijk wil len zeggen: „Wat een klein burge lij ke nonsens, maar slikte tijdig het adjectief in. „Toen ik voorstelde zwemles te gaan nemen, had je die zélfde bezwaren, maar achteraf ben je blij dat je het hebt geleerd." Juist omdat wij kinderen hebben, moeten we aan sport doen. Als je nou hardlopen of voetballen geen geschikte sport vindt voor 'n vrouw ben ik 't met je eens, maar tennis sen is estetisch verantwoord." „Dat heb je mooi gezegd, vrouw," prees haar man haar met een effen gezicht. „Ik ga steeds meer verbor gen kwaliteiten bij je ontdekken; straks beleef ik 't nog, dat je op 'n zeepkist op het Malieveld gaat staan als propagandiste voor de Vrije Vrouwen Vereniging." „En dan ben jij de langste tijd hoofd van het gezin geweest," meende Karei. „Dat is ie nooit geweest," lichtte Ans in. Nadat ze waren uitgelachen, om nog wat dwaasheden van hf-t echtpaar, vroeg Karei: „Maar b «e komen jullie opeens op dat t £n- nisidee?" „Wel," zei Ans, „het is wel gek, maar dat kwam door de s'dioon- maak. Ik vond ineen hutkof /er on ze rackets en een paar tennisballen. Ik riep Huug en gaf hem. een ra cket, ik sloeg hem een Ijal twj en toen gaf hij een pracht van een back-hand. „Ja," viel Huug in, „en toen had ik het meteen weer te pakkan, ik zei: we gaan weer tennissen.'" Hij sloeg op zijn brede corpus en. wees Prof. Keesomweg. Naar prof. W. H. Keesom (1876-1956). Was van 1923-1945 hoogleraar in wis- en na tuurkunde te Leiden. Bekend om zijn onderzoekingen bij lage tempe raturen in het door prof. Onnes ge stichte laboratorium, waarbij het in 1927 gelukte, helium in vaste toe stand te verkrijgen. Drie verdachten zullen afzonderlijk terecht staan. Vandaag, maandag, is een begin gemaakt met het verhoor van een van de drie verdachten in de Baarnse moordzaak. Henny W. heeft vandaag als eer ste verantwoording moeten afleggen. Boudewijn H. volgt dinsdag en zijn broer de daaropvolgende dag. Uit al les blijkt dat Henny W. als de hoofd verdachte is beschouwd. De officier heeft hem „moord tezamen in vereni ging gepleegd, althans poging tot moord, gepleegd in de nacht van 1 op 2 augustus 1960" ten laste ge legd; tegen Boudewijn H. wordt aan gevoerd, „moord tezamen en in ver eniging gepleegd, althans medeplich tigheid daaraan, of poging tot moord in de avond van 1 augustus 1960". Ewout H. wordt medeplichtigheid aan moord of medeplichtigheid aan poging tot moord ten laste gelegd. Het slachtoffer van de Baarnse moord was de destijds 15-jarige Theo Mastwijk, een scholier uit Soest. Uit het feit dat de officier geen dood slag ten laste heeft gelegd, mag men afleiden, dat hij zal bewijzen dat de daad met voorbedachte rade is ge pleegd en dat er dus geen sprake is van doodslag. Een drietal grote branden hebben donderdag aanzienlijke schade toege bracht aan een tweetal bedrijven in Leeuwarden en aan de Noord-Fa- briek van de N.V. Nederlandse Li- noleumfabriek. In Leeuwarden woedde het vuur èn bij Vroom en Dreesmann en bij de N.V. Bervoets, alle twee in het hartje van de stad gelegen. Bij Vroom en Dreesmann ging on geveer een kwart van de totale be drijfsruimte verloren, terwijl bij de N.V. Bervoets de eerste en tweede verdieping zeer zwaar werden ge teisterd. In de Noord-fabriek van de N.V. Nederlandse Linoleumfabriek aan de Padlaan in Krommenie zijn van een geweldig komplex van vijftien droog- kamers,. vijf kamers zeer zwaar be schadigd. Bij Vroom en Dreesmann wordt gedacht aan een schade van ze ker «een half miljoen en een indirecte schfade die aanzienlijk hoger ligt. Br anddeskundigen spraken zelfs over leen bedrag va n4 a 5 miljoen gulden. De schade bij Bervoet wordt geraamd op rond één a anderhalf miljoen. Over de schade in Krommenie be stond tot vrijdagmorgen nog geen en kele zekerheid. Aangenomen moet worden dat deze zeer aanzienlijk zal i zijn. BARRE KOU IN RUSLAND In het Europese gedeelte van de Sowjet-Unie worden temperaturen gemeten van 34 graden celsius onder nul. De radio voorspelde dat de kou degolf tot begin april zou aanhouden. toen naar de maagstreek van Karei. „Dat gaat de verkeerde kant uit met one;, wij zijn nog veel te jong voor eon embon-point." Nu v/as het Nora niet alleen, die bezwaren naar voren bracht; maar hij rr ioest oppassen van hém werd verwacht, dat hij geen last meer had van jeugdcomplexen. Vroef ;er, vertelde hij, had hij het nooit verder gebracht dan met de jongi ans uit de straat wat te trap pen. met een uit oude lappen ge- mrrnkte bal. »,Een partij voetbal met een echte tjal op een echt veld bleef een droomwens. Maar tennissen vond ik als jongen al veel mooier. Vaak heb ik tussen het rasterwerk van tennisbanen door staan kijken, maar ik wist, dat tennisspel enkel maar voor de; rijkelui was. Geluk kig gaat dat anders worden in de nieuwe tijd." Het vurige pleidooi van Huug Kamphuis had Karei tenslotte ge wonnen; in een later gesprek met Nora, die hij er op wees, dat als de typisten van zijn kantoor gingen tennissen, zij het ook gerust kon doen, was ook zij over haar bezwa ren heen gekomen. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2