wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour An t Beroepsbevolking in midden Brabant zal de komende jaren nog een sterke stijging ondergaan Gasunie wordt binnenkort opgericht Redding uit rotsgebergte 50 dagen na vliegongeluk Dienstensector te zwak vertegenwoordigd De courantenstaking in New-York ten einde Ontslag van 2800 K.L.M - personeelsleden in de pen Vier doden door kolendamp ACTIE OPGESCHORT Ruimere fondsen voor gemeenten Spit,Spierpijn Lucht-vloot wordt aanmerkelijk minder uitgebreid Man en vrouw leefden op sneeuwwater Uitbreiding tuin bouw wenselijk Diensten sector Voorlopig tracé uitgezet Drie belangrijke aspecten Na een onderhoud van de schrij vers en letterkundigen met staats secretaris Scholten, is besloten dat de protest-actie voor een half jaar zal worden opgeschort. Er is een voorlopig accoord tussen beide par tijen bereikt. Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS Samenwerking met VIASA en IBERIA t VRIJDAG 29 MAART 1963 85e JAARGANG No. 25 vAn het Zuióen Uitgever Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De werkzaamheden van de Streekraad t.b.v. de opstelling van een ruimtelijk structuurplan voor Midden-Brabant zijn thans zover ge vorderd, dat in de voorhanden documentatie een aantal uitgangs punten kunnen worden gevonden, die voor de vorming van een visie op de optimale ontwikkeling van Midden-Brabant van be lang zijn. In het door prof. Godefroy opgestelde rapport "De vooruitbereke ningen van de bevolking van Midden-Brabant voor 1975'en 1990" is op de eerste plaats een raming opgenomen van de omvang van de mannelijke beroepsbevolking voor een gebied, dat met uitzon dering van de later tot de Streekraad toegetreden gemeente Heus- den alle andere samenwerkende gemeenten (23) omvat. Deze raming komt neer op een toeneming van de mannelijke be roepsbevolking van 80.495 per uit. 1960 totj 103.059 per uit. '75. Hieraan zij toegevoegd dat het aantal 15 t.m. 64-jarige mannen per ultimo 1975 geraamd wordt op 113.252 en per ultimo 1990 op 138.346. De omvang van de totale bevolking eind 1975 en 1990 wordt be rekend op resp. 377.506 en 461.149 (1960 293.396). De toename van de mannelijke beroepsbevolking is in het rapport door prof. Godefroy hoger geraamd dan in het rapport van het Economisch-Sociologisch Instituut als gevolg van verschillende factoren. 1 Het rapport wijst op de achteruit gang van de betekenis van de indu strie voor de werkgelegenheid in de periode 1950 - 1959 in het gebied per 100 15 - 64 jarige mannen daal de dit aantal van 43.9 tot 39.4, welk verlies naar aangenomen mag worden is opgevangen door uitbreiding van de dienstensector. Geconcludeerd wordt dat, als geen veranderingen in de pendelsaldi optreden, de werkge legenheid voor mannen dus met 22.564 arbeidsplaatsen - in de in dustrie en dienstensector - zal moe ten worden uitgebreid. Het door het Economisch-Techno- logisch Instituut vervaardigde rap port bevat een raming van het aan tal in 1975 in Midden-Brabant in de landbouw werkzame mannen en een beschouwing over de wenselijkheid en mogelijkheid tot uitbreiding van het tuinbouw-areaal, alsmede een na dere aanduiding van die gemeenten, waarin deze uitbreiding zou kunnen worden geëffectueerd. In het rapport wordt vastgesteld dat van 1947 tot 1960 de mannelijke agrarische beroepsbevolking in Mid den-Brabant met 26,7 is afgeno men (bedrijfshoofden 6,9 mede werkende zoons 46,8 arbeiders 46,2 Op 31 mei 1960 omvatte de man nelijke agrarische beroepsbevolking 7.929 personen, waarvan 626 in Til burg. Uitgaande van de verwachte ontwikkeling bij het arbeidsaanbod en het aantal landbouwbedrijven volgens de Landbouwtelling 1959, is de volgende raming voor 1975 opgesteld 3500 tot 400 bedrijfs hoofden, 1.050 tot 1.550 medewer kende zoons, en 500 arbeiders. Dit geeft een totaal van 5.050 a 6.050. Welke van de twee totaalcijfers 't dichtst benaderd zal worden is niet te voorzien. Wanneer men er echter van uitgaat, dat het aantal landbouw bedrijven in 1975 beneden 4000 zal liggen, dan zou voor wat de in 1975 in de landbouw werkende mannen betreft voor Midden-Brabant te den- i i I v.,1 4 Volgens een schatting van de kran tendirecties heeft de staking in totaal ongeveer 222 miljoen dollar gekost en wel aan de kranten zelf 100 mil joen dollar aan gederfde inkomsten, aan de overheid 11 miljoen wegens gederfde belasting, aan de kranten verkopers 11 miljoen, aan de restau rants 16 miljoen, aan de winkelstand 6,5 miljoen, aan de hotels 2 miljoen en aan de Canadese papierindustrie 28,5 miljoen dollar. ken zijn aan een aantal van 5.600. Uitbreiding van de tuinbouw is, wanneer men let op de afstand tot de consumptiegebieden, volgens het rap port mogelijk. Let men daarentegen op de z.g. centrumfunctie, (d.i. het samenhangend geheel van economi sche en sociale factoren zoals een goed geoutilleerd afzetapparaat, zo als veilingen, handelsbedrijven, ver voersondernemingen), gespecialiseer de toeleveringsbedrijven, crediet- en onderwijsinstellingen, alsmede een intensieve en gespecialiseerde voor lichting, dan biedt uitbreiding van de tuinbouw minder gunstige perspectie ven. Toch moet met name in de Lang straat de uitgroei van de centrum functie - waarvan een eerste aan zet aanwezig is - mogelijk worden geacht. Aan uitbreiding van het tuinbouw- areaal dient verbetering van de pro- duktie-omstandigheden vooraf te gaan. Het ETI acht uitbreiding van de tuinbouw in Midden-Brabant zeer wenselijk en zelfs noodzakelijk. Een in het leven te roepen regio nale stichting ter bevordering van de tuinbouw zou belangrijk werk kun nen verrichten. Het rapport van het ETI bevat geen raming van het aantal in 1975 in de tuinbouw werkzame mannen. Dit aantal kan op dit ogenblik op rond 800 worden gesteld. Wil in de komende 15 jaren een uitbreiding van de tuinbouw van enige betekenis be reikbaar zijn, dan zou dit aantal toch verdubbeld moeten worden. Aldus wordt aansluiting verkregen aan het cijfer, t.w. 7.400 dat in de vooruit berekeningen van de beroepsbevol king door prof. Godefroy als raming voor de toekomstige werkgelegen heid voor mannen in land- èn tuin bouw wordt aangenomen. De werkgroep die zich hiermee bezig heeft gehouden, heeft zich ook beraden over de vraag in welke ge bieden - in het algemeen - uit breiding van de tuinbouw zou moe ten worden gerealiseerd. Als uit gangspunt gold daarbij het door de provinciale overheid opgestelde ont- werp-streekplan voor de natuur schoon- en recreatiegebieden, in welk ontwerp delen van Midden-Brabant worden aangeduid als „gebied mej landschappelijke betekenis." Volgens de toelichting bij dit ontwerp be treft het hier voor een groot deel gronden, die voor een agrarisch doel gebruikt worden. Dooi; het streekplan wordt aan dit gebruik geen geweld aangedaan. Het ligt ook niet in de bedoeling toekomstige ontwikkelin gen in de agrarische sector af te rem men. In feite zou dit inhouden dat tuinbouwvestiging in dit gebied met landschappelijke betekenis toelaat baar is. Gezien echter het feit, dat met name tuinbouwbedrijven met staand glas een in hoge mate land- schapsbedervend karakter eigen is, is bij de behandeling in de werkgroep de vraag gerezen of het wenselijk is bedoelde gebieden voor tuinbouwves tiging gesloten te verklaren. Ten aanzien van de hiermee sa menhangende problematiek heeft de werkgroep nög geen eenstemmige me ning kunnen ontwikkelen. Zij zal zich daarom binnenkort door deskun digen laten voorlichten. Het door het Provinciaal Opbouw- orgaan en het K.S.K.I. uitgebrachte rapport "Bevolkingsspreiding in Midden-Brabant" gaat in op de niet- economische implicaties van de bevol kingsspreiding. Het streekraadge- bied wordt in dit rapport onderschei den in een noordelijk gebied (Waal wijk met zeven gemeenten ten oosten Het is te verwachten, dat de Gas unie binnenkort zal worden opge richt. Een voorlopig tracé voor het nieuw aan te leggen gastransportnet is uitgestippeld. Dit blijkt uit het ant woord, dat de minister van Economi sche Zaken, drs. W. de Pous, me de namens de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. T. Toxopeus, geeft op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Ne- derhorst (arb.). In nagenoeg het gehele land zal aardgas voor openbare voorziening beschikbaar kunnen worden gesteld als de plannen zijn verwezenlijkt. Het nieuwe transportnet loopt volgens 't voorlopige plan van Slochteren via Groningen naar Leeuwarden en ver der van Slochteren over Assen en Meppel naar Zwolle, waar een af takking naar Twente (Almelo), Hen gelo en Enschede) is geprojecteerd, voordat het tracé zich splist in twee leidingen - voor zuid en overig oost-Nederland, en voor midden en west-Nederland. Het ene tracé gaat van Zwolle via Arnhem, Nijmegen, Den Bosch, Boxtel, Tilburg, Breda, en westen ervan), omvattende pl.m. 100.000 inwoners, en een zuidelijk gebied (Tilburg en 15 andere ge meenten) met pl.m. 200.000 inwo ners, met een duidelijk van elkaar verschillende structuur het noorden overwegend niet-agrarisch, het zuiden overwegend agrarisch, tevens expul- siegebied. Ten aanzien van de toekomstige structuur van de beroepsbevolking per ultimo 1975 wordt aangenomen, dat de werkgelegenheid in de agrari sche sector geen verandering zal on dergaan en dus nog geen 7 van de totale werkgelegenheid zal omvatten, en de werkgelegenheid in de verzor gende bouwnijverheid 11 en die in het ambacht gemiddeld eveneens 11 van het totaal zal uitmaken. Ten aanzien van de werkgelegen heid in de dienstensector wordt een zwakke vertegenwoordiging in het gebied van de Streekraad en in de gehele provincie geconstateerd in Midden-Brabant 29,5 in de gehe le provincie 27,3 Dit tegenover b.v. 39,0 in Ne derland, 47,3 in Noord-Holland, 49,5 in Zuid-Holland, 37,2 in Zeeland, 39,8 in het noorden van Noord-Holland. Naar schatting zal de industriële werkgelegenheid voor mannen in '75 38,9 van de mannelijke beroeps bevolking uitmaken. Een en ander resulteert in een toe neming van de werkgelegenheid in de nijverheid (industrie en ambacht) van 10.384 mannelijke en 2.596 vrouwe lijke arbeidsplaatsen. In totaal kan dus de uitbreidingsbehoefte van in dustrieterreinen tot ultimo 1975 op ruimte voor 12.980 additionele ar beidskrachten worden geraamd. De werkgroep Verkeer vergaderde slechts eenmaal. Aangaande het ver keer werd kennis genomen van de plannen en inzichten die er bij Rijk en provincie bestaan met betrekking tot de verbetering en uitbreiding van het Midden-Brabantse wegenstelsel. Wat betreft de primaire wegen kon de werkgroep die zich met dit onder werp bezighield zich met een aantal meer of minder ver-gevorderde plan nen verenigen. T.a.v. de waterwegen zijn naar de werkgroep meent drie aspecten van belang, n.l. de havenaanleg in Waal wijk, de capaciteitsvergroting van het Wilhelminakanaal en de aanleg van het Postelkanaal. Toestemming tot 't uitvoeren van werkzaamheden voor de havenaanleg in Waalwijk werd in middels verkregen. Voorshands komt het de werkgroep voor, dat verder de capaciteitsvergro ting van het Wilhelminakanaal, die ook inhoudt het geschikt maken van de Dongemond voor schepen van 1350 ton het meest urgent is. Zij zulen weer aan 't Boekenbal, en jury's en commissies deelnemen. Minister Toxopeus heeft in Eind hoven medegedeelddat de regering „verwacht" nog voor de verkiezingen wetsvoorstellen te kunnen indienen inzake een uitbreiding van het ge- •n reumatische pijnen wrflft eveneens weg met Die nieuwe BRFLLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen Roosendaal en Bergen op Zoom naar Goes. Een aftakking bij Nijmegen volgt een tracé naar Limburg (Horn, Roermond, Panheel). De andere lei ding vanaf Zwolle zal via Amers foort, Utrecht, Rotterdam, Dordrecht naar Sliedrecht lopen, met aftakkin gen: naar den Haag, en Leiden, van Utrecht naar Gorinchem en van Amersfoort naar Amsterdam-Zaan dam, Krommenie, West Graftdijk, Alkmaar en Den Helder. Deze lei ding door Noord-Holland krijgt twee aftakkingen één naar Purme- rend en één naar Hoorn en Hoog- Karspel. Voorts komt een nieuw stuk gastransportnet te liggen van Haar lem naar Velsen. De minister zegt voortsdat de taak van de gemeenten bij de distributie van aardgas, ter zake van de open bare gasvoorziening, sterk zal worden uitgebreid. De eventuele concentratie doet hieraan niets af, omdat de ge meenten er rechtstreeks bij betrokken zullen zijn. Er is volgens drs. De Pous geen aanleiding een algemene regeling te treffen ter schadeloosstel ling van een verlies aan inkomsten. Donderdag heeft de nieuwe KLM- directie haar plannen voor de toe komst van het bedrijf voorgelegd aan het college van gedelegeerd com missarissen. Deze plannen (die uiter aard nog zowel door de raad van commissarissen als door de regering moeten worden goedgekeurd en waarvan de doorvoering dus nog ge heel onzeker is) voorzien, naar ver luidt, in het ontslag van 2800 perso neelsleden. Voorts stelt de nieuwe di rectie voor, de vloot aanzienlijk min der uit te breiden dan vroeger in de bedoeling heeft gelegen; in plaats van acht tot tien straalvliegtuigen- voor de midden-lange afstand, wil men slechts drie DC 8's kopen. Merkwaardig is, dat deze plannen eigenlijk helemaal niet nieuw zijn. Zij leefden al bij de oude directie, die begin van dit jaar bijna en mass ont slagen werd. De huidige KLM-directie (waarvan de heer F. Q. den Hollander als waarnemend president-directeur en de heer Larive als bedrijfsdirecteur de belangrijkste figuren zijn) gaat er bij de toekomst-plannen van uit, dat de bezettingsgraad van de KLM- vliegtuigen groot genoeg is om ren tabiliteit te garanderen. Daarom denkt men niet (zoals wel eens het geval is geweest) aan inkrimping van het lijnennet en vermindering van frequenties. Inderdaad steekt de gemiddelde bezettingsgraad van de KLM bij die van haar concurrenten niet ongunstig af. In 1961 was zij 55,8 percent tegen bij de Amerikaan se PAN AM 53,7 percent, bij de Duitse Lufthansa 51,7 percent en bij de Al Italia 51,1 percent. De KLM en de Viasa, die al twee jaar nauw samenwerken, hebben, naar de KLM meedeelt met de Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia een overeenkomst gesloten die op 1 april a.s. ingaat. Deze overeenkomst be oogt het bestaande route-net van deze maatschappijen op het Middenatlan- tische traject te verenigen. Het gevolg van deze nieuwe lucht vaartcombinatie is volgens de KLM, dat de dienstregelingen der drie maatschappijen op elkaar worden af gestemd en dat daardoor een doelma tige spreiding van de luchtverbindin- gen wordt bereikt. De maatschap pijen, die alle deze Middenatlantische verbindingen met DC 8 straalvlieg tuigen onderhouden, gaan ook nauw samenwerken op technisch, operatio neel en commercieel gebied, o.a. om kosten te besparen. Het zou de K.L.M. een voordeel bezorgen van 10 miljoen. De regeringen van Spanje, Vene zuela en Nederland hebben hun goed keuring gehecht aan de overeen komst. meentelijk belastinggebied. De ge meenten krijgen er (naast de normale rijksuitkeringen) in totaal 200 mil joen extra door tot hun beschikking. Deze ruimere gemeentelijke financië le armslag wordt gekort - maar niet voor de volle 100 procent - op de totale belastingdruk. De burgers moe ten er ook zelf iets voor over hebben. De vrouw van de vroegere ge meentesecretaris van Gieten (Dr.) is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De vrouw lag ziek op bed in de huiskamer. Haar man, de heer J. van Gogh, heeft waarschijn lijk de kachel te snel afgesloten, waardoor zich kolendamp in de ka mer heeft verspreid. De huisarts van het echtpaar, de heer O. Meeuwes, wilde de zieke vrouw een bezoek brengen, maar op zijn bellen werd niet opengedaan. Hij heeft toen tegen het raam van de huiskamer getikt, maar hij zag dat de heer van Gogh daar niet op reageer de. Met behulp van buren heeft de huisarts toen de voordeur geforceerd. Voor mevrouw van Gogh kwam de hulp te laat. De bedwelmde man kon door middel van zuurstof weer bij be wustzijn worden gebracht. - 't Echtpaar H. Voges-Moes (bei den 70 jaar), is in zijn woning aan 't Fazantenspoor te Gorinchem door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat de kachelpijp verstopt was. - Zondagmorgen is de 52-jarige alleen wonende weduwe Wauben te Geleen door haar buren dood in een stoel in haar woonkamer aangetrof fen. Zij was vermoedelijk reeds za terdagavond door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. In het woeste berggebied van de Canadese provincie Brits-Columbia, 120 km ten zuiden van het stadje Watson Lake, zijn een man een een vrouw levend teruggevonden 50 da gen, nadat zij met een vliegtuig neer gestort waren. Zondag ontdekte de piloot van een chartervliegtuig in de sneeuw de letters SOS. Vrijwel onmiddellijk daarna zag hij rook van een houtvuur opstijgen en even later ontdekte hij twee mensen die bij het wrak van een vliegtuigje stonden. Hij sloeg onmiddellijk alarm en maandag konden de twee, de 21-ja rige Helen Klaben uit New York en de piloot van het verongelukte toe stel, Robert Flores uit California, ge red worden. Miss Klaben was ernstig aan een voet gewond, Flores had een paar gebroken ribben. Op 4 februari vertrok Flores met zijn passagiere van Yukon. Sindsdien werd niets meer van hen gehoord, tot de ontdekking van zondag. Hun toe stel was neergekomen in een onher bergzaam met sneeuw bedekt ge bied. Twee blikjes fruit en twee blik jes sardines was het enige voedsel dat zij bij zich hadden. Die kleine voedselvoorraad was spoedig uitge put, maar door sneeuw te smelten boven houtvuren die zij aanlegden, hadden Flores en miss Klaben zich in leven kunnen houden. Van dekzeil hadden zij een tent gemaakt om zich tegen de kou - de temperatuur daalde soms tot 40 graden onder nul te beschermen. Flores had ver-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1