wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Samenwerken van bedrijven noodzaak of mode? 0fYlartl\a lekker en gezond Bidault naar Portugal Moderator Lunter volgt Pastoor Stevens op als geestelijk adviseur van de K.O.B. i£^iedertajel üermaak „0ejen'mg en brengt opera I Surinaamse verkiezingen Juridische faculteit te Tilburg Militaire bouwvakarbeiders Peter van Cromvoirt van B.S.V. kampioen bandstoten kl. A fÊL Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Verticaal en Horizontaal Offers Tot stand brengen van fusie vraagt tijd en vertrouwen „To be or no to be" speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG vragen brillen van Biljarten ^aaama^aa^aaaaaaaaamaaaaamaaaa^^^^^^^^^vw VRIJDAG 29 MAART 1963 85e JAARGANG No. 25 tcho van het Zuióen Uitgever Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 - Bureaux: fflgtestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Mochten wij vorige week, naar aanleiding van een lezing van drsda Silva, gehouden tijdens de algemene jaarvergadering van de bond van r.k. schoenfabrikanten in Kaatsheuvel, een en ander uiteen zetten over "par tiële samenwerking" in de schoenbe- drijven, deze week willen wij tot slot een en ander naar voren brengen over fusies. Hierbij dient men, aldus drs. da Silva, onderscheid te maken, tussen de verticale en de horizontale fusie. Voor het kleinere bedrijf, dat juist daardoor niet het optimale rendement kan bereiken, is de verticale fusie nog geenszins opportuun. Men zou juist voor deze bedrijven kunnen stellen, dat voor hen-horizontale fusie de mo gelijkheid vormt, om samen tot een beter rendement en een sterkere machtspositie te komen. Bij de horizontale fusie kan dan nog onderscheid gemaakt worden tussen de "complementaire" fusie en de "concurrentie" fusie. De comple mentaire fusie vindt plaats tussen de bedrijven, die zoals het woord zelf al zegt, elkaar aanvullen, hetzij in ou tillage, hetzij in assortiment. De con currentie fusie kan toegepast worden tussen die bedrijven, die tot de con clusie zijn gekomen, dat de kosten, die besteed worden aan het elkaar bestrijden door het voeren van recla me, research enz., beter kunnen wor den bespaard door samen te gaan. Men dient bij het tot stand bren gen van een - meestal complemen taire - fusie, wel met het een en an der rekening te houden. Zo dienen die bedrijven, die de stap tot geïntegreer de samenwerking - fusie dus - wil len ondernemen, zich te realiseren, dat dit altijd zal betekenen van beide zijden offers brengen. Bovendien zal het tot stand brengen van een fusie altijd in etappes dienen te geschie den.. Men zal de geplande samen werking, in fasen, stap voor stap moeten opbouwen. Dit impliceert te vens, dat een dergelijke samenwer king veel tijd vergt en dus langzaam zal gaan. Drs. da Silva zegt „Het li is een rijping van gedachten en ge voelens en alleen al daarom, niet in tempo te forceren". De wankelste periode, drs. da Sil va verstaat hieronder de tijd, dat men het contract nog niet heeft getekend, maar deze ondertekening bezig is voor te bereiden, vereist, en men moet hier terdege rekening mee houden, wil men althans grote teleurstellingen voorkomen, een zorgvuldige over gangsregeling, die kan bestaan uit een aantal afspraken, die het karak ter hebben van gentlemen agreements, maar ook van rekenwijze bijvoorbeeld over winstverdeling. Tenslotte moet zonder commer ciële bijbedoelingen - worden vast gesteld, dat de inschakeling van een externe adviseur bij het tot stand brengen van fusies met klem moet worden aanbevolen. Dit is vooral hierom noodzakelijk, omdat talrijke gegevens die tijdens de voorbereiding moeten worden uitgewisseld, meestal een neutrale instantie vragen. Maar bovendien zijn beide bedrijven altijd en per definitie "partij". Vooral de genen, die hetzij door trots, het zij door vrees voor de eigen positie in de toekomstige fusie, menen "er niet voor te moeten voelen", óók als de directies volledige overeenstem ming hebben bereikt. Om deze - en nog talrijke andere reden meer - meende drs. da Silva, dat een neu trale deskundige buitenstaander een zeer gewenste figuur in de fusie pro cedure is. Hij benadrukte in het algemeen te vens te mogen stellen, dat de twee grootste fouten, die men bij het be vorderen van een fusie kan maken zijn haast en te groot optimisme over de openheid waarmee men el kaar ook op andere dan directie- niveau's - tegemoet treedt. Maar zelfs als de vooruitzichten voor een fusie, zakelijk en organisa Heuvelstraat 85, Talaf. 21625 Jul. V. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 torisch uitstekend zijn en de voorbe reidingen met alle deskundigheid en zorgvuldigheid hebben plaats gehad, zelfs dén kan de fusie mislukken als niet aan één basis-voorwaarde is vol daan. Als voorwaarde noemde de heer da Silva, dat de directies van de fuserende bedrijven het goed met el kaar moeten kunnen vinden en te vens, dat zij elkaar kunnen vertrou wen en waarderen. Tot slot stelde drs. da Silva, dat, ofschoon samenwerking, of het zoe ken naar samenwerking, in deze tijd geen teken van zwakte is, maar veel meer een teken, dat men weet met de tijd mee te gaan, deze samenwerking vooral in het begin veel aan'dacht en oplossing van moeilijke vraagstukken zal vragen. Drs. da Silva was de mening toe gedaan dat veel kleine bedrijven zul len verdwijnen. Een klein aantalzo zei hij, zal zich als een bloeiend be drijf kunnen handhaven. "Samenwer king, eventueel leidende tot fusie", is voor de meeste kleine bedrijven een kwestie van „To be or no to be", al dus drs. da Silva. Dinsdagmorgen is in Suriname de telling begonnen van de maandag voor de statenverkiezing uitgebrachte stemmen. De „samenwerkende partijen" staan in alle kieskringen voor. De „samen werkende partijen" steunen de huidi ge regering in Suriname. Bidault die in Beieren (Steinbach) asyl kon krijgen, als hij zich van alle politieke acties onthield, maar daar aan geen gevolg wilde geven, is naar Portugal vertrokken en daar onder politie-bewaking gesteld. In studiejaar 1963 - 1964 de start De Tweede Kamer heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waardoor het mogelijk wordt juridische faculteiten te openen aan de economische hoge scholen van Rotterdam en Tilburg. Tot opvolger van bouwpastoor Stevens als geestelijk adviseur van de Katholieke Onderwijzers Bond Afdeling Waalwijk, is onlangs be noemd moderator Lunter, die pastoor Stevens eveneens opvolgde als mode rator aan het dr. Moller-college. De nieuwe adviseur werd aan de leden van de K.O.B. voorgesteld na afloop van de bezinningsbijeenkomst, maandagavond in het dr. Mollercol- lege. In de kapel van het college droeg oud-moderator Stevens, bouw pastoor van de St. Thomaskerk in Eindhoven, een H. Mis op. Als on derwerp van zijn preek had hij voor deze avond gekozen, het uitverkoren moederschap van Maria. Na afloop van de H. Mis waren de leden in het overblijflokaal van het college bijeen om gezamenlijk aan te zitten aan een souper. Hierna ver toonde pastoor Stevens de dia-serie "De plechtigheid in de goede week", waarvoor de opnamen zijn gemaakt in de parochiekerk van St. Jan. Voor al in verband met het godsdienst-on derricht aan de leerlingen en met be trekking tot de Goede Week heeft deze lezing, die werd opgeluisterd met een klankbeeld van verklarende tekst en begeleidende zang en muziek, de aanwezigen bijzonder geboeid. Na afloop dankte voorzitter van de Plas moderator Stevens hartelijk voor zijn bereidwilligheid, deze bezinningsbij eenkomst te leiden. Tijdens de korte huishoudelijke vergadering, die hierna volgde wer den de 7 afgevaardigden voor de ver gadering van de K.O.B. te Den Bosch gekozen. Met algemene stemmen werd de heer Peeters, lid van het bestuur van de afdeling, kandidaat gesteld voor het hoofdbestuur van de Katholieke Onderwijzers Bond. Tevens werden nog enkele andere voorstellen voor de vergadering van de K.O.B. be sproken. De bijeenkomst werd beslo ten met de verloting van een boeken- bon. OP71CIËN WAALWIJK De minister van defensie heeft in verband met de situatie, die als ge volg van de langdurige vorstperiode in de woningbouwsector is ontstaan, faciliteiten verleend aan bouwvakar beiders, die thans in militaire dienst zijn en aan bouwvakkers, die in de komende maaiïden voor eerste oefe ning in werkelijke dienst moeten ko men. Zij dienen dan 12 resp. 15 maanden. stoten promoveert, terwijl drie deelnemers jammer genoeg degraderen naar de 2e kl. Dit neemt echter niet weg dat allen met vol doening op deze finalewedstrijden kunnen terugzien. Hoewel de organiserende vereni ging 't Vosje slechts beschikt over een klein aantal leden, is de organisatie van de wed strijden vlot en goed verlopen, waarvoor de voorzitter deze vereniging dan ook oprecht dank zegt. Ook de heer en mevr. Heeren dankte hij voor het beschikbaar stellen van hun prima materiaal en de prettige huis vesting der spelers. Een woord van lof had de voorzitter voor de b.v. KOT uit Elshout, die wanneer een of meer harer leden deel neemt aan een kampioenschap, bijna steeds voltallig aanwezig is. Dit is een bewijs van de uitstekende onderlinge verstandhouding die er in deze vereniging heerst. Tenslotte reikte de voorzitter aan de kampioen de fraaie wisselbeker en het daarbij behorende districtsdiploma uit. Namens de deelnemers werd de kampi oen gefeliciteerd door de heer J. Jozen, die hem tevens onder goedgekozen woorden een aantal sigaretten aanbood, terwijl hij mevr. Heeren, die deze dagen zo uitstekend als gastvrouwe heeft gefungeerd, als dank hier voor een fraai bloemstuk overhandigde. Nadat de hospes, de heer Heeren, de kampioen een fijne fles spiritualiën had aan geboden, sprak de heer Peter v. Cromvoirt een oprecht gemeend dankwoord tot 't distr.- bestuur en speciaal tot de voorzitter de heer Burmanje voor zijn waarderende woorden, tot de deelnemers voor hun sportieve hou ding en vriendschap en tot de organiseren de vereniging voor de goede organisatie. Tevens dankte hij voor de stoffelijke bewij zen van vriendschap en waardering. De eindstand van deze finale wedstrijden is als volgt 1 P. v. Cromvoirt BSV gem. 2,32, winstpt. 8; 2 M. Teurlings 't Zwaan tje 2,07 - 8; 3 J. Jozen KOT Elshout 2,05- 7; 4 P. IJpelaar Ons Genoegen 1,86-6; 5 J. v. Dongen KOT Elshout 1,68-6; 6 G. v. Velthoven BVO 1,38-4; 7 Fr. Slaats BSV gem. 1,69, winstpt. 3. Hoogste serie M. Teurlings met 17 car., hoogste partij- gem. Peter v. Cromvoirt met gem. 4,41; deze speler promoveert naar de hoofdklasse Donderdag 4 april zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" de opera „Martha" van Fr. von Flotow in concertvorm worden De kosmopoliet von Flotow componeerde de opera „Martha", die in 1847 in Wenen „ten doop" werd gehouden. De Italianen hebben het werk steeds als een Italiaanse opera beschouwd en de Metro politan Opera in New-York bijvoorbeeld speelde deze opera ook steeds in het Italiaans. Voor Duitsland bleef het een eigen Duitse opera, die steeds graag werd en wordt gehoord. Friedrich von Flotow werd op 26 april 1812 geboren. Naast de opera Martha schreef hij o.a. ook de romantische opera Alessan- dro Stradella". Lady Harriëtte die lijdt aan hevige aandoeningen van een Engelse ziekte, kan ondanks alle moeite die haar dienaressen zich getroos ten, maar niet opgevrolijkt worden. Tijdens een van haar aanvallen krijgt zij het zo benauwd dat zij gebiedt het raam van de kamer open te zetten. Nauwelijks is dit gebeurd of van buiten klinkt het vrolijke gezang van de dienstmaagden, die op weg zijn naar Rich mond om zich voor een jaar te verhuren. Dit brengt Lady Harriëtte op een prachtig idee, waarvan zij hoopt dat die ook haar ziekte zal verdrijven. Zij besluit tezamen met Nancy zich als dienstmaagd te verkleden en zo mee op te trekken naar de jaarmarkt. Lord Tristan, een vervelend fatje, probeert tevergeefs hen van dit dolle besluit af te brengenmaar niets kan er meer aan helpen en de dames blijven bij hun besluit. Het komt zelfs zover, dat ook hij in de maskerade wordt ingeschakeld en onder de naam „Bob" alvast wordt ingewijd in de geheimen van de boerendans. Lady Harriëtte zal zich voortaan Marthagaan noemen en Nancy zal haar leven gaan leiden onder de naam „Julia". De markt is een toneel van grote bedrijvigheid. De dienstmeiden zijn aangekomen en stelten zich op om door de boeren gekeurd te worden. Onder die boeren bevinden zich ook jonge pachter Plum- kett en diens pleegbroeder Lionel. Uit hun duet (Ja seit früher Kindheit Tagen) hoort men dat Lionel een vondeling is, die door Plumkett's ouders werd groot gebracht. Het enige wat ze van hem weten, is, dat zijn vader hem stervende op de boerderij bracht en een ring gaf met de mededeling dat die in tijd van groot gevaar aan de koning getoond moest worden. Inmiddels is de sherrif op de markt verschenen om deze jaarmarkt te openen. Lord Tristan poogt Lady Harriëtte en Nancy weer weg te lokken. Plumkett en Lionnel zijn hem echter iets te vlug af en engageren de twee dames voor een jaar. De dames nemen het hand geld aan, maar als ze even later genoeg krijgen van de maskerade en met Lord Tristan mee naar huis willen, wenden de boeren zich tot de rechterdie beslist dat de meisjes een jaar in dienst moeten blijven. Op Plumkett's boerderij aangekomen blijkt al dadelijk dat de dames niet van zins zijn zich erg uit te sloven. Spinnen kunnen ze niet en Nancy maakt van een onbewaakt ogenblik gebruik te vluchten, waarop Plumkett de achtervolking inzet. Lionel maakt van de ge legenheid gebruik Lady Harriëtte het hof te maken en weet het zelfs zover te brengen dat zij een lied voor hem zingt (Letzte Rose). Wanneer het middernacht geworden is gaan de meisjes naar bed, althans zij doen dit voorkomen, maar zij besluiten te ontvluchten (kwartet Schlafe wohl und mag dich reuen). Plumkett ontdekt echter dat ze ontsnapt zijn en slaat groot alarm. In de derde akte ontmoeten we Plumkett in een herberg ergens in een bos, waar hij bezig is een loflied te zingen op het porter- bier. (Lasst mich euch fragen). Wanneer een jachtstoet nadert ont dekt Plumkett dat een van de amazones zijn dienstmeid Julia is. Maar Nancy zet haar metgezellen tegen Plumkett op die Julia mee naar huis wil nemen. Plumkett moet dan vluchten. Inmiddels ver schijnt Lionel ten tonele die zijn beroemde Aria „Ach so fromm" zingt. Hij zakt onmiddellijk daarna in elkaar en wordt zo gevonden door Lady Harriette. Wanneer Lionel weer bijkomt wil hij Hariëtte meer naar huis ontvoeren, maar de hele jachtstoet loopt te hoop en de aanwezigen hebben het grootste plezier wanneer zij horen hoe de boeren er zijn ingelopen. Wanneer zij de boeren ook nog willen afstraffen, komt Harriëtte te hulp en zegt dat Lionel niet goed bij zijn hoofd is. Lionel verwijt haar deze valsheid in zijn grote uitbarsting ,,Mag der Himmel euch vergebën'. Tijdens de vierde akte wordt op de boerderij van Plumkett, door Harriëtte, Nancy en Plumkett druk overleg gepleegd, hoe zij Lionel, die waanzinnig dreigt te worden kunnen helpen. Het komt zover dat Harriëtte hem haar hand aanbiedtmaar Lionel wijst die af. Nu wordt Harriëtte wanhopig. Dat alles toch goed afloopt is vanzelf sprekend, zo zelfs dat Plumkett en Julia ook heel wat dichter bij elkaar komen. (O, ich wusste wohl schon sein). De opera wordt besloten met een reconstructie van de jaarmarkt, waarbij de Last Rose (Letzte Rose) dienst doet als finale. bandstoten. Gedegradeerd naar klasse B: G. van Velthoven van BVO, J. van Dongen van KOT Elshout, Fr. Slaats BSV. W. LAMERS VAN BVO NAAR GEWESTEL. KAMPIOENSCHAPPEN De heer W. Lamers, lid van de biljartver. BVO en kampioen van het district Waalwijk KNBB le klasse libre, zal op vrijdag 29, zaterdag 30 en zondag 31 maart a.s. deel nemen aan de kampioenswedstrijden le kl. libre van het Gewest Brabant-Zeeland, die In het afgelopen weekeinde zijn in het clublokaal van de B.V. 't Vosje bij de heer M. Heeren te Baardwijk de finale-wedstrij den gespeeld om het persoonlijk kampioen schap bandstoten klasse A (75 car.) van het district Waalwijk van de KNBB. Over het algemeen zijn het spannende en sportieve wedstrijden geworden, waaruit tenslotte Pe ter van Cromvoirt van BSV als kampioen te voorschijn kwam. Aanvankelijk zag het er naar uit dat M. Teurlings van 't Zwaantje het kampioenschap voor zich zou opeisen, want na 4 partijen stond Teurlings nog on geslagen aan de kop, doch schijnbaar kreeg hij daarna een inzinking, zodat hij zijn laat ste partij tegen J. van Drogen van KOT Elshout verloor, waardoor een barragepartij tussen M. Teurlings en Peter v. Cromvoirt de kampioen moest aanwijzen. Ook deze slotpartij werd door de speler van 't Zwaan tje verloren, zodat Peter van Cromvoirt zich kampioen mocht noemen. Met dit fraaie succes werd Peter van Cromvoirt door de districtsvoorzitter de heer Tom Burmanje hartelijk gefeliciteerd. Bijzonder verheugd was de voorzitter over de wijze waarop de ze finalewedstrijden zijn gespeeld, n.l. spor tief en vriendschappelijk. Alle spelers heb ben zich voor de volle 100 gegeven, na tuurlijk de een met méér, dè ander met minder succes, hetgeen blijkt uit het feit, dat 1 deelnemer naar de hoofdklasse band- 20 cent per rol in het clublokaal van de B.V. 't Kroontje te 's-Bosch zullen worden gehouden. Het aan tal car. is 200, De eerste partij van de heer Lamers is vrijdag 29 mrt. om 20.30 uur tegen van Kesteren uit Oss. Succes WimI LEGERING DUITSERS IN BUDEL Minister Visser (Defensie) en minister-president De Quay (Bui tenlandse Zaken ad interim) yer- wachten, dat de inwoners van Bu- del en omstreken de Duitse mili tairen in hun midden zuilen aan vaarden. Zij delen dit mee in de memorie van antwoord op het Ne derlands-Duitse verdrag over sta tionering van militaire eenheden. Een verdere legering van Duitse militairen na de 3000 in, Budel, ligt niet in de bedoeling, zeggen de be windslieden. Er worden 300 wonin gen voor Duitse militairen en een lagere school voor ongeveer 250 Duitse kinderen gebouwd. Duits land bouwt in Seedorf, waar Ne derlandse militairen komen een lagere school voor rond 250 Neder landse kinderen, aldus de ministers.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9