waalwijkse en LAnqstRAAtse couraiu DE MTODMB Europa wil een vinger aan de trekker Man bij ruzie doodgestoken samen wenken samen leven FW0lbrengï Optica Bogaerts 's en TV's ONGEVALLEN Jongetje in Den Haag vermoord 2 Nederlandse huzaren in Duitsland verongelukt Een ton ruwe opium in beslag genomen GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Spoorkaartjes duurder Restauratie van Heusdens vestingswallen maar het moet niets kosten i'HH SCHOEN EN Korte berichten VRIJDAG 5 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 27 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Min of meer achter de politieke schermen speelt zich een verwoe de strijd af om de atoombom. De Europese landen willen niet meer als onmondige kinderen aanhollen achter alles wat Amerika doet en zegt. Zij willen zelf een zekere zeggenschap hebben in het gebruik van de bom, die tenslotte wel eens heel goed boven hun eigen grondgebied uiteen kan barsten. Als dat gebeurt, willen zij er tenminste toch zelf over hebben beslist. Vreemd genoeg concentreert de strijd zich niet rond de vraag of er nu wel of geen medezeggenschap zal komen. Amerika wil niets liever dan op dit terrein met de bondgenoten nauw te kunnen samenwerken. De situatie is zo, dat de Europese landen in mindere mate wil meedoen dan de Amerikanen hun hebben voorgesteld. De kwestie van het politieke wan trouwen en militair beheer over de kernwapens, welke het westen ter beschikking heeft, is er daar door de laatste maanden niet een voudiger op geworden. Allerlei factoren spelen mee. De eerste en belangrijkste was aanvankelijk het wantrouwen bij sommige Westeu- ropese regeringen jegens Washing ton. Zal, zo redeneerde men voor al in Parijs, president Kennedy wel bereid zijn om, ingeval van een Russische aanval op bijvoorbeeld West-Berlijn of de Sont (mogelijk uitvalsbasis naar de Atlantische Oceaan voor Russische duikboten), alle middelen dus ook de kern wapens-gebruiken om deze vitale punten in Europa verdedigen? Of zal de Amerikaanse president te rug schrikken voor de Russische represailles welke de V.S. grote schade kunnen toebrengen? Frank rijk is zo ver gegaan een eigen atoommacht samen te stellen, met eigen laag vliegende Mystère- straalbommenwerpers en ook eigen atoombommen. Welke Europese atoompool ook zal ontstaan, De Gaulle heeft al laten weten, dat het exclusieve voorjaarscollectie reldje van atoommachten, vooral ook omdat een mogelijke Oost- West-botsing vooral op Duits ter rein zal worden uitgevochten. Houdt men Duitsland, dat zelf niet over atoomwapens beschikt, nu bui ten de atoompool, dan dreigt maar al te snel 'n Duits-Franse samenwer king op nucleair gebied. En daar voor is Amerika doodsbang. In het Amerikaanse plan van een multi laterale kernrriacht is óók plaats voor Duitsland. Er is in feite plaats voor alle Westeuropese landen. Duitsland wil wel. Het heeft zich al bereid verklaard voor 35 procent bij te dragen in de kosten van een vloot van 25 oppervlakteschepen, die bewapend zijn met Polarisra- ketten, de practische vorm van de multilaterale strijdmacht. Maar an dere Europese landen gevoelen er weinig voor. België heeft aanvan kelijk hartstochtelijk „ja" gezegd tegen de vloot. Maar als het op een Belgische bijdrage aankomt, zal België zich beroepen op het feit, dat het geen maritieme mogend heid is. Nederland zegt: „Wij hebben al moeite voldoende geld bijeen te Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk /VWVVS/VVVVWVVVNVVVVVW» in ieder geval een pool zonder Franse deelneming zal zijn. Om het vertrouwen te herstellen heeft de Amerikaanse regering uit eigen beweging aangeboden de Europeanen een belangrijk aandeel te geven in een „Europeees-Ameri- kaanse" kernstrijdmacht. Dit aan bod werd in alle haast vastgelegd in het „pact van Nassau" na de be sprekingen, welke Kennedy en de Britse premier Macmillan op Nas sau hadden. Maar wie had gedacht, dat daarmee alles was opgelost, vergiste zich. Bij nauwkeurige be studeering van het pact bleek, dat er sprake was van twee atoompools. Eerst wordt gesproken over een „multi-nationale" kernmacht, waar in alle nu reeds beschikbare atoom wapens bijeen worden gebracht. Twee paragrafen verder spreekt het pact plotseling over een „multi laterale" strijdmacht, waarin alle toekomstige atoomwapens worden verzameld. Het verschil tussen „nu reeds beschikbare" en „toekomsti ge" wapens is bijzonder belangrijk. De multi-nationale strijdmacht blijkt een idee van Engeland te zijn. Daar Engeland naast Frankrijk het De vakbond van mijnwerkers in de Sowjet-Unie zal frs 100.000 (72- duizend gulden) aan de stakende Franse mijnwerkers overmaken als blijk van solidariteit. In Rome en omgeving zijn deze week 850 bioscopen een dag geslo ten gebleven als protest tegen de oneerlijke concurrentie van de tele visie en de hoge vermakelijkheids belasting. De exploitanten' eisen vermindering van de belasting en een verbod om films op de televisie te vertonen. In de Zuidvietnamese provincie Binh Thoean zijn 28 leden van de burgerwacht door communistische guerrillastrijders gedood. Premier Kawawa van Tanganyi ka is deze week aan het hoofd van een delegatie van zijn land in Cairo aangekomen voor een offici eel bezoek van zes dagen aan Egypte, zo heeft het persbureau van het Midden-Oosten gemeld. Een jeugdig Fins paar had maandagochtend om 11 uur vijftig uur achtereen de twist gedanst. Het brak daarmèe het wereldre cord dat onlangs in Zuid-Rhodesië is gevestigd. De Finse jongelui gin gen nog door. enige Europese land met atoomwa pens is (al is de Engelse atoom macht slechts drie procent van de Amerikaanse), zou doorvoeren van dit plan betekenen, dat de Engelse hegemonie nog een tijd gehand haafd blijft. Met alle politieke voor delen welke daaraan voor Londen, zijn verbonden. Amerika wil echter heel wat an ders. Politieke woordvoerders in Den Haag hielden ons voor, dat vooral de wil van Amerika om Duitsland tegemoet te komen mee speelt. Men verwacht in Washing ton, dat Duitsland zoals elk an der land, dat een zeker economisch en militair peil heeft bereikt 'n eigen stem wil hebben in het we- op weg naar huis gegaan. Gisteren zijn de onderwijzers en de klasge nootjes van Cor ondervraagd, maar ook dat had weinig resultaat. Geen van zijn kameraadjes uit de tweede klas blijkt hem na school nog ge zien te hebben. Dreggen op verschillende plaatsen had geen resultaat. Drie in West-Duitsland gelegerde Nederlandse huzaren zijn zondag avond door een personenauto van achteren aangereden. De huzaar M. Th. Gerrits (20) uit Nijmegen overleed ter plaatse. De huzaar H. Emmen (19) uit Raamsdonk werd zwaar gewond en is zondagavond tijdens een operatie overleden. De derde huzaar liep slechts enige ont vellingen op. Het ongeval gebeurde op de weg Hohne-Bergen-Belsen. De drie hu zaren van het 41e tank bataljon liepen aan de rechterkant van de weg, toen een Duitse personen-auto hen van achteren greep. schrapen om onze conventionele bewapening voldoende op peil te houden. Waar zouden we de gul dens moeten vinden om ook nog eens aan 'n atoomstrijdmacht mee te doen?" Italië kan ookgeen financiën vinden maar heeft voorlopig laten weten, dat het wacht op de natio nale verkiezingen. Al deze landen willen wel een woordje meespre ken als de beslissing moet vallen: gebruiken we de atoombom of la ten we de Russische troepen nog verder oprukken? Maar hun ant woord op het Amerikaanse aanbod is voorlopig nog: wacht nog maar even; het is ons nu te duur. ONZE WONINGPRODUKTIE ALLEEN OVERTROFFEN DOOR WEST-DUITSLAND Gerekend over de periode van 1959 tot 1962 neemt Nederland de tweede plaats in wat betreft het aantal woningen, dat per duizend inwoners in de zes landen van de Economische Gemeenschap is ge bouwd. Volgens de gegevens van de dienst voor de statestiek van EEG werden in Duitsland in deze jaren meer dan 10 woningen per duizend in woners gebouwd; in Nederland 7,2; in Frankrijk 7; in Italië 6,4; in Bel gië 5,5; in Luxemburg 3. Het ge middelde voor de gehele gemeen schap bedroeg ongeveer 7,7. Op de Botermarkt in Haarlem heeft de 21-jarige Haarlemse zee man P. N. O. in de nacht van zon dag op maandag omstreeks 12 uur de 35-jarige opperman J. Bram uit de Haarlemmermeer met een stil etto doodgestoken. De dader werd maandagmorgen om 6 uur in de woning van zijn ouders aangehou den. Hij heeft bekend. O. die zondagavond een café aan de botermarkt had bezocht, vertel de, dat hij op weg naar de bushalte ruzie met de hem onbekende opper man 'had gekregen. Er ontstond 'n vechtpartij, waarbij O. uit zelfver dediging zijn stiletto ?ou hebben getrokken. Het slachtoffer kreeg drie steken in borst en hartstreek. Op weg naar het Grote Gasthuis is de man overleden. ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK (waarde f 90.000.000) Een ton ruwe opium, waarvan de .waarde geschat wordt op 25 milj. dollar (90 miljoen gulden) is in Turkije in beslag genomen. Het is de grootste hoeveelheid die ooit in dit land in beslag genomen werd. De opium zou naar Syrië ver zonden worden, daarna naar Frankrijk met als eindbestemming Amerika. Bij de overval werden vier boeren gearresteerd die ver gunning hadden opium te verbou wen en te leveren aan de regering. Zij hadden in een periode van 4 jaar een ton weten achter te hou- LVI Nergens kan een echt menselijke verhouding groeien door wet ten en voorschriftendeze kan slechts tot stand komen door onder ling begrip en groot vertrouwen. Ook de verhouding tussen pastoor (kapelaan) en parochianen kan slechts in een sfeer van begrip en vertrouwen uitgroeien tot een echt menselijke verhouding. En deze is toch een allereerste ver eiste voor het eigenlijke zielzorgwerk. Van een pastoor (kapelaan) wordt terecht verwacht dat hij begrip toont voor de zijnen en hun zijn vertrouwen geeft. Als apostel van Christus is hij tot hen gezonden. Zijn optreden zal zijn als dat van Christus "De mensenzoon is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen en zijn leven te geven als losprijs voor velen" (Mt. 20, 28). "Ook ik veroordeel u niet; ga heen en zondig van nu af niet meer (Joh. 8, 11). Deze begripvolle en verlossende hou ding zal ook die van de priester moeten zijn. Een pastoor (kapelaan) zou er op kunnen inspelen dat de paro chianen hem onafhankelijk van zijn feitelijke houding moeten aan vaarden. Juridisch zullen zij hem zeker erkennen als vertegenwoor diger van de Bisschop en als hoofd van de parochie zij laten hun kinderen door hem dopen, zij zullen hun huwelijk voor hem sluiten, enz. Maar of er in deze mentaliteit van de priester een echt men selijke verhouding zal ontstaan, is twijfelachtig. Zijn uitgangspunt moet veel meer pastoreel zijn alle zelfzucht en opeising van rech ten zij hem vreemd; hij tone zich ten volle bereid zich te geven aan zijn parochie en hen die daartoe behoren, in groot begrip en vertrouwen te begeleiden op hun weg naar Christus. Hèt is er mee als met het hoofd van een gezin. Wie als hoofd van een gezin alleen er op uit is om zijn gezag te handhaven en daarbij alleen autoritair kan optreden, is nog geen echte vader en schept geen menselijke verhouding tot 'zijn kinderen. Daar kan nooit een gezonde, open en vertrouwvolle sfeer groeien die toch in een goed gezin niet gemist kan worden. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie, "Oude Gracht" Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 den. De inbeslagneming vond plaats in Beysehir in Centraal An- atolië. Op 1 maart waren bij de dienst luister- en kijkgelden 1.338.982 televisietoestellen aangegeven te gen 1.310.969 per 1 februari (tot en met 25 maart 1 miljoen 365.143). Er waren op 1 maart 2.611.626 (geregistreerde) radiotoestellen te gen 2.609.002 op 1 februari van dit jaar. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg per 1 mrt. 466.999 tegen 467.258 op 1 februari. Op de met halve bomen bewaakte spoorwegovergang te Zevenaar is maandagavond de 84-jarige J. Th. Veldkamp door de trein Winters wijk-Zevenaar gegrepen. Hij was op slag dood. De bomen waren ge sloten. De wandelaar was er tussen door gelopen. Maandagmiddag is een Nijme- genaar omgekomen en een inwoner van Oss ernstig gewond geraakt, toen de personenauto, waarin zij zaten, te Wageningen, op de Rijks weg naar Rhenen, op een vracht wagen botsten. De Ossenaar, die de auto bestuurde, stak op een kruis punt de weg over. Zijn passagier werd bij dit ongeluk op slag ge dood. De 14-jarige Lex Booy uit Krom menie is maandagmiddag, toen hij in Wormerveer fietste, geraakt door he(t achterdeel van een vracht auto uit Oude-Pekela. De chauffeur van de vrachtwagen, die niets had gemerkt, was door gereden. Toen hij later werd aangehouden, bleek hij geen schuld aan het ongeval te hebben. Op de Vlasakkerweg -in Amers foort is de 26-jarige korporaal A. Schoolburgge met zijn motor tegen een fietser gebotst. Hij kwam te vallen en bleef dood op de weg liggen. Het ministerie van verkeer en waterstaat deelt mee dat de staats secretaris van verkeer en water staat aan de Nederlandse Spoorwe gen toestemming heeft verleend tot verhoging van de uit de jaren 1950 tot 1957 daterende tarieven voor het reizigers- en bagagever- voer met ingang van 1 juni 1963 De tarieven voor het goederenver voer ondergaan geen wijziging. De Haagse politie denkt aan de mogelijkheid, dat een misdadiger de hand heeft gehad in de verdwij ning van de achtjarige Hagenaar Cor Wallaard uit de Poeldijksestr., die sinds vrijdag spoorloos is. Grootscheepse nasporingen bleven nog zonder resultaat. De jongen is vrijdagmiddag om twaalf uur uit school in de Asstr. in de huid gezondheid en zuiverheid De Rijksdienst voor Monumen tenzorg wil binnen afzienbare tijd beginnen met de restauratie van de 17e eeuwse vestingwerken van het stadje Heusden. Een gedetail leerd plan is ontworpen door A. G. Lagerwey in De Bilt. Gezien de beperkte mogelijkheden in Heus den voor recreatie is de uitvoering van dit plan dat voorziet in twee circa 4% km. lange wandelwegen van groot belang. Het gemeentebestuur van Heus den heeft najaar 1959 aan de Grond Mij. N.V. opdracht gegeven een restauratieplan voor de vesting werken te ontwerpen. De 17e eeuw- se vestingwerken werden in 1821 ontmanteld en daardoor aanzienlijk beschadigd. Toch bleef nog een groot deel van de omwalling in de oorspronkelijke toestand gehand haafd. De vestingwerken van Heusden zijn het eigendom van de kroondo meinen. Zij werden in de periode 1671-1686 aangelegd o.a. door Jacob Kemp en bestonden uit negen bas tions en acht ravellijnen. De restauratie (een miljoenen plan) waarmee men zo spoedig mo gelijk wil beginnen omvat het op hogen van bastions, ravellijnen en voorwerken tot de oorspronkelijke hoogte, het uitgraven van de hoofd gracht en de aanleg van rietkragen. Zn de voorafgaande arti kelen gaven we 'n overzicht van de waardering van de arbeid in de loop van de ge schiedenis. Wij moeten dit gedeelte nog afronden en laten zien hoe de.kerk over de arbeid heeft gedacht en nu gaat denken Nu we evenwel in de we ken voor Pasen levenhad den we gedacht iets te zeg gen over het kruis van de arbeid", over „het zweet uws aanschijns" en of God de arbeid heeft vervloekt. - Er zijn enquêtes ge houden waaruit blijkt dat in 't bewustzijn van de werk nemer de „misère" van 't werkmilieu overheerst. „Werken is 'n zekere dood", 'n Meer optimisti sche beschouwing over de grootheid van het beheersen der materie werd slechts ge vonden bij de hogere tech nici. Hoe zit 't met de arbeid? Is het werken 'n kruis en heeft God de arbeid ge vloekt? Hoe de arbeid zinloos kan zijn, uitzichtloos is, en samenwerken ook echt niet meer gaat, blijkt uit 't bij belse zonde-verhaal, dat van de toren van Babel. God straft hier de hoogmoed van de mensen niet door hm bouwwerk te doen instorten, maar Hij maakt dat ze elkaar niet meer VER STAAN. Je zoudt kunnen zeggen NIET de arbeid, de pro- duktie of het bouwwerk wordt getroffen door de zonde. Toen de werkers aan de toren van Babel elkaar niet meer verstonden, tóén staakten ze 't bouwen van de toren (Genesis 11, 8). Dus kun je zeggen niet de arbeid is direct getroffen door de zonde, maar in zo verre de mens uit de liefde is gevallen, geen doel meer ziet, geen perspectief - geen God, in zoverre is de ar beid 'n straf. Zien wij geen doel meer, geen eindpunt; dan valt de arbeid onmen selijk zwaar. Kort samengevat .- de bouwers aan de toren „ver stonden" elkaar niet meer het werk mislukte. Als wij uit de liefde van God vallen, dan begrijpen we elkaar niet meer. Het werk is dan één ellende. De verlossing van de ar beid zal daarom ook deze zijn, dat ze IN HOOP wordt verricht. De arbeid - dacht ik - is geen straf voor de zon de. God vervloekte de ar beid niet. Maar de arbeid is wel door de zonde geraakt. En die zonde is geen hoop hebben, geen doel zien in 't leven. Dan versta je el kaar niet en dan valt wer ken zwaar. - Hoe kan nu arbeid verlossend werken, verlos send voor mij en voor de wereld? Daar moeten we dit op antwoorden. Ik word meer me zelf naarmate ik meer dien, naarmate ik meer ben voor de anderen. En om nu 'n practisch voorbeeldje te geven. Het zou mij zelf meer strelen, als ik, van niemand afhan kelijk en helemaal zelfstan dig, 'n hele schoen mocht maken. In feite ben ik ge dwongen om maar één klein handelingetje te stellen de ander stelt weer 'n hande ling - 'n derde en vierde maken 't produkt weer ver der af. Ik moet mij beper ken. Noem 't met 'n chris telijke term verloochenen, wegcijferen). Immers, altijd dezelfde deel-arbeid, de zelfde gedraineerde arbeid verrichten, valt heus niet mee. 't is noodzakelijk, ge zien de consumptie, gezien de economie, gezien de vooruitgang (lees de ver lossing). Er moeten dui zenden schoenen gemaakt worden, hoe gezellig voor mij t ook zou zijn te mogen „knutselen" aan 'n paar schoenen die ik zelf volledig maak! Ik zelf zal hoe langer hoe minder te zeggen krijgen, ik zal hoe langer hoe meer af hankelijk worden van de an der. Ik zal me tenslotte hoe langer hoe meer moeten ver laten op de ander. En zie, zo werken is nu eenmaal evangelisch. Als de graankorrel niet sterft, zal ze geen honderd voudige vruchten voortbren gen. Je zou dit mogen ver talen metals ik me in 't arbeidsproces niet wegcijfer, zou er geen honderdvoudige produktie mogelijk zijn. Zou er geen vooruitgang zijn, zou de herschepping van ons wereldje worden ge stagneerd of tegengewerkt. Op 'n moderne manier werken, scheppen, kan zeer zeker 'n innerlijke marte ling zijndie ons wegrukt uit 't vredige-gesloten le ventje van ons egoïsme. Om 'n goed werker op aarde te zijn, moet de mens beginnen met z'n vrede en rust op te geven. (Denk aan 't gezellige, knusse schoen lappen achter in 't schuur tje. Zie daarvoor de foto's in 't schoenen-museum). De produktie - methodes zullen nog meer gaan toene men. En 't zal zover komen dat de werker hier op aarde zichzelf niet meer toebe hoort. Maar krijgt zo de ont hechting niet haar hoogste doeltreffendheid? En als wij zó met de stof bezig zijn - in die hoop en liefde, krijgt de Verlosser dan ook niet Zijn grootste kansen met deze wereld? „Want zie, Ik maak alle dingen nieuw!" M. JANSEN, Bedrijf saalmoezenier, Markt 8.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1