wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Elf schoenmakersleerlingen mochten diploma in ontvangst nemen FILMJOURNAAL ARGENTINIË gebrandmerkt door burgeroorlogen en opstanden Luxor Musis Sacrum F.A.J.M. Baars gepensioneerd fCTSSW* In de toekomst blijft vakbekwaamheid een grote rol spelen JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Betalingsbalans Pax-Christibeweging organiseert voet tochten Man poogde zijn vrouw omver te rijden vragen brillen van De tcho VRIJDAG 5 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 27 van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Vrijdagavond heeft burgemeester Stieger, in zijn hoedanigheid als voorzitter van 't schoolbestuur van de Technische School voor Schoen makers in Drunen aan elf leerlingen van de avondschool het diploma uitgereikt. Bedoelde leerlingen hebben eerst een opleiding aan de dagschool ont vangen en zijn daarna in het bedrijfsleven opgenomen, ivaarbij ze te vens aanvullend onderwijs aan de avondschool gingen volgen. Naast onderwijs in de technische vakken wordt op de avondschool ook aanvullend onderwijs gegeven voor de algemene vorming. Het was burgemeester Stieger die tijdens deze korte bijeenkomst en kele behartenswaardige woorden heeft gesproken, waarop.wij onder de ze rubriek nog eens graag will'èn terugkomen. wikkelen, steeds onontbeerlijk zijn en blijven. Daarnaast schuilt de moge lijkheid dat door allerlei technische vervolmakingen machines worden verbeterd waardoor, werkzaamheden die momenteel nog door mensenhan den worden verricht straks door ma chines zullen worden overgenomen. Juist daarom is het goed dat men zich kennis en wetenschap eigen maakt, waardoor men niet alleen ge schikt is om op een enkele plaats te werk gesteld te worden, maar op meerdere. Zoals een voetballer, die als rechts back is opgesteld,, er reke ning mee dient te houden, dat hij ook, wanneer dat nodig is, voor midvoor moet kunnen spelen, zo dient de jeugd er op te worden voorbereid, dat zij op verschillende plaatsen in het bedrijf tewerk gesteld kan worden. Hiervoor is op de eerste plaats aan passingsvermogen nodig, om nieuwe machines te kunnen bedienen en nieuwe materialen te verwerken. Om met nieuwe machines te kunnen wer ken en vooral nieuwe methodes toe te passen zal een ruime algemene ont wikkeling ondenkbaar zijn. Ook op kantoren en werkplaatsen ontvangen de werknemers een voor die speciale industrie geëigende opleiding, veelal als gespecialiseerde kracht. Voor een verbreding en een aanvulling dienen juist ook de technische scholen te zorgen. voor te bereiden op een plaats in de industrie waarvan de ontwikkeling steeds verder gaat. Deze voorberei ding dient veelzijdig en algemeen te zijn. Iedere jongen wordt straks een man in de industrie die er zijn plaats waard moet zijn en de vele functies en taken die in de industrie voor hem open liggen, moet hij kunnen berei ken. Dit kunnen functies zijn bij de directe produktie, het kan een admi nistratieve functie zijn, of een func tie bij aan- of verkoop. Bij de handel en industrie - ook en vooral bij de schoenindustrie - be staat nog steeds een groot tekort aan vakbekwame werknemers. Dit zal al tijd zo blijven, ook al gaat de ont wikkeling naar verdere mechanisatie steeds door. Het is daarom zo te betreuren, en de directeur van de schoenmakers- school in Drunen, de heer Rechters, heeft dat nog eens nadrukkelijk on derstreept, dat de belangstelling van de jeugd voor de schoenindustrie nog steeds verder achteruitgaand is. Zo zelfs dat in de komende jaren te wei nig jeugdige arbeiders te werk kun nen worden gesteld. Na de diploma-uitreiking bestond er tevens nog gelegenheid om de ten toongestelde werkstukken van de leerlingen te zien. Bij deze gelegen heid heeft ook iedereen weer kunnen constateren, dat mede dank zij 'n goed voorzien machinepark, de leerlingen op de school iets leren. Burgemeester Stieger benadrukte, dat de tijd die deze leerlingen in het leerlingenstelsel doormaken be schouwd moet worden als een inlei- dingstijd, ondanks het feit dat ze reeds in het produktieproces zijn in geschakeld. Deze jongens zijn momenteel 15 jaar oud en redelijkerwijs zullen zij over veertig en vijftig jaar nog mee werken in de industrie op een plaats, die geschikt is naar hun aard en aan leg. Als men zich realiseert welke veranderingen zich in de afgelopen veertig jaar in de schoenindustrie hebben voorgedaan en men beschouwt daarbij de mogelijkheden, die zich in de komende jaren nog zullen voor doen, dan kan dit de mensen, die eni ge verantwoording dragen niet on verschillig laten. Vroeger leerden de jongens een ambacht, waarbij men in staat, was om van ruw materiaal een goed ver edeld produkt te maken. Nu zien wij, dat in hét produktie-proces niemand meer een volledig produkt maakt, ter wijl het in vele gevallen nog meer op de geoefendheid aan komt. Dit laat ste wordt vooral veroorzaakt, doordat moderne machines en steeds verder veredelde materialen in de bedrij ven ingang vinden. Burgemeester Stieger meende dat het niet te voor spellen was waar deze ontwikkeling zou ophouden. Wel is te zeggen, dat dé jeugd van nu, mentaal zal moeten worden voor bereid op deze grootse ontwikkeling. Deze voorbereiding zal er van moeten uitgaan, dat naast geoefendheid in het verrichten van bepaalde hande lingen, toch steeds nog een zeer grote mate van vakbekwaamheid een over wegende rol zal blijven spelen. En vervolgens, dat de jeugd er zich van bewust moet gaan worden, dat door een gedegen opleiding men niet op één enkele plaats in het bedrijf te werkgesteld kan worden maar op meerdere. Vakbekwaamheid en kennis, zal, hoe de toekomst zich ook moge ont- V' Burgemeester Stieger reikt het diploma uit aan Jan Klerks, die het diploma ontvangt voor machinaal schoenmaken. K= NG3== DE BETERE VIRGINIA Op nagenoeg alle technische scho len, waaronder ook de schoenmakers- school in Drunen gerekend moet worden, houdt men reeds lang reke ning met boven geschetste ontwikke ling en gaat men daarom ook steeds meer aandacht geven aan de algeme ne vorming. Het is de eerste taak van de technische scholen de leerlingen Onlangs heeft de heer F. A. J. M. Baars, procuratiehouder bij de Tim- tur N.V., bij de directie het verzoek ingediend hem - om gezondheids redenen - met vervroegd pensioen te sturen. De directie van de Timtur heeft aan dit verzoek voldaan, door de heer Baars met ingang van 1 april op de meest eervolle wijze van zijn functie te ontheffen en hem in het genot te stellen van een vervroegd pensioen, onder dankzegging voor de voor beeldige wijze, waarop de heer Baars deze vertrouwenskwestie gedurende zeer veel jaren heeft bekleed. Wegens familie-omstandigheden kon aan het vertrek van de heer Baars geen officieel karakter worden ver leend, maar werd op intieme en be scheiden wijze afscheid genomen door directie en medewerkers. De Zuid-Amerikaanse staat Ar gentinië, waar dinsdag een gene- raalsopstand uitbrak, heeft een stormachtige ontwikkeling achter de rug, gekenmerkt door burger oorlogen en staatsgrepen, sinds 1816 toen de staat onafhankelijk werd van Spanje. De laatste in de reeks van „ijze ren dictators", die de Argentijnen hebben zien komen en gaan, was Juan Domingo Peron, die in 1946 aan de macht kwam. Aan zijn be wind werd door de revolutie van 1955 een einde gemaakt en hij vluchtte naar Spanje. Sedertdien zijn twee opvolgers aan de kant gezet. De laatste was president Arturo Frondizi, die vo rig jaar maart bij een militaire staatsgreep werd gearresteerd. Het was de voorzitter van de Senaat, zijn vriend José Maria Guido, die na een crisisperiode met tegenzin de presidentiële zetel innam. Dat Guido rust in het land heeft ge bracht kan men niet zeggen want ook zijn bestuur werd gekenmerkt door politieke crises, stakingen, de monstraties, gevechten tussen de strijdkrachten onderling en door rebellie. Vorig jaar wisten aanhangers van Peron bij de congresverkiezin gen ruim een derde van de stem men te behalen. De regering ver klaarde toen haastig de uitslag on geldig. Nadien is het parlement niet meer bijeengekomen. In mei vorig jaar voerde het ka binet een drastisch bezuinigings programma in teneinde de wankele economische toestand gezonder te maken. Dit had echter nog meer looneisen en stakingen tot gevolg. Deze waren échter niet de enige zorg van president Guido, want hij zag zich ook nog gesteld voor een conflict tussen twee elkaar becon currerende generaals. In augustus vorig jaar zei generaal Federico Montero: „Van nu af aan ben ik opperbevelhebber". Hij wilde deze functie uit handen nemen, van de minister van oorlog, generaal Juan Bautista Loza. Deze werd toen ver vangen door generaal Eduardo Se- norans, doch daar liet generaal Montero geen gras over groeien en hij rukte met zijn tankeenheden op naar de hoofdstad. Er ontstond een uiterst gespannen situatie, doch men vond een oplossing en degeen die de omstreden functie kreeg was Jose Saravia. Dat generaal Montero echter niet tevreden was blijkt wel uit het feit dat hij thans een van de leiders in de nieuwe staatsgreep is. Een 22-jarige bouwvakarbeider wordt ervan verdacht zondagavond gepoogd te hebben zijn 24-jarige Vrouw en haar 19-jarige vriend, 'n Tilburgse sjouwer, omver te rijden. De man, die werd ingesloten, blijft ontkennen. Hij zal vrijdag voor de officier van justitie te Breda wor den geleid. Tussen de bouwvakker en zijn vrouw boterde het volgens de poli tie al geruimfe tijd niet. Vrijdag avond was de vrouw van huis weg gelopen. Zondagavond omstreeks zeven uur zag de man zijn vrouw en haar vriend in de parochiekerk Hij verliet voor het einde van de dienst de kerk en stapte in zijn auto. Toen het tweetal wat later volgde en op straat eèn praatje maakte, ontstak de man dusdanig in woede, dat hij meteen vol gas gaf. Zo hard reed de man dat hij in een bocht op het trottoir te recht kwam, waar juist zijn vrouw Nederland heeft in 1962 een aan zienlijk kleiner tekort op zijn be talingsbalans geleden. Deze reke ning sloot met 'n nadelig saldo van 177 miljoen gulden, tegenover een tekort van 329 miljoen gulden in het voorgaande jaar. en haar vriend liepen. De vrouw kon nog net voor voor de auto weg springen. Haar vriend werd over de motorkap gesmakt en licht ge wond. De bouwvakker is door ge reden en naar zijn ouders gegaan. De vrouw, die in het gebeurde een poging van haar man zag haar en haar vriend omver te rijden, heeft aangifte gedaan bij de politie. De man zelf wijt het ongeval aan het feit dat hij met te hoge snelheid reed. De Nederlandse beweging van de Pax-Christibeweging houdt dit jaar een voettocht van 18 tot 21 april naar Den Bosch, waarvoor zich 2600 examinandi van middelbare scholen en kweekscholen en 135 priesters hebben opgegeven, en een voettocht in het weekend van 15 en 16 juni voor jongere tussen 20 en 30 jaar, die vanuit Amsterdam naar Laren trekken. Voor de tocht naar Den Bosch zullen de groepen, die veertig km. pratend en biddend trekken, star ten vanuit tien plaatsen: Waalwijk, Hilvarenbeek, Lithoyen, Kaatsheu- Voor 14-jarigen en ouderen is deze film zeker de moeite waard. Zondagmiddag 3 uur. URSUS, DE LEEUWENKONING Ursus een man van koninklijke af stamming werd als baby door de leeuwen in hun midden opgeno men, en is nu opgegroeid tot een boomsterke jongeman, die geen vrees kent en wiens enige metge zellen de leeuwen zijn. Op een dag raakt een wagen die slavinnen naar de markt vervoert in een van zijn strikken. Tot een van deze slavinnén voelt Ursus zich onweer staanbaar aangetrokken. Hij koopt haar van de slavenhandelaar voor een gouden medaillon, het enige wat hij meegehad heeft toen hij bij de leeuwen terecht kwam, en waar in gegrift staat, dat hij van konink lijke bloede is. De slavenkoopman neemt .het medaillon mee naar de bewoonde wereld en een van de trouwe officieren van Ursus' vader, die door de wrede Ajak is gedood, herkent het medaillon en stelt de herkomst ervan vast. Ook Ajak komt te weten, dat Ursus nog in leven is. Hij laat Ursus nu ge vangen nemen, maar dankzij de hulp van de slavin Diar weet Ursus te ontkomen. Nu worden Ursus' volgelingen en de geliefde van Ursus Anya, de slavin, ter dood veroordeeld. Na verschrikkelijke gevechten met hyena's olifanten en leeuwen weet Ursus hen te bevrij den. Een machtige film met de sterkste man ter wereld in het machtigste schouwspel, dat ooit op het witte doek is verschenen. In de hoofdrollen; Ed Fury. Moira Orfei, Alberto Lupo, Mary Morion. Vrijdag t/m maandag, 14 jaar. MET BLOED GESCHREVEN In fort Union, een van de meest vooruitgeschoven posten van het Amerikaanse leger arriveert de nieuwe commandant Lee Withlock. Marcy, zijn zuster, knap, maar nog al eigenwijs vergezelt hem. With lock kan van het begin af aan, slecht opschieten met de luit. Jed Sayre, wiens vriendschap met de Navajo-indianen hem niet aan staat. Als op zekere dag een goud zoeker dood en gescalpeerd wordt gevonden, is Withlock ervan over tuigd, dat de indianen dat gedaan hebben. Hij rukt met een detache ment uit om hen uit te roeien. In tussen is Jed erachter gekomen, dat de werkelijke moordenaar een blanke is. Hij ijlt terug naar het fort en weet Withlock die zeker door de Indianen verpletterd zou zijn geworden nog juist op tijd te rug te halen. Nu verandert ook Marcy, die eerst haat voor Jed had, haar onaangename houding en al spoedig blijkt zij een flinke dosis liefde voor heeft. Generaal Stone die een verrader is weet het opper hoofd van de Navajo's op te hitsen een oorlog tegen de Noordelijke staten te beginnen. Als Withlock's detachement nergens Indianen te gen komt, krijgt Jed argwaan. Hij komt te weten, dat Withlock en Stone verraad hebben gepleegd, en neemt hem gevangen. Hij gaat weer terug naar het fort en weet dat na een lange en felle strijd weer te bezetten. Hij legt uit aan de Indianen, dat Stone van alles de schuld is, en dan komt alles weer goed met het huwelijk tussen Jed en Marcy. De hoofdrol in deze film wordt gespeeld door de held uit „Terug uit de hel", Audie Murphy. HET MEISJE DER ZONDEN Iiosemarie's jeugdjaren speelden zich af aan de zelfkant van het le ven. Als zij uit het verbeteringsge sticht komt, komt zij terecht in het milieu van de arme en zieke pros- tituées. Doch dit leven wil zij niet; zij wil de maitresse worden van alle rijke fabrikanten. Dit gelukt haar wonderwel en zij vervult haar taak zo voortreffelijk, dat de por tefeuilles zich gewillig voor haar openen. Een tijdlang heeft zij niets dan voorspoed en geluk, tot zij Wo- tikoff ontmoet. Deze belooft met haar te trouwen, maar een dag voor OPIICIËN - WAALWIJK het huwelijk overlijdt hij aan een hartverlamming. Zakelijk hoeft zij niet te Jklagen, want zij kan steeds meer geld op haar reeds hoge bank rekening schrijven, toch krijgt zij steeds meer levensangst. Haar on gelukkige liefde voor Fred Sonden is er misschien de oorzaak van dat zij op een nacht faalt in haar be roep en een aristrokaat vertrokken is zonder te hebben betaald voor het genotene. Iedereen is een gast in haar appartementen. Blijvende klanten krijgen een eigen huissleu tel. Ook een twijfelachtig -persoon weet een sleutel te bemachtigen. Na een raadselachtige ontmoeting met een onbekende rent zij totaal overstuur naar huis. Daar gaat de deur weer open, en een man komt binnen, om even later weer weg te gaan met achterlating van een dode Deze film is een grote aanklacht en een waarschuwing. Een film uit onze tijd. In de hoofdrol Belinda Lee, met vele medespelenden. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar STRIJD OM DE GELE RIVIER China 1950. De burgeroorlog is aan de gang. Spionnen en andere ongure lieden zijn bereid zich te verkopen aan degene die het mees te biedt. De rebellen winnen van de nationalisten, die zich terug moeten trekken en zij besluiten de rivier op te blazen, hetgeen aan miljoenen mensen het leven zal kosten. De plannen hiervoor, zijn in handen van een avonturier, die ze probeert te verkopen, maar hij wordt vermoord. Nu komen zij in handen van een Amerikaans jour nalist, John, hij wil de tekeningen te eigen bate gebruiken en zo de wereld doen huiveren van de arti kelen die hij erover schrijft. John gaat dan naar de dam. Onderweg ontmoet hij Dorothy, een Ameri kaans sociaalwerkster en missie zuster zr. Celeste, die de vluchte lingen in treinen vergezellen. Een tunnel is opgeblazen en zij moe ten te voet verder. Veel vluchte lingen zoeken een onderkomen in de tempel, doch deze wordt onder vuur genomen. Terwijl de vluchte lingen de tempel uitrennen opere ren Dorothy en zr. Celeste een Chi nees meisje, dat gewond werd toen 'n spion trachtte John te vermoor den. De vlotten met springstof drijven reeds naar de dam toe. maar John, weet od een van de vlotten te ko men. Met de leider van de actie vecht hij nu voor zijn leven, maar het is al te laat. de dam springt in de lucht. De vluchtelingen zijn, echter in veiligheid en zij'trekken' de redding tegemoet. Een keiharde film met Anita Ek- bera, George Marchal e.a. Maandag en woensdag voor per sonen van minstens 14 jaar. vel, St. Oedenrode, .Oirschot, Oir- schot, Oisterwijk, Uden, Veghel, en Oss. Het gespreksthema luidt: „De Bergrede" hetzelfde thema is gekozen voor de voettocht naar Laren, waar op zondag 16 juni 's avonds om half acht de voorzit ter van de Pax-Chritibeweging, kardinaal Alfrink, in de St. Jans basiliek de mis celebeert.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5