GEMEENTERAAD HEUSDEN Prijsvraag voor saneringsplan Motie van wantrouwen inzake aanleg sportveld UW GELUK verlovingsringen GEMEENTERAAD RAAMSDONK PAST BETER kinderschoenen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 APRIL 1963 Communiejurk Renata Verdonk's De raad der gemeente Heusden kwam vrijdag 29 maart jd. in openbare vergade ring bijeen. Afwezig de heer Verhaak. Na opening door de voorzitter, de E.A. heer A. vaP Delft, werden de notulen van de vorige vergadering, behoudens een op merking van de heer De Vroome, goedge keurd. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de „Verenigde Rivierenzeilers" waarin werd meegedeeld dat dit jaar voor het 10e achtereenvolgende jaar de Brabant se zeilwedstrijden op de Maas bij Heusden zullen worden gehouden. Dit feit is voor bovengenoemde vereniging aanleiding om dit jaar de zeilwedstrijden grootscheeps te organiseren. In verband hiermede wordt in dit schrijven gevraagd om een subsidie van f 300 om een en ander te kunnen bekos tigen. Gezien de grootse plannen welke door ons gekoesterd worden, zei de voorzitter, in ver band met het watersportcentrum, zijn B. en W. van oordeel dat aan dit verzoek zeer ze ker tegemoet moet worden gekomen. Verder was er in gekomen een schrijven van de pas opgerichte vereniging „Heusden Koopstad". Deze vereniging verzocht om een van haar leden zitting te laten nemen in de commissie welke de belangen behar tigd i.v.m. de voorbereidingen tot stichting van een watersportcentrum in deze ge meente. De voorzitter zei dit verzoek wel te willen inwilligen indien de andere commissieleden er geen bezwaar tegen hebben. De heer Vroome, lid van bovengenoemde commissie, zei, dat er thans geen besluit genomen kan worden, aangezien het derde commissielid, de heer Verwiel uit Waalwijk, thans niet aanwezig is. De heer de Vroome stelde als persoonlijke mening dat hij er niet tegen wordt herkozen, kan ik mij daarmede ver enigen. Op een vraag van de heer van Herpt of dit voorstel van B. en W. me 2 of 3 stem men tot stand gekomen is, antwoordde de voorzitter dat hij zich niet tegen dit voor stel verzet heeft, daar beide wethouders er vóór waren. Wethouder de Winter zei, dat hij en zijn collega het niet juist vonden dat de Burge meester met zijn vele nevenfuncties ook nog het voorzitterschap van de Instelling be kleed, het publiek moet daardoor voor alles bij de burgemeester aankloppen. Wij zijn grote voorstanders, zei spr., dat een der wethouders deze taak overneemt. De heer van Herpt merkte op dat vele nevenfunkties een bewijs is dat men terzake kundig is. Spr. zei verder dat indien een der wethouders voorzitter zou worden van de Instelling, hij de grootste neutraliteit in I acht diende te nemen. De voorzitter zei in ieder geval dank baar te zijn dat hij geen brevet van onbe kwaamheid heeft gekregen. Hierna volgde de stemming met het bovenvermelde resul taat. Hamerstukken werden de agendapunten 5 en 6 betreffende wijzigingen Intercommu nale I.Z.A.-regeling N.-Brabant en Alg. Politieverordening. Besloten werd een kre diet te verlenen van f 8496,75 in verband met de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de openbare lagere school. Besloten werd tot ter visie-legging van het ontwerpplan herziening Uitbreidingsplan Oudheusden. In de vacature J. Luyben als lid van de Gem. Inst. v. Maatsch. Zorg werd met al gemene stemmen benoemd de heer H. Ba- nierink. De raad verklaarde zich accoord met de voorgestelde wijziging van de ge meentebegroting 1961 en besloot tot voor- Onze ringen dragen moderne ven STASSAR STATIONSSTRAAT, WAALWIJK is een lid van de ver. Heusden Koopstad in deze commissie op te nemen, mits deze zich kan verenigen met de thans uitverkozen plannen, ofwel achter de scheepswerf, of wel in de stadsgracht. Van het R.K. Kerkbestuur te Herpt was een verzoek ingekomen om medewerking te willen verlenen om te komen tot een be tere parkeergelegenheid voor motorvoertui gen tijdens de kerkdiensten. Aangezien dit verzoek te laat was inge komen werd besloten dit aan te houden tot de volgende vergadering, opdat eerst B. en W. zich hierover kunnen beraden. Een verzoek om een perceel grond in erf pacht te verkrijgen was ingekomen van de heer M. v. d. Heijden te Heesbeen. ge doeld perceel werd reeds in een éénjaarijkse erfpacht uitgegeven, doch daar aanvrager op dat perceel wil gaan bouwen was erf pacht op langere termijn wenselijk. Besloten werd dit perceel voor de duur van 30 jaren in erfpacht te geven voor f 60 per jaar. Van de heer van Rijswijk te Heusden was een schrijven ontvangen waarin deze zijn misnoegen te kennen gaf over het beleid van B. en W. in de voorgaande zittings periode, zijn kritiek was in zijn schrijven hoofdzakelijk bedoeld op de burgemeester. Uit zijn schrijven bleek dat hij geen toe stemming had verkregen om garagedeuren naar buiten te laten opendraaien, waar in een ander geval wel toestemming was ver leend. De heer De Vroome gaf briefschrijver wel enigszins gelijk, men moet, zei hij, niet met twee maten meten. Op voorstel van de voorzitter werd dit schrijven voor kennis geving aangenomen. Van de bewoners van de Herptse huisjes was een schrijven ingekomen, waarin ver zocht werd om een tegelpad voor deze wo ningen aan te leggen en een parkeerstrook. Gezien dit schrijven te laat was ingeko men, was dit nog niet in het college van B. en W. besproken en werd het aangehouden tot de volgende vergadering. Van de Inspecteur van het Lager Onder wijs swas bericht ontvangen dat voor de bouw 'van een lokaal ter uitbreiding van de R.K. Meisjesschool een bedrag benodigd zou zijn van f 54593. -Aanvankelijk was hiervoor een krediet beschikbaar gesteld van f 46452. -Op voorstel van B. en W. werd een aanvullend krediet beschikbaar gesteld. Op een desbetreffend verzoek daartoe werd gesloten aan de kleuterscholen school- melk beschikbaar te stellen. Wijziging reglement van de Gemeente lijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. In verband met een schrijven van de heer Jonker, waarin deze het tot op heden ge voerde beleid i.v.m. het benoemen van de voorzitter van de Instelling ondemocratisch bestempelde, werd besloten met 8 stemmen voor en 2 tegen, om het reglement van voormelde Instelling zodanig te wijzigen, dat de voorzitter moet worden benoemd door en uit het college van B. en W. De heer Verschuur was de mening toe gedaan dat men de huidige toestand onge wijzigd moest laten, daar het toch maar korte tijd zal duren dat de huidige voor zitter zijn pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt, vooral ook daar de hui dige voorzitter deze functie al jaren lang belangeloos heeft bekleed, eerst als voor zitter van de Godshuizen, thans van de in stelling. Uit dankbaarheid, zei spr., voor het vele werk door de voorzitter verricht, zou ik graag zien dat de huidige toestand onge wijzigd bleef. Ik schrijf niet dat ik niet dankbaar ben, zei de heer Jonker, het gaat er bij mij alleen om het democratische van deze kwestie. Wanneer de huidige voor zitter door het college van B. en W. weer lopige vaststelling van de gemeente- en be- drijfs-rekeningen 1961 en tot goedkeuring van de rekening van de Gem. Inst. v. Maat schappelijke Zorg. Rapport hierover werd uitgebracht door de heer De Vroome, die namens de commissie van onderzoek dank bracht aan de opstellers van deze rekenin gen. Besloten werd verder een krediet be schikbaar te stellen voor uitvoeren voorzie ningen aan de openb. lagere school, o.a. ver warming en toiletten, tot een bedrag van f 75.000. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een krediet groot f 7500 voor de aanleg van een weg op het industrieterrein t.b.v. de scheeps- en jachtwerf Polaris en een kre diet van f 4875 voor de aanleg van water leiding t.b.v. Polaris. De heer van Herpt vroeg of dezelfde clementie verwacht mag worden bij eventueel nieuw te bouwen boer derijen. De voorzitter zei dat dit niet het geval is voor nieuw te bouwen boerderijen in het kader van de ruilverkaveling moet deze voor dergelijke voorzieningen zorgen. De heer Jonker zei dat de aan te leggen weg naar Polaris van primair belang is en wethouder v. d. Pol deelde mee dat de aan leg van weg en waterleiding in de grond prijs is vercalculeerd, zodat de kosten Ijier- van voor een belangrijk deel door de in dustrie wordt betaald. Op een vraag van de heer Jonker hoe lang het zou duren voor met de aanleg wordt begonnen, antwoordde de voorzitter dat de opdracht reeds ver- verstrekt is. Besloten werd de gevraagde kredieten te verlenen. Besloten werd in te gaan op een aanbod van de Verolme Scheepswerf om enkele paden in de Putterstraat, de z.g. groep, aan de gemeente te verkopen voor f 6000. De heer Verschuur vond dit prachtig, vooral i.v.m. het saneringsplan. Rondvraag. De heer de Vroome kwam, zoals hij het noemde, met een hele was lijst. In de voorlaatste vergadering, zei spr., was gesproken over het saneringsplan van Heusdens binnenstad. Spr. vindt dit een uitermate belangrijke zaak, waarvoor hij zo wel de raad, als het college van B. en W. niet competent acht te beslissen.. Toch, zei spr., zal de raad uiteindelijk die beslissing moeten nemen, doch hij heeft zonder meer geen vertrouwen hierin. Gezien de oude veste moeten er personen worden aange zocht die capabel zijn om ons hierover dui delijk in te lichten. Het is noodzakelijk dat wij niets aan het toeval overlaten. Dhr. Ver haak, zei spr.. heeft destijds een suggestie gedaan om een prijsvraag uit te schrijven voor het maken van een goed sanerings plan. Deze plannen zouden dan op hoog niveau door een deskundige jury moeten worden geringschikt. Dit zou niet alleen ons zeer ten dienste zijn, meende spr., maar het zou tevens een grote publiciteit geven in het voordeel van het stadje Heusden. De voorzitter zei dat de heer de Vroome een zeer delicaat onderwerp aangesneden had. Een prijsvraag vond de voorzitter ech ter niet de-juiste weg, het staat zelfs nog te bezien of hiervoor van Ged. Staten goed keuring zou kunnen worden verkregen om het benodigde krediet hiervoor uit te trek ken. Spr. voelde meer voor 't onlangs door dhr. Schipper geopperde idee omij contact op te nemen met de heer Ferdinand Jan sen uit Amsterdam, welke veel van de oude vesting af zou weten. De heer Verschuur vond het voorstel van dhr. de Vroome toch wel goed. Een beslissing te nemen vond spr. ook erg moeilijk, toch moet er binnen niet al te lange tijd iets gebeuren, want als straks de wallen en grachten zijn gerestau reerd, verwachten de bezoekers van buiten dat zij binnen deze wallen een mooi ge restaureerd stadje aan zullen treffen. Spr. was er ook voor om enkele mensen een plan te laten maken en deskundigen aan te zoe ken om deze plannen te laten beoordelen. Verder zag spreker graag dat deze hele saneringskwestie nog eens op een avond terdege onder de loupe zou worden geno men, vooral ook daar de nieuwe raadsleden hiervan niet of maar heel weinig van op de hoogte zijn. Weth. v. d. Pol was van mening dat wan neer het mogelijk zou zijn hiervoor een prijsvraag uit te schrijven, het resultaat toch wel zou zijn dat de betreffende instanties de plannen niet af zouden keuren, integen deel hij verwachtte zelfs dat het mogelijk zou zijn om diverse deuren hierdoor open te krijgen welke anders moeilijk te openen zouden zijn. De voorzitter zei te zullen in formeren of een dergelijke prijsvraag door G.S. gefinancierd wordt. De heer de Vroome informeerde verder hoe het stond met het sportterrein. De voor zitter zei dat hiervoor nog geen goedkeuring was verleend. Door Ged. Staten werd ons geadviseerd om ons volgende week hier over in verbinding te stellen met het depar tement. Op de opmerking van de heer de Vroome dat 1 april de datum was waarop een aanvang gemaakt zou moeten worden met de aanleg van het sportveld, zei de voorzitter dat geen opdracht verstrekt kon worden zonder de toestemming van G.S. De heer Jonker zei geschrokken te zijn dat er geen opdracht gegeven kan worden voor de aanleg van het sportveld. Wij kunnen, zei de voorzitter, geen op dracht geven zolang wij de goedkeuring van Ged. Staten niet binnen hebben. U geeft wel opdracht om de weg aan te leggen naar Polaris, voordat wij hiervoor onze toestemming hebben gegeven, zei de heer Jonker, dit kan nu met heet sportveld ook gebeuren, meende spr., men moet niet met 2 maten meten. In verband met het niet verstrekken van de opdracht tot het aanleggen van het sportveld, diende de heer Jonker hierop een motie van wantrouwen in. Wethouder van de Pol verzocht de heer Jonker zijn motie in te trekken. De stag natie zal, zei spr., wel niet zo lang duren, er zal heus dit jaar nog wel gevoetbald kunnen worden, het is echter gewenst hier op niet verder in te gaan. Indien het zo is, zei de heer Jonker, breng ik de heren dank welke hieraan hebben meegewerkt. Verder werd er druk gesproken over het uitgebrachte E.T.I.-rapport, hetwelk, zoals de heer de Vroome zei, niet aan de ver wachtingen heeft voldaan. De voorzitter meende dat beter eerst het struktuurplan af gewacht kan worden. Ook de heer van Herpt was het niet eens over het uitgebrachte agrarisch E.T.I.- rapport. Dit rapport, zei spreker, is opge steld aan de hand van statistische gegevens, eenieder zou zo'n rapport kunnen samen stellen. De bedoeling was hoe de E.T.I. denkt over de huidige stand van zaken en over de toekomstmogelijkheden. Naar spr.'s mening is de opdracht tot het maken van dit rapport niet juist geformuleerd geweest. De heer Sluymers informeerde naar de wateroverlast in Oudheusden en naar de zwemgelegenheid aldaar. Op een vraag van de heer Jonker hoever het stond met de kleuterschool te Oudheusden, zei de voor zitter dat hiervoor voorlopig geen rijks goedkeuring te verwachten is in verband met de stagnatie gedurende de vorstperiode. De heer Jonker vroeg waarom deze kleu terschool niet op de urgentielijst 1963 voor komt. De voorzitter zei dat de kleuter school daar wel op gestaan heeft. De heer Jonker beweerde zeker te weten dat dit niet het geval is. Hierop ontnam de voorzitter de heer Jonker het woord hier over, daar hij zich niet als leugenaar be stempeld wilde zien. De heer Jonker infor meerde verder naar de verhoging van de brugleuning te Oudheusden. Hierover zei de voorzitter al meermalen contact opgeno men te hebben met de Prov. Waterstaat. Nadat de heer de Kort de boerderijen verplaatsing van de stad naar het platteland had aangeroerd, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Vrijdagavond besprak de voltallig aan wezige raad van Raamsdonk in een tijdsbe stek van ruim een uur de 21 punten tellen de agenda. Enige punten hiervan waren waren voor de heren raadsleden aanleiding tot een interessante discussie. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Kamp of het niet mogelijk zou zijn de A. O. W.-trekkenden in het vervolg een win- tertoelage te verschaffen, gezien de vele schrijnende gevallen die hij in de afgelo pen winter had aanschouwd. De heer Lan- gerwerf, voorzitter van maatschappelijk hulpbetoon, zag in de vraag van de heer Kamp niet meer en niet minder dan een aanval op deze stichting. Hij stelde dat tij dens de afgelopen strenge winter de kolen- toelage voor ouden van dagen was ver dubbeld. Wanneer de heer Kamp gevallen heeft meegemaakt waarin werkelijk spra ke was van nood, is hij zelf in gebreke ge bleven wanneer hij deze niet doorgegeven heeft. Bovendien heeft de stichting voor maatschappeSjk hulpbetoon met de lanta ren gezocht naar gevallen waarin van nood sprake zou kunnen zijn. Zij werd hierin bijgestaan door rooms-katholieke en chris telijke overheid en door de kruisverenigin gen. De heer van Woerden toonde zich zeer voldaan over het antwoord van de heer Langerwerf. In het bijzonder de actie Warmte had bij hem de vraag doen rijzen of maatschappelijk hulpbetoon nu in ge breke gebleven was. De woorden van de heer Langerwerf konden hem echter tevre den stellen. Ook burgemeester Prinssen was van oordeel dat maatschappelijk hulpbe toon zijn taak meer dan naar behoren had vervuld. Op de herhaalde vraag van de heer Kamp om een toelage voor AOW-trekken- den in het algemeen, antwoordde de voor zitter dat hierop in zijn algemeenheid wel niet zou kunnen worden ingegaan. Even tueel zou over het een en ander nog kun nen worden gepraat bij de vaststelling van de nieuwe begroting. De overige agendapunten werden vlot af gewerkt. Aan de scholen voor gewoon la ger en buitengewoon lager onderwijs wer den voorschotten toegekend op grond van de bedragen vastgesteld voor 1962. Wel zijn bij de vaststelling van de begroting voor 1963 deze bedragen verhoogd, doch er wordt nog gewacht op goedkeuring hier van. Ook aan het kleuteronderwijs werden voorschotten verstrekt op grond van de in 1962 vastgestelde bedragen, in afwachting van de nieuwe vaststelling door de minister. Op advies van Ged. Staten werd het aan tal oversteekplaatsen te R'veer drastisch be perkt. Van de aanwezige oversteekplaatsen in de van Wijngaardenstraat, Beatrixlaan, Emmastraat, Prins Hendrikstraat, St. Jozef laan, de Koninginnestraat en de Burg. Prins- senlaan, zal er slechts één gehandhaafd blij ven en wel die op de rijksweg ter hoogte van het Poststraatje. Rijkswaterstaat is niet voornemens het aantal oversteekplaat sen op de rijksweg uit te breiden. Besloten werd de Burg. Prinssenlaan aan te wijzen als voorrangsweg. Een uitzondering hierop zal worden gemaakt voor de laatste 50 m vóór de rijksweg en de laatste 50 m vóór de Julianalaan. Na vergelijking van de tarieven in de omliggende plaatsen werden de tarieven voor het gemeentelijk zwembad vastgesteld. Ondanks de grote vertraging door de lange en strenge vorst van de voorbije winter zal het bad dit seizoen voor gebruik kunnen worden opengesteld. De tarieven voor het gebruik van de tennisbanen werden aan zienlijk verhoogd. Voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester werd een krediet beschikbaar gesteld. De woning zal worden gebouwd op een ge deelte van een perceel grond in de Burge meester Prinssenlaan. Dit is reeds eigendom van de gemeente. Bouwgrond werd verkocht in de van de Poelstraat, de Burg. Prinssenlaan, de van Wieldrechtstraat en de Ambachtsherenlaan. TE KOOP met toebehoren zo goed als nieuw wit Julianastraat 24 Drunen SCHOENHANDEL Ho^keinde 12 - Waalwijk Telefoon 3320 De plannen ten aanzien van de bouw van een rioolgemaal met persleiding voor Raamsdonkdorp werden in die zin gewijzigd, dat men de oorspronkelijke opzet om deze plannen uit te voeren als een ACW-object heeft laten vallen. Het zal nu worden uit gevoerd als vrij object en als alles gaat naar verwachting, zullen de verschillende onderdelen van dit project reeds dit najaar aan enige aannemers kunnen worden ge gund, zodat de realisering op zo kort mo gelijke termijn kan plaats vinden. Om een en ander mogelijk te maken werd door de raad een krediet beschikbaar gesteld van f 600.000. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel tot onteigening van een perceel grond, gelegen tussen de Julianalaan en de spoorlijn westelijk in het Omschoor. De heer van Woerden informeerde of deze kwestie niet op te lossen zou zijn door een com missie die hiervoor zou moeten worden be noemd. De heer Kamp stelde, dat de raad moeilijk een standpunt kon innemen aange zien hij niet op de hoogte was van het stand punt der beide partijen. Evenals de heer v. Woerden drong hij aan op een zeer des kundige beoordeling van de situatie. Bur- gemeeester Prinssen toonde zich bereid om eventueel de commissie van openbare wer ken in te schakelen. Het aannemen van het voorstel tot onteigening impliceert, aldus spreker, niet dat de gemeente niet geneigd is tot een schikking. Dit is zelfs nog mo gelijk wanneer de zaak bij de rechtbank aanhangig is gemaakt. Het algemeen be lang eist echter dat de gemeente tijdig over de nodige gronden kan beschikken. Het voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nieuwste modellen voordeliger prijzen grootste keuze Wie veel keuze, wil stapt naar van Haren, wie het allernieuw ste wil zien loopt óók bij van Haren naar binnen, want daar worden al Uw voorjaarswen- sen vervuld. De nieuwste mo dellen, de grootste keuze en bovendien voordeliger! Lief modelletje op ruime leest. In zwartlak en witleder 20-23 6,71 24-26 8.75 De ideale kinderschoen! In wit leder 20-21 «,7* 22-23 7.75 24-26 8.75 27-30 10.75 ,31-35 12.75 Ook in camel-kleur met rubber- zool v.a. 5,7ï Luchtig meisjesschoentje met ge perforeerd voorblad. In witleder 24-26 6.95 27-30 7.95 ^^^^^^^Sterk schoentje met anti-slip zooltje. In beige juchtleder. 20-21 7.7S 22-23 8.75 24-26 9.75 Schattig bandschoentje. In witle der en zwartlak. 27-30 10,75 31-35 12.75 Filialen in het gehele land, waaronder GROTE STRAAT 291, WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6