wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRant OORLOG op do Gamanen ONRUST BIJ DE MIJNEN Druk op de knop deed sirene loeien ten teken dat Holland Heating officiëei was geopend Uitvoering opera „Martha" door „Oefening en Vermaak" werd schitterend succes gj BRILLEN De Bijstandswet SOVJET SCH0ENENC0MPLEX 250 Spanjaarden op de trein gezet -i Van vitaal belang VAN MAAREN Dat is de Zaak voor skg 23 Russische macht beperken Water, vitaal belang voor Westen Harlekreei Amerikaans sprookje werd werkelijkheid Ondernemer van formaat Jeugdige overmoed Levend bewijs ARCHITECTENBUREAU UIT ROTTERDAM BOUWT ,,'T DORP" Oorkonde NEDERLANDER IN INDONESIË VRIJGELATEN T. V.-UITZEN DIN G REDT JONGETJE BIDAULT NAAR BRAZILIË MAANDAG 8 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 38 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" fr In Navo-kringen maakt men zich ernstig zorgen over de groeiende maritieme macht van Rusland. Het heeft er veel van weg dat 't con tinentale Rusland alle tradities laat varen en zich niet, zoals ieder land, dat aan vrijwel alle kanten door land wordt omringd, blijft rich ten op een grondoorlog. Integendeel. De Russische marine is bijzon der sterk geworden. „Wanneer wij ons niet van de hegemonie op de oceanen verzekeren, zullen de Russen dit doen", schrijft vice-admi raal Richard M. Smeeton, adjunct-opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten voor de Atlantische Oceaan, in 't Navo-maandblad. „Met hun 450 onderzeeërs, 30 kruisers, 400 torpedojagers vormen de Russen een bedreiging in volle zee. We moeten hun verhinderen de hand te leggen op nieuwe con tinenten en we moeten vooral de vier essentiële doorgangen tussen de oceanen openhouden: de Straat van Gibraltar, het Suezkanaal, de Straat van Malakka en 't Pana makanaal", schrijft de vice-admi- raal verder. De Russen hebben sinds de Twee de Wereldoorlog een nieuwe en machtige oorlogsvloot opgebouwd èn een moderne handelsvloot. Zij beschikken over de belangrijkste vissersvloot ter wereld. „Zij heb ben zich in volle zee gewaagd, het geen in de Russische geschiedenis vrij ongebruikelijk is. De commu nisten dringen binen in de kring van de maritieme mogendheden. Het zijn niet meer uitsluitend land rotten", waarschuwt vice-admiraal Smeeton. De oceanen zijn voor het Westen van vitaal belang. De vrije wereld zou in oorlogstijd een enorme hoe veelheid goederen nodig hebben. Per maand zouden vijftienhonderd schepen alleen al in Europese ha vens moeten binnenlopen. Maar nu al is duidelijk, dat Europa met een veel kleiner aantal genoegen zal moeten nemen. De hoop, dat het scheepsvervoer door vliegtuigen zal kunnen worden overgenomen, is grondig getorpedeerd. Vervoer per vliegtuig is vijftig maal zo duur als per schip. Bovendien zou men voor het transport van één ton benzine door de lucht over grote afstanden, vier ton vliegtuigbenzine nodig hebben. De strategische waarde van de oceanen is bijzonder groot. Vanuit ieder punt van de wereldzeeën kan de marine, al naar gelang de om standigheden, druk uitoefenen op het land, zo zegt Smeeton. De in gescheepte eenheden (landings troepen) hebben 't voordeel steeds in beweging te zijn. Zij vormen 'n mobiel doel, dat heel wat moeilij ker is te treffen dan een statische opeenhoping van mensen en mate rieel. Rusland zal, aldus Smeeton, DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 In Yerevan in Sovjet-Armenië staat een schoenfabriek, Lenina- kansky, die zo een waardeloze schoenen maakt, dat geen Rus ze aan zijn voeten kan krijgen, laat staan dragen. De staatswinkels wei gerden nog schoeisel van Lenina- kansky te betrekken, omdat er toch geen kopers voor waren. De fabriek bleef dus met haar voor raad zittenen produceerde verder grote hoeveelheden schoe nen, die maar opgeslagen werden in de depots. Toen alle opslagplaatsen vol wa ren, werden de schoenen verstouwd in de werkplaatsen en op de bin nenplaats van de fabriek. Maar die geraakten ook vol en toen gaf de directeur aan de arbeiders maar opdracht ieder 150 tot 200 paar mee naar huis te nemen om die daar op te slaan. Geen afzet; geen kopers. „Alles goed en wel", zei de direc teur. „Maar ik moet mijn productie plan uitvoeren". „Wanneer zal aan dit alles een eind komen?" verzucht Kroesjefs partijblad „Prawda", waaraan dit verhaal is ontleend. Een directeur van een staats winkel, is ter dood veroordeeld en zal de kogel krijgen. Hij stal goe deren uit zijn staatswinkel en liet die door handlangers aan de man brengen. Volgens „Sovjetskaja Torgovlia" 4 (Sovjet-handel), is er voor een waarde van ongeveer 300.000 guld. gestolen aan gebreide boven- en onderkleding. Een niet nader ge noemd aantal medeplichtigen kreeg gevangenisstraffen tot 13 jaar. zich in een conflict niet beperken tot de Atlantische en de Stille Oce aan, welke in de Tweede Wereld oorlog de strijdtonelen waren. „Wanneer wij ons vandaag 'n doel treffende verdediging wensen moe ten we, gezien de groeiende om vang van de Russische en commu nistische vloten, rekening houden met de reële kans op oorlog op de vier oceanen. De nieuwe oceanen zijn enerzijds de Noordelijke IJszee, die vooral voor Rusland van groot belang is, en anderzijds de Afro- Aziatische Oceaan, een enorm ge bied, dat de Indische Oceaan om vat en dat reikt tot de niet-ont- gonnen hulpbronnen van de Zuid pool." De Navo moet, aldus Smeeton, alles doen om de doorgang van iedere Russiche onderzeeëer naar de Atlantische Oceaan te verhinde ren, allereerst door het afsluiten van de straten in de Baltische Zee en door controle in het uiterste Noorden van de Atlantische Oce aan. De onderzeeërs, die zich in de oceanen bevinden, zouden moeten worden vernietigd. In geval van een totale oorlog moet de Navo de communisten verhinderen hun be voorradingsbases te bereiken door de vernietiging van de vijandelijke installaties in het gebied van de Noordzee. Dit kan, volgens de vice-admi- raaJ, alleen maar met behulp van atoomwapens. De andere middelen, waarover de Navo beschikt, zijn volkomen ontoereikend. „Om met een redelijke kans van slagen een niet-nucleaire oorlog op de oceanen te voeren zou de Sa- clant (het Navo-opperbevel voor de Atlantische Oceaan) de beschik king moeten hebben over een aan tal eenheden, onderzeebootjagers, begeleidingsvaartuigen en patrouil le-vliegtuigen, dat een veelvoud is van het huidige potentieel. De mid delen, welke de Saclant ter be schikking staan, zijn bepaald op 'n uiterst minimum, maar zelfs dit minimum is nog niet bereikt. De Russen beschikken over een mo dernere marine dan wij." Deze pessimistische uitlating van de vice-admiraal wordt nog gevolgd door een hartekreet om meer aan dacht van de wetenschap en de technologie. „Terwijl de atoom duikboot een enorme vooruitgang betekent in de kunst van de on- derzeenavigatie, is er nog geen evenredige vooruitgang geboekt in de nauwkeurige lange-afstandsop- sporing van de ondergedoken duik boten. Nieuwe en -originele ideeën zijn heel hard nodig om deze tech nische gaten te kunnen opvullen. De dreiging van de onderzeeërs is een feit. Over tien jaren zal die dreiging uitermate ernstig worden als nieuwe atoomduikboten in ge bruik worden genomen, die in staat zijn raketten af te vuren", waar schuwt de adjunct-opperbevelheb ber van de zeestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan. De toekomst van het Westen hangt ook af van de kracht, waar mee de Westerse landen hun vitale zeeverbindingen kunnen bescher men, maar het lijkt of de marine een stiefkind is geworden, dat zo nu en dan slechts een nieuw kleed je kan krijgen. Dat 21 KVP-ers donderdagmid dag tijdens de verdere behandeling van de Algemene Bijstandwet in de Tweede Kamer afwezig waren, gaat minister Klompé (Maatschap pelijk Werk) 12 miljoen gulden kos ten. Per afwezige katholieke afge vaardigde is dat ruim een half mil joen gulden. Een P.v.d.A.-amende- ment kon daardoor met 55 tegen 54 stemmen worden aangenomen. Deze tegenvaller voor minister Klompé besloot het Kamerdebat over de Algemene Bijstandwet, die rönd 1965 de begtaande en ver ouderde armenwet van 1912 gaat vervangen. Volgende week woensdag komt het ontwerp in de tweede lezing daarna volgt de eindstemming. Volgende week woensdag wordt ook gestemd over de motie, waarin er bij de regering op wordt aange drongen voor de minder-validen zo snel mogelijk een groepsregeling te maken. De Nederlandse Katholieke Mijn- werkersbond eist van de mijnen in Limburg onmiddellijke stopzetting van de werving van buitenlandse arbeidskrachten. Deze eis staat ver meld in een brief, donderdag onder tekend door voorzitter de Frans Dohmen en secretaris Hans Pal men. De brief volgde op een be sluit van de Staatsmijnen 245 Spaanse arbeiders onmiddellijk te ontslaan. Tweehonderd van deze Spanjaar den verblijven in het gezellenhuis te Leyenbroek-Sittard. Zij werden het eerst ontslagen. Toen volgden de 45 anderen, die in het gezellen- huis „De Egge" te Brunssum wo nen. Zij hadden zich solidair ver klaard met de ontslagenen. Toen volgde ook hun ontslag. De Staats mijnen wensten, dat de 200 weer aan de slag konden gaan, nadat ze dinsdagavond het werk hadden neergelegd. De Spanjaarden wei gerden op dit gebod in te gaan. De Spanjaarden hadden verschil lende klachten over eten, huisves ting, recreatie enz. Men beschouwt het echter meer als heimwee. De directie zegde toe de klach ten te onderzoeken, maar stelde de eis dat ze donderdagmiddag weer aan het werk zouden gaan. Dat is niet gebeurd en daarom zijn ze ontslagen en hebben later tot zon dag tijd gekregen om op hun be sluit terug te komen. De mijnwerkersbond wijst er op, dat door dit massa-ontslag de stabi lisatie in de mijnen, die nu belang rijker zijn dan ooit, ernstig in ge vaar wordt gebracht. De bond schrijft herhaaldelijk te hebben ge waarschuwd, dat het werven van buitenlandse krachten niet bevor- delijk was voor de orde en de rust in de ondernemingen. Vandaar zijn eis de werving van buitenlanders onmiddellijk te staken. Al de goede wensen, die ik u heb aangeboden, mogen klinken als 'n sirene, die verkondigt, dat Holland Heating in Waalwijk gevestigd zich met grote kracht op de produktie gaat toeleggen, een si rene die als een triomf klinkt", aldus burgemeester Teijssen in zijn openingswoord. Een druk op de knop stelde een sirene in werking die met een alleszeggend gehuil, de woorden van burgemeester Teijssen onderstreepte. „Holland Heating" gelegen aan de Zanddonkweg, te genover het sportpark „Elzenhoven" is de eerste fabriek in Europa die in licentie voor de ILG Electric Ventilating Company in Amerika centrifugaal- en buisschroefventilatoren, dakventilatoren en luchtver- hitters produceert. Momenteel worden in negen Europese landen ILG-apparaten ver vaardigd en verkocht, terwijl in vier andere landen de verkoop door vertegenwoordigers wordt behandeld. In 1962 werd voor ongeveer 1 miljoen driehonderdduizend dollar ILG-apparaten in Europa gele verd. Dit is voor zo'n slordige 4 miljoen zevenhonderdvijftigdui zend gulden. Hiervan maakt het cijfer van de Nederlandse omzet een groot deel uit. Burgemeester Teijssen, die zei dat zowel de betrokkenen als het gemeentebestuur, alle reden had den om verheugd te zijn over de totstandkoming van Holland Hea ting in Waalwijk, bracht naar vo ren, dat het bedrijf nog niet kan terugzien op een grote geschiede nis, maar wel, zo meende hij te mogen opmerken, op een goed ge fundeerde grondslag, waardoor het bedrijf alle kansen kan krijgen verder uit te bouwen. De heer Teijssen zei, dat hij naar aanleiding van de gegevens die hem onder ogen waren gekomen, had mogen vaststellen dat het bedrijf inder daad iets te betekenen heeft, waar bij hij tevens zei te mogen conclu deren, dat het bedrijf zich in en kele jaren tijd een plaats heeft weten te veroveren, waardoor goe de zakenrelaties konden worden gewonnen en geactiveerd. „Verder is het bekend," aldus burgemeester Teijssen, „dat uwi produkten gewild zijn, en dat de naam Holland Heating nu reeds 'n begrip is, niet alleen in Nederland maar ook ver over onze grenzen heen." Hij benadrukte dat het be drijf beslist een goede en grote toekomst tegemoet zou gaan, het geen in zoverre voor de Waalwijk- se gemeenschap belangrijk is, om dat hierdoor meer werkgelegenheid wordt gecreëerd in de metaalver werkende sector, waardoor het in dustriële patroon van Waalwijk iets meer geschakeerd wordt. Hij zei tevens dat het samenspel tus sen directie aan de ene kant en het gemeentebestuur aan de andere kant bijzonder vruchtdragend ge noemd mocht worden. Hij noemde deze dag voor de heer M. F. de Wind, directeur van Holland Hea ting Waalwijk een gloriedag. „Weinigen zal het gegeven zijn een dergelijk snelle carrière te ma ken. Ondernemerschap bij zaken doen is een noodzakelijk iets. Gij zijt een ondernemer van groot for maat" zo betoogde burgemeester Teijssen. Hij sprak de hoop uit, dat het be drijf een bron van voorspoed en vreugde zou zijn en tevens dat het 'n arbeidsplaats zou zijn waar de werknemer graag wil werken. „Mijn gedachten," aldus de heer de Wind, „gaan uit naar het eerste begin van de zaak, speciaal naar de datum 12 februari 1955, toen het verdrag werd getekend." De heer de Wind noemde de tijd in Raams- donksveer een moeilijk begin, voornamelijk omdat de huisvesting veel te wensen over liet. Hij zei dat misschien alleen jeugdige over moed de oorzaak is geweest dat men in Nederland een Nederlands- Amerikaans bedrijf ging introdu ceren. Vooral in het begin zag men zich nog wel eens genoodzaakt al lerlei kunstgrepen toe te passen om aan de vele aanvragen te kun nen voldoen. De heer de Wind toonde zich bij zonder erkentelijk voor de mede werking van staffunctionarissen en verdere employés die, zoals hij zei, hebben mee gestreden om een ap paraat op de markt te brengen dat de toets der kritiek zou kunnen volstaan. Zich richtend tot burgemeester Teijssen zei de heer de Wind: „Uw gemeente heeft in Nederland een zekere naam. U heeft thans voor die gemeente weer iets groots ver richt, waarmee ik u moet compli menteren. Ik zeg u toe dat het be drijf zich totaal zal inzetten, om zodoende mede de naam van Waal wijk tot ver over de grenzen te doen klinken." Vervolgens bracht hij dank aan het totale gemeentebestuur voor de medewerking die de directie van het bedrijf mocht ondervinden, speciaal richtte hij zich tot de heer Kobben, directeur gemeentewer ken, voor het prachtige bouwwerk dat door zijn toedoen tot stand is gekomen. Hij zei ook grote waardering te hebben voor de heer Koe- voets, technisch hoofdambtenaar, die, zoals hij betoogde, met groot enthousiasme de zaken heeft waar genomen. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de afdeling van de heer Koevoets tot grote dingen in staat zou zijn. Hij hoopte, wanneer Hol land Heating, binnen afzienbare tijd over zou gaan tot de aanvang van de tweede fase, weer te mogen rekenen op deze medewerking. Mr. J. J. La Rüs van de ILG Elec tric Ventilating Co. in Chicago, die de aanwezigen in het Nederlands toesprak, zei dat het succes, dat de ventilatie- en verwarmingsappara ten in het oude werelddeel kenden in zeer grote mate te danken was aan de kleine „Holland Heating". „Sinds deze firma ons materiaal op de Nederlandse markt bracht, heeft zij ons het levend bewijs ge- Het bestuur van de stichting „Het Dorp" heeft bekendgemaakt dat het architectenbureau van prof. ïr. J. H. van den Broek en de heer J. B. Bakema te Rotterdam met de bouw van „Het Dorp" te Arnhem zal worden belast. Het bureau heeft o.m. de Rotter damse Lijnbaan en het gebouw van de Wereldomroep te Hilversum ontworpen. leverd, wat er bereikt kan worden wanneer men gesteund is door een beproefde techniek en ervaring, en voorzien van een onwankelbaar vertrouwen in zichzelf en in de toe komst." Het bescheiden begin werd ge vormd door een handje vol man nen, een gehuurd atelier en een bezielend geloof van de directeur de heer M. F. de Wind. Zij vormden eveneens het begin van de ILG Electric Ventilating Company in Europa, zo betoogde de heer La Rüs, wiens toespraak in het Neder lands goed was te volgen. Hij merkte tot slot op zeer ver heugd te zijn dat de samenwerking met Holland Heating tot stand had kunnen komen. Hij noemde het succes van het bedrijf, binnen de wereldorganisatie van ILG nu ver zekerd." De ingebruikname van dit nieuwe bedrijf vormt slechts een nieuwe stap voorwaarts in de ont wikkeling die men gekend heeft sinds de oprichting 8 jaar geleden." aldus de heer La Rüs. De heer Kleijngeld, hoofdaanne mer, bood aan de directie van het bedrijf als blijvend aandenken van de aannemers, de leveranciers en onderaannemers een oorkonde aan, waarop de namen van de milde ge vers van de neongevelverlichting voorkomen, die de heer de Wind kreeg toegezegd. Na afloop van het officiële ge deelte, kregen de aanwezigen, die aan het begin van deze middag door de heer Assmann, gedelegeerd commissaris van de N.V., waren welkom geheten, ruim de gelegen heid het bedrijf te bezichtigen, waarbij op verschillende plaatsen demonstraties werden gegeven. Een dankbaar publiek, dat op 'n enkele plaats na de zaal van Musis Sacrum vulde heeft donderdag avond staande de handen moë ge klapt, ten teken dat het meer dan tevreden was voor de wijze waarop de opera „Martha" door de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" deze avond was vertolkt. Zo langdurig was het applaus, dat de dirigent, de heer Louis Sars, besloot nog een toegift te geven in de vorm van het laatste gedeelte van deze opera, de finale „Last Rose". Heeft de opera „Martha" dit grote voordeel, dat zij bij de vele opera liefhebbers staat aangetekend als een graag gehoorde opera, de uit stekende vertolking door de solis ten en zeker niet op de laatste plaats door het koor, bestaande uit een honderdtal dames en heren, heeft er zeker toe bijgedragen dat deze avond tot een onvergetelijk muziekfeest werd. Het gemis, dat zich in het begin, bij velen naar het ons toescheen, deed gevoelen van het ontbreken van decors (waardoor men steeds weer tegen de minder mooie achter- wand en zijwanden zit aan te kij ken) en het gemis aan de pracht van kleurrijke kleren, werd al spoedig weer goedgemaakt door de briljante wijze waarop de opera, die zoals men reeds begrijpt in con- certvorm werd gebracht, vertolkt werd. Allereerst dient hier een compli ment aan de heer L. Sars, onder wiens leiding koor en solisten maandenlang hebben geoefend en onder wiens leiding de opera werd uitgevoerd, te worden gebracht. Een onmisbare steun hierbij was de begeleiding aan de vleugel door de heer Fr. Wilmont, die deze avond wel een zeer moeilijke rol te vervullen had, door onafgebro- zowel koor als solisten, op een uiterst muzikale wijze te begeleiden. Bijzonder waardevol waren de mo menten waarin het koor uitblonk in magistrale vertolkingen, waarbij De Indonesische autoriteiten heb ben op 1 april de Nederlander mr. E. R. Gerritsen-Plaggert op vrije voeten gesteld. Dit heeft 'n woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. De heer Gerritsen-Plaggert, des tijds hoofdcommies bij de voorma lige Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta, werd op 16 september 1961 gevangen ge nomen. De driejarige Marcel Wolters uit de tuinstad Buitenveldert bij Am sterdam heeft zijn leven te dan ken aan een televisie-uitzending. Het ventje was in het water van een rracht in de nabijheid van zijn ouderlijk huis gevallen. Toen een 42-jarige straatmaker, die door kinderen was gewaarschuwd, het knaapje uit het water haalde gaf het geen teken van leven meer. Maar de heer Kersten herinnerde zich de demonstratie van de mond- op-mond methode bij kunstmatige ademhaling, die enige tijd geleden op de televisieschermen is geweest. Hij paste dit middel toe op de klei ne Marcel en smaakte het genoe gen, dat de jongen na tien minuten weer bij kennis kwam. Toen is Marcel voor verdere behandeling naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. De voormalige Franse premier Georges Bidault, tegenstander van de Franse president De Gaulle, mag Brazilië binnenkomen. Bidault bevindt zich op het ogen blik in Lissabon. Hij is nog altijd bezield met de gedachte het regime van De Gaulle omver te werpen. Bidault moet zich evenwel ont houden van politieke activiteiten. I iet geluid prachtig gebundeld, de loehoorders in de zaal zeer deed ge nieten. Als solisten traden deze avond op Nel Dupont als Martha, Jettie de Kort als Julia, Sir Tristan: Kees van Loosdrecht, Plumkett: Joh. v. d. Griendt, Lyonel: Rinus Hessel- berth en tenslotte als rechter Sjef Langerwerf. Schitterend werd de rol van Martha vertolkt door Nel Dupont, die uitblonk door een zui vere weergave en een uitstekend volume. Iets minder volumineus maar vol kleur was ook de soliste Jettie de Kort. Het accent dat zij legde, wan neer dit mogelijk was, op de mi miek, voldeed uitstekend. Een bril jant samenspel viel te bewonderen tussen Plumkett, Joh. v. d. Griendt en Lyonel, Rinus Hesselberth. De vertolking van deze beide rollen kwamen dan ook prima tot hun recht. Zowel de rol van Sir Tristan (Kees van Loosdrecht) als die van de rechter van Richmond (Sjef Langerwerf) voldeden volkomen, al meenden wij hier en daar bij de heer Langerwerf te hebben mogen opmerken, dat hij last had van een lichte heesheid. Enige uiterst kleine schoonheidsfoutjes konden geen enkele afbreuk doen aan dit mag nifieke muziekfeest, waarvan alle aanwezigen ten volle hebben kun nen genieten. Was het te verwonderen dat de dames Nel Dupont en Jettie de Kort na afloop van de uitvoering met bloemen werden gehuldigd? Wij zijn van oordeel dat deze bloemrijke waardering meer dan verdiend was. De verbindende teksten tussen de verschillende akten werden ge sproken door Peter van de Griendt op de van hem bekende wijze.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1