Ir. J. Scheurkogel „overhandigde" gebouw Belastingdienst aan de Grotestraat DE KLOOF Man overleden na gevecht met zoon Andreas Zijlmansgroep huldigt aalmoezenier Lempens Ogen vragen brillen ij ij van STASSAR Automobielbedrijf „De Langstraat" organiseerde een prachtige „technische" show voor alle cliënten Zowel de vraag als het aanbod ondergingen in maart een fikse daling 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 APRIL 1963 2 Interieur verrijkt met schilderstuk van W. Chabot ADVERTEERT IN DIT BLAD Met een handdruk heeft ir J. Scheurkogel, directeur van de Rijks Gebouwendienst, het gebouw van de Belastingen tijdens een offi ciële bijeenkomst „overgedragen". Het gebouw, gelegen aan de Grotestraat, is al gedurende enige tijd in gebruik. Vrijdagmiddag vond er een samenkomst plaats, waarbij het bouwwerk van de Be lastingdienst officieel in gebruik werd genomen. De heer Scheurkogel gaf een nauwgezette uiteenzetting over de gang van zaken bij de Rijksgebou wendienst, speciaal wat betreft de belastinggebouwen, die overal in 't land in aanbouw zijn. Zo kon de heer Scheurkogel meedelen, dat momenteel een dertigtal nieuwe ge bouwen voor de belastingen in uit voering zijn, hetzij dat men bezig is met grondaankoop, hetzij met de bouw zelf. Ten aanzien van het be lastinggebouw in Waalwijk, zei de heer Scheurkogel dat de bouw nóch te lang had geduurd, noch zeer vlug was verlopen. In augustus 1958 werd het eerste programma van eisen ingediend, ge volgd door een tweede in februari van het volgende jaar. Hij merkte hierbij op, dat in tegenstelling met andere steden het hierbij voor Waalwijk was gebleven. Na ontvangst van het tweede pro gramma van eisen, kon in augustus 1959 aan ir. Groot opdracht worden gegeven over te gaan tot 't maken van de eerste schetsplannen. In ja nuari werden de plannen naar het Departement van Financiën en naar het Departement van Sociale Zaken gezonden. Het Departement van So ciale Zaken was hierbij gemoeid, omdat zowel de Belastingdienst als het Gewestelijk Arbeidsbureau (dat resorteert onder het Departement van Sociale Zaken) in één gebouw zijn ondergebracht. In december van hetzelfde jaar werden de definitieve plannen om trent de bouw bij het Departement van Financiën en Sociale Zaken ont vangen. In januari 1960 werd de Rijks- goedkeuring ontvangen, terwijl in maart van de minister de goedkeu ring binnenkwam om het gebouw aan te besteden. De aanbesteding geschiedde in mei van hetzelfde jaar. Als laagste inschrijver kwam de N.B.B. uit Best in aanmerking, die het gebouw voor een totaal be drag van 422.000 wist te realiseren. Ir. Scheurkogel bracht dank aan architect ir. Groot, voor de buiten gewone prestatie die hij bij het ont werpen van dit 'gebouw wist te le veren. In zijn dank betrok hij te vens de aannemers en installateurs. „Er is een goed stuk bouwwerk ge leverd", zo merkte de heer Scheur kogel op. Hij sprak er tevens zijn vreugde over uit dat, ondanks het feit dat alles in een zeer zakelijke stijl was gehouden, in het gebouw een deco ratie voorkwam van Niels Hamel. De overdracht van het gebouw werd tenslotte met een handdruk beklonken. De heer P. J. van Kerkoerle, di recteur van de Rijksbelastingdienst uit Breda, merkte op dat de belas tinggebouwen vroeger nog al wat te wensen over lieten. Tijdens de oorlogsperiode kon er van nieuw bouw niets terecht komen, maar werden integendeel verschillende gebouwen getroffen door zware oorlogsschade of totaal vernield. Na de oorlog kampte men met 't euvel dat er gebrek bestond aan bouw materialen, terwijl de bestedingsbe perking weinig kans gaf tot nieuw bouw of verbouwing over te gaan. De steeds hogere progressie met de daarmee gepaard gaande steeds ho gere aanslagen, veroorzaakten voor de belastingen bergen werk, hetgeen tot gevolg had dat hier en daar de belastingkantoren uitpuilden van 't werk. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 37) IX Toen na de vele en langdurige conferenties met de Amerikaanse ac countants het opstellen van de rap porten was voltooid, voelde Karei de Hoog zich afgemat en bedrukt. Wekenlang had hij, door de di rectie aangewezen als adviseur en verbindingsman, de accountants ter zijde gestaan bij hun onderzoek naar modernisering van de ouderwetse werkmethoden. Met aanvankelijk élan begonnen om het vererende van de opdracht - het werd inderdaad hoog tijd, dat de sterk verouderde werkmethoden werden veranderd - was hij, naarmate het onderzoek vor derde, tot andere gedachten gekomen. Als uit de doos van Pandora waren de verrassingen te voorschijn geko men. En toen, later, de reorganisatie geheel was voltooid, dacht hij met een bezwaard geweten dit is dan het Ook het belastinggebouw aan de Mr. v. Coothstraat in Waalwijk ging aan dat euvel lijden, zodat het kon gebeuren dat in september 1953 de hoofdinspecteur van Inspectie een schrijven naar Den Haag stuurde, waarin werd gewezen op de on houdbare toestand in Waalwijk. On danks dat, heeft het toch nog tien jaar geduurd voordat men aan een complete nieuwbouw toe was. De heer Kerkoerle zei te mogen constateren dat het gebouw voldoet aan de aan redelijkheid grenzende te stellen eisen. Hierna overhandig de hij aan de heer de Boer de sleu tel, waarmee het gebouw in gebruik en beheer was overgegeven. „Ik haast mij te zeggen, dat ik in de komende dagen prettiger zal wer ken dan vroeger, nu ik weet dat u dit gebouw heeft gekregen, want de relaties tussen Rijksbelastingen en gemeentebestuur zijn van bijzondere aard", aldus burgemeester Teijssen. Hij merkte op, dat de gemeente, die vroeger de verhuurder is geweest van de gebouwen aan de Mr. van Coothstraat, aan de belastingen nooit een aanmaning heeft behoe ven te sturen omdat de huur niet op tijd werd voldaan. De heer Teijs sen wees op de relatie die er bestaat tussen de belastingen en het ge meentebestuur, omdat krachtens de wet op de financiële verhoudingen, er een verdeling plaats vindt van Op een wijze, die voor vele bedrij ven in Nederland te hoog zou liggen, heeft het Waalwijkse gedeelte van 't Ford-concern haar cliëntèle een tip gegeven voor de komende vakantie. De heer P. Pot, direkteur van ,,De Langstraat" durfde het aan. om met eigen mensen instructies te geven aan allen, die belangstelling hadden, om zonder kleerscheuren door hun met eigen wagen doorgebrachte vakantie periode te komen. V/e zeiden het al met eigen per soneel. De ontvangst op woensdagavond was reeds goed op stapel gezet. Een 150-tal Ford-bezitters werden door de directie verwelkomd, een smake lijke kop koffie werd geserveerd en wat meer was, de cliëntèle van ,,De Langstraat" was bij elkaar. Om ongeveer half negen opende de heer Pot de avond met een wel komstwoord, waarbij hij de aandacht vestigde op net percentage autobe zitters. Dit jaar, zo zei de heer Pot, was de omzet verdubbeld t.o.v. het vorig jaar. Op het ogenblik rijdt 1 op 17 personen in Nederland een uiteindelijk resultaat - invoering van moderne machines en het ontslag van een groot aantal bedienden. Een resultaat, waaraan hij zelf in feite persoonlijk en daadwerkelijk had meegewerkt. Hoe hadden hijzelf en de vele be dienden zich in den beginne er tus sen laten nemen door het stel uitge kookte Yankees. Voor het kleinste detail van het grote kantoorapparaat hadden ze een levendige belangstel ling getoond. De rekening-courant folianten, zo dik als de statenbijbel met slot en al (daarin had De Hoog zelf vroeger nog posten zitten boeken met zijn kroontjespen), staten, for mulieren en kaarten, al die attributen kwamen onder de loep. Streng of nors waren de heren niet, het viel de bedienden juist op, dat zij zo joviaal met hen omgingen - zo echt Amerikaans. „Sit down, fellow and speak freely". Sommige bedien den - de meest onnozelen spra ken wat al te freely. Ze toonden, mèt hun aangedragen kaarten, tevens hun kennis van de Engelse taal. Ze zou den die lui wel eens laten zien, dat ze om de drommel niet zaten te maffen. Ze toonden hun kaarten in allerlei soort, formaat en kleur - vierkante, langwerpige, groene, blauwe, gele. Die bedienden maakten zichzelf wijs, dat de accountants dat allemaal net de belastinggelden tussen rijk en gemeente. Hij sprak de hoop uit dat de gemeente Waalwijk steeds een behoorlijk aandeel van de belas tingopbrengst zou krijgen. De heer v. d. Hoven, dié 't woord voerde namens de belastingadvi seurs, feliciteerde de dienst belas tingen met het nieuwe bouwwerk. Hij zëi graag naar de officiële ope ning te zijn gekomen, omdat, zo merkte hij op, „wij er belang bij hebben. Wij zijn immers af en toe uw tegenspelers". De heer v. d. Ho ven legde hierbij de nadruk op het woord „spel", omdat hij meende dat hier van een „strijd" geen sprake kon zijn.Om de binding van de Be lastingdienst en de belastingadvi seurs te laten blijken, schonk dhr. v. d. Hoven namens de belasting adviseurs een schilderstuk van de schilder W. Chabot aan, voorstellen de een schoenmaker bezig met zijn werk. Het schilderstuk werd in '37 vervaardigd en naar aanleiding van een wedstrijd tot uitbeelding van 't ambacht bekroond met een eerste prijs, en wel de Willinck v. Collen prijs. Tot slot bracht de heer de Boer dank aan alle sprekers, speciaal aan de heer v. d. Hoven voor het prach tig schilderstuk, dat een plaats heeft gekregen op de eerste verdieping in de trappenhal. De heer de Boer hoopte dat voor vallen zoals de brand, die in 1937 het belastinggebouw in de Mr. van Coothstraat teisterde en de inbraak die in 1961 plaats vond, het nieuwe gebouw bespaard zouden blijven. De aanwezigen werden hierna in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. auto en over 7 jaren, dus in 1970, zal dit zijn 1 op 12. De geachte spreker verklaarde er trots op te zijn, om in deze avonden enkele tips te kunnen geven voor ko mende vakantietrips. SPOORWIJS De bedoeling van deze. avonden was ieder wel duidelijk. Alleen voor de genen, die uitsluitend autorijden voor plezier, dus ook voor vakantie, wer den speciale tips gegeven. Want wat „De Langstraat" beoogde, was, een service te bieden aan hen die zo graag met hun auto ergens heen wilden. TECHNIEK De technische instructeur was de heer Harry v. d. Meijdenberg. In goed verstaanbare, af en toe echt Bra bantse taal gaf hij een uitnemende uitleg van de motor. Over het prin cipe van dit hart van de auto leerde hij de aanwezigen, hoe een motor 60 toeren per seconde draaiende, toch 'n stuk mensenkennis was. Hij sprak over carburateur, ontsteking, koppe ling, sproeier, rem, compressie kruk as, benzine-lucht-mengsels, carter, cardan enz. enz. of het de gewoon ste zaak van de wereld was. Met vele dia's, tekeningen èn een smeuïg ver telsel kweet hij zich prima van zijn taak. zo belangrijk en interessant vonden als zij zelf. Ze trotseerden de onbe schofte vrijmoedigheid van de beide kerels, die hen hun jeneveradem en dikke wolken sigarenrook in het ge zicht bliezen en verbaasden zich uitermate over het gehalte van Ame rikaanse accountants. Nee, de heren waren niet bepaald omgeven met een wetenschappelijk decorum en Jopie Linders, die ook 'n keer gedwongen was haar ar beid aan de heren uit Texas uit te leggen, vond ze ronduit een stel viespeuken. Terwijl de ene accoun tant almaar aan een enorme sigaar zat te kauwen en te trekken, zat de andere gezellig te pruimen De „Lieren" waren regelrecht van uit het drooggelegde Amerika in het kleine Holland neergesmakt, waar de vaderlandse jenever bij stromen vloeide. De beide Yankees hadden dan ook het prachtige idee, dat ze in luilekkerland terecht wa ren gekomen ze waren buitenge woon in hun schik met hun mis sie naar Europa en goten zich da gelijks vol met whisky en Schie dammer vocht. Kauwend en stinkend, hun ver troebelde blikken op de veelkleu rige kaarten gericht, lieten ze die onnozele Hollandse kantoorbedien den de kartonnen getuigen van hun STORINGEN Dè heer Spijkers, bedrijfsleider van de firma, stelde zich op het standpunt dat hij het prettig vond nu eens op andere wijze dan normaal een praat je te maken over auto's, en dan spe ciaal voor privé-gebruik. Dan moeten de wagens het meest verzorgd, dan moéten ze het meest vertroeteld wor den. Dikwijls staat of valt een vakan tie met de conditie van de wagen. In een prachtig gekozen stel voor beelden gaf deze bekwame technicus een uitleg van wat er kan gebeuren onderweg en vooral wat men niet moet doen. De raad van de instructie luidde (zoveel mogelijk) niet aan de wégen modderen, doch bekwame mensen de moeilijkheden te laten op lossen. Hoe kan het anders, dan dat de heer Pot met zijn staf bijval oogstte, toen gedurende de pauze ook nog aandacht geschonken werd aan diver se heerlijke snacks en bovendien nog enkele heerlijke verversingen werden aangeboden. Dat de heer Schadekamp een ex plicatie gaf over garantie was eigen- In nagenoeg ale sectoren is zowel de vraag als het aanbod in het ge west Waalwijk sterk teruggelopen. Vooral in de bouwnijverheid is een aanzienlijke daling van het aanbod te bespeuren. Zo daalde in het ge west het aanbod in de bouwnijver heid van 166 in februari tot 53 in maart. De schoen- en lederindustrie maken een kleine uitzondering op deze gang van zaken. Hier liep het aanbod in het gewest met 2 op en kwam daardoor van 9 op 11 te staan. De metaalnijverheid geeft eèn da ling, voor wat betreft het aanbod, te zien. Noteerde men voor deze sector in februari nog een aanbod van 20, in maart was dit terugge lopen tot 9. Door het betere weer dat ook van grote invloed is ge weest op de bouwnijverheid, daalde ook in de landbouw het aanbod van arbeidskrachten. In februari stond hét aanbod voor het gehele gewest Waalwijk in deze sector nog op 16, in maart was het tot 2 teruggelopen. Het totale aanbod in het gewest staat op 207, tegen 378 in februari van dit jaar. Daarmee blijft 't aan bod toch nog aanmerkelijk hoger liggen dan in maart 1962, toen het totale aanbod in het gewest 153 no teerde. iWaasf het teruglopen van 't aan bod, geeft ook de vraag naar ar beidskrachten een krachtige terug gang te zien. In totaal liep de vraag teitug van 1177 in februari, tot 1118 in'maart. De grootste recessie valt bij de bouwnijverheid en in de me taalsector waar te nemen. In de eerstgenoemde sector daalde de vraag in het gehele gewest Waal- Zaterdag jl. was de gehele An dreas Zijlmansgroep present om hun aalmoezenier, de weleerw. heer J. Lempens, te huldigen. De koperen aalmoezenier werd aan de pastorie afgehaald en arriveerde om half 3 aan het hoofdkwartier, waar de groep hem met het groepslied ver welkomde. Groepsleider Hooijmaaij- er heette nadien de jubilerende aal moezenier welkom en met hem het groepscomité, de districtsstaf, een Vertegenwoordiging van de ouders en de ere-leden. De groep begroette de aalmoezenier en gasten met een yell. De Welpen van de Woensdaghorde onmisbaarheid bij de A.T.C. voor leggen. En de beide zoons van een paar cowboys, op wier grond in Texas eens een geweldige bron van vloei baar goud was gaan spuiten, schre- veh in hun rapporten, dat daar „in. the brance Holland" veel te kwistig met hun dure dollars werd omgesprongen. En dat was nu juist wat de aandeelhouders in Texas hadden verwacht Holland en ook België toonden elk jaar weer veel te hoge cijfers aan de linkerzijde van de verlies en winstrekening. Onkosten, de post op de balans, welke immer de ergernis van de corfimissarissen en aandeelhouders wekt, omdat daarop postzegels en salarissen worden geboekttwee artikelen, waarop een handelszaak nooit winst kan maken. Naarmate het onderzoek vorder de,, groeiden ook eerst de vermoe dens en daarna de angst bij de bedienden. En als Karei de Hoog dan weer voor een toelichting bij de heren werd geroepen, werd hem het maar al te duidelijk, dat hun aanvankelijk interesse reeds lang was omgeslagen tot mateloze ergernis. Dan vroegen de vloekende Yankees, of „mister de Hauk" eigenlijk wel door had, hoe veel kapitaal van de maatschappij lijk overbodig. Maar de heer v. 01- fen, raadsman van FORD, had ge lijk, toen hij de heer Pot en zijn staf van medewerkers in het zonnetje zet te namens het grote concern. Het was dik verdiend. En mevr. Bakkers, die gedurende de entree, de pauze en aan het slot de goed gekozen muziek ver zorgde, droeg mede bij tot het wel slagen van een leervolle en voor alle aanwezigen bovendien nog een ge zellige avond. Dat was werk van de bovenste plan. Gedurende de pauze werden nog uitgebreide folders verstrekt, waarin de „Tips voor vakantietrips" met kaarten en vele gegevens verduide lijkt werden. Een voorbeeld voor vele bedrijven ter navolging aanbevolen. Met deze avond hebben èn direc teur Pot èn zijn directe medewerkers een belangrijk aandeel gekregen in de kennisgeving van tips aan allen, die met hun eigen auto op vakantie gaan. En dat zijn er vele! Het was een eenvoudige, onge compliceerde bijdrage aan de veilig heid van de automobilisteh-op-va- kantie. wijk van 114 op 95, in de tweede j sector van 237 tot 195. De vraag in de schoen- en lederindustrie liep ook iets terug en wel van 502 in februari tot 496 in maart. Ondanks het feit dat in de bouw sector in het algemeen door de aan zienlijke verbetering van de weers omstandigheden het werk weer vol op ter hand is genomen, heeft men in de W.S.-sector 'nog met grote moeilijkheden te kampen, zoals ho ge waterstand en slechte toestanden van sommige wegen door de opdooi. Hierdoor komen o.a. de ruilverka velingswerkzaamheden ook niet vlot op gèng. Anders is 't in de grient- en rietsector, waar de afgelopen weken nog al wat mensen aan het Werk konden worden gezet. In de schoenindustrie moesten in februari enkele kleine bedrijfjes in en om Waalwijk hun deuren sluiten. Ook in de maand maart hebben en kele bedrijfjes met personeelsleden in dienst, hun werkzaamheden moe ten staken. Een gunstiger bericht is: de sa menwerking die er tot stand is ge komen tussen schoenfabriek A. J. de Kort (Troked) en J. Bergmans, op het gebied van personeelsvoor ziening. Het aantal werklieden dat ijl de bouwsector emplooi in Duitsland heeft gevonden, bedraagt ongeveer dertig. Van degenen die het vorig jaar in Duitsland hebben gewerkt, zijn er verschillenden bij die dit jaar niet meer zijn teruggegaan. Toch is het aantal personen dat dit jaar in Duitsland werkt, zeker niet minder dan het vorig jaar. brachten daarna als eersten hulde aan de aalmoezenier met een zang spel. Een zelfvervaardigd geschenk boden zij aan het einde van dit spel de aalmoezenier aan. Na de Woens daghorde gaf de groepsleider het woord aan het groepscomité. Dokter Lenglet, voorzitter van dit comité, dankte de weleerw. heer Lempens voor het werk dat hij voor de, groep heeft gedaan. Hij prees de aalmoe zenier voor de prettige wijze waar op deze vooral tijdens de kampen met staf en jongens wist samen te werken. Enke tropische vissen werdenma- mens het groepscomité aangeboden was geinvesteerd in kantoorbedien den, onpractische boeken en lor rige kaarsystemen. Eens was hij bij hen binnen gekomen, terwijl zé in een onbedaarlijke lagbui lagen. Ze lagen met hun lange benen onge geneerd op hun bureaus, hun jasjes op een stoel gesmeten, overhemd en das los. Omdat het zo aansteke lijk werkte, was hij maar mee gaan lachen. Maar nadat ze waren uit gelachen, begonnen ze woedend te dampen aan hun kanjers van siga ren „Wel, mister de Hauk", blafte de ene, „I must say the ATC-branche in the big country, haha! Holland has a dushed mass of needless from and cards. Look! Look!" Waarna de andere verder bul derde „And a mass of needless people too. Dont you think so yourself, mister de Hauk?" „Verdorie", dacht hij geërgerd, „het lijkt wel, of ik die rommel al lemaal heb uitgevonden en niet de chef Hamstraal." Wat moest hij eigenlijk aantonen? Het nut er van? Daar had hij zelf zoveel jaren aan getwijfeld. In zijn verbeelding zag hij allemaal draden draden, die hij mede hielp spinnen tussen de bedienden en de accountants, die al die draden in hun rapporten door de heer J. de Waal. De Wel pen van de Zatetdaghorde brachten vervolgens hulde aan hun aalmoe zenier en boden met een lied een zelf beschilderde schaal aan. De heer J. Swarts dankte na deze jongenshulde de jubilaris voor alles wat deze voor de jongens heeft ge daan en bood namens de vaders van ,,.'t vaderweekend een verwarmings- element aan voor zijn aquarium, welk cadeau hij vergezeld deed gaan met nog een doos sigaren. Daarna waren het de Verkenners van de Batavierentroep die twaalf en een half jaar geschiedenis op haalden van hun aalmoezenier. De vele feiten die de Verkenners ten tonele brachten, waren voor de ju bilaris als een levend logboek. Joop de Kort bood namens de troep een glasmozaïk aan, door de Verkenners zelf vervaardigd. Een oorkonde hierbij werd aangeboden door Mar tin IJp'elaarj welk document een erkenning inhoudt voor de grootse vinding van aalmoezenier Lempens betreffende de stooktechniek op het kamp. Na een lied waren het de Rowas die op hun wijze hulde brachten. Ook zij memoreerden diverse feiten uit de aalmoezeniersloopbaan van dé jubilaris; o.m. brachten zij het ziekentriclium naar voren, bij welke actie ook steeds de Verkenners graag hun diensten aanboden. Een fo'to van de aalmoezenier tijdens een der vele zomerkampen, was een stoffelijk blijk van dank. Groeps leider Hooijmaaijer bood na de Ro was de aalmoezenier een geschenk aan namens de staf van leiders en leidsters. Hij herinnerde er aan hoe hij als eerste in 1950 de nieuwe aalmoezenier ging verwelkomen en dankte hem voor de goede samen werking gedurende deze 12% jaar. „Mensenwerk is onvolmaakt en vaak niet vrij van kritiek, maar in die onvolmaakheid zit toch iets goeds, want daardoor zijn wij ge dwóngen samen te werken en door gebruik te maken van eikaars capa citeiten tot resultaat te komen. Het resultaat van deze samenwerkeing met de staf, vinden wij terug in de vorm waarin onze groep thans be staat en die is naar mijn mening succesvol", aldus groepsleider Hooij maaijer. Het geschenk van de staf bestond uit een lichtkap voor het tropisch aquarium. Aalmoezenier Lempens dankte gasten en groep voor de hulde en sprak de hoop uit op dezelfde ma nier in de Andreas Zijlmansgroep nog voort te werken, totdat hij een andere bestemming zal krijgen. Een film voor de jongens en een tractatie besloten deze feestmiddag. De 66-jarige N. J. V. uit Den Haag is donderdagnacht na een ruzie en een kort gevecht met zijn 36-jarige zoon D. C. V. overleden. De vader kwam dronken thuis en kreeg ruzie met zijn 65-jarige vrouw. De oude man verdronk zijn ge hele pensioen iedere maand. Zijn vrouw kreeg nauwelijks geld voor haar huishouden, zo blijkt uit een onderzoek van de politie. De zoon, die op een etage boven zijn ouders woont, kwam op het ru moer naar beneden en werd door zijn vader opgewacht. De zoon dacht dat de vader een mes in de hand had. Later bleek dat het een ka- chelpook was. Volgens de verkla ringen van de zoon, weerde hij een stekende beweging van de vader af en gaf hij hem tegelijkertijd een klap in het gezicht. De vader zou toen tegen een deur en vervolgens tegen en kele stoelen zijn gevallen en daarop buiten bewustzijn zijn ge raakt. De oude man is naar het zieken huis gebracht, waar bleek dat hij 5 ribben had gebroken, een longper foratie had en een hartaanval had gekregen. Hij was hartpatiënt. Hij is even later overleden. ineendraaiden tot een dik koord. En aan dat koord, begreep Karei de Hoog, zou straks zonder twijfel een aantal bedienden worden op gehangen. De bedienden gingen hem vragen stellen. De vraag van meneer Vreesman of van meneer „Dinges", wat de adjunct-directeur eigenlijk van dat onderzoek dacht: „Wat denkt u, meneer De Hoog, zijn die Ameri kanen iets met ons van plan?" En zijn opmonterend antwoord: „Kom, kom, meneer Vreesman, u, als pri ma boekhouder". Of: „Onzin, me neer Dinges, natuurlijk is dat kaart systeem van u nodig; hoe zou al die: emballage gecontroleerd moe ten worden, als uw kaartsysteem er niet was?" Zo sprak de adjunct-directeur tot zijn ondergeschikten, die hem deel genoot maakten van hun angst. Angst, het persoonlijk attribuut, dat zo menige kantoorbediende, naast zijn kennis en zijn ijver, met zich mee draagt. Inplaats daarvan voerden bij Karei de Hoog nu de begrippen plicht en maatschappij- belang bij zijn drogredeneringen over de collectieve bediendenangst, strijd met zijn ander ik, zijn ik uit de tijd, toen hijzelf nog niets was.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2