wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couRAnt KOSTEN van LEVENSONDERHOUD zijn moeilijk meetbaar Kamerkandidaten met autobus (en cadeautjes) op verkiezingstournee Gemeenteraad Vlijmen Gemeente Vlijmen heeft eigen „Stichting Woningbouw Vlijmen 1963" W®""\ BRILLEN E.E.G. commissie verwacht verdere economische expansie eense aartsbisschop sprak vier uur met Kard. Mindszenty Nederlands recht in Tilburg De verdediging van West-Europa 6 De weersomstandigheden Waar gaan we van uit? Wat zeggen die cijfers? De weivaart Vliedberg wordt uitgebreid met 15 premiewoningen en 18 woningwetwoningen Vliedberg wordt opgeno men in „bebouwde kom" Herbenoeming commissie tot wering van schoolverzuim Dat is de Zaak voor VRIJDAG 19 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 31 VIVldUXlU X«7 Hl 1UJU x«/ww ïcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Niet iedereen is gewend om studie te maken van zijn kosten van levensonderhoud. Ook zonder speciale studie ontdekken wij echter menigmaal dat deze kosten veranderen, meestal in opwaartse rich ting. Aangezien het beeld van lonen en prijzen een gegeven vormt voor de produktiekosten, de welvaart en onze economie in zijn ge heel, zijn er talrijke autoriteiten die belang stellen in de ontwikke ling van de kosten van levensonderhoud. Onder die autoriteiten vinden wij onder meer de minister van economische zaken, die met de ontwikkeling van dit cijfer rekening houdt bij de bepaling van zijn beleid. Een minister of regering kan echter zijn conclusies niet trekken op basis van gegevens, die afkomstig zijn van bepaalde personen of groepen van personen. Hij moet zijn conclusies afleiden van neu trale gegevens en dat geldt zeker voor kosten van levensonderhoud, die in beperkte kring naar believen kunnen worden beïnvloed. Van daar dat het Centraal Bureau voor de Statistiek zich reeds lang bezig houdt met 't vaststellen van doorsneekosten van levensonder houd, die dan in indexcijfers worden uitgedrukt. sumptie-artikel geworden, evenals bijvoorbeeld de auto. De grotere welvaart deed het roomboterver- bruik stijgen ten koste van de margarine. Velen eten gemiddeld meer eieren dan vroeger, terwijl in brede kringen veel meer kan worden besteed aan verzekeringen. Het gevolg is dan ook dat wij ons met ingang van 1963 voor het door- verloop van de kosten van levens onderhoud gaan baseren op de con sumptiegewoonten van 1959. Uit het voorgaande blijkt reeds dat dus elk gepubliceerd cijfer reeds min of meer verouderd is voor het wordt toegepast. Deze slijtage van de gegevens volstrekt zich sneller naarmate het economisch en soci ale leven meer dynamisch wordt en dit zien wij inderdaad gebeuren. Een ander bezwaar is dat de vergelijking van de cijfers steeds plaats vinden in opvolgende perio den. Er is echter nogal verschil in de seizoenen en dit heeft gevolgen voor de consumptie, waardoor een vergelijking minder waarde krijgt. Tenslotte houdt de waardering van het indexcijfer geen rekening met bijzondere omstandigheden, zoals in deze winter met de strenge vorst, die gevolgen heeft voor het ver- bruikspatroon. Het indexcijfer van de kosten van het levensonder houd ontleent derhalve zijn waarde aan globale schattingen. Dit neemt niet weg fiat wij in Ne derland mogen rekenen op een con stant doortrekken van een eenmaal aangenomen lijn. Het C.B.S. neemt een onafhankelijke positie ten aan dien van de gebruikers van het cij fer, zodat het niet voorkomt dat de fegering plotseling een artikel uit het aangenomen pakket weglaat, omdat de prijs ongunstig zou uit werken op het verloop van de kos ten. In het buitenland is dit wel eens gebeurd, waarmee de waarde van een gepubliceerd cijfer plotse ling waardeloos wordt en ook voor de toekomst wordt gewantrouwd. Wanneer nu een bureau voor de statistiek een dergelijk cijfer moet bepalen, dient het zo objectief mo gelijk te bepalen welke ondehouds- kosten een gemiddeld Nederlands gezin heeft. Om daar achter te ko men worden er uitgebreide budget- en prijsonderzoekingen gedaan, waaraan tallozen in het land hun medewerking verlenen. Het uitgangspunt van het ver loop van de kosten van levenson derhoud is een bepaald artikelen pakket. Tot dit pakket behoren ar tikelen, die na nauwkeurig worden geacht te behoren tot het consum ptiepatroon van de meeste Neder landse gezinnen. Daaronder vallen de voeding, de kleding, woning, de hygiënische en medische verzor ging, de ontwikkeling en ontspan ning en de uitgaven voor sociale verplichtingen. Is het bewuste pak ket samengesteld, dan wordt de kostenontwikkeling van dit pakket in de loop van de tijd nauwkeurig gevolgd. Worden de kosten hoger dan stijgt het indexcijfer, dalen zij dan daalt ook het cijfer. De kosten van een bepaald jaar vormen het uit gangspunt en men stelt dit basis jaar gelijk aan 100. Vergelijkt men de volgende jaren met het basis jaar, dan kan men dus nagaan of het leven duurder of goedkoper is geworden. Het is van groot belang te weten omdat de noodzakelijke hoogte van bepaalde soejale uitke ringen, zoals b.v. de A.O.W., vanf dit cijfer kan worden afgeleid. Nu moeten wij erg voorzichtig zijn met het trekken van conclu sies uit dit cijfer ten aanzien van onszelf, maar ook ten aanzien van de volkshuishouding in zijn geheel. In de 1ste plaats kunnen onze eigen kosten van levensonderhoud aan zienlijk afwijken van het gemid deld patroon. Dit zal het geval zijn wanneer wij smalend zien dat onze huis vrouwen aanzienlijk meer Uitge- PRINSES BEATRIX IN WASHINGTON Lunch op het Witte Huis Prinses Beatrix is donderdagoch tend vroeg per vliegtuig uit Los An geles in Washington aangekomen. Zij zou in de hoofdstad van de Ver enigde Staten tot gisteren vertoeven en zich daarna voor een privé-be- zoek naar New York begeven. Bij haar aankomst op het vlieg veld werd de prinses, die er nog merkwaardig fris uitzag na 'n vlieg tocht van 5000 km., ontvangen door William Tyler, onder-minister van Buitenlandse Zaken. De Nederland se ambassadeur in de Verenigde Sta ten, dr. Van Roijen, was eveneens aanwezig. Gele en rode tulpen versierden de tafels in het Witte Huis, waar pre sident Kennedy zeventig gasten had uitgenodigd ter ere van prinses Bea trix en haar gevolg. Bij ontstente nis van mevrouw Kennedy, nam me vrouw Lyndon Johnson de honneurs waar. De lunch werd gegeven in de prachtige wit-gouden staats-eetzaal, hoewel het bezoek van de prinses eerder van informele aard is dan 'n staatsbezoek. Vredescorps Prinses Beatrix heeft een leven dige belangstelling voor de oplei ding en de werkzaamheden in het Amerikaanse vredescorps. Tijdens de lunch kreeg zij de gelegenheid een vrouwelijke indruk van dit corps te krijgen, want een van de gasten was mevrouw Richard N. Godwin, echtgenote van een der lei dende functionarissen van dit corps. President Kennedy noemde prin ses 'Beatrix, in een korte tafelrede tijdens de lunch, een „stralende jeugdige persoonlijkheid die wij be wonderen". Het land dat zij verte genwoordigt heeft zeer oude banden met de V.S. Nederland heeft ons enige van onze meest nijvere en voortreffelijke burgers gezonden. ven dan volgens het gepubliceerde cijfer mocht worden verwacht. Daarom alleen is het af te raden de hoogte van het huishoudgeld af hankelijk te stellen van het verloop van het cijfer. Misschien redden wij met deze opmerking meer of min der het huishoudelijk geluk. Er is echter meer aan te merken op de zuiverheid van dit cijfer. Ons eigen onderhoudspatroon wijkt niet alleen af van het basis pakket, in de loop van de tijd ver anderen de consumptiegewoonten van iedereen. Dus ook het gemid delde cijfer is dan niet meer waar heidsgetrouw. Zo komt het, dat de samenstelling van het pakket van tijd tot tijd moet worden herzien en dan gaat men weer uit van een nieuw begin. Tot en met 1962 hebben wij ge varen op het kompas van de con sumptiegewoonten in 1951 In de laatste 10 jaren is er echter aan het gebruik veel veranderd. Het ver bruik van het (grijze) volkswit- tebrood is bijvoorbeeld sinsdien enorm verminderd, terwijl wij meer geld over hebben voor ont spanning. Onder invloed van ruimer toege kende vrije tijd is een televisietoe stel een algemeen verbreid con- Kardinaal König, de aartsbisschop van Wenen, heeft dinsdag vier uur lang gesproken met kardinaal Mindszenty, die sinds de Hongaarse opstand in de Amerikaanse ambas sade in Boedapest verblijft. Kardi naal König ging vroeg in de och tend met een auto van Oostenrijk naar de Hongaarse hoofdstad. Zijn doel zou zijn de Hongaarse primaat te bewegen de Amerikaanse am bassade te verlaten om een post in het Vaticaan te gaan bekleden. Waarschijnlijk zal kardinaal Kö nig, die 's avonds in Wenen terug keerde, binnen een paar dagen in Rome verslag uitbrengen over zijn missie. Hij had voor zijn gesprek met kardinaal Mindszenty de vol ledige toestemming van het Vati caan. Het is wel zeker, dat het re sultaat van het bezoek aan Boeda pest pas zal worden bekend ge maakt, als kardinaal König in Ro me is geweest. De bevolking van oostelijk Noord- Brabant zal tijdens de komende periode van verkiezingscampagnes op onverwachte moment, op plei nen, in straten, in supermarkets, enz., kamerkandidaten voor de KVP zien verschijnen, die speeches zullen afsteken of zo maar iemand op straat zullen aanspreken om hem of haar een cadeautje te over handigen en de aandacht voor de KVP te vragen. Vijftien kamerkan didaten zullen op deze Amerikaans aandoende wijze trachten stemmen voor de KVP te werven. Zij zullen er op uit trekken in een speciaal voor dit doel gehuur de autobus, die, uiteraard met ver kiezingsleuzen zal worden beschil derd. In hun wervingstaak zullen de kamerkandidaten bijgestaan^ worden door zes zgn. present-girls, die mdt de bus meereizen en een menigte kleine geschenken, zoals balpuntpennen, bierglazen, sleutel etuitjes enz., bij zich hebben om uit te delen. Het is het plan van de KVP in de rijkskieskring 's-Hertogenbosch, die tot deze propagandatochten be sloten heeft, dat het gezelschap ook bezoeken zal brengen aan be jaardencentra, kindertehuizen en dergelijke instellingen, waar bloe men en versnaperingen zullen wor den aangeboden. De beide blinden instituten te Grave zullen elk een bandrecorder ten geschenke krij gen. De tochten van de bus met zijn Propaganda-makende passagiers ■Aallen op de komende zaterdagen plaats vinden. Op zaterdag 4 mei zal de verkiezingsbus o.a. Vlijmen, Drunen en Waalwijk aandoen. De EEG-commissie verwacht voor Nederland in de komende maanden een voortgaande econo mische expansie en zij handhaaft op grond van de jongste ontwikke ling haar schatting, dat het reële bruto nationale produkt in Neder land dit jaar met ongeveer 4 pro cent zal stijgen en het indexcijfer Aan de Katholieke Economische Hogeschool zal met ingang van het studiejaar 1963-1964, naast de be staande economische en sociale fa culteiten, ook een juridische facul teit worden verbonden, indien ook de Eerste Kamer het desbetreffen de ontwerp van wet goedkeurt en de daartoe vereiste aanvulling van de wet op het wetenschappelijk on derwijs tijdig tot stand komt. - -V-V1 De Tweede Kamer heeft, zoals bekend, deze aanvulling op 26 maart j.l. goedgekeurd. In dat geval zal men aan de Til- burgse Hogeschool de studie in het Nederlands recht kunnen volgen Deze studie wordt dan ingericht volgens het bij juridische facultei ten gangbare patroon en de wijs begeerte zal, evenals in de andere faculteiten ook in Tilburg, in de rechtenstudie haar plaats krijgen. De jurist die in Tilburg afstudeert, zal dezelfde bevoegdheden krijgen als zijn collega's die aan andere in stellingen van wetenschappelijk onderwijs de, rechtenstudie hebben gevolgd. Bovendien zal de aanwe zigheid in Tilburg van een econo mische en een sociale faculteit van zelf leiden tot bijzondere speciali- satiemogelij kheden Het ligt in de bedoeling de juri dische faculteit geleidelijk op te bouwen, derhalve te beginnen met de opleiding voor het kandidaats examen en pas daarna met die voor het doctoraal examen. RAJAKOWITSCH IN WENEN. Voor de jodenvervolger dr. Erich Rajakowitsch zich in Wenen bij de politie meldde had hij een onder houd met zijn voormalige chef, dr. Wilhelm Harster en zijn advocaat, dr. Johann Dostal. De ontmoeting had plaats in de nabijheid van München. De drie mannen hebben de kansen van Rajakowitsch afge wogen. Het resultaat van de con ferentie was het advies aan Raja kowitsch, zich bij de Weense jus titie te melden. Hierbij is in overweging geno men, dat Rajakowitsch Oostenrijks staatsburger is en dat het zeer on gebruikelijk is, dat een land een burger uitlevert. Rajakowitsch zou hiermee aan de gevreesde joodse achtervolgers onder leiding van dr. Simon Wiesenthal, leider van het joodse documentatiecentrum in' Wenen, ontkomen en bovendien niet de kans lopen, te worden uit geleverd aan Nederland of Polen, waar hij het grootste deel van zijn misdaden tegen de mensheid heeft gepleegd. MOLOTOF OOK IN ACTIE. Peking zegt: Kroesjef moet aftreden. De rode Chinezen aldus com munistische bronnen in Hongkong stellen het aftreden van Kroe sjef als een voorwaarde voor her stel van de eenheid in het rode kamp. Dezelfde bronnen deelden mee, dat de Chinese communisti sche partij begin april begonnen is met een grootscheepse campagne onder zijn leden tegen het mach tige Moskou. Een van de voornaamste punten is: Kroesjef is verantwoordelijk voor het huidige schisma in de communistische wereld. Het Chinese tijdschrift „De Rode Vlag" publiceerde deze week een reusachtig artikel over de geschie denis van de communistische be weging. Het blad voert aan, dat Le nin altijd te vuur en te zwaard het „revisionisme" heeft bestreden. Volgens Peking is Kroesjef „de grootste revisionist". De chef-staf van het Amerikaan se leger, generaal Wheeler, heeft in een verklaring voor de subcom missie voor de toewijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, gezegd dat West-Europa en Frankrijk, de bijdragen aan de NAVO moeten vergroten. Volgens hem zijn de geallieerde troepen niet sterk genoeg om in Europa met succes een conventionele oor log te land te kunnen voeren. Bij het uitbreken van vijandelijkheden zou president Kennedy daarom spoedig moeten beslissen of er al of niet kernwapens moesten wor den ingeschakeld. Generaal Wheeler zei voorts, dat vele Europeanen de bereidheid van de Verenigde Staten om West- Europa met alle middelen te hulp te komen in geval van een com munistische aanval in twijfel trek ken. Hij herinnerde in dit verband aan de verzekeringen, die presi dent Kennedy terzake heeft ge geven. De gemeenteraad van Vlijmen komt vanavond (maandag 22 april) om half acht in openbare raadsver gadering in het gemeentehuis bij een ter behandeling van de onder staande agenda. 1. Vaststelling van de gewijzigde notulen van de vergadering van 11 februari 1963 en van de notulen van de vergadering van 18 maart 1963. 2. Ingekomen stukken en medede lingen. 3. Overdracht van 14 premie-wo ningen aan de „Stichting Woning bouw Vlijmen 1963". 4. Verkoop van een 3-tal percelen bouwterrein in het uitbreidings plan „De Vliedberg" aan de „Stich ting Woningbouw Vlijmen 1963", t.b.v. de bouw van 15 premie- en 18 woningwetwoningen. 5. Verlenen van grond- en bouw- voorschotten voor de bouw van 18 woningwetwoningen door de,Stich ting Wonigbouw Vlijmen 1963. 6. Garanderen van tijdige betaling van rente en aflossing van een door een viertal eigen-bouwers öndets verband van eerste hypotheek aan te gane geldlening. 7. Wijziging van de grenzen van de bebouwde kommen der gemeente. 8. Openbare verpachting van het jachtrecht op een tweetal jachtter reinen der gemeente. 9. Aankoop van een strookje grond van G. van Heivoort, Pastoor van Akenstraat 1 alhier, t.b.v. de verbreding van genoemde straat. 10. Ruiling van grond met J. van Bokhoven, de Akker 1 te Vlijmen, t.b.v. de realisering van het uit breidingsplan in onderdelen voor de kom Vlijmen. 11. Verkoop van een perceel bouw terrein, gelegen aan de westzijde van de Burg. v. d. Venstraat, aan L. Kivits, De Akker 16, Vlijmen. 12. Beschikbaar stellen van gelden voor het pachtvrij maken van ge meen te-landerij en. 13. Aanvaarding van de wijziging van de intercommunale IZA-rege- ling Noord-Brabant. Op 19 maart is bij notariële acte in de gemeente Vlijmen in het le ven geroepen de „Stichting Wo ningbouw 1963". Het initiatief tot het in het leven roepen van deze stichting is enige tijd geleden uit komt. Om de overdrachtskosten zo veel mogelijk te beperken en de financiering zo eenvoudig moge lijk te laten verlopen zal het ge meentebestuur vanavond na goed keuring door de raad, het complex gegaan van burgemeester Schweit- van 14 oorspronkelijk in de premie zer, mede in verband met het feit, dat naast het contingent van 18 wo ningwetwoningen voor 1963 aan de gemeente Vlijmen, tevens 15 pre mie verhuurwoningen zijn toege wezen. De woningen kunnen vol gens de bepalingen alleen worden gebouwd door een woningbouw- stichting. In eerste instantie is door het college van b. en w. nagegaan, of in regionaal verband hiervoor eën oplossing gevonden kon worden. Om praktische aard echter, is be sloten om voorlopig een plaatse lijke stichting de voorkeur te ge ven. In de Stichting zijn onder meer vertegenwoordigd de plaatse lijke industrie, de middenstand, de Boerenleenbank, de KAB en de NCB. Voor de bouw van de premie- verhuurwoningen is door de op richters een kapitaal gefourneerd van f 16.200. Met medewerking van de gemeente zal dit kapitaal zoda nig moeten worden aangevuld, dat 10 procent van de netto-stichtings- kosten van de te bouwen premie- verhuurwoningen voor de stichting sector gebouwde woningen (Catha- rinastraat 30-32-34-36, Deken van Baarstraat 51-53-55-57 en School straat 5-7-8-11-13 en 15) aan de stichting in eigendom en exploita tie overdragen. De 15 premiewoningen en de 18 woningwetwoningen die aan de ge meente Vlijmen voor 1963 zijn toe gewezen, zullen, om de bouwkos ten zo laag mogelijk te houden, als één bouwplan worden gerealiseerd. Overeengekomen is dat alle 33 woningen in het uitbreidingsplan Vliedberg worden opgenomen. De 18 woningwetwoningen worden aan de zuidzijde van de Jan Toorop- straat verwezenlijkt en de 15 pre miewoningen aan de west- en oost zijde van'de Jan Steenstraat. De benodigde grond voor de bouw van deze woningen bedraagt voor de Jan Tooropstraat 4470 m2 en voor de Jan Steenstraat 3448 m2. Het ontwerp voor de bouw van van de industriële produktie met ruim 4 procent Blijkens het kwartaalbericht over de economische toestand van de zes gemeenschapslanden wordt voor Nederland gerekend met een nieuwe stijging van de buitenland se vraag, waardoor de uitvoer ver moedelijk in hetzelfde tempo als in de tweede helft van 1962 zal blijven stijgen. De vertraging van de toeneming der investeringen kan iets gepro nonceerder worden, doch de bin nenlandse vraag zal zeer zeker blijven stijgen door stijging van de gezinsinkomens. De expansie van de consumptie zal conjunctu reel echter minder sterk zijn dan in het tweede halfjaar van 1962. De invoer zal vermoedelijk iets sterker gaan toenemen. De produk tie, zal, na de nadelige invloed van de strenge winter, vermoedelijk in bevredigend tempo blijven stijgen, temeer daar een verdere verhoging van de werkgelegenheid en een nieuwe stijging van de produktivi- teit kan worden verwacht. In en kele sectoren wordt de ontwikke ling echter steeds meer bepaald door een flauwere vraag. De prijzen zullen blijven stijgen, doch vermoedelijk in een iets lang zamer tempo dan tot op heden me de onder invloed van een klaarblij kelijk bereikte matiging bij de loonsverhogingen. de 18 woningwetwoningen is af komstig van het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting in Utrecht. De huur van deze wonin gen is voorlopig geraamd op f 17,25 per week. Vanaf vanavond zal het uitbrei dingsplan ,-,De Vliedberg" zijn op genomen in de bebouwde kom van de gemeente Vlijmen. Dit houdt in dat het verkeer dat zich door de straten van De Vliedberg begeeft, gebonden is aan de maximum snel- heidsregel van 50 kilometer per uur. Bij de vaststelling van het plan tot wijziging van de thans bestaan de grenzen van de bebouwde kom is rekening gehouden dat zowel de spoorbaan als de nieuwe provinci ale weg buiten de kom moeten val len. Tevens zullen de kommen van Nieuwkuyk en Vlijmen, via het nieuwe viaduct bij de spoorweg overgang te Nieuwkuyk met elkaar te verbinden, tot een kom worden samengevoegd, zodat Vlijmen, De Vliedberg en Nieuwkuyk een aan eengesloten kom ontstaat. Door het college van B. en W. is aan de raad een aanbeveling ge richt van personen die gedurende de komende drie jaar zitting zul len hebben in de commissie tot we ring van het schoolverzuim. H. J. Loonen, hoofd r.k. jongens school g.l.o., Nieuwkuyk; C. B. van der Plas, hoofd r.k. gemengde school voor g.l.o., Haarsteeg; A. Roestenburg, Nieuwkuyk; F. van Oijen, Haarsteeg; J. Samuels, Nieuwkuyk; J. H. P. Brandts, hoofd r.k. gemengde school voor g.l.o., Vliedberg; C. Zwijgers, Vlij men. Bovenstaande personen zijn ook in de afgelopen periode lid ge weest van de commissie. In de plaats van dhr. v. d. Wiel, die niet langer lid wenst te blijven is voorgedragen H. G. M. Peters, hoofd r.k. jongensschool g.l.o. in Vlijmen. DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA Nwe GINNEKENSTR. 23 VERMIST KIND IN BELGIË GEVONDEN Het 16 maanden oude kindje dat in een dorp in België uit een kin derwagen was verdwenen, toen de moeder in een winkel boodschap- deed, is gevonden. Het is door een Nederlandse schipper verdronken gevonden in de rivier de Sambre. De politie stelt een onderzoek in en meent dat de moeder niet vrij uit zou gaan.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1