d wAAlwnkse en UnqstRMtse coupAnt Zaterdag vindt de officiële opening van de Albert Schweitzerschool te Drunen plaats kleur-ruk DRUNEN Hoeitdemngers OVERHEMDEN Een uniek gebouw met een bijzondere vorm van lesgeving VERWIEL'S Lederwarenhuis WÊËÊÊÊÊÊ' Ml <7E# 17 Twee schoolhoofden Medewerking Eigenwaarde Zelfstandig werken Verkeersplein Filmjournaal VRIJDAG 26 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 33 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Wanneer zaterdagmorgen burgemeester H. M. Stieger de officiële opening van de Albert Schweitzer school aan de Prins Hendrikstraat in Drunen heeft verricht, zal de gemeente een pracht van een schoolge bouw „officieel rijker" zijn waar met trots naar kan worden opgezien. De bouween ontwerp vari de Drunense architect J. Verhagen, werd uitgevoerd door de Kerkdrielse aannemersfirma J. Goesten en Zn., die medio februari 1962 met 164.300 de laagste inschrijver bleek voor voor de bouw van deze vijfklassige gemengde protestants christelijke la gere school in het Drunense uitbreidingsplan ,,N oulanden' 7: 7 7 7 ;;>>7? Bovenstaande foto laat een gedeelte zien vain de voor- en zijkant van de Albert Schweitzerschool. Het ingelegde keramiek is vervaardigd door L. Raemakers uit Maastricht, voorstellend een spelend kind dat de zon als een ballon in de hand heeft. Doordat het schoolbestuur van de openbare lagere school het eerste jaar slechts over twee lokalen hoeft te beschikken, werden de drie andere lokaliteiten „in bruikleen" afgestaan aan de katholieke lagere school, de St. Paulusschool, die straks echter een onderkomen gaat vinden in een 6-lokalige houten noodschool, die eveneens in het uitbreidingsplan Nou- landen gerealiseerd zal worden. De ULO-school die in september gaat starten met twee klassen zal deze houten noodschool moeten delen met vier klassen van de St. Paulusschool. Momenteel zwaaien nog twee hoof den van scholen de scepter in de nieu- Virtus Dit is de VIRTUS tu die u kiest uit onze ver» blijdende kollektie. Wonderwel passend bij uw persoonlijkheid, uw charme. VIRTUS*-de modieuze merk-tas voor u, de mo» dieuze vrouw. Iedere Virtus-tas is voor zien van het Yirtus-zegel» Let erop! Grotestr. 264 Waalwijk' we Albert Schweitzerschool, name lijk de heer R. Jansen, aan wie straks de school in zijn totaal zal gaan be horen, en de heer H. Vossen, die hoofd is van de katholieke lagere school en die per 1 september onder dak zal moeten vinden in de houten noodschool, in de onmiddellijke na bijheid van de Albert Schweitzer school. 1 September 1962 werd in Drunen begonnen met onderwijs op protes tant-christelijke grondslag. Omdat men toen nog niet de beschikking had over een behoorlijk schoolgebouw, moest deze school voorlopig worden ondergebracht in twee lokalen van de vakschool voor de schoenindustrie. Tijdens deze twee bijzonder moeilijke maanden mocht het hoofd van de prot. chr. school prettige samenwer king ondervinden van zijn katholieke collega's en van de heer Rechters, directeur van de vakschool voor de schoenindustrie. In oktober 1962 kon een houten noodgebouw, tegenover de r.k. huis houdschool aan de Schoolstraat wor den betrokken, terwijl men 7 januari 1963 definitief onderdak kreeg in de toen juist gereed gekomen nieuwe Albert Schweitzerschool. De wijze van onderricht, zoals dat op de Albert Schweitzerschool gege ven wordt, wijkt nogal af van de klas sieke vorm. Het is grotendeels geba seerd op de filosofie van Albbert Schweitzer over de ethiek. In een persoonlijke brief die de heer Schweitzer aan het schoolbe stuur van de naar hem genoemde school stuurde, schrijft hij o.a.: „Wij mensen van deze tijd moeten meer een werkelijke geestelijke waarde 'en een innerlijke gevormdheid bezitten, om de vreselijke gevaren van deze tijd te kunnen overwinnen"In deze zin ligt eigenlijk de grondslag geborgen waarop de wijze van onderricht is ge baseerd. Men tracht het kind niet alleen klaar te maken voor de maatschappij, door het onderricht te geven in de Nederlandse taal, rekenen enz., maar men wil het kind tevens wape nen tegen het gebrek aan ethiek in de ruimste zin van het woord. Van uiter mate groot belang is hierbij het aan kweken van een zekere eigenwaarde. Vooral door de mechanisering en de massificatie loopt de mens een groot gevaar, een deel van zijn menselijke waarde te verliezen. Om het kind daartegen te wapenen zal het ontvan kelijk gemaakt moeten worden voor het ethische. Zo wordt bijvoorbeeld op het terrein van de godsdienst het kind niet alleen vertrouwd gemaakt met hetgeen het Nieuwe Testament ons leert, maar tevens en vooral, wordt het kind een religieuze en ethi sche waarde meegegeven voor het la tere leven. Veel aandacht en tijd besteedt men aan het leven en werken van Albert Schweitzer. Het ligt in de bedoeling om ieder jaar in de week van de ver jaardag van Albert Schweitzer (14 januari) een leerstof-kern te houden die gericht is op zijn werkzaamhe den. Ook de manier waarop het kind vertrouwd wordt gemaakt met lezen en rekenen en muziekonderricht, wijkt nogal af van de klassieke vorm van onderwijs. Zo wordt bij het lees onderricht vooral de nadruk gelegd op het in zichzelf opnemen en het zelf verwerken van wat er geschre ven staat. Het lezen wordt hierdoor, zo meent de heer Jansen, zeker zo gauw aangeleerd, terwijl tevens een grote nadruk gelegd kan worden op het zelfstandig leren werken, wat vooral van belang is, wanneer het kind straks overstapt naar de mid delbare school. Veel aandaoht wordt besteed aan taai-expressie, door middel van to neel en declamatie of creatief spel. Het voordeel hierbij is, dat het kind een zekere eigenwaarde bijgebracht kan worden, terwijl het tevens leert zich taalkundig juist uit te drukken. In de hogere klassen zal steeds meer de nadruk worden gelegd op studieboeken. Ook dit bevordert uiteraard een betere aansluiting straks op het middelbaar onderwijs. Het is te begrijpen, dat men zich bij de lagere klassen nog voornamelijk dient te beperken tot een voorberei ding en een aanlopen op het meer zelf doen, zodat straks, wanneer de leerlingen de hogere klassen van de lagere school hebben bereikt, hier eerst en vooral de nadruk op gelegd kan worden. Naast de wijze van onderricht wij ken ook de rapporten die de kinde ren regelmatig mee naar huis krijgen nog al af van het vertrouwde beeld. Er wordt geen gebruik gemaakt van cijfers, maar van letters; men komt beoordelingen tegen, die men op de meeste andere rapporten zal missen. Zo ivordt beoordeelt hoe de aan passing van het kind is in de klasse gemeenschap. Op welk niveau het zich beweegt wat betreft taalexpres- siet hoe hoog het werktempo ligt en hoe de algemene instelling is t.o.v. de leerstof. Deze zo mag men wel zeggen - nieuwe richting op het gebied van het lager onderwijs, vraagt natuurlijk van de onderwijskrachten enorm veel aandacht en tijd. Het is voor de heer Jansen en mej. de Raad vaak nog een zoeken en aftasten welke weg het best bewandeld kan worden. Momenteel wordt de school door 44 leerlingen bezocht, verwacht wordt dat per 1 september de 60 zal zijn overschreden. De school zelf, die in een L-vorm is gebouwd, heeft de beschikking ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. Verhaak. BOUWORDE De actie voor de Bouworde welke op 5 mei in Drunen en op 14 juli in Elshout wordt gehouden is volop in voorbereiding. Het actie-comité is al verschillende malen bijeen geweest en de nodige voorberei dingen worden getroffen. Op vrij dag 26 april geeft de heer Rosta op de scholen een uiteenzetting over de bouworde terwijl op deze scholen ook een tekenwedstrijd zal worden georganiseerd. Zondag 5 mei zal een huis-aan-huis collecte in Drunen worden gehouden. De Ned. Herv. Gemeente houdt deze collecte op zaterdag 4 mei. OPENING DR. SCHWEITZER SCHOOL Zaterdagmorgen a.s. zal de Prot. Christelijke school, de dr. Schweit zerschool worden geopend. De ope ning van deze school, welke ge pland was in februari, is toen om verschillende redenen enkele ma len uitgesteld moeten worden. SOCIALE ZONDAGMORGEN De KAB, afd. Drunen, hield zondag jl. voor haar leden een so ciale zondagmorgen. Na de H. Mis van half acht was er in de zaal van café van Delft een gezamen lijke koffietafel. Kapelaan Jansen uit Waalwijk en de geestelijk ad viseur kapelaan Peters waren deze morgen de inleiders van het ge sprek „Nieuwe mensen, nieuwe wensen". Door de aanwezige ge spreksgroepen werd hierna over dit onderwerp uitvoerig gediscus- seerd. De belangstelling voor deze morgen was vrij groot. SONGFESTIVAL In de Hoge Braken zal zater dag en zondag a.s. een songfestival worden gehouden. Dit festival dat zich mag verheugen op een zeer goede en grote belangstelling van de zijde der inschrijvers begint op zaterdagmiddag. Dan heeft de jeugd tegen verlaagde prijzen toe gang tot dit festival. Het wordt voortgezet op zaterdagavond, zon dagmiddag, terwijl zondagavond de finale zal plaats vinden. In de Hoge Braken werden reeds verschillende malen songfestivals gehouden, waarbij men een zeer grote belangstelling van de zijde van het publiek mocht ondervin den. Ook ditmaal wordt dit in grote getale verwacht. SCHIETWEDSTRIJD De Bond van Oud-strijders afd. Drunen hield maandagavond in de zaal van gez. Elshout een schiet wedstrijd tegen Oisterwijk. Het werd een gezellige en vriendschap pelijke ontmoeting, waarbij van beide zijden hard werd gevochten om de prijzen. Oisterwijk dankte aan het slot dan ook voor deze vriendschappelijke ontmoeting en nodigde Drunen uit voor een te genbezoek. RONDE VAN DRUNEN De Ronde van- Drunen welke ge houden zal worden op 12 mei heeft van de zijde der renners een zeer grote belangstelling. Onder de in schrijvers zijn een groot aantal prominente renners, zodat op een sterk rennersveld kan worden ge rekend. Het parcours is: Toren straat, Hoge Schijf, Duinweg en Sempke. Start en finish is in de Torenstraat. TINI v. d. LEE NAAR RIJSBERGEN Zondag a.s. zal Tini v. d. Lee deelnemen aan de ronde van Rijs- bergen. Wij wensen hem veel suc ces. In de verschillende wedstrij den welke v. d. Lee dit seizoen ge reden heeft is hij steeds bij de eer ste groep geëindigd. OPENING CAFETARIA De firma Heeffer heeft donder dag 25 april in de Stationsstraat haar nieuwe en moderne ingerichte cafetaria geopend. De firma Heef fer die zich reeds enkele jaren be zig houdt met de verkoop van fri tes, ijs en aanverwante artikelen, heeft zich dusdanig ontwikkeld, dat thans tot de stichting van een complete cafetaria kon worden overgegaan. De firma Heeffer heeft de zaken goed aangepakt en er kwam een prima en geheel naar de eisen des tijds ingerichte cafe taria tot stand, dat zeer zeker de belangstelling zal krijgen die 't verdiend. Wij wensen de ondernemer dan ook gslarne alle succes' toe. MIDDENSTANDSAPPEL Op donderdag 23 mei, Hemel vaartsdag, zal de middenstandsver- over een vijftal leslokalen. Drie er van worden nog gebruikt door de ka tholieke lagere school, maar deze zullen na verloop van tijd worden in genomen door de leerlingen van de Albert Schweitzerschool. Daarnaast heeft de school de beschikking over een zeer ruime hal die gebruikt zou kunnen worden als projectielokaal, maar die tevens tijdens ouderavonden ook zeer goed dienst zal kunnen doen. De speelplaats kan tevens voor het onderricht in de ver keersregels, doordat door middel van rode tegels in het plein „straten en pleinen" zijn ingebracht. De school munt uit door een ruime bouwgeving, waarbij enorm veel aandacht is be steed aan licht en lucht, maar vooral aan het doelmatige. eniging Drunen-Elshout evenals 't vorige jaar een middenstandsappèl houden. Het programma zal be staan uit een H. Mis, gezamenlijke koffietafel, terwijl de rest van de morgen gevuld zal worden door in leidingen over verschillende on derwerpen. A.C.D. ORGANISEERT KONINGINNEDAGRIT Voor de 7e maal organiseert de automobielclub A.D.C. op' dinsdag 30 april de traditionele „Koningin- nedagrit". Ieder jaar opnieuw blijkt er voor deze oriëntatierit, die wordt verreden volgens de bepalingen van het nationaal reglement, veel belangstelling te bestaan. De deelname staat open voor auto's, motoren en scooters. De start van deze ongeveer 75 kilometer tocht is bij café Klerks aan de Grote straat in Drunen, waar ook gefi nisht zal worden. BALAVOND Zondag a.s. sluit het Ontsp. Centr. Jong Drunen het seizoen met een balavond voor de leden in de zaal van hotel Royal te Drunen. De mu ziek zal op deze slotavond verzorgd worden door het bij de leden wel bekende orkest The Blue Stars. Aanvang 8 uur KONINGINNEDAG 1963 Ook in Drunen zal Koninginne dag niet ongemerkt voorbij gaan. Al is het feest niet zo groots van opzet als vorig jaar toen gelijktij dig het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar werd gevierd, toch is er voor die dag weer een heel programma, 's Morgens is er op 't Raadhuisplein een zanghulde, 's middags een kinderoptocht, ter wijl tevens deze middag de bei aardier Herman Bonenkamp het carillon zal bespelen, 's Avonds is er op het Raadhuisplein een gym- nastiekdemonstratie en tot slot zal de Harmonie Drunen een taptoe verzorgen. In de zaal van gez. Els hout zal des avonds de Boerenka- pel nog voor amusementsmuziek zorgen. Het programma is als volgt: 10.30 uur zanghulde door de kinde ren op het Raadhuisplein met mu ziekbegeleiding door de Kon. Erk. Harmonie Drunen. Na het zingen van het Wilhelmus .toespraak door de edelachtbare heer burgemeester Mr. Stieger. Traktatie. Na de zanghulde keren alle kinderen terug naar hun scho len om een traktatie in ontvangst te nemen. Kinderoptocht. 13.30 uur opstelling in de Julianastraat. 14.00 uur. Ver trek van de optocht met begelei ding van de Drumbands van St. Herman Jozef, Harmonie Drunen en de Tiroler Kapel o.l.v. de heer Assman'n. Route: Julianastr. P. Bernhardstr., Oranjestr., Wilhelminastr., Burg. Steinbachstr., Grotestr., Burg. v. d. Heijdenstr., Stationsstr., Raadhuis plein, alwaar de prijsuitreiking zal plaats vinden. 14.30-15.30 uur: Carillon-bespeling door de beiaardier Herman Bonen kamp. 20 uur: gymnastiekdemonstratie door de plaatselijke gymnastiekver. SHJ op het Raadhuisplein. 21 uur taptoe door de Harmonie Drunen in galatenue op het Raad huisplein. AGENDA Vrijdag: 8 uur oefenavond EHBO, Wijkgebouw W.G.K. Zaterdag: Songfestival, Hoge Bra ken; 8 uur: „Eddie slaat zich er door", 14 jaar. Zondag: Songfestival. 4 uur: „Eddie slaat zich er door" 6.15 uur: „Het mysterie van het zwarte museum". 8.30 uur: idem. 8 u.: Balavond Instuif, hotel Royal Maandag: 7 uur Middenstandscur sus, R.K. Jongensschool. Dinsdag: Programma Koninginne dag zie elders onder Drunen. 6.15 uur: „Je komt er wel uit", a.l. 8.30 uur: idem. Woensdag: 8 uur: Hobbyclub toneel Donderdag: 7.30 uur Hobbyclub handenarbeid. 7 uur: Middenstandscursus, R.K. Jongensschool. Vrijdag 3 mei: 5 uur Jeugd judoclub Hoge Braken. BURGERLIJKE STAND over de maand maart 1963 Geboorten: Marcellinus N, zv J Laan-v. Heu- men; Petrus, zv M de Bijl-Schra- ven; Maria, dv A Robben-v. Delft; Lambertus, zv P van Woensel-van Wezel; Adriana, dv P v d Luijt- gaarden-Kivits; Petrus, zv P Ver- schure-Boelen; Johanna, dv P v d Steen-Verweij; Grace, dv F Lager waard-Bonte; Johanna, dv J Pul- les-v Huiten; Gerardus, zv W de Wit-Pulles; Elisabeth, dv C v We- Madison van Fablo. Diverse sterren van Kenmore. Trico-nylon van Trenco. Bel-O-Fast, enz. in wit of de nieuwste mode balkstrepen Grotestraat 155 - Waalwijk Filiaal M. VAN DEN BRAND-HENS zei-Melis; Andreas, zv Johannes Vermeulen-v d Corput; Hendrika, dv J Alberts-Koelman; Petronella, dv L v Drunen-v Heesch; André, zv O Penningnieuwland-v d Horst; Joseph, zv J Creemers-Brekelmans; Maria, dv G v Huiten-Brok; Maria, dv W v Spijk-v Wezel; Leonardus, zv L Mulders-Smulders. Overlijden: Klerx, A., wed. van v. d. Geld A, oud 63 jaar; van der Loo J J L, echtg. van v. Drunen A J, oud 78 j. HOGE BRAKEN EDDIE SLAAT ZICH ER DOOR De beroemde journalist Eddie Mac Avoy wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in een juwe- lendiefstal. Ofschoon hij er niets mee te maken had is hij toch niet meer in tel bij zijn vroegere col lega's en hij ziet nu een kans om zich te rehabiliteren. Dit is het be gin van vele moeilijkheden waar Eddie zich echter doorslaat, slim, snel en superieur. Een spannende film met in de hoofdrol Eddie Con- stantine. Deze populaire vuistvech ter kunt u zien op zaterdag om 8 uur en zondag om 4 uur. Toegang 14 jaar. HET MYSTERIE VAN HET ZWARTE MUSEUM Londen verkeert in paniekstem ming! Met de regelmaat van een klok vindt een serie gruwelijke moorden plaats, moorden zonder motief en Scotland Yard staat 'machteloos. Een angstaanjagend mysterie waarbij zelfs mensen met stalen zenuwen het benauwd zul len krijgen. Zondag om 6.15 en 8.30 uur. Toegang boven 18 jaar. JE KOMT ER WEL UIT Lachfeest voor jong en oud met de bekende kleine komiek Norman Wisdom. Kom hartelijk lachen op 30 april om 6.15 en 8.30 uur in de Hoge Braken. Toegang alle leeft.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13