wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu De K.V.P.-betoging in Den Bosch Noord Brabant heeft landelijke primeur met streekplan Raad blonk uit in opvallend vlotte afwerking van de agenda Koningin in 1964 naar Mexico „Jj BIJ KONINGINNEDAG VLAG Gemeenteraad Vlijmen Verf met voldoening Provinciale Staten toonden zich - na tal van ingediende amendementen - accoord JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! daverend gelach ^a'se rijksdaaiders Mies in het gelijk gesteld Geen op- aanmerking inzake „Stichting Woningbouw Vlijmen 1963" UITDAGING Een produkt van de Sikkens Groep GEEN NASTREVING Streekplanschade AAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAA Niet voldoende voorbereid VRIJDAG 26 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 33 De tcho vAn het Zuióem Uitgever Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Daarnaast somde de minister nog de VLAKTE DER KRUIKEN. In 't kort hebben we van boven genoemde demonstratie melding ge maakt, maar het is wel de moeite waard hierop terug te komen, om dat duidelijk blijkt dat de KVP- actie voor de verkiezingen van 15 mei voorgoed is begonnen. Niet dat er geen gelegenheid zou zijn geweest om duidelijk te maken wat het kabinet en speciaal de KVP- ministers in de afgelopen periode hebben tot stand gebracht, want daartoe hebben de verschillende fo rums voor radio en televisie vol doende gelegenheid gegeven en we denken zó, dat de P.v.d.A.-aanvoer- ders misschien wel een beetje spijt gehad zullen hebben met de aan zitting tot deze forums, omdat daar door op zo duidelijke wijze het pu bliek bekend werd met het vele goede dat het kabinet in de afge lopen vier jaren heeft tot stand ge bracht, vooral op sociaal en econo misch terrein. Noemen we maar de loonsverhogingen, de kinderbijslag wet, weduwe- en wezenpensioen, in validiteitswet, de onderwijswet, de nieuwe bijstandwet. Dit zijn alle be langrijke aangelegenheden in hoofd zaak voor wat men noemt de gewo ne man, die dan ook wel zal weten te waarderen wat voor hem is ge daan. Daarom is het geen wonder dat de P.v.d.A. dit alles tracht te kleineren. Maar ook de kiezers en kiezeressen hebben hun gezond verstand en be grijpen dat ook hier geldt: „geen woorden, maar daden". Daartegenover stellen de socialis ten vooral het falen van de wo ningbouw. Er is hier geen sprake van falen, maar wel dat de regering bij haar optreden ietwat hoog ge mikt heeft, waarbij nog vele fac toren haar op dit terrein hebben tegengewerkt. Maar was onder het kabinet Drees ten deze alles zo koek en ei? Dat vrage men maar eens aan oud-minister in 't Veld, die de opleiding van bouwvakkers inder tijd remde en dan de kwestie Nw.- Guinea die zo wordt uitgespeeld. Van wie was dat een erfenis? Van het vorig kabinet. En deze kwestie is thans op de enig mogelijke wijze opgelost. Neen, de heren kunnen het nu draaien of wenden voor radio en televisie, in eigen bladen te pas en te onpas sputteren tegen het kabi net, men doet dat tegen beter weten in en dat zullen de kiezers ook wel weten te onderscheiden. Wij zeggen met Dr. de Quay op de demonstratie in Den Bosch: „zij heb ben het zo goed mogelijk gedaan". Zij hebben het gedaan in hoofdzaak voor de. sociaal-zwakken, zij hebben de dank der natie verdiend. We laten hier nog enkele belang rijke momenten uit deze congres vergadering volgen: „Vooruit zien naar de wereld van morgen", stelde minister dr. Klom- pé in haar toespraak voorop. Het gaat daarbij om mensen, van welk ras of welke stand ook, kinderen van God en onze naasten, voor wie wij 'n wereld willen van vrede, vrijheid en welvaart. Zij noemde dit doel een uitdaging aan ons al len. Internationaal door de minder ontwikkelde gebieden naast kapi taal en know-how ook mannen en vrouwen te brengen die bereid zijn in idealisme mee te werken. Zij wees erop hoe het kabinet ook aan aan de juiste politieke vormgeving van een verenigd Europa heeft medegewerkt en hoe minister Luns in zijn gevecht voor deze goede Koningin Juliana „overweegt de mogelijkheid het voigend jaar een statiebezoek aan Mexico te bren gen", zo heeft prins Bernhard maandag in Mexico verteld. De prins, die zaterdag is aange komen om het 19e congres van de Internationale Kamer Van Koop handel bij te wonen, zei dat zijn dochter Beatrix volgende week zondag in Mexico zal aankomen, na haar bezoek aan een vriendin in Ottawa. zaak tenslotte andere partners heeft meegekregen. Zij sprak over de grote verander ingen in eigen land, waar Delta werken, industriealisatie en agra rische reconstructie het soms moei lijk maken voor de mens om het tempo bij te houden. Zij ging voorts in op een van de eerste doelstel lingen der regering: de nood liever voorkomen dan te lenigen en wees in dit verband op het streven naar een goed evenwicht tussen collec tieve voorzieningen en het stimu leren van de persoonlijke verant woordelijkheid van de burgers. In plaats van het verhogen van belas tingen is gezocht naar het afbou wen van subsidies, zodat ruimte kon worden geschapen voor parti culiere initiatieven. Na haar sprak de heer Jan Mae- en als lijsttrekker voor Limburg'. Hij wees erop, dat thans iedereen zich bewust wordt, dat de welvaart in ons eigen land geen schijn is maar werkelijkheid (stijging loon som met 27 procent, prijzen met nog geen acht procent) en gaf als de grote verdienste van het kabi net aan, dat het heeft weten te voorkomen, dat de conjuctuur uit de hand is gelopen. Dankbaar was de heer Maenen voor de krachtige industriële ont wikkeling de vorderingen op het gebied van de sociale voorzienin gen, de grote aanwinst van de vrij ere loonvorming, waaraan een forse loonstijging te danken is. Bijzonder aandacht schonk hij aan de eerste successen met de be zitsvorming. Was de K.V.P. destijds na het appèl van prof. Romme er niet mee begonnen, dan zou er niets gebeurd zijn, gezien de negatieve houding van de P.v.d.A. en het slechts schoorvoetend meegaan van de V.V.D., aldus de heer Maenen. Als verder doel noemde hij de winstdeling en het realiseren van een werknemersaandeel in de in vesteringen, waardoor democratie scher verhoudigen worden gescha pen. Hij drong voorts sterk aan op 'n gemeenschappelijk gecoördineerd energiebeleid, waarbij hij wees op 't gevaarlijk achterop raken van de mijnindustrie, hoewel die econo misch en technisch tot de beste in de wereld behoort. zien. Het heeft aanstonds advies ge vraagd aan de SER en men is in overeenstemming met het bedrijfs leven tot verbeteringen gekomen. Bovendien steekt dat wat in de pe riode 1959 tot 1962 op loonpolitiek gebied is bereikt, bijzonder gunstig af tegen de resultaten van 1952 tot 1958. In de eerstgenoemde periode, die slechts drie jaar betrof, werd een stijging van de loonsom met 29 pet. bereikt, in de voorafgaande die zes jaar beliep, slechts een stijging met 22 pet. Ook wees hij op het gunstige beeld dat een vergelijking met het buitenland oplevert. Vergelijkt men het jaar 1962 met 1959, dan is in Nederland, met uitzondering alleen van Duitsland, de hoogste stijging van de gemiddelde uurlo nen in de nijverheid bereikt. De stabiele economische politiek van het kabinet De Quay heeft het mogelijk gemaakt, dat de werkne mers op zo goed mogelijke wijze kunnen delen in de stijging van de nationale welvaart. Bovendien is bijzondere aandacht geschonken aan de positie van de laagstbetaal den. Ook op dit punt is het alge mene doel bereikt: gelijkheid van kansen geven aan allen. In dit verband prees dr. Veld kamp ook zijn ambtgenote dr. Klompé voor het succes dat zij heeft bereikt met haar Algemene Bijstandswet: het laatste bolwerk voor allen die niet door arbeid, be zit of verzekering in staat zijn om menswaardig te leven enige ontwerpen op die in studie zijn, zoals het vraagstuk van de volksverzekering voor zware ge neeskundige risico's. Daardoor zal een eind komen aan de schrille te genstelling die er bestaat tussen de lichamelijk en geestelijk getroffe nen. Minister Veldkamp prees 't werk van staatssecretaris Schmelzer op het gebied van de bezitsvorming, omdat ook dit geheel past in het streven naar gelijke kansen voor iedereen. Hij bracht de volle Casino-zaal in een daverend gelach door na deze vogelvlucht over hetgeen in de afgelopen jaren is bereikt te ci teren uit een recente socialistische publikatie: „Wij (socialisten) wil len regeren, omdat wij het beleid en de mensen hebben en omdat er eindelijk geregeerd moet worden." Hij stelde daartegenover wat de KVP wil: de weg naar een demo- kratische maatschappij, waarin ieder mens gelijke rechten heeft en waarin het zwakke gesteund wordt door het sterke Premier Soevanna Phoema heeft meegedeeld, dat hij dinsdagmorgen de rechtse leider generaal Phoemi Nosavan verzocht heeft, opgedron gen rechtse guerillatroepen bevel te geven naar hun uitgangsstellin gen terug te keren. De Laotiaanse premier heeft te gengesproken, dat de plaats Viang Vieng, ten zuiden van de Vlakte der Kruiken, door de Pathet Lao is veroverd. Volgens zijn inlichtin gen is de plaats nog in handen van de neutralisten. UITVOER STERKER GESTEGEN DAN DE INVOER. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in maart 1963 1.770 miljoen (vorige maand 1.577 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.536 miljoen (v.m. 1.312 miljoen) werd uitgevoerd. Ten opzichte van maart vorig jaar steeg de invoer met 1 pet. en de uit voer met 3 pet. De uitvoer bedroeg 87 pet. van de invoer (v.m. 83 pet. en maart 1962 86 pet.). Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 937 mil joen (januari-maart 1962 946 mil joen). HOORT EEN FIDES-SPORT HEEFT DIE VOOR U IN DIVERSE MATEN EN PRIJZEN FIDES-SPORT HEEFT TEVENS STOKKEN ENSTOKHOUDERS Speciaal grote stokken of masten en erg grote vlaggen s.v.p. tijdig bestellen Aan het slot van een opsomming van wat op het gebied der sociale verzekering is bereikt zei de mi nister, dat hij nog vóór 15 mei een arbeidsongeschiktheidsverzekering bij de Kamer zal indienen. Wan neer het ontwerp wordt aanvaard, zal er geen onderscheid meer zijn in behandeling van hen die onge schikt worden om te werken^ten- gevolge van een ongèval of door andere oorzaken. Met een doodgewone stencil machine heeft de 38-jarige Delf- zijler H. J. S. duizenden rijksdaal derbiljetten gedrukt en ongeveer 25 daarvan, alle met het nummer 2pv038789 in omloop weten te bren gen ook. Hij is intussen gearres teerd en legde een volledige beken tenis af. Men heeft 3500 pseudo- rijksdaalders weten te achterhalen, zo deelde de politie in Delfzijl mee. DE BETERE VIRGINIA Na hem sprak minister dr. G. M. J. Veldkamp, lijsttrekker voor het westen. Het doel voor de wereld van morgen noemde hij het schep pen van gelijke kansen voor ieder een. Als voorbeeld stelde hij daar bij voorop wat minister Cals in de 12,5 jaar van zijn bewind op on derwijsgebied heeft bereikt. Volgens minister Veldkamp moe ten wij ons in de toekomst hoeden voor het nastreven van wat de socialisten in ons land thans voor ogen staat, zoals blijkt uit hun re cente publikatie „om de kwaliteit van het bestaan", die hij ronduit ondeugdelijk noemde. Realisering ervan zou een somber perspectief voor ons opleveren. Het zou leiden tot bestedingsbeperking, geringe mogelijkheid van een gunstig loon- beleid en zware belastingdruk, al dus dr. Veldkamp. De kritiek van de socialisten op de gedifferentiëerde loonvorming waarmee dit kabinet een begin ge maakt heeft, noemde de minister volkomen ongegrond. Dat het sys teem, waarmee vier jaar geleden werd begonnen, niet ideaal was heeft het kabinet zelf spoedig inge- De president van de Almelose rechtbank heeft gisteren zijn be slissing bekend gemaakt in het kort geding tussen Mies Bouwman en de N.V. Spanjaard, welke in haar reclamecampagne gebruik maakt van de naam Mies Bouwman op grond van het feit dat Mies Bouwman de verbindende tekst gesproken voor een op vier gram mofoonplaatjes vastgelegd sprook je. De rechter is van mening dat de rechten die de n.v. Spanjaard meent verkregen te hebben, moe ten worden getoetst aan de om standigheden van 1962 toen de grammofoonplaatjes werden ge maakt. Het staat haar niet vrij on der heel andere omstandigheden de populariteit van Mies Bouw man is buitengewoon groot gewor denzonder haar toestemming de naam van Mies Bouwman in een juist begonnen reclame-campagne in te schakelen op een wijze zo als dat gebeurd is. Op straffe van 'n dwangsom van 50.000 wordt de n.v. Spanjaard verboden bij haar reclamecam pagne de naam Mies Bouwman te afficheren. Een reeks van kritieken is maandag, tijdens een schier eindeloze vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Brabant over het streekplan voor natuurschoon en recreatie, zoals dat door het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant was ingediend, neer gedaald. Na bijna 12 uur konden de Statenleden hun goedkeuring over 't voorgestelde plan uitspreken, nadat amendementen waren ingediend en aangekondigd. Het resultaat was, dat de plannen ongewijzigd werden aangenomen. Met 36 stemmen voor en 6 tegen bereikten de voorstellen eindelijk de eindstreep, misschien een resul taat waarmee tal van Statenleden niet accoord kunnen gaan. Toch zijn de uitvoerige debatten niet ge heel vruchteloos geweest voor de Provinciale Staten. Zij kregen na melijk de zekere toezegging, dat het college de bevoegdheden, die het heeft ontvangen, met de meeste soepelheid zal gebruiken, boven dien kregen de Provinciale Staten leden de toezegging, dat, wanneer Gedeputeerde Staten in een ge meentelijk uitbreidingsplan me nen te moeten afwijken van dit streekplan, hierover eerst de com missie voor ruimtelijke ordening uit de Staten gehoord zal worden. De grote woordvoerder tijdens het Statendebat bleek senator J. L. P. M. Teijssen uit Waalwijk te zijn, die in een uitgebreide rede van bij na twee uur de meest belangrijke punten naar voren haalde. De heer Teijssen bracht uitvoe rig naar voren dat de schade die ontstaat door het streekplan, zeker niet gedragen moet worden door de gemeente, waarin die recreatie gebieden zijn gelegen. De mogelijk heid dat naar aanleiding hiervan nog een amendement zou worden voorgedragen, werd door de com missaris van de Koningin in Noord- Brabant, de heer Kortmann, onge daan gemaakt, doordat hij aanhaal de, dat het allereerst de pro vincie zal zijn, die in aanmer king komt voor het vergoeden van streekplanschade. De gemeente is alleen gebonden aan 't betalen van schadevergoedingen, die door een bepaald uitbreidingsplan worden veroorzaakt. De gemeente zal evenwel niet eerder in aanmerking komen voor streekplan-schade-vergoeding, dan nadat is gebleken, dat de gemeente in vergelijking met andere gemeen ten onevenredige schade van een streekplan ondervindt. exclusieve voorjaarscollectie Stationstraat 51a Waalwijk - Tel. 04160-3350 In een opvallend vlot tempo heeft de gemeenteraad van Vlijmen zich maandagavond door de 16 punten tellende agenda heen gewerkt. Van tevoren had burgemeester Schweitzer een beroep op de leden van de raad gedaan, de discussies waar dat mogelijk was tot de meest noodzakelijke te beperken. Schijnbaar hebben de leden dit verzoek van hun voorzitter goed in de oren geknoopt, waardoor de discussies inderdaad grotendeels tot dat wat nodig was beperkt konden blijven, zodat de toehoorders op de publieke tribune maar zeker niet op de laatste plaats het college van B. en W. gespaard bleven voor eindeloos gepraat. SCHOENEN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk De 100.000 hectaren die door het college van G. S. werden aangeduid als „landschappelijk schoon ge bied", oogstte links en rechts nogal wat kritiek. Bij monde van de heer Bijsterveldt uit Goirle werd een amendement ingediend, bedoeld om de 100.000 hectaren als landschap pelijk schoon gebied aangeduid, totaal te schrappen. De heer Teijssen was dezelfde mening toegedaan. Hij zei er bang voor te zijn, dat vooral de agrari sche sector hierdoor geschaad zou worden, in het bijzonder zei hij te doelen op de bouw van kassen en warenhuizen, waarvan hij vreesde dat de bouw geremd zou worden. Een derde bezwaar van senator Teijssen was de vaagheid van het plan. De heer J. Raij makers toonde zich op dit punt ook niet erg en thousiast. Het is dus al geen lof geweest wat Gedeputeerde Staten over het plan te horen kregen. Een derde opmerking die van de zijde van de heer Teijssen kwam, was de be merking dat volgens hem 't plan onvoldoende schriftelijk wasvoor- bereid. Hij meende te mogen op merken, dat de vragen die de Sta tencommissie hadden gesteld, öf onvolledig öf in het geheel niet be antwoord waren. Hij noemde deze handelwijze bepaald niet bevorder lijk voor een doeltreffende open bare behandeling van het vraag stuk. GEEN HERBOUWPLICHT Burgemeester Schweitzer zelf scheen ook vastbesloten, de teugels strakker ter hand te nemen, door weinig gelegenheid te geven tot eindeloos gedebatteer en gepraat. Dit kon evenwel niet voorkomen, dat naar aanleiding van de ingeko men stukken uitgebreid vragen werden gesteld, speciaal aangaande de verhoging van de brandverzeke ring van de windkorenmolen in Nieuwkuyk. Naar aanleiding van enkele vragen gesteld door ver schillende raadsleden deelde de voorzitter mee, dat er wel een her- bouwplicht bestaat, maar dat men niet verplicht is, de molen opnieuw op te bouwen, wanneer het onge luk mocht treffen, dat deze molen door brand zou worden getroffen. Hiervoor in de plaats zou dan even goed een woonhuis, magazijn of motormaalderij kunnen verrijzen. De heer Hilgers zei, ondanks de ar gumenten van voorzitter Schweit zer, graag te zien dat de molen als zodanig weer opnieuw herbouwd zou worden. Uit de woorden van de voorzitter kon worden opgemaakt dat de betreffende molen niet meer in prijzenswaardige staat verkeerd. Hij zei, dat door de gemeentelijke technische dienst onderzocht zou worden wat er aan de molen zou kunnen worden verbeterd. Hierna zou de verzekering opnieuw her zien kunnen worden. ZONDER WERK Geen bezwaar toonde de gemeen teraad te hebben tegen het voorstel van het college van B. en W. een 14-tal premiewoningen over te dra gen aan de „Stichting Woningbouw Vlijmen 1963". Zoals bekend is het initiatief tot het in leven roepen van deze stichting uitgegaan van burgemeester Schweitzer, mede in verband met het feit, daf aan de gemeente, naast het contingent van 18 woningwetwoningen voor 1963 tevens 15 premie ver huurwoningen zijn toegewezen. Deze premie-ver huurwoningen kunnen ingevolge bestaande bepalingen alleen ge bouwd worden door een woning bouwcorporatie. De heer Wijkmans benadrukte het bijzonder jammer te vinden, dat voor de bouw van de 15 pre mie- en 18 woningwetwoningen geen Vlijmense aannemer in aan merking kwam temeer daar ver schillende aannemers in de ge meente zonder of nagenoeg zonder werk zitten. Voorzitter Schweitzer zei in ant woord hierop dat deze woningen wel gebouwd dienden te worden door aannemer van Vlissingen, om dat de huur niet te hoog zou mogen oplopen. Van Vlissingen uit Papen- drecht heeft al meer van dit type woningen gebouwd en kan juist daardoor de kostprijs laag houden. Zouden de woningen aan een Vlij mense aannemer worden toegewe zen, dan zou men beslist niet aan de curveprijs komen. De huur van de woningen, die gerealiseerd zul len worden aan de zuidzijde van de Jan Tooropstraat wat betreft de woningwetwoningen, en aan de west- en oostzijde van de Jan Steenstraat voor de premiewonin gen, is voorlopig geraamd op f 17.25 per week. VERPACHTINGEN Doordat door de raad zonder hoofdelijke stemming, hei voorstel van B. en W. is aangenomen, dat voortaan ook de Vliedberg is op genomen in de bebouwde kom van Vlijmen dienen er vooral auto- en motorbestuurders rekening mee te houden dat ook voor deze stra ten voortaan de maximum snel heid van 50 kilometer per uur geldt. Aan de heren Schulte, Bergmans en Broeren werden voor 1850.- de landerijen in het Ven totaal groot 341.77.28 ha. opnieuw voor 6 jaar verpacht evenals de landerijen in de buitenpolder, gelegen ten zui den en ten noorden van de provin ciale weg, ten oosten van de Ge- meint en ten oosten van de Voor dijk in totaal groot 113.39.81 ha. voor de som van 575.- per jaar. Een strookje grond werd aange kocht van de heer G. van Heivoort, Pastoor van Akenstraat 1. De heer van Heivoort had zich bereid ge toond de van hem benodigde grond voor de totale som van ƒ1.- aan de gemeente af te staan. Als voor waarde werd echter door de heer van Heivoort gesteld dat door en voor rekening van de gemeente over de volle lengte van voornoemd perceel een ligusterhaag wordt ge plaatst ter hoogte van circa 1 me ter, voorzien van de nodige gecreo- soteerde palen en draad, terwijl tevens het bedoelde pand op kosten van de gemeente wordt aangesloten op de riolering. De kosten van deze voorzieningen zullen in totaal 315.- bedragen. COMMISSIE SCHOOLVERZUIM In de commissie tot wering van het schoolverzuim werden gekozen de heren C. B. van der Plas, hoofd van de r.k. gemengde school voor g.l.o. in Haarsteeg; J. van Helvoirt, Vlijmen; A. Roestenburg, Nieuw kuyk; F. van Ooijen, Haarsteeg; J. Samuels, Nieuwkuyk; J. H. P. Brandts, hoofd van de r.k. gemeng de school voor g.l.o. Vliedberg; C. Zwijgers, Vlijmen; H. G. M. Peters, hoofd r.k. jongensschool voor g.l.o. in Vlijmen, allen met 15 stemmen. Op de heer H. J. Loonen, hoofd van de r.k. jongensschool (g.l.o.) in Nieuwkuyk werden 9 stemmen uitgebracht, op de heer Goeman 4, de heer Pullens en de heer Robben 1 stem. De heer Loonen werd dus even eens herkozen in de commissie tot wering van het schoolverzuim.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1