waaLwij kse en lAnqstRAAtse cour An t Schoenenomzet in 1962 steeg met 7°/, FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxor Optica Bogaerts Tempo van de import vertoont afnemende tendens m nes Erhard wordt Adenauers opvolger JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERIt Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Samenbundeling tilt;: - Stimulans door mode Omzetten Import - Export vragen brillen van GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG VRIJDAG 26 APRIL 1963 85e JAARGANG No. 33 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Schoenfabrikanten uit stad en streek, uit binnen- en buitenland heb ben maandag tot en met woensdag in de grootse Julianahal te Utrecht, al het mogelijke gedaan, om zoveel mogelijk met hun stands tot blik vanger te dienen van de talrijke bezoekers, die niet alleen uit eigen land maar ook van ver over onze landsgrenzen naar de Nederlandse beursstad bij uitstek waren gekomen. Naar aanleiding van dit voor de schoenenwereld groots gebeuren, wilden wij in dit artikel het een en ander vertellen over de schoenen- omzet in 1962. Dank zij de medewerking van enkele exposanten en de persafdeling van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs waren wij in staat interessante gegevens te vergaren aangaande dit onderwerp. lixSiSv--- --- De Nederlandse schoenindustrie wordt hierin n.l. overtroffen door Italië en België; landen als Enge land, Duitsland en Frankrijk met 'n sterk ontwikkelde schoenindustrie, blijven daarbij aanzienlijk achter. Dit neemt niet weg dat de bevorde ring van de export, een van de meest brandende problemen is voor de Nederlandse schoenindustrie. Dat veel ondernemers in deze in dustrie zich niet alleen hiervan be wust zijn, doch zich ook hebben ge realiseerd dat voor de middelgrote en kleine bedrijven veelal samen bundeling van krachten een eerste vereiste is om de export tot ont wikkeling te kunnen brengen, enerzijds uit regelmatig verschij nende berichten over samenwer king van schoenbedrijven op dit gebied en anderzijds uit de aktivi- teiten die in breder verband wor den ontwikkeld om de mogelijk heden tot opvoering van de export te onderzoeken en wegen te vinden om de kansen, waar die zich voor doen, te benutten. m «ww W7- - Het schoenenverbruik in Neder land gaat nog steeds in stijgende lijn, niet alleen als gevolg van de toename van de bevolking, doch ook doordat per hoofd van de be volking meer paren schoenen wor den aangeschaft. Sinds 1953 is het verbruik in Ne derland per hoofd per jaar geste gen van 1,29 tot 1,58 paar voor le deren schoenen en van 1,95 tot 2,90 paar voor alle soorten schoei sel tezamen; dus ook pantoffels, sportschoeisel e.d. Het feit dat de mensen steeds minder gaan lopen en dus minder schoenen verslijten, wordt ruimschoots gecompenseerd door de stimulans die de mode op het schoenenverbruik uitoefent. Dit vindt ook zijn weerslag in 'n totale verandering van het begrip kwaliteit op het gebied van schoe nen. Vroeger werd kwaliteit gelijk gesteld met duurzaamheid. Nu ligt het accent voor een deel op de pas- stige invloed uit op het schoeisel- verbruik. Het prijsindexcijfer voor schoei sel bedraagt momenteel op basis 1953 100, 105, terwijl het prijs indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud op dezelfde basis is gestegen tot 128. De verkopen in de schoenwinkels bedroegen in 1962 in paren uitge drukt 5 procent meer en in geld uitgedrukt 7 procent meer dan in het voorafgaande jaar. Dat de geldomzetten sterker zijn gestegen dan de paren-omzetten, behoeft niet te betekenen dat de schoenen duurder zijn geworden; het betekent in dit geval dat rela tief meer hoogwaardige schoenen zijn verkocht. De ontwikkeling van de Euro- markt leidt ertoe, dat het aanbod van schoeisel op de Nederlandse markt steeds meer wordt uitgebreid In iedere stand kon men druk pratende zakenlui aantreffen, die vaak buitengewoon geïnteresseerd waren naar wat bepaalde bedrijven te bieden hadden. De Bondsdagfractie der CDU-CSU koos de populaire Erhard met een grote meerderheid tot Adenauers opvolger. Erhard kreeg het fiat van 159 christen-democratische parle mentsleden. Er kwamen 47 tegen stemmen en 19 blanco's uit de bus. De beslissing viel na een zakelijk debat van goed twee uur. Konrad Adenauer had tot het laatste toe tegen Erhards benoeming gepleit. Maar toen de stemmen geteld wa ren maakte de 87-jarige regerings chef een groots gebaar. Hij deed 'n dringend beroep op de fractie om zich eensgezind achter Erhard te scharen. Tegen de gekozen kandi daat-kanselier zei Adenauer: „Ik heb mij tegen deze benoeming ver zet. Maar nu de uitspraak gevallen is, zal ik prof. Erhard volledig en zonder de geringste reserve steu nen." VIJFDAAGSE WEEK OP LAGERE SCHOOL MET 1040 LESUREN Lagere scholen, die aan de eis van minstens 1040 lesuren per jaar blijven voldoen, kunnen de vijf daagse schoolweek invoeren, zon der dat de inspectie bezwaar maakt. De plotseling in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen minster Cals (Onderwijs) deelt dit mee in de memorie van antwoord op zijn be groting aan de Eerste Kamer. De minister is niet van mening, dat invoering van de vijfdaagse school week over de gehele linie onont koombaar is. Als het lager onder wijs tot invoering overgaat, bete kent dat nog niet, dat het middel baar onderwijs het ook moet doen, aldus de minister. KVP-FORUM IN BREDA Het bestuur van de KVP, Rijks kieskring Tilburg, heeft voor vrij dag 26 april a.s. een forum-bijeen komst in café-rest. Modern in de Veemarktstraat te Breda. In het forum hebben zitting dr. van Heivoort, Weijters, dr. Albering, Teijssen en drs. Verdijk. Er staan een aantal bijzonder ac tuele onderwerpen op het pro gramma. Dat er ook bijzonder smaakvolle stands waren, blijkt wel uit deze foto. Men zag er niet alleen de Franse of Duitse taal neergeschreven, in, op of voor de stands, men hoorde 't ook herhaalde malen spreken. Het mag dan ook een gelukkig teken genoemd worden dat vele bui tenlanders ook dit jaar weer interesse toonden in wat de 6e Interna tionale Schoenenbeurs te bieden had. vorm en voor een ander deel op het uiterlijk en de afwerking van de schoen. Het schoenenverbruik is elastisch in die zin, dat met het stijgen van de welvaart ook het schoenenver bruik stijgt en tot dusverre zelfs sterker stijgt dan het totale gezins- verbruik. Naast bevolkingstoene- ming en welvaartsontwikkeling speelt ook de prijsfactor een rol. Het feit dat de schoenprijzen vrij constant zijn gebleven en de prijs ontwikkeling voor schoenen dus is achtergebleven bij de prijsstijging die men voor het totaal gezinsbud get kan constateren, oefent 'n gun- met buitenlands schoeisel en dat daarvoor vanzelfsprekend het aan deel van de Nederlandse industrie in de voorziening van de binnen landse markt welk aandeel vroe ger dicht bij 100 procent lag te rugloopt. Het tempo waarmee de import stijgt, vertoont echter de laatste tijd een afnemende tendens. Het ligt ook in de lijn der verwachtin gen dat in de verhouding binnen lands/buitenlands schoeisel op onze markt op de duur een zekere sta bilisatie zal intreden, waarbij de Nederlandse industrie wegens de natuurlijke voorsprong die zij in verschillende opzichten op de bui tenlandse concurrentie heeft, het leeuwendeel van de binnenlandse voorziening zal blijven verzorgen. De export van de Nederlandse schoenindustrie ontwikkelt zich niet in de mate als nodig zou zijn om de groeiende import te compen seren. Hierbij spelen, zoals wij al eerder schreven, verschillende fac toren 'n rol o.a. de omstandigheid, dat het voor de industrie van een klein land moeilijker is uitgestrek te markten te bewerken, dan het voor de industrie van een groot land is om een kleine markt erbij te nemen. Niettemin slaat de Nederlandse industrie met een export aan lede ren schoenen, die 15 procent van de nationale produktie bedraagt, nog steeds geen slecht figuur tegen over de grote en kleine broeders van West-Europa. Volgens onlangs door de organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling gepubliceer de gegevens, stond de Nederlandse échoenindustrie onder de 16 landen waarover de publikatie gegevens bevatte op de derde plaats, wat be treft de geëxporteerde paren in verhouding tot de produktie. MACISTE CONTRA MACISTE De held in deze rolprent, Maciste, krijgt van begin af aan een zware strijd te voeren tegen allerlei we zens, die hem schijnbaar niet gun stig gezind zijn. Het verhaal be OPTICIEN WAALWIJK =RINGeS ^38888888» DE BETERE VIRGINIA Een enorme roltrap bracht de bezoekers van de 6e Internationale Schoenenbeurs Nederland naar de verdieping in de Julianahal waar schoenfabrikanten en enkele toeleveringsbedrijven het „beste hun bekend" tentoonstelden. gint dat Maciste een jongen redt uit de gigantische klauwen van 'n enorme schildpad. En hiermee be gint eigenlijk het avontuur. Thuis aangekomen vindt hij zijn moeder stervende, die hem nog juist kan vertellen dat gemaskerden het dorp hebben overvallen en alle jonge meisjes hebben meegenomen, ook de verloofde van Maciste. De held besluit onmiddelijk achter de ben de aan te gaan. In Salmanak aan gekomen, ziet Maciste dat de meis jes als slavinnen worden verkocht. Al spoedig komt hem ter ore dat het hele gebied leeft onder de ter reur van een verschrikkelijk mon ster, dat over bovennatuurlijke krachten beschikt. De toeschouwer hoeft niet bevreesd te zijn dat hij niet voldoende aan zijn trekken zal komen, wat betreft de voorwe reldlijke dieren. Maciste bindt zelfs nog een strijd aan met een mato- dont, die hem tijdens een tocht door de woestijn aanvalt. Wanneer Maciste het beest na een verschrik kelijke strijd heeft overwonnen belandt hij onder de aarde in het koninkrijk der blauwe mannen. Hier zal dan uiteindelijk de defi nitieve strijd met de vampier wor den uitgestreden, nadat dit mon ster het koninkrijk is binnen ge drongen met de bedoeling alle be woners om het leven te brengen door middel van een dodelijk gas. Vrijdag en zaterdag in Musis Sa crum. met zijn spionnagegroep te maken had was zo spannend, doordat som mige stukjes op zo'n verrassende manier in de legpuzzle pasten dat er goed een tiental films in thril- lervorm van gemaakt zouden kun nen worden. De film „Wie bent U dr. Sorge?" zal bepaald vele toe schouwers een dik uur weten te boeien. Maandag, dinsdag en woensdag in Musis Sacrum voor veertienjarigen en ouderen. WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES VIER DESPERADO'S Voor de westernliefhebber geeft de film ,Vier Desperado's' alles wat men zich maar kan wensen: een ge waagde bankoverval, een duel met de sheriff van het plaatsje waar de bank geplunderd zal worden, een bloedige strijd met de vechtlustige Apachen, die de streek onveilig hebben gemaakt, onderlinge twist bij de bende zelf en liefde. De lief de speelt wel een dermate grote rol, dat een van de bendeleden, de aanvoerder zelfs, zich laat overha len zich aan de sheriff over te le veren, om zijn rechtmatige straf voor de bankoverval uit te zitten. Na zijn strafperiode zal hij zich weer met een schone lei bij zijn geliefde tonen, om een nieuw leven te beginnen. De film die zondagmiddag om 3 u. in Musis Sacrum begint te draaien is toegankelijk voor 14-jarigen en ouderen. WIE BENT U, DR. SORGE Van 1937 tot 1944 opereerde in Japan de groep Ramsay die voor de Sovjet Unie spionneerde en on der leiding stond van dr. Richard Sorge. Deze avontuurlijke episode uit het leven van de meester-spion wiens berichten aan Moskou, vol gens deskundigen op bepaalde mo menten van ingrijpende betekenis zijn geweest voor het- verloop van SUMMER HOLIDAY Vier buschauffeurs kopen samen een oude autobus en bouwen deze om tot reis-slaapwagen om er een trip mee door Europa te maken. Als zij op een weg in Frankrijk rijden komen zij in botsing met 'n auto waarin drie zangeresjes zitten die op weg zijn naar Athene om daar op te treden. De auto is na de aanrijding totaal vernield en de jongens stellen voor om de meis jes mee te nemen naar Athene. Als zij in Parijs aankomen krijgen zij nog een passagiere nl. een beken de zangeres die vakantie wil heb ben, maar die door haar agent niet met rust gelaten wordt. Don, een van de chauffeurs, neemt haar zo'n beetje in bescherming. Als zij na veel avonturen in Athene aanko men, worden zij onmiddellijk in arrest gesteld, beschuldigd van kid napping. De moeder van Barbara, de zangeres, heeft deze klacht inge diend. Hoe alles toch weer in het reine komt, kunt u vrijdag t.m. zon dag gaan zien in Summer Holiday, de film die zojuist uit Engeland werd geïmporteerd en waarin U Cliff Richard, de Shadows en alle sterren die The Young Ones tot 'n succes hebben gemaakt kunt zien met de nieuwste hits zoals Bachelor Boy, Dancing Shoes en Summer Holiday. Toegang alle leeftijden. GORDON, DE ZWARTE PIRAAT Gordon en Tortuga zijn allebei zeeschuimers, met als enig verschil, dat Tortuga aan slavenhandel doet en Gordon die te vuur en te zwaard bestrijdt. Als Gordon Tortuga eens ELASTIEKEN KOUSEN STEUNZOLEN Grotestraat 220 WAALWIJK heeft verslagen, laat hij hem leven, omdat hij belooft geen handel in levende koopwaar meer te zullen doen. Hij houdt echter zijn woord niet en Gordon besluit hem daarom op te zoeken om hem op heterdaad te kunnen betrappen. Bij die gelegen heid ontmoet hij Manuella, de doch ter van de gouverneur, hij weet haar uit een netelige situatie te redden en hij verliest zijn hart aan haar. Bij een andere gelegenheid wordt hij echter in de gevangenis gezet en ter dood veroordeeld. Manuella laat hem echter ontsnap pen. Als Romero, de beste hulp van de gouverneur, te weten komt Hauvalftraat 85, Talaf. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 de descundigen op bepaalde mo menten van ingrijpende betekenis zijn geweet voor het verloop van de de 2e wereldoorlog is het onder werp van de film, die door de Fran se regiseur Yves Ciampi in Japan werd opgenomen. Met „Wie bent U dr. Sorge?" is voor de eerste maal met pijnlijke nauwkeurigheid 'n poging onder nomen, om een grote spionnage-af- faire waarheidsgetrouw in het film beeld te brengen na er een voor bereiding van meer dan anderhalf jaar aan te hebben besteed. Het onderzoek naar Sorge en alles wat dat er ontdekt is, dat hij de hoofd persoon in de slavenhandel is, laat hij de gouverneur opsluiten en hij dwingt Manuella met hem te trou wen. Dan valt Gordon met zijn mannen het kasteel aan en dringen na verwoede strijd binnen. Maar Romero is gevlucht op een schip, Manuella met zich meevoerend. Dan slaat Gordon toe en weet het schip te bemachtigen. Daarmee komt alles in deze meeslepende en spectaculaire film tot een happy end. Maandag en woensdag 8 uur. Toegang 14 jaar.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5