wAAlwijkse en LanqstRAAtse coupant Het rapport van da Wiardi-Beckmanstichting geeft geen aanlokkelijk perspectief Stakingen in breiden zich Duitsland nog steeds uit samen wenken samen leven Prins Bernhard naar Canada President Dr. A. Schaerf In Oostenrijk herkozen met grote meerderheid Christen-democraten leden enorm verlies bij Italiaanse verkiezingen Verf met voldoening Rapport schiet op velerlei punten te kort JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERS! Molukkers direct naar Nederland Minister Beerman overhandigde onder scheiding aan Kardinaal Alfrink Minister Veldkamp meent KRITIEK BESTEDINGS VERRUIMING HOGERE OVERHEIDSUITGAVEN Indonesië heeft bestuur op Nieuw-Guinea overgenomen Een produkt van de Sikkens Groep VRIJDAG 3 MEI 1963 85e JAARGANG No. 35 e ucho van het Zuiden Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Verschillende sprekers van de Partij van de Arbeid, w.o. de heer Vondeling hebben in de afgelopen weken bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop kritiek wordt uitgeoefend op de studie die de Wiardi- Beckmanstichting in januari het licht heeft laten zien, onder de naam „Om de kwaliteit van het bestaan" en met name dat deel van die studie, dat handelt over de besteding van de groei van het nationale inkomen. Er is vooral bezwaar gemaakt tegen uitlatingen die ook van de zijde van de KVP zijn gedaan, dat: indien het programma van deze studie politiek verwerkelijkt zou worden, dit zou leiden tot een ingrijpende bestedingsbeperking enerzijds en het wel naar een zeer ver verwijderde toekomst verschuiven van de mogelijkheid tot belasting-verlaging. Speciaal minister Veldkamp zei er aan te hech ten, de kritiek van de KVP nader toe te lichten. Hij deelde mee te willen begin nen met nog eens vast te stellen, dat hij de Partij van de Arbeid prees om haar streven in een stu die, zoals die van de Wiardi-Beck- manstichting, doelstellingen en middelen van de socialistische po litiek in de zestiger jaren bondig samen te vatten. Hij zei ervan op de hoogte te zijn dat de studie vooruitloopt op een nog niet vol tooide omvangrijke studie over de doeleinden en middelen van de so cialistische politiek, maar tevens, dat de kern van het rapport reeds eerder te vinden is in het ontwerp- verkiezingsmanifest van de Partij van de Arbeid. De bezwaren van de KVP tegen de studie van de Partij van de Ar beid zijn tweeërlei. In de eerste plaats heeft de KVP bezwaren te gen de uitgestippelde socialistisch- politieke beleidslijn; in de tweede plaats tegen het feit, dat de studie onvoldragen is, op tal van punten onvolkomenheden vertoont en der halve aan de kiezer geen juist beeld geeft van de consequenties waartoe een beleid in de zin van het socialistisch rapport zou gaan leiden. Het eerste bezwaar is derhalve een politiek: Minister Veldkamp zei dat de KVP het niet met het beleid eens is, dat de Partij van de Arbeid voorstaat. Het rapport betoogt, dat terwijl in de afgelopen periode de verhoging van de wel vaart en de verdeling daarvan vooropstonden, in de komende pe riode het in de eerste plaats dient te gaan om de besteding van de welvaart. In de achter ons liggende periode van opbouw, diende het beleid vooral te worden gericht op de kwantitatieve toeneming van de welvaart, bij de thans bereikte welvaartssituatie dient een kwali tatieve verbetering daarvan te worden nagestreefd door wijziging in de omvang van de verschillende bestedingscategorieën, waarnaast natuurlijk ook de groei en de ver deling aandacht blijven vragen. „Als de economische groei voldoen de is gevorderd om iedere burger een behoorlijk levenspeil te waar borgen, dan dient de toeneming van de welvaart ook bewust zoda nig te worden aangewend, dat zij voor enkeling en gemeenschap het grootste profijt afwerpt", aldus het raport. Nu zijn dit uitspraken, waarmee men zich vrij gemakke- Prins Bernhard zal dezer dagen een tweedaags bezoek aan Canada brengen om aanwezig te zijn bij de herdenking van de Canadezen, die bij de bevrijding van Europa en met name van Nederland zijn ge vallen. De prins zal zaterdag 4 mei in Vancouver aankomen. De volgende dag zal hij een krans leggen bij het monument op het Victoriaplein al daar, waarna hij naar Los Angeles zal vertrekken. lijk kan verenigen. Het wordt veel moeilijker wanneer men het rap port verder leest. Het rapport heeft bezwaar tegen een verdergaande ongerichte wel vaartsgroei, en meent, dat betwij- (NMVAVVVWAVVVVVWVW exclusieve voor j aarscollectie DE BETERE VIRGINIA SCHOENEN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk AA/W*VWVVNA*V^V\VVVVV* feld moet worden of een zodanige welvaartsgroei wel zal leiden tot rechtvaardiger verhoudingen en vergroting van het algemeen wel zijn. En hier komen wij aan de kern van de zaak. Waar het bij het socialisme, zowel bij het oude als bij het nieuwe, minder grijpbare, socialisme, uiteindelijk altijd om gaat, is, dat alleen door een zeer strakke leiding van de centrale overheid op alle sektoren van het maatschappelijk en economische leven, de mogelijkheid bestaat rechtvaardigheid te betrachten. En met erkenning van het feit, dat de overheid met name op het stuk van de sociale rechtvaardigheid in onze maatschappij en het beleid van het Kabinet De Quay heeft dat in de afgelopen vier jaren duidelijk bewezen een belangrijke taak heeft, stelt minister Veldkamp vast, dat middelen en wegen daar voor voor de KVP een ander ka rakter hebben dan voor het demo- kratische socialisme en dit laatste blijkt heel duidelijk uit de studie van de Wiardi-Beckmanstichting. Deze ontwikkelt n.l. een beste dingsprogram, dat leidt tot beste dingsverruiming op een aantal ge bieden, maar daartegenover dus tot een relatieve bestedingsbeperking op andere terreinen met name op dat van de particuliere consumptie. Deze particuliere consumptie moet volgens het plan achterblijven bij de economische groei. Bij een groei van 33 percent laat uitein delijk het rapport voor consumptie verruiming slechts beschikbaar 15 tot 18 percent. Daarnaast wordt ook nog ruimte voor extra bestedingen geschapen door een achterblijven van de overheidsconsumptie. Hoe worden nu de extra-beste dingen in de gedachtengang van 't rapport gerealiseerd? Voor een zeer belangrijk deel kan het slechts via het overheidsbudget. Het rapport spreekt dan ook: van „het geven van voorrang aan de totstandko ming van gemeenschappelijke voor zieningen, die voor een belangrijk deel uit openbare middelen tot stand moeten worden gebracht". Uit dit alles blijkt, dat de Partij van de Arbeid de kiezer met deze studie de weg wijst naar een gro tere collectivering. De prijs daar voor is o.a. een toenemende con sumptiebeperking. Dat is niet zo erg, maar men moet er geen be zwaar tegen hebben, wanneer an deren voor deze consumptiebeper king niet zoveel belangstelling heb ben en dat geldt met name voor de KVP. Wat het tweede bezwaar aangaat, is dat het rapport tekort schiet met name wat de financiering van de hogere overheidsuitgaven betreft. Dit is belangrijk omdat becijferd kan worden, dat de meerdere uit gaven de beschikbare ruimte over treffen met ca. f 1 miljard, waarbij nog geen rekening is gehouden met twee zaken die dringend wor den aanbevolen, n.l. de subsidie ring van dringende individuele be hoeften en een substantiële bijdra ge uit de algemene middelen voor enkele van de belangrijkste socia le voorzieningen, zoals de AOW en de AKW. Beide zijn buiten het eigenlijke kader van het rapport gehouden en er min of meer als wensen achteraf nog in vermeld. Daar komt nog bij, dat de beschou wingen die het rapport wijdt aan de belastingen, d.w.z. aan de mid delen tot dekking van de overheids uitgaven, er toe leiden, dat dit een verlies oplevert van f 550 miljoen per jaar. Immers, de verhogingen die worden bepleit, n.l. van het successierecht en van de vermogen belasting en door invoering van de vermogenswinstbelasting, kunnen geschat worden op 205 miljoen gulden, waartegenover verlichtin gen staan van f 750 miljoen, het geen per sgldo een tekort oplevert van f 550 miljoen. Als men dit voegt bij het dek kingstekort van ruim 1 miljard, terwijl iedereen op zijn vijf vingers kan uittellen, dat deze bedragen uit de lengte of uit de breedte zul len moeten komen, dan kan terecht gesteld worden, dat de kiezer met deze studie een onjuist of althans 'n zeer onvolledig beeld voor ogen wordt getoverd. Zoals de studie er nu uitziet, geeft zij geen aanlokkelijk, wen kend perspektief en zal zij voor haar politieke verwezenlijking in ons land in 1963 op onoverkome lijke bezwaren stuiten. Dr. Adolf Schaerf, de socialis tische kandidaat voor het Oosten rijkse presidentschap, is bij de ver kiezingen die zondag zijn gehou den, herkozen. Dr. Schaerf is reeds zes jaar president. Dr. Schaerf behaalde een meer derheid van 600.000 stemmen op zijn voornaamste tegenstander, de katholieke kandidaat Julius Raab. Uitgebracht werden op de socia list dr Adolf Schaerf 2.473.694 stem men, dat is 55.41 procent, tegen 1.813.787 op Julius Raab van de Christelijke Volkspartij (40.63 pet.) Het resultaat van de Oostenrijk se presidentsverkiezingen wordt als een grote overwinning voor de socialisten beschouwd. De Christelijke Volkspartij heeft in vergelijking met de uitslag der vijf maanden geleden gehouden al gemene verkiezingen, bijna twee- honderduizend, stemmen verloren. Dr. Schaerf heeft de steun gekre gen van de Oostenrijkse commu nisten, die bij de jongste algemene verkiezingen meer dan 135.000 stemmen kregen. De fabrikanten in de Westduitse deelstaat Baden - Wuerttemberg waar een honderdduizend metaa; bewerkers het werk hebben neer gelegd, hebben het besluit geno men hun fabrieken te sluiten. Ongeveer 500.000 arbeiders zul len door deze massale sluiting ge troffen worden. Dat is slechts de eerste fase, want de autoriteiten vrezen dat de ar beidsonrust zich naar het industrie centrum van het Roergebied zal verspreiden. Door de staking in Baden-Wuert- temberg is de produktie van auto's in de grote fabrieken van Stutt gart reeds stopgezet. Ook aan de produktie van werktuigen en me talen onderdelen is een einde geko men. Werkgevers noch werknemers hebben al blijk gegeven dat zij op De Staat moet terstond pogingen in het werk stellen om de Zuid- Molukkers uit Nieuw-Guinea die 'n kort geding hebben aangespannen, uiterlijk 1 mei naar Nederland te voeren. Dit was de belangrijke be slissing van de president van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias uitspraak doende in het kort ge ding dat namens 37 Zuid-Moluk- kers in Sorong tegen de Staat is aangespannen. De president overwoog dat er op grond van de verklaringen van ge tuigen gegronde redenen zijn om aan te nemen dat er een „acuut lijfsgevaar" voor de eisers te duch ten is. Een voortgezette weigering van de Staat de eisers naar Neder land af te voeren is als onredelijk te beschouwen, aldus het vonnis. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman heeft in het bis schoppelijk paleis het grootkruis in de orde van Oranje Nassau over handigd aan Bernhard kardinaal Alfrink. De minister arriveerde rond kwart over negen en verbleef ruim een half uur ten paleize. De bijeenkomst droeg een geslo ten karakter. De vicaris-generaal van de aartsbisschop mgr. Th. G. A. Hendriksen, deelde na afloop mee, dat de minister de kardinaal met name heeft gehuldigd voor diens aandeel in de werkzaamhe den van het tweede Vaticaanse Concilie. Kardinaal Alfrink zei deze onder scheiding te zien als een waarde ring voor het hele Nederlandse Episcopaat. hun besluit zullen terugkomen. In Keulen verklaarde Hans Con- stantin Paulssen, voorzitter van de Westduitse werkgeversvereniging: „De uitsluiting in de metaalindus trie van Baden-Wuerttemberg was een onvermijdelijke maatregel van de werkgevers te hunner zelfver dediging". Een vakbondsleider zei, dat door de uitsluiting het conflict zich ver scherpt heeft. „Deze provocatie zal de gelederen der stakers alleen maar versterken", voegde hij eraan toe. Sommige waarnemers geloven dat de uitsluiting erop gericht is de banktegoeden van de vakbonden uit te putten. Een enorm verlies van de Chris ten-Democraten staat tegen een verontrustende winst van de com munisten. Daarnaast boekten de sociaal-democraten en de fascisten een niet geringe vooruitgang. Het grootste winstaandeel bleef voor de liberalen die hun stemmenaantal meer dan verdubbeld zagen. Bij deze verkiezingen, die zondag en maandag ruim 90 percent van de kiesgerechtigden naar de stem bus trokken, is weer eens duidelijk gebleken hoe groot de macht van de communistische partij in Italië eigenlijk wel is. Ondanks jaren van welvaart en voorspoed komt nu de communistische partij als tweede grootste partij uit de stembus. De communisten bezetten nu 166 zetels in de kamer van afgevaar digden op een totaal van 630. In de senaat krijgen zij 85 zetels toege wezen en dit op een totaal van 315. Hieronder volgen de uitslagen van de verkiezingen (eerste cijfer het huidige percentage, tweede cij fer het aantal zetels en daarachter het percentage in 1958) In de nacht van dinsdag op woens dag heeft Indonesië, het bestuur op Nieuw-Guinea van de V.N. over genomen. De Indonesische verte genwoordiger dr. Soedjarwo, heeft het bestuur uit handen van de V.N. bestuurder dr. Djalal aanvaard. Een speciale vertegenwoordiger van Oe Thant las een boodschap van de secretaris-generaal van de VN voor. Hierin wordt Indonesië er aan herinnerd dat het de ver plichtingen op zich heeft genomen, het volk van Nieuw-Guinea het recht van zelfbeschikking te laten uitoefenen. President Soekarno wil op 4 mei, a.s. zaterdag dus, een bezoek bren gen aan Nieuw-Guinea. Hij zal dan aan boord van dé in Rusland ge bouwde kruiser „Irian" in Kota Baroe arriveren. De volgende dag wil de president naar Merauke vliegen. Op weg hierheen zal hij aan de „Wilhelminatop", de hoog ste berg in de Indonesische archi pel de naam „Puntjak Soekarno" geven. De Nieuw-Guinea raad heeft maandagavond besloten zich zelf te ontbinden. Dit besluit werd genomen op de gehouden vergade ring, die werd bijgewoond door 12 van de 16 leden. Vanaf woensdag is op Nieuw-Guinea ook Indone sisch geld in omloop gebracht. Chr.-democraten Communisten Nenni-social. Liberalen Sociaal-dem. Neo-fascisten Monarchisten Republikeinen 38,3- 25,3 13,8 7,0- 6,1 260—42,4 •166 22,7 87—14,2 - 39— 3,5 33— 4,6 5,1— 27— 4,8 1,7— 8— 4,8 1,4— 6— 1,4 TWEE DODEN BIJ MARINE Dinsdagmorgen zijn bij de marine in Willemstad de 18-jarige kok der tweede klasse G. W. ten Donkelaar afkomstig uit Losser en de 29-ja- rige gehuwde kwartier-meester H. Burger uit Den Helder om het le ven gekomen. Beide mannen waren opvarenden van de onderzeeboot jager Hr. Ms. „Rotterdam" die eind vorig jaar naar de Nederlandse Antillen ver trok en woensdag gisteren) de thuisreis weer zou aanvaarden. Zij- waren met duikuitrustingen aan, naar een geweer aan het zoe ken, dat overboord was gevallen. KARDINAAL KöNING IN WARSCHAU De aartsbisschop van Wenen, kar dinaal König is gisteren in War schau aangekomen voor een be zoek aan Polen op uitnodiging van kardinaal Wyszynski, de Poolse primaat. Maandagavond laat arri veerde hij in Krakau. Bij het Poolse grensplaatsje Teschen was de kar dinaal door de kapittel-vicaris van het aartsbisdom Krakau, mgr. Woj- tyla en de vice-president van de stad Krakau alsmede door 'n groot aantal Polen hartelijk begroet. Tijdens de rit naar Krakau bracht het gezelschap een bezoek aan het voormalige concentratiekamp te Auschwitz. De kardinaal legde een krans in de kleuren van de Oosten rijkse vlag bij het gedenkteken, dat hier is opgericht. Na de nacht in t' aartsbisschoppelijk paleis van Krakau te hebben doorgebracht, vertrok de kardinaal dinsdagmor gen vroeg voor het laatste deel van de tocht naar Warschau. De kardi naal is hier drie dagen de gast van kardinaal Wyszynski. Het is zeker waar dat men bepaalde toestanden - meningen, opvattingen enz. - moet zien in het licht van bepaalde tijd. Het is nooit juist om af te geven op een vroegere tijd. Vroeger was het an ders met modder gooien heeft echter geen zin. Maar het is ook eerlijk om te bekennen ten aanzien van de wereld van de ar beid, dat wij in een zekere "zorgeloosheid des geloof s" over bepaalde arbeidskwes- ties ("aardse" zaken) te weinig of althans te laat hebben nagedacht. Het is ook eerlijk om te bekennen dat anderen, niet- christenen, ons een lesje hebben gegeventerwijl wij christenen toch de rijkste kooplui zijn en het meeste hadden móéten bieden. Kar dinaal Suhard, aartsbis schop van Parijs en de gro te man van de priester-ar beiders heeft eens gezegd de wereld van de techniek is gegroeid zonder ons, chris tenen. Toen de fundamenten van het moderne groot scheepse industrieële leven werden gelegd, was de kerk, bij wijze van spreken, bij die ceremonie niet aanwe zig. Kwam deze afwezig heid voort uit de angst al te aards te zijn? Vanwege deze traagheid en behoudzucht moest Paus Johannes de op merking maken dat ons de kleur van het paars past. Paars, niet als de kleur van de waardigheid, maar als die van de boeted.iv.z. van een teken dat wij onszelf en heel ons zijn-in-de-wereld, zullen herzien. Velen, ook echt bezorgde mensen vragen zich af hoe kan dat en hoe mag dat nou allemaal, die veranderingen! Hoe dat kan? Iets verandert, omdat heel de omringende werke lijkheid verandert. De werkelijkheid van van daag is immers niet de wer kelijkheid van morgen! En zo heeft ook de kerk erkent, dat zij onderweg is, dat zij groeit naar de waarheid, maar die niet op zak heeft. Ook zij léért - openstaan de voor de werkelijkheid - elke dag. Maar hoe kan 't, zou je kunnen zeggen, dat niet- christenen ons soms vóór zijn? Dat zij soms een bete re kijk op de werkelijkheid hebben dan wij? Daar zouden we dit op moeten antwoorden, dacht ik 't christen-zijn maakt ons wel op een bijzondere manier gevoelig voor men selijke waarden, maar 't christen-zijn biedt geen ga rantie dat wij die waarden ook duidelijk zien. Zo wer den ook door anderen de diepere waarden van de ar beid eerder vermoed. We moeten 't kunnen verdragen dat de kerk in wetenschap pelijk opzicht (in sociolo gisch opzicht b.v.) een kind van haar tijd is en niet per sé het meest begaafde of althans het ijverigste kind is gebleken. Maar, wij schreven 't boven reeds, het is niet juist om over ach terlijkheid van de kerk te spreken of met modder te gooien. Want, hoe lang niet heeft ook de samenleving de arbeid niet voldoende er kend! zeggen. Men vergisse zich echter niet. Als een naam verandert, dan is er meer veranderd. De naam van het werk wordt a.h.w. verfijnder, om dat - dacht ik - de waar dering voor het werk stijgt. Zo bezint de kerk zich ook over de plaats van on ze arbeid op dit wereldje. Nog steeds wordt daarover nagedacht. Maar dat heb ben we toch wel achter haald we moeten werken het siert ons. We moeten, beter, we mógen werken. En niet omdat werken, omdat ledigheid de duivel haar Je kunt dat aardig zien (zijn?) oorkussen is. We aan benamingen. moeten werken, niet alleen Vroeger sprak men van om^at het schouwtje roken "arbeider". Nu van "werk- moet> „f omciat we toch on_ nemer Uit deze laatste ze fij(j hier 0p aarde door naam is meer waardering moeten komen. Arbeid is gaan spreken. Nog liever veel meer dan een spelletje noemt men tegenwoordig de patience, een kaartspelletje, werknemer met de naam van De mens moet, en het is zijn vak. Hij is bv. lasser, een goddelijke opdracht, freser, enz., vul maar aan. "meester worden over zich- Zo n benaming is ook veel zelf en over zijn wereld. Wij, dank zij ons zwoe- juister. Je kunt met die naamgevingen ook wel te ver gaan. Een mevrouw, las ik laatst, sprak over haar man. Die was glanseur"Zij be doelde "schoenpoetser" Zijn vriend was rioleur (putjesschepper). Wel, dat is alleen maar een naamkwestie, kun je gen, ons pionieren, wij ma ken deze wereld rijp voor het uiteindelijk ingrijpen van Hem, Die een nieuwe aarde wil. M. Jansen, Bedrijf saalmoezenier Markt 8.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1