wAAlwijkse en lAnqstRAAtse cour Ant DRUNEN De bouworde is een levend teken van oprechte naastenliefde DODENHERDENKING 4 MEI BANK Uit de Langstraat Stassar Waalwijk Koninklijke onderscheiding voor A. v. d. Wiel te Drunen 8200 Nederlanders hebben zich reeds ingezet HET LIED DER ACHTTIEN DODEN Zondag a.s. actie in Drunen spaar veilig, spaar modern, spaar bij de N.H.M. Gaat het u financieel goed? Verheugend, maar.., denk ook aan later! Open nu een spaarrekening bij de N.H.M. Als spaarder hebt u recht op: 3\% rente een volledige bankservice betrouwbaar advies op het gebied van beleggingen, verzekeringen, en alle mogelijke andere bankzaken ZONNEBRILLEN Filmjournaal Een cel is maar twee meter lang En nauw twee meter breed, Wel kleiner nog is het stuk grond Dat ik nu nog niet weet, Maar waar ik naamloos rusten zal, Mijn makkers bovendien, Wij waren achttien in getal, Geen zal den avond zien. O liefelijkheid van lucht en land Van Hollands vrije kust, Eens door den vijand overmand Vond ik geen uur meer rust. Wat kan een man oprecht en trouw Nog doen in zulk een tijd? Hij kust zijn kind, hij kust zijn vrouw En strijdt den ijd'len strijd. Ik, wist de taak die ik begon, Een taak van moeiten zwaar, Maar het hart dat het niet laten kon, Schuwt nimmer het gevaar. Het weet hoe eenmaal in dit land De vrijheid werd geëerd, Voordat die vloekb-re schennershand Het anders heeft begeerd. Voordat die eden breekt en bralt Het misselijk stuk bestond, En Hollands landen binnenvalt En brandschat zijnen grond; Voordat die aanspraak maakt op eer En zulk Germaans gerief, Ons volk dwong onder zijn beheer En plunderde als een dief. De rattenvanger van Berlijn Pijpt nu zijn melodie; Zowaar als ik straks dood zal zijn, De liefste niet meer zie, En niet meer breken zal het brood Noch slapen mag met haar, Verwerpt al wat hij biedt of bood Die sluwe vogelaar! Gedenkt, die deze woorden leest Mijn makkers in den nood, En die hen nastaan 't allermeest, In hunnen rampspoed groot, Gelijk ook wij hebben gedacht Aan eigen land en volk, Er komt een dag na elke nacht, Voorbij trekt ied're wolk. Ik zie hoe 't eerste morgenlicht Door 't hoge venster draalt, Mijn God maak mij het sterven licht, En zo ik heb gefaald, Gelijk een elk wel falen kan, Schenk mij dan Uw gena, Opdat ik heenga als een man Als ik voor de lopen sta Jan Campert VRIJDAG 3 MEI 1963 85e JAARGANG No. 35 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Dit blad verschijnt 2 x per week Contractadvertenties: speciaal tarief Opgencht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ uit 23 leden, waarvan 5 Nederlan ders, 12 Belgen, 3 Duitsers en 3 Fransen. NHM Dat is de Bouworde, die bij al het werk dat zij verricht vooral heeft getoond dat er in onze ver- materialiseerde wereld toch nog steeds naastenliefde bestaat. Door het werk van deze orde is het mo gelijk dat uw bijdrage van a.s. zon dag een dubbele waarde krijgt. Een gulden voor de Bouworde is, dank zij het werk der bouwgezel len op basis van vrijwilligheid, twee gulden waard. Geef daarom a.s. zondag gul. Caen (Normandië) was het eerste object van de Bouworde in Frank rijk. Er zijn sinds deze technische school, het instituut Lemonnyer, heel wat objecten gevolgd, vooral woningprojecten zoals die van Lyon, Marseille, Dyon, Troyes, Deuil-la Barre en ander Parijse voor steden. KAMPEN GROEIDEN UIT TOT BOUWORDE Toen tien jaar geleden de eerste vrijwilligers in Duitsland de vluch telingen uit het na-oorlogse Euro pa aan onderdak wilde helpen, be doelden zij met hun paar kampen niets meer, dan deze tijdelijke hulp. Maar de schijnbaar onervaren bouwgezellen, uit Nederland en België bleken zo dermate geschikt, dat deze eerste kampen snel uit groeiden tot de hedendaagse bouw orde. De initiatiefnemer van deze actie was de Norbertijn Werenfried van Straaten. Vanaf het begin droeg hij de leiding, maar toen hij zich te rugtrok om zich aan ander aposto lisch werk te wijden groeide de Bouworde steeds verder uit. Na 10 jaar wordt er niet alleen geholpen in Duitsland, maar ook in Tanga- nyka en Suriname, in Kongo en Nieuw-Guine. Dit jaar zal een be gin worden gemaakt met de activi teiten in Brazilië. Hopenlijk volgt daarna ook India. De Bouworde is dus het hulp verlenen aan noodlijdenden, dak lozen en ontheemden, onverschillig van welke godsdienst of nationali teit zij zijp. De Bouworde is een ge tuigenis van het christen zijn, want bestaat de kern van de christelijke godsdienst ook niet uit anderen helpen en zichzelf daarbij verge ten? Vooral in Duitsland en Oos- (ook op eigen sterkte geslepen) tenrijk is de Bouworde van bete kenis geweest. Hier is immers de orde begonnen. Hier zijn de eersten met hun hulpactie gestart. Nederland is altijd een belang rijk gebied geweest met betrekking tot deze actie. Vele jonge landge noten, meest middelbare scholie ren, jongelui van de Technische scholen en seminaries offerden hun vakantie voor de Bouworde. 8200 VRIJWILLIGERS In deze tien jaren hebben niet minder dan 8200 Nederlanders zich geheel vrijwillig ingezet voor het bouwen van woningen en tehuizen. Deze ploegen bouwden wonin gen in IJmuiden, Wijchen, Orthen en Udenhout. Een kapel in Ooster- wolde, een tehuis voor ongehuwde moeders in Goirle en een buurt huis in Rotterdam. In Oude Pekela werden oude krotten vervangen door 22 comfortabele woningen en in Witmarsum werd een vormings centrum belangrijk vergroot. De Bouworde kent verschillende vormen van actieve deelname: De heer A. v. d. Wiel alhier is onderscheiden met de gouden me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Maandagmiddag werd door burgemeester mr. H. Stieger in aanwezigheid van de bei de wethouders, de gemeente-secre taris, pastoor Versteeg en de naaste familieleden deze onderscheiding aan de heer v. d. Wiel uitgereikt. Deze werd toegekend op grond van de zeer vele verdiensten die de heer v. d. Wiel heeft gehad voor het sociale en maatschappelijke le ven in onze gemeente. Voor de oor log was de heer v. d. Wiel jaren lang voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond en een ijverig be stuurslid van het Wit Gele Kruis. Na de oorlog werd het werk op so ciaal en maatschapelij k terrein steeds verder uitgebreid. Zo was de heer v. d. Wiel lid van de nood- gemeenteraad en later lid van de gemeenteraad, waarvan 8 jaar als wethouder. Verder was hij lid van 1. De merendeels ongeschoolde vrijwilligers, die bedoeld zijn als hulpkracht voor de bouwvakkers. Het zijn meestal de reeds eerder genoemde scholieren, die hun va kantie „opofferen", maar er een naar hun zeggen fijnere vakantie voor terugkrijgen. 2. De bouwgezellen die langer bij de Bouworde bijven dan de hele duur van een kamp. Zij kunnen leiding geven in de kampen en eventueel uitgezonden worden naar Afrika of Zuid-Amerika. In dat ge val kan men in sommige landen vrijstelling krijgen van dienst plicht. In Nederland is dit echter niet het geval. 3. Ook de meisjes kunnen zich nuttig maken bij deze hulpactie. Zij koken, houden 't kamp schoon, doen de nodige inkopen, vergroten natuurlijk ook de mogelijkheid tot romantiek en scheppen een sfeer in het dikwijls primitieve kamp. Al te jonge meisjes komen niet in aanmerking, de gunstigste leeftijd ligt tussen 20 en 23 jaar. 4. Er zijn ook zonder meer blij vende bouwgezellen. Deze groep startte 7 jaar geleden met 6 leken, ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. v. d. Wouw. SONGFESTIVAL Het songfestival, dat zaterdag en zondag in de Hoge Braken werd gehouden en dat georganiseerd werd door The Swinging Strings uit Drunen is een goed succes ge worden. In totaal namen een 50-tal bandjes en solisten deel. De be langstelling van de zijde van het publiek was eveneens goed. In de jury zaten de heren Schwerzel, Reuser en Kuypers, alsmede mevr. van Esch. Na de drie voorselecties n.l. zaterdagmiddag, zaterdagavond en zondagmiddag kwam zondag avond de finale. De uitslag hiervan was: Senioren: 1. Kees Priem, Den Bosch, 2. Huisorkest Siegers, Vlij men, 3. Telstar Five, Den Bosch, 4. La Bella, Vlijmen. Junioren: 1. Harryoes, Roermond, 2. The Behami Stars, Berlicum, 3. Beautiful Sisters, Kaatsheuvel, 4. The Singing Girls, Vlijmen. Als conferencier trad op de heer Harry v. d. Bosch. De produktie was in handen van de heren C. de Bodt en H. v. d. Plas. het Burgerlijk Armbestuur en later lid van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg, lid van het Interparochieel Charitatief Centrum, voorzitter en opricher van de r.k. Levensschool, bestuurs lid van de HKW. Uit hoofde van zijn werk in het sociaal- en maat schappelijk leven was de heer v. d. Wiel tussendoor nog lid van diverse commissies en stichtingen. Burgemeester Stieger memoreer de bij de uitreiking van de onder scheiding de vele verdiensten van de heer v. d. Wiel, die door zijn grote kennis van zaken en zijn veelzijdigheid de gemeenschap, vooral in de naoorlogse jaren op een zo voortreffelijke wijze heeft gediend. De heer v. d. Wiel voor wie deze onderscheiding geheel onverwachts kwam, dankte geroerd en zei in de afgelopen jaren dit werk in dienst van de gemeenschap steeds gaarne te hebben verricht. KONINGINNEDAGVIERING Koninginnedag 1963 is in Dru nen weer goed gevierd, 's Morgens was er door de schoolgaande jeugd een aubade op het raadhuisplein. Hieraan verleende de Harmonie Drunen haar medewerking. De kleuters maakten op het raadhuis plein nog een fraaie rondedans. Na deze aubade werd de school jeugd getracteerd. 's Middags werd een kinderoptocht gehouden en 's avonds gaf de gymnastiekvereni ging SHJ een demonstratie op het raadhuisplein. Het feest werd be sloten met een taptoe, gegeven door de Harmonie Drunen. OPBRENGST ACTIE 50-25 De opbrengst van de actie 50-25 voor de St. Maartenskliniek bracht bij de KAV in Drunen f 93.30 op. PRESTATIES VAN TINI v. d. LEE In de Ronde van Rijsbergen wer den alleen de eerste 9 geklasseerd. Tini v. d. Lee kwam met de hele verdere groep op de 10e plaats. In Rotterdam, waar 130 deelne mers aan de start kwamen werd v. d. Lee no. 15. Na de kopgroep van 7 werd v. d. Lee bij de sprint no. 8 van het peloton. Zondag a.s. gaat v. d. Lee naar Vlijmen. Supporters kunnen hem daar gaan steunen. AGENDA Vrijdag 3 mei: 5 uur Judoclub, Hoge Braken. 7.30 uur Raadsvergadering gemeen tehuis. Zaterdag 4 mei: 8 uur „Het was- meisje van Napoleon" 7.30 uur: Jongerensocieteit. Zondag 5 mei: 4 uur: „Het was- meisje van Napoleon". 6.15 uur: „De roman van een vrou wenarts" 8.30 uur: idem. 11.30 uur: repetitie meisjeskoor, Hoge Braken. Maandag 6 mei: 4 uur Balletschool, Hoge Braken. 7.30 uur: Middenstandscursus, r.k. Jongensschool. Woensdag 8 mei: 3 uur Balletschool Hoge Braken. Donderdag 9 mei: 7.30 uur: Mid denstandscursus r.k. Jongensschool. 7.30 uur: Hobbyclub handenarbeid, Hoge Braken. HOGE BRAKEN MADAME SANS-GÊNE HET WASMEISJE VAN NAPOLEON Cathérine Huebscher, die een wasserij heeft op 200 meter afstand van het paleis van Lodewijk XVI, is erg populair, niet zozeer om haar wasserij dan wel om haar char mante verschijning. Zij heeft tal rijke aanbidders, maar omdat zij wacht op de ware man, zet zij ze allemaal kort en krachtig op hun plaats. Dit heeft haar dan ook de bijnaam „Sans-Gêne" bezorgt. Als de revolutie in volle gang is en sergeant Lefèvre een kanon wil neerzetten op de binnenplaats van de wasserij, vertelt zij Lefèvre pre cies hoe zij over deze inbreuk denkt. Als de sergeant deze woor denstroom over zich heen laat gaan holt Catherine naar Bonaparte, die een klant van haar is en vraagt hem Lefèvre met zijn soldaten te verjagen. Bonaparte laat haar ech ter in de steek en als de republiek in staat van oorlog is zijn Lefèvre en Cathérine reeds getrouwd. De sergeant gaat met een bataljon naar de Rijn om Fr ankrijks gren zen te verdedigen en Cathérine hoopt dat hij weer terug zal ke ren. Bonaparte, die inmiddels Na poleon heet heeft de smaak van het oorlogvoeren te pakken gekregen. Cathérine weet zich echter in Italië bij Lefèvre te voegen, maar zij wordt door de Oostenrijkers ge vangen genomen. Als Lefèvre ziet dat Cathérine in gevaar is neemt hij wraak en laat het Oostenrijkse kamp in de lucht vliegen. Hiermee brengt hij Napoleon een nieuwe overwinning. Deze wil Lefèvre aan stellen tot koning van Westfalen. maar Lefèvre kan dit niet doen met een „Sans-Gêne" naast zich. Napoleon eist dat hij van haar scheidt. Cathérine legt hem dan het vuur zo na aan de schenen dat hij tenslotte moet erkennen en zo heeft zij haar liefde gered. Een film die teruggrijpt in de historie en waarin Sophia Loren de titelrol speelt. Zaterdag en zondag in Hoge Bra ken. Toegang 14 jaar. DE ROMAN VAN EEN VROUWENARTS Dr. Roberts heeft een enorme praktijk en daardoor blijft hem weinig tijd over om zich met zijn vrouw en kind te bemoeien. Zijn vrouw Eva moet naar een Zwit sers sanatorium en Beate, zijn as sistente, wordt meer voor hem dan alleen een onmisbare hulp. Als Eva onverwachts terugkomt weet zij dat er tussen Beate en haar man een sterke band is ontstaan. Kort daarop sterft zij. Onthullingen over het huwelijk in een moderne sa menleving. Een eerlijke en opbou wende Duitse speelfilm. Zondag om 6.15 en 8.30 uur. Toegang 18 jaar. Zondag a.s. zal in Drunen een inzameling worden gehouden voor de Bouworde. Een speciaal actie-comité is reeds enkele weken bezig aan de organisatie van deze inzamelingsactie welke op diverse plaatsen in Nederland reeds met veel succes werd gehouden en waarvan men in Drunen ook veel verwacht. De actie in Drunen zal bestaan in een huis-aan-huis collecte welke zondag tussen 12 en 3 uur zal worden gehouden. Voor de Ned. Herv. Gemeente zal deze collecte zaterdag 4 mei worden gehouden. De actie in Drunen wordt ingeluid met 'n speciale Bouwordekrant die huis-aan-huis verspreid wordt, terwijl zondagmorgen in alle H.H. diensten de heer Rosta, zelf Hongaars vluchteling, zal spreken over het werk van de Bouworde en hoe dit werk uit de hulp voor de vluchtelingen na tien jaar uitgroeide tot een internationale organisatie van christelijke naastenliefde. waarvan er na drie maanden twee over waren. Zij hebben met dege nen die later kwamen, gewerkt achter het IJzeren Gordijn en in de Kongo. Momenteel bestaat de groep

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9