wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Verdrag kanaal Antwerpen-Moerdijk ondertekend Het Landbouwschap door de „vrije boeren" gedagvaard samen weRken samen leven Verf met voldoening Indonesië beraadt zich over schadevergoeding Strafvervolging tegen een ontgroener Zilveren ambts-jubileum van Burgem. Steger van Oirschot JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! VOOR f 800 MILJOEN NIEUWE TANKS Overwegbomen bleven open Totale aanleglcosten bedragen 22 miljoen Een produkt van de Sikkens Groep Goederentrein greep twee auto's VRIJDAG 17 MEI 1963 85e JAARGANG No. 39 tcho van het Zuiden Uitgever vVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" De oplossing van deze al zo lang slapende kwestie heeft de^ onverdeel de instemming van alle belanghebbenden ontvangen. Minister-presi dent de Quay, minister Luns (Buitenlandse zaken) en de Belgische eerste minister Lefèvre ere.de minister-adjunct voor de buitenlandse zaken H. Fayat, hebben hun handtekening gezet onder het verdrag in de grote zaal van het ministerie van Buitenlandse zaken aan het Plein in Den Haag. Aanwezig waren onder andere de minister Kort hals (Verkeer en Waterstaat), Zijlstra (Financiën), De Pous (Econo mische zaken), de Belgische bewindslieden Bohy (openbare werken) en Bertrand (verkeerswegen), de ambassadeurs en regeringsfunctio narissen van beide landen. De tevredenheid is in België natuurlijk het grootst. Onmiddelijk na de ratificatie wordt begonnen met de werkzaamheden voor de nieuwe vaarweg. De totale aanlegkosten bedragen 260 miljoen gulden. Hiervan betaalt Nederland ongeveer 22 miljoen. De voorbereidingen duren twee jaar. Over acht tot tien jaar is de vaarweg gereed. Het kanaal is ge schikt voor de duwvaart en de grootste Rijnschepen. De vaarweg Antwerpen-Dordrecht wordt met rond veertig kilometer verkort van 125 km. tot 85 kilometer. De vaar- tijd, nu elf uur, wordt zes uur. In de route komen twee schutsluizen. Na gereedkomen zal Nederland het kanaalgedeelte tot aan de grens on derhouden. Kosten: twee tot twee en een half miljoen per jaar. Op deze „voor België en Ne derland historische dag" is hope lijk voorgoed een einde gekomen exclusieve voorjaarscollectie worden en de Beneluxbanden nau wer aanhalen". Ook de Belgische minister Fayat zei zeer tevreden te zijn. Voor de Belgen is het jaar 1963 te meer gedenkwaardig, omdat honderd jaar geleden de tolrechten op öe Westerschelde werden afge kocht en de poort naar Antwerpen open ging. In een gemeenschappelijk com muniqué wordt gezegd, dat België zijn Rijnvaartpremies en andere beschermende maatregelen zal af schaffen als de vaarweg gereed is. Van nu af tot het gereedkomen van de vaarweg zal het bestaande stelsel van premies en steunregels worden bevroren. Mocht blijken in de toekomst, dat het sluizencom- plex in de Delta-dam door het Vol kerak (gereed in 1968) een te zwa re belemmering is voor de scheep vaart, dan zal het Benelux-comité van ministers overwegen of en wel ke maatregelen moeten worden ge nomen. Overheidssteun aan de zee havens, die de concurentiepositie beïnvloedt, wordt vermeden. Een historische gebeurtenis noemden minister Luns (Buitl. Za ken) en zijn Belgische ambtgenoot Fayat de ondertekening van het verdrag, dat een einde maakt aan de bijna honderd jaar oude kwestie. „Er is geen overwinnaar, noch een overwonnene; er zijn alleen maar partners, die 'n oplossing tot stand hebben gebracht", aldus mr. Luns kort na le plechtigheid. Hij begreep de vrees, die vooral in west-Bra bant en Zeeland heeft bestaan voor het plan, maar er is, zo stelde hij vast, thans in overleg met betrok ken provinciale autoriteiten een al ternatieve oplossing gevonden, die de ontwikkeling van westelijk Bra bant niets in de weg zal leggen. De minister wilde hierop niet verder ingaan, omdat „er altijd nog wel iets te veranderen of te verbeter en valt, wanneer dit noodzakelijk mocht zijn". zijn jubilerende collega voor de hartelijke samenwerking en de vriendschap. Een kompas was het cadeau van de samenwerkende col legae in het stadsgewest Eindhoven. Burgemeester J. Meuwese van Hil- varenbeek was de woordvoerder van de burgemeesterskring Tilburg. Hij getuigde van de oprechte liefde .die de jubilaris Oirschot toedraagt en daarom vond hij ook een woord van gelukwens aan de gemeente Oirschot op zijn plaats. De burge meester van Liempde bracht na mens de tien randgemeenten van Oirschot hulde voor de goede na buurschap en als materieële blijk waardering bood hij een fototoestel aan met toebehoren. DÉFILÉ Een uitvoerig en met humor door spekt antwoord van de jubilaris was 't slot van cleze feestelijke bij eenkomst. Na de middag was er nog een indrukwekkend défilé van SCHOEN EN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk aan öe „Belgische kwestie" ver klaarde Luns. Na een twist van ruim een eeuw kunnen Nederland en België tevreden zijn. „Er is geen overwinnaar uit de strijd geko men", zo zei de minister. „De Schel- de-Rijn- verbinding te lang een geschil zal nu een trait d'union Op grootse en hartelijke wijze heeft de gemeente Oirschot zijn burgemeester, de edelachtbare heer Steger, gehuwd met mevr. Witlox, (dochter van de heer Cor Witlox en wijlen mevr. Witlox Manttoorn) ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als burgervader dezer ge meente. De dag werd ingezet met een plechtige H. Mis in de monumen tale St. Pieterskerk, waar pastoor Reinders de jubilaris toesprak. Daarna volgde een aubade van 1400 schoolkinderen voor het ge meentehuis en de oficiële heropen ing in het parochiehuis, waar een buitengewone raadsvergadering werd gehouden. De boerenpartij heeft de drie boe ren uit Hollandscheveld, urier boer derijen in maart j.l. op last van het Landbouwschap zijn verkocht, finan- ciëel in staat gesteld een proces te gen het Landbouwschap te beginnen. De secretaris van de boerenpartijde heef E. J. Harmsen, heeft dit mee gedeeld. Het landbouwschap is nu gedag vaard op 11 juni a.s. voor de recht bank in Den Haag te verschijnen. Of de zaak dan meteen al in het open baar zal worden behandeld staat nog te bezien. Het is niet onmogelijk dat het Landbouwschap uitstel zal vra gen, zo werd van de zijde van dit schap te verstaan gegeven. Geëist wordt teruggave1 van de boerderijen of schadevergoeding, als mede vergoeding voor de schade die de boeren buiten de eigendomsover dracht van de boerderijen om nog ge leden hebben. Waar het de boeren partij om gaat zo deelt de heer Harm sen mee, is dat tot in hóógste instan tie wordt uitgezocht of het in Neder land werkelijk toegestaan is zijn recht DE BETERE VIRGINIA te zoeken en van zijn processuele be voegdheden gebruik te maken op een wijze als het landbouwschap in Hol landscheveld deed. In de dagvaarding wordt o.m. ge steld dat de heffing van het land bouwschap geen rechtskracht heeft, dat het dwangbevel nietig en van on waarde is en dat het landbouwschap er kennelijk opzettelijk naar heeft ge streefd van zijn vermeende bevoegd heden en/of rechten op de voor de drie boeren meest nadelige en vexa- toire wijze gebruik te maken door hen voor het verhaal van een betrekkelijk geringe vordering te beroven van hun huis en grond. In de dagvaarding, uitgebracht namens van der Sleen, wordt het landbouwschap aansprake lijk gesteld voor het afbranden van diens boerderij. Als procureur van de drie boeren treedt op mr. L. van Heijningen. Het Nederlandse leger zal bin nen drie jaar de Centurion-tank moe ten vervangen. Rond 1966 zal deze middelzware tank - die bij de Ne derlandse parate eenheden als een zwart tank wordt gebruikt - tech nisch geheel verouderd zijn. De ver vanging zal per tank komen op een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden. Het leger heeft op 't ogen blik zeshonderd Centurions die te zijner tijd dan vervangen zouden moeten worden door ongeveer vijf honderd nieuwe middelzware tanks. De kosten worden nu geraamd op achthonderd millioen gulden. alle verenigingen uit de Oirschotse gemeenschap en een huldiging door de bevolking, die 1700 bijeenge bracht had voor een passend feest geschenk. Een onafgebroken stoet van mensen ging gedurende twee uur langs de burgervader om hem persoonlijk te feliciteren. Het feest ging verder met concerten door de plaatselijke muziek- en zangvereni gingen en werd besloten met een taptoe door de Philips harmonie uit Eindhoven. Wij ontlenen hieromtrent uit de N.T. Courant: De burgemeester werd hier ge huldigd door wethouder C. Beek mans en de raadsleden M. Heyms en mr. P. van Kollenburg. Een encyclopedie was het feestge schenk der gemeente en een En gels klokje dat van de raad. Me vrouw Steger ontving een zilveren broodmand en fruitmesjes als feest geschenken. Onder leiding van dr. A. Brans brachten een drietal leden van het jeugdorkest van het Haags gymna sium „Haganum" waarvan de bur gemeester beschermheer is een mu zikale hulde. Daarna volgde een rij van sprekers. Waarnemend ge meentesecretaris A. de Luij voerde het woord namens de ambtelijke staf. Hij noemde burgemeester Ste ger een humaan magistraat en bood een Italiaanse schemerlamp aan. Brandweer en gemeentearbeiders hadden als cadeau twee zilveren dekschalen en een portret van de jubilaris. Namens de kerkraad der Nederlands hervormde gemeente sprak de heer E. Soethout bijzon der waarderende woorden tot bur gemeester Steger, die hij een paar fraaie foto's aanbood. Een vijfdelig tuinameublement was het geschenk der Oirschotse meubelfabrikanten waarvan de woordvoerder de heer P. van Leuven jr. was. De militai ren van de legerplaats Oirschot ga ven uiting aan hun dankbaarheid onder andere voor het niet aflaten de streven van de burgemeester om de verhouding burger-militair te verhogen. Kolonel A. van der Meijde bood tevens een stoffelijk blijk van waardering aan. DANK VAN COLLEGAE Ir. H. Witte, burgemeester van Eindhoven, die namens het stads gewest Eindhoven sprak, danktte HANDELSBETREKKINGEN MET INDONESIË De driehoofdige Indonesische han delsdelegatie o.l.v. dr. Harsono Reksoatmodjo heeft bij bespre kingen met een aantal belangrijke vertegenwoordigers uit het Neder landse bedrijfsleven ondervonden, dat er van Nederlandse zijde posi tieve belangstelling bestaat voor een herstel van de Indonesisch- Nederlandse handelsbetrekkingen. Het is bij de besprekingen die vrijdag, zaterdag, en maandag plaatsvonden, weliswaar nog niet gekomen tot het afsluiten van over eenkomsten en contracten, maar wel is overeengekomen spoedig op nieuw contact op te nemen. Uit Nederlandse kringen, die nauw bij de besprekingen betrok ken zijn geweest vernamen wij, dat van beide kanten een duidelijke bereidheid is getoond om de han delsbanden weer aan te knopen. Indonesië heeft hulp nodig bij de bouw van zijn productie-apparaat dat in vele gevallen nog van Ne derlandse origine is en daarbij zal Nederland het nodige kunnen doen. Het ging overigens bij dit eerste contact nog slechts om een wederzijds „uitsteken van de voel horens", In Djakarta staat men wellicht minder afwijzend tegenover het be ginsel van de betaling van schade vergoeding door Indonesië voor ge nationaliseerde Nederlandse bedrij ven dan over het algemeen wordt vermoed Zowel in regeringskringen als bij de politieke partijen houdt men zich bezig met het zoeken van een of andere oplossing in dit ver band. Deze indruk heeft men ge kregen uit gesprekken met politie ke en ambtelijke vertegenwoordi gers in Djakarta. SCHADELOOSSTELLING. Hoewel leden van de Indonesi sche regering bij hun gesprekken in de afgelopen week met Neder landse journalisten het achterwege blijven van aandrang van Neder landse zijde op schadeloosstelling bij het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen, toejuichten, blijkt deze kwestie al besproken te zijn door de politieke partijen. Dit is gebeurd ter voorbe reiding van de bijeenkomst van de .Madjelis Permusjawaratan Rakjat', het enige lichaam, waaraan presi dent Soekarno verantwoording is verschuldigd. Deze bijeenkomst is heden (woensdag) in Bandoeng gehouden. Bij dit beraad van de politieke partijen ter voorbereiding van deze bijeenkomst zouden de P.K.I., de Indonesische communis tische partij, en andere linkse groe peringen een afwijzende houding hebben aangenomen tegenover de kwestie van de schadeloosstelling. De P.N.I., de nationalistische partij én verder de religieuze partijen zouden het beginsel van schade vergoeding niet hebben afgewezen. Een oplossing zou worden gezocht in het systeem van de gezamenlijke productie, waarbij buitenlands ka pitaal deelneemt in Indonesische ondernemingen en de winsten vol gens een bepaald percentage wor den verdeeld. De Indonesische regering heeft dit stelsel al aanvaard voor projec ten, zoals de exploitatie van nieuwe olievelden op Sumatra. Deze wor den opgebouwd met kapitaal uit andere landen. De Indonesische re gering zou nu ook in fieze richting denken als basis voor schadeloos stelling voor genationaliseerde Ne derlandse ondernemingen. In Den Bosch heeft zich dinsdag avond aan de Orthenseweg een onge luk voorgedaan dat wonder boven ivonder buitengewoon goed is afge lopen. Rond tien uur naderde vanuit Nij megen een goederentrein de bewaak te overweg in Orthen, die tot op he den door onbekende oorzaak niet ge sloten was. Juist op dat moment na derde een trekker met aanhanger, die over de drukke rijksweg Den Bosch- Utrecht in noordelijke richting reed. De trekker werd in het midden gegre pen, schoot door en kwam enkele me ters verder tot stilstand, terwijl de aanhangwagen terugschoot en kantel de. De chauffeur van de trekker, de 28-jarige N. C. Baak uit Leiden, kon ongedeerd de cabine verlaten. Ongeveer gelijktijdig dat de trek ker door de trein was gegrepen, werd ook een Volkswagen, komende can de richting Utrecht door de trein ge ramd. Mevrouw P. C. Stalenhoef- de Gooyer, 25 jaar, uit Blaricum werd uit de wag engeslingerd. Haar man, de 28-jarige W. J. Stalenhoef, zat volkomen bekneld in zijn wagen.-De brandweer uit Den Bosch is meer dan een uur bezig geweest 't slachtoffer, dat bij volle bewustzijn was, uit le wrakstukken te bevrijden. Waarom de overweg op het moment dat de trein naderde niet gesloten was is tot op heden een raadsel. Wel is bekend dat op het moment dat het ongeluk gebeurde de wacht werd af gelost. De officier van justitie in Amster dam zal een strafvervolging instellen tegen de 21-jarige Amsterdamse stu dent J. F., die bij de ongroeningsex- cessen, vorig jaar, een „groen" op 'n stoel liet plaatsnemen en met een pa- rapluie een plastic bekertje van zijn hoofd trachtte te slaan. De student raakte daarbij het hoofd van de „groen", die verwondingen opliep. De zaken tegen twee andere Am sterdamse studenten, die na een on derzoek door een commissie van rechtskundigen in opdracht van de procureur-generaal, mr. De Zaaijer, ook werden geverbaliseerd, zijn voor waardelijk geseponeerd. De officier van justitie heeft deze besluiten genomen na een diepgaand onderzoek door de politie. Hij heeft daarbij rekening gehouden met de aan de betrokken studenten door het college van rector en assesoren van de universiteit van Amsterdam reeds opgelegde straffen. Deze varieerden van een ontzegging de universiteit te bezoeken van een tot zes maanden. De vorige maal beschre ven we hoe de waardering voor de arbeid is veranderd. Ook volgens de christelijke opvattingen. Wij ontdekten: Godsdienst moet iets te ma ken hebben met mijn zorgen, met mijn werk, met mijn aardse leven. Het is in geen geval christelijk, de wereld aan zijn lot over te laten. Dat kan niet christelijk zijn! We hebben ook gezien hoe de kerk gedurende die ex plosieve revolutie van de 20ste eeuw, de veerkracht heeft gemist om tijdig aan wezig te zijn. "Het is de schande geweest van de vo rige eeuw, dat we de arbei derswereld vergeten zijn." Onder het bestuur van de grote kardinaal Suhard, gin gen in Parijs de z.g. "prê- tres-ouvriers"de priester arbeiders, de fabrieken in. Dit experiment begon vlak na de oorlog van veertig. Duitsland en Zwitserland kennen vanaf dezelfde tijd het z.g. "Betriebsmanner- werk" en de Arbeitersseel- sorger". In het industriege bied van Noord-Italië wer den onder leiding van Kar dinaal Siri minstens dertig priesters voor dit werk vrij gemaakt. Het doel was niet alleen om een nieuwe waarde aan de arbeid door te geven aan de mensen in het arbeidsbe stel. Nog een andere reden maakte het bedrijfsaposto- laatswerk noodzakelijk. Immers, zolang wonen en werken één was, d.w.z. toen de man in zijn eigen huis de kost verdiende, hoefde er van het bedrijfsapostolaat geen sprake te zijn. Althans, de gewone zielzorg, 't nor male huisbezoek, strekte zich tevens tot de woon- en werkplaats uit. Als je in het schoenmu seum in Waalwijk, die prachtige foto's ziet van de vroegere huisnijverheid, kan men zich dat voorstellen. Jé kunt zeggen wonen en werken gebeurden op één plaats en in gezinsverband. Bij 't huisbezoek trof de pastoor of kapelaan ook de kostwinner thuis. Hij werkte immers achter in 't schuur tje. Maar dan gaan de tijden veranderen. Nu spreken we al over de derde industriële revolutie. De technische we reld eist - gezien de we tenschappelijk geleide be drijfsvoering - dat men werken gaat in aparte hal len, fabrieken. De toene mende bevolkingsaanwas en de daarmee stijgende con sumptie maken dat noodza kelijk. En zo 2ien we hoe de mens in het moderne be drijf sbestel buiten zijn woonruimte moet gaan wer ken, op bedrijf, kantoor, atelier, enz. De huisvrouw van vroe ger wist precies wat haar man onderhanden had: ze behoefde maar eventjes in het schuurtje te gaan kij ken. (In onze tijd tracht de directeur van het bedrijf, de huisvrouwen te interesseren voor het werk van man-lief, door 't bedrijf ter bezichti ging open te stellen!) Of je met een paar mén sen thuis werkt, of met ve len in een grote hal waar de machines staan te stampen en te ratelen, het maakt voor de mens, als mens, een groot verschil. Mgr. Bekkers zei het zo "De mens Wordt geboet seerd door de fabriek." De arbeidende mens zegt het zelf vaak zó "Ik ben niet meer dan een nummer." Je zoudt onze moderne bedrijfssituatie meer be drijf s-psychologisch zó kun nen beschrijven de man aan de band doet maar dom weg wat andere mensen (of machines) voor hem bere kend hebben. Groot zijn de winsten van de industriali satie, maar er is ook een (voorlopig nog noodzakelij ke) schaduwzijde. Simone Weile schreef in een van haar boeken wer ken is een zekere dood. De schrijfster werkte, - bij wijze van experiment - in de Parijse Renault-fabrie ken (overigens ook geen werk voor zo'n juffrouw). Maar hoe het ook zij, de zielzorgelijke problemen die door de harde wereld van de industrie werden opgeroe pen, deden bezorgde pries ters de fabrieken ingaan. Zo werden zij arbeiders met de arbeiders. Ze probeerden de mensen daar te grijpen waar ze met hun interesse stonden 'en een groot deel van hun leven doorbrach ten. Het zout, zo redeneer den deze priesters, moet in de pap. Dit, kunnen we zeggen, was het begin van het be drijf sapostolaat. Interessant is daarover te lezen in de roman van Cesl- ron "Heiligen gaan naar de hel." (Bij wijze van spre ken zijn. - in die roman - de heiligen, de priesters. Zij gaan naar de hel van het bedrijf). Over het bedrijfsaposto- laat, die nieuwe vorm ziel zorg, schreef Mgr. W. Bek kers "Als het dan al waar is dat de kerk niet bij de tijd zou zijn, dan leert het bedrijfsapostolaat, dat die kerk in ieder geval oprecht probeert, midden in deze tijd te staan. M. Janssen bedrijf saalmoezenier, Markt 8.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1