waalwijkse en lanqstRAAtse couRAnt De schoen is een belangrijk kledingstuk met een lenge geschiedenis Euro modecongres volgend jaar in Nederland Sportieve Jacks Straatbelasting en aankoop weiland gaf stof tot discussie EEN NIEUWE SPECIALITEIT! Gemeenteraad Waspik Weinig belangstelling «oor openbare vergadering van het bedrijfschap Mode vraagt verandering in kieur en materiaal Kleurrijke wintermode Senatoren Eerste Kamer vinden „Kreekplannen" erg vaag Sociale en maatschappelijke functie Nieuwe materialen Kabinet steunt de kabinetsvorming van minstens vier partijen Retraite voor weduwen Gemeentegrenzen kunnen remmend gaan werken bij industrialisatie in Brabant VRIJDAG 24 MEI 1963 85e JAARGANG No. 41 De tcho vAn het Zui6en Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: ..ECHO" op de voet Voetbekleding is zo oud als de mensheid, of beter de ietwat beschaaf de mensheid, want zodra de barbaren zich verhieven, ontstond de be hoefte de voetzolen te beschermen tegen invloeden van buiten. Dit kan men nu in 1963 nog het best weerspiegeld zien in de binnenlanden Zuid-Amerika, waar de meest primitieve indianen nog barre- van aan- voets gaan, maar waar een of andersoort voetbekleding wordt vaard, zodra de eerste trap van beschaving wordt bereikt. Hebben de schoenen zelfs in hun meest oorspronkelijke vorm, in de eerste plaats alleen gediend als bescherming en de eenvoudigste vorm was de „extra voetzool" met riempjes of bandjes om de voet en gebonden, de sandal dus later heeft de schoen zich niet alleen ontwikkeld tot een modeartikel maar ook tot een standsvoorwerp. nerven zijn voorzien en bovendien meertonig zijn geverfd. Zij zullen voor sportieve en jeugdige schoe nen, graag gebruikte materialen zijn. Ook reptielledersoorten komen terug in het modebeeld. Wij modi- ten naar aanleiding van de show, die in het begin van het jaar in het Carltonhotel in Amsterdam werd gehouden, hier reeds op wijzen. Python- slangen- en krokodillen leer spelen naast hagedisleersoor ten de hoofdrol. Omdat echt kroko dillenleer door de schaarste zeer duur is, zullen fraaie imitaties hier van op kalfs- en rundleer, dat door de vooruitgang van looi- en verf technieken, zowel in aniline als ge verfde uitvoering, steeds mooier wordt gefabriceerd meer gewild zijn. Ook het vettige, matte kalfs- en rundleer, dat onder de soortnaam „Juchtenleer" wordt gebracht en vrij dik suèdeleer van rundhuiden dat onder de naam van „Huntingcalf" bekend is, zijn in zwart en de reeds eerder genoemde modetinten, belangrijke materialen voor sportieve schoenen. Vroeger was de wintermode in schoenen klassiek en somber en bracht alleen zwart en bruin, dat is nu gelukkig helemaal veranderd. De herfst- en wintermode in schoe nen is even interessant en kleur rijk als die voor de lente en de zo mer. Bij de fleurige mutsen, kleurrijke jacks en skibroeken past de schoe nenmode zich aan door voor ieder seizoen een uitgebreid kleurengam ma te brengen, zodat de vrouw er niet alleen gekleed maar tevens gekleurd op staat. Rang en stand, soms ook het be roep, kwamen in bepaalde schoe nendrachten tot uitdrukking kleurige schoenen, fraai bestikt met gespen of met edelstenen afgezet, getuigd van voorname afkomst, en waren dan ook alleen maar toebe dacht aan edellieden. Niet zelden ook is de schoen een „politiek" voorwerp geworden met name de laars in de negentiende en niet te vergeten de twinstigste eeuw, door dat dit soort schoeisel de identifi catie werd van een bepaalde vorst of bepaald regieme(!) Zijn de „sociale en maatschappe lijke functies" van het schoeisel vervallen, doordat de speciale op smuk veelal verdween, de materia len zijn door de eeuwen heen meest al wel hetzelfde gebleven terwijl ook de mode steeds toe eenzelfde cirkelgang terugkeerde gedachtig aan het spreekwoord, dat de ge schiedenis zich nu eenmaal behoort te herhalen. Zo is bekend dat de Griekse vrou wen in vroegere eeuwen zeer smal schoeisel droegen met hoge hakken van vijf tot zes en zelfs zeven cen timeter, terwijl de schoenen voor zien waren van 'n kurkenzool. Door de eeuwen heep is in dit materiaal weinig verandering gekomen, hout, stro linnen, katoen, kurk en uiter aard dierenhuiden werden steeds weer toegepast. Eerst de ontdek king van de caoutchouc en, in onze dagen, de toepassing van syntheti sche stoffen hebben hieraan enkele nieuwe materialen toegevoegd. Voor het herfst- en winterseizoen wij durven met dit barre weer haast niet meer over lente en zo mer te praten hebben specialis ten weer alles op alles gezet om het de modieuze vrouw anno 1963- 1964 weer zoveel mogelijk naar de zin te maken. Verwacht wordt dat suèdeleer ongetwijfeld zijn rentrée gaat maken als belangrijk materi aal voor geklede schoenen. Vorig jaar was het opnieuw verschijnen Informateur Romme houdt niet op met zijn onderzoekend werk als de PvdA of de VVD afvalt. De mo gelijkheden onderzoeken van een nieuw kabinet, dat steunt op min der dan vier partijen, behoort, vol gens hem, niet tot zijn opdracht, die spreekt van een „zo breed mo gelijke steun". Dus geen samenwer king van alléén KVP en PvdA of van alleen katholieken en protes tante partijen. De informateur zal zich niet bezig houden met de keu ze van ministers. Hij beperkt zich tot de grote lijnen van een ont werp regeringsprogramma. De rest moet een formateur doen. Prof. Romme heeft de zaken met een groots aangepakt. Hij kreeg gastvrijheid van premier de Quay in de vorm van een werkkamer in het departement van de minister president aan Plein 1813 in Den Haag. Het is een strategische po sitie met de leiding van het aftre dende kabinet vlak bij de hand. Met de hulp van prof. De Quay organiseerde prof. Romme gister ochtend een onofficiële minister raadsvergadering. van lakleder als schoenenmateri aal belangrijk nieuws en dit wekte reeds de verwachting dat naast dit glanzend lakleder weer spoedig 't doffe suèdeleer zou verschijnen, vaak in combinatie met lakleder. Lakleder zal, zo zijn de verwach tingen, zowel in zwart als in mode- tinten worden gebracht, maar zwart blijft voor Nederland verre weg het belangrijkst voor middag schoeisel. Suèdeleer is niet alleen zwart, maar ook in modetinten een fraai materiaal. Het is enige jaren uit het modebeeld verdwenen ge weest, behalve in de zware Hun- ting-suède soorten voor sportschoe nen. Er zijn ook nieuwe leersoorten ver schenen, die van fraaie grains en In de Eerste Kamer, waar veer tig jaar geleden het Belgisch-Ne derlands akkoord voor een Schelde Rijnverbinding strandde, is nu in eerste instantie positief gereageerd op de onlangs bereikte overeen komst. Er was evenwel niet alleen lof te horen, tal van senatoren ble ken nogal wat kritiek te hebben op de vaagheid van het plan, zeker in verband met het lot van het Bra bantse zeehavenplan. De vrees over het lot van het Kreekrakplan bleek vooral te zijn .geïnspireerd door de bereidheids verklaring van de regering om mee te werken aan de verwezelijking van een zee- en binnenhavencom- Met een minimum aan belangstel ling heeft het bedrijfsschap voor de Schoenindustrie dinsdagmiddag in het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Willem II straat in Tilburg haar openbare vergade ring gehouden. Groot nieuws viel er niet te vernemen en misschien was het daarom, dat veel werkgevers na een blik op de agenda zich de moeite hadden bespaard de reis naar Tilburg te ondernemen. Een van de leden merkte op dat het aantal abcenten steeds groter wordt in plaats van kleiner. Hij stelde de voorzitter dan ook voor in de toe komst de namen van degenen die niet aanwezig zijn in de notulen op te nemen, zoals dat ook gebeurt met de namen van hen die de ver gadering wel bijwonen. Het meest belangwekkende nieuws wat er te beluisteren viel kwam uit de mond van de heer Elshout uit Drunen die een enkele vraag stelde over het te houden Euro-Mo de congres in 1964 in Nederland. Uit de mededeling van de heer van Gerwen, secretaris van het be drijfsschap bleek dat bij een her nieuwde registratie is komen vast te staan, dat er 112 ondernemingen Van 8-11 juli a.s. wordt in het Retraitehuis Cenakel te Tilburg 'n retraite gegeven, speciaal voor we duwen. De zeereerw. Heer N. Noorsen zal in die dagen de volgende hoofdge dachten uiteenzetten „Wij willen geloof zoeken in de toekomst. Dat geloof zal groeien uit de overweging dat ons leven ge leefd wordt in het geheim van Gods goedheid, óók als het menselijker wijs verdrietig wordt. Christus boeit ons bij die bezinning omdat hij óók in het lijden beschik baar blijft voor de vader en voor de mensen." Wie aan die retraite wil deelne men, wordt verzocht zich aan bo vengenoemd retraitehuis op te ge ven. zijn met minder dan 11 werkne mers, 60 ondernemingen met een personeelsbezetting van 11 tot 25, 59 van 26-50, 47 bedrijven met een personeelssterkte van 51-100, 27 van 101-200, 2 van 201 tot 500 en 4 be drijven van meer dan 500 werkne mers. Niet minder dan 108 bedrijven hebben zich gespecialiseerd in de productie van damesschoenen, 15 in de productie van herenschoenen, 26 in kinder- meisjes- en jongens schoenen, 16 bedrijven in het ver vaardigen van pantoffels, 14 die 'n andere specialiteit hebben en tot slot 132 bedrijven verschillende producten door elkaar fabriceren. De gemiddelde bedrijfsgrootte van de Nederlandse schoenindustrie is na Duitsland de grootste. Terwijl de bedrijfsgrootte van Nederland de eerste plaats inneemt, boven Duitsland, België, Frankrijk en Ita lië, wanneer men in aanmerking neemt, dat in Duitsland onderne mingen met minder dan 10 werk nemers niet worden geregistreerd. plex niet in de Westerschelde zo als het Kreekrakplan beoogt, maar in de Oosterschelde. De hr. Teijs- sen vroeg de minister een concreet antwoord of het technisch moge lijk is en zo ja in hoeverre het mo gelijk is, om vóór de afsluiting van de Oosterschelde waarschijnlijk in 1978, een deel van de werken ter hand te nemen. Hij drong er bij 't volgende kabinet op aan zo vlug mogelijk contact op te nemen met de provinciale besturen van Zee land en Nrd.-Brabant om de plaats re bepalen van het aan te leggen havencomplex. Naast de heer Teijs- sen drongen ook de andere sena toren er bij de bewindsman op aan concretere mededelingen te doen over het Kreekrakplan. Door de heer Teijssen werd ook het probleem van de spoorwegver bindingen met België aangepakt. Hij meende dat de twee verbin dingen die Nederland nu met de. zuiderburen heeft via Roosendaal en Maastricht bij lange niet vol doende waren. Senator Teijssen noemde het in wezen een vraagstuk van infrastructurele aard. Hij meende dat een vlot verkeer tussen beide landen de aanwezigheid eiste van moderne spoorwegverbindin gen. Tot slot hield de heer Teijssen opnieuw een pleidooi om de wegen bouw niet te financieren uit de ge wone middelen, maar uit een ver- keersfonds. Hij zei tevens dat het komende kabinet er voor zal die nen te zorgen dat het tempo van de wegenaanleg omhoog gaat. vragen brillen van OPTICIEN WAALWIJK Tegen de prijs, f 11.649,- voor 1.78.00 ha. minderwaardige grond, maakte de heren Kamp, v. d. Broek en Savelkouls bezwaar. Burgemees ter van Erp stelde dat de aankoop pas duur bleek toen de inschrijving in poplin en ook in nylon Voor Meisjes, Jongens, Dames en Heren Ga eens kijken naar deze sportieve collectie STATIONSSTRAAT 51 a - WAALWIJK In haar vergadering van dinsdag j.I. heeft de raad der gemeente Was pik op voorstel van B. en W. een perceel weiland, gelegen in de Bin- bijster, aangekocht, tegen een nogal stevige prijs. Eigenaar A. Ver schuren te Dussen bracht dit stukje grond bij openbare inschrijving op de markt. In verband met de moeilijkheden waarvoor de gemeente zich in het algemeen geplaatst ziet bij het verkrijgen van gronden, gelegen in een goedgekeurd uitbreidingsplan, meent het gemeente bestuur dit perceel in een bepaald geval als ruilobject te kunnen aan wenden. Meer bepaaldelijk is in dit verband gedacht dat bij het be zit van dit perceel het te zijner tijd gemakkelijker zal zijn grond te verkrijgen, direct gelegen ten Oosten van de Schoolstraat. Het betref fende weiland ligt n.l. in het in voorbereiding zijnde ruilverkavelings plan „De Binnenbijster" bekend werd. Vergeleken bij de be dragen welke wij moesten betalen om grond in de uitbreidingsplannen te verkrijgen bleken de boeren voor dit weiland maar weinig over te hebben. Op grond van ligging is het voor de gemeente belangrijk en verantwoord dit weiland dat vrij van pacht is in bezit te krijgen. Zonder stemming werd dit voor stel hierop aangenomen. Straatbelasting Het vaststellen der heffingsper centages straatbelasting bracht de heer op de Weegh op de praatstoel. Hij was van mening dat de op te leggen belasting van resp. 10 en 5% voor gebouwde en ongebouwde eigendommen aan de hoge kant was. Vooreerst omdat vele ingeze tenen eigendommen bezaten en ten tweede omdat de toestand van de wegen in Waspik veelal niet in be hoorlijke staat verkeren, zag de heer op de Weegh de heffingsper centages graag teruggebracht op resp. 8 en 3%. Dit zou voor de ge meentekas overigens slechts een aderlating van 2V2 duizend gulden betekenen. Burgemeester van Erp meende de argumenten van dhr. op de Weegh in hoge mate te moeten aanvallen. Waspik heeft wel degelijk veel goe de wegen terwijl een goed trottoir plan al geruime tijd in uitvoering is. Dat. een straat als de Schotse Hoog landerstraat niet in het trottoirplan is opgenomen komt omdat het 't lan delijk karakter van deze straat in hoge mate zou ontsieren. Waar no dig en mogelijk worden door de ge meente voetpaden en trottoirs aan gelegd. Met de heffingen zouden we, aldus de voorzitter, nog wel verder kunnen gaan. Dit minimum bedrag moeten wij wel opleggen om straks in het kader van de fi nanciële verhouding Rijk-Gemeen te in aanmerking te kunnen komen voor een slotuitkering. Een vermin dering van 2% duizend gulden op onze begroting zou door G.S. ook nooit goedgekeurd worden. De kos ten, inclusief rente en afschrijving, voor de aanleg van land en water wegen, voor hun verlichting en voor afvoer van water en vuil, kun nen voor 1963 worden geraamd op f 64.500,-. De belastbare opbrengst bedraagt onderscheidelijk f 75.500,- en f 9600.-. Bij de heffingspercen tages van 10 en 5% zal de op brengst slechts bedragen f 12.350,- totaal. Belangrijk lager dan de ge stelde limiet. Ook dit voorstel werd zonder meer aangenomen. De overige punten gingen vlot onder de hamer door. Zo werden er enkele stukjes grond verkocht t.b. v. particuliere woningbouw en en kele perceeltjes grenzend aan be staande woningen. De salaris ver ordening der ambtenaren en de intercommunale I.Z.A.-regeling on derging enige wijziging. Met de bank voor Ned. Gemeenten werd een lening aangegaan van 107.000 gulden tegen een rente van 4%% en 'n looptijd van 10 jaar. Tenslot te werd een woningcommissie in het leven geroepen warin zitting nemen Mevr. Brox-Smits, en de he ren A. v. d. Broek, C. v. Iersel, L. Kuysters en W. Smits. Rondvraag In de rondvraag informeerde de heer IJpelaar naar de mogelijk heid en de de wenselijkheid in Waspik een onderzoek in te stellen op korte termijn, naar t.b.c. In Was pik boven moesten n.l. in korte tijd een zestal mensen, in de Klokken- berg worden opgenomen. Burgemeester van Erp antwoordde hierop dat de bevolking naar aan leiding hiervan beslist niet in pa niek behoeft te geraken. De om vang van deze ziekte is beslist niet verontrustend. Uiteraard heeft het de grootste aandacht van de docto ren terwijl het gemeentebestuur contact heeft opgenomen met het SOTU om het peridieke bevolkings onderzoek eventueel te vervroegen. De heer IJpelaar sprak er zijn vreugde over uit dat zondag de nieuwe sportvelden in gebruik wor den genomen. Hij dankte allen die tot de totstandkoming hadden bij gedragen, in het bijzonder het ge meentebestuur. Het samenspel tus sen B. en W., de gemeenteraad en de technische dienst heeft hier in derdaad een goede prestatie opge leverd, aldus de voorzitter. De ou tillage is zodanig dat de meest po pulaire sport hier waardig beoefend kan worden. Vervolgens meende de heer IJpe laar te hebben geconstateerd dat men bij het uitbreken van 'n brand niet weet hoe te handelen, met na me hoe de brandweer te allarme- ren. Inderdaad blijkt men onder be dreigende omstandigheden gemak kelijk het hoofd te verliezen, aldus de burgemeester. Daarom wordt overwogen eenvoudige plaatjes bij de telefoons te plaatsen met het nummer dat in geval van brand moet worden gedraaid. De heer v. d. Broek bracht de verkeersveilig heid in de Vrouwkensvaartsestraat met haar onoverzichtelijke bochten nog eens onder de aandacht én drong op spoed aan bij het openen van de mogelijkheid woningwet woningen aan particulieren te ver kopen. De heer op de Weegh drong er bij de voorzitter op aan de stuk ken voor de raad tijdig en ook 's avonds ter visie te leggen. '1 De industrialisatie in Noord-Bra bant zal met zich mee brengen dat bijna alle grotere plaatsen voor pro blemen komen te staan die nauw sa menhangen met de nu bestaande ge meentegrenzen; er dreigt een tekort aan industrieterreinen. Bij de oplos sing van dit vraagstuk zal men door tegenstrijdige belangen op grote taai heid en tijdrovendheid stuiten, die grote schade kan berokkenen aan de werkelijke economische belangen van de regionale bevolking.. Tot deze conclusie komt drs. B. P. Speentjens in een artikel in „Nrd.- Brabant", het officieel orgaan van het Economisch Technologisch In stituut voor Noord-Brabant. De heer Speetjens dringt er daar om op aan bij het beraad oVer regio nale potenties ten behoeve van de in dustriële economie, zich zoveel moge lijk van de gemeentegrenzen los te maken. Bij de voortgaande verhoging van de produktiviteit zal in Brabant op een aanzienlijke schaal verdere ver groting van de industriële werkgele genheid nodig zijn, van gemiddeld Nmor de jaren 1960 tot 1980 van 5000 tot 6000 arbeidsplaatsen per jaar. In de tien grootste Brabantse cen tra is momenteel ongeveer 250 ha voor onmiddellijke uitgifte gereed en binnen ongeveer 2 jaar komt nog eens 330 ha beschikbaar. Als het bedrijfsleven niet beschikt over aanzienlijke terrein-reserves kan een langdurige verlamming van de regionaal-economische groeimogelijk heden het gevolg zijn. Voor een enigszins verdere toekomst (tot '70) zijn vrijwel alle Brabantse centra voor hun industrie-accomodatie aan gewezen op gronden buiten de ge meentegrenzen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5