waaLwrjkse en UnqstRMtse couRAnt KERNMACHT VOOR EUROPA BRILLEN Gemeenteraad Waalwijk Nijverheidsschool beiegde vruchtbare contactmiddag Samenzijn bracht nieuwe onderwijsmogelijkheden voor plaatselijke Nijverheidsschool aan de oppervlakte en de toestand elders Krijgt Kennedy gelijk? Prijsstijging als gevolg Europa is voorzichtig „We doen ons best Vertekend beeld De toestand in Duitsland VAN MAARIN Dat is de Zaak voor Witte boord of overall Agenda en pré-adviezen Te weinig contact Aankweken van interesse Drie-stromenplan MAANDAG 27 MEI 1963 85e JAARGANG No. 42 De tcho v an het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" opgeschroefde HAUSSE Amerika In de V.S. is een felle campagne gaande om aan te tonen dat daar de hausse is terüggekeerd. Intensieve reclame-campagnes stuwen de ver kopen in de detailhandel. De automobielverkopen bereiken er een re cordhoogte. De activiteit van het bedrijfsleven neemt inderdaad toe en de werkloosheidscijfers dalen. Toch blijven Kennedy en vele van zijn democratische medewerkers op een verlaging van de belastingtarieven aandringen. Zelfs nu er nieu we tekenen zijn dat de inflatiekoorts sneller stijgt dan de laatste jaren het geval was. Terwijl een jaar geleden de New Yorkse beurs zich op een dieptepunt bevond, gaan nu de economen in de V.S. zich er al op beroepen dat dit jaar alle records van de hoogte der beurskoersen zullen worden geslagen. En het lijkt er inderdaad op dat dit zal ge beuren, want elke dag is de notering van Wall-street weer iets hoger. Is er een nieuwe hausse in de we reld aanstaande? Voor de V.S. mis schien wel, al heeft die beurshausse een tamelijk opgeschroefd karakter. Ook uit vele berichten uit de Ame rikaanse industrie kan men door de regels door lezend een geheel ander beeld krijgen dan bij oppervlakkige beschouwing wel lijkt. Het is duidelijk dat Kennedy's be wind, koste wat koste, zijn bewe ring waar wil maken dat het de nieuwe wereld grotere voorspoed zal schenken en minder werkloosheid. Die daling van de werkloosheid in het voorjaar is immers normaal en zegt nog niets omtrent blijvende toenemende economische voorspoed De koersen van vele fondsen zijn weliswaar gestegen, maar meer dan evenredig met de toegenomen be drijfsbezetting. Men krijgt derhalve de indruk dat een groot deel van de kooplust aan de effectenbeurs wordt veroorzaakt door de stellige ver wachting dat een nieuwe golf van prijsstijging en waardedaling van 't geld te verwachten is. Het is reeds lang bekend dat de Europese beurzen de Amerikaanse niet meer in elke hoek klakkeloos volgen. Weliswaar heeft de aange kondigde verhoging van de staal- prijzen in de V.S. ook in Europa een beetje leven in de beursbrou- werij gebracht, maar in doorsnee volgt men in de oude wereld maar aarzelend de geregistreerde verho gingen in de States. Dat geldt met name voor de beurs, want men is de grote plotselinge ineenstorting in New York van het vorig jaar nog niet vergeten. En al het geblaas op de koersen neemt niet weg dat er in de Amerikaanse, maar ook in tal van Europese basis-industrieën een flinke overcapaciteit is. Dit werd ons bewezen door de sta king van de metaalarbeiders in z.- Duitsland. De arbeiders legden het werk neer, maar de fabrieksdirec- ties hebben zich beslist niet gehaast hun mensen terug te halen. Zij kon digden zelfs een uitsluiting aan. Dit betekent dat zij aan de stakende ar beiders geen loon zouden uitkeren. In Stuttgart ging zelfs het gerucht dat de werkgevers blij waren op deze goedkope manier de productie een korte tijd te kunnen stil leggen. Intussen mist zo'n staking zijn uit werking niet op de overige bedrijfs takken, die te rechter tijd verstoken blijven van een tijdige aanvoer van onderdelen. Het betekent schade voor de productie en voor de pro ductiviteit in het algemeen. Het is bepaald niet onmogelijk dat als re sultaat van de sociale onrust in Beieren een prijsstijging in de me taalsector uit de bus komt. In deze verwachting zijn ook aan Duitse en Nederlandse beurzen al tal van koersen naar boven gegaan. De handhaving van vele vrij hoge dividenden bij een reeks van be drijven over 1962 is een andere fac- De ministerraad van de NAVO heeft woensdag in Ottawa met al gemene stemmen de plannen voor een multi-nationale kernmacht, ge volgd door een multi-laterale kern macht, goedgekeurd. Naar uit kringen van de Ameri kaanse delegatie wordt vernomen, werden geen bezwaren tegen de plannen voor een NAVO-kernmacht geuit. Ook Frankrijk bleek geen be zwaren te hebben. Volgens een woordvoerder van de NAVO heeft de raad practische maatregelen, die al zijn genomen en nog zullen worden genomen om de kernmacht in Europa te verster ken en te reorganiseren, goedge keurd. tor die de beurs stimuleert. Toch is dit soms irreëel, want meer dan eens wordt een dividend gehandhaafd met behulp van een dividend-reser ve. Ook komt het voor dat men stil le reserves laat boven komen om aan de beruskoers steun te verlenen. Terwijl beurskoersen van N.V.'s, die 4% dividend declareren, zich boven de 150% blijven bewegen, zien wij in een reeks jaarverslagen de pessi mistische toekomstverwachtingen toenemen. In het jaarverslag van een kunst stof fenbedrijf en lederindustrie wordt opgemerkt dat de minder goede gang van zaken in de agrari sche sector en de textielindustrie zich sterk doet gevoelen. In een in ternationaal concern zullen de kos tenstijgingen ongetwijfeld tot moei lijke problemen leiden. Een ander bedrijf schrijft dat de door de vorst veroorzaakte schade een teruggang op de resultaten van dit jaar zal hebben. Ons grootste textielconcern kan de aandeelhouders geen andere troost bieden dan dat zij met de voortdurend gemoderniseerde appa ratuur het uiterste zal moeten doen om een resultaat te bereiken dat overeenstemt met dat over 1962. Dit concern deelde 7% dividend uit bij een beurskoers van 220. Het is duidelijk dat speculatie ve en inflatieverwachtingen mede oor zaak zijn van 't op peil blijven van het beursklimaat. Bovendien zijn de kapitaalruimte in de westelijke lan den en de steeds grotere invloed van de beleggingsmaatschappijen op de aandelenprijzen andere factoren, die een reëel uitzicht op ons zaken leven vertroebelen. Tenslotte maken de herwaarde ring van kapitaalgoederen tegen in waarde gedaalde guldens het vele bedrijven mogelijk een veel opge wekter beeld van de stand van za ken te geven dan overeenstemt met de marktpositie. Er is geen reden om ongerust te zijn over onze nijverheid. Tal van vernieuwingen en diepta-investerin- gen maken onze concurrentiekracht tegenover het buitenland groot. Wel moeten wij er voor waken dat wij niet op hol slaan in optimis me, terwijl alom sprake is van her groepering, van verzetten van ba kens teneinde de winstcapaciteit uit de jaren van zeer gunstige conjunc tuur althans in naam nog te hand haven. Volgens een verslag 'van de „Deut sche Bundesbank", is het batig sal do van de Westduitse buitenlandse handel in 1962 sterk teruggelopen. Toch kon de bondsrepubliek haar in 1961 voor de eerste maal verworven positie als op één na de grootste handelsnatie van de wereld hand haven. De V.S. nemen de eerste plaats in. Het verslag geeft nauwkeurige cij fers: het totale ruilhandelvolume bedroeg het afgelopen jaar 102,5 miljard Duitse marken. Met expor ten ten bedrage van 53 miljard en importen ter waarde van 49,5 mil jard DM, overschreed de West-duit- se handel met het buitenland voor de eerste keer de 100-miljard-grens. Hoewel het export-overschot ver minderd is, kon de bondsrepubliek haar aandeel aan de totale wereld- uitvoer zelfs nog met 10,8% verho gen. Deze omstandigheid verdient bijzondere aandacht, want de reva luatie van de DM en ook de aan zienlijke loonsverhogingen bleven niet zonder uitwerking op de moge lijkheden voor concurrentie van Duitsland op de wereldhandel. Bij een vergelijking van de bonds republiek met de landen, waarmee de Duitsers in concurrentie staan, zien wij, dat de positie van Duits- DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TBffiG NwWnIkENSTR. 23 land op de wereldmarkt niet ver slechterd is, ook al beweegt het „Wirtschaftswunder" zich niet meer zoals in de laatste jaren in een draf, maar slechts stapvoets voorwaarts. De stijging van de uitvoer van 't Verenigde Koninkrijk met 3 procent en van Frankrijk met 2 procent la gen nog onder de exportgroei van Duitsland, die 3,9% bedroeg. De uit voer van de Verenigde Staten is echter met 4 procent gestegen. Dat de Duitsers hun positie op de wereldmarkt konden handhaven, is voor het grootste gedeelte te danken aan hun exportstructuur. Rond 84% van de Duitse exporten komen voor rekening van de afgewerkte pro ducten. Op deze producten hebben prijsveranderingen niet zo'n nadeli ge invloed alsdat bij grondstoffen, halffabrikaten en landbouwproduc ten het geval is. As wij een blik slaan in de Duitse lijst van uitvoe ren, dan zien wij dat de exportstij ging hier hoofdzakelijk te danken is aan de machine- en automobielin dustrie, de chemische en electro- technische industrie. heeft hierbij dan de pretentie de jongen in een bepaald beroep, dat nog tal van mogelijkheden te bieden heeft en waarbij de specifieke vak cursus na de L.T.S. volgt. De C-stroom, aldus de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, is dan bedoeld voor de minder begaafde jongen. In verband hiermee besprak hij het probleem van de zogenaam de I,T.O.-scholen (scholen waar In dividueel Technisch Onderwijs ge geven wordt). Hij zei van mening te zijn dat alleen daar de I.T.O.- scholen werkelijk tot hun recht ko men, waar zij een groot gebied kun nen bestrijken. De C-stroom staat in wezen volkomen gelijk aan de ITO- scholen, behalve in de toelatings eisen. De heer Moulants zei dan ook dat in de toekomst de I.T.O.-scholen slechts in zeer beperkte mate in het leven zouden worden geroepen. Hij bracht naar voren dat de Nijver heidsschool noch de A-stroom, noch de B-stroom kent, terwijl hiervoor wel de mogelijkheid open staat, wanneer hiervoor een verzoek wordt ingediend en men aan bepaalde ei sen kan voldoen. Hij zei ervan over tuigd te zijn dat het gebouw hier zich uitstekend voor zou lenen. Hij benadrukte dat 't bestuur wel dien de te bedenken dat slechts 10% van de totale hoeveelheid jongens die de nijverheidsschool bezoeken, in aan merking voor deze A-stroom komt. Deze 10% zou aanmerkelijk kunnen worden verhoogd, wanneer op deze scholen meer Ulo-jongens zouden zitten, die nu het U.L.O.-onderwijs met meer of minder succes volgen. De heer Warnaars, inspecteür van het lager onderwijs in de inspectie Waalwijk, zei deze middag de erva ring te hebben opgedaan dat tal van jongens beter naar de L.T.S. konden worden gestuurd dan naar een U.L.O.-school. „Ook economisch bezien", zo betoogde hij, „omdat 't vaak voorkomt dat iemand met een witte boord aan vaak minder ver dient dan iemand met een overall". Hij pleitte bij de aanwezigen er dan ook voor om jongens die beschikken over een zekere handvaardigheid, door te sturen naar de L.T.S. Tot slot merkte hij op, dat hij het bijzonder prettig zou vinden wan neer in de toekomst meer van der gelijke bijeenkomsten zouden kun nen worden gehouden. Hij deed de aanwezigen de suggestie aan de hand een commissie ter bevordering van het onderling contact in het leven te roepen. Een uitermate vruchtbaar resultaat, niet alleen voor de genodigden die vrijdagmiddag bij de Nijverheidsschool te gast waren, maar zeker ook voor het schoolbestuur heeft de contactmiddag, die op initiatief van het bestuur van de Stichting Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken was belegd, zeer zeker opgeleverd. Tijdens de discussie, die werd gehouden na een inleidend woord van de directeur van de school en een rondgang van de genodigden door het gebouw, werd bij monde van de inspecteur voor het nijverheids onderwijs, het schoolbestuur nieuwe ideeën aan de hand gedaan wat betreft de opleiding van de jongens aan deze school. De genodigden deze middag, wa ren de talrijke hoofden van de la gere- en Ulo-scholen in de Lang straat en omgeving, vergezeld van de onderwijzers van de zesde klas van de lagere scholen. Het bestuur van de stichting had gemeend dit initiatief te moeten nemen, omdat het in de mening verkeerde dat er te weinig contact bestaat tussen 't lager onderwijs in zijn verschillende vormen enerzijds en het lager tech nisch onderwijs anderzijds. Speciaal werd deze middag de nadruk gelegd op het onderwijs in dé zogenaamde voorbereidende klassen van de la gere technische scholen, die speciaal bevolkt worden door de nog niet leerplichtvrije jeugd. De heer J. de Kort, voorzitter van genoemde stichting, wees er de aan wezigen op dat in deze voorberei dende klassen getracht wordt om de jongen de nodige belangstelling bij te brengen voor het technisch han delen in de uitgebreidste zin van 't woord. In deze periode kan de jon gen zich dan tevens oriënteren wel ke mogelijkheden er voor hem open staan na de voorbereidende klas. De heer v. Steenderen, directeur van de Nijverheidsschool, ging van de veronderstelling uit dat de wijze waarop dit onderwijs in de voorbe reidende klassen in het bijzonder, en in de overige klassen van de Nij verheidsschool in het algemeen, voor de aanwezigen misschien nog wat duister zou zijn. De bedoeling van het bijbrengen van de nodige hand vaardigheid is, op de allereerste plaats bij de jongen interesse aan te kweken om zodoende na te kun nen gaan waar zijn belangstelling en zijn interesse naar uitgaat. Voor deze jongens beschikt de school over een uitgebreide groep vakleerkrach ten, bij wie de vakken handbe kwaamheid wel het beste tot hun recht komen. Zij zijn uiteraard in staat om „het vak" volkomen tech nisch juist te brengen, terwijl zij bovendien in de gelegenheid wor den gesteld de jongen in zijn hand vaardigheid gade te slaan en de re sultaten hiervan tijdens lerarenver gaderingen te bespreken. Naar aan leiding hiervan kunnen aan de ou ders de nodige adviezen worden uitgebracht. De vier handvaardigheidsvakken die aan de Nijverheidsschool in Waalwijk worden gedoceerd, geven, zoals begrijpelijk, slechts een sum mier aanknopingspunt om een ge fundeerd advies te geven. Juist daarom worden daarnaast nog an dere vakken gedoceerd, waarvan door de heer v. Steenderen 't wer ken met leer en met klei werden genoemd. Het werken met klei kan op de school op een bijzonder aar dige wijze worden gebracht, omdat de school de beschikking heeft over een bakoven, terwijl bovendien de mogelijkheid tot emailleren open staat. „Vooral deze vakken geven", zo betoogde de heer v. Steenderen, „de leraren een inzicht in de ruim telijke voorstelling van de jongen". Wanneer eenmaal bij de jongen een bepaalde voorkeur naar voren is getreden, worden hem de wegen gewezen die bewandeld dienen te worden, waarbij tevens nog reke ning wordt gehouden met de finan ciële consequenties die een betref fende opleiding meebrengt. Dit soort van opleiding is natuurlijk geen vakwerk te noemen, maar veeleer knutselarij. Het voordeel hiervan is bovendien dat de jongens met de verschillende materialen leren om gaan, terwijl zij tevens het benodig de gereedschap leren gebruiken. Door de heer v. Steenderen werd tevens nog gewezen op het nut van het vaktekenen, dat in de voorbe reidende klassen wordt onderwezen. „Ook dit geeft", aldus zijn betoog, „de leraar een inzicht in het ruim telijk voorstellingsvermogen van de leerling". Hierna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om zichzelf op de hoogte te stellen hoe dit soort van onderwijs in de praktijk wordt gerealiseerd. Na afloop van de rondleiding bleek het een en ander nog al in druk op de aanwezigen te hebben gemaakt. De inspecteur van het nij verheidsonderwijs, de heer Mou lants, ging uitgebreid in op de vraag die door een van de aanwezigen werd gesteld, of er voor het nijver heidsonderwijs ook de mogelijkheid bestaat een klas in te voegen voor de zogenaamde zwakbegaafde jon gen. De heer Moulants betoogde, dat op het ogenblik hard wordt gewerkt aan de realisatie van het zogenaam de drie-stromenplan, dat wordt ge vormd door respectievelijk de A- stroom, B-stroom en C-stroom. De A-stroom op de nijverheidsschool moet dan worden gevormd door de jongens die de beschikking hebben over een redelijke exacte aanleg, zodanig zelfs, dat deze jongens met evenveel moeite de Ulo zouden heb ben kunnen volgen. Het meest ge vorderde experiment hierbij is, dat de opleiding van de jongen hoofd zakelijk theoretisch is gericht op de exacte vakken en twee vreemde ta len. Hierdoor krijgt dit systeem, dat, naar het schijnt, met enorm veel succes op sommige plaatsen wordt toegepast, het niveau van de U.L.O., maar dan een soort technische ULO. De B-stroom wordt ingenomen door die jongens, die nu normaliter de technische school volgen. Men Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donder dag 30 mei a.s. om half 8 ten ge meentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 25 april 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van het maximumbedrag, tot hetwelk door b. en w. kasgeld zal kun nen worden opgenomen gedu rende de maanden juni, juli en augustus 1963. 4. Voorlopige vaststelling gemeen te- en bedrijfsrekeningen over 1960 en goedkeuring van de re kening der gemeentelijke instel ling voor maatschappelijke zorg over dat jaar. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg openbare verlichting aan de Meerdijk, gedeelte ten westen van de Kloosterweg. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg openbare verlichting aan de Zanadonkweg en de Reigerbos weg. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg openbare verlichting aan de Mo- lenvlietstraat en aan de Grote straat, voor zover betreft het ge deelte tussen de Thorbeckelaan en de Molenvlietstraat. 8. Voorstel tot vaststelling der ver goeding over 1961 voor vakleer krachten aan bijzondere u.l.o.- scholen. 9. Voorstel tot toekenning vna een premie op de voet van de pre mieregeling woningverbetering en -splitsing 1953. 10. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 30 november 1961 tot uitgifte in erfpacht van een industrieterrein ten westen van de haven aan de Stahl Che mische Industriën N.V. 11. Voorstel tot onteigening van gronden, gelegen tussen de Dru- nense Weg en de Bloemendaal- weg, bestemd voor aanleg van een begraafplaats. 12. Voorstel tot onteigening van gronden, gelegen ten noorden van de Meerdijk en ten westen van de Liniedijk, bestemd voor uitbreiding van het recreatie oord. 13. Voorstel tot onttrekking van grond, begrepen in het onteige- ningsbesluit van 28 februari '63 tot onteigening van gronden tus sen de Groenewoudstraat en de Meerdijk. 14. Voorstel tot verkoop van een stukje grond ten zuiden van de Forestierlaan, aan H. H. M. Pes- sers. 15. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein ten noorden van de Forestierlaan, aan mevrouw C. P. M. van der Geer-van Boek- holdt. 16. Voorstel tot oprichting van een openbare kleuterschool. 17. Voorstel tot het toekennen van een geldelijke bijdrage aan de stichting „Festival voor de wer kende jeugd". 18. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 27 der Lager-onderwijs- wet 1920 voor aanschaffing van sehoolmeubelen en leermiddelen ten behoeve van de r.k. jongens school te Besoijen. 19. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 72 der Lager-onderwijs- wet 1920 voor het verbeteren van de centrale verwarmingsinstal latie der chr. b.l.o.-school te Be soijen. 20. Voorstel tot aankoop van 6 wo ningen aan de Hooisteeg, van de weduwe C. J. J. Marks. 21. Voorstel tot wijziging der ver ordening betreffende de tarie ven voor het gebruik van de ge meentelijke zweminrichting ,,'t Hoefsven" (invoering knipkaar- ten). 22. Wijziging begroting. VERKOOP VAN GRONDEN Krachtens een besluit van de raad van 30 juni 1961, werd bij akte d.d. 3 september 1962 aan de heer H. H. M. Pessers, verkocht een bouwter rein, gelegen aan de zuidzijde van de Forestierlaan. Achter dit bouwterrein ligt nog een stukje grond ter grootte van on geveer 133 m2, onbenut. Destijds is nagelaten om aan de heer Pessers dit stukje grond, dat geheel door particuliere terreinen is ingesloten en door de gemeente voor geen en kel doel kan worden gebruikt, mede te verkopen. De heer Pessers is echter bereid om het bewuste stukje grond als nog van de gemeente aan te kopen. Reeds geruime tijd geleden is er tevens een aanvraag binnenge komen van mevrouw C. P. M. v. d. Geer-van Boekholdt te Tilburg om haar een nog beschikbaar bouwter rein, gelegen ten noorden van de Forestierlaan, te verkopen voor de bouw van een landhuis. Het bouw terrein heeft een oppervlakte van ongeveer 1065 m2. GEMEENTE KOOPT 6 WONINGEN AAN Met mevrouw M. H. J. Marks-de Kroon, Grotestraat 328 alhier, is overeenstemming bereikt over de aankoop door de gemeente van de woningen, plaatselijk gemerkt Hooi steeg 2a, 2b, 4, 6, 8 en 10. Met deze aankoop wordt beoogd sanering van de Hooisteeg. Van de genoemde woningen zijn er reeds drie onbewoonbaar verklaard, ter wijl de overige drie in een slechte staat van onderhoud verketren. Gelet op de gunstige ligging van het aan te kopen goed, nl. in het centrum van de gemeente, en mede gelet op het doel hetwelk met deze aankoop wordt beoogd, achten b. en w. deze koopsom volkomen aan vaardbaar. VERBETERINGEN AAN ST. JOZEF- EN IRENESCHOOL Het bestuur van de St. Jozefschool, Grotestraat 58a, heeft bij schrijven van 26 april 1963 de raad verzocht medewerking te willen verlenen overeenkomstig de bepalingen van artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor de aankoop van aanvul lende leer- en hulpmiddelen en meubilari. Onder het totaalbedrag is begrepen de aankoop van gordij nen voor de verduistering van één klaslokaal ten behoeve van de vertoning van filmstrips tevens de aankoop en montage van een aanvullende kunstverlichting in de klaslokalen en gangen, omdat de be staande verlichting onvoldoende is. Omdat het college van b. en w. de voorgenomen aanschaffingen en voorzieningen noodzakelijk en vol ledig verantwoord acht, stelt het de raad voor, de gevraagde medewer king te verlenen. 't Bestuur van de Ireneschool, Molenstraat 1, heeft zich bij schrij ven van 24 april 1963 tot de raad gericht met het verzoek, medewer king te willen verlenen voor het aanbrengen van een aantal verbete ringen aan de centrale verwar mingsinstallatie van die school, waaronder begrepen het leveren en monteren van een weersafhankelij -

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1