Sprang-Capelle WOENSDAG - KOOPJES KOM BI DE KLOOF Overdracht gedenksteen verzetstrijder A. L. van Wijlen w. f DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 MEI 1963 3 Sprang Nieuwkuijk iiModerne ij Duster 12.95 Handig Klapstoeltje Plastic Afdruiprek Sfoelloper per meter 1.98 voor wopnsdag 29 mei Royale Huishoud- schort 7.95 Bij alle artikelen GRATIS spaarzegels! WARENHUIS Plastic Bekers Grotestraat 246 Waalwijk Tel. 33 57 ke rbgelingsinstallatie in het ketel circuit. Omdat door het treffen van voor genomen voorzieningen de bestaan de gebreken zullen worden verhol pen, achten b. en w» die verbete ringen noodzakelijk en verantwoord en stellen zij voor de gevraagde me dewerking te verlenen. SUBSIDIE AAN „FESTIVAL WERKENDE JEUGD" Evenals vorig jaar heeft de „Stich ting Festival voor de werkende jeugd" te Tilburg zich bij schrijven d.d. 14 mei 1963 tot het college van b. en w. gericht met het verzoek te willen bevorderen dat haar een subsidie wordt verleend ad 17,50 per deelnemer aan dit festival uit deze gemeente. Zoals bekend is, heeft genoemde organisatie zich tot taak gesteld de werkende jeugd van 16 t/m 21 jaar kennis te laten maken met allerlei vormen van kunst. Gelet op het succes in het afge lopen jaar, is dit jaar door genoem de stichting wederom een dergelijk festival georganiseerd en wel van 22 t/m 26 mei 1963 in Tilburg. Ge noemd festival zal dit jaar door een 25-tal deelnemers uit deze ge meente worden bezocht. De Stichting verzoekt de gemeen te Waalwijk een bijdrage van 17,50 per deelhemer uit deze gemeente beschikbaar te stellen. B. en w. stellen voor, gelet op het culturele belang van een dergelijk festival voor de werkende jeugd, aan deze stichting een subsidie toe te kennen van ƒ437,50. ONTEIGENING VAN GRONDEN In de raadsvergadering van 28 maart 1963 heeft de raad besloten voorlopig goed te keuren een plan tot onteigening van gronden, gele gen ten zuiden van de Bloemendaal- weg, ten westen van de Liniedijk en ten noorden van de Drunense- weg, en gedeeltelijk bestemd voor de aanleg van een begraafplaats en gedeeltelijk voor reconstructie en verbreding van de Drunenseweg. Tegen dit voorlopig goedgekeurde plan zijn door geen van de belang hebbenden bezwaarschriften inge diend, zodat een meer definitief be sluit kan worden genomen tot ont eigening van de onderhavige gron den. Tevens werd tijdens deze verga dering besloten tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteige ning van gronden, gelegen ten noor den van de Meerdijk en ten westen van de Liniedijk, en bestemd voor uitbreiding van het recreatieoord bij het zwembad. Oók hiertegen werden geen be zwaarschriften ingediend. VERBETERING EN AANLEG VAN OPENBARE STRAAT VERLICHTING Bij besluit van de raad van 20 juni 1962, is een krediet gevoteerd ten behoeve van de reconstructie van de Meerdijk, gelegen tussen de Kloosterweg en de grens met de ge meente Sprang-Capelle. Aangezien de hier bedoelde toe gangsweg tot de gemeente over een lengte van 640 m' slechts de be schikking heeft over een 3-tal licht punten, dient nu nog een krediet beschikbaar te worden gesteld voor de aanleg van een doelmatige en verantwoorde straatverlichting. De aanleg van een volledige HPL- verlichting (met zg. hogedruk-kwik- lampen) zal voor deze weg een in vestering vergen van ƒ25.825, De verheugende snelle groei van het aantal industrievestigingen op het industrieterrein, gelegen tus sen de Elzenweg en de Zanddonk- weg, schept de noodzaak om op kor te termijn hier een doelmatige straatverlichting aan te brengen. Hiervoor komen in aanmerking: het gedeelte van de Zanddonkweg, ge legen tussen de Professor Mincke- lersweg (voorheen Graaf Willem I- weg) en de Reigerbosweg, alsmede de Reigerbosweg zelf. De aanleg van een complete HPL- verlichting aan de genoemde wegen zal voor de gemeente een investe ring vergen van 14,900, Sedert enige maanden zijn het nieuwe gedeelte van de Grotestraat, n.l. het gedeelte tussen de Thor- beckelaan en de Molenvlietstraat en tevens de aangelegde Molenvliet straat, voor het verkeer opengesteld, dat voor een vlotte verwerking van het vrij intensieve plaatselijke en ook doorgaande verkeer een belang rijke verbetering betekent. Omdat de hier bedoelde wegge deelten nog niet zijn aangesloten op het straatverlichtingsnet, is 't nood zakelijk dat op korte termijn een doelmatige en verantwoorde straat verlichting wordt aangebracht. De aanleg van een dergelijke ver lichting, voor dit weggedeelte uit te voeren met HPL-lampen, zal een investering vergen van 9.445,—, B. en w. stellen voor een krediet tot dit bedrag te voteren. In tegenwoordigheid van mevr. de wed. van Wijlen-Verbeek en haar kinderen, vele leden van de vroegere verzetsgroep André, Burgemeester en Wethouders van Sprang- Capelle en verdere belangstellenden, had j.I. zaterdagmiddag aan de voet van het mo nument van Jan de Rooij, aan de Tilburgse weg te Sprang, de overdracht plaats van een gedenkplaat voor de overleden verzetsleider, wijlen de heer A. L. van Wijlen aan het gemeentebestuur van Sprang-Capelle. Toen het gezelschap zich bij het monu ment had verzameld, richtte de de vroegere verzetsman de heer Dick Flemming die persoonlijk een grote rol heeft gespeeld bij het verzet tegen de overweldigers, speciaal rond Kerstmis 1944 - het woord tot bur gemeester M. van Prooijen van Sprang- Capelle en de verdere aanwezigen. Spreker noemde het een bijzonder genoegen en gro te eer, namens de verzetsgroep André het woord te mogen voeren. Het is U allen be kend, aldus de heer Flemming, dat de heer van Wijlen in de bezettingsjaren van 1940 tot 1945 zeer veel heeft gedaan tegen de overheersers en dat hij een van de weinigen was, die, nadat de Duitsers ons land had overvallen heeft deelgenomen aan het ver zet tegen de overweldiger. In samenwer king met de toenmalige burgemeester Smit, begon hij reeds spoedig gegevens te ver zamelen over troepenverplaatsingen, om die door te geven aan de plaatselijke comman danten van de Nederlandse strijdkrachten. Na de capitulatie heeft de heer van Wij len wegen en middelen gezocht om de be zetter op alle mogelijke manieren te weer streven, aanvankelijk met weinigen die hem daarin bijstonden, maar als spoedig door zeer velen hierin geholpen. Spr. herinnerde o.m. aan het werk dat door de groep werd verricht bij de organisatie voor de hulp aan onderduikers, het beschikbaar stellen van distributiekaarten voor onderduikers die bij verschillende adressen werden onderge- 1 bracht en het verzamelen van adressen voor onderduikers die om alle mogelijke reden moesten verdwijnen; overvallen werden ge organiseerd op gemeentehuizen en politie posten, om de bezetter zoveel mogelijk tegen te werken. In latere jaren werden gealli eerde parachutisten die werden neergelaten geholpen bij de ontsnapping enz. Het was de grote verdienste van de heer van Wijlen dat hij mannen om zich heen wist te ver zamelen, die de hun toegedachte taak tot een goed einde wisten te brengen. Hij had de gave om de mensen te bezielen, hij was een groot organisator, die alles tot in details doordacht, aldus spr. Ieder in zijn groep had in hem dan ook een onbeperkt ver trouwen. Het was bij de heer van Wijlen geen persoonlijke eerzucht, die hem tot dit alles dreef, maar een oprecht gevoel, dat zijn oorsprong vond in zijn diep geloof en hierdoor dwong hij ieders bewondering af. Deze gedachte is het geweest, aldus de heer Flemming, die bij ons opkwam, toen van Wijlen naar zijn laatste rustplaats werd gedragen, om een blijvende herinnering voor hem te laten vervaardigen en toen dit plan werd voorgelegd aan de andere leden van de verzetsgroep, algemeen bijval vond; zijn naam moest voor de komende generatie als een lichtend voorbeeld bewaard blijven. De keuze is daarbij gevallen op deze ge denkplaat en waar kon deze beter worden aangebracht dan bij dit monument. Namens de voormalige verzetsgroep An dré, bracht de heer Flemming dank aan burgemeester van Prooijen, voor de ont vangen medewerking bij de totstandkoming, en bood de gedenkplaat aan het gemeente bestuur aan, met het vertrouwen dat deze steen bij U, aldus richtte spr. zich tot de burgemeester, in goede handen zal zijn, Wat door burgemeester van Prooijen met een handdruk werd bezegeld. Burgemeester van Prooijen begon hierna zijn toespraak met er op te wijzen dat het al 20 jaar geleden is, dat de gebeurtenissen plaats vonden, die zo'n bijzondere band onder de verzetsmensen heeft geschapen en waarbij de persoon voor wie deze plaats werd gelegd zo'n bijzondere rol heeft ge speeld. Die gebeurtenissen zijn geschiedenis geworden, maar wanneer wij er weer aan terugdenken, krijgen die herinneringen weer gestalte voor ons en het is of wij opnieuw de dwingelandij die toen heerste ons hart doorwond. Toen wij allen zuchtten onder de hiel van de bezetter, rees als een ster uit donkere nacht het verzet omhoog. Ja, ze waren er, aldus burgemeester van Prooijen, de mensen die niet konden aan zien het leed, en die er zich niet bij neer legden; mensen die streden voor recht, ge rechtigheid en vrijheid en die niet konden zien dat mensen naar gaskamers werden gebracht of moesten werken in de Duitse oorlogsindustrie; mensen die vóór alles be grepen, dat het om iets belangrijks ging, om een strijd van de geest, tussen het dui velse symbool en het kruis van Christus. De herkregen vrijheid is bereikt, dank zij God, Die ook hun arbeid heeft willen ze genen, en waardoor wij ook vandaag weer mogen leven in een vrij en welvarend Ne derland. Dat danken wij mede aan die men sen van het verzet, waarvan wij het aan vankelijk niet gedacht hadden, maar die in de uren van het gevaar toonden waartoe zij in staat waren. Wij hebben hem allemaal gekend in onze gemeente; hij was de man die het ver trouwen genoot van allen. Nu wij vandaag kapitein André, de heer van Wijlen, ge- gedenken, wil spr. met groot genoegen na mens het gemeentebestuur de steen aan vaarden. Wij weten het, maar de jeugd weet het niet, aldus de burgemeester en daarom is het goed dit alles elk jaar te gedenken, maar ook om het voor het na geslacht duidelijk te stellen. Spr. aanvaardt daarom gaarne de gedenkplaat en belooft hiervoor namens het gemeentebestuur goed zorg te zullen dragen. Vervolgens werd door de verzetsgroep een krans bij de gedenkplaat gelegd, terwijl burgemeester van Prooijen bloemen legde namens het gemeentebestuur van Sprang- Capelle en een bestuurslid yan de Oranje vereniging Wilhelmina te Capelle namens deze vereniging, waarvan de overledene erelid was. Na enige ogenblikken van plechtige stilte dankte de heer Flemming tot slot allen voor de aanwezigheid en voor de eer die men aan „onze André", aldus spr., heeft willen bewijzen en hiermede was deze korte, maar indrukwekkende plechtigheid voorbij. De incriptie op de gedenkplaat luidt Om de herinnering levend te houden aan Adriaan Lambertus van Wijlen, stichter, leider en bezieler van de verzetsgroep André, hebben zijn vrienden deze steen geplaatst. 24-2-1898 te Sprang f 11-4-1962 te Sprang-Capelle Door waarheid, liefde en recht gedreven omwille van de vrijheid en de eer den vijand moedig te weerstreven betoonde hij zijn trouw aan volk en Heer OPBRENGST COLLECTE De in onze gemeente gehouden collecte ten bate van de Chr. Sanatoria Zonnevanck teHarderwijk en Zonnegloren te Soest heeft f 355. - opgebracht. BRAND Vrijdagnacht even over 12 uur ging de brandweersirene. Door tot nu toe onbekende oorzaak was brand uitgebroken in de schoenfabriek der firma Zwaans, onderge bracht in een fabriekshal in de Dick Flem- mingstraat. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon het vuur vrij spoedig blus sen, maar kon niet verhinderen dat grote schade werd aangericht aan materialen en machines, zodat de productie enige tijd ge stagneerd zal zijn. GYMNASTIEKDEMONSTRATIE „PRO PATRIA" Zaterdagavond gaf de Chr. Gymnastiek vereniging Pro Patria op het terrein van de voetbalvereniging NEO aan het Molen plein een demonstratie, waarvoor een flinke belangstelling bestond. Zowel dé kleine as- pirantjes als de grotere jongens en meisjes voerden mooie oefeningen uit, waarvan de vele aanwezige ouders genoten hebben. Het werk van de volwassen gymnasten van Pro Patria aan ringen, rekstok en paard, dwong de bewondering af van de vele toeschou wers, waarbij een eresaluut voor de zwaar gehandicapte gymnast de Rooij niet achter wege mag blijven. Al met al was het een goed geslaagden buiten-demonstratie. GEREF. KERK Bij de gehouden verkiezing voor ambts dragers bij de Geref. Kerk werden geko zen voor ouderling de heer J. C. Varossieau en voor diaken de heren C. Klaasse en J. van Dongen. GESPREK TOT DE WERKENDE JEUGD Op uit nodiging van de levensschool heeft mgr. van Kessel, bisschop van Sintany te Drunen een lezing gehouden voor deelne mers aan de Kath. Levensschool alhier. De bisschop sprak over zijn bisdom op Borneo en over Indonesië. Hij gaf hen in zicht in de huidige situatie, in de bevol kingsgroei enz. Mgr. van Kessel bewoog zich op een gemoedelijke en hartelijke wijze tussen de jongelui. GOUDEN BRUILOFT Dinsdag 28 mei viert het echtpaar Joh. Siegers-Pullen zijn gouden huwelijksfeest. Het gouden paar, waarvan de heer Siegers 80 en de vrouw 73 jaar is, is nog goed ge zond en zeer vitaal, 's Morgens zal er in de parochiekerk om half 10 een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. ONTWIKKELINGSCURSUS. In de alhier gevestigde levensschool heb ben 18 jongelui van de KAJ-afdelingen Nieuwkuijk, Vlijmen en Elshout, een ont wikkelingscursus gevolgd van 6 avonden. De lessen werden gegeven door kapelaan Fischer van de Vliedberg en de directeur van de levensschool de heer v. d. Heijden. De wijze van deelname aan de cursus heeft bewezen dat de jeugd ook interesse heeft voor niet stoffelijke aangelegenheden. Men overweegt om in het komende seizoen i opnieuw een dergelijke cursus te geven. KLEUTERSCHOOL Om met ingang van sept. de kleuterschool te bezoeken, kunnen zich weer kleuters doen aanmelden. De thans 2-klassige kleuter school kan slechts 80 kinderen bergen. Als men weet dat er op de Vliedberg jaarlijks 100 kinderen worden geboren, kan men be seffen hoe groot het schoolprobleem hier is en welke zorgen een en ander het school bestuur baart. Ook de lagere school ziet naarstig uit naar noodvoorzieningen, omdat de bouwvergunning voor de noodzakelijke 12-klassige school uitblijft. VORMINGSWERK WERKENDE JEUGD Het vormingswerk voor de werkende jeugd in de oostelijke Langstraat biedt ook in het komende seizoen weer drie mogelijkheden: voor jongens de kath. levensschool voor Dru nen en omstreken te Nieuwkuijk, die binnen afzienbare tijd een nieuwe school ter be schikking krijgt in Elshout; voor meisjes de jongerencursus in de Mater Amabilis school te Drunen en Vlijmen. De kath. levens school alhier is bestemd voor alle jongens van 14 t.m. 17 jaar, die werken in de in dustrie, middenstand, land- of tuinbouw. De lessen worden onder bedrijfstijd gege ven mèt behoud van loon. Het programma der school omvat algemene vorming (be spreking van actuele zaken, zoals godsdienst, films, muziek, zang, radio en TV, hand vaardigheid in hout, metaal, mozaiek en gutowerk, sport (volley, handbal, voetbal), voorlichting en excursie. De jongerencursus bestemd voor meisjes van 15 en 16 jaar die in dezelfde categorie- en werkzaam zijn, heeft eveneens onder be drijfstijd plaats met behoud van loon. Het programma omvat alg. vorming (actuele za ken, levensvorming, godsdienst), handvaar digheid en naaien en koken, speciaal op meisjes afgestemde sportoefening, voorlich ting en excursies. De Mater Amabilisschool heeft in de avonduren plaats in Drunen en Vlijmen. Deze school is bestemd voor meisjes van 17 jaar en ouder, die al of niet in loondienst of thuis werkzaam zijn. Er wordt les ge- geven in koken, naaien, opvoedkunde, me dische verzorging, godsdienst en uiterlijke verzorging, kinderverzorging en verpleging. Daarnaast kent de school een vragenbus en worden er regelmatig gezellige avonden ge- houden. TOESTAND VAN Z.H. DE PAUS IETS BETER. In de gezondheidstoestand van paus Joannes XXIII is zo is vrij dagavond officieel meegedeeld een liche verbetering ingetreden. Er werd oor een hoge Vaticaanse woordvoerder bij gezegd, dat het herstel niet zo snel gaat als wen selijk is. WINST VAN DE STAATSMIJNEN STERK GEDAALD. De Staatsmijnen in Limburg heb ben hun winst in 1961 nog 70.9 milioen verleden jaar zien terug lopen met bijna 54 miljoen tot 17.1 miljoen. De grote klap viel in de steenkolen- en cokes-produktie, in welke sector de winst met 40 mil joen gulden terugviel Er werden in 1962 0.7 miljoen ton kolen min der geproduceerd dan in het jaar daarvoor, voornamelijk een gevolg van het nijpend tekort aan onder grondse mijnwerkers. VERKEERSONGEVALLEN. Op de kanaaldijk tussen Helmond en Weèrt zijn donderdagavond laat een fietser en een bromfietser door een achteropkomende personenauto aangereden en gedood. De s lacht- offers jzijn. de 28-jarige J. M. Kig- gen en, de 25-jarige P. J. Nies. Het ongeluk gebeurde onder Neder- weert. De chauffeur van de auto, V. uit Someren, werd, toen hij uitgestapt was om zich van de gevolgen van aanrijding op de hoogte te stellen, ook door een auto aangereden. Hij moest licht gewond worden opge nomen in een ziekenhuis. De politie in Nederweert verzoekt getuigen van het ongeluk zich bij haar te melden. Over de toedracht van het drama is nog niets bekendgemaaakt In Tilburg, op het kruispunt Leo XlII-straatAbr. Kuijperstraat zijn vrijdagmiddag twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen Een hunner, de 59-jarige J. van den Broek, werd zo zwaar gewond, dat hij kort naderhand in 't ziekenhuis overleed. In Lithoijen sprong de 9-jarige Jan Bekkers van een rijdende trac tor met aanhanger. Het jongetje kwam zo ongelukkig terecht, dat hij door de wielen van de aanhan ger werd overreden. Hij was op slag dood. Onder Muiden, op de rijksweg Amsterdam-Amersfoort, kwam vrij dagmorgen een vrachtwagen bij het remmen op de verkeerde weghelft terecht. Een personenauto botste er tegenaan. De 35-jarige bestuurder G. H. v. d. Mey werd op slag ge dood; zijn mede-inzittende, de 23- jarige J. C. van Adams, werd zeer zwaar gewond. Beiden kwamen uit Amsterdam. Charmant model van allerfraaiste :j stof. Keus uit ij vele bloemdes- sins. U bent er mee in Uw sas! ij Maten 40 t/m 46 Alleen woensdag Zeer stevige constructie. Fris gestreepte, oersterke stof. Voor kampeerders, vissers en andere sportenthousiasten Alleen woensdag 2*45 Onmisbaar in Uw keuken. Een genot bij het vaatwassen. Uw servies en glaswerk vei lig Let op het handige, op voetjes ge plaatste model Alleen woensdag 2*45 IJzersterk en bijzonder fraai. Streepdessins en unï-uitvoering. Nu voordelig en goed Uw lig stoelen vernieuwen i Alleen woensdag Geheel nieuwe dessins in prach tige kleurscha keringen. Vlot model van kwa- litatief voortref- j: felijke stof. Maten 48 t/m 52ij Al leen woensdag p. m. xxtif AID. chocolaterie EXTRAATJE, Smaakvri j hard materiaal. Sier lijk en practisch' model, voor warme en koude dranken. Di verse frisse kleuren. Voor thuis en voor Uw vakantie i Alleen woensdag 3 voor 98 ct FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 54 „Maar meneer Bergsma, ik heb van elk personeelslid zijn status; ik heb een uitgebreid kaartsysteem daarvoor aangelegd. Elke beoorde ling is daarop bijgehouden. Maar voor mij is voornamelijk van be lang wat de mensen waard zijn en presteren. Hu afkomst speelt daarbij geen en- kelekele rol." „Goed, prachtig," viel meneer Begsma hem bij, maar U hebt enkel de lagere bedienden op het oog. Ik denk juist aan de hogeren, de chefs. Mijn vader, die zoals U weet, direc- is, heeft deze stelregel zeer streng teur van een grote bankinstelling doorgevoerd. Hij benoemde een commisie, met als voorzitter een psycholoog en die bevestigde de de juistheid van de stelling van m'n vader, dat het absoluut verkeerd is, mensen, afkomstig uit een laag millieu, op vooraanstaande posten te benoemen. Maar al te vaak blijkt het dat dergelijke mensen niet zijn opgewassen tegen hun taak. De be drijfspsycholoog ontdekte bij hen dat zij blijk gaven van innerlijke conflicten „jeugdconflieten" ver duidelijkte hij en niet geschikt wa ren voor een representatieve fun ctie. Dergelijke mensen zijn abso luut ongeschikt voor een topfunc tie." Meneer van Drunen keek op nieuw naar zijn assistent, die met 'n bleek gezicht naar de muur van de kamer staarde. Evenals de vorige keer nam hij zijn bril af en borg dje met een nijdig gebaar op; hij had er nu werkelijk schoon genoeg van werkten ze nu op een han delskantoor, of in een psychiatri sche inrichting? „Zo", zei hij op cynische toon, „dat weten we dan weer voor van daag. Ik moet wel zeggen, meneer Bergsma, dat U wel heel ver gaat met uw psychologische theorieën." „Ja, heren, ik begrijp natuurlijk volkomen, dat het U erg vreemd lijkt. U hebt beiden de fin de siècle meegemaakt; toen was ik nog niet geboren." Zijn glimlach werd nu tot een gegrinnik, alsof hij een goe de mop had verteld. Meneer van Drunen voelde zich onpasselijk worden. „Was je maar nooit gebo ren", dacht hij grimmig. „Lieve deugd", besloot meneer Bergsma, op zijn gouden horloge kijkend en opvliegend, 't is al over elven en om twaalf uur heb ik een conferentie met mister Morefield!" Hij stopte zijn papieren in zijn tas en verliet dan haastig de kamer met een „tot ziens, heren!" Meneer van Drunen schopte te gen de prullemand en begon door zijn kamer te ijsberen. „Vervloekte snob", schold hij nij-: dig, met zijn gouden sigaretten kokeralles goud behalve zijn, ziel --- die is zwart en goorIk zal U wel vertellen, meneer de Hoog, als mijn zoon die in Delft studeert, op deze irrante wijze tot veel oudere personen zou spreken, ik hem behoorlijk de mantel zou uitvegen" Hij brak zijn nijdig be toog plotseling af toen hij naar het vale gezicht van zijn assistent keek. Grote genade, wat spookte er alle maal door diens kop? „Toe, meneer de Hoog", zei hij vriendelijk, en legde vertrouwelijk zijn hand op zijn schouder, „we hebben wel voor hetere vuren ge staan. Ik sta nog altijd naast U. Laat U vooral niet van de wijsbren- gen door al dat gedaas." Met maagpijn, heviger dan te voren, was Karei die avond thuis gekomen. „Noor," zei hij mat, toen ze aan tafel zaten, „ik kan niet eten." Zij drong niet, als een vorige keer, aan, dat hij iets moest gebruiken, ofschoon ze wel wist, dat het niet zijn maag was, maar dat zijn ze nuwen hem parten speelden. Zich' voornemend later alles eens met hem te bepraten met het gesnap van Hansje er tussen door kon 't niet stelde ze hem tacties voor, op de bank te gaan liggen. Moe van hét vragen van Hansje, of papa heel erg ziek was, kleedde ze'de jongen, onder protest dat het nog zo vroeg was, uit en bracht hem naar bed. Daarna zei ze haar man, dat hij ook beter naar bed kon gaan. Hij stemde dankbaar en apa- tisch tóe; als ze hem maar niets vroeg. Zij ging later naar de slaap kamer en gaf hem een slaaptablet. Hij onderging alles gewillig, ook dat zij hem toestopte, zoals zij daar net haar zoon had gedaan. Maar haar goede zorgen waren toch niet bij machte, in zijn angstdroom het glimlachende gelaat te verdrijven van doctorandus Bergsma, dat hem, temidden van wild ronddraaiende coördinaten, als een demonisch masker bleef aangrijnzen. Terug in de huiskamer liet Nora zich vermoeid in een stoel neer vallen. Zij dacht: morgen gaat hij niet naar het kantoor en dan moet ik met hem praten. Zij zou zich nu nj.pt laten afschepen met zijn wre velige opmerkingen, dat zij toch niets begreep van zijn moeilijkhe den, waarna het begonnen gesprek als zand verebde. Het was allemaal veranderd sinds die meneer Bergs ma erbij was gekomen; van meneer van Drunen had hij nooit ook maar één woord kwaad gezegd die was als een vriend voor hem. Een eco noom had Karei woedend gezegd. Econoom. het woord zegde haar niets. Meneer Harrison was wel zijn directeur-generaal en hoe vertrou welijk ging Karei niet om met me neer Harrison! De andere ochtend, toen hij wak ker werd, vroeg ze hem, of hij maar niet liever thuis bleef. Zwijgend het hoofd schuddend ging hij zich was sen, maar zijn lusteloosheid viel haar op. „Je moet een paar dagen in bed blijven," zei ze nu resoluut. Zijn verweer was slap, maar hij ging te rug in bed. Ze bracht hem een kop thee en een beschuit en dwong hem dat te gebruiken. Toen hij daarna nukkig bleef zwijgen, werd het No- ra te machtig. „Karei zeg me nu eens eindelijk, wat je hindert." „Wat zou me hinderen," verweer- mij, ik móet weten, wat je scheelt, van mijn maag." „Dus heb je weer last van je ze nuwen, draai je de knop van de radio om als ik naar de uitzending luister en snauw je je zoon af." „Och, Noor," smeekte hij klein tjes, „vraag me niet zoveel, het gaat wel weer over. Laat me maar met rust." Doch opeens vond hij een andere Nora tegenover zich niet de zachtaardige en meevoelende, maar eep opstandige en eisende. Zij was opgevlogen en stond nu voor hem, haar toon klonk gebiedend als zij, agressief, verantwoording van haar man eiste: „Nee, Karei, ik laat je niet met rust. Je maakt me doodzenuwachtig door je gedrag, ook de kinderen lij den eronder, voor Hennie en Han sje heb je net zomin tijd als voor de hij zich gemelijk, „ik heb last wat er allemaal gebeurt op kan toor, daar heb ik recht op. Ik ben je vrouw en niet. .juffrouw Pol derman." AJs een furie stond Nora tegen over hem. Zó had hij haar nog nooit gezien. Hij keek zijn vrouw zwijgend en hulpeloos aan; het was Nora, of hij haar om genade smeekte. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2