\vAAl\vi]kse en UnqstRAAtse couRAnt WAALWIJK Baardwijk eerde zijn herder bij 40 jarig priesterfeest R.K.C. promoveert naar de 2e klas! Lagere scholen namen deel aan jeugd verkeers-examen Parochianen boden overvloed van geschenken aan 9: Pastoor Verbiesen vierde koperen pastoorsfeest MAANDAG 27 MEI 19G3 85e JAARGANG No. 42 De ïcho vAn het Zui6en Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Zaterdagavond zijn in Baardwijk de festiviteiten rond het 40-jarig priesterfeest van pastoor A. F. L. van den Brekel letterlijk en figuurlijk ingeluid. Terwijl de kerkklokken om kwart voor 8 de parochianen naar de kerk riepen om getuige te zijn van de overhandiging van de cadeaus die namens de parochie pastoor v. d. Brekel zouden worden aangeboden, werd de jubileren de herder na een driedaagse afwezigheid aan de Molenvlietstraat door het feestcomité hartelijk in zijn parochie verwelkomd. Hierbij waren uiteraard tegenwoordig de beide kape laans van de parochie Meeuwesen en Kooien, de deken van Waalwijk Dr. v. d. Hurk en groepen van de paro chiële jeugdbeweging. De harmonie St. Jan en de K.A.J.-drumband begeleid den de pastoor in een feestelijke optocht naar de pa rochiekerk. TALRIJKE CADEAU S Bij het binnentreden van de jubi laris voerde het jongens- en man nenkoor, dat onder leiding stond van de heer v. Boxtel, het meer stemmige „Laudate Dominum" van S. H. Sychon uit. Namens 't feestcomité richtte de heer W. v. d. Mee, staande op het priesterkoor, het woord tot de jubi laris. Hierin bracht hij naar voren dat hij op bijzonder toevallige wijze getuige had mogen zijn van de priesterwijding van pastoor van d. Brekel in 1923 in de kathedrale ba siliek van St. Jan in Den Bosch. De heer v. d. Mee gaf hierna een korte opsomming in welke plaatsen en in welke hoedanigheid pastoor v. d. Brekel in de afgelopen veertig jaar zijn priesterlijke functie heeft vervuld. In 1923 werd hij eerst benoemd tot kapelaan in Woensel, waarna in 1927 zijn benoeming volgde tot eco- noom-professor op het klein semina rie in St. Michielsgestel. Hier bleef hij werkzaam tot 1936, toen hij be noemd werd tot rector aan 't Blin deninstituut in Grave. Op 26 augus tus 1943 tenslotte volgde zijn benoe ming tot pastoor in de parochie H. Clemens, Baardwijk. „Ik voel me niet alleen verheugd, maar tevens huiverig", zo richtte de heer v. d. Mee zich tot de jubilaris, „omdat ik hier sta op een plaats waar nooit door een leek het woord wordt ge voerd. Ik wil allereerst zeggen dat wij u als priester en als mens erg hoog achten". Hij zei dat Brabant er om bekend staat dat het zijn priesters op de juiste wijze weet te eren. De heer v. d. Mee wees op de moeilijke tijd waarin pastoor v. d. Brekel naar Baardwijk was geko men. Hij benadrukte dat de jubila ris, ondanks tal van moeilijke om standigheden, zich spoedig in de parochie had weten in te werken. De heer v. d. Mee zei, dat de paro chie Baardwijk pastoor v. d. Brekel speciaal kent als een trouwe zieken bezoeker. „Wij zijn u dan ook naast gelukwensen, hartelijk dank ver schuldigd voor het medeleven met de parochie in voor- en tegenspoed. Pastoor v. d. Brekel had te ken nen gegeven van de parochje graag een credenstafel te willen ontvan gen met bijbehorende bank. De heer v. d. Mee wees er echter op dat de spontaniteit bij 't geven van geld zó groot was geweest, dat men 't hier bij niet had hoeven te laten. Ter vervanging van het altaar dat in de kerk wordt gebruikt tijdens het opdragen van de gemeenschaps mis, bood de heer v. d. Mee, namens de parochie, ook nog een nieuw al taar aan in de stijl van de credens tafel. Deken dr. B. v. d. Hurk was een van de velen die de jubilerende pastoor tijdens de receptie zondag middag in het Gemeenschapshuis de hand kwam drukken. Er scheen geen eind te komen aan al de goede gaven van de pa rochianen, zodat pastoor v. d. Bre kel, eveneens namens de gehele pa rochie, twee nieuwe koorkappen en twee kazuifels met toebehoren in ontvangst mocht nemen. „Na- aan koop van al deze geschenken, zo be toogde de heer v. d. Mee, „hadden we nog geld over". Hiervoor was 'n smyrna kleed gekocht voor in de hal van de pastorie. Namens de collectanten en de ac- colieten, kon de heer v. d. Mee de jubilaris nog een nieuwe Godslamp aanbieden. Tot slot bracht de voor zitter dank aan de talrijke mensen die maanden achtereen huis aan huis hebben aangebeld om de bij dragen van de parochianen voor de jubilerende pastoor in ontvangst te nemen. Pastoor v. d. Brekel dankte hier na met een enkel woord de aanwe zigen in de kerk, die tot de laatste plaats bezet was en die voor deze gelegenheid met rode anjers en tal van tulpen was versierd. Hij zei dat het hem op geweldige wijze had ge troffen dat hij op zo'n triomfante lijke wijze was ingehaald. Hij bracht bijzonder dank voor de vele ge schenken, waarna hij, omhangen met de nieuwe koorkap, de aanwe zigen met het Allerheiligste zegen de. PLECHTIGE HOOGMIS Zondagmorgen 10 uur droeg de zeereerw. jubilaris in zijn feestelijk en smaakvol versierde parochiekerk een plechtige hoogmis op met assis tentie van zijn beide kapelaans. In een plechtige stoet van familieleden, kerkbestuur, feestcomité en bruid jes werd de jubilaris van de pasto rie naar de geheel gevulde kerk ge leid. Het parochieel zangkoor, dat voor deze gelegenheid tot een uit stekend bezet gemengd mannen- en kinderkoor was geformeerd, voerde op sublieme wijze de „Studenten- Messe" van Antonio Lotti (1667 1740) uit en aan het slot van de dienst het machtige „Laudate Do minum" van S. H. Sychon. Direc teur J. v. Boxtel en zijn zangers, zangertjes en zangeresjes komt voor deze bezielende vertolking en voor de toewijding waarmee een en an der is ingestudeerd, een extra com pliment toe. De jubilaris hield zelf de predica- tie, om op dit hoogtepunt van het feest aan zijn gevoelens van dank baarheid jegens God en zijn paro chianen uiting te kunnen geven. Weet pastoor v. d. Brekel altijd zijn gehoor te boeien door zijn een voudige, heldere betoogtrant, dit maal luisterden zijn parochianen met ontroering naar deze treffende en recht uit het hart komende woorden, waarmee de jubilaris de verhevenheid van het priesterschap trachtte te schetsen. Voor St. Fran- ciscus was een priester een hoger wezen dan een engel. Om als pries ter op aarde Christus plaats in te nemen en met z'n woorden: „Neemt en eet" het grote liefdewonder van het Avondmaal te herhalen, met Christus woorden: „Ik ontsla u van uw zonden' de berouwvolle zondaar weer met God te verzoenen, door 't Doopsel de dopeling te maken tot kind van God, door het Huwelijk sacrament de echtelieden voor God en voor de H. Kerk voor hun leven aan elkaar te verbinden, zieken en stervenden te mogen bijstaan, al deze taken achtte de jubilaris zo groots en verheven, dat eigenlijk geen mens hiervoor waardig genoeg is. Daarom ging de dankbaarheid van de jubilaris allereerst uit naar God, die hem onder veel beteren tot het priesterschap geroepen had. Hij wees er op dat ook de priester maar een mens is met zijn fouten en ge breken, zijn moeilijkheden, zijn vreugde en zorgen en juist daarom kan hij de menselijke zwakheid, de vreugde en het verdriet van ande ren zo goed beseffen en een helper en trooster voor velen zijn. Hij besloot zijn gevoelvolle predi- catie met hartelijke dankwoorden voor zijn naaste medewerkers, zijn beide kapelaans, voor het kerkbe stuur, het feestcomité, de collectan ten, de accolieten, het zangkoor en ten slotte al zijn parochianen voor hun toewijding en financiële opoffe- Pastoor A. F. L. v. <2. Brekel 40 jaar priester ringen, waardoor de inventaris van de kerk weer met enkele fraaie aan winsten 'kan worden verrijkt en aan de jubierende pastoor zo'n on vergetelijk feest kon worden bereid. Hij vroeg aller gebed om Gods zegen over zijn priesterarbeid in de ze parochie. RECEPTIE Om half één 's middags toonde de bevolking de jubilerende pastoor bijzonder genegen te zijn. Ontelbare parochianen sloten zich aan in een lange rij belangstellenden, waarbij velen hun gelukwens vergezeld lie ten gaan van een cadeautje. Ook deken v. d. Hurk liet zich tij dens de receptie niet onbetuigd, evenmin als burgemeester J. Teijs- sen, die met zijn echtgenote pastoor v. d. Brekel kwam feliciteren. Het zijn voor pastoor v. d. Brekel enkele vermoeiende uren geworden, waarbij hij talrijke handen kreeg te drukken: kerkbesturen van de ver schillende parochies, deputaties van verenigingen, waaronder Waalwijks Belang en tal van andere prominen te figuren, niet alleen uit Waalwijk, maar ook van ver over de gemeen tegrenzen heen hebben deze middag een sprekende demonstratie gege ven, die pastoor v. d. Brekel niet onbewogen heeft gelaten. VENDELZWAAIEN Na afloop van de receptie ver schenen de Gildebroeders van St. Ambrosius op het plein voor 't Ge meenschapshuis, om de jubilaris op hun manier een treffende hulde te brengen. De standaardrijder te paard, de keizer, koning, deken, hoofdman en andere bij het gilde behorende functionarissen, met veel gildezilver behangen en een aantal keurig uitgedoste vendeliers, dat al les beschenen door een heerlijke lentezon, vormde een boeiend en 'kleurig schouwspel. Het perfect uit gevoerde vendelzwaaien werd door veel publiek met bewondering gade geslagen. MUZIKALE HULDE Om 5 uur namiddag bracht de harmonie St. Jan, waarvan de jubi laris ere-voorzitter is, een serenade vóór de pastorie, waar pastoor v. d. Brekel met zijn familie en overige gasten deze muzikale hulde in ont vangst nam. Voorzitter J. v. Mierlo onderstreepte hier nog even de ge lukwensen, de hulde en dank van alle parochianen, en de jubilaris sprak op de hem eigen ongekun stelde en vaak humoristische wijze een hartelijk dankwoord. Drie Amerikaanse geleerden zeg gen een manier te hebben gevon den om het radioactieve strontium 90 uit melk te verwijderen. Het ontsmettingsproces zou tegen ge ringe extra kosten per liter melk in bestaande zuivelbedrijven kun nen worden toegepast door calcium fosfaat door besmette melk te men gen en deze vervolgens van elkaar te scheiden, waarbij het calcium negentig procent van het strontium zou hebben geabsorbeerd. dt. Van links naar rechts (staande)v. Helvoirt, reserve; C. Leyten, grens rechter; Th. v. Ravenstein; H. Passier; B. de Peffer; R. de Leur; Fr. Passier; J. Timmermans; trainer Weber. Zittend van links naar rechts: T. v. d. Lee, reserve; H. Leijtens; P. Bak kers; A. Kuijs; A. Eekels; G. v. Dalen en reserve A. Mahieu. R.K.C. maakt niet alleen aanspraak op de kampioenstitel derde klas se, het is nu tevens zeker van een plaats in de tweede klas. De voetbalvereniging R.K.C. werd in augustus 1940 uit de drie be staande r.k. clubs H.E.C., Hercules en W.V.B. opgericht. De naam RKC Rooms Katholieke Combinatie, duidt nog op dit samengaan in 1940. Het eerste jaar wist R.K.C. de tweede plaats in de derde klas te be zetten. Het jaar daarop bracht R.K.C. het reeds zover, dat er een be slissingswedstrijd tegen S.E.T. uit Tilburg gespeeld kon worden, die evenwel met 2—1 door R.K.C. werd verloren. Het volgende seizoen, het derde jaar van het bestaan van R.K.C. dus, werd deze voetbalvereni ging kampioen in de derde klas. Er zat evenwel geen promotie naar de tweede klas aan vast, want tijdens de beslissingswedstrijden tegen R.A.C., W.S.C. en Roosendaal, wist R.K.C. het „slechts" tot een tweede plaats te brengen. Het vierde jaar bracht weer twee beslissingswed strijden met D.E.S.K. uit Kaatsheuvel. Dit leverde geen promotie op voor R.K.C., wel voor D.E.S.K. Twee jaar later leverde het voetbal seizoen voor de R.K.C.-ers weer een kampioenschap op. De beslissings wedstrijden die toen volgden tegen Biervliet, O.DJ.O. en Axel, bezorg den R.K.C. een eerste plaats, met als gevolg een eervolle promotie naar de tweede klas. Ook hier toonden de R.K.C.-ers wat zij waard waren. Het eerste jaar reeds bezetten zij, toen het voetbalseizoen was afgelo pen, een 2de plaats. De twee jaar die daarop volgden, bleef R.K.C. in de middengroepen spelen. Het vierde jaar in de tweede klas betekende voor de R.K.C.-spelers een zwart en droevig jaar: een onherroepelijke degradatie naar de derde klas. Dertien jaar achtereen heeft R.K.C. alles op alles gezet om een kans te maken voor een hernieuwde pro motie naar de tweede klas. Er werden successen behaald, maar nooit zodanig dat er een kampioenschap of promotie in zat. Het jeugd A-elftal bracht het in 1958 tot een plaatsing in de hoofd klasse van de K.N.V.B. jeugdafdeling, waarin tevens Willem II, N.A.C. en NO AD uitkwamen. Na enkele jaren met succes hieraan deelgenomen te hebben, bouwde R.K.C. uit dat jeugdelftal zijn thans bestaand elf tal op. VOORJAARSVERGADERING WAALWIJKS BELANG Vanavond, maandagavond, wordt opnieuw de voorjaarsvergadering van Waalwijks Belang gehouden en wij zouden de leden dan ook wil len aansporen deze vergadering bij te wonen. Wij weten wel dat er zo iets heerst als vergaderingsmoe heid, dat ziet men zelfs bij vak- en amusementsverenigingen, bij Groe ne- en Wit Gele Kruis enz. Toch is het noodzakelijk dat de leden zich daar ook eens een keertje laten zien. Men behoeft dat geringe be zoek niet altijd te zien als een ge brek aan belangstelling hoe zou Waalwijks Belang dan reeds 56 jaar lang kunnen bestaan men kan het integendeel ook beschou wen als een bewijs van tevreden heid over het bestuursbeleid. Maar daarmee kan het bestuur toch niet tevreden zijn. Het is niet opwek kend en stimulerend, als men voor enkele mensen moet uiteenzetten wat het bestuur heeft verricht,, welke plannen er bestaan, terwijl men van diezelfde enkeling slechts kan vernemen welke plannen er onder de leden leven. Daarbij komt dat de agenda zelf belangrijk ge noeg is, en dat men wel eens ern stig mag overwegen, wat een ver eniging als Waalwijks Belang voor onze plaats betekent. Hierbij mag zeer zeker in aanmerking genomen worden dat men elders overal tot stichting over gaat van een vereni ging zoals wij al tientallen jaren kennen. C. H. VAN OLDENBEEK BEGRAVEN Zaterdagmorgen om half elf vond in de parochiekerk van St. Jan Baptist de plechtige uitvaartmis plaats voor de heer C. H. van Ol- denbeek, die in de nacht van woensdag op donderdag, nadat hij woensdag thuis was gekomen van een zakenreis naar Engeland, op 65-jarige leeftijd aan een hartaan val kwam te overlijden. De plechtige mis van requiem werd opgedragen door deken v. d. Hurk, die werd geassisteerd door kapelaan van Gastel en aalmoeze nier Janssen. De absoute na de mis werd verricht door deken van de Hurk, waarna de begrafenis plaats vond op het parochieel kerkhof. Overweldigend was de belang stelling in de kerk en op het kerk hof. Behalve het voltallig personeel van de N.V. van Oldenbeek en Smelt, waarvan de heer van Olden beek mede-oprichter was en direc teur, waren ook talrijke zakenre laties uit binnen- en buitenland naar Waalwijk gekomen om de heer van Oldenbeek naar zijn laat ste rustplaats te begeleiden. Niet zo spectaculair, maar toch zeker niet minder waardig en plech tig dan de viering van het 40-jarig priesterfeest van pastoor v. d. Bre kel in Baardwijk, heeft pastoor Ver biesen in de parochie Besoijen zijn koperen pastoorsfeest gevierd. Dat deze viering minder groots was, is alleszins begrijpelijk, allereerst om dat pastoor Verbiesen nadrukkelijk had gewenst dit feest zoveel moge lijk te beperken tot het onontkoom bare en vervolgens omdat het ka rakter van deze twee jubilea nog al wat uit elkaar ligt. Ook hier werd 's morgens in de parochiekerk om 10 uur een plech tige H. Mis opgedragen. Het paro chieel koor, onder leiding van de heer Fr. Wilmont, dat voor deze ge legenheid versterkt was met het jongenskoor en een koor, gevormd door jongens en meisjes van de la gere school en enkele dames van de congregatie voor gehuwde vrouwen, voerde op voortreffelijke wijze de meerstemmige mis „Cogitationes Cordis" van H: Andriessen uit. Zij werden hiertoe op het orgel bege leid door Chr. van Osch. Tijdens de preek sprak pastoor Verbiesen er zijn vreugde over uit dat dit feest op een dergelijk liturgische wijze gevierd kon worden. Hij bracht dank aan alle parochianen voor de medewerking, die hij gedurende de ze 12% jaar van hen had mogen on dervinden. Middags van 12.30 tot 14.00 uur kwamen ook hier tal van parochia nen pastoor Verbiesen hun geluk wensen aanbieden. Ook verschillen de vooraanstaande figuren uit Waalwijk gaven hier acte de pré- sènce. Met een hartelijk woord van dank, uitgesproken door de vice-voorzitter van de Bond voor Veilig Verkeer af deling Waalwijk, de heer P. Pot, ge richt aan de politie in Waalwijkspe ciaal aan F. H. Marcelishet onder wijzend personeel en allen die verder aan het slagen van het examen heb ben meegewerkt, is voor dit jaar weer een eind gekomen aan het Jeugd- Verkeersexamen in Waalwijk. De heer Pot zei in zijn dankwoord o.m. dat het gehouden verkeersexamen on der de meest jeugdige deelnemers aan het verkeer, de veiligheid op straat en op de wegen zeker ten goede zal komen. Aan het schriftelijk examen dat op 12 maart in 12 scholen werd gehou den, en waarvoor de kinderen waren voorbereid door de heer Marcelis, na men 418 deelnemers - jongens en meisjes - deel, afkomstig uit de 6e klassen van de lagere school en 2 klassen B.L.O. Niet minder dan 74 deelnemers wisten dit examen zonder een enkele fout tot een einde te bren gen. Helaas moesten er 10 deelne- mertjes worden afgewezen, omdat zij meer dan 7 fouten hadden gemaakt. Het rijwielexamen gehouden op 20 en 21 mei, werd afgelegd door 400 deelnemers; 217 deelnemers legden de uitgestippelde route af zonder fouten. Hier moesten 8 deelnemertjes worden afgewezen. De totale uitslag gaf het volgende beeld te zien; 387 kinderen behaalden het diploma, 18 moesten er worden afgewezen. Van al deze examencandidaatjes maakten 49 kinderen noch bij het schriftelijk, noch bij het rijwielexamen een enkele fout. Aan hen werd dan ook het di ploma „met lof" toegekend. De na men van deze 49 laten wij hieronder volgen. Marjan de Wit, Tonnie de Kloe, Edwin Soffner, Fred Vermink, Noor tje van Well, Ria Vugts, Katelijn Pe ters, René Mombers, Anneloes de Jongh, Els Tielen, Gemma Verhoof- stad, Yvonne Weijers, Iedje Rom- bouts, Gonnie van Doornmalen, Pe tra van Dijck, Cia van Zon, Ineke v. Osch, Raymond Verkerk, Kees Horn- man, Henk Mulders, Lambert Hen driks, Nico Leijtens, Bertie Verhagen, Hans Leijtehs, Jan Boom, Hans van Tuijl, Tiny Logtens, Gemma Baren- dregt, Maudy Gunther, Joke van der Sanden, Riet van Genen, Jan Scha pendonk, Hans van Huijgevoort, Balt v. Bavel, Rini Nijssen, Alfred Mort- ko, Tonny Pullens, Johnnie Timmer mans, Mari de Brouwer, Ton Scho- maker, Martien van Herwijnen, Jo- han den Dunnen, Harry Boezer, Jan- nigje Snaterse, Jos de Kort, Toin v. Daal, Gerardus v. d. Hoek, Frank Knepflé, Gerrie Varga. f ZUSTER MARIA HUM ILIA f (Maria Theodora van Delft) Ouderen onder ons zullen zich mo gelijk nog herinneren dat indertijd een viertal dochters van wijlen de heer Theodoras van Delft (dus zusters van onze kunstschilder Theo v. Delft) op jeugdige leeftijd het kloosterleven hebben gekozen en wel in de strenge orde der Penitenten-Recollectipen van de Derde orde van de H. Fran- ciscus te Oirschot. Eén harer, de eerw. overste zuster Maria Humilia, die op 27 augustus 1907 werd geprofest, is 21 mei 1.1., in de ouderdom van 77 jaar in Arras- suai in Brazilië overleden. Waarom wij aan dit feit hier bij zondere aandacht wijden? Omdat deze eenvoudige klooster zuster voor de missionering en ker-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5