wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couratu De wensen der Vakbeweging HET FESTIVAL WAS EEN FESTIJN VLIJMEN Voor zon en zomer i De toestand van Z.H. de Pans verlovingsringen Baby-Paradijs Kinder-Paraaijs Een aardig verlanglijstje UW GELUK UIT DE VERSLAGEN VAN DE DEELNEMERS OVER HET OPTREDEN VAN HET MIME-THEATER. Kampeer-artikelen Badkleding Sportieve Jacks (o.a. in nylon) Herenshorts Damespantalons en shorts Veldbedden Tuinparasols Tuinstoelen én allerlei andere artikelen voor prettige vrije-tijdsbesteding Haarsteeg U belt 2971 speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG VRIJDAG 31 MEI 1963 85e JAARGANG No. 43 De ïcho Vc\n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerii Antoon Tieler. Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Het N.V.V. en de K.A.B. hebben een programma gepubliceerd met wensen voor de komende jaren. Het C.N.V. doet hieraan niet mee. Ge lukkig wordt gezegd dat dit geen eisen zijn voor de eerste vier jaren, maar op langere termijn, naar de omstandigheden. Het lijkt er wel een beetje op, of de vakcentrales willen laten zien, dat er nog wel wat te ver langen valt in tegenstelling tot en ondanks het betoog onlangs door een Eindhovense professor ge houden, maar anderzijds diende toch evenwel met de verlangens van handel en industrie rekening te worden gehouden, anders loopt de industrieële investering en coör dinatie-mogelijkheden gevaar, met alle gevolgen van dien. De belangrijkste punter! van het programma zijn: 1. In de collectieve arbeidsover eenkomsten worden minimumlo nen genoemd. Ondernemingsgewij ze mag van deze minimumlonen naar boven worden afgeweken. Uit een oogpunt van rechtszekerheid voor de werknemers en de conse quenties voor de sociale verzeke ring, dient daarbij als eis te wor den gesteld, dat de hogere lonen met de bonden overeengekomen worden en zij officieel gedeponeerd worden. De invoering zou eerst moeten geschieden nadat enige er varing met het thans geldende nieuwe loonsysteem is opgedaan. 2. Als minimumloon voor onge schoolden zou 'n uurloon van twee gulden moeten worden voorge schreven. Door middel van bedrijfs- taksgewijze structuurwijzigingen van de regelingen van de arbeids voorwaarden moet zoveel mogelijk voorkomen worden, dat deze aan passing het gehele loonniveau in beweging brengt. 3. Een geleidelijke arbeidsver- korting tot ten hoogste 8,5 uur per dag en 42,5 uur per week. 4. Een vakantieverruiming tot drie weken voor volwassenen en vier weken voor jeugdigen. De va kantieduur behoort in Nederland tot de achtergebleven arbeidsvoor waarden, aldus de toelichting. Te overwegen zou zijn collectieve snipperdagen in de periode tussen Kerstmis en Nieuwjaar en op de vrijdag na Hemelvaartsdag in te voeren. 5. Opening van de mogelijkheid de werknemers te laten delen in de voor investeringen ingehouden win sten, teneinde evenwichtige vermo gensverhoudingen tot stand te brengen en ook daarlangs bezits vorming voor de werknemers te bereiken. 6. Verhoging van a.o.w.- en a.w.w.-pensioenen tot 3250.per jaar voor gehuwden resp. weduwen met kinderen en tot 2275.per jaar voor ongehuwden, resp. wedu wen zonder kinderen. Deze verho ging zouden de vakcentrales medio 1963 willen zien ingevoerd. 7. Verbetering van de kinderbij- slagvoorzjening in het bijzonder voor de laagst betaalden. 8. De in de werkloosheidswet geregelde voorziening dient zo spoedig mogelijk te worden uitge breid met onder meer a. afschaffing van de loongrens zo dat alle loontrekkenden onder de a.w.w. komen te vallen; b. verlenging van de uitkerings duur der werkloosheidsverzeke ring; c. opneming onder de a.w.w. van de werknemers, die een scho lingscursus volgen op een regio nale werkplaats en die zijn te werkgesteld in g.s.w.-verband. 9. Afschaffing van het werkne mersaandeel in de premie voor de sociale arbeidsverzekeringen (werkloosheidswet, ziektewet en de wet op de arbeidsongeschiktheid). De opsplitsing van de premie in een werkgevers- en werknemers- andeel dient als kostbaar en kunst matig te worden aangemerkt. 10. De nieuwe ziekenfondsenwet dient een ontwikkeling naar een beperkte verplichte volksverzeke ring mogelijk te maken. 11. Verbetering van de salarië ring van jeugdige beambten in die zin, dat zij op huwbare leeftijd een zodanig salaris verdienen om een gezin te kunnen vormen. 12. Verruiming van de onder wijsmogelijkheden o.a. door koste loos onderwijs, ook na het volbren gen van de leerplicht, verlenging van de leerplicht tot 16 jaar, alge meen vormend en op het vak ge richt onderwijs van jeugdige werk nemers in ieder geval voor de eer ste twee werkjaren tenminste ge durende één dag per week met be houd van loon in bedrijfstijd. 13. Spoedig een regeling van het stakingsrecht. De eerste verant woordelijkheid voor de georgani seerde staking zou moeten berusten bij de vakbeweging. 14. Een evenwichtige samen stelling van de structuur der belas- a. een vermogensaanwas-belasting, tingheffing. Dë vakcentrales be pleiten in de persoonlijke sfeer, in het bijzónder op speculatiewinsten; b. een progressie in het tarief van de vermogensbelasting; c. een herziening van de tarief- schaal der inkomstenbelasting, met name verhoging van het eindpunt, verhoging van de grens der belastingplicht, af zwakking van de progressie der middengroepen, verhoging van de vrijstelling voor neveninkom sten; d. een verhoging van de in de suc cessiewet genoemde vrijstellin gen met name voor de door het het bedrijfsleven getrofen wedu wen- en wezenvoorzieningen, zo dat gelijkstelling met de over- heidspensioenen wordt verkre gen; e. een gedifferentieerde versterking der progressie in de successie rechten naar oorsprong van het vermogen verwantschapsgraad en vermogenspositie van de erf genaam; f. afschafing van de personele be lasting. 15. Afsteming van de bouwbe- hoefte op de produktiecapaciteit met een grotere prioriteit voor de gesubsidieerde woningbouw be heersing van de bouwprijzen en 'n kwaliteitsverbetering van de te bouwen woningen, welke door de subsidiepolitiek mogelijk gemaakt zou mieten worden. ook hun leven zouden kunnen ver rijken. Musea, theaters en schouw burgen worden niet alleen gebouwd voor intellectuelen, ook de werken de mens moet leren hiervan te ge nieten. Dertien jongens van de levens school, en acht meisjes van de Ma ter Amabilisschool uit Waalwijk, hebben deelgenomen aan het festi val voor de werkende jeugd te Til burg. Voor de meesten van hen was het meer een avontuur dan een be wuste keuze om zich zelf te verdie pen in de kunst. Er is weinig be hoefte bij de werkende jeugd naar kuituur: „Dat is goed voor heren in jacket en dames in het lang, met stijve, zwaarwichtige gezichten. „Wat een boer niet kent, eet hij niet", zegt een Nederlandse zegwij ze, netjes uitgedrukt. Zo is het ook met de werkende jeugd. Zij voelt f WW W w WW'WW wwwwwwww Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT. WAALWIJK J y Marino, en speelde „De Neder landse Comedie" de klucht „Nu noch" Kunstenaars werden in hun atelier bezocht, en ook tentoonstelling-be zoek stond op het programma. Het is teveel om allemaal te vertellen. Trouwens wat zullen al die namen de „thuisblijvers" zeggen. U had er bij moeten zijn, dan zou het ook voor U duidelijk zijn geweest hoe heerlijk het was, deelnemer te zijn aan dit festival. Dat de Mater Amabilisschool en de levensschool de deelname aan een dergelijk festival onder hun deelnemers van de school zoveel mogelijk stimuleren, is vanzelfspre kend. De gelegenheid voor deze jeugd, om in contact te komen met de scliooheid van de kunst zijn zo beperkt, dat zij achteloos voorbij gaan aan al die kunstuitingen, die „Er waren programmapun ten die moeilijk te begrijpen waren, maar over het algemeen was het een boeiend program ma, vooral het solo-optreden van Jan Brink was groots." OVER DE GESPREKKEN MET DE KUNSTENAARS: „De gesprekken waren heel interessant voor diegenen, die er' iets van wilden opsteken. Jammer genoeg waren er altijd nog jongens en meisjes die op een minder prettige manier lie ten merken dat zij er niets om gaven." OVER DE SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING IN DE SCHOUWBURG „Wat een geklieder, het 1 lijkt ïvel een rekwisiete-kamer ik snap niet dat zè zulke din gen laten zien. Zijn dat nou 1 moderne schilderijen? Ik vond het waardeloos." OVER HET BRABANTS ORKEST ,,'s Avonds kregen we een uitvoering van het Brabants Orkest. Het programma bevat te o.m. de tweede symfonie van Beethoven'n vioolconcert van Mendelssohn en de Noten krakers-suite" van Tsjaikows- ki. Dit programma was ook weer aangepast aan 't publiek. De Notenkrakers-suitevond iedereen prachtig. Er waren jongens en meisjes die vertel den dat ze deze avond gingen slapenmaar na afloop eerlijk bekenden, dat zij het ook mooi hadden gevonden." OVER HET NEDERLANDS KLAS-THEATER „Dit was de top-avond voor mij. Het was een fantastische uitvoering. Het applaus was overweldigend. En toen wij daarna zelf nog konden dan sen in de foyer van de Schouwburg, met het orkestje van de „Moonliners"was de avond helemaal af." Hoewel op het ogenblik dat wij dit schrijven de toestand van Z.H. de Paus, Johannes XXIII, weer een lichte verbetering vertoond, blijft de ze toch zeei; zorgwekkend en zijn de doktoren begonnen met het uitgeven van bulletins. In de loop van de dag volgden weer nog andere mededelingen, die het beetje hoop op een definitief herstel, waaraan men zich nog pro beert vast te klampen, allengs deden verschrompelen. Eerst een nieuw spoedconsult aan het ziekbed, dit maal tussen alle drie de behandelen de dokters en een paar uur later een medisch bulletin, dat voor het eerst de ware aard van de kwaal van de Paus onthulde een tumor in de maagstreek. „Gods wil geschiedde", heeft de lijdende Paus tegen zijn staatssecretaris gezegd. Maar in de late avond ging het de Paus weer iets beter. Maar in elk geval is het zo, dat menselijkerwijze herstel uitgesloten is en de hoge zieke nog slechts da gen, misschien weken te leven heeft. Van alle zijden komen talrijke blij ken van deelneming. het gemis aan kuituur en kunst niet erg, omdat zij niet weet, wat zij mist. Toch kan kuituur en kunst de mens verrijken, hen gelukkiger ma ken. Daarom is het een zeer lof waardig idlae geweest Van Wim Bary, directeur van de stads schouwburg te Tilburg, die voor de ze groepering jeugd, n.l. de wer kende jeugd, die nog nimmer met deze zaken hebben kennis gemaakt, en hun bevattingsvermogen. De meisjes en de jongens hebben het beleefd als een roes. Hetwas voor hen 'n onwerkelijke werkelijkheid. Zij zijn vele ervaringen rijker ge worden. Het festival heeft hen echt iets gedaan. De reacties na het fes tival bewijzen dit. De gesprekken met kunstenaars met de deelnemers waren interessant, en soms fel. Ge lukkig waren de deelnemers het er gelukkig niet altijd mee eens. Zij hebben een eigen mening, die zij niet onder stoelen of banken steekt. Maar men vond elkaar. Er groeide begrip voor de kunstenaar en zijn kunst. De voorstellingen waren evenzo- vele ondekkingstochten. Het mime- theater onder leiding van J Bronk opende het festival. De tweede dag bracht „De Nederlandse Comedie" het blijspel van Shakespear „Wat U maar wilt" Verder gaf „Het Bra bants orkest" een concert met als gastdirigent Jan Out, en als solist de Franse violist Pierre Jetteur. 't Nederlandse Danstheater bracht een gevarieerd programma. En tij dens de slotbijeenkomst danste het Spaans- dans- Ensemble: Antonia Prinses Irene in gesprek met enige deelnemers. Henny Verdijk van de Mater Amabilisschool was een van de uitverkorene. U ziet haar hier op de foto. Ook Peter de Peffer van de Levensschool, nam deel aan het gesprek. Op zijn kuif na, gaat hij schuil achter de dames op de voorgrond. MAANDVERGADERING Zondag maandvergadering van het Kruis booggezelschap Rozenjacht in café Gevers. Aanvang 7 uur. Belangrijke agenda: deelna me concoursen, enz. EINDELIJK GEPAKT Op de Vliedberg waren de bewoners j.l. woensdag verheugd, toen bekend werd, dat de persoon die op vele plaatsen voor de ra men kwam loeren (hij klom zelfs op het bordes om in de slaapkamers te loeren) was gepakt. Dinsdagavond werd het hem nood lottig; toen hij had bekeken dat een vrouw alleen thuis was, sloop hij binnen en over meesterde de vrouw. Toen kwam juist de man thuis, die hem geducht toetakelde en de politie waarschuwde, die hem insloot. Voor de Vliedberg-bewoners een gerust stelling. P.V. DE REISDUIF Uitslag wedvlucht vanaf Creil C v Vugt en zn. 1, 21; P Diepstraten 2; B v Esdonk 3, 14, 17; P Vermeulen 4, 12, 20, 22; W v Ravenstein 5, 10, 13; Th v Overdijk 6, 15; Gvd Wiel 7; J v d Heu vel 8, 9, 16; Nic v Dal 11; Jos Kuijs 18; P v Dal 19. Extra prijs Gvd Wiel. WEDVLUCHT DE ZWALUW Zondag hield de P.V. De Zwaluw een Stationsstr. 51 a, Waalwijk, Tel. 04160-3350 wedvlucht vanuit Noyon Fr., afstand 283V2 km, los 7 uur, eerste duif 11-31-25, laatste prijswinnende duif 11-58-25; uitslag als volgt: H Pelders 1, 21, 33; C v Heivoort 2, 4, 11, 14, 19, 24, 32; K Kivit 3, 13, 48; Gebr v Bladel 5, 29, 45; Th v Bokhoven 6, 17, 42; H v Beijnen 7; Th Stupers 8; L Klerks 9, 40, 41; J v d Dungen 10, 37; M Herman 12, 18; Chr v Esch 15, 30; M Li- bregts 16, 20, 34, 38; H C de Laat-Parijs 19, 46; M v Heeswijk 22; K v d Wiel 23; M Nicols 25, 28, 39, 44; R v EEsdonk 26, 35; J v Engelen 27, 43; Gebr de Vaan 31; F v Uden 36; J Oosterwaal 47; H Maas 49; J de Vaan 50. Zondag 2 juni wedvlucht vanuit Creil Fr. afstand 333 km; inkorven vrijdagavond van 7 tot 8 uur. VOETBAL Vlijmense Boys 1 - Berghem Sport BILJARTEN Op 21, 22, 23, 29 en 30 juni a.s. zal in café W. v. d. Loo weer het jaarlijks invita- tietournooi plaats hebben om de fraaie Sparcoupe. Om deze trofee, die door de Spar-centrale beschikbaar is gesteld, werd vorig jaar fel gestreden en het was onze dorpsgenoot P. v. d. Loo die er beslag op wist te leggen. Dit jaar nemen de volgende hoofdklasse-spelers aan dit tournooi deel: A. Treuren en P. v. d. Loo van DES alhier; P. van Cromvoirt en H. Maas van BSV Waalwijk, Chr. Doomernik en Sjé Bergmans van Hart van Brabant en J. Suis- kens van Overhand, allen 's-Bosch en H. de Werdt van Schutterhof Vught. Gezien de kracht van de spelers staat de biljartkenners weer een spannend tournooi te wachten. Zondag spelen de Vlijmense Boys haar laatste competitiewedstrijd tegen Berghem Sport uit Berghem, die eveneens hun laatste wedstrijd spelen en om de spanning wat te verhogen is voor beide clubs de wedstrijd van groot belang, want wie verliest heeft grote kans om naar de 4e klas af te zak ken. Berghem en Vlijmen hebben beide evenveel verlies- als winstpunten en ook nog RKDVC Drunen en RKJVV 's-Bosch. Dus nog volop spanning, want een van deze vier clubs degradeert. Dus Boys, zondag moet er winst behaald worden om 3e klasser te blijven. Het kan dus zondag in Vlijmen spannend worden. Supporters, zeker zondag in grote getale present om uw favorieten aan te moedigen, want dit zal nodig zijn. VOLLEYBAL De Vlijmense Volleybalclub Ever Ready nam deel aan het Volleybaltournooi van VJC. Ever Ready was in grote vorm en werd winnaar Heren Poule A. Ever Ready 2 werd 7e in Heren Poule B. INSCHRIJVING STAMBOEK Bij een gehouden stamboekkeuring van het Ned. Rundvee-Stamboek, werden van de Haarsteegse fokkers de volgende runde ren ingeschreven: Nolda van M Pulles; Ri ka 5 van M Branten-v Son; Mela 5 van A v d Brandt; Greetje 1 en Anneke van gebr. v d Brandt; Quintje 2 van G Kok; Arene 4 en Corry 3 van mej. M v Heeswijk; Irene 11' en 12 en Mientje van M v d Brandt; Grietje 10 van J Pulles-v Falier; Beatrix 6 en 7 van H v Bijnen en Joke 10 en Gonda 18 van P Buys. SUCCESSEN RKJB. De leden van de sportclub van de RKJB die. verleden zondag in Herpt deelnamen aan de kringsportdag van de RKJB distr. 's-Bosch, hebben daar verschillende succes sen weten te behalen. Zo bezetten zij in 't alg. klassement A de 2e plaats. L. Vugts won 't nummer 800 m hardlopen en H. v. Oyen werd op 't nummer 1500 m 3e. Bij 't nummer vrije oefening werd Haarsteeg 2e en bij piramidebouw 3e. Fraaie succes sen dus van deze jeugdige athleten. en het wordt besteld. ff Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken TAFELTENNIS Op le Pinksterdag organiseert de tafel tennisclub Victoria '51 in café J. van Oyen weer de jaarlijkse open-tafeltenniskampi oenschappen met als inzet het kampioen schap van Haarsteeg. Aan deze wedstrij den kan worden deelgenomen door alle jongelui, zowel dames als heren. HULDIGING KAMPIOENSELFTAL Zaterdagavond viel het 2e elftal van Haarsteeg, dat kampioen werd van de 2e klas B van de Brab. Voetbalbond, in café v. d. Lee een hartelijke huldiging ten deel. Eerst werd aangezeten aan een welvoor ziene koffietafel, die door het bestuur aan dit kranige elftal werd aangeboden. Hierna was het de voorzitter de heer J. v. Beurden, die namens bestuur en leden de kampioenen op de meest hartelijke wijze feliciteerde met de behaalde titel. Spr. schetste het verloop van de competitie en liet uitkomen dat de reserves steeds de toon hebben aangegeven. Hij prees de teamgeest, die veel tot het succes bijdroeg. Verder hoopte de voorz., dat ook de promotiewedstrijden tot een goed einde zullen worden gebracht en wenste hun bij voorbaat veel succes. Ook de spelers van het le elftal lieten zich niet onbetuigd en een deputatie was aanwezig bij de huldiging. Het was aan voerder Wim Walk die namens het le elftal de reserves letterlijk en figuurlijk in de bloemen zette. Hierna bleef men nog lang in de beste stemming bijeen. BW 4 - HAARSTEEG 2 4-1 De Haarsteeg-reserves die vorige week Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Telefoon 32909

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13