wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Pinkstergedachten „Waalwijks Belang" brengt uitstekend verzorgd zomerprogramma van MierÈo Ontmoedigende belangstelling tijdens voorjaarsvergadering Belgisch elftal komt in Waalwijk voetballen REGENJASSEN Vaticaan en Hongarije? „Meer dan triest" Bestuursverkiezing Zomerfeesten 1963 GROTE COLLECTIE V a. 49.75 Pluim op de hoed Gids van Waalwijk Kritiek op streekorgaan VRIJDAG 31 MEI 1963 85e JAARGANG No. 43 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement. 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Geen betere voorbereiding is er op de grote christe lijke feestdagen dan het lezen van de Heilige Schrift, dan te trachten de eeuwige wijsheid te bevroeden, die schuilt in de woorden van de Goddelijke Zalig maker, zoals Zijn apostelen die hebben opgetekend, opdat zij tot troost, tot steun en verheugenis zouden zijn voor de mensheid van al de komende eeuwen. Ons bezinnend op de hoogtijdag van Pinksteren, lezen wij in het eerste hoofdstuk van de Handelingen der Apostelen hoe Jezus tot Zijn leerlingen zegt: „Ge zult de kracht ohtvangen van de Heilige Geest, die over U zal neerkomen, en ge zult Mijn getuigen zijn in Jeruzalem en in geheel Judea en Samaria en tot de verste grenzen der aarde In het veertiende hoofdstuk van het Johannes-Evan- gelie lezen we Christus' woorden: „Ik zal de Vader vragen en Hij zal U een andere Helper geven, die in eeuwigheid met U blijft, de Geest van Waarheid, die de wereld niet kan ontvangen omdat zij Hem niet ziet en niet kent. Maar gij kent Hem wel, omdat Hij bij U zal blijven en in U zal zijn. Ik zal U niet als wezen achterlaten Wat een heerlijke blijde zekerheid kunnen ons de woorden van Christus geven: „Ik zal U niet als wezen achterlaten Maar ook, wat een geweldige verantwoordelijkheid leggen zij op onze menselijke zwakke schouders: „Gij zult Mijn getuigen zijn tot aan de verste grenzen der aarde Beide woorden van Christus mogen we echter niet los van elkaar zien, want waar Hij u en mij, ieder die in Hem ge looft en die dat geloof belijdt, een geweldige taak opdraagt, geeft Hij ons ook de kracht, de wijsheid en de genade, die taak te vol brengen, zoals Hij Zijn eerste apostelen begiftigde met de grote gave van het geloof, dat alles vermag: In Mijn naam, zegt Christus immers, zullen zij dui velen uitbannen; ze zullen nieuwe talen spreken, ze zullen slangen in de hand kunnen nemen en als zij dodelijk vergif drinken, zal het hun niet deren; zie ken zullen zij de hand opleggen en zij zullen beter worden Het was de H. Geest, in hen gekomen op het Pink sterfeest, die hen tot getuigen maakte voor Christus, de Geest met Zijn zeven gaven van wijsheid en ver stand, van raad en sterkte, van wetenschap en gods vrucht en vreze des Heren. En zij die eerst benauwd en beangst bijeen scholen in het Jeruzalemse huis, zij gingen de straat op én luid verkondigden zij de mensen „de wonderwerken van God", en de mensen waren verbaasd dat deze Galli- leërs, eenvoudige vissers, ieder van hen aanspraken in de taal van zijn land, zoals alle mensen van alle eeuwen na hen verbaasd waren en zullen zijn wan neer zij vernemen hoe enkele ongeletterde arbeiders uit het Joodse land de wereld hebben veroverd voor Christus, hoe zij preekten op de Areopaag en discus sieerden met de Griekse wijsgeren, hoe zij naar Rome trokken en „de Hoofdstad der wereld" wonnen voor Christus en maakten tot het brandpunt van vele eeu wen christendom. Het was de kracht van de H. Geest, het was het ge loof in Hem, het was Zijn heilig vuur en Zijn heilig enthousiasme. „En gij, gij zult Mijn getuigen zijn Twintig eeuwen zijn nadien verlopen, het is misschien nog slechts een klein fragmentje van de leeftijd der aarde, we weten dat niet Christus zegt: Het is Uw zaak niet tijden en uren te weten die de Vader krachtens Zijn eigen macht heeft vastgesteld maar in die twintig eeuwen christendom is er ontzettend veel gebeurd en ontzettend veel ver anderd, veel is er ver nieuwd en verouderd, maar altijd nieuw blij ven Christus' woorden en altijd nieuw blijft Zijn opdracht: Gij zult Mijn getuigen zijnen altijd nieuw en altijd jong ook blijft de kracht van de Helper, van de Heilige Geest, die ons in staat stelt die opdracht uit te voeren. We leven in een tijd van grootse en ontstellende evo luties, in een tijd waarin een ongekende energie door de mens wordt opgewekt, we leven in een tijd die vooruitsnelt, duizelingwekkend, waarin de materie de mens nooit gedachte-mogelijkheden biedt. Het is de eeuw van de mens, de machtige en geniale ontdekker van de mogelijkheden der materie, de be heerser der materie. En toch, zo er ooit een tijd is geweest waarin de mens behoefte had aan de kracht van de H. Geest, aan het enthousiasme en de energie die Hij alleen kan geven, dan is het deze tijd met zijn louter op de stof gerichte energie, met zijn louter aards enthousiasme. Goed is het de mens te zien als heerser over de krach ten van de natuur, maar oneindig veel beter is b»k de mens in deze tijd met zijn prachtige mogelijk heden te zien als de uitvoerder van de Goddelijke opdracht, als de getuige van Jezus Christus; de mens in alles wat hij wist te bereiken, te mogen zien als de verheerlijker van God. We zijn nog ver af van dat ideaal, dat toch ook weer zo heel dicht in ons bereik ligt. Ik zal U niet als wezen achterlaten, zegt Christus; Hij laat ons niet alleen met de opdracht die Hij ons meegaf, ons ondanks alles erg zwakke en erg afhan kelijke mensen met die geweldige taak: getuigen te zijn voor Hem. Hij zond ons de Helper, de Vertrooster, de Heilige Geest; bidden wij op het Pinksterfeest, dat wij gaan vieren, de H. Geest om het goddelijke enthousiasme en de goddelijke energie, opdat wij ware getuigen mogen zijn „tot aan de verste grenzen der aarde", tot in de verste mogelijkheden van de stof. Opdat het aanschijn der aarde vernieuwd moge wor den De voorjaarsvergadering van Waalwijks Belang maandagavond in de achterzaal van hotel Verwiel, is voor het bestuur een deprimerende aangelegenheid geworden. In totaal vier leden hadden de tijd en moeite genomen deze vergadering, die door het bestuur was belegd, bij te wonen. Dit valt des te meer te betreuren, omdat van de zijde van Waalwijks Belang voor het komende seizoen kosten noch in spanning zijn gespaard om enkele aantrekkelijke evenementen te or ganiseren ten genoegen van de GEHELE Waalwijkse bevolking. Het is daarom zo onbegrijpelijk dat diezelfde Waalwijkse bevolking zo weinig belangstelling toont voor de werkzaamheden van deze ver eniging. In totaal waren door de secretaris, de heer A. Tielen, 758 uitnodi gingen voor deze vergadering uitgeschreven. Hieronder waren 458 uitnodigingen aan niet-leden, met het verzoek om middels deze ver gadering eens kennis te komen maken met „Waalwijks Belang". De reactie, zoals die zich maandagavond presenteerde, moet voor 't be stuur dan ook een diepe teleurstelling zijn geworden. De heer J. de Kort, voorzitter van Waalwijks Belang' stak zijn mening dan ook niet onder stoelen of ban ken. „Ik vind 't zonder meer triest" zo betoogde hij. De heer de Kort meende evenwel de vergadering ge woon door te moeten laten gaan en er verder weinig woorden over vuil te maken. Uit de notulen van de najaars vergadering bleek nog eens dat ook toen de belangstelling minimaal ge noemd moest worden. Tijdens die vergadering had de heer de Kort reeds als zijn mening te kennen ge geven dat allen, die belang hebben bij wat er in Waalwijks Belang om gaat, aanwezig hadden moeten zijn, waarbij hij speciaal doelde op de middenstand en de deputaties van de verschillende Waalwijkse vereni gingen. Toen ook werd door de heer de Kort opgemerkt, dat het bestuur zich ernstig zou beraden wat er ge daan moest worden in de toekomst, wanneer de belangstelling van' de Waalwijkse bevolking niet toe zou nemen. De hoop die werd uit gesproken, dat de voorjaarsvergade ring misschien beter bezocht zou worden, is allerminst bewaarheid geworden. In het jaarverslag, voorgelezen door de secretaris, kwam tot uiting dat het aantal leden iets was terug gelopen. De heer Tielen kon mee delen dat de kindercarnaval 1963 een groot succes was geworden. Het ligt in de bedoeling voor dit kinder feest, dat op initiatief van Waal wijks Belang tot stand is kunnen komen, een vast comité te formeren. Ook de zomerfeesten die het vorig jaar door Waalwijks Belang werden georganiseerd, mochten zich verheu gen in een overweldigende belang stelling. Hoogtepunten hierbij waren de interland motor-voetbalwedstrijd en de Taptoe Waalwijk 1962. Het bestuur van Waalwijks Belang gaf het afgelopen verenigingsjaar weer talrijke keren acte de présence bij jubilea en begrafenissen, waaronder de begrafenis van de familie Trim- bach, eind vorig jaar. Door toedoen van Waalwijks Be lang of op initiatief van deze ver eniging, konden het vorig jaar weer tal van aantrekkelijke gebeurtenis sen plaats vinden. Een schaduwzijde werd in het jaarverslag genoemd de geringe activiteit die door de le den zelf aan de dag wordt gelegd. Bij de bestuursverkiezing waren de heren J. de Kort en P. v. Hees been aftredend. Beide leden hadden zich voor herbenoeming herkiesbaar gesteld. Door het vertrek van de heer N. Vlaar, die per 1 januari tot burgemeester van Didam is be noemd, ontstond er achter de be stuurstafel een vacature. De heer de Kort suggereerde om in plaats van de heer Vlaar iemand uit Baardwijk te benoemen, omdat sedert geruime tijd niemand uit dit stadsdeel zit ting heeft gehad in het bestuur van Waalwijks Belang. De heer de Kort vroeg zich af, of het eigenlijk wel nut had aan de stemming te begin nen, om dat zo weinig leden aan wezig waren. Om niet een jaar lang met deze vacature te blijven zitten, werd besloten de verkiezing gewoon door te laten gaan. Er werden in totaal 10 stemmen uitgebracht (4 aanwezigen en 6 be stuursleden), waarvan 9 op de heer J. de Kort (1 blanco), 9 op de heer v. Heesbeen (1 blanco) en 10 op de heer A. Pullens. De heer Pullens kon deze verga dering niet bijwonen, omdat hij als lid van het feestcomité t.g.v. het 40- jarig priesterfeest van pastoor v. d. Brekel, bezigheden in Baardwijk had. Alvorens de heer de Kort over ging tot het doen van mededelingen omtrent de te houden zomerfeesten, merkte hij nog op dat het bestuur van Waalwijks Belang liever gezien had dat tijdens de gildefeesten, ter gelegenheid waarvan Waalwijks Be lang het Gilde St. Crispinus en St. Crispinianus een vuurwerk had aan geboden, een landjuweel georgani seerd was. Uit het contact dat het bestuur van de vereniging met het Gilde heeft gehad, kwam vast te staan dat het bestuur van het gilde opzettelijk had afgezien van een landjuweel, in verband met de tal rijke werkzaamheden die in de toen nog beschikbare korte tijd niet meer te realiseren waren en tevens om reden van de financiële consequen ties die er aan verbonden waren. Door het bestuur is er toen op aan gedrongen om, waneer zich weer 'n gelegenheid voor zou doen, in sa menwerking met de gemeente en 't bestuur van Waalwijks Belang, eer der met de voorbereidende werk zaamheden te beginnen. De heer de Kort wees op het feit dat het ieder jaar opnieuw moeilijk was om een evenement te organise ren dat inslaat. Het ligt nu in de bedoeling om op zaterdag 15 juni 's avonds om half zeven een voetbal wedstrijd te organiseren, waarin dit alles met toestemming van de K.N.V.B. een Langstraats elftal zal uitkomen tegen „Eendracht Aaist" uit Aalst. Dit Langstraats elf tal zal worden samengesteld uit de beste spelers van de voetbalvereni gingen: W.S.C., R.K.C., Baardwijk, R.W.B., Veerse Boys, Raamsdonk, DESK, Uno Animo, Berndijk, R.K. D.V.C., Vlijmense Boys, S.S.C. '55 en N.E.O. Op een betreffende vergadering is reeds afgesproken dat iedere voet balvereniging de namen van zijn 3 beste voetballers, in volgorde van sterkte, zal insturen, waaruit dan 'n keus kan worden gemaakt. Het Belgische elftal „Eendracht Aalst" speelt in de 2e Nationale Di visie, hetgeen neerkomt op de sterk te van een club die in de Eerste Di visie in ons land speelt. De wed strijd zal muzikaal worden opge luisterd door de harmonie van Ivo van Harens Schoenfabrieken N.V. Omdat aan deze organisatie nogal wat kosten zijn verbonden, heeft 't bestuur van Waalwijks Belang ge meend een entree van 1.— te moe ten heffen. Militairen en kinderen genieten een reductie van 50%. De wedstrijd wordt gespeeld op het W.S.C.-terrein, omdat men hier de beschikking heeft over tribunes. De Taptoe Waalwijk 1963 zal dit jaar enkele maanden eerder worden gehouden dan in de voorafgaande jaren. Dit naar aanleiding van sug gesties die tijdens de vorige najaars vergadering zijn gedaan door de le den. De heer de Kort merkte op, dat aanvankelijk de vakantie een grote handicap vormde. Na enkele besprekingen met de deelnemende verenigingen, bleek evenwel dat al len graag ook dit jaar weer hun medewerking wilden verlenen aan dit muziekfestijn. Aan de Taptoe zullen deelnemen: harmonie St. Crispijn, harmonie St. Jan, K.A.J.- drumband, Jeugd-drumband „Ons Genoegen", de drumband van OWS en de gymnastiekvereniging K. en V. De Taptoe die 29 juni 's avonds om negen uur op het Vredesplein wordt gehouden, staat onder leiding van de heer Gerrits. Het ligt bovendien in de bedoeling het komend najaar een tentoonstel ling te houden van oud- en nieuw Waalwijk. De heer Kobben zal het gedeelte Nieuw-Waal wijk verzorgen, terwijl de heer G. Couwenberg Oud-Waal wijk voor zijn rekening zal nemen. Ondanks pogingen die in het werk zijn gesteld, was het niet mogelijk deze tentoonstelling in het voorjaar te realiseren. Contacten die zijn opgenomen met de schilder Charles Eijk i.v.m. een te houden schilderijententoonstel ling, hebben tot op heden weinig resultaat opgeleverd. Getracht zal worden of er een expositie te ver wezenlijken valt van de overleden kunstschilder Witjens, van wie een tentoonstelling in Bern is gehouden. Het uitstapje van de bejaarden uit Waalwijk zal op dinsdag 18 juni zijn beslag krijgen. Dat deze trip voor de vijftiende maal na de oorlog wordt gehouden, noemde de heer de Kort wel een teken dat dit initiatief van Waalwijks Belang eertijds goed is ingeslagen. Kleren maken de man Mannen kopen bij Nieuwe modellen en kleuren EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Graiestraat 192 Tel. 2507 De heer de Kort stak een pluim op de hoed van de heer Brouwer voor diens activiteiten in het kader van de jeugdcarnaval 1963. De voor zitter voegde hier echter aan toe, dat het niet in de bedoeling ligt dat Waalwijks Belang het komend jaar de carnavalsviering gaat organise ren. Wel wilde het bestuur, volgens de heer de Kort, activeren en sti muleren waar dat nodig mocht zijn. Naar aanleiding hiervan kon de heer Brouwer meedelen dat op 11 - 11 van dit jaar in zaal Jan de Nijs een carnavalsbal zal worden gehou den. Vervolgens ligt het in de be doeling om in de verschillende wij ken van Waalwijk werkgroepen te formeren, die de carnavalsviering 1964 kunnen activeren. Het volgen de jaar wil men tevens een echte prins-carnaval binnen de muren van Waalwijk hebben, om op deze ma nier de „open carnavalsviering" te stimuleren. De heer Brouwer bracht tevens naar voren dat tijdens de carnavalsviering dit jaar van ver schillende zijden toezeggingen wa ren gedaan financiële steun te zul len geven aan het comité Kinder carnaval 1963. „Helaas", zo betoog de hij, „hebben wij nooit meer iets van deze mensen vernomen." Hij sprak de hoop uit dat zij, die deze beloften indertijd gedaan hebben, deze alsnog zouden nakomen, zodat het nadelig saldo, waarmee het co mité nu blijft zitten, kan worden weggewerkt. De heer Brouwer richtte tevens het verzoek aan het bestuur van Waalwijks Belang om een afgevaardigde van het bestuur aanwezig te laten zijn tijdens de vergaderingen van het comité Kin dercarnaval. De heer de Kort zei de heer Brouwer toe, dat het bestuur in deze alle medewerking zal ver lenen. Uit besprekingen die door het be stuur van de vereniging met de middenstand is gehouden, is geble ken dat de middenstand meer voelt voor een meer uitgebreide gids over Waalwijk dan een eenvoudige fol der. Deze gids zal worden aangebo den aan al de nieuw komenden in Waalwijk. De heer de Kort wees er de aanwezigen evenwel op, dat deze gids tal van financiële voorberei dingen vergt. Hij sprak de hoop uit dat het bestuur hier in de volgende najaarsvergadering, meer concrete re mededelingen over zou kunnen doen. Hij zei verder, dat in het bestuur de mogelijkheid besproken was of er geen kans bestaat, dat Oiympia's Tour het volgend jaar een finish en start in Waalwijk houdt. Het be stuur wil hierover contact opnemen met de N.W.U. De heer Brouwer meende, dat aan de realisering hier van wel te veel bezwaren voor Waalwijk zouden kleven. „Boven dien", zo deelde de heer Brouwer mee, zijn hieraan tal van financiële consequenties verbonden." Hij dacht dat het eenvoudiger zou zijn om in Waalwijk een soort wandelfestijn te organiseren. Het bestuur van Waal wijks Belang was evenwel de me ning toegedaan, dat dit niet op het terrein van Waalwijks Belang ligt, maar dat hier meer een taak ligt weggelegd voor de plaatselijke wan delsportvereniging. Eenzelfde oor deel had het bestuur over het or ganiseren van een bloem- en plan- ten-wedstrijd. Zowel van achter de bestuurstafel als van de zijde van de aanwezigen werd kritiek gehoord ten aanzien van het streek V.V.V. in Tilburg, in 't bijzonder over het streek-orgaan dat door dit V.V.V. wordt uitgege ven. Zowel het bestuur als de léden waren de mening toegedaan dat er te weinig aandacht wordt besteed aan Waalwijk, doordat dit orgaan teveel georiënteerd is op Tilburg. Ondanks een onderhoud dat het be stuur hierover met de directeur van het streek V.V.V. heeft gehad, is hierin nog niet veel verandering ge komen. De heer de Kort toonde zich helemaal ontstemd nadat hij verno men had dat enkele leden sedert maanden dit orgaan niet meer ont vangen, ondanks het feit dat het bestuur van Waalwijks Belang voor ieder lid per jaar 1.00 moet beta len voor de toezending van dit or gaan. De heer de Kort deelde mee, dat hierover onmiddellijk gerecla meerd zou worden. De heer van Oudheusden suggereerde, dat het misschien beter zou zijn, wanneer het streek V.V.V. de exemplaren gebanderolleerd naar Waalwijk zou zenden, zodat Waalwijks Belang zelf voor de verzending aan de le den zou kunnen zorg dragen. Tot slot maakte de heer de Kort nog een opmerking naar aanleiding van een uitlating van de begrotings commissie aan het adres van B. en W. waarin zij zich verbaasde over de verdeling van de subsidies t.a.v. het plaatselijk V.V.V. en het streek V.V.V. De heer de Kort deelde mee, dat het bestuur naar aanleiding hiervan een onderhoud heeft gehad met burgemeester Teijssen, omdat deze bemerking niet afkomstig is van het bestuur van Waalwijks Be lang. „De verhouding tussen Waal wijks Belang en het gemeentebe stuur is dermate, dat wij daarover alleen maar verheugd kunnen zijn," zo benadrukte de voorzitter. Het Vaticaan en de Hongaarse re gering zouden „een algemene over eenkomst over godsdienstkwesties" bereikt hebben. Dit wist het Itali aanse persbureau Ansa tijdens het weekeinde te melden. In verband hiermee heeft men 'n hooggeplaatst woordvoerder van het Vaticaan benaderd met de vraag of een overeenkomst tussen het Vati caan en de Hongaarse regering op handen was, temeer omdat uit Was hington positieve geluiden dienaan gaande binnen kwamen. Aanvanke lijk gaf de Vaticaanse woordvoerder te verstaan dat hij elke mogelijk heid van een akkoord moest bena deren met een maximale reserve. Toen hij van de positieve berichten Washington hoorde, gaf hij toe, dat een akkoord „zeer wel mogelijk" was. Washington meldde o.m. dat ie mand van de Hongaarse ambassade in Rome zou optreden .als bemidde laar tussen het Vaticaan en de re gering van Hongarije, en o.m. de be noeming van een „apostolische ad ministrateur" zou hebben voorge steld. Verwacht wordt, dat bisschop Hamvas aan het hoofd zal staan van een missie, die in Rome de details van het akkoord zal regelen. Men heeft in Vaticaanstad de indruk, dat het eventuele akkoord moet worden gezien als een proefgeval voor ver dere contacten met de Polen, de Tsjechen en ten slotte mogelijk de Russen zelf. Paus Joannes heeft enkele dagen voor zijn ziekte een boodschap tot de Polen gericht, welke op de band werd opgenomen. Zij werd zondag j.l. uitgezonden. Hij geeft daarin de Polen te verstaan, dat hij „zo lang wij leven" geen moeite zal besparen voor de Polen te werken.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1