wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Hydraulische dwarsschroef samen weRken samen leven - 1963: Jubileumjaar van R.Km Huishoud- en Industrieschool voor Waalwijk en omstreken 11 Oprichting vond plaats in de meest moeilijke jaren van deze eeuw Feestweek voor de leerlingen Historisch overzicht Bouw van de school Gedeeltelijke verwezenlijking Lips te Drunen, brengt als primeur pothans niet op de eerste Ujk ZQU daf VRIJDAG 31 MEI 1963 85e JAARGANG No. 43 e ucho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Zaterdag 6 juli gaat de r.k. Huishoud- en Industrieschool voor Waal wijk en omstreken op officiële wijze het zilveren bestaansfeest vieren. Deze viering zal zo officieel zijn, dat deze dag, wanneer het alle maal een beetje mee gaat zitten twee monseigneurs de viering voor kortere of langere tijd mee zullen maken. Men heeft namelijk goede hoop dat Monseigneur Bluijssen, bisschop-coadjutor van 's-Hertogen- bosch, die op 5 juli in Waalwijk moet zijn om het Vormsel toe te die nen, op de dag van de viering in de parochiekerk van St. Jan, 's mor gens om half tien de pontificale H. Mis komt op dragen. Mgr. Ban nenberg, bisschoppelijk inspecteur bij het Nijverheidsonderwijs, zal zeker tegenwoordig zijn tijdens de officiële bijeenkomst om 11 uur in de aula van de school. Verwacht wordt dat tijdens deze bijeen komst door verschillende genodigden het woord zal worden gevoerd. De leerlingen van de jubilerende school zullen speciaal in de Waal wij kse kermisweek aan hun trek ken komen. De verjaardag van de directrice, mej. Gedden, zal 16 juli een bijzonder tintje krijgen, i.v.m. het jubileum van de school. Speci aal voor deze avond hebben de leerlingen een revue ingestudeerd, Drs. G. J. de Vries viert ook in zekere zin zijn 25-jarig jubileum als secretaris-penningmeester van het schoolbestuur waarvan de samenstelling en regie, bij de docenten berust. Woensdag 17 juli krijgen de leer lingen een pracht van een oriën- tatietocht te verwerken, terwijl op donderdag 18 juli de sluiting van het schooljaar zal plaats vinden met de gebruikelijke diploma-uit reiking. Deze avond wordt voor de tweede maal de revue opgevoerd. Voor de ouders van de le jaars, die uiteraard nog niet voor de di ploma-uitreiking in aanmerking ko men, zal eerder een ouderavond worden belegd, waarbij dezelfde revue voor het voetlicht wordt ge bracht. Er zijn eigenlijk, behalve het ju bileum-van de school, nog meer ju bilea te vieren. Op de allereerste plaats het zilveren feest van mej. van Turnhout, die van het begin af aan deze school is verbonden. Zij heeft voor de school grote ver diensten gehad, niet alleen door haar functie als onderwijzeres maar tevens door tal van taken en bezig heden die zij had buiten het nor male schoolleven. Mej. van Turn hout is geruime tijd voorzitster van het bestuur van St. Bernardus een vereniging voor directie en leerkrachten verbonden aan 't nij verheidsonderwijs geweest. Zij had een landelijke functie, door haar actief aandeel in de vakgroep naaldvakken van de organisatie. Door het vele werk dat de Terp jeugdbeweging voor haar mee bracht, heeft zij bedankt als voor zitster van St. Bernardus. Een tweede jubilaris, aan wie de school ontegenzeggelijk veel te dan ken heeft gehad, is drs. de Vries, die gedurende 25 jaar de fuctie van secretaris-penningmeester in 't schoobestur heeft, vervuld. Aan drs. de Vries hebben wij het ook te danken, dat wij in onze edi tie een juist historisch overzicht van het ontstaan van deze R.K. Huishoud- en Industrieschool kun nen geven. Waalwijk en omgeving heeft se dert enige honderden jaren een re putatie in de schoen- en lederin dustrie hoog te houden. Vooral de schoenindustrie is van het begin af aan voor Waalwijk van uitermate grote betekenis geweest. Vele des kundigen waren toen van -oordeel, dat het stikwerk het visite kaartje van de schoenen meer artistiek kon worden verricht door meisjes en vrouwen, dan door jon gens en mannen. Door al die jaren heen was het stikwerk dan ook ty pisch vrouwelijke arbeid en in meer dan een zin hooggewaar deerde arbeid. Ook in de dertiger jaren een periode van bezuini ging en werkloosheid werd nog altijd de arbeid van de stiksters bij zonder op prijs gesteld. Zelfs zo, dat het voor is gekomen, dat man, of broer op de schoenfabriek aan het werk konden blijven, wanneer het meisje bleef werken als stikster. Maar ook deze medaille had zijn keerzijde. Vaak bleek dat, wanneer het meisje na jarenlange arbeid als stikster op het schoenfabriek werk zaam te zijn geweest, eenmaal ging trouwen, als huismoeder niet vol doende op haar taak berekend te zijn. Dit sociaal minder gunstig as pect werd ook door pastoor H. F. Heezemans, die in oktober 1934 tot pastoor van de parochie St. Jan was benoemd, waargenomen. Al da delijk zag hij de noodzakelijkheid in, om het meisje voor te bereiden op haar toekomstig huwelijk en dit zonder het economisch voordeel te laten schieten, waarbij men dus moest komen tot een combinatie van huishoudonderwijs en een op leiding tot stikster. Zijn mening was dat er in zekere zin een ge mengde school moest komen, die kortweg huishoudschool genoemd zou worden, maar waar ook theo retisch en practisch, een opleiding tot stikster aan verbonden zou zijn. In januari is deze sociale priester met de secretaris van het kerkbe stuur drs. de Vries, op audiëntie geweest bij minister Slotemaker de Bruine, die de beide heren aan- Mej. H. Gedden de huidige directrice van de school Mej. A. van Turnhout 25 jaar verbonden aan de R.K. Huishoud- en Industrieschool raadde, een vereniging te stichten. Deze vereniging kwam er inder daad onder de naam „R.K. Vereni ging voor Huishoudonderwijs aan Meisjes en Vrouwen te Waalwijk", te, nadat de statuten waren opge steld, zijn volledige goedkeuring Het kerkbestuur van St. Jan hecht- hieraan, terwijl deze in hetzelfde jaar nog konden worden goedge keurd. Er werd tevens bepaald, dat „voorlopig tijdelijk" de leden van het kerkbestuur ook zitting zouden hebben in het bestuur van de school, terwijl tot lid werden uit genodigd mevrouw C. Timmer mans-Mastboom en mej. J. Verwiel. Bovendien werden in 1939 twee ge delegeerden door de gemeente be noemd nl. de heren W. Eibers, toen wethouder en C. Pullens, lid van deg emeenteraad. De grote moeilijkheid was, dat er in die bezuinigingstijd vrijwel nooit kapitaal beschikbaar kon komen voor het te stichten gebouw. De gemeenteraad van Waalwijk stelde toen in 1938 een uitbreidingsplan vast, waarbij zogenaamde kerken- grond betrokken werd. Het kerk bestuur bood toen de gemeente een perceel grond aan en wel met een frontbreedte van 50 meter gunstig gelegen in het centrum van het stratenplan. De minister keurde in 1938 goed, dat dit terrein door de vereniging werd aangekocht als toekomstig bouwterrein van de te bouwen huishoudschool. Architect Nijsten, nu wonende in Vught, werd door het bestuur aangezocht een globale tekening met geschatte kosten samen te stellen. De minister ging met het ontwerp accoord en in februari 1939 vond de aanbesteding van de school plaats. Korte tijd nadien kon met de bouw worden begonnen. Mede in verband met de mobilisatie van augustus 1939 kwam de school eerst in maart 1940 gereed. Begin mei zou de officiële opening van de school plaats hebben. Maar de dra matische gebeurtenis van 10 mei 1940 maakte een officiële opening onmogelijk, zodat de school nooit feestelijk in gebruik is genomen. Het bestuur echter had zo lang niet op het gereedkomen van de school kunnen wachten, zodat op 7 september 1938 een eerste aanvang werd gemaakt met het geven van de theoretische lessen en de naald vakken. Deze start vond plaats in het KJC-gebouw. De practische lessen in koken en wasbehandeling konden daar niet plaats vinden. Door de regeling van een en an der had het bestuur een uitnemen de leerkracht kunnen aanstellen als directrice en wel mej. P. van Slobbe tot dan toe lerares aan de r.k. huishoudschool in de Nieuw- straat te Breda. Tevens werden enige leraressen benoemd van wie mej. A. van Turnhout, nog altijd aan de school verbonden is, zodat ook zij het 25-jarig jubileum viert. Helaas heeft pastoor Heezemans niet de verwezenlijking van zijn tweede ideaal hier meegemaakt, nl. de stikstersopleiding. Reeds in 1939 kreeg pastoor Heezemans de steun van gemeente, de schoenfabrikan ten en de inspectie van het Nijver heids-onderwijs, maar in Den Haag kon hij geen fiat bewerkstelligen. De verschillende besprekingen die door het dagelijks bestuur in 1943 en '44 met de fabrikanten in Waal wijk werden gevoerd, hadden toen, door de slechte omstandigheden (gebrek aan materiaal en geld) geen succes. De school is na 1944 nog ver schillende malen uitgebreid, niet alleen met lokalen voor de stik- sters-opleiding, maar tevens met 'n gymnastieklokaal. De totstandkoming van de r.k. Huishoud- en Industrieschool heeft er zeker toe bijgedragen dat Waal wijk niet alleen een centrum werd van de schoenindustrie, maar te vens tal van onderwijsmogelijkhe den. Het bestuur is steeds erkentelijk geweest voor de steun, die het in de afgelopen kwart eeuw van kerk en gemeentebestuur heeft mogen ondervinden, maar tevens van de gemeenschap in het algemeen spe ciaal van de schoenfabrikanten van deze streek. Bovenstaande foto geeft een indruk tot welke grootte de R.K Huis- houd- en Industrieschool aan de Wilhelminastraat is uitgegroeid Meer dan twee jaar heeft Lips N.V. Drunen geëxperimenteerd met de nieuwe boegschroef, die dinsdag voor de laatste maal heeft proefge draaid. Het betreft hier een door Lips N.V. ontworpen dwars schroef, die van alle bestaande typen af wijkt, doordat zij hydraulisch wordt aangedreven. Hiermee heeft Lips naar alle waarschijnlijkheid een wereldprimeur. Het is de eerste in Nederland ontworpen en gebouwde boegpropeller, zodat er een lande lijke primeur zeker aan vast zit. Vandaag donderdag 30 mei, zal de vijf ton wegende installatie per K.L.M.-vliegtuig naar Vancouver B.C. worden vervoerd. De dwarsschroef is bestemd voor een vrachtschip met passagiersac- comodatie dat bij de Burrard Dry- dock Co., Ltd., te Vancouver B.C. voor de Northland Navigation Co., Ltd., in aanbouw is. Het schip vaart in een dienst die naar tijd zeer krap bemeten is. Snel en trefzeker manoevreren zijn dus noodzakelijk. Dit verklaart waarom het schip zowel met een boeg schroef als met een verstelbare schroef is uitgerust. De verstelbare schroef is van het type Werkspoor, waarvan Lips N.V. de bladen en de naaf heeft geleverd. De dwarsschroef heeft een ver mogen van 320 p.k. De installatie bestaat uit twee pompsets (totaal vier pompen,) die worden aange dreven door twee electromotoren, elk met een vermogen van 160 p.k. De druk in het systeem welke in het algemeen 100 kg. p. cm2 be draagt, is in dit geval 80 kg. p. cm2. De stuwkracht per p.k. bij stillig gend schip bedraagt ongeveer 10 kg- Het omkeren van de draairichting van de schroef geschiedt door mid del van een regelschuif die pneu matisch van de brug af wordt be diend. Het toerental wordt even eens op deze wijze geregeld. De in stallatie is beveiligd tegen overbe lasting. Desgewenst kan de instal latie zo worden uitgevoerd dat aan de brug kan worden gemeld hoe groot de druk in het systeem is, of de motoren draaien, enz. Door haar activiteiten op het gebied van ver stelbare schroeven heeft Lips N.V. een grote ervaring gekregen inza ke regelingen en beveiligingen van allerlei aard. In feite zijn de hy draulische pompen te beschouwen als een voortbouwen op de erva ring die Lips N.V. heeft opgedaan met de kleinere hydraulische appa ratuur welke bij verstelbare schroe ven wordt toegepast. STUWKRACHT De hydraulisch aangedreven schroef van Lips N.V. levert dezelf de stuwkracht als andere systemen, dank zij het zeer geavanceerde ont werp van de toegepaste schroef, een uitvloeisel van de kennis en erva ring die Lips N.V- op dit terrein heeft verworven. De normaal in een hydraulisch systeem optreden de verliezen worden hier meer dan gecompenseerd door toepassing van een schroef met een laag toerental en hoog koppel en daardoor hoog rendament, en minder lawaai. Dank zij het schroefontwerp en de flexibiliteit van de hydraulische overbrenging is het mogelijk hoog- toerige pompen en een laagtoerige hydromotor te combineren. Van daar dat de Lips-dwarsschroef zich bijzonder leent voor toepassing bij dieselmotoren, hetgeen van belang kan zijn als het beschikbare elec- trische vermogen aan de lage kant is. Voor de Lips-dwarsschroef is een electromotor niet noodzakelijk aan gezien men elk krachtwerktuig kan NEDERLANDER VANGT GANGSTER IN SPANJE. Een 47-jarige Amsterdamse fruit koopman, die zijn vakantie in Spanje doorbracht en daar met meerderen in een pension vertoefde, werd door hulpgeroep van zijn vrouw gewaar schuwd en zag de huisbewaarder ge wond op de grond liggen en een 23- jarige Spaanse gangster met een mes in de hand op zich afkomen. Hij sloeg deze reuze-kereld knock out en weigerde het door deze later aangeboden gestolen geld, o.m. 900 Nederlandse guldens, ontvreemd uit de flat van Herman Stole van „Top en Flop", voorts Amerikaans geld, enz. De Amsterdammer, Hendrik de Krijger, gaf hem integendeel onmid dellijk aan bij de politie en gaf 't geld aan de eigenaar terug. Hiermee was een internationale gangster gepakt en de Amsterdam mer werd als een held gehuldigd door de Spanjaarden. PRINSES IRENE NAAR SPANJE Prinses Irene gaat een vakantie van twee maanden in Spanje door brengen. Zaterdag 1 juni komt ze per auto in Barcelona aan, in gezel schap van een studie-vriendin. De maand juli zal de prinses in Llan- franc verblijven, een plaatsje aan de Costa Brava, gezocht buitenverblijf van vele welgestelden uit Barcelo na. Prinses Irene en haar vriendin zullen zowel in Barcelona als in Llanfranc logeren bij de Nederland se familie Schroder. De heer Schroder is directeur van de Spaanse maatschappij La Seda de Barcelona, een dochteronderne ming van de Algemene Kunstzijde Unie. Hij woont al dertig jaar in Spanje. Mevrouw Schroder is Mexi caanse van geboorte. Er zijn drie dochters tussen vijftien en twintig jaar en twee jongere zoontjes in dit gezin, waar uitsluitend Spaans ge sproken wordt. Het is de bedoeling van prinses Irene, zich tijdens haar vakantie voor te bereiden op het tolkexamen, dat zij in het najaar wil afleggen. gebruiken voor aandrijving van de pompen. Dank zij de hydrolische overbrenging is men volkomen vrij in de plaats van aandrijving, de aandrijf werktuigen kunnen 'n con- stand toerental en slechts één draairichting hebben. De door Lips N.V. ontworpen in stallatie maakt het mogelijk, zowel een schroef als twee schroeven in de tunnel te installeren. Men heeft dan twee naven in de tunnel met twee tegen elkaar in draaiende schroeven. Aldus wordt het vermo gen verdubbeld. Maximaal kan een vermogen van 1050 p.k. worden be reikt (2 X 525 p.k.). Wat wil het bedrijfsapos- tolaat nu eigenlijk? Het gaat Maar 't mag niet voorko men dat de werknemer praat over „dat hij z'n hele leven er bij 't bedrijfsapostolaat slijt tussen vier muren, en met om zieltjes te winnen, dat aUes VOor de directeur" of om de mensen meer naar TT de kerk te krijgen, of om 'n Hmil}eu ™oe! &ekTeTr' dam op te werpen tegen de ^tend worden, de sfeer. Het onkerksheid. bedrijf moet niet tot kerk Aljl gemaakt worden. Belache- r, He profaniteitde „aards- Het grote doel isde hdd„ van bedrijf mog£ mensen in hun werk te hel- bUjven> mmr ik hof rffl£ pen. En dat wilzeggen het m beddjf fundamented bedrijf sapostolaat probeert Christelijke waarden ge- de structuur van de arbeid bmcht moe£e„ WQrdm te veranderen. dus menselijk te maken. Te kerstenen, niet te her kerstenen, want de arbeid en m r de inter-menselijke verhou- dingen èn in de tank-opvat ting, èn in de uitvoering. Het bedrijf sapostolaat is heeft nog nooit een diep niet allefn maar 'n christelijk perspectief ge- leiders apostolaat, had. We hebben 'ns 'n groep De wereld van de in- bazen en chefs samenge- dustrie wordt gekenmerkt, bracb,t van een grote indu- zegt Mgr. de Vet, door 't strie hier in de stad> n l- van principe van de rationaliteit: stelt dan ook bij voorkeur de groepen samen uit boven genoemde mensen zij heb ben zo veel in handen. Dat de arbeid tot nu toe nog zo hard is en vaak als onmenselijk wordt aange voeld, hangt samen - dacht ik - met 't feit dat 'n be drijf 'n heel eigen toe komstverwachting heeft. Ik bedoel dit. Een bedrijf denkt de toekomst in handen te hebben in 't project, het plan, de planning. Nogmaals, de industrie móét haar eigen wetten heb ben. Maar als wij ons nu sa men gaan bezinnen op 'n her-oriëntatie van de tech niek - arbeid 'en industrie - en dan sterk de nadruk gaan leggen op 't bewoon baar maken van deze aarde en haar onvoorstelbare heer lijke toekomst, zullen er an dere uitgangspunten gevon den worden ten aanzien van de mens in 't productie proces. Domme opmerkingen als Hollandia. Maar de mens, van hoog Samen werd er toen ge- tot laag, wil in deze wereld Praat over 't goed chef zijn, niet voortdurend en alleen vooral t.o. van de jeugd. maar uit dat oogpunt wor- Immers, 'tbedrijfsapos- boven geciteerd „tussen den bezien. tolaat richt zich vooral tot vier muren werken voor de De mens is namelijk meer ben diede onderneming baas"behoeven dan niet dan verstandelijkheid of ob- „maken meer te worden gehoord! ject van de economie. Elke werknemer „maakt" In de kerngroep-gesprek- Hij is meer dan alleen de onderneming, maar in ken proberen wij elkaar maar prestatie. grotere mate doet 't de lei- vooral duidelijk te maken, Nu moet 'n bedrijf na- ding gevende, de toezicht- dat we in 't werk ons weg tuurlijk keiharde zakelijke houder, de functionaris. zullen moeien cijferen in wetten (structuren) kennen. Het bedrijf sapostolaat liefdeom dank zij de ma terie (het materiaal, de ma chines) 'n heel groot doel te bereiken. En 't nieuwe is ditwe werken niet op de eerste plaats om het rendement, de centjes, de winst. We werken, omdat we geloven in de stof, in de ma- terie, die ons op weg brengt naar de voltooiing in heer lijkheid. De fout van de vernieu wers is, dat zij de vernieu wing te snel willen realise ren. We moeten geduld heb ben. Alles is een kwestie van be-invloeden, van men- taliteits-verandering. In onze gespreksgroepen wordt dan ook niet geargu menteerd, „bewezen". We doen geen beroep op 't ver stand. Het gaat er ook in onze gesprekken zo weinig mo gelijk over of dat mag of niet mag „volgens je ge loof". Het gaat in 't bedrijfs- apostolaat om heel andere dingen. Samen, mèt collega-ar beiders wordt gezocht naar de verlossende zin van de arbeid. M. JANSSEN, Bedrijfsaalmoezenier, Markt 8.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5