waaLwij kse en LAnqstRAAtse cour Ant □e CO vierde 35-jarig bestaanfeest met huldiging van 5 jubilarissen FILMJOURNAAL VERDONK Verf met voldoening Gemeenteraad Loon op Zand Huize „Bethlehem" wordt uitgebreid Musis Sacrum Luxor eerste en tweede GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR op Pinksterdag Een produkt van de Sikkens Groep onderwijs Hoger agrarisch BEZOEKT ONZE Hoekeinde 12 - Waalwijk VRIJDAG 31 MEI 1963 85e JAARGANG No. 43 De tcho VAn het Zuiöen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 p d ev t feyj g e n il T-Tii 7AÏ rpcnprt tp hphhpn voor heeft er een aanmerlce! Niet minder dan vijf jubilarissen zijn door de directie van "Dumco", contreforts- en binnenzolenfabriek aan de Grotestraat, bij gelegenheid van het 35-jarig bestaansfeest van de zaak, gehuldigd. Mej. C. Dumoulin haalde het hoogste aantal jaren zij is dan ook van het begin af aan, met inzet van al haar krachtenbij dit bedrijf werk zaam geweest. Verder kwamen er voor een huldiging in aanmerking A. Maas uit Wijk en Aalburg, 30 jaar, A. Bruurmijn uit Vlijmen, 25 jaar en van Delft uit Nieuwkuijk en H. Meeseters uit Vlijmen even eens 25 jaar. De huldiging vond plaats in café van Helvoirt aan de Putstraat, waar het trio Joop Hendriks en de cabe- retier Johnny Hermans meer luister bijzetten aan deze plechtigheid. <3H$2> Voor deze bijeenkomst waren te vens uitgenodigd de familie van de jubilarissen, en het personeel met echtgenote en verloofde. De heer J. Dumoulin, directeur van dit bedrijf, voerde namens de directie het woord, 'waarin hij de jubilarissen huldigde voor hun buitengewone activiteit. Hij stelde hen tevens tot voorbeeld aan het jongere personeel. Hij bracht speciaal naar voren dat deze mensen met nimmer aflatende ijver, steeds voor de zaak op de bres hebben ge staan, waarbij hij tevens zei, geweldig in zijn schik te zijn, dat zich nu een unieke gelegenheid voordeed om hen speciaal in het feestlicht te zetten. De heer Dumoulin richtte zich in het bijzonder tot mej. Dumoulin, die vanaf het begin getuige is geweest van de opbloei van het bedrijf. "Al die jaren heeft mej. Dumoulin het leeuwenaandeel in de goede gang van zaken gehad", zo betoogde hij. Hij zei respect te hebben voor de wijze waarop zij zich een voor aanstaande en onvervangbare plaats in het bedrijf hadden weten te veroveren. De heer Dumoulin sprak de hoop uit, dat al deze welzijn van het bedrijf werkzaam zouden zijm Hierna overhandigde hij hen de diverse cadeau's, die speciaal bij droegen tot verhoging van de spon taniteit. Ook de dames van de ju bilarissen werden hierbij niet verge ten. Namens het personeel sprak de heer P. van Erpen, chef van de bin nenzolen-afdeling. Hij bracht de jubilarissen dank voor de prettige samenwerking in de afgelopen jaren. De heer van Erpen sprak hierbij de hoop uit dat nog ve le jaren op dezelfde voet verder zou mogen worden gegaan. Namens het personeel bood hij de jubilarissen ca deau's in verschillende vormen aan. ster Ook het bedrijf zelf vierde die dag een jubileum en wel het 35-jarig be staansfeest. In 1928 werd door de heren J. Dumoulin en zijn broer F. Dumoulin een hakkenfabriek opge richt onder de naam GeDeHa. Al spoedig bleek dat de ideeën die deze beide broers hadden over de gang van zaken in de schoenindustrie nog zo gek niet waren. Reeds na enkele ja ren liep de produktie tot ongekende hoogte op. Men besloot al spoedig om na de hakken ook de contreforts als speciaal-artikel te introduceren. Na de splitsing in 1950, waarbij de heer F. Dumoulin uit dit bedrijf ging, werd niet alleen de naam Ge DeHa veranderd in "DUMCO", maar besloot men - nu er geen hak ken meer gemaakt werden en de oudste zoon van de heer J. Dumoulin j J de vakschool verlaten had - mede de fabricage van binnenzolen ter hand te nemen. Hiermee was DUMCO het eerste bedrijf in Nederland dat zich ging toeleggen op de produktie van binnenzolen.. Momenteel zijn alle drie de zoons van de heer Dumoulin in het bedrijf werkzaam, waardoor mede door een enthousiaste inzet, de naam van DUMCO verder kon worden uit gedragen. In deze vijfendertig jaar heeft er een aanmerkelijke uitbrei ding van het bedrijf plaats gevonden. Het aantal personeelsleden steeg tot om en nabij de dertig, terwijl ook de fabriek zelf gestadig werd uitge breid. De directie streeft er naar, voor het personeel een zo rustig en prettig mogelijke werksfeer te schep pen, door steeds over te gaan tot mo dernisering en aanschaffing van be ter materiaal. Op het ogenblik is men weer bezig aan een ingrijpende verbouwing. De kantoren die tot op heden ach ter het bedrijf zijn gelegen, worden exclusieve voorjaarscollectie SCHOEN EN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk ondergebracht in de nieuwbouw, waaraan men druk aan het werken is. De bestaande kantoren zullen wor den gebruikt voor bedrijfshal en ter verbetering en vergroting van de cantine, die door de groei van het aantal personeelsleden te klein is ge worden. Vestiging te Den Bosch. Binnen enkele weken is te Den Bosch de oprichting en vestiging te wachten van een Katholieke, School voor Hoger Agrarisch on derwijs. Hierin zullen de twee be staande instellingen De Hogere Landbouwschool te Roermond en de Hogere Zuivelschool te Den Bosch worden samengebracht en uitgebreid met een Hogere Tuin bouwschool. De nieuwe instelling is van plan hoger agrarisch onderwijs te geven, dat het midden houdt tussen mid delbaar onderwijs van land- en tuinbouwscholen en het uinversi- taire onderwijs dat in Wageningen wordt gegeven. Het aantal leerlin gen, dat op deze nieuwe Hogere Agrarische School een plaats kan vinden bedraagt 300. De vijftien agendapunten, welke de gemeenteraad maandagavond j.l. kreeg voorgeschoteld in de bodega van het restaurant in de Efteling, boden weinig gelegenheid tot discussies, zodat deze vrij vlot werden afgehandeld. Wel waagde men zich enkele malen op 'n zijspoor, dat niet aan de orde was, maar de voorzitter, loco-burgemeester drs. A. v. Rooij, wist te voorkomen dat men niet te ver afdwaalde. De verlengingsclausule van vijf jaar in de gasleveringsovereen komst met de gemeente Sprang-Ca- pelle werd gewijzigd in dier voege, dat verlenging daarvan van jaar tot jaar zal plaats vinden. De ver wachting is namelijk gewettigd, dat in de toekomst op grote schaal aardgas zal kunnen worden gedis tribueerd met mogelijk verlaging van de gasprijs. Het is daarom wen selijk de concessievoorwaarden op verantwoorde wijze aan de zich dan te voordoende omstandigheden kunnen aanpassen. Voor het doen opmeten en in kaart brengen van het partiële uit breidingsplan „Kaatsheuvel-Zuid" door de Ned. Heide Maatschappij stelde de raad een crediet van f 29.900,- beschikbaar, welk bedrag ten laste van de gronden-exploita- tie zal worden gebracht. De voormalige Leonardusschool in de parochie Berndijk werd van 't kerkbestuur voor f 1,- overgeno men, teneinde hieraan de nodige voorzieningen voor het kleuter- en lager onderwijs aan te brengen. Daarna zal het gebouw in bruik leen worden gegeven aan 't school bestuur. De kosten van de instand houding der lokalen komen ten ias- te van de gemeente. Voor het bouwen van een berg ruimte ten behoeve van de gemeen te Zelfbescherming voteerde de raad het benodigde bedrag van f 3500.-. Eveneen stelde de raad een cre diet beschikbaar van f 73.060,- voor het aanleggen van een rijwielpad lang de Dongenseweg. Sedert het gereedkomen van de weg Kaats heuvel-De Moer wordt door 't ver keer afkomstig uit de richting Bre- da-Dongen een intensief gebruik gemaakt van de rijroute, welke via de Dongenseweg, Eftelingsestraat en de kom Kaatsheuvel leidt naar de provincialeweg Tilburg-Waal- wijk. Een crediet van f 9696,- werd be schikbaar gesteld voor het verbou wen van de dokterswoning te Loon- op Zand. Deze lasten zullen worden gedekt middels een huurverhoging ten laste van de betrokkene. De beheersverordening voor het gemeentelijk woningbedrijf werd gewijzigd in dier voege, dat de ge meente-ontvanger met 't kasbeheer zal worden belast. Urgentie verklaring Sinds enige jaren bestaan er plan nen om het bejaardentehuis „Hui ze Bethlehem" en het aangrenzen de klooster van de zusters Francis canessen aan de Gasthuisstraat uit te breiden en aan te passen aan de hedendaagse eisen. Het ligt in de bedoeling in het oude pensionge deelte het zalencomplex te doen verdwijnen en een nieuwe pension vleugel met 40 kamers te bouwen. Hierdoor zal o.a. de bestaande kleu terschool met andere ruimten tot het klooster en kapel worden om gebouwd. De inspectrice van het kleuteron derwijs is bereid te zijner tijd een urgentieverklaring van een nieuwe kleuterschool af te geven. De raad besloot z'n medewerking tot de bouw te verlenen. In afwachting daarvan zullen de kleuters worden gehuisvest in de voormalige Ulo school aan de Mgr. Völkerstraat. Ten slotte besloot de raad tot het voeren van een rechtsgeding, om dat tegen de gemeente een proces aanhangig is gemaakt tot. vergoe ding van schade wegens beweerlijk onrechtmatig optreden van een tij delijke bedrijfsvoerder bij een zaak die in moeilijkheden was geraakt. Voor geïntresseerden zij nog ver meld, dat de raad ook nog accoord ging met de benaming „Akkerstr." voor de weg, lopende van de Hilse- straat tot de baan, alsmede met de aanduiding „Kegelaar" voor de ver bindingsweg tussen de Dreefseweg tot aan de splitsing met de Akker straat. Grond transacties De gebruikelijke grondtransacties betroffen o.a. verkoop van bouw grond aan A. J. Zwaans, gelegen aan de Noordzijde van de Berndijk- sestraat, aan mej. A. Martens, ge legen aan de Mgr. Völkerstraat, aan mej. J. Heijs, gelegen aan de Dr. Schaepmanstraat, aan de heer G. Franken, gelegen aan de Vos- senbergselaan, aan de Fa. S. J. Pepping en zn. voor de bouw van 45 woningen tussen de Crispijnstr. en Kerkplein, en verder voor het bouwen van fabrieken op het in dustrieterrein te Kaatsheuvel aan de Industrie- en Handelsonderne ming „Handel-Chemie" en de firma van Loon en van der Heijden. De verdere grond-aankopen diende voor de uitbreidingsplannen te Loon op Zand en Kaatsheuvel. Voor de rend vraag hadden diver se leden 'n uitgebreid verlanglijstje. Zo informeerde de heer Smulders of maatregelen waren genomen dat de gemeente medezeggengschap zou hebben voor vertegenwoordi ging in de commisie in zake de ruil verkaveling, over de stand van za ken met betrekking tot invoering van de maximum snelheid in de v. Haestraat, de bijdrage van de ge meente in de exploitatiekosten van het zwembad in de Efteling, alsme de de vermakelij ksheidsbelasting voor dit recreatieoord. De heer IJpelaar vroeg o.a. de aandacht voor de te hoog bereken de huurprijs van enkele gemeente woningen in de Marktstraat, en het ontoelaatbaar vuilnis storten aan de Juliana v. Stolbergstraat. De heer Zeebregts informeerde nog eens naar de verhoging van de vergunningsrechten, waartoe kort geleden besloten werd, alsmede naar de oplevering van het nieuwe kleedlokaal en verdere voorzien ingen aan het nieuwe terreincom plex van de voetbalver. Berkdijk. De heer Bossers vroeg de aan dacht van de voorzitter voor slechte gedeelten van de Zuidhollandsedijk, Hoge Zandschel en Lage Zandschel. De heer van Noije kwam nog eens terug op de onbewoonbaarverkla ring van een pand in de laatste ver gadering, waarmee hij zich na na dere informatie niet kon verenigen. Hij wou intrekking van dit besluit of anders aantekening dat hij als nog tegen was. Nadat de voorzitter de vragen stellers had geantwoord, maakte hij als laatste van de rondvraag ge bruik om de heer P. van Laarhoven LXIII Bij de stichting van een nieuwe parochie reflecteert een bouw pastoor als vanzelf op de taak waarvoor hij zich gesteld ziet de zielzorg. En hij vraagt zich af Wat is eigenlijk zielzorg? Het woord "zielzorg" kan aanleiding geven tot misverstand. Het zou kunnen lijken alsof het hierbij uitsluitend gaat over de zorg voor de "ziel", voor het geestelijk welzijn van de mens, en niet over de zorg voor de eer van God. Weliswaar richt de zielzorg zich allereerst op het heil van de mens; ze ziet alles onder het as pekt van de bewerking van het "heil". De Godsverheerlijking is hiermee wel allerinnigst verbon den, maar deze is niet het allereerste aspekt van de zielzorg. Wij moeten hier echter altijd de totaliteit blijven zien. En in die totaliteit is het uiteindelijke doel van alle zielzorg de Godsverheer lijking, die in werkelijkheid samenvalt met het heil der mensen. Het is zelfs zeer belangrijk om hier het uiteindelijke doel, de Godsverheerlijking, bijzonder scherp in het oog te houden, omdat dikwijls in de zielzorg te uitsluitend en daarom onjuist alles be zien wordt vanuit de vraag "Wat is goed voor de mens?" Bijzon der gevaarlijk wordt deze zienswijze, als dit "goed" wordt uitge legd in de zin van "Wat bevalt de mens?" Zo zou de primaire gerichtheid van de mens op God verloren gaan; de mens zou niet meer gericht staan op God, zijn eerste scheppingsdoel. P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie-, Amatastraat 2 Eindhoven Giro 110.33.79 PHAEDRA. Ongeveer 2300 jaar geleden, in de Gouden Eeuw van Pericles, schreef Euripides het machtige dra ma „Hipolytus", waarin van de on geoorloofde liefde van een mooie vrouw en haar stiefzoon werd ver haald. Seneca, de Romeinse filo soof, schreef een verhaal over het zelfde thema en in de 17e eeuw schreef Racine het stuk „Phaedra". En nu, na 23 eeuwen, hebben een Griekse schrijfster en een Ameri kaanse regisseur hun talenten ge- kombineerd om deze tragische en onvergetelij ke liefdesgeschiedenis op het wife doek te brengen. Jules Dassin zag in het stuk ongekende mogelijkheden en liet niet alleen de geschiedenis in Griekenland, maar ook in Londen en Parijs spe len. Samen met de grote ster uit „Nooit op zondag" Melina Mercou- ri heeft hij van deze film een fan tastisch succes gemaakt. Naast haar spelen Anthony Perkins en Raf Valone. Vrijdag t/m zondag voor personen van tenminste 18 jaar. ALLES DE LUCHT IN. Goed nieuws voor de mensen die graag de lever laten schudden: een nieuwe Norman Wisdomen en dat betekent IV2 uur lachen geblazen. Alles de lucht in, is Norman's laat ste giller. Norman Wisdom speelt er de rol in van Davy Cooper, 'n man netje dat tijdens de oorlog grote ervaringen had met springstoffen, maar dat er nu niet meer aan te pas komt. Hij slentert koud en hon gerig door de straten en wordt door een vriend binnengehaald, die hem wat te eten geeft. Pinksterdagen om 3 uur, toegang alle leeftijden. TRAPEZE. Een jong Amerikaans acrobaat, Tino Orsini, komt naar Parijs naar het circus Bouglion om een mede werker te zoeken voor een zeer moeilijk nummer. Tino vindt er een n.l. Mike Ribble, die vroeger als enige acrobaat de 3-dubbele salto kon maken en Tino vraagt om hem deze salto te leren met Mike als vanger. Er is ook nog een meisje, Lola, dat zich bij het duo wil voe gen en dank zij haar charmes weet ze het zover te brengen. Via allerlei verwikelingen en verhouding ont staat er ruzie in het trio en op de avond, dat Tino vor het eerst zijn 3-dubele salto zal uitvoeren, wei gert Mike te werken. Nu neemt Tino een andere vanger en alles slaagt wonderwel, zodat het succes van Tino overweldigend is. In deze film spelen drie grote sterren naast elkaar, n.l. Gina Lol- lobrigida, Tony Curtis en Burt Lan caster. Maandag en woensdag, toegang a lie lef tij den. timiaSwi. ihA^ Mi^ fel® Hij komt via deze vriend bij een misdadigersbende en berooft ban ken en kraakt brandkasten. Op een keer wordt hij betrapt en hij komt in de gevangenis waar hij het best naar zijn zin heeft. Zo goed zelfs, dat hij niet meer ontslagen wil worden. Als dat toch gebeurt, dan gaat hij met zijn bende een hele stad in de lucht laten vliegen op zo'n koddige wijze, dat u er weken later nog om zult lachen. Norman Wisdom dus op de beide geluk te wensen met het feit dat deze 25 jaren de belangen van de gemeente als raadslid had gediend, en dat wel op een zo voortreffelij ke wijze. Hij hoopte dat God hem nog vele jaren zou schenken om op dezelfde wijze de gemeentebelan gen te djenen. SURRENDER HELL Als de Amerikanen op de Filip pijnen moeten kapituleren voor de Japanners, vlucht luitenant Black burn de rimboe in. Hij ontmoet er maar telkens weet hij ternauwer- verschillende Japanse patrouilles, nood te ontkomen. Hij ontmoet ook een knap inheems meisje, Delia, dat hem verder helpt vluchten. Zo bereikt Blackburn een bergdorp waar hij besluit een leger van wil de rimboe-mannen op te richten. Dit leger maakt het de Jappen bij zonder lastig en daarom proberen zij tevergeefs 't leger uit te roeien. Blackburn weet stand te houden tot Mac Arthur besluit de Filippij nen te heroveren. Blackburn krijgt via de radio de opdracht om zo mo gelijk een deel van de Noordkust te bezetten. Hij trekt dan met zijn partisan én op naar een groot Ja pans bolwerk en weet dit te bezet ten. Kort daarop volgt de landing van Mac Arthur en de Filippijnen zijn bevrijd. Blackburn wordt be vorderd tot kolonel en voegt zich weer bij het Amerikaanse leger. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. BLITSMADELS AN DIE FRONT Oberführerin Helmke krijgt op dracht met dertig „grijze muizen" naar een Duits onderdeel in Frank rijk te gaan om daar voor de com municatie te zorgen. Een luitenant vindt het zo maar raar, dat er vrou wen bij het leger worden betrok ken en laat dit ook duidelijk mer ken. Ondanks zijn protest komen de meisjes in de invasie terecht en KAMPEERSHOW

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9