t PAUS JOANNES XXII! Paus oannes XXIII hartelijk en eenvoudig mens VLIJMEN wAAlwnkse en UnqstRAAtse couoAnt DONDERDAG BEGRAFENIS uit de Langstraat Sprang-Capelle Negen dagen rouw KARDINAAL MASSELLA VERVANGT TIJDELIJK ^gieuwkuijk 3 REACT/ES Paus Joannes de drie-en-twintig ste werd als Angelo Giuseppe Roncalli op 25 november 1881 te Sotto il Monte, 13 kilometer van Bergamo, uit boerenouders geboren. Hij was de oudste uit een gezin van tien kinderen. De jeugdjaren van de Paus waren, zoals hij later verklaarde, arm, maar gelukkig. Hij bezocht de dorpsschool en ging vervolgens in hei op een uur lopen ge legen Celana op school. In vier jaar doorliep hij het klein seminarie te Bergamo en in 1896 ging hij naar het groot-semi narie te Rome. Hij voltooide zijn priesterstudie aan 't Romeins seminarie te Rome, waar hij op 10 augustus 190A werd gewijd. Hij las zijn eerste H. Mis op de graftombe van Sint Pieter, waar hij de zegen ontving van Paus Pius de tiende, die toevallig voor bij kwam. De indruk die Paus Joannes de drie-en-twintigste, de tweehon derd-en-zestigste in de pauselijke successie, op de wereld heeft gemaakt, is er voornamelijk een van hartelijke menselijkheid en christelijke eenvoud geweest. Als kind van eenvoudige ou ders kon hij zich van nature op een gemakkelijke manier be wegen, zonder evenwel daarbij aan waardigheid in te boeten. Aangezien hij bij z'n verkiezing reeds 76 jaar oud was, meenden sommige waarnemers toen te moeten vaststellen dat hij eigen lijk meer als paus-ad-interim was gekozen en dat van zijn pon tificaat dus geen gro'te dingen verwacht konden worden. Bin nen verloop van drie maanden logenstrafte Paus Joannes zelf al dergelijke speculaties door geheel onverwacht een algemeen concilie van de r.k. kerk aan te kondigen, waartoe de gedachte bij hem, zoals hij zelf zei, als bij ingeving was opgekomen, een concilie om het christelijk leven nieuwe geestkracht in te bla zen en de weg voor vereniging met andere christelijke gemeen schappen te bereiden. Paus Joannes, die voor alles zieleherder bleef, voerde de titels bisschop van Rome, plaatsvervanger van Jezus Christus, op volger van de prins der apostelen, opperpriester van de uni versele kerk, patriarch van het westen, primaat van Italië, aarts bisschop en metropoliet van de Romeinse provincie, soeverein van de Vaticaanse staat. Hij was de Paus, die, na lange tijd van traditionele afzondering der Pausen na 1870 ingevolge de historische ontwikkelingen, zich weer spontaan onder de mensen begaf, zoals op zijn bede vaart najaar 1962 per trein naar Lor et o en Assisië ter ere van de Maagd Maria en Sint Franciscus. Reeds in de eerste maan den van zijn ambtsvervulling werd hij veelvuldiger in de stad Rome gezien dan zijn voorganger Pius de twaalfde gedurende diens gehele pontificaat van negentien jaar. Zijn gevolg hield hij daarbij zo klein mogelijk. Hij bezocht parochiekerken, zie kenhuizen en gevangenissen en nam deel aan de grote gods dienstige feesten in de stad. In luttele weken tijds was hij in geheel Italië en zelfs bij de anticlericale bladen populair ge worden als de „boeren-paus". ledereen had het over zijn goed moedige humor, zijn gesprekken met de man van de straat en zijn gulheid voor behoeftige mensen in het Vaticaan en daar buiten. Ook in het Vaticaan bracht zijn soepele optreden een nieuwe sfeer teweeg, alsof het delicate raderwerk van het ker kelijk bestuur opnieuw geolied was, nadat wijlen Pius de Xllde in de laatste jaren de belangrijke werkzaamheden nogal straf in eigen hand had gehouden. Paus Joannes toonde zich voor stander van verdeling van verantwoordelijkheid door zijn me dewerkers de grootst mogelijke vrijheid van handelen te laten en de nationale bisschoppelijke hiërarchieën aan te moedigen tot het nemen van initiatieven. Hij breidde ook het aantal kar dinalen uit en streefde naar voortdurend contact met de hoge kerkelijke functionarissen. Ofschoon hij door de liberale en links-centrum-groepen in Italië werd verwelkomd als „progressieve Paus" die het kerkelijk con servatisme zou willen doorbreken, verklaarde zijn particulier secretaris,- Mgr. Loris Capovailla, dat hij noch „rechts"- noch „links"-gezind was, maar een aandachtig oor had voor sugges ties van alle kanten, de grootste eerbied voor de menselijke waardigheid had en afkerig was van hard optreden. Wat dit laatste betreft, valt te verwijzen naar zijn rede bij de opening van het concilie op 11 oktober 1962, waarin hij onder meer zei, dat „de katholieke kerk, die door middel van dit al gemeen concilie de toorts der waarheid omhoog heft, zich wil tonen als aller liefhebbende moeder, zachtmoedig, geduldig, vol barmhartigheid en goedheid tegenover de van haar afge scheiden kinderen Kort en stevig van gestalte, met een krachtige arendsneus, flinke oren als een zoon van het land en scherp kijkende maar tevens vriendelijke ogen, maakte Paus Joannes een door en door gezonde indruk. Zelf zei hij, dat hij nooit last had van zijn lever of zijn zenuwen en dat hij daarom graag met andere mensen omging. Hij ging dan ook even gemakkelijk om met staatshoofden als met de nederigste mensen en toonde belang stelling voor alles aspecten van het menselijk handelen. Hij ontving eens een gehele circustroep, met een leeuwtje in hun midden, in audiëntie. Als Pauselijk diplomaat in de Balkan, het nabije Oosten en Frankrijk, had hij zich vroeger reeds een faam verworven door tactvol en prettig optreden. Als patriarch van Venetië zei hij eens tegen een dikke man, die buiten adem bij hem kwam: „Onze Lieve Heer moet maar een beetje geduld hebben met ons, dikkerds". Van de andere kant kwam zijn geestelijke instelling tot uiting in uitlatingen als: „ware grootheid is gelegen in eenvoud en 't aanvoelen van de aanwezigheid van God in alles". Hij verlevendigde zijn conversatie graag met praktische opmer kingen. Zijn richtregel voor het uitoefenen van bestuur had hij overgenomen van Paus Gregorius de Grote: „alles zien, veel er van door de vingers zien, een beetje corrigeren". Als kardinaal voerde hij het devies „gehoorzaamheid en vrede", ontleend aan kardinaal Baronius uit de zestiende eeuw. Hij sprak vloeiend Frans en redelijk Engels en Bulgaars. Hij kende ook wat Turks, Grieks, Duits en Roemeens, en kon zich, als veel Italianen, ook met Spaans redden. Paus Joannes XXIII ruste in vrede. Haarsteeg Sprang DINSDAG 4 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 44 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Ondanks het gebed van, om zo te zeggen, de gehele wereld, 't werk van de knapste geleerden van deze wereld, heeft de Heer des Heren anders besloten en Z.H. Paus Joannes XXIII maandag 3 juni tot zich geroepen. De katholieke kerk en de gehele wereld hebben door 't overlijden van deze grote kerkvorst een enorm verlies geleden. Want hoe kort ook het pontificaat van deze Paus is geweest, in de geschiedenis van het pontificaat zal moeilijk een Paus zijn aan te wijzen die in zo'n korte tijd meer tot stand bracht en groter geestelijk gezag en waar dering in de katholieke kerk, zelfs over de gehele wereld, van wel ke godsdienstige opvatting dan ook, heeft mogen genieten en die de geschiedenis zal ingaan als de Paus van de vrede en van 't Concilie. De begrafenis van Paus Joannes is bepaald op donderdag. Vanaf vandaag kunnen de kardi nalen en de leden van het hij de H. Stoel geaccrediteerde corps diplo matique de overledene de laatste eer bewijzen. Eerst woensdagmorgen van 8 uur af kunnen de gelovigen dan defile ren langs de baar tot donderdag avond 17.00 uur. Een uur daarna, des avonds om 18.00 uur, wordt het lichaam van de Paus geheel privaat bijgezet in de Vaticaanse grotten, d.w.z. de kelder onder de St. Pieter. In zijn motu proprio van 5 sep tember 1962 heeft Paus Joannes XXIII bepaald dat na de traditionele rouwplechtigheden het stoffelijk overschot van de Paus, nadat de me nigte de kerk verlaten heeft, door de Martha-deur naar de Vaticaanse grotten wordt gebracht. Slechts de drie oudsten der verschillende kar dinaalsorden, de kardinaal-staatsse cretaris, de aartspriester van de St. Pieter en enkele kanunniken mogen daarbij meegaan. Behalve nog enkele werklieden, die bij de werkzaamheden van de bijzetting en van de verzegeling van de sarcofaag moeten helpen, mag niemand anders bij de begrafenis aanwezig zijn. De dood van de H. Vader heeft talloze reacties vanuit de gehele wereld gewekt. Radio Moskou roem de de overledene als een wijs man. Tass had het overlijden zeer snel ge meld. Merkwaardig is dat de Poolse radio gisteren de luchtige program ma's liet vervallen en ernstiger mu ziek ging uitzenden. Overigens werden uitzendingen van Radio Vaticana, bestemd voor landen achter het IJzeren Gordijn, gestoord. Zonder commentaar meld de de radio-diensten van verschei dene communistische landen gere geld nieuws over de ziekte van de Paus. In Bulgarije en Roemenië werd er echter over gezwegen. Fidel Castro, die in Rusland is, heeft gisteren een boodschap met goede wensen voor de Paus naar 't Vaticaan gezonden. President Kennedy heeft zondag met zijn gezin in een kapel te Camp David een H. Mis tot intentie van de Paus bijgewoond. Na het over lijden van de H. Vader gaf het Wit te Huis een boodschap uit. Ook de regeringshoofden van vele landen legden officiële verklaringen af, waarin de grote betekenis van de overleden Paus helder werd belicht. Kardinaal Doepfner noemde hem „met recht een oecumenische Paus". In die geest liet ook dr. Visser 't Hooft, secr.-generaal van de We reldraad van Kerken, zich uit. „Paus Joannes XXIII zal de geschiedenis ingaan als de Paus die een waarach tig dialoog tussen de katholieke kerk en de andere christelijke ker ken mogelijk heeft gemaakt", zei hij. Nu paus Joannes XXIII is over leden is de 84-jarige kardinaal Aloisi Masella als „Camerlengo van de Heilige Roomse Kerk" verant woordelijk geworden voor de da gelijkse gang van zaken bij het be stuur van de Kerk, en wel op grond van de apostolische constitutie van Pius XII „Vacantis apostolicae se- dis", die door een Motu Proprio van paus Joannes d.d. 20 oktober 1962 is aangevuld. De Camerlengo moet ook zorf- dragen voor een zo spoedig moge lijke verkiezing van een nieuwe paus, waarvoor het conclaaf binnen vijftien, uiterlijk achttien dagen moet beginnen. Nadat de dood van paus Joannes XXIII door kardinaal Cento, de groot-penitentiaris, was geconsta teerd, deed de Camerlengo hiervan mededeling aan het vicariaat Rome. Kardinaal-staatssecretaris Cigogna- ni stelde het corps diplomatique of ficieel op de hoogte en verrichtte daarmee tevens de laatste officiële daad in zijn functie, aangezien deze bij het overlijden van de paus die hem benoemde automatisch eindigt. De officiële rouwtijd duurt ne gen dagen. GESLAAGD Op het gehouden examen voor koordiri gent slaagden onze dorpsgenoten T. v. d. Bosch en Jan van Kuijk. VISCLUB DE HUT. Op de gehouden vergadering van de vis club De Hut werd besloten in verband met het 60-jarig bestaan in 1965 reeds voorbe reidingen te treffen om er een waardig feest van te maken. Men besloot te beginnen met een balpoint-actie, die reeds in volle gang is. Een nationaal visconcours staat op het programma en het feestcomité heeft nog meerdere plannen. RONDE VAN DEN BOSCH Aan de ronde van Den Bosch op 2e Pink sterdag namen enkele Vlijmense renners deel, hij de aspiranten W. Nicols, die 8e werd, en bij de amateurs Fred Liebregts, die 5e werd. Een mooi succes. ZIEKENTRIDUUM Het Ziekentriduum begint 3 juni en zal eindigen 5 juni; dit jaar zijn de voorberei dingen zeer groot om de zieken enkele on vergetelijke dagen te bezorgen. Nog meer plannen zijn in werking, wat betreft de Be- jaarden-sociëteit. Het is de bedoeling de zieken af te vragen of zij interesse hebben om enkele malen de Bejaardensociëteit te bezoeken; voor hen die zich niet goed kun nen verplaatsen zal een regeling worden ge troffen. Tijdens het ziekentriduum zal een en ander worden bekend gemaakt. ZANGERSDAG In verband met het 40-jarig bestaan van Vlijmens Mannenkoor op 16 juni a.s. zal hier een zangersdag worden gehouden in de concertzaal De Witte. Zes koren nemen aan deze zangersdag van 't Kon. Ned. Zan gersverbond deel, met in totaal bijna 300 personen. De koren zijn: het Breda's Man nenkoor, het Eindhovens Mannenkoor, bei de van de A-klasse; het Helmonds Man nenkoor, het Prinsenhagen's Mannenkoor en het Vlijmens Mannenkoor samen met het Dameskoor. WEDVLUCHT DE ZWALUW Zondag 2 juni hield de P.V. de Zwaluw een wedvlucht vanuit Creil Fr.; los 6.30 uur, eerste duif 12-12-56, laatste prijswinnende duif 12-59-42. Uitslag als volgt C. van Heivoort 1, 3, 7, 10, 11, 25, 29; H. de Laat-Parijs 2, 6, 14 27; H Pelders 4 19; M v Dal 5; K Kivit 8; L Klerks 9, 17; H v Beijnen 12; Gebr v Blade! 13, 16; M Nicols 15; H v Bokhoven 18, 20, 23, 30; M v Heeswijk 21; P v Beers 22; Chr v Esch 24; M Herman 26; Gvd Flout 28; Gebr de Vaan 31; M Liebregts 32; R de Laat 33. Aan de wedvlucht Angoulème werd door de P.V. de Zwaluw met 25 duiven deelge nomen. De duiven werden gelost zaterdag morgen om 6.15 uur en er kwamen van deze nationale vlucht zaterdag maar 9 dui ven door. Zondag kwamen er meer, maar voor Vlijmen werd zondag omstreeks 11 u. de eerste en zondagmiddag 6 uur de 2e duif gedraaid. Maandag kwam er geen enkele door en er kan dus gerust van een ramp- vlucht gesproken worden. verkaveling wijst nogmaals uitdrukkelijk op het grote belang voor de betrokkenen, dat de juiste pachtgegevens bekend zijn. Elke wijziging in de pacht, dus zowel het beëindi- digen van de pacht, als het aangaan van nieuwe pachtovereenkomsten, dienen onmid dellijk te worden opgegeven. Voor dit doel zijn op het bureau te Vlijmen formulieren beschikbaar. VISCONCOURS De hengelsportvereniging Altijd Beet hield 2e Pinksterdag in haar viswater, het Dron- gels kanaal, een onderling visconcours. Na afloop had in het clubhuis café van Baard wijk de prijsuitreiking plaats. Er was voor elke deelnemer 'n prijs beschikbaar gesteld. COLLECTE OUDEN VAN DAGEN. De enveloppenactie voor het uitstapje Ouden van Dagen, is een groot succes ge worden. Op 20 juni a.s. wordt er gestart. Waar de reis heen zal gaan wordt op 't ogenblik nog door het comité besproken. Alle ingezetenen, die over een auto be schikken, hebben hun wagen voor het ver voer der oudjes beschikbaar gesteld. GOUDEN BRUILOFT. Donderdag 6 juni a.s. zal het echtpaar Joh. van Baardwijk-Trommelen zijn gouden huwelijksfeest vieren. Het echtpaar, dat nog zeer vitaal is, vertoeft in het St. Gertrudus- gesticht. In de kapel van het klooster zal die morgen om 10 uur een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Van 2 - 3 uur is er receptie. RUILVERKAVELING. De plaatselijke commissie van de ruil- TAFELTENNIS In de zaal De Harmonie van café J. v. Oyen, organiseerde de aldaar gevestigde tafeltennisclub Victoria '51 op le Pinkster dag grote tafeltenniswedstrijden met als in zet het kampioenschap van Haarsteeg. Om luur ving de strijd tussen 34 deelnemers een aanvang. Het lig in de lijn der ver wachtingen dat de leden van Victoria '51 de toon zouden aangeven en het waren dan ook allen leden van deze vereniging die tot de finalisten behoorden. Bij de jun. heren plaatsten H. van Esch en M. Zeeuwen zich in de finale en was het na een spannende strijd H. van Esch die kampioen werd. De dames-jun. Lia van Oyen en José van Liempde waren de finalisten in hun cate gorie en hier behaalde eerstgenoemde het kampioenschap. Mej. Marie Verharen blijft bij de senioren dames nog steeds de onge kroonde koningin, voor de 12e keer be haalde zij de titel en mej. José v. d. Plas blijft de eeuwige tweede. Uiterst span nend ging het er bij de sen.-heren naar toe. Vanwege de grote deelname moesten de heren in twee poules worden onderge bracht en de navolgende 6 spelers plaatsten zich in de eindstrijd, n.l. J. v. d. Wiel, P. Verharen, H. Walk, A. Schey, P. Beekmans en Iv. Oyen. Allereerst werd met de ver liezersronde begonnen; T. van Oyen bezette de 6e en laatste plaats en H. Walke 5e. In de strijo om de 3e en 4e plaats tussen P. Beekmans en P. Verharen toonde laatstge noemde zich de sterkste. De finale tussen de twee sterkste spelers, A. Schey en J. v. d. Wiel ging over 5 sets. Lang bleven zij in evenwicht, maar in de laatste set sloeg A. Schey onverbiddellijk toe en werd op duidelijke wijze kampioen bij de heren-sen. Nadat allen hadden aangezeten aan een welvoorziene Brabantse koffietafel, had de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van Vic toria dhr. van Oyen dankte de heren J. Ver haren en M. van Beurden, die voor een per fecte organisatie hadden zorg gedragen. Hij dankte allen voor het sportieve verloop, zodat geen enkele wanklank werd ge hoord. De voorzitter sprak er ook zijn vreugde over uit dat de laatste tijd zoveel jeugdige personen tot de vereniging zijn toegetreden, zodat de toekomst met ver trouwen tegemoet kan worden gezien.. Spr. maakt ook van de gelegenheid gebruik om de spelers van het 2e team, dat het afge lopen seizoen afsloot met het behalen van het kampioenschap te huldigen. Na het kra nige drietal hartelijk te hebben gefeliciteerd overhandigde hij iedere speler een fraai aandenken. Hierna ontvingen de winnaars uit handen van de voorzitter elk een prijs ZALTBOMMEL - HAARSTEEG 2-0 Indien linksbuiten Harry Beaard vlak na de rust een droom van een kans had benut en Haarsteeg op gelijke voet met Zaltbom- mel zou hebben gebracht, zou dat voor de gasten een inspiratie geweest kunnen zijn om de zaken nog eens wat intensiever aan te pakken en te trachten tot een goed eind resultaat te komen. Rechtsbuiten Peulen nam vanaf de zijvleugel een corner en deed dat zo perfect dat de bal bij de verste paal op het hoofd van reeds genoemde speler terecht kwam; een simpele stoot zou vol doende zijn geweest om het leer in het net te plaatsen, maar hij presteerde het om de bal nog over de lat te koppen. Dit vormde tevens het laatste wapenfeit van betekenis, want de blauw-witten brachten er verder niets meer van terecht. Beter deden het de gastheren, want die wisten uit het verkre gen overwicht nog eenmaal te scoren en be paalden zich daarna tot het consolideren van die voorsprong. Direct na de aftrap trok ken de gastheren fel ten aanval en de H.- achterhoede kreeg het vaak erg moeilijk, maar doelman v. Gestel was in uitstekende vorm en wist enkele gevaarlijke schoten te keren. Toch keerden de rollen plotseling om en kwam Haarsteeg terug, maar alles mis lukte. Zaltbommel kwam terug en het was r.-buiten Blom die inschoot 1-0. Na de thee volgde dan al direct de hier boven reeds beschreven kansen bleef Haar steeg nog even in het offensief. Geleidelijk werd het spel echter slechter en kwamen de thuisspelers weer in de aanval. Na een kwartier was het weer r.-buiten Blom die inschoot en toen was voor Haarsteeg het pleit beslecht. BEROEP. Ds. P. J. Bos, predikant bij de Ned. Herv. Kerk ontving een toezegging van beroep van de Ned. Herv. gemeente te Scherpenzeel (Gld.). NEO DERDE KLASSER. In verband met het behalen van het der de klasserschap werd NEO j.l. zaterdag avond bij haar thuiskomst uit Rilland-Bath, zikale begeleiding werden de le elftal-spe lers door Marijke naar het clublokaal ge bracht, bij Café Trompen, waar door de gehele NEO-familie de avond in gepaste stemming werd doorgebracht. De voorzit ter van Marijke, de heer G. Vos, voerde hier het woord en feliciteerde NEO in har telijke bewoordingen met het behaalde der de klasserschap en bood namens de harmo nie een couvert met inhoud aan. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING PRO PATRIA De Chr. Gymnastiekvereniging Pro Pa- tria heeft tweede Pinksterdag weer van zich

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1