WASPIK KAATSHEUVEL m m Harmonie St. Jan gaat 40-jarig bestaan vieren 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 4 JUNI 1963 Vrijh.-Capelle Capelle Grote brand vernielde circa 400 ha. dennenbos en heide Loon op Zand BEDEVAART VAN ST. GERLACHUS yiliii Provincial nieuws doen spreken. Met 53 deelnemende turners nam Pro Patria deel aan de Turndag in Rotterdam, uitgaande van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Aan deze turn dag werd door ruim 2000 turners en turn sters deelgenomen, waarbij 41 verenigin gen vertegenwoordigd waren van het Zui dergewest van het KNCGV. De wedstrijden werden gehouden in een geweldige accomodatie die alleen een grote stad kan bieden, n.l. de Ahoy-hallen. Alles was dan ook in de puntjes verzorgd en alles liep vlot én naar wens. De heren le graad van Pro Patria kwa men met het hoogste aantal punten op de eerste plaats; de heren 2e graad A, van de 15 verenigingen die in de 2e graad uit kwamen, eveneens eerste met het hoogste aantal punten. Verder behaalden de dames met vrije oefeningen een le prijs; mars wedstrijd een eerste prijs; Heren 2e graad B een 3e prijs en aspirant heren le graad een 3e prijs, en dames 2e graad A een 3e prijs. Pro Patria kan op een zeer geslaagde turndag terugzien, niet alleen wat betreft de prestaties die er geleverd zijn, maar ook wat betreft de ontvangst, om als veruit kleine plaats te mogen kampen tegen ver enigingen waartegen zij altijd hebben op gekeken, die zij nu hebben voorbij gestreeft. Dit mogen we zeker toeschrijven aan de goede verstandhouding in de vereniging en de wil om sportief te strijden onder de bekwame leiding van de leider, waaraan 't tevens te danken is dat Pro Patria op een dergelijk hoog peil wist te komen, wat al gemeen zeer op prijs gesteld wordt. Wij wensen leider, bestuur en leden nog veel succes toe in de toekomst. P.V. NOOINT GEDACHT Uitslag concours vanuit Corbeil op zater dag 1 juni. Afstand 386 km, deelname 334 duiven. Gelost 7 uur, eerste duif 2-6 u., laatste prijsduif 3.45 uur. A Spierings 1, 38; T Tactor 2; G Rozenbrand 3, 52, 84; J Sterrenburg 4, 29; A J Ophorst 5, 72, 83; C Broeks 6, 42, 73; T de Jong 7, 27, 49; M Treffers 8, 45, 58, 59, 80; P Meter 9, 12, 36, 74, 76; A Heiblom 10, 65; H v Zeist 11 51, 83; A Spuijbroek 13, 16, 23, 24, 28, 75; M Mesch 14, 21, 30, 71; C v Tilborg 15, 66, 78; J v Zeist 17, 50; Gebr v Os 18; P v Dongen 19, 20, 44, 77; H Hendriks 22, 63; M Netten 25, 32, 39; H de Jong 26; A Tactor 31, 37; D v d Schans 33, 53, 61; M Blok 34, 69; E Braspenning 35, 62; A Brouwers 40; G Janson 41, 43; A v Campen 46; A v Zeist 47, 56; 67, 68; C Verhagen 48, 57, 81; Jac Ophorst 54; A v d Schans 55, 60; A M de Jong 64; C Pullens 70; Joh de Jong 79; A v Tiggelen 85; G Genen 86. A.s. donderdag inkorven voor Creil tus sen 7 en half 9. SSC GEHULDIGD De voetbalver. SSC hield zaterdag een receptie in café H. van Veen bij gelegenheid van haar promotie naar de derde klas. Ve len kwam SSC feliciteren, o.a. het gemeen tebestuur, en afgevaardigden van zuster verenigingen enz. Tal van bloemstukken werden aangeboden. DE LUCHTVAART De P.V. De Luchtvaart hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit Creil, afstand 312 km. De uitslag was als volgt P v Raams- donk 1, 4, 5, 6, 18, 28; A Klootwijk 2, 7, 31, 39, 40; H Verduijn 3; P Nieuwenhui- zen 8, 12, 24; F Huyps 9, 23, 35, 38; C Boer 10; B Pols 11; C de Cloe 12, 26, 29, 36; M v d Galiën 14, 19, 41; F v Tilborgh 15; H Verduijn 16; A v Oosterhout 17, 20; M Werther 21; R v Raamsdonk 22, 27, 32, 34, 37; M v Peer 25; A Tactor 29; J IJpe- laar 33. A.s. zondag wordt een wedvlucht gehouden vanuit St. Denis, afstand 359 km. ZENDINGSMIDDAG Uitgaande van de Herv. Zendingscom missies van Capelle, Besoijen en Sprang zal er a.s. zaterdagmiddag half drie een zen dingsmiddag gehouden worden op het ter rein van de heer H. Maijers aan de Julia- nalaan. Bij ongunstig weer zal de bijeen komst plaats vinden in de Herv. Kerk aan de Loonsedijk. Sprekers zijn Ds. P. Kolijn van Raamsdonksveer, die het openings woord zal houden. Ds. S. de Jong van Hou ten zal spreken over de Zegen van het Pink sterfeest; Ds. G. Veldjesgraaf van Neder- hemert over „Alzo wies het Woord" en Ds. J. C. de Bie van Aalst: Maranatha. Ds. Lekkerkerker zal een kort slotwoord hou den. CONCERT KUNST NA ARBEID. De muziekvereniging Kunst na Arbeid hoopt op zaterdag 15 juni a.s. een concert te geven op de kiosk te Capelle. Naar wij vernemen zal de zangver. 't Rozeknopje, alsmede het kinderkoor van de Chr. zang vereniging Hallelujah eveneens aan dit con cert medewerking verlenen. Genoemde ver enigingen hopen, dat velen dit concert zul len bijwonen. BENOEMD In de vacature ontstaan door het vertrek van mevr. Berkelmans-le Wit is tot onder wijzeres aan de R.K. Jongensschool be noemd mej R. de Groot uit Waspik. BEDRIJFSVOETBAL De voetbalwedstrijd tussen de bedrijfs- elftallen van de lederwarenindustrie Het Zuiden te Waspik en de fa. Wildeman uit Waalwijk is geëindigd in een 4-2 overwin ning voor Waalwijk. ATAK - WFC 7-5. De volleybalclub Atak speelde 2e Pink sterdag een vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen een combinatie-elftal van WFC, het team dat enkele malen aan de zomer avondcompetitie heeft deelgenomen. De uit slag werd uiteindelijk 7 - 5 in het voordeel van Atak. DUSS. BOYS - WASPIK 1 - 2 Waspik heeft de uitwedstrijd tegen Dus- 6ense Boys met 2 - 1 gewonnen. Bij de rust was de stand nog dubbel blank. We hielden het ook niet voor mogelijk dat er op een dergelijk slecht terrein als waarop de Boys in Dussen hun wedstrijden moeten spelen doelpunten konden worden gemaakt. In de tweede helft bleek dit toch wel mogelijk. De thuisclub gaf hiertoe het voorbeeld, waarna Piet Schellekens en Paul Smits dit voorbeeld voor Waspik volgden. PCP-WASPIK 0-1 Het doelpunt dat Willy Vervoort in de le helft van de wedstrijd PCP - Waspik scoor de bleek beslissend voor de uitslag. Het was dan ook een bijzonder fraaie treffer. PCP deed na rust alle mogelijke moeite om de gelijkmaker te scoren maar de achterhoede van Waspik gaf geen krimp. WHITE BOYS - CHAAM 2-4 In de wedstrijd W.-Boys - Chaam toon de de voorhoede van de bezoekers meer ra- finement dan het aanvalskwintet van de thuisclub. Zo kon het ook gebeuren dat Chaam tot 4 doelpunten kwam, waartegen de Boys slechts 2 x de roos trof. In de 2e 40 DODEN NA WERVELSTORM Een wervelstorm die het kustge bied van Bengalen in Oost-Pakistan heeft getroffen, heeft, naar wordt gevreesd, tussen de 400 en 500 men sen van het leven beroofd. Tachtig tot negentig percent van de huizen in het getroffen gebied is vernield. De wervelstorm ging gepaard met overstromingen die grote gebieden onder water zetten. Op een bepaald moment stond op het vliegveld» van Chittagong zelfs anderhalve meter water. De gouverneur van Oost-Pa kistan, Abdoel Monem Khan, heeft de noodtoestand afgekondigd. Presi dent Ayoeb Khan heeft een miljoen roepia's beschikbaar gesteld voor leniging van de ergste nood. DOKTER CASTERS VOOR TWEE JAAR GESCHORST De Raad van de Orde der Genees heren te Luik, bestaande uit vijf le den, heeft besloten dokter Casters, die door 't Hof van Assisen te Luik tijdens het Softenonproces was vrij gesproken, voor de duur van twee jaar te schorsen. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan het doden van het mismaakte kind van de heer en me vrouw van de Putte. helft werkte Chaam zich van een 0-1 achterstand naar een 4-1 voorsprong. Dat Han v. Etten de eindstand op 4 - 2 bracht was in feite niet belangrijk meer. PRIJSSCHIETEN BIJ WHITE BOYS Het gemis van een scorebord deed zich bij de wedstrijd White Boys - UW wel zeer sterk gevoelen. Het was n.l. niet voldoende tot 10 te kunnen tellen om de stand te kun nen bijhouden. Als u weet dat de uitslag 13-1 werd is het niet moeilijk te geloven dat W.-Boys in de meerderheid was. Het liep allemaal gesmeerd. Na 7 min. spelen bracht Huub Kuyten de doelpuntmachine op gang. Uit een corner genomen door A. Kemmeren, werd het zonder dat er nog iemand aan te pas kwam 2-0. Door 3 tref fers van H. Kuyten wer 't voor rust nog 5-0. In de 2e helft leverde H v Etten met 2 grave treffers zijn aandeel in de score. In het laatste kwartier was de doelpuntenhon- ger van Piet Kuyten door niemand te stui ten, achter elkaar vuurde hij niet minder dan 5 onhoudbare schoten af. ORIËNT ATIERIT De brommerclub W.S.R. organiseerde 2e Pinksterdag een oriëntatierit. Het 35 km lange traject van deze interessante rit werd met de minste strafpunten afgelegd door W. Roos Waspik, 2e werd W. Broers uit Rijen, 3e Oerlemans Waspik, 4e Broos uit Chaam en 5e Dalmeyers Waspik; 25 deel nemers schreven voor deze prettige rit in. HULDIGINGSWEDSTRIJD Het kampioenselftal van Waspik dat be slag legde op de eretitel van de jeugdcom- petitie, speelde een huldigingswedstrijd te gen Veerss Boys. De kampioenen verloren met 13-2. Een feestje na afloop in café Montens was een pleister op de wonde. VUILNISBELT IN BRAND Vrijdagavond even over 7 werd de Was- pikse bevolking opgeschrikt door het ge loei van de brandweersirene. Er bleek ech ter geen reden voor grote ongerustheid. De vuilnisbelt in de Schotsestraat was in brand geraakt. Er bleek nogal wat brandbare stof aanwezig in de vorm van houtzaagsel, krul len en spaanders. Dit bleek voor enige jon ge knapen te verleidelijk om er niet even een vuurtje van te maken. Dat dit spelletje hen over het hoofd groeide en tot een grote rookontwikkeling werd, hadden zijn kenne lijk niet voorzien; de stank was er echter niet minder om. LANDING ZWEEFVLIEGTUIG. Een zweefvlieger uit Hannover landde vrijdagmiddag in de polder van Boven Kerk, even ten N. van Waspik. Het geldt hier een vlucht om regionaal kampioenschap, waar van de best geklasseerden zouden mogen uitkomen in de landelijke wedstrijd. In to taal startten 36 vliegers vanaf de basis in Hannover. De man die in Waspik zijn luchtreis beëindigde was 320 km van zijn startplaats verwijderd. In feite had hij veel meer km afgelegd, omdat deze vliegers veelal in cirkels hu nbaan beschrijven om zo steeds hoger te kunnen stijgen en onder een wolk terecht te komen waar meer ter- miek is. De 320 km welke door deze Duit ser werd afgelegd zal hem waarschijnlijk 'n 2e plaats opleveren in dit kampioenschap en omdat hij meer aflegde dan 300 km zal hij tevens een gouden speld ontvangen. Zijn verrichtingen worden in de zweefsport dus hoog aangeslagen. Was deze man in Waal wijk geland dan had hij in zijn gouden speld nog een diamant gekregen, omdat hij Waal wijk als plaats van landing had opgegeven. Rond 5 uur is de zweefvlieger in Waspik geland; op dat uur was er practisch geen termiek meer. Vanzelfsprekend trok het zweefvliegtuig nogal wat belangstelling. Maandagmiddag heeft een felle brand gewoed in het bosrijke gebied ten oosten van de provinciale weg tussen Kaatsheuvel en Loonopzand. Aangezien het vuur op verschillen de plaatsen in dit uitgestrekte ge bied vanaf de Roestelberg, Rusten de jager tot Loon op Zand z'n ver nietigend werk deed, is ds omvang van de schade voorlopig moeilijk te bepalen. Naar ruwe schatting is toch wel circa 409 ha. dennenbos en heide door het vuur vernield. Om-ongeveer 1 uur werd de eer ste vuurhaard ontdekt in de omge ving van Loon op Zand, die direct door politie en in de omgeving wo nenden werd aangepakt. Tegelijker tijd werd in de onmiddellijke nabij heid opnieuw brand geconstateerd. Wanneer het tot deze beide plaatsen beperkt was gebleven, zouden de blussers de situatie wel meester zijn geworden. Doch toen even daarna weer op een derde plaats het vuur oplaaide, dat aangewakkerd door de felle oostenwind met angstaanja gend geraas door de hoge kurkdroge dennen joeg, was er voor de betrok kenen geen houden meer aan. On middellijk werd groot alarm gege ven en stoven de brandweerkorpsen van Kaatsheuvel, Loon op Zand en De Moer naar de bedreigde plaat sen. Aangezien intussen op kilome ters afstand van de eerste punten opnieuw rook opsteeg, werd de hulp ingeroepen van de brandweren uit Waalwijk, Tilburg en Drunen. Tege lijkertijd arriveerden groepen mili tairen van de vliegbasis Gilze-Rijen, uit Tilburg, Vught en Keizersveer. De zware, hoog opstijgende rookwol ken, die soms als het ware een zons verduistering veroorzaakten, hadden intussen een massa nieuwsgierigen naar de onheilsplekken getrokken. Op de weg tussen Kaatsheuvel en Loon op Zand, waarover in verband met deze Pinksterdagen toch al een eindeloze stroom fietsers, brommers en auto's raasden, was de drukte enorm. Velen waagden zich in de bossen, maar moesten dikwijls een veilig heenkomen zoeken om niet door het snel opduikende vuur ver rast te worden. Bovendien bewezen de felle knallen dat het terrein waar de Duitsers tijdens de oorlog hun munitieopslagplaats hadden, nog steeds restanten bevat van dit ge- vaarkike goedje. Ook hierop moes ten c.e blussers bedacht zijn. Hoe wel om circa zes uur het grootste gevaar geweken was, laaide op ver schillende plaatsen het vuur toch weer op, zodat men onmiddellijk paraat moest zijn om in te grijpen. Omstreeks zeven uur konden de mi litairen en brandweerkorpsen uit de omliggende gemeenten inrukken, doch de brandweermannen van Kaatsheuvel en Loon op Zand moes ten in actie blijven om het betref fende gebied te controleren. Omtrent de oorzaak is niets po sitiefs bekend, maar aangezien de brand op verschillende ver van el kaar gelegen plaatsen uitbrak, wordt bijna zeker aangenomen dat kwaadwilligen in het spel zijn ge weest. GROTE PINKSTERDRUKTE IN DE EFTELING Het natuurpark De Efteling heeft tijdens de Pinksterdagen een enor me stroom bezoekers te verwerken gekregen. Reeds vrijdag was voor een weekse dag abnormaal, want toen zochten niet minder dan ruim honderd touringcars (waaronder vele Belgen) op het parkeerterrein een plaatsje. Tijdens heide zondagen passeer den circa 35.000 bezoekers de toe gangspoorten, terwijl ruim 5000 au to's geparkeerd werden. Daarnaast waren alle omliggende straten vol ledig door auto's bezet. VERKEERSDIPLOMA'S UITGEREIKT Ruim driehonderd leerlingen van de vijfde en zesde klas der lagere scholen, die begin dezer maand een voldoend praktisch examen hadden afgelegd, ontvingen vrijdag in het Apollo-theater het verkeersdiploma van het Verbond voor Veilig Ver keer. Wachtmeester J. de Wilde, die als instructeur was opgetreden en on der wiens leiding het examen was afgenomen, hield vooraf nog een korte inleiding, waarin hij het grote belang van een juiste verkeersmen- taliteit onderstreepte en de jeugdige geslaagden op het hart drukte van nu af een voorbeeld te zijn voor an deren. Opperwachtmeester J. Kap- tein sloot zich hierbij aan door in het bijzonder aandacht te vragen voor de verkeerssituaties op kruis punten, waarna deze tot uitreiking der diploma's overging. Vijftien ge slaagden, die het examen foutloos hadden afgelegd, ontvingen voor de ze prestatie bovendien nog 'n mooi speldje van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Als extra impuls voor een zo goed mogelijk resultaat, was er dit jaar voor de eerste maal een wisselbe ker, bestemd voor de school die met haar leerlingen tot de beste totaal prestatie was gekomen. Deze trofee, beschikbaar gesteld door juwelier J. Schagen, kwam voor een jaar in het bezit van de Sint Bernardus- school. Dank zij de welwillende mede werking van de directie van de r.k. Levensschool ter plaatse, die hier voor de benodigde apparatuur ter beschikking had gesteld, konden de meisjes en jongens hierna nog ge nieten van enkele interessante en leerzame verkeersfilms. ZIEKENTRIDUUM Op 11, 12 en 13 juni a.s. zal voor de zieken en gebrekkigen uit de drie parochies in Kaatsheuvel' weer het jaarlijkse ziekentriduum worden ge houden, ditmaal in het goed geoutil leerde wijkgebouw van 't Wit-Gele Kruis aan de Vossenbergselaan. Zo als gebruikelijk, verlenen diverse plaatselijke auto-bezitters weer hun medewerking door de deelnemers aan huis af te halen. Verder zal op zondag 9 juni in de drie kerken een collecte worden gehouden ter be strijding van de kosten, die dit tri duüm met zich brengt. Het triduum zal worden geleid door pater Mel- chior, Cap. TALENTENJACHT Evenals op andere plaatsen, zal er ook in Kaatsheuvel een talenten jacht worden gehouden. Op zaterdag 8 en zondag 9 juni zullen de beoefe naars van de vocale en instrumenta le kunst in de zaal van de Gilden bond in de gelegenheid worden ge steld hun kwaliteiten op dit glibbe rige terrein te demonstreren. Wan neer hun prestaties bij de „jagers" in goede aarde vallen, liggen er ver moedelijk grammofoon-opnamen in het verschiet, die de weg kunnen effenen om het nog eens tot een ge vierde ster te brengen. Het orkest „The Black Devils" zal op beide da gen present zijn om het optreden van de diverse gegadigden te om lijsten. I BOEKJAAR 1962 BIJZONDER GUNSTIG VOOR COÖPERATIE „BROEDERHULP" Blijkens het dezer dagen versche nen verslag, is het boekjaar 1962 voor de Coöperatie „Broederhulp" te Kaatsheuvel in vele opzichten bij zonder bevredigend geweest. De om zetten van dit bedrijf, dat vanaf 1 januari 1963 met een vijftal zuster- coöperaties de nieuwe streekcoöpe- ratie „Midden Brabant" vormt met ruim 5000 leden, stegen opnieuw zeer belangrijk. Vooral Waalwijk Heeft na de opening van de Super markt en de afdeling Slagerij een belangrijke omzetstijging te zien gegeven, n.l. 363.585,ofwel bij na 48 procent. Ook het winkelbedrijf in Kaats heuvel mocht opnieuw omzetwinst boeken. Dit behaalde in 1962 weer een omzet van ruim een miljo'en gulden. De afdeling textiel-huishou- delijke artikelen deed het in 1962 eveneens goed. De bakkerij-afdeling, een sterke afdeling van de coöpe ratie, bleef hierin met een stijging van 133.767,(ruim 21 procent) niet achter. Reeds vele jaren wordt over de afname van bakkerij-artike len 6V2 procent dividend uitgekeerd. Naast de leveringen aan de leden, nam ook de verkoop aan particulie re bakkers verder toe. Ook de afdeling brandstoffen boekte vooruitgang: een stijging van bijna 25 procent. Met deze afdeling heeft men in de nieuwe coöperatie grote plannen. In Udenhout is n.l. een nieuwe brandstoffenafdeling in aanbouw met moderne opslagplaat sen en moderne machines, waardoor de leden in het gehele gebied van de nieuwe coöperatie beter dan voor heen van brandstoffen kunnen wor den voorzien. De totale omzet over 1962 bedroeg f 2.668.060,- hetgeen f 618.496 (ruim 23 procent) meer is dan in 1961. Dank zij deze gunstige gang van zaken, zal aan de leden, wier aantal voor het eerst in de geschie denis van de CO-OP boven de 2000 steeg, niet minder dan ruim 100.000 gulden aan dividend over 1962 kun nen worden uitgekeerd. Een prach tig cijfer als sluitstuk van een rp- cord-jaar. DESK-JEUGDTOTO Voor de Desk-jeugdtoto werd de ze week ingelegd 239.30. P. Grootswagers en J. Moolen- schot te Kaatsheuvelkregen als le prijswinnaars 17.95. Voor de 2de prijs waren drie gegadigden: L. Mie ris en S. Döbler, Kaatsheuvel en P. Fens, Raamsdonk, ieder 7.98. De derde prijs moest door 8 deelnemers worden gedeeld: C. Ververs, P. v. Laarhoven, G. Wagemakers en A. Jacobs, Kaatsheuvel, A. Blummel en S. Hurk, Veghel, J. Bruurmijn, Waalwijk en P. den Nieuwenboer, Loon op Zand, ontvingen ieder maar 1.50. Dit was de laatste toto-week. AFSCHEID VAN FATHER II. VAN DER STEEN Father PI. v. d. Steen van de orde van Mill-Hill, hield in alle gestelde H.H. Diensten op 1ste Pinksterdag een predicatie over zijn missiege bied in Oeganda. Hij deed een drin gend beroep op de Loonse mensen om hem in de gelegenheid te stel len een auto aan te kunnen schaf fen, daar hij in zijn missiepost ver re afstanden moet afleggen om de verschillende missiestaties te kun nen bezoeken. In de loop van deze week zal een huis-aan-huis collecte worden ge houden voor dit mooie doel. Dinsdag 18 juni a.s. zal Father H. v. d. Steen voor de vierde maal naar zijn missie in Oeganda vertrek ken. In alle stilte van zijn missie gebied herdacht Father H. van der Steen het vorig jaar zijn zilveren priesterjubilé. Een aantal inwoners van Loon op Zand heeft gemeend onze missionaris een waardig af scheid te moeten bereiden en tevens dit priesterjubilé met zijn dorpsge noten enigszins feestelijk te herden ken. Een hiertoe gevormd comité heeft, in samenwerking met Loon op Zands Belang het volgende pro gramma voor zondag 9 juni. a.s. sa mengesteld 10.15 uur: Solemnele H. Mis met assistentie, waaronder feestpredica- tie; 12.15 uur: door de Kon. Harmonie „Sophia's Vereniging" zal de missio naris en zijn familie aan huis wor den afgehaald om hem naar het pa rochiehuis te vergezellen; 12.30 uur: officiële huldiging, waaronder aanbieding van het ca deau; 13.00 uür: gelegenheid tot persoon lijk afscheid nemen van onze mis sionaris voor alle inwoners van Loon op Zand; 14.00 uur: onder begeleiding van de Kon. Erk. Harmonie „Con cordia" zal de missionaris en zijn familie naar huis worden terugge bracht. Het comité hoopt van ganser har te dat het cadeau, dat tijdens de re ceptie zal worden aangeboden, een waardig blijk zal zijn van het feit dat Loon op Zand trots is op zijn missionaris en dit ook metterdaad zal tonen door een gulle bijdrage tijdens de huis-aan-huis collecte. BEDEVAART NAAR SCHERPENHEUVEL Zondag 9 juni a.s. zal de bede vaart naar O.L. Vrouw van Scher- penheuvel worden gehouden. Zij, die deze bedevaart willen meemaken, kunnen zich opgeven bij de broeder- meester E. v. d. Nieuwenboer, Hoge- steenweg 48. Maandag 2e Pinksterdag werd in onze parochiekerk de jaarlijkse be devaart van St. Gerlachus gehou den. Talrijke boeren uit de omtrek bezochten deze bedevaart. Om 8 uur was er een speciale H. Mis voor de pelgrims, die zeer druk werd be zocht. Om kwart over tien werd de Sacramentsprocessie gehouden, met muzikale begeleiding van de Kon. Erk. Harmonie „Concordia". In het voorjaar van 1923, dus 49 jaar geleden, rijpte bij een groep Berndijkse personen het plan, om een muziekvereniging op te richten. Deze vereniging zou een strikt Berndijks karakter dragen, en aange wend worden om muziekale luister bij te zetten hij parochiële fees ten, zoals de prosessies ter ere van de H.ïï. Martelaren van Gorcum, en bij speciale buuFtevenement enten De acht initiatiefnemers waren Pastoor van Ensehot, het hoofd der lagere school te Bern dijk, Meester de Bruin, Thom. Ligtvoet, Mach. v. Bostel met twee van zijn zoons Adriaan en Jos, daarnaast W. v. Kuyk en P. Wagemakers. van ongeveer 25 man. Men toog op gewekt naar Oisterwijk om in de 4de afdeling 0 punten, oftewel géén prijs te behalen. Maar de Berndij- kers zouden geen Bendijkers zijn om er de moed bij op te geven en twee weken na de débacle van Ois terwijk werden hun zenuwen weer beproefd in Tongelre/Eindhoven, waar men een royale eerste prijs in de wacht sleepte. De harmonie is toen wel erg lang op de behaalde lauweren blijven rusten, want eerst in 1939 ging men wederom op concours, ditmaal te Oss, en behaalde daar een 1ste prijs met lof. Deze vooroorlogse episode ken merkte zich reeds door een echte vriendschap onder de leden. Ze wer den daarin steeds voorgegaan door hun directeuren, n.l. in de eerste ja ren Lamb. v. Gulik sr. en later de overbekende Janus Stravers. Zoals iedere jonge vereniging, kende men hoogte- en dieptepunten, maar steeds werd door toedoen van de muzikale leiders èn de oudere leden de gang van zaken gestabili seerd. De vereniging kreeg vorm; het werd een volksgemeenschap die de schone kunst beoefende en uit muntte door ware vriendschap. De successen werden pas in de na oorlogse jaren behaald. (Wordt vervolgd) Mede-oprichter en eerste directeur Lamb, van Gulik Sr. Toevalligerwijs vierde Pastoor v. Ensehot dat jaar zijn 25-jarig Pries terfeest en zodoende kon men bij de nog te winnen muzikanten het no dige enthousiasme stimuleren. Deze muzikantgp, dus pioniers van Sint Jan, warén allen sinds jaren lid van de Kon. Harmonie Euphonia, maar als rechtgeaarde Berndijkers kon den ze er nog best een extra brokje muziek bij gebruiken. Het bloed kruipt tenslotte waar het niet gaan kan. En zo gebeurde het dat op de offi ciële oprichtingsvergadering, 4 juni 1923, als werkend lid werden inge schreven: Lamb. v. Gulik sr., J. v. Amelsvoort, M. Klijn, P. Wagema kers, P. Stokkermans, J. Wagema kers, Piet en Lamb. v. Gulik, Ant. Zwaans, H. v. Gulik, A. v. Boxtël en uiteindelijk Wilh. Netten, die als tromdrager zou fungeren. Heel bereidwillig werden de be nodigde instrumenten afgestaan door moèdervereniging Euphonia, waar al heel snel met grote geest drift op gestudeerd werd. Het eer ste concert werd vanzelfsprekend gegeven tér ére van mijnheer pas toor z'n feest, in de pastorïetuin. Dat eerste jaar van Sint Jan ging niet over rozen. Contributie werd niet betaald, maar wel geteerd. En hoe! De inmiddels tot ere-voorzitter gebombardeerde pastoor v. Ensehot zag zich zelfs genoodzaakt over deze orgie te prediken vanaf de marte- larenkansel en bedankte prompt voor al zijn functies. Het werd een complete crisis, ter wijl het ene kabinet na het andere viel. Met de muziek daarentegen ging het inmiddels steeds crescendo, on danks alle paleisrevoluties. Er werd zelfs al een leerling aangenomen, namelijk Theo Musters. Het is nog steeds dezelfde Dorus, zoals wij hem nu nog kennen in de vereniging, vol toewijding voor de schone kunst en voor zijn Sint Jan. Na vijf jaar waagde men de eer ste stap op het glibberige pad der concoursen. Sint Jan was toen al uitgegroeid tot een blazerspotentieel Mr. J. MIESSEN OVERLEDEN In het Groot Ziekenhuis te 's Her togenbosch is donderdagmiddag na een ziekbed van enkele maanden op 39-jarige leeftijd overleden de heer mr. J. P. Miessen, sedert 1 januari 1960 directeur van het „Brabants Dagblad". Mr. J. P. Miessen werd 8 septem ber 1923 in Tilburg geboren. In '52 legde hij aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen het doctoraal exa men af, nadat zijn studie door de oorlogsomstandigheden was ver traagd. Op 1 april 1953 werd mr. J. P. Miessen benoemd tot adjunct secretaris van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" en tevens tot secretaris van de „Katholieke Nederlandse Dagbladpers". Twee jaar later, op 16 juni 1955, kwam hij als adjunct-directeur in dienst van het Brabants Dagblad te 's Herto genbosch, waar hij in 1960 directeur werd. De uitvaart had plaats dinsdag 4 juni om 11 uur in de Kathedrale Basiliek van St. Jan in 's Hertogen bosch, waarna de begrafenis ge schiedde op het r.k. kerkhof te Or- then. - De Pinksterdrukte in ons land is zeer groot geweest; vooral de zee en de campings waren de grootste attracties. Sint Jan iix oprichti ngsfase; foto genomen ter gelegenheid van het 25-jarig Priesterfeest van Pastoor van Ensehot i

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2