wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt, M M 3RS M ft» rn dfcf .li fli - I Gemeenteraad Waalwijk Krotwoningen aan de Hooisteeg zullen worden opgeruimd Raad voteerde halve ;ton voor aanleg openbare verlichting OPENBARE KLEUTERSCHOOL ZEKER NIET VOOR SEPT. 1964 VAN START WE KIJKEN AL IN HET T0VERGLAS TELEVISIE BIEDT VELE T0EZICHTM0GELIJKHEDEN We kijken al in het toverglas Televisie en politie NM Vele andere mogelijkheden Ellendige toestand Televisie en het leger ■LLUfc I Controle op busspitsuren fey»» Bij de posterijen Openbare verlichting Xarnpczr artikeie n Knipkaarten rijwiel stalling zwembad Heren Dercksen (prot. chr.) en van Eijl (K.U.) stemden tegen voorstel Niet accoord Raadselachtige zaak DINSDAG 4 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 44 tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" LZIEND OOG is er nu! Velen van ons weten zich misschien uit hun jeugd nog wel fantasie rijke verhaaltjes te herinneren, waarin een of andere fee of boze tove naar een giazen bol had, waarin men kon zien wat er op meer of min der grote afstand buiten eigen gezichtskring, gebeurde. Wij beseften allemaal, dat dit onzin was, dat zoiets niet bestond, maar toch zullen velen van ons wel gedacht hebben: „Het zou toch wel erg gemakkelijk zijn, als zoiets mogelijk was!" Veel van wat vroeger fantasie was, zoals vele verhalen van Jules Ver ne, werd bewaarheid en het ziet er naar uit, dat „De reis naar de maan" binnen niet al te lange tijd ook gerealiseerd zal worden, want de moderne techniek staat voor niets, daar zijn we helemaal aan ge wend, en dikwijls verwonderen we ons er niet meer over, wanneer er weer zoiets fantastisch werkelijkheid wordt. Zo ook is het „alziend oog" uit de sprookjes in .zekere zin werke lijkheid geworden, en wel in de vorm van een apperatuur die we allen van heel nabij kennen, de televisie. .Het woord zegt het al „ver zien", dus zien buiten onze normale gezichtskring. Wanneer de kijkers op hun tele visie een belangrijke gebeurtenis volgen, dan doen zij precies hetzelf de als die fee of tovenaar uit onze sprookjesboeken. De fantasie wordt werkelijkheid. Het alziend oog, dat ons in staat stelt om persoonlijk aanwezig te zijn bij belangrijke gebeurtenissen die ver van ons plaats vinden, biedt ook nog andere mogelijkheden dan alleen maar dat wij op onze televie- schermen zien. Het ligt dadelijk voor de hand, dat dit medium zeer geschikt is om te worden toegepast, bij diverse controle op afstand. Dit biedt tevens de mogelijkheid om door één persoon op afstand met gebruik van meer camera's diverse punten tegelijk te laten controleren. Voorbeelden hiervan zien we in binnen- en buitenland. Zo werd in München in West- Duitsland, kortgeleden de bouw voltooid van een der grootste po- litie-televisiecentrales in Europa. Deze installatie, die de overbelas te politie ten dienste staat bij de controle, op het Wegverkeer, be staat uit 16'televisiecamera's die al le slechts doör een man worden be diend. Vooral tijdens de spitsuren kan men thans de verkeerssituatie beter overzien en zodoende ver keersopstoppingen vermijden. De politieman kan vanuit zijn centrale zonder moeite de kente- kennummfers vén de verkeerszon- daars noteren, want de beweeglijke camera's registreren en vergroten elk detail haarscherp. ïxa;v. .vvv&^Cw In de controlekamer van het hoofdbureau van verkeerspolitie te München is men in staat op de monitors alle bewegingen van het verkeer op bepaalde vitale punten in de stad te volgen en zo nodig maatregelen te nemen Ook in ons land heeft de ver keerspolitie belangstelling voor dit nieuwe medium. Zo werden ook onder andere in Utrecht tijdens de jaarbeurs proeven genomen met in de drukke binnenstad opgestelde camera's die hun beelden doorga ven naar een kamer van het hoofd bureau, alwaar men op die manier in staat was het rood en groen van de verkeerslichten zo te regelen, dat een snellere doorstroming van het verkeer mogelijk werd. de monitors brengen. De cftntrole- ambtenaar overziet deze sytuaties met één oogopslag en wanneer er iets mis dreigt te gaan kan hij door van zijn telefoon dadelijk de nodige aanwijzingen geven. Uiteraard zijn er nog vele andere mogelijkheden om het medium te levisie dienstbaar te maken. Zo zijn er in Europa grote warenhuizen die televisiecamera's verdekt op stelden op belangrijke punten waar kostbare artikelen voor het publiek liggen uitgestald. Een man van de bedrijfsrecherche controleert op de monitors wat er op die punten gebeurt en indien iemand uit het publiek iets tracht te stelen, wordt hij of zij onverbid delijk door het alziend oog geregi- De gemeenteraad van Waalwijk heeft donderdag voor een niet on beduidend bedrag een zestal krotwoningen, gelegen aan de Hooisteeg, opgekocht. De „woningen" waren tot voorheen eigendom van mevr. M. H. J. Marks-de Kroon. Een tweetal fractieleden van de werk nemerspartij, de heren v. Seters en de heer v. Mosselveld, toonden zich wel bijzonder verheugd over deze aankoop, waarbij zij er bij de voorzitter op aandrongen zo spoedig mogelijk over te gaan tot op ruiming van deze bouwvallen. Met deze aankoop, zo wordt in het pre-advies gezegd, beoogt het gemeentebestuur tot sanering van de Hooisteeg over te gaan. Ongetwijfeld zal het niet lang meer duren of de televisie zal bij de verkeerspolitie van onze grote steden ook haar intrede doen, zoals trouwens ook tijdens de politiever- keersleergang door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Ver keer van de A.N.W.B. werd opge merkt. Een en ander wordt mede in He hand gewerkt door de toene ming van het verkeer en het tekort aan personeel bij de verkeerspoli tie. Ook bij het leger bestaan diverse mogelijkheden Om het medium te levisie toe te passen. We denken hierbij aan de proef die werd ge nomen tijdens grote uitgebreide manoeuvres. Doormiddel van spe ciaal voor 'dit doel opgestelde tele visiecamera's was het de staf moge lijk op een centraal punt en op af stand de bewegingen van bepaalde legereenheden te volgen en doordat meer earner's in actie waren, die hun beelden op even zoveel moni tors brachten, kreeg men op het zelfde ogenblik een overzicht van gebeurtenissen op verschillende punten. Ook in het leger speelt men met plannen om televisie in te scha kelen voor bepaalde doeleinden en niet alleen voor het waarnemen van militaire oefeningen. Het aantal mogelijke toepassin gen van televisie is bijzonder groot. Zo worden in Utrecht reeds gedu rende een jaar doormiddel van tele visiecamera's bepaalde drukke hal teplaatsen en overstappunten van de stadsbussen gecontroleerd, waar door men op spitsuren in staat is, mensenmassa's die zich op bepaal de punten van routes vormen, door het tijdig inzetten van extra bussen af te voeren. Zonder televisie blijft men van dergelijke ophopingen van passa- m 9» »«««- SMSSffiSSwSSlS Passagiers aan drukke bushaltes ie Utrecht werden zonder dat zij het bemerken gadegeslagen door het alziend oog van de tele visiecamera. Vormen zich te lange files, dan kan men vanaf de centrale post dadelijk een extra bus inzetten gaanbaarheid van de wegen ver veelvoudigde, waren op de spitsu ren de mensen niet af te voeren. De televisiecamera's hielden de mannen in de verkeerskamer ech ter op de hoogte en zo werd het mogelijk om snel extra materiaal, in te zetten, waardoor een vlot ver loop van de busdiensten werd be vorderd en het publiek tevreden was. Reeds enige jaren maakt het sta tionspostkantoor te Rotterdam van een televisiecircuit gebruik om toe zicht uit te oefenen op de volauto matische postbehandeling. Zoals be kend is de P.T.T. in Rotterdam op schitterende wijze geautomatiseerd, door het plaatsen van een fantas tische apperatuur. Hierdoor is nog slechts een betrekkelijk gering aan tal beambten nodig om de enorme hoeveelheden post daar te verwer ken. Automatische apperatuur blijft echter een technisch geheel, met als gevolg dat als er iets mis ging, het gehele bedrijf stagneerde, ja vol komen vast kwam te zitten, met al le nare gevolgen van dien, want men moest dan gaan zoeken waar de oorzaak lag. Daarom heeft men gebruik ge maakt van een aantal tv-camera's die op de vitale sleutelposities in het automatische systeem staan op gesteld en die in een controlekamer hun beelden van de knelpunten op streerd. De man in de controleka mer kan andere leden van de be- di'ijlsrefchcrche rustig en zonder op zien op de clief of dievegge attende ren. Ook dit is maar een voorbeeld van de vele mogelijkheden die het gesloten circuit ons biedt. Reeds pasten vele bedrijven in binnen- en buitenland televisie toe, vooral waar het gaat om de auto matisering van hun productie. On- getwijfeldzal de televisie nog meer taken gaan overnemen en we mo gen zeker zeggen, dat het „alziend oog" dat televisie heet in de tech nische ontwikkelde landen volko men is ingeburgerd. De heer v. Seters luchtte naar aanleiding hiervan uitgebreid zijn hart over de meer dan ellendige toestand, waarin zich deze huisjes bevinden. Hij betoogde dat het ei genlijk verboden moest zijn dat in dergelijke ruïnes nog gezinnen ge huisvest waren. Hij zei tevens van mening te zijn dat de gemeente er wel een erg hoog bedrag voor over heeft gehad om deze krotwoningen in zijn bezit te krijgen. Hij drong er bij de voorzitter op aan dat deze zaak spoedig aan de kant zou wor den gedaan. Hij zei dat de bewoners zo gauw mogelijk aan een ander huisje geholpen dienden te worden. „Zij moeten er zo vlug mogelijk uit, desnoods met zachte drang", zo be toogde hij. De heer v. Mosselveld hield een gelijksoortig pleidooi. Hij sprak de hoop uit dat ook de andere drie wo ningen die nog niet onbewoonbaar verklaard zijn, zo spoedig mogelijk ontruimd zouden worden. De heer Meijs (K.U.) zei zich bij zonder verheugd te voelen dat de gemeenteraad in de gelegenheid kwam deze woningen aan te kopen. Hij moest hier evenwel aan toevoe gen dat hij allereerst geen oplossing zag voor een nieuw onderkomen voor deze gezinnen. De heer Duijvelaar (werknemers) informeerde bij de voorzitter wat er met de Hooisteeg staat te gebeu ren. De voorzitter deelde hierop mee, dat de raad binnen afzienbare tijd hierover mededeling gedaan zal worden. STATIONSTRAAT 5I« WAALWyK In totaal voteerde de raad deze avond meer dan een halve ton voor de aanleg van de openbare verlich ting in verschillende delen van Waalwijk. Een eerste voorstel van b. en w. was om een krediet van 25.825 te voteren voor de aanleg van openbare verlichting, aan de Meerdijk en wel in dat gedeelte, dat is gelegen tussen de Kloosterweg en de gemeente Sprang-Capelle. Deze toegangsweg tot de gemeente Waalwijk beschikt tot op heden slechts over een drietal lichtpunten op een lengte van 640 meter. Het tweede krediet waaraan de raad goedkeuring hechtte vraagt 'n bedrag van 14.900. Het zal even eens worden besteed voor de aanleg van openbare verlichting en wel aan de Zanddönkweg en de Reigers- bosweg. B. en w. hebben zich hier toe genoodzaakt gezien i.v.m. de snelle groei van het aantal indus trievestigingen op het industrieter rein aan de Elzenweg en de Zand dönkweg. Het ligt in de bedoeling om een gedeelte van de Zanddönk weg, gelegen tussen de Professor Minckelersweg en de Reigersbos weg en tevens de gehele Reigersbos weg van straatverlichting te voor zien. Het laatste krediet voor aanleg van straatverlichting is bestemd voor de Molenvlietstraat en het ge deelte van de Grotestraat tussen de Thorbeckelaan en de Molenvliet straat (het gedeelte waaraan 't be lastingkantoor en het arbeidsbureau zijn gelegen). Hier is een bedrag mee gemoeid van 9.445. Het voorstel tot onteigening van gronden, gelegen ten zuiden van de Bloemendaalweg, ten westen van de Liniedijk en ten noorden van de Drunenseweg, gedeeltelijk bestemd voor de aanleg van een begraaf plaats en gedeeltelijk voor de recon structie en verbreding van de Dru nenseweg, werd zonder enige op- of aanmerking aangenomen, 'n Gelijk soortig lot ondergingen de voorstel len tot onteigening van gronden, gelegen ten noorden van de Meer dijk en ten westen van de Liniedijk. Deze gronden zullen worden be stemd voor uitbreiding van het re creatieoord bij het zwembad. Tot slot werd grond onteigend, gelegen ten westen van de Zomer- dijkweg, bestemd voor de aanleg van industrieterrein. Grond werd verkocht aan C. P. M. Pessers, Het betreft hier een per ceeltje van 133 m2, dat gelegen is achter het terrein aan de Forestier- laan, dat reeds eerder door de heer Pessers is aangekocht. Indertijd is nagelaten om aan de heer Pessers dit stukje grond, dat totaal door particulier terrein is ingesloten en door de gemeente nergens meer voor kan worden gebruikt, te ver kopen. Aan mevr. C. P. M. van der Geer- Boekholdt uit Tilburg werd een bouwterrein van 1965 m2 verkocht, gelegen aan de Forestierlaan. Het ligt in de bedoeling dat hierop een landhuis wordt gebouwd. Aan de stichting „Festival voor de werkende jeugd" in Tilburg werd een bijdrage toegekend van 17.50 per deelnemer. In totaal namen 25 jongens en meisjes aan dit festival deel, dat van 22 tot en met 26 mei in de Stadsschouwburg in Tilburg is gehouden. Hiermee is een bedrag gemoeid van 437.50. Medewerking overeenkomstig art. 72 van de Lager Onderwijswet werd verleend aan de r.k. jongensschool in Besoij en voor de aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen en aan de b.l.o.-school in Besoij en; hier voor de verbetering van de centrale verwarmingsinstallatie. Tot slot besloot de raad over te gaan tot het invoeren van knipkaar ten t.b.v. de rijwielstalling aan het zwembad. Voor de prijs van 1. kan iedereen zich in het bezit stel len van een dergelijke knipkaart, waarmee 40 keer de fiets kan wor den gestald. Deze knipkaarten kun nen niet worden gebruikt voor bromfietsen. Voor het stallen van bromfietsen zal per keer 0.10 worden gevraagd. De bedoelde knip kaarten zijn aan het loket van het zwembad te verkrijgen. giers op bepaalde punten van de route onkundig of er moet toevallig als het al te erg wordt, een tele foontje komen van een buschauf feur. Met gebruik van televisieca mera's blijft men van minuut tot minuut op de hoogte en kan men dadelijk maatregelen nemen, wan neer dat noodzakelijk mocht zijn. Utrecht heeft reeds veel profijt gehad van haar televisieapperatuur. Toen in de afgelopen winter het aantal buspassagiers door de onbe- De start van de Openbare Kleuterschool in Waalwijk, zal nooit per 1 september 1963 gerealiseerd kunnen worden. Dit deelde donderdag avond voorzitter Teijssen de gemeenteraadsleden mee, tijdens 'n lang durige discusie, waarin verscheidene raadsleden zich afvroegen of de noodzakelijkheid tot het stichten van een dergelijke kleuterschool in Waalwijk wel bewezen was. Deze mededeling van burgem. Teijssen, zal beslist geen gejuich ontlokt hebben, bij het bestuur van de vereni ging „Volksonderwijs" afdeling Waalwijk, dat van de gedachte is uitge gaan, gennoemde school per 1 september de deuren te kunnen open zetten in een gebouw in het centrum van Waalwijk. De hoop fiat de kleuterschool, in een vrijkomend lokaal van Christe lijke kleuterschool in de Stationsstraat zou kunnen starten, moest ook door voorzitter Teijssen worden weggevaagd, omdat de inspectrice voor 't kleuteronderwijs er beslist niet mee kan instemmen, dat de Openbare Kleuterschool in deze bouwval wordt ondergebracht. Het gebouw voldoet namelijk op geen enkel punt meer aan de eisen die er aan mogen worden gesteld. 1 waar de school gehuisvest zal moe ten worden, wie er als leidster over deze kleuters zal worden aangesteld en tot slot welke credieten er ge voteerd moeten worden om te ko men tot aanschaf van leermiddelen. Burgem. Teijssen zei 't al heel mooi te vinden wanneer de school per 1 september 1964 met het onderwijs De onmogelijkheid, om per 1 sep tember 1963 met een Openbare Kleuterschool in Waalwijk van start te gaan schuilt in het feit, dat er verschillende termijnen in acht moeten worden genomen, waarin de raad zal krijgen te beslissen zou kunnen beginnen. "De langdu rige discussies, die naar aanleiding van het stichten van een Openbare Kleuterschool in Waalwijk, werden gevoerd, kregen een eerste aanzet van de heer Dercksen (prot. Chr.) die zich met het een en ander niet accoord kon verklaren. De heer Dercksen merkte onder meer op, dat de lijst met veertig namen van kleuters, die eventueel onderwijs zullen gaan volgen op bedoelde school namen van kinde ren bevat die of te oud of te jong zijn. „Ik ben de geboorte data van deze kinderen eens nagegaan" zo betoogde hij, en ik moest tot de conclusie komen, dat er twee kin deren op staan die te jong zijn en maar liefst 8 kinderen die gezien hun leeftijd te oud zijn voor deze kleuterschool" De heer Dercksen vroeg zich af, of het nu wel de taak van een gemeenteraadslid was deze nasporingen te doen. Hij betoogde, dat dit werk beter verricht kon worden door de burgelij ke stand. De heer Dercksen zei bovendien te weten, dat er een schrijven van een vijftal ouders binnen was gekomen, waarin zij de wens te kennen ga ven hun kinderen dit in tegen stelling met een door hen eerder genomen besluit niet naar de Openbare School te doen. Hij bracht bovendien naar voren, te weten, dat er nog eens elf ouder paren waren, die het zelfde voor nemen waren toegedaan, maar die hiervan nog geen schrijven had den weggedaan. Hij stelde het college voor, dit raadsbesluit weer terug te nemen, omdat naar zijn mening een school met 25 kleuters toch niet aan de wettelijke eisen zou voldoen. De heer Kemperman (P.v.d.A.) was een heel andere mening toegedaan. Hij bracht zijn erkentelijkheid tot uiting voor de voortvarendheid, die in deze aan de dag was gelegd. Hij zei er van overtuigd te zijn dat op de Christelijke Kleuterschool ver schillende kinderen zijn, waarvan de ouders liever gehad zouden heb ben dat zij op een Openbare Kleu terschool terecht zouden kunnen. „De zaak is voor mij na de uit eenzetting van deze raadsleden nog

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5