Gemeenteraad Sprang-Capelle Smidje Verholen en de rare alchimist DÊ KLOOF" Kritiek van raadsleden op het sluiten van de overeenkomst met de N.V. Oerlemans Geen voorzieningen 3 stemmen tegen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 4 JUNI 1963 Indiening lijsten vertraagd Afgevoerd BINNENLAND raadselachtiger geworden dan zij al was" betoogde de heer van Eijl (K.U.) Hij zei woensdagmiddag de lijst die ter inzage heeft gelegen in gekeken te hebben en er in plaats van 40 handtekeningen, slechts 31 handtekeningen aangetroffen te hebben. Van deze 31 namen zouden er volgens de heer vgn Eijl slechts 20 aan de wettelijke eisen'voldoen. Hij noemde het bijzonder merk waardig, dat op bedoelde lijsten, die eerst in de week voor de ge meenteraadsvergadering zijn inge diend, twee namen van kinderen voorkomen, die Waalwijk sedert enkele maanden hebben verlaten. Terwijl er bovendien nog de naam van een kind op voor komt, dat enige tijd geleden is overleden. Door de secretaresse van de ver eniging „Volksonderwijs" zou vol gens de heer van Eijl zelfs gespro ken zijn over een lijst van zestig namen. Hij zei het bijzonder on prettig te vinden, dat op deze wij ze gehandeld moest worden. De hr. van Eijl vroeg zich bovendien af, of het wel raadzaam was over te gaan tot de stichting van een Open bare Kleuterschool, in de weten schap, dat de Christelijke Kleuter school in de Stationsstraat zich met gemiddeld 35 kleuters moet zien te handhaven. De heer van Engelen (K.U.) zei het voorstel gehandhaafd te willen zien. Hij vroeg zich af of de bepa ling van een zeker aantal ook geldt, wanneer de raad „uit eigen bewe ging" overgaat tot het stichten van een openbare kleuterschool. Voorzitter Teijssen betoogde in antwoord op de discussie van de verschillende raadsleden, dat het college van B.enW. destijds aan degenen die zich voor de totstand koming van een Openbare Kleuter school interesseerden kenbaar heeft gemaakt, dat het college graag zou zien dat er in de gemeente 'n soort enquête zou worden gehouden, zo dat zou kunnen worden nagegaan of er en in hoeverre er bij de be volking belangstelling bestaat voor een openbare kleuterschool. Dat de ingediende lijsten niet ge heel meer klopten met de realiteit, was, volgens de heer Teijssen ver oorzaakt door het feit dat door ziekte van enkele leden van de ver eniging voor „Volksonderwijs" het indienen van deze lijst ongeveer zes maanden was vertraagd. Nadien is er inderdaad een schrij ven van een aantal ouders binnen gekomen waarpi zij verklaarden, terug te willen komen op hun eer der gegeven mening hun kinderen naar de Openbare Kleuterschool te zullen doen. De heer Teijssen benadrukte, dat door de wet zélfs wordt vastgesteld, dat de gemeenteraad zonder meer en voor zich tot oprichting van een Openbare School kan komen. Wan neer door meer dan dertig ou ders hiertoe bij de raad een ver zoek wordt ingediend, is de ge meenteraad zelfs verplicht tot een oprichtingsbesluit te komen. Het leerlingaantal is evenwel niet bepalend voor de oprichting. Het aantal kinderen gaat eerst dan een rol spelen, wanneer de gemeente raad overgaat tot 't aanstellen van 'n leidster voor deze school. Wil men in aanmerking komen voor subsidie van 't rijk dan zal de school minimaal 30 kinderen moe ten tellen. De hr. Teijssen voegde hier nog aan toe dat dit getal door de minister van O.K. en W. kan worcjen verlaagd, maar .dit slechts onder bijzondere omstandig heden. De heer Dercksen zei in tweede instantie, dat aan de oprichting van een Openbare Kleuterschool voor de Christelijke Kleuterschool nog al wat consequenties waren ver bonden. Hij betoogde de indruk te hebben dat voorzitter Teijssen, staande de vergadering een andere wending aan het pre advies wilde geven. De heer van Eijl vond het ant woord van de voorzitter allerminst bevredigend. Ook hij zei uit de toon van het pre advies te hebben opgemaakt, dat het college van B. en W. met dit voorstel waren ge komen naar aanleiding van ver schillende verzoeken van de kant van de bevolking. Hij betoogde dat de voorlichting van B. en W. aan de gemeente raadsleden niet was zoals het eigen lijk moet zijn. Hij zei meerdere ma len te hebben meegemaakt, dat de stukken die ter inzage lagen, niet compleet waren, waardoor de raadslieden een verkeerd beeld kregen van de gang van zaken. „Ik vind dit bijzonder vervelend" aldus de heer van Eijl, die tot slot be toogde, dat het voorstel niet accep tabel was, omdat het volgens hem niet aan wettelijke eisen voldeed. Niet juist De heer v. Seters (Werkn.) zei niet met motieven te willen komen aandragen tegen de oprichting van een Openbare Kleuterschool. Hij zei te geloven, dat er wel een ze kere urgentie tot oprichting van 'n dergelijke school aanwezig was. „Al heb ik de indruk, dat alles is gedaan om de nodige namen bij el kaar te krijgen" Hij vond het stand punt van de heer Dercksen dat met de oprichting van een openbare kleuterschool de Christelijk Kleu terschool moeilijk zou komen te zit ten niet juist. „Juist omdat wij vrij heid van onderwijs kennen moe ten de ouders zelf bepalen naar welke school zij hun kinderen stu ren." De heer van Engelen zei het ge deeltelijk met de heer Dercksen eens te zijn, wanneer deze betoogde, dat door het college de indruk wordt gewekt, dat op verzoek van de ouders de raad wordt voorge steld over te gaan tot oprichting van 'n Openb. Kleuterschool. Hij zei 't anderzijds niet eens te zijn met de heer Dercksen wanener deze aan dit voorstel een zekere competitie element mee wilde geven. Hij con cludeerde dat de hr. Dercksen ten onrechte de aanstelling van een tweede leerkracht aan de Christe lijke Kleuterschool in gevaar ge bracht zag worden. „Wanneer dit toch mocht blijken, dan wordt hier door inderdaad naar voren gebracht dat er behoefte bestaat aan een Openbare Kleuterschool." De heer Brouwer (eenmanspartij), die zich eveneens in de discussies meende te moeten mengen, bracht naar voren, dat het hem beked was, dat er verschillende ouders in Waalwijk waren, die ten aanzien van de oprichting van een Openba re Kleuterschool eerst de kat wel eens uit de boom wilde kijken. Hij schaarde zich daarom achter het voorstel van B. en W. Bij het instemming brengen van het Betreffende voorstel bleek, dat veertien raadslieden zich voor het voorstel van B. en W. verklaarden. Alleen de hr. Dercksen (prot, chr.) en de heer van Eijl (K.U.) stemden tegen. Wethouder van Laack kon inverband met vakantie de raads vergadering niet bijwonen. Het uitkeren van een bedrag van 28.700 aan de N.V. Oerlemans door provincie en gemeente, is voor enkele raadsleden aanleiding geworden om kritiek te leveren op het bedrag dat aan deze N.V. zal worden uitgekeerd. Voornamelijk de heer Dekkers meende dat deze 28.700 voor de N.V. slechts een druppel is op de gloeiende plaat. Het uitkeren van dit bedrag is een direct uitvloeisel van de aanleg van de Langstraatweg, die het meest zuidelijke gedeelte van de Lab- begatse haven voor zich opeist. Hierdoor zijn enkele voorzieningen, die in deze zuidelijke punt van de haven waren aangebracht, komen te vervallen. Ros zich nadrukkelijk voor 't voor stel van b. en w. verklaarden. Voorzitter v. Prooijen merkte dan ook op, dat de heer Dekkers het niet juist zag. Hij betoogde dat hier geen sprake was van een schade vergoeding, maar van het uitkeren van een geldswaarde van die voor zieningen, die de provincie eerst had willen tot stand laten brengen. De heer v. Prooijen betoogde dat door de gemeente alles in het werk was gesteld in het belang van de N.V. Hij zei bovendien te moeten vrezen dat de N.V. niets uitgekeerd zou hebben gehad wanneer het ge meentebestuur er niet zo achtereen had gezeten. De heer Dekkers merkte op, dat onderaan de brief, die 28 mei door de N.V. is verzonden, staat opge merkt: „Wij merken hierbij op, dat wij over het uiteindelijk resultaat ernstig teleurgesteld zijn en wij ho pen dat de raad uwer gemeente, al le omstandigheden in aanmerking genomen, zal besluiten een hoger bedrag ter beschikking te stellen". „U meent", aldus de heer Dek kers, zich richtend tot de voorzitter, „dat de zaak voor de N.V. redelijk is opgelost. Ik meen echter dat de N.V. ernstig teleurgesteld mag zijn". Op voorstel van de heer Dekkers werd het voorstel in stemming ge bracht, dat met 9 tegen 3 stemmen werd aangenomen. De heren Dek kers, de Bie en de Raat stemden tegen. het verlenen van een krediet van 8.819,13 voor de betaling van het gemeentelijk aandeel in de stich- tingskosten van het regionaal woon wagenkamp te Tilburg; tevens werd overgegaan tot garandering van een geldlening, aan te gaan Hoor de Wo- ningbouwstichting „Sprang-Capelle" ter financiering van de stichtings- kosten van het complex van 25 pre miewoningen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling noordelijker in de Labbegatse haven nieuwe voorzieningen te tref fen, voornamelijk omdat de N.V. Oerlemans regelmatig van deze ha ven gebruik maakte. Toen echter bij een bespreking met de directie van de N.V. bleek, dat de N.V. niet meer de Labbegatse haven zou gaan gebruiken maar de Capelse haven, zijn door het gemeentebestuur van Sprang-Capelle, met resultaat, be sprekingen gevoerd met de provin cie, waarbij er door het gemeente bestuur bij de provincie op werd aangedrongen nu deze voorzienin gen niet meer getroffen hoefden te worden omdat nagenoeg niemand anders dan de N.V. van deze haven gebruik maaktede gelden die voor het aanbrengen van deze voor zieningen in de Labbegatse haven nodig zouden zijn geweest, in geld te doen uitkeren. Het resultaat hier van was, dat de provincie zich be reid toonde aan de gemeente Sprang-Capelle uit te keren voor 't achterwege laten van het aanbren gen van een loswal, de zwaaikom, straatwerk en grondwerk, aanleg steiger en de aanleg van een dam met duiker in het afgesloten gedeel te ten zuiden van de nieuwe weg een totaalbedrag van 88.700. Tijdens een tweetal besprekingen van de gemeente met de N.V. Oer lemans, werden de volgende over eenstemmingen bereikt. De N.V. doet afstand van alle aanspraken tegenover de gemeente en de pro vincie en gaat er mee accoord dat de Labbegatse haven niet meer wordt gebruikt en eventueel wordt gedempt. Daartegenover keert de gemeente aan de N.V. Oerlemans 'n bedrag van 28.700 uit. Het waren de heren Dekkers, de Bie en de Raat die zich moeilijk met dit voorstel konden verenigen, ter wijl de heren Genuit, Minnaart en Door de voorzitter moest 't voor stel tot aanstelling in vaste dienst van de heer P. Sterrenburg, die bij de gemeente in dienst is als werk man in algemene dienst 1ste klas, van de agenda worden afgevoerd, omdat de heer Sterrenburg kenbaar had gemaakt ontslag te willen ne men. Een tweede afvoering van de agenda betrof het punt tot aankoop van grond. De heer v. Prooijen deel de de raadsleden mee, dat het col lege deze aankoop niet had mogen zien verlopen, zoals het college ge wenst had. De prijzen die door sommige eigenaars van kleine stuk jes grond, die nodig waren voor ver betering van de Korte Nieuwstraat, werden gevraagd bleken zo abnor maal hoog, dat het college had be sloten van aankoop af te zien. Aan de heer A. J. Overbeek werd eervol ontslag verleend als adjunct commies le klas, in verband met zijn benoeming tot gemeentesecreta ris in de gemeente Veghel. Met de P.N.E.M. werd tenslotte een overeenkomst aangegaan tot vestiging van een zakelijk recht met beëindiging van de bestaande over eenkomst. Tot slot ging de raad accoord met INDONESISCHE MINISTER NAAR NEDERLAND Gesprek met K.L.M. De Indonesische minister van Bur gerluchtvaart, Raden Iskander, komt vandaag per K.L.M.-toestel uit Pa rijs op Schiphol aan voor een kort informeel bezoek aan Nederland. Hij zal de eerste Indonesische minister zijn, die na het herstel van de diplo matieke betrekkingen in ons land aankomt, op doorreis naar Montreal, waarheen hij nog deze week zal ver trekken. Tijdens zijn bezoek aan Ne derland zal de Indonesische minister op het hoofdkantoor van de K.L.M. besprekingen op directieniveau voe ren. De ontmoeting vindt plaats op verzoek van minister Iskander; het onderwerp van gesprek is nog niet bekend. PROEF MET BEVEILIGING MIDDENBERM SNELWEG De Nederlandse wegen zullen waar schijnlijk in de nabije toekomst toch een middenberm-beveiliging krij gen. Het ministerie van Verkeer lijkt tot de conclusie gekomen, dat spe ciale constructies tussen twee weg gedeelten toch heel wat ernstige on gelukken kunnen voorkomen. Rijks waterstaat waar men tot nu toe nogal afzijdig tegenover de nieuwe beveiligingsmethoden heeft gestaan zal nu over een maand proeven gaan nemen met twee verschillende systemen op de Rijksweg Den Haag- Utrecht tussen Gouda en het ver keersplein Oudenrijn. Op deze drukke rijksweg zal een proef worden genomen met zoge naamd „olifantsdraad". Deze con structie bestaat uit twee of drie strips van stevig tien centimeter hoog staaldraad, op een speciale manier bevestigd aan betonnen paal tjes. Het staaldraad heeft een sterk remmende werking op een uit de koers geraakte wagen. Het voertuig wordt opgevangen en als het ware omkneld, waardoor niet het risico bestaat dat nog grotere ongelukken gebeuren doordat de wagen terug op de weg wordt geslingerd. Dit oli fantsdraad zal worden aangebracht op grote gedeelten van de rijksweg. Tussen Gouda en het verkeersplein heeft de weg op talrijke plaatsen slechts een smalle middenberm. Inmiddels neemt Rijkswaterstaat Ook proeven met zogenaamde „gu ard rails". Deze rails zijn stevige metalen weringen, die geen verende werking hebben. Zij zijn en worden aangebracht bij gevaarlijke afritten, bochten, viaducten, enz. Het Nederlandse wegennet kan door deze twee constructies aanzien lijk veiliger worden. Volgens de cij fers wordt 12 percent van de dode lijke verkeersongevallen in ons land veroorzaakt door over de midden berm heenschietende auto's. (Volkskrt.) EINDSTAND „OLYMPIA"-TOUR DOOR NEDERLAND 1 Jos Dries (Big. pl. Janssens) 27.32.24 2 Stevens (Big. pl. Janssens) op 59 seconden 3 Den Hartog (pl. Gerritse) op 2.37 4 Karstens (pl. Snijder) op 3.24 5 Boog (pl. Gerritse) op 4.08 6 Fransen (pl. Snijder) op 4.53 7 v. Dongen (pl. Simons) op 5.32 8 Cornelisse (pl. v. Heusden) 5.52 9 v. Ginneken (pl. P. Peters) 5.54 10 Pieterse (pl. Gerritse) op 6.57 11 Drop (pl. P. Peters) op 7.51 12 De Wit (pl. Gerritse) op 7.53 13 Schuuring (pl. v. Heusden) 8.30 14 Haest (pl. Simons) op 8.40 15 Duyker (pl. P. Peters) op 8.46 16 Paul (pl. v. Heusden) op 9.07 17 Heyns (Big. pl. Janssens) op 9.12 18 Hoekstra (pl. Ammerlaan) 9.41 19 v. Espen (pl. G. Peters) op 9.53 20 Visser (pl. G. Peters) op 10.42. Ploegenklassement 1 Ploeg Janssens 82.43.59. 2 Ploeg Gerritse op 2.37. 3 Ploeg Paul Peters op 6.51. 4 Ploeg Snijder op 10.21 5 Ploeg Van Heusden op 12.51. De door de journalisten toe te kennen prijs voor de meest strijdlus tige renner ging naar Cees Haest (ploeg Simons). Persoonlijk klassement Het puntenklassement werd een overwinning voor Visser (ploeg G. Peters) 78 punten, vóór De Wit (pl. Gerritse) 87 punten en Rinus Paul (ploeg Van Heusden) 92 punten. KLEUTERS ROLDEN VIJVER IN EN VERDRONKEN Hansje Basten en Wimpie v. El- deren zijn donderdagmorgen tegen 11 uur in de parkvijver aan de Geert Grotelaan te Eindhoven ver dronken. Vijf minuten na het onge val merkte een toevallig voorbij komende wandelaar de kleuters op. Ze waren van de lichtglooiende oe ver gegleden. COPYRIGHT STUDIO AVAN 9) Toen smidje Verholen bijkwam, merkte hij, dat hij ergens langs de kant van de weg in het frisse gras lag. „Ai, aimijn arme hoofd", kreunde hij. „Wat heb ik een pijn in mijn hoofd. Het lijkt wel of ze er met een voorhamer op staan te beuken. Maar waar is nou dat oude kasteel? En waarom lig ik niet er gens in het Knekelwoud? Begrijp daar nu maar 'es wat van. Waar ben ik eigenlijk?" De smid ging overeind zitten en keek onthutst rond. „Iemand heeft me een klap verkocht", gromde hij. „En diezelfde persoon heeft met hier naar toe gesjouwd. Maar waarom?" Nogmaals speurde hij rond en toen zag hij in de verte een lichtje. „Daar staat een huis", stelde hij vast. „Ik zal er eens heengaan om de weg te vragen". Moeizaam ging hij op pad en zijn hoofd deed hem verschrikkelijk pijn. Toen hij het huis bereikte, bleek 't een tamelijk groot soort buitenhuis te zijn, dat vlak bij het bos gelegen was. Het licht achter de ramen brandde nog steeds en de bewoners waren dus nog niet naar bed. Toch besloot de smid eerst eens even voorzichtig door het raam naar bin nen te gluren. Dan wist hij tenmin ste wat voor soort mensen hier woonden. „Nee maar!" mompelde hij toen verheugd. „Hier ben ik goed terecht. Dat is professor Nosco, die daar zit. Hij zal wel niet weigeren mij de weg te wijzen". Onmiddellijk liep hij naar de voor deur en belde aan. Even later ging de deur op een kiertje open en een stem vroeg: „Wie is daar nog zo laat?" Doch voordat de smid ant woord kon geven, vloog de deur al helemaal open en het was professor Nosco die lachend op de drempel stond. „Nea maar, daar hebben we zo waar mijn nieuwe vriend van van middag uit de herberg", riep de pro fessor uit. „Kom binnen, mijn waar de! Kom dadelijk binnen!" FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" ROMAN VAN EEN KANTOORBEDIENDE door Jan van Maasdorp 56 Mister Morefield had geknikt ja, hij had de staat van dienst van die meneer de Hoog al doorgele zen, een heel goede kracht; dat zou misschien wel te regelen zijn. Hij zou 't bespreken met mister Bergs- ma. Meneer van Drunen vertelde zijn assistent, wat zijn bedoeling was. Hij zóu hem meenemen naar Am sterdam, zoals vorige keer naar Den Haag. Het was jammer, maar hij begreep wel, dat nu voorlopig de bevordering tot directeur van de baan was. „Ach, meneer van Drunen," viel Karei hem in de rede, daaraan denk ik nu toch niet." „Precies, rustig afwachten, over een jaar of vijf ga ik ook met pen sioen, U bent nog jong genoeg." Maar natuurlijk zou hij weer moe ten verhuizen. „Wat denkt U er zelf van, me neer de Hoog, zou U dat een be zwaar vinden?" „Hoe kunt U het vragen, meneer van Drunen," schreeuwde hij door de telefoon. „Ik vind het geweldig!" Opgewonden had hij Nora het grote nieuws overgebracht. „O, Noor, dat zou de oplossing van alles zijn!" „Naar Amsterdam?" vroeg Nora verschrikt. Rotterdam, Den Haag, Amsterdam. Onthutst dacht ze: wat gaat er nu weer gebeuren? „Stel je voor," riep hij uitgela ten, misschien komen we wel in de buurt van Ans en Guus te wonen!" Nora kon het niet zo gauw ver werken, maar natuurlijk moest ze nu ook blij zijn het ging toch ook om haar zelf en om haar gezin. Hij was weer helemaal beter, ver klaarde hij morgen ging hij weer naar kantoor. Karei de Hoog zit achter zijn bu reau en bekijkt de stapel dossiers en brieven. Hoe dat groeide, als je een paar dagen was weg geweest; maar nu kon hij rustig werken, meneer van Drunen was vandaag in Amsterdam om poolshoogte te nemen. En Bergsma zat voor een paar weken in het buitenland hij slaakte een zucht van verlich ting. Hij had eerst vluchtig het per soneel begroet en zijn secretaresse. „Is uw maag weer helemaal be ter, meneer de Hoog?" „Ja, Irma, dat gaat wel weer, we gaan weer aan de slag. Ik zal je straks wel bellen voor de post." Een uur later komt ze op z'n kan toor met de post van die ochtend en gaat haast zijn bureau zitten, gewapend met potlood en blocnote. Ze leest haar chef voor, wat ze de afgelopen dagen voor hem heeft ge noteerd. Met haar scherp gepunte, rood gelakte nagels wijst ze haar chef op door haar aangestreepte passages in brieven. Handig nest, denkt hij met een prettig gevoel haar intelligentie door niet onder voor haar koketterie „Dit gaat over de schade van die zending olie naar Bremen, weet U wel?" Hij knikt en neemt een sigaar, juffrouw Du val is hem voor en strijkt een lucifer voor hem af. „Lekker ruikt die sigaar," de rook behaagelijk opsnuivend. Hij lacht geamuseerd. „Wat een berg post meneer de Hoog." „Ja, ik kan voorlopig wel voor uit." „En meneer van Drunen heeft er ook niet veel aan kunnen doen, die is al een paar keer bij de nieuwe directeur- generaal moeten komen. U kent mister Morefield nog niet, hè? Hij zal hier ook wel gauw ko men, zal me benieuwen, enfin we zullen maar afwachten." „Precies." „Meneer Bergsma is er in ieder geval een paar weken tussen uit die mag ik niet zo." „Pardon?" zegt hij kwasi-ernstig. Hij moest toch het decorum tegen over zijn ondergeschikte ophouden! „Nou ja," zegt ze ligt kleurend. „Hij is zo geheel anders dan meneer van Drunen en U. Hij loopt maar te commanderen, dat ben ik niet gewend. En om de haverklap haalt ie de machine onder mijn handen vandaan, om zelf te gaan tikken allemaal geheim zeker." Hij kijkt haar uit zijn ooghoeken aan en ziet hoe juffrouw Duval haar geverfde wenkbrouwen boos heeft gefronst. In een flits ziet hij zijn vroegere secretaresse, juffrouw van Driel met haar bijziende ogen achter die dikke brillenglazen. Die sprak nooit een afkeurend oordeel uit over een chef. Maar dit hyper moderne krengetje. Als juffrouw Duval weer terug naar haar kamer is om een paar gedicteerde brieven uit te werken, denkt hij even aan Nora. Hoe ze hem had staan nawuiven vanoch tend, alsof hij voor lange tijd op reis ging. Toen hij aangekleed stond en haar een zoen gaf, had hij be zorgd naar de diepe, zwarte krin gen onder haar ogen gekeken. Had natuurlijk slecht geslapen de laat ste nachten, maar dat kwam nu al lemaal weer goed. Hij hult zich in een rookwolk en knippert tegen een zonnestraal, die schuin op zijn bureau valt. Fijn om weer helemaal in beslag te worden genomen door je werk. Hij leest de verdere brie ven hebben het genoegen, voor U te hebben verkocht dertig vaten A.T.C. vet, eerste soort. Dan treft hij een stuk aan, waar over hij reeds met meneer van Dru nen heeft gesproken een prin cipiële, interne kwestie over het personeel. Maar in de kantlijn is er later in rood een aantekening ge plaatst: „aanhouden en met mij be spreken" en daaronder Bergsma's paraaf. Meteen is zijn ergenis ge wekt. Hij moet even de voorgaande stukken erbij halen in de kamer van meneer van Drunen weder zijds vinden ze altijd de nodige stukken in eikaars bureau, waarvan ze beide de sleutels hebben. Als hij de stukken heeft gevon den, blijft hij voor het bureau van doctorandus Bergsma staan, dat daar tijdelijk voor hem is neer ge zet. Dat bureau was vroeger van hemzelf, het werd geruild voor 'n groot, modern. Hij heeft nog altijd de sleutel ervan, die zit aan de sleu telring, die hij nog in zijn hand heeft. Een hevige nieuwsgierigheid overvalt hem. Daar in die laden zou wel heel wat liggen, dat Bergs ma zelf heeft getypt allemaal ge heim zeker. Voor hij er zich goed van bewust is, heeft hij een der la den ontsloten. Hij ziet een map lig gen waarop staat: reorganisatie. Als hij de map openslaat, beseft hij op eens, dat hij op een ordinaire wijze in niet voor hem bestemde beschei den staat te rommelen, als de eerste de beste dienstbode. Maar als hij dan een paar getypte vellen ziet, waarboven staat: Besluit betreffen de reorganisatieplannen van Drs. Bergsma, krijgt hij een lichte schok en kan zijn hevige nieuwsgierig heid niet bedwingen. Met stokken de adem en bonzend hart leest hij dan, wat er in het besluit staat, ge nomen door drie mannen: mister Morefield, mister Houlen, directeur personeel en drs Bergsma, advi seur van New York. Wild vliegen zijn ogen langs de regels en hij leest dat de ondergetekende, in op dracht van het hoofdkantoor in New York gedwongen door de slechte exploitatie-uitkomsten der laatste jaren, rigoureuze reorgani satie-maatregelen toe te passen, tot het volgende hebben besloten. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 6