wAAlwrjkse en LanqstRAAtse couRAnt MEER VRIJHEID OP WONINGMARKT IS NOODZAAK GRAND PRIX Zuinig zijn op bos en heide President Kennedy nieuwe kondigt wetten ann De strijd om de olie in Indonesië Achterstand op de huizenmarkt moet worden weggewerkt Afrikaanse studenten boos op Russisch jeugdblad Belastingverlaging betekent in Amerika middel tot verbetering van de nationale economie JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! WIE PAKT KOE BIJ DE HORENS? Wat gaat nu voor? Verkeerde leuze SCHIJNDEL Paard achter de wagen Dreigt er gevaar Voorjaar doorgaans kritieke periode Meredith krijgt mede-lotgenoot en niet verbrand P1GMADERM VRIJDAG 7 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 45 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10, cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In het maatschappelijk leven lopen de economische noodzakelijkheden op de juridische mogelijkheden vooruit. Zwarte prijzen zijn verboden van legale prijsverhogingen. Zwarte lonen kondigen een volgende loonronde aan. In het verlengde van deze wet zou men ook kunnen zeggen dat de nog steeds stijgende prijzen van onroerende goederen ook de in een corset gedwongen huren tenslotte de banden zal doen verbreken. Het huurbeleid zal bij de opstelling van een regeringspro gramma zeker worden bezien. Naar onze mening zal de conclusie niet uit kunnen blijven dat er nog enige huurverhogingen zullen moeten komen. De mogelijkheid tot huurverho ging is onafscheidelijk verbonden aan een vrijer bouwbeleid dat meer dan iets noodzakelijk is om uit de woningellende te geraken. Niemand zal kunnen tegenspreken dat de koe van de woningnood nu ferm bij de horens moet worden gepakt. Deskundige menen dat er veel meer gebouwd zou kunnen worden wanneer de bouw maar niet af hankelijk zou zijn van een rijks goedkeuring. Dat gebonden bouw systeem lijkt uit sociaal oogpunt ideaal, maar het verbergt een aan tal niettoelaatbare feiten. Er zijn streken in ons land waar aannemers en bouwvakarbeiders in hun naaste omgeving geen objecten kunnen uitvoeren, omdat er geen vergunningen zijn. Wanneer zij verder van hun basis wel werk kunnen vinden moeten zij dikwijls als zelfstandige bij iemand anders in dienst treden of van baas wissel en. Dit kan de productiviteit scha den. 't Werkt niet economisch, om dat hier mensen en materiaal on nodig verplaatst moeten worden. De behoefte aan niuwbouw voor woningen als ook voor industriële en culturele doeleinden is zo groot, dat voorrangs-noodzaak onmogelijk door een overheidsinstantie kan worden bepaald. Het is bovendien naïef te menen dat aannemers en arbeiders zich naar de plaatsen la ten dirigeren waar de overheid de bouw noodzakelijk acht. De Nederlander gaat daar wer ken, waar hij het prettig vindt en waar hij veel kan verdienen. Het prettige werk vinden velen helaas dan buiten de bouw en het meest verdienen doen velen nu over de grens in West-Duitsland. Wij zou den wel eens willen weten hoeveel Nederlandse bouwvakarbeiders nu met hogere lonen in West-Duitsland huizen bouwen terwijl hier de wo ningnood toeneemt. Een ander kwaad dat een gevolg is van da overmatig geleide loon politiek vinden wij in het pendelen. Er zijn bouwvakarbeiders die veel geld verdienen omdat zij ver van huis gaan werken. De reisuren wor den betaald. Wij zien dus de merk waardige toestand dat de bouwvak kers uit A in B werken en die uit B in A hun brood verdienen. Ze verdienen een goed loon met heen en weer reizen maar niet met bou wen. Een ondoelmatige regeling die de inefficiency in de hand werkt. Het starre vergunningen-systeem met de loonstop leidt dus tot 3 gro te nadelen. In de eerste plaats gaan vele grote aannemers buiten de grenzen opdrachten zoeken, omdat zij in eigen land geen vrijheid vin den. In de tweede plaats gaan vele de bouw verlaten omdat er teveel wordt gesold met de beloning en de plaats waar gewerkt moet worden. Andere groepen arbeiders verdwij nen tenslotte ove de grens omdat zij daar veel meer kunnen verdie nen. De politieke leus dat er goedkope woningen moeten worden gebouwd heeft de bouw en huisvesting in Nederland meer kwaad dan goed gedaan. In de eerste plaats was het psychologisch effect zeer funest, de gedachte, heeft ingang gevonden dat het verschaffen van huisvesting een kwestie is geworden van soci ale zaken, waarvoor men de over heid kan aansprekenBovendien heeft men door de wetgeving de huiseigenaren tot een soort Woeker- figuren geproclameerd, die rijk worden van huurders. Inderdaad is het practies zo ver gekomen dat er geen particulier meer is die een huis voor de ver huurder laat bouwen. Welk een schade is hierdoor aan de ontwik keling van de huizenmarkt toege bracht! AS ZONDAG 2 UUR Tussen 1955 en 1962 ontstond on geveer de helft van alle bos- en heide branden door onvoorzichtig heid of kwaadwilligheid. Een treu rig cijfer, wanneer men bedenkt, dat Nederland uiterst zuinig moet zijn op zijn 260.000 hektaren aan bossen en ruim 82.000 hektaren aan heidevelden. Zij vertegenwoor digen een waardevol ekonomisch bezit en worden uit een oogpunt van rekreatie steeds belangrijker. Alleen al sedert 1952 rond 11.000 hektaren aan bos en heide door brand verloren zijn gegaan. Ook dit jaar wordt weer een intensieve campagne gevoerd, om aan dit kost bare euvel paal en perk te stellen. Aan deze campagne werken behal ve het Bosschap onder andere mee, het Staatsbosbeheer, de Koninklijke KINGS? Een tweede economisch gevolg van deze politiek is, geweest dat de bouw van betere, grotere en duur dere woningen is tegengehouden. Dit is het paard achter de wagen spannen. Niemand kan verhinderen dat de mensen met de hoogste inkomens het eerst een auto bezitten of als eerste van de nieuwe oogst aard beien genieten. Waarom moet dit met de huizen anders zijn? Als men degenen die het betalen willen en kunnen voor de nieuwbouw laat zorgen, komen er vanzelf goedko pere huizen vrij voor mensen met lagere inkomens. Nu worstelen wij met het probleem van de genieters met hoge inkomens, die in goed kope huizen blijven zitten. Zij trek ken zelfs meer dan eens in gesub sidieerde woningwet-woningen. Hoe wij het ook keren en wen den, de enige oplossing van het wo ningdrama ligt in het geven van meer vrijheid in woningbouw. Schaf af die lange weg langs com missies voordat een huis gebouwd mag worden. Laat verdwijnen al die vergunningen, waarvoor een le ger ambtenaren moet worden be taald. Waarom zullen wij voorko men dat nieuwbouw in de aan vangstijd duur is. Het aantal mensen dat in peper dure huizen kan wonen is toch maar beperkt. En dan komen er vanzelf woningen voor mensen met een minder dikke beurs. Intussen kan de verplaatsing van gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, naar duurdere woningen worden bevorderd door de huren voor hen in goedkope woningen te verhogen, zodat ze vanzelf opstappen. Waarom geen huren te heffen naar inkomen in de woningwetsec tor? Er mag geen middel onge bruikt blijven om nu de achter stand op de huizenmarkt weg te werken. En dreigt er bij huurver hoging gevaar dat de eigenaren van oude huizen nu werkelijk eens iets aan hun huizen verdienen? Het lijkt ons twijfelachtig wanneer men al een twintig jaar met verlies werkt. Afrikaanse studenten in Moskou hebben in het openbaar geprotes teerd naar aanleiding van een ver haal in de Russische pers over een Russisch meisje, dat met een Mo hammedaan trouwde en in een ha rem werd opgesloten. De studenten beweren dat het ver haal dat als waar werd aangekon digd, beledigend was en discrimi natie van Russische burgers tegen over Afrikanen en Islamieten in de hand werkte. De studenten ver klaarden dat zij ondanks maanden lang aandringen niet gedaan hadden kunnen krijgen, dat het verhaal of ficieel werd teruggenomen. Het verhaal verscheen voor het eerst op 27 december in het blad van de communistische jeugdorga nisatie, Dekomsomolskaya Pravda. Het vertelde hoe een Russisch meis je, genaamd Larissa, verliefd werd op een mohammedaanse student in Moskou, Makhmud. Hij trouwde met haar en bracht haar vervolgens naar zijn eigen land, maar daar ver kocht hij het meisje aan de harem van een oude man, die al vier ande re vrouwen had. Toen het verhaal voor het eerst werd gepubliceerd ging een groep Afrikaanse moslem-studenten van de „Patrice Loemoemba"-universi- teit in Moskou naar de redactie van Dekomsomolskaya Pravda om bij zonderheden te vragen en het be- DE BETERE VIRGINIA Nederlandsche Heidemaatschappij, de A.N.W.B., de Nederlandsche Spoorwegen en de P.T.T. Daarbij wordt gebruik gemaakt van affich es, zegels, films en dia,s. Gedurende een bepaalde periode zullen post stukken van de P.T.T. van speciale stempelvlaggen worden voorzien. In bosrijke streken worden op daar voor geschikte plaatsen waarschu wingsborden geplaatst en speciale plastic waarschuwingsplaatjes aan gebracht. Op de medewerking van tal van verenigingen is reeds be roep gedaan, om te bereiken, dat in zo wijd mogelijke kring voor lichting wordt gegeven. Een vrij algemeen verbreid misverstand, is, dat bos en hei vooral in de zomer maanden door brand worden be dreigd. Het gevaar is echter in het voorjaar het grootst, wanneer de heide- en grassen-vegetatie nog niet aan uitlopen toe is en dus ook inwendig kurkdroog is. In juli en augustus is het plan- tendek saprijker en dragen de bo men nieuwe naalden en bladeren. Het brandgevaar is dan dus min der, behalve in de perioden van grote droogte, gepaard met sterke wind. Dit laatste was b.v. het geval in de droge zomers van 1957 cn 1959. Zoals steeds zullen de bosbrand- weren weer paraat zijn. Dankzij de medewerking van velen kunnen met technische hulpmiddelen bos- en heidebranden snel opgespoord en geblust worden. Maar nog veel belangrijker is, dat zij worden voor komen! In vergelijking met andere lan den wordt er in Nederland nog al tijd veel meer belasting betaald dan elders. In Europa vormen Neder land en Engeland eilanden met de hoogste belastingdruk. Nu weten wij wel, dat belastingen nodig zijn het nationale inkomen te verstevi gen, maar de belastingbetaler zal 't toch veel prettiger vinden als de belastingen tot een minimuum be perkt zouden kunnen blijven. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat de pasgehouden Tweede-Kamer-ver- kiezingen vele partijen verlaging van belasting op hun programma hadden staan, maar of daar ooit iets van terecht zal komen blijft 'n open vraag. In het regeringspro gramma zal dit punt beslist ontbre ken. In Amerika vraagt men zich af of belastingverlagingen en een tekort op de begroting zouden kunnen bij dragen tot verruiming van de werkgelegenheid en een stimulans zouden kunnen vormen voor het zakenleven. De Britse regering heeft de belastingen thans iets ver laagd en hoopt nu hoewel de natio nale uitgaven een zeer sterke nei ging tot stijgen vertonen, doordat de bevolking over meer koopkracht beschikt, dat de investeringen en de werkgelegenheid kunnen wor den vergroot. De U.S. News and World Report verschaft ons enige gegevens om trent de voorgenomen belastingver lagingen in de V.S. en het Britse Koninkrijk. Het fiscale jaar, dat per 1 april 1963 is ingegaan geeft voor de Engelse begroting een bedrag van f 67,9 miljard: het te verwach te tekort is 6,7 miljard. De belastin gen in Engeland zullen worden ver laagd met f 2,6 miljard, waarvan vooral de laagste inkomens het meest zullen profiteren. Ongeveer 3,75 miljoen personen, die tot dus verre belastingplichtig waren val len daar nu buiten. Alhoewel deze Britse maatregel en zeer sterke overeenkomsten ver tonen met die welke zijn voor ge maakt. Voorts vormt het gehele ontwerp in de V.S. onderwerp van breedvoerig parlementair overleg, terwijl in Engeland aanvaarding door het parlement een uitgemaak te zaak is. Toch blijft er voor de Engelsen voorzichtigheid gebo den. Naar Britse opvatting kan het loonniveau dit jaar met ten hoogste 3 3,5%stijgen zonder dat er ern stig gevaar voor inflatie dreigt. Hogere loonkosten zouden de con- curentiepositie van de Britten ech ter ernstig kunnen schade. Ten slotte wordt met de voorgestelde maatregelen ook beoogd de mede werking van werkgevers en vakbe weging te verwerven bij het stre ven van de regering naar een be perking van de loonstijgingen. ARTIKELEN STATIONSTRAAT 51* i WAALWIJK vragen brillen President Kennedy stuurt volgende week een boodschap naar het Con gres, waarin een serie wetsvoorstel len wordt aangekondigd, die een volledig herstel van de burgerrech ten voor de Amerikaanse negers be ogen. In afwachting van de behan deling heeft het Witte Huis een de creet uitgevaardigd, waarbij het elke federale instantie en elke voor de centrale overheid werkende instel ling uitdrukkelijk wordt verboden negers te discrimineren. Deze maat regelen moeten worden gezien tegen da achtergrond van de grote werk loosheid onder de negers in de Ver enigde Staten. Wat de wetsvoorstellen precies inhouden is op dit moment nog niet bekend, maar men neemt aan, dat ze ook het rassenonderscheid in hotels, café's, restaurants, theaters, winkels e.d. zullen verbieden. Kennedy heeft zijn denkbeelden vaste vorm gege ven na langdurig overleg zowel met democratische als met republikeinse senatoren. De arrondissementsrechtbank in Biloxi, Mississippi, heeft bepaald, dat de 21-jarige neger Cleve McDo well tot de universiteit van Missis sippi moet worden toegelaten. McDowell zal naast James Mere dith de tweede negerstudent van de „Ol' miss" zijn. tmafwi van OPTir ËN WAALWIJK steld door president John. Kenne dy, zijn er toch ook nog verschil punten. In de Verenigde Staten heeft de president de belastingver laging bepleit; ook wanneer daar 'n tekort op de begroting het gevolg van zou zijn, doch de Amerikanen voelden er blijkbaar niet veel voor, vooral nu de uitgaven van de over heid zich juist in stijgende lijn be wogen. Dit in tegenstelling met Engeland, waar men zich weinig zorgen over een aanzienlijk tekort EPISCOPAAT EERT PAUS JOANNES De dagelange smartelijke dood strijd van Paus Joannes XXIII is volstreden. De Heer heeft zijn trou we dienaar opgeroepen. Paus Joan nes heeft zijn taak volbracht. Heel de kerk ja geheel de wereld heeft- met diepe ontroering de be richten over de ziekte en de dood van de Paus gevolgd. Want Paus Joannes had als wellicht geen voor ganger de harten veroverd van ge- lierl de wereld. Door zijn eenvoud, door zijn goedheid en door zijn menselijkheid die ieder onweer staanbaar aantrok". Aldus begint de verklaring die door de Nederlandse bisschoppen i.v.m. het overlijden van Paus Jo annes is uitgegeven. Verwijzend naar het Vaticaans- concilie zegt de verklaring verder, dat voor allen die naar vrede hun keren, en die verlangen naar de eenheid van geheel de Christenheid, Paus Joannes 'n geliefde vader ge worden is, „van wie men bereid was zelfs meer te hopen en te ver wachten dan èen mens kan geven. In verslagenheid en diepe ontroe ring buigen we ons hoofd voor het raadsbesluu van de allerhoogste. Al treuren wij om zijn heengaan, we danken God voor hetgeen Hij ons in Paus Joannes heeft geschon ken en wij vragen al degenen (lie hem liefhadden, hem te willen ge denken in zijn biddend opgaan naar God." wijs dat de beweringen, waarheid bevatten. Zij deelden mee, dat functiona rissen van het blad hadden toege geven dat de geschiedenis een ver zinsel was, maar dat men nooit had willen ingaan op het verzoek van de studenten een rechtzetting te geven. Soortgelijke protesten aan 't adres van 't centrale comité van de com munistische jeugdorganisatie en aan andere Sovjet-instellingen bleven eveneens zonder succes, aldus werd door de studenten meegedeeld in 'n overzicht van het incident voor bui tenlanders in Moskou. exclusieve voorjaarscollectie Rechter Sidney Mize legde bij zijn uitspraak een waarschuwing van gouverneur Ross Barnett, dat onge regeldheden onvermijdelijk het ge volg zouden zijn van de toelating van een tweede negerstudent, naast zich neer. Bij de toelating van Meredith op 30 sept. j.l. waren twee personen gedood en tientallen anderen ge wond. KINDERSTERFTE IN MEXICO In de afgelopen twee maanden zijn in de Mexicaanse stad Monterry 80 kinderen gestorven als gevolg van de droogte, waardoor het betrokken ge bied wordt geteisterd. In de afgelo pen 24 uur zij n242 kinderen in een ziekenhuis opgenomen. Vijftig inwoners van Juarez, die door dolle honden gebeten zijn, ver keren in levensgevaar. Er is gebrek aan serum tegen hondsdolheid en de grote hitte bevordert de verspreiding van de ziekte. SCHOEN EN Grotestraat 153, tel. 2505, waalwijk Engeland en Amerika zijn het met elkaar eens ,,VS zouden hun econ. hulp kunnen staken Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Britse rege ring 'ongerust is over de wending die de betrekkingen tussen de Indone sische regering en de Shell hebben genomen. „Wij hebben ons stand punt in deze aangelegenheid tegen over president Soekarno en de Indo nesische regering duidelijk uiteenge zet", aldus de woordvoerder. President Soekarno heeft in fei te gedreigd de werkzaamheden van de buitenlandse oliemaatschappijen'in Indonesië( Shell, Caltex, Standard Vacuum) te verbieden indien zij niet vóór 15 juni bepaalde voorwaarden accepteren die door de Indonesische regering zijn gesteld. De aard van deze voorwaarden is echter nog niet duidelijk omschreven. Zij zouden o.m. een winstverdeling van 60 pro cent voor Indonesië en 40 procent voor de buitenlandse maatschappijen inhouden. In officiële Britse kringen wordt er op gewezen, dat de Britse belan gen in deze aangelegenheid worden behartigd door de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van president Kennedy tracht op het ogenblik een onderhoud te krijgen met president Soekarno, die in Tokio vertoeft. Me degedeeld werd verder, dat het Britse en het Amerikaanse standpunt iden tiek zijn. In welgelichte kringen in Londen is vernomen dat de VS dui delijk te kennen hebben gegeven, dat zij hun economische hulp aan Indo- nesiëë zouden kunnen stopzetten als de regering in Djakarte pogingen blijft doen de Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen het land uit te werken. Intussen is in Djakarta door de, Shell het door Antara gepubliceerde bericht, dat zij voorbereidingen treft voor het evacueren van de Europese personeelsleden uit Indonesiëë, met klem tegengesproken. De Standard Vacuum en Caltex weigerden com mentaar te geven op het betreffende bericht. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 NEDERLANDS GELD UIT CIR CULATIE IN WEST IRIAN De „Bank Indonesia" heeft vol gens mededeling van het officiële nieuwsbureau Antara bekendgemaakt dat met ingang van 1 juni het Ne derlandse geld in West Irian uit de circulatie is genomen. Inwisseling van Nederlands geld in roepiahs van West Irian kan volgens Antara tot november van dit jaar geschieden. Het besluit van de „Bank Indonesia" werd genomen ter uitvoering van een opdracht van de minister van de Centrale bank, van 3 april j.d.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1