wAAlwnkse en lAnqstRAatse couRAnt Lichamelijke opvoeding en sport in Noord-Brabant vraagt aandacht van de overheid Vaticaan gonst van bedrijvigheid met het oog op homend conclaaf Vierhonderd Zweden in quarantaine Russische atoomproeven verhogen radio-actieve neerslag in Amerika VAN MAAREN z'n BRILLEN! Dubbel salaris -a* Achterstand dient te worden weggewerkt Onbevredigende toestand Aandacht van de overheid Geringe toename aantal gymnastieklokalen De situatie bij G.L.O. en V.G.L.O. U.L.O. B.L.O. en Nijverheidsonderwijs om Brillenspecialist „Vermaard' DEN BOSCH TILBURG BREDA Toch lekker wel F MAANDAG 17 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 48 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per pa.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" „De situatie inzake het onderwijs in lichamelijke oefening voor de provincie Noord-Brabant vertoont, afgezien van enkele op zichzelf belangrijke variaties, een vrijwel overeenkomstig beeld met de natio nale toestand. Hieruit mag evenwel niet worden afgeleid, dat in Noord-Brabant geen belangrijke achterstand op 't gebied van de voor ziening met accomodaties ten behoeve van het onderwijs in lichame lijke' oefening zou bestaan, omdat zowel in Nederland, ais in de pro vincie Noord-Brabant een evidente achterstand bestaat." Tot deze conclusie is de Werkgroep Sport van de Provinciale Com missie Sociaal Plan Noord-Brabant gekomen in een door haar uitgege ven rapport over de situatie ten aanzien van de sport en lichame lijke opvoeding in Noord-Brabant. De leiding en de uitvoering van dit onderzoek werd, omdat al spoedig bleek, dat dit onderzoek zeer omvangrijke afmetingen, ging aannemen, opgedragen aan het Pro vinciaal Opbouworgaan. In het rapport wordt de conclusie naar voren gebracht, dat over het algemeen kan worden gesteld, dat bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en het kweekschool-onderwijs de situatie, wat betreft de materiële voorwaarden aangaande het onderwijs in licha melijke oefening in Noord-Brabant, het meest bevredigend is, ofschoon ook hier nog een groot aantal tekorten geconstateerd konden worden. Bij het uitgebreid lager onder wijs en zij het in iets mindere mate bij het buitengewoon lager onderwijs, moet van een nog min der bevredigende situatie worden gesprokeni. Bij het nijverheidson derwijs en het voortgezet gewoon lager onderwijs is de toestand on voldoende te noemen.De situatie bij het gewoon lager onderwijs en het land- en tuinbouwonderwijs, zo wordt gesteld, is in het algemeen slecht te noemen. Ten aanzien van de beschikbare gymnastieklokalen in Noord-Bra bant kan geconcludeerd worden, dat deze uitgaande van het aan tal klassen dat hiervan gebruik maakt bij het gewoon lager on derwijs in overwegende mate niet aan redelijke eisen voldoen, terwijl dit bij het voortgezet gewoon lager onderwijs voor bijna de helft en bij het kweekschool-onderwijs voor ruim tweevijfde van de klassen het geval is. Bij het uitgebreid lager onderwijs, het nijverheids-, het voorbereidend-, hoger-, middel baar-, en het land- en tuinbouwon derwijs voldoen de beschikbare lo kalen grotendeels wel aan de re delijke eisen. De beschikbare tegelplaatsen, de speel- en, sportterreinen blijken bij het voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs en het nijver heidsonderwijs in overwegende mate aan redelijke eisen te voldoen. ►.Het kweekschool- het gewoon la ger- en het voortgezet gewoon la ger onderwijs verkeren in deze eveneens in relatief bevredigende omstandigheden. Bij alle overige vormen van onderwijs (het uitge breid lager-, het buitengewoon la ge- en het land- en tuinbouwon derwijs) is de situatie overwegend bevredigend te noemen. In het rapport wordt onder meer de suggestie gedaan, dat de rijks overheid door middel van onder zoekingen inzicht zal moeten ver werven in de situatie betreffende de lichamelijke opvoeding bij de verschillende soorten van onder wijs, zowel met betrekking tot ac comodaties en leerkrachten als ten aanzien van de resultaten van het onderwijs in lichamelijke opvoe ding. Het ligt bovendien op het terrein van de rijksoverheid dat deze de wetenschappelijke studie van de problemen, die de lichamelijke op voeding betreffen, en of hiermee samenhangen, zo veel mogelijk te bevorderen. De overheid zal bo vendien regulerend dienen op te treden, door de meest urgente ge vallen door het verstrekken van een zogenaamde urgentieverkla ring voorrang te verlenen bij het realiseren van de benodigde acco modaties. Hierbij dient wel te wor den opgemerkt, dat in de praktijk het bezitten van een urgentie-ver klaring niet betekent dat de nood zakelijk geachte accomodatie er dan ook spoedig zal zijn, omdat de realisatie tevens afhankelijk is van het verkrijgen van een bouwver gunning. Het komt de werkgroep daarom ook gewenst voor, dat de uitgifte van de bouwvergunningen meer aangepast wordt aan en ook sneller volgt op het verstrekken van de urgentie-verklaring. Een coördina tie tussen het uitgeven van urgen tie-verklaringen en het verstrek ken van de bouwvergunningen voorkomt, dat er urgentie-verkla ringen worden afgegeven, terwijl er in feite geen mogelijkheid be staat om met bouwen te beginnen. Tot slot is men in het rapport van oordeel, dat bij de realisering van de accomodaties, met name bij de gymnastieklokalen in vele ge vallen niet te star moet worden vastgehouden aan de minimale af metingen. Een groter lokaal dan voor een bepaald soort van onder wijs noodzakelijk is mag nog niet als overbodige luxe worden aange merkt, omdat men tevens dient te bedenken, dat buiten schooltijd deze zalen verhuurd moeten kun nen worden aan gymnastiek - en sportverenigingen. Ook de gemeentelijke overheid zal haar medewerking dienen te verlenen bij het totstandkomen van de benodigde accomodaties. Er dient naar gestreefd te worden, dat iedere school voor alle klassen kan beschikken over een gymnastiek lokaal en een speelveld. Bovendien is het van grote importantie, dat de mogelijkheden worden gescha pen tot het geven van regelmatig zwemonderwijs, waarvoor, zo wordt opgemerkt, de totstandkoming van overdekte instructiebaden practisch noodzakelijk is. Gebleken is, dat van 1 september 1959 tot 1 september 1961 het aan tal gymnastieklokalen, uitsluitend of tevens beschikbaar voor het on derwijs in lichamelijke oefening, in Nederland gestegen is met 8,7% (namelijk van 3282 tot 3568). In Noord-Brabant heeft de toename in deze periode 12,8% bedragen, hetgeen een stijging inhoudt van 327 naar 369 lokalen. Het aantal lo kalen van het grootste type (met een vloeroppervlakte van 180 m2 en meer) steeg echter nationaal sterker dan provinciaal. Rekening houdende met de gewijzigde eisen ten aanzien van de minimale afmetingen voor gymnastielokalen voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen moet hier opgemerkt worden, dat in Noord-Brabant bij na de helft van de beschikbare gymnastielokalen niet meer voldoet. Gewezen zij hier ook op de om standigheid, dat toename van het aantal gymnastieklokalen (sinds 1959) niet in gelijke mate aan de verschillende vormen van het on derwijs ten goede is gekomen. Zo is de vooruitgang met name bij 't land- en tuinbouwonderwijs van te verwaarlozen betekenis. Per 1 september was 10% van alle Nederlandse gymnastiekloka len in Noord-Brabant gesitueerd. Twee jaar nadien was dit percen tage gestegen tot 10,5%, een toena me slechts van een half procent. De aantallen per 1 september 1961 in aanbouw zijnde lokalen bedroe gen voor het gehele land en de pro vincie resp. 114 en 12. Aangezien Noord-Brabant 13% van de Nederlandse bevolking uit maakt en bovendien een relatief jonge bevolking bezit, moet dan ook gesteld worden, dat m.b.t. het aantal gymnastieklokalen ten be hoeve van het onderwijs, Noord- Brabant achterblijft bij Nederland. Het totaal aantal gymnastieklo kalen dat door 948 scholen voor ge woon lager onderwijs in Noord- Brabant wordt gebruikt, bedraagt 329. Dit betekent dat voor het on derwijs in lichamelijke opvoeding in de gehele provincie één lokaal op 288 scholen wordt aangetrof fen. De gebieden met een kleine stad als centrum waartoe de Langstraat behoort, komen, uitgezonderd het gebied Bergen op Zoom-Roosen- daal, ongunstiger voor de dag dan de provincie. Met betrekking tot het zwemon derwijs bestaan er op de g.l.o.- scholen nog grote tekorten. In Noord-Brabant blijkt slechts 13 procent van alle klassen zwemon- derricht te ontvangen. Van de ge bieden met een kleine stad ver keert de Langstraat in de gunstig ste situatie. De 28 v.g.l.o.-scholen in Noord- Brabant maken in totaal van 36 gymnastieklokalen gebruik. De provincie heeft derhalve de be schikking over 1 lokaal op 139 scholen. Van alle v.g.l.o.-klassen in Noord-Brabant blijkt ruim twee derde voor alle lessen en negen procent voor een gedeelte van de lessen een gymnastieklokaal te kunnen benutten. De resterende 24 procent kan in het geheel geen lokaal gebruiken. Van alle klassen maakt bijna een vierde van een niet redelijk lokaal gebruik. Een vergelijking heeft aangetoond, dat in de gebieden met een kleine stad als centrum ruim de helft van de klassen voor alle lessen en bijna een vijfde voor een gedeelte van de lessen een gymnastieklokaal be zit, terwijl een vijfde een niet re delijk lokaal in gebruik heeft. Ook hier blijkt de Langstraat het beste beeld te vertonen. Alle klassen ma ken hier namelijk voor alle lessen van een lokaal gebruik. Van alle Noord-Brabantse v.g.l.o.- klassen krijgt 23 procent zwemon derwijs. De landelijke gebieden staan op de laatste plaats met slechts 5%, in de gebieden met een kleine stad als centrum bedraagt dit percentage 10%. De v.g.l.o. scho len in de Langstraat zijn van zwem- onderricht verstoken. Noord-Brabant telt 146 u.l.o.- scholen, die in totaal over 120 gym nastieklokalen beschikken. Er is derhalve een lokaal op de 122 scho len. Deze verhouding ligt voor de gebieden met een kleine stad als centrum 1 lokaal op de 130 scholen. Uitgaande van het aantal klassen dat in Noord Brabant van een gym nastieklokaal gebruik kan maken, is de situatie zo dat bijna 85% voor alle en ruim 8% voor 'n gedeelte van de lessen lichamelijke oefening van 'n zaal profiteert. 7% kan in 't Langstraat ligt het percentage iets boven het privinciaal gemiddelde. In Noord Brabant heeft bijna 78% van alle b.l.o. scholen de beschik king over een gymnastieklokaal. Van de gebieden met een kleine stad als centrum neemt o.m. de Langstraat de gunstigste plaats in. Wat het zwemonderwijs aan b.l.o. scholen betreft kan worden gesteld dat dit op alle b.l.o. scholen in de Langstraat voorkomt. Van alle in de provincie gesitu eerde scholen voor Nijverheidson derwijs kan bijna 62% van een re delijke en 18% van een niet aan de eisen beantwoordend lokaal ge bruik maken. Het resterende deel, te weten een vijfde heeft in het ge heel niet de beschikking over een lokaal. In de gehele provincie blijkt ruim 28% van de scholen voor nijver heidsonderwijs zwemonderricht te ontvangen. De gebieden met een kleine stad als centrum nemen de gunstigste positie in. Hier geniet namelijk 36% zwemonderwijs. De Langstraat neemt hieronder weer de gunstigste situatie in waar 57% zwemonderricht geniet. MEER DAN 6,5 MILJOEN BRANDSCHADE IN APRIL Gedurende april zijn als gevolg van brand vijf personen om het le ven gekomen en zijn 55 personen, onder wie 24 leden van het brand weerpersoneel, door brand gewond. De directeschade als gevolg van brand wordt geraamd op 6.652.145 gulden (maart f 10.309.935.-, april 1962 f 10.461.910.-). Bij de getroffen percelen waren 10 boerderijen en gebouwen van landbouw en veeteeltbedrijven, die geheel of gedeeltelijk werden ver nield en waarvan de totale schade wordt geraamd op f 414.500. (maart: 14 boerderijen met een schade van f 1.397.500.-, april 1962 13 boerderijen met een schade van f 583.000.-). Handel en industrie leden met 34 branden 'n schade van f 4.779.000.- (maart: 25 branden met een schade van f 7.105.300,-, april 1962 25 bran den met een schade van 8.126.300 gulden). VRACHTAUTO RIJDT POELIERSWINKEL BINNEN Een vrachtauto met aanhanger, waarop 16 ton betonelementen was geladen is donderdagnacht een poe lierswinkel te Almelo binnengere den, doordat de 34-jarige bestuur der-eigenaar van de auto, G. van der S. uit Borger, een bocht naar links veel te ruim nam. De botsing met het pand veroorzaakte een ge weldige klap, waardoor de vijf le den van het poeliersgezin Hoeven- berg niet anders dachten, dan dat er een vliegtuig op het huis was ge vallen. De bewoners sprongen uit het bed, rende naar beneden, en wilden door de winkel de straat op. Ze be landden echter in een geweldige stofwolk. Toen die opgetrokken was zagen zij een auto midden in de winkel staan, waar grote ravage was aangericht. De toonbank was totaal vernield, een grill-apparaat was in elkaar gedrukt en enkele duizenden eieren waren gebroken. De schade loopt in de tienduizenden guldens. In het Vaticaan wordt met man en macht gewerkt om de conclaaf ruimten voor woensdag a.s. gereed te hebben voor de ontvangst van de ruim tachtig kardinalen en hun begeleiders. Vrachtauto's hebben al stapels matrassen, van seminaries uit Rome en omgeving geleend, aangebracht voor de slaapvertrekken. In vele zalen worden altaren neergezet, eetzalen en keukens worden ingericht, een aantal deuren wordt geblokkeerd en vensters geblindeerd. Uit de Vaticaanse opslagruimten is een grote partij meubelen van uiteenlopende stijlen en vaak hoge ouderdom te voorschijn gehaald. De timmerlieden en bekleders hebben zich daarop geworpen om met wat spy kers hier, een stukje fluweel en wat goudkoord daar, overigens niet bar oogelijke stoelen tot bruikbare kardinaalszetels om te toveren. Want ondanks de aanwezigheid van vele hystorische kunstschatten in 't Vaticaan, beoefent men daar bij ge legenheden als deze toch zoveel mogelijk zuinigheid en overleg om de kosten te drukken. In de Sixtijnse kapel, waar de stemmingen plaats vinden, is men al het verst gevorderd. In het mid den staan daar vier grote tafels naast elkaar, met 'n groen kleed ge dekt, daar kunnen de conclaafle den, als zij de ruimte op de lesse naar bij hun eigen troon te krap vinden, hun stembiljet invullen. Boven het altaar in de kapel hangt een gobelin voorstellend de nederdaling van de Heilige Geest over de apostelen. Via een deur links daarvan komt men in de sa cristie waar de witte gewaden in drie maten voor de nieuw geko- Vughterstraat 25 Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23^ zen paus gereed worden gehangen. Aan de zijde tegenover die van het altaar staat de befaamde kachel, waarin de stembiljetten worden verbrand. Besloten zou zijn. de kardinalen te verzoeken de hun toegestane ene helper zoveel mogelijk geen pries ter te laten zijn, omdat men anders mogelijk altaren te kort zou komen voor het opdragen van de missen naar schatting zo'n kleine twee honderd elke dag in de conclaaf- ruimte door de daar aanwezige geestelijken. Het Vaticaanspersoneel zal deze maand dubbel salaris ontvangen volgens de traditie dat gedurende het vakant zijn van de Heilige Stoel een extra toelage, de „stuiver van de camerlengo", wordt uitbetaald. In het verleden is het wel tot onge noegen met de leden van de Zwit serse Garde gekomen, als deze „stuiver" niet werd uitbetaald. Een indrukwekkend personage tijdens het conclaaf is prins Sigis- mondo Chigi, prefect van politie en „Minister van Binnenlandse zaken", gedurende de vakatie van de pau selijke troon, die als maarschalk van het conclaaf zal optreden en als zodanig verantwoordelijk is voor de geheimhouding van het in de vergadering verhandelde. Zijn persoonlijke standaard zal geduren de het conclaaf boven zijn apparte menten bij de Damascenuspoort hangen. Hij zal, in zijn traditionele costuum van zwart flueel met witte omslagen, vergezeld van zijn gevolg van commandanten, aalmoezenier, particulier secretaris en dienaren in livrei als eerste de eed op de ge- geheel niet over een zaal beschik ken. Van alle klassen blijkt ruim 14% een niet redelijke zaal te heb ben. In de Langstraat heeft ruim 17% van de klassen geen lokaal, 32% van alle ulo-klassen in Noord- Brabant geniet zwemonderwijs. De percentages in deze, van de stede lijke gewesten en de gebieden met een kleine stad als centrum wijken slechts weinig af. Zij bedra gen respectievelijk 33 en 36. In de De Zweedse gezondheidsdienst heeft woensdag meegedeeld, dat 400 inwoners van Stockholm in verband met mogelijke pokkenbesmetting in quarantaine moeten worden ge nomen. Deze maatregelen zijn nodig van wege het jongste geval van pokken, dat bij een 85-jarige vrouw is ge constateerd, die op 6 juni door ver scheidene afdelingen van een zie kenhuis in de Zweedse hoofdstad heeft gelopen. Via alle mogelijke communicatie middelen probeert men de betrok kenen, van wie velen niet zijn in geënt, te waarschuwen. Volgens een rapport van de Ame rikaanse raad voor stralingsgevaar zal de radioactieve neerslag in de V.S. vooral tengevolge van de Rus sische atoomproeven dit jaar twee maal zo groot zijn als in 1962. Het woensdag Uitgegeven rapport onthulde tevens, dat de Sovjet Unie een grote voorsprong heeft op het westen in het totale aantal proeven met kernwapens. Ondanks de verdubbeling van de neerslag in 1963, die vooral te wij ten is aan de proeven in 1962, voor spelde de raad geen ernstige be dreiging voor de gezondheid van de Amerikaanse burgers. „Onze conclusie is, dat de bedrei ging van de gezondheid ten gevol ge van radioactief voedsel voorlo pig geen maatregelen rechtvaardi gen om de verorbering van radioac tive deeltjes te beperken door mid del van dieet en een verandering in het gebruik van voedsel, in het bij zonder melkproducten en levens middelen" aldus de raad. Sinds de atoombom op Hiroshima in de tweede wereldoorlog hebben de atoommogendheden proeven ge daan met kernbommen, die een ge- zamelijke kracht van 511 megaton (11 miljoen ton tnt) bezitten; 357,7 megaton komt voor rekening van Rusland en 153,3 voor Amerika en Engeland. Het jaar 1962 heeft alle records ge broken, toen Amerika en Rusland atoomproeven hebben gedaan met een totale kracht van 217 megaton. DE KABINETSFORMATIE Dr. De Kort ontvangt maandag achtereenvolgens de fractieleiders van de P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. alsmede de heer Andriessen die thans optreedt als waarnemend voorzitter van de KVP-fractie. De formateur zal de fractieleiders bij die gelegenheid met een mondelin ge toelichting, een conceptbasispro gramma overhandigen voor een vijf-partijen-kabinet. Over de zetelverdeling, die dr. De Kort voor een vijf-partijen-ka- binet voor ogen staat, worden de fractieleiders echter nog in het on gewisse gelaten. De zetelverdeling is in het gesprek van vandaag be slist niet aan de orde, verklaarde de woordvoerder van de formateur. heimhouding afleggen in de Six tijnse kapel. Hij zal er voor moeten: waken dat binnen het conclaaf geen afluister- apparaten aanwezig zijn, onbevoeg den buiten moeten houden en elke dag het wachtwoord uitgeven. Hij geniet wat dit alles betreft een ge strenge reputatie van „in de dienst" geen enkel grapje te dulden. door Marde Verdenius. Al is het een bekend verschijnsel, dat "doen wat moet" de mens een tevreden geluksgevoel geeft, er schijnt een aan niets kunnende tip pen vervoering te kleven aan "doen wat niet mag". Nog niet zo de moord-diefstal af faires, maar de kleine, dagelijkse ge en verbodenheden. Pietjenergens aankomen!" noopt Pietje de lucifers te pakken en de torenflat in de fik te laten gaan. Ansje, overal afblijven!"dwingt Ansje zich naar het gasfornuis te be wegen, om zodoende de riante bun galow in de lucht te laten vliegen. De journalistiek is ze innig dank baar, want ze zorgen voor frontpa gina-nieuws met het woord "veroor zaken" in de kop. Ze hebben hun neus nog niet buiten de deur gesto ken of ze zijn aan 't veroorzaken. Ze veroorzaken kettingbotsingen, omdat ze tien meter voor of na een zebra oversteken, dodelijke ongevallen om dat ze met eigengereid initiatief een voorrangsweg opvliegen en slechts levensgevaarlijke gewonden, dank zij hun monter optimisme wat betref t in halen en snijden. Het veroorzaken zit hun in het bloed, zou je geloven? Nee, ik denk dat het in "nergens aankomen" en "overal afblijven" zit. Te veel ouders menen, dat opvoeden verbieden betekent. "Maak je pak niet vuil, kom niet aan de krantzit niet met je elleboog tegen het behang, druk je neus niet tegen het glas, schuifel niet met je voet over het kleed, blijf met je vin gers van de radio af!" De maatschappij heeft hetzelfde recept. "Verboden op het gras te lopen, over het hek te klauterenin het wa ter te zwemmen." Er zijn kinderen die hierdoor gekwetst worden, dat ze hun hele groot-mens-zijn er mee moeten vullen om deze jeugdfrustratie kwijt te ra ken. En wat is hiervoor mooier dan het verkeer. Daar kun je lekker töch doen! Is hier een oplossing voor? Ik vrees van nee. Lidtekens blijven lid tekens. Alleen kun je bij de nog op te voeden Ansje 'en Pietje misschien een beetje minder om het behange tje denken. Het kan mensenlevens schelen, dacht ik zo.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1