Geen unaniem rapport over zgn. lokartikelen Smidje Verholen en de rare alchimist f Geen inspectie ter plaatse OP HET SPOOR VAN K.K. Vakkundig Ogen vragen brillen van STASSAR 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 JUNI 1963 2 Heusden Waalwijk Het bestuur van het hoofdbedrijfsschap voor de detailhandel is niet tot een eensluidende conclusie gekomen in zijn rapport waarin enige in 1962 geïntroduceerde systemen van verkoopbevordering aan een on derzoek worden onderworpen. Er was verzocht een antwoord te geven op de vraag of en in hoeverre de recente reclame-acties van enkele levensmiddelenbedrijven, waarbij duurzame artikelen ten verkoop wor den aangeboden tegen lagere dan de gebruikelijke verkoopprijzen, een onordelijk element in de distributievorben en zo ja of er maatregelen ten aanzien van deze acties moeten worden bepleit. Het bestuur komt wel tot de een stemmige conclusie dat de gewraakte systemen juridisch zijn te kwalifice ren als een vorm van eenzijdige kop pelverkoop van branche-eigen en branche-vreemde goederen. Hieruit volgt dat de onderhavige systemen niet een vorm van toepassing zijn van het cadeaustelsel in de strikte zin. Het bestuur is niet tot een eens luidend antwoord kunnen komen op de vraag of de verkoopacties een on ordelijk element in de distributie vormen. Een deel van het bestuur is van mening dat de verkoopacties elemen ten bevatten, welke tot een minder juiste structuur van de distributie leiden. Het gevaar is groot, aldus deze le den, dat aan de prijs, welke de actie voerende onderneming vraagt geen normale calculatie van de kosten ten grondslag ligt, aangezien de stimule ring van de omzet van het eigenlijke assortiment het motief van het aan bod is. Men zal dus licht geneigd zijn ter verkrijging van een zo laag mo gelijke prijs niet alle kosten in reke ning te brengen. 'l Z3K1Ï8B NIET ONORDELIJK Een tweede deel van het bestuur meent, dat de onderhavige verkoop acties naar hun aard niet onordelijk zijn. Deze leden wijzen er op, dat zo wel koppelverkoop als een tijdelijk aanbod tegen lagere prijzen dan die De Sovjet-Unie staat niet open voor inspecties ter plaatse als onder deel van een kernstopverdrag, aldus heeft premier Kroestjev vrijdag ver klaard. De Sovjet-regering zal niet bereid zijn „het grondgebied van ons land voor inspectie voor spionage- doeleinden open te stellen", aldus Kroestjev. VAKORGANISATIES BEZITTEN 125 MILJOEN De vakorganisaties in ons land had den, inclusief de reserves, eind de cember 1960 een vermogen van f 125.773.739. Het rijkst was het N.V.V. met f 59.681.905 bij een le dental van 496.953. Dan volgt met 406.091 leden de K.A.B. met een vermogen van f 39.587.957. Het C.N.V. was toen met 221.40 leden f 16.719.491 rijk. De niet bij een centrale aangesloten vakorganisaties noteerden gezamenlijk een vermogen van ruim negen miljoen gulden. welke normaal gelden, veelvuldig voorkomt en als aanvaardbare me thode ter stimulering van de omzet wordt aanvaard. De koppeling heeft in de bespro ken acties bovendien een weinig ge prononceerd karakter, aangezien het de afnemer volkomen vrij staat het bespaarde bedrag in geld om te wis selen. Deze leden zien geen redenen om bij voorbaat wettelijke maatrege len te treffen. De derde groep is van mening dat de acties van levensmiddelenbedrij ven, met „lokartikelen" naar hun aard niet als onordelijk kunnen wor den aangemerkt, maar dat deze acties wel elementen bevatten, die ertoe kunnen leiden, dat een onordelijk economisch verkeer ontstaat als de acties een bepaalde omvang over schrijden. Dit deel van het bestuur acht het zeer wel denkbaar, dat de verkoop acties een zodanige omvang aanne men, dat zij de ordelijkheid van de distributie verstoren. Zij bepleiten daarom de wenselijkheid van een wettelijke voorziening, welke het mo gelijk maakt op korte termijn tegen bepaalde acties op te treden indien de concrete omstandigheden dit noodzakelijk maken. WEER TYFUS IN ZWITSERLAND? Berichten dat in het gebied van Lausanne vijftien mensen in observa tie zijn genomen wegens symptomen van tyfus, hebben in Zwitserland de vrees doen ontstaan voor een nieu we epidemie. Maandag is een tweejarig zoontje van een boer uit het dorp Bettens in het ziekenhuis opgenomen. Woens dag volgden vier familieleden, twee Spaanse knechten van de boer en twee mensen die de familie de laat ste tijd bezocht hadden. In een ander ziekenhuis werden vijf Italiaanse bouwvakarbeiders en hun Zwitserse voorman, die onlangs bij de boer gewerkt hadden in quaran taine geplaatst, hoewel zich onder hen tot dusver geen symptomen van de ziekte hebben voorgedaan. Het drinkwater in Bettens is een maand geleden nog onderzooht en goed be vonden. WINKELCENTRUM IN TILBURG MET OVERDEKTE TROTTOIRS De burgemeester van Tilburg, mr. C. Becht, heeft de eerste paal gesla gen voor het nieuwe winkelcentrum Paleis-Raadhuis. Het centrum om vat 38 winkels, 100 woningen en 4550 vierkante meter kantoor- en be drijfsruimte. Het is ontworpen door het Rotterdamse architectenbureau A. G. en J. D. Postma. De aanleiding tot de geprojecteer de nieuwbouw is de drastische sane ring van Tilburgs oude binnenstad, die een overeenkomstig beeld met an dere oude stadskernen vertoont FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 4) Ik had niets anders te doen dan op de agent die de ronde deed te letten, een glasruit uit te snijden van de achterdeur en dan de klink op te lichten. Er zit een gewoon slot op." Nu Mullins aan de gang was, werd hij spraakzamer en Flint stel de hem dus spoedig een andere vraag, om hem nie te veel te laten afdwalen. „Dus om even na midernacht ben je de winkel binnengedrongen. Je hebt de brandkast met nitro-glyce- rine laten springen en je hebt er de gouden horloges en zilveren le pels uitgehaald. Waarom heb je die bronzen schaal niet meegenomen. Die stond er toch ook in?" „Best mogelijk", zei Mullins loom. „Ik heb het dus niet gezien. Als U wilt hebben dat ik vertel wat er nauwe straten en door de tijd geha vende buurten. De woonwijk rond het Paleis-Raadhuis - het oude paleis van koning Willem II - is rijp voor vernieuwing. Het winkelcentrum krijgt overdek te trottoirs, terrasjes en brede ver keerswegen. In het winkelblok aan de noordzijde zijn twee passages aange bracht waarin zgn. etalage-eilanden worden geplaatst. VIER MEISJES DOOD DOOR BOTSING Vier schoolmeisjes uit Steggerda in Friesland verloren vrijdag het leven bij een auto-ongeluk in de buurtschap Papenvoort bij Rolde in Drente. De kinderen maakten een reisje met de katholieke lagere school uit Stegger da. Zij waren het slachtoffer van een botsing tussen hun Volkswagenbus je en een autobus van de DVM. Het ongeluk gebeurde omstreeks drie uur, toen de bestuurder van het Volkswagenbusje, de 22-jarige M. E. uit Steenwijk, door een plotselinge manoeuvre achter de grote schoolbus vóór hem naar links stuurde en op het linker weggedeelte terechtkwam. BUDDE MEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Van de andere kant kwam een auto bus van de DVM, waarvan de be stuurder vergeefs trachtte een bot sing te voorkomen door de kant van de berm uit te sturen. In volle vaart ramde de autobus het busje in de linkerflank. Vier van de acht kinderen, die in het husje za ten, vluchtten huilend het bos in. De anderen bleven zwaar gewond lig gen. De 9-jarige Annie Schwering uit Steggerda overleed kort daarna. De drie andere meisjes, Tineke Kok uit Peperga, Ria Groen uit Blesdijke en Fennie van der Veen uit Steggerda overleden in het ziekenhuis te Assen. De kinderen waren 9 en 10 jaar oud. LIET HAGENAAR VALS TESTAMENT MAKEN Als verdacht een vals testament van de in maart op 85-jarige leef tijd overleden Haarlemse kunst schilder H. F. Boot te hebben laten opstellen, heeft de Haarlemse poli tie proces-verbaal opgemaakt tegen de 62-jarige Hagenaar C. d. K. Daar het testament door een Am sterdamse notaris is opgemaakt, is het proces-verbaal gezonden naar de officier van justitie te Amster dam die nader overweegt een ver volging te doen instellen. De Hagenaar heeft toegegeven, dat hij in 1947 contact heeft opge nomen met een notaris in de hoofd stad. Hij verklaarde hem de kunst schilder H. F. Boot te zijn. Hij liet bepalen, dat zijn natuurlijke zoon de gehele nalatenschap moest ont vangen. De heer Boot is nooit ge trouwd geweest. Bij de begrafenis meldde de Hagenaar zich als de zoon van de kunstschilder, hetgeen ingewijden zeer verbaasde, omdat zij nooit gehoord hadden, dat de overledene een zoon zou hebben ge had. De Hagenaar zocht kort na de begrafenis contact op met de Am sterdamse notaris, die hem naar 'n Haarlemse collega verwees, omdat hem gebleken was, dat deze zich bezig hield met de zaken van de heer Boot. De Haarlemse notaris pleegde overleg met neven, die in het tes tament werden vernoemd, dat hij in zijn bezit had. De Haarlemse po litie stelde een onderzoek in. Het resultaat was, dat tegen de Hage naar proces-verbaal is opgemaakt. TWEE BELGISCHE BUSSEN BOTSTEN TE REUSEL Eén dode en 29 gewonden In Reusel (N.B.) is vrijdagmorgen half zeven bij een botsing tussen twee autobussen één persoon ge dood. Negen en twintig mensen zijn gewond, van verscheiden zeer ern stig. Onder de zwaar gewonden is ook de chauffeur van de andere bus. De botsing geschiedde in het cen trum van Reusel en zou het gevolg zijn van een inhaalmanoeuvre door de chauffeur van een der bussen. In beide bussen zaten Belgische arbei ders, die op weg waren naar hun werk. De bussen werden ook bestuurd door Belgen. Bij de botsing waarvan de ene bus uit Eindhoven kwam en de ander op weg was naar deze stad, is omgeko men de 25-jarige chauffeur Ludovi- cus van Hove uit Herenthals. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De chauffeur van de bus, die op weg was naar België, is zeer ernstig ge wond, evenals in totaal vier inzitten den van de bussen. Ongeveer 25 per sonen liepen minder ernstige verwon dingen op. De gewonen zijn opge nomen in ziekenhuizen te Turnhout en Eindhoven. MACMILLAN NIET ZEKER VAN VOLLEDIGE STEUN Hoewel „officieel Londen" niet aflaat optimistische berichten te spuien over de eensgezindheid van het kabinet in de zaak-Profumo, twijfelt de buitenwereld daar ern stig aan. Premier MacMillan zou, integendeel, helemaal niet zo vast kunnen reken op de steun van alle ministers. Het gerucht dat er een oppositiegroep van vier ministers zou zijn, nam vastere vormen aan. In heel Engeland heerst nu grote verwarring. MacMillan zwijgt als een graf; zijn ministers ook op één na: lord Hailsham, minister van Weten schappen, vaak genoemd als Mac- Millans opvolger en diens vertegen woordiger op het Moskouse top- overleg in juli, wilde gisteravond wel wat vertellen. Hij was de eer ste. „De affaire van ex-minister Profumo en het fotomodel mej. Keeler en zijn leugens daarover in het Lagerhuis, is een nationale en géén partijzaak". Hij was het abso luut niet eens met de gedachte, dat het Profumo-schandaal de Conser vatieve partij een morele crisis heeft bezorgd, of dat de regering in deze affaire fout is geweest. Uit zijn verklaring bleek duide lijk, dat MacMillan vastbesloten is maandag aan het hoofd van zijn re gering de aanval van Labour en Li beralen in het Lagerhuis op te van gen. Maar zoals gezegd, het is nog steeds niet zeker, of die regering dan nog „intact" zal zijn. GEMEENTERAAD Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op vrijdag 21 juni 1963 des avonds acht uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoek van de heer J. van Wijlen om een perceel grond in Oudheusden in optie aan hem te geven. 5. Vaststelling pensioensgrondslag Bur gemeester. 6. Vaststelling wijziging uitbreidings plan Oudheusden. 7. Vaststelling wijziging uitbreidingsplan in hoofdzaak. 8. Verzoek van J. H. Buijs, B 105 te Herpt om langdurige pacht voor perceel Grote Del I en II. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot voorlopige vaststelling uitgaven openbaar gewoon lager onderwijs over de jaren 1958 tot en met 1962, alsmede van de vergoedingen, de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven en het ver schil tussen beide laatstgenoemde voor het bijzonder lager onderwijs over de jaren '58 tot en met '62. 10. Vaststelling prioriteit kapitaalswer- ken. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlenen van krediet in ver band met het aanbrengen van straatnaam borden en huisnummerplaatjes in de afd. Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden. 12. Eervol ontslag stedebouwkundige. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. 11 reinigen en co zorgvuldig behandelen is onze specialiteit STATIONSSTRAAT 120 TELEFOON 2457 COPYRIGHT STUDIO AVAN MAAH&M. 3-A3 13. Toen smidje Verholen de vol gende ochtend wakker werd, was het weer een stuk opgeknapt en alles noodde tot een frisse ochtend wandeling. „Wat zal ik nu doen?" peinsde de smid, toen hij zich had aangekleed. „Eigenlijk moet ik ver der reizen. Aan de andere kant ge beuren er zoveel vreemde dingen met Zwarte Kluddes, die klappen uitdelen, en oude kastelen, waar spoken ronddwalen. Nee, nee ik blijf hier. Ik wil daar het fijne wel eens van weten. Toen dat besluit eenmaal gevallen was, begaf de smid zich naar beneden eni daar zette de herbergier een vorstelijk ontbijt voor hem gereed. „Heeft meneer lekker geslapen?" vroeg de man. „En heeft meneer nog pijn in zijn hoofd? En reist meneer van daag weer verder?" „Ik heb lek ker geslapen en ik heb geen pijn meer," antwoordde smidje Verho len. „Bovendien bevalt het me in uw herberg zo goed, dat ik besloten heb nog een paar dagen te blijven. „Heel graag, meneer, héél graag," antwoordde de herbergier blij. Na tuurlijk liet smidje Verholen zich zijn ontbijt goed smaken en toen alles tot de laatste kruimel verdwe nen was, greep hij tevreden naar zijn pijp. Maar. die was er niet! Niet in de buitenzakken, niet in de binnenzakken en evenmin in de broekzakken. Op de slaapkamer was de pijp ook al niet te vinden. „Wel sakkerloot," mopperde de simd. „Heb ik die pijp dan bij pro fessor Nosco laten liggen?" Maar nee, hij herinnerde zich duidelijk, dat hij zonder pijp bij professor Nosco was binnengekomen. „Dan kan ik hem alleen maar in het Kne kelwoud verloren hebben," mom pelde hij. „Dat zal dan wel gebeurd zijn, toen ik bij dat oude kasteel die klap kreeg. Ja, zo zal het ge beurd zijn. Die pijp ligt daar vast nog ergens!" Smidje Verholen: be gaf zich nu onmiddellijk naar het Knekelwoud om zijn pijp te zoe ken en hij keek natuurlijk goed uit of hij de Zwarte Kludde niet zag. En juist daarom viel zijn oog plotseling op iets vreemds. Zie maar eens hoe hij naar die dikke boom staat te kijken. gebeurd is, zal ik dat doen, maar U moet me niet lastig vallen over een ding wat ik niet gezien heb. Ik heb de kast gewoon met nitro op geblazen en er te voren wat van die oude kleedjes overheen ge gooid." „Die oude kleedjes waren kost bare Oosterse tapijten, vriend." „Weet ik veel!.Ze dempten wel 't geluid, maar de schok moet het huis hebben doen trillen of zo, want ik had nauwelijks de tijd om die horloges en lepels te pakken O ja, ik vergat erbij te zeggen dat ik in 't stikdonker had gewerkt, al leen met mijn zaklantaarntje verder stikdonker." „Ja, dat begrijp ik wel," zei Flint. „Anders had een agent op zijn ronde het licht kunnen zien. Ga maar door. Blijf bij je verhaal." „Nou, ik had net tijd gehad om die horloges en lepels in mijn zak te steken, toen ik iemand achter me hoorde. Ik hoorde een lucifer aanstrijken en het gas plofte aan. Ik kon door dat licht eerst niks zien, omdat ik wel tien minuten in 't stikdonker had gezeten." „Ja best.En verder." „Ik stond een paar seconden ver suft en probeerde te bedenken wat ik doen zou. En toen zag ik als in een nevel die Japanner op de drem pel van de gangdeur staan en hij was zo wit als een doek." „Wel, wel, en wat verder?" zucht te Flint. „Eerst niks. Alleen stond die Ki- tura daar met uitpuilende ogen en trillend over zijn hele lichaam. Ik heb nooit iemand gezien, die er zo angstig uitzag en dat was juist het gekke, want ik heb nog nooit zo'n sterke kerel ontmoet. Zoals hij me de winkel uitgooideNet of ik door een vrachtwagen opzij gegooid werd. Toen ik hem daar zo zag staan, dacht ik dat ik hem nu best de baas zou kunnen. Maar op dat zelfde ogenblik zag ik dat hij zo'n klein automatisch pistool in zijn hand had en dat pal op mij richt te. Ik zag zijn vinger aan de trek ker bewegen en dacht dat het ding onmiddellijk zou afgaan." „En wat deed je toen?" „Wat ik deed?" herhaalde Mul lins hees. „Ik gooide een doosje glinsterende stenen, dat ik net in mijn handen had, tegen de grond en stak mijn armen omhoog." „En gauw ook, is het niet?" zei Norton. „Mis, meneer. Die Japanner was zo zenuwachtig, dat hij zeker op me geschoten zou hebben, als ik 'n haastige beweging gemaakt had. Dan was het met me gedaan ge weest. Nee ik stak ze langzaam om hoog en zei tegelijkertijd: „Niet schieten baas! Ik geef me over!" „En wat zei hij?" vroeg Flint, zonder een ogenblik zijn ogen van Mullins af te wenden. Mullins schudde het hoofd en antwoordde schor fluisterend: „Hij zei niets, mijnheer Flint. Hij keek naar de open brandkast en het was net als of hij daar iets zag dat hem al zijn krachten ontnam, al hield hij dat pistool nog op me gericht. Hij liep langzaam naar de kast met dat ding in zijn rechterhand en haalde on dertussen met zijn linker uit zijn vestzak een politiefluitje te voor schijn. Hij blies er hard op en toen. Lewis Mullins hield op en be dekte zijn gezicht met zijn geboeide handen, als om iets niet te hoeven zien. „..En toen viel hij neer.. Juist toen ik dacht dat ik erbij was, viel het fluitje uit zijn handen en ook 't pistool kletterde tegen de grond. Er kwam een vreemde trek op zijn gezicht, alsof hij zich ergens tegen verzette. En daarop wankelde hij even en viel toen net zo neer, als u hem gevonden hebt. Hij zei geen woord. Alleen kreunde hij even toen hij op deg rond lag. Hij bleef onbeweeglijk liggen." „Weet je zeker, dat er niemand buiten jullie tweeën in de winkel was?" „Er kan niemand geweest zijn," klonk het antwoord beslist, „an ders had ik iemand moeten zien, want de winkel was helemaal ver licht en ik stond bij de brandkast, waar ik de hele winkel overzien kon. Nee meneer, ik was er alleen met die man. Niemand anders." „Het zou een hartaanval geweest kunnen zijn," opperde Judson. „Dat dacht ik eerst ook," zei Mul lins. „Maar toen ik me over hem heenboog zag ik een plas bloed on der hem. Dat komt niet van een hartaanval." „Maar wel van een kogel of een dolk," zei Flint scherp. „Kom nou, Mullins, je hebt me nog niet alles verteld, dat weet je ook wel. Waar is je pistool of je mes? Vertel dat nu maar. Als je het ergens wegge gooid hebt, wordt het immers toch gevonden. Ik heb je van het begin af gezegd, dat je niet beter kunt doen dan de waarheid vertellen." Lewis Mullins hief plechtig bei de geboeide handen in de hoogte en zei ernstig en oprecht: „Ik zweer u, meneer Flint dat ik u alles wat ik weet verteld heb. Ik had geen pistool of mes. Ik draag er nooit bij me. Ik ben een paar maal opge pakt en heb in de gevangenis ge zeten. De politie heeft mijn portret en vingerafdrukken. Maar niemand heeft ooit een wapen bij me gevon den, behalve misschien een boks ijzer. Zoek mijn zakken maar na, meneer. Ik heb Lin Kitura niet vermoord." „Nou, dan zijn we klaar," zei Flint kortaf. „Roep inspecteur Sto ne maar, Frank." Maar Mullins wil de het onderzoek zo niet laten ein digen. Hij stak zijn handen sme kend naar Flint uit. „Nee, mijn heer Flint, nog niet. U moet me ge loven. Doet u dat niet, dan bren gen ze me toch op de elektrische stoel. Ik heb u de waarheid gezegd en iedereen weet, dat u een on schuldig man niet op de stoel laat brengen. Wilt u de zaak niet ver der onderzoeken?" De detective aarzelde. Het was 'n lastig probleem. „Mullins, als je me de waarheid verteld hebt, zal ik je bijstaan. Dat is alles wat ik je beloven kan. Frank, roep inspecteur Stone." Stone kwam met Swithers bin nen en Flint wenkte hem, dat hij Mullins mee kon nemen. „Swithers ga jij met Williams naar het hoofdbureau met een taxi. Laat niemand bij die man toe, voordat ik met hem gepraat heb." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2