wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt KARDINAAL MONTINI PAUS PAULUS VI Cancer control, nieuwe aanpak van oud probleem geen onverwachte keus Eén Benelux- afdeling voor geheel Brabant Bestrijding van kanker vraagt oplossing van vele vraagstukken. Pauskroning op 30 juni Paus Paulus voorstander van sociale rechtvaardigheid ftampezr artikelen Brillenspecialist VAN MAAREN „Vermaard" om z'n BRILLEN! Vughterstraat 25 DIEN BOSCH Markt 32 Jiï TILBURG Nw. Ginnekenstr. 23>^ BREDA Bureau Voorlichting Positieve houding MAANDAG 24 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 50 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Vrijdagmorgen, bij de vijfde stemming van het Conclaaf, heeft het Heilig College van Kardinalen Giovanni Battista Montini, tot dusver kardinaal-aartsbisschop van Milaan, gekozen tot Paus van de Heilige Roomse Kerk. De nieuwe Opperherder, die 65 jaar oud is, heeft de naam Paulus VI aangenomen. Om 11.22 uur steeg uit de befaamde schoorsteen van de Sixtijnse kapel de witte rook op, die aangaf, dat er een Opvolger van Joannes XXIII was aangewezen. Het duurde nog tot kwart over twaalf, voordat de oudste van de kardinaal-diakens, Alfredo kardinaal Ottaviani, op de buiten-loggia van de St. Pieter verscheen om aan de menigte op het brandendhete plein en aan de ganse wereld het vreugdevolle nieuws te bevestigen en te onthullen, wie de Stoel van Petrus thans bezet. Tien minuten na deze aankondi ging verscheen de nieuwe Paus, ge kleed in het wit en omhangen met de brede Pausstola, op de loggia, waar hij voor 't eerst zijn zegen gaf aan stad en wereld. Zijn verschij ning werd begeleid door het gejubel van de vele tienduizenden en door de Paushymne. Hij wuifde naar alle kanten, met beide armen omhoog, en verzocht toen met een enkel ge baar om stilte. In tegenstelling tot wat de Romeinse volkswijsheid leert, namelijk dat wie als Paus het Conclaaf binnengaat er als kardi naal weer uitkomt, stond hier de tengere, haast ascetische figuur, die vanaf het begin van de speculaties over de opvolging het vaakst en het stelligst is genoemd, en wel als de nieuwe plaatsbekleder van Christus. Met een stem, waarin de ontroering doorklonk, sprak hij de zegen uit, waarna opnieuw de menigte in ge juich uitbarstte. De menigte op het Sint Pieters plein begon te juichen toen de eer ste witte rookpluim uit de schoor steen omhoog steeg tegen de blau we hemel boven Rome. „II papa e' fatto", aldus kondigde de omroeper van de Vaticaanse ra dio herhaalde malen achtereen aan. De conclavisten (helpers van de kardinalen) begaven zich buiten de afsluiting van het Conclaaf en na men plaats onder de kolonnade van Bernini. Bij de nieuwsgierigen op 't plein waren er, die hoeden en pet ten de lucht ingooiden en er werd „Viva il Papa" geroepen, 't Nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje door de gehele stad en vele tienduizenden spoedden zich naar 't grote plein. De handelaars in sou venirs belden dadelijk hun grossiers om meer foto's van kardinaal Mon tini, omdat zij met hun speciale „feeling" voor deze dingen uit het tijdstip van de stemming hadden af geleid, dat hij de nieuwe Paus moest zijn. Als een branding ging het applaus en het geroep over het plein, toen de deuren van de buitenloggia van de St. Pieter geopend werden en de oudste kardinaal-diaken, Eminentie Ottaviani, op het balkon verscheen. Toen viel heel het reusachtige plein stil en de proto-diaconus sprak de bekende woorden: „Anuntio vobis gaudium magnum. Habemus Pa pain". Gejuich voer over het plein als een rukwind. Toen hoorde men weer de stem van de kardinaal: „En deze is de Zeer Eminente Hoogwaar dige Heer Jan Baptist.en alsof men een telefoonverbing verbrak, viel het stemgeluid weg. Heel Rome op het plein, aan de radio, aan de televisie wist het al: De man die boven aan de lijst der prognoses stond, Jan Baptist Montini. Nu als een fontein spoten applaus en ge roep vanuit de reusachtige kom van het St. Pietersplein op: Montini, Montini. Men zag kardinaal Otta viani zich even lachend tot de cere- moniaris naast hem wenden: Ze we ten het al. Maar daarna heeft hij zijn zin afgemaakt: „Kardinaal priester der Heilige Roomse Kerk Montini, aartsbisschop van Milaan". Toen hij weer het volk gelegen heid gegeven had zich te uiten, deel de de kardinaal mee, dat de nieuwe opperherder de naam gekozen had van Paulus de Zesde. Deze keer is het spreekwoord niet opgegaan, dat wie als Paus het conclaaf ingaat er als kardinaal uitkomt. Men achtte Montini papabilissimus en na het korte beraad van vijf, hoogstens zes stemmingen trad hij als Paus 't con claaf uit. Verder was de naam van Paulus hardnekkig voorspeld, juist in deze tijd van oecumenisch stre ven. De profeten kregen gelijk, 's Pausen naam is reeds als een pro gram. Nadat de proto-diaconus het bal kon verlaten had, kwamen bedien den het tapijt uithangen, dat, als im mer, nog het wapen van de overle den Paus toont. En kort daarna kwam achter het Pauskruis de pas gekozen Romeinse Pontifex naar buiten, omstuwd door kardinalen en gevolg. Paulus VI is een middelgrote slanke man met een knap scherp getekend gezicht, waarin grote don kere ogen, in cultuur en spirituali teit de Italiaanse curiale prelatuur op zijn allerbest. 's Pausen stem was iets omfloerst toen hij de zegen Urbi et Orbi gaf. Daarna bleef hij nog enige minuten op het balkon om op bijzonder har telijke en innemende manier de ap- plaudiserende en juichende massa's te bedanken en te groeten, waarna hij zich terugtrok. In de Sixtijnse Kapel betuigden dan de kardinalen voor de derde maal aan de H. Vader hun gehoorzaamheid. Kardinaal Cicognani, staatssecre taris van paus Joannes, is door paus Paulus VI in dezelfde functie be vestigd. Een tweede besluit van de nieuwe Paus betreft de pauskro ning. Deze zal plaats hebben op zondag 30 juni, feest van de gedach tenis van St. Paulus. Voorts heeft de Paus zich zaterdag in een eerste radio-toespraak tot de wereld ge richt, waarover elders een korte be schouwing. In gezaghebbende Vaticaanse kringen heerst de zekerheid dat paus Paulus in zijn stormachtige Milanese tijd de grondslag ge legd heeft voor zijn pontificaat. In dit diocees heeft monseigneur Montini de Kerk vernieuwd. Hij was de leider en inspirator van de „Grote Missie" die alle dio- cesanen omvatte en waarbij elke vak- of gemeenschapsgroep haar eigen predikers had. Mgr. Mon tini liet kardinaal Lercaro, de geliefde bisschop van Bologna, tot de arbeiders spreken; de con servatieve aartsbisschop van Ge nua, kardinaal Siri, richtte zich tot directeuren en bedrijfsleiders. De aartsbisschop sprak tot allen. Maatschappelijke en sociale ont wikkeling van de massa waren zijn idealen. Monseigneur Montini was pro gressiever dan het grootste deel van de Milanese geestelijkheid, die hij niet kon overtuigen en meeslepen. De parochiegeestelij ken waken angstvallig voor het behoud van hun privileges (zij dragen paarse mantels waardoor zij er als bisschoppen uitzien Zij voeren een gestreng, vaderlijk bewind onder hun gelovigen, fulmineren in hun preken tegen al wie niet fel genoeg het com munisme bestrijdt, niet voldoen de ontzag voor de priesters toont of te veel uit dansen gaat. Aarts bisschop Montini trotseerde al len en alles, tot aan de bom, die onbekend gebleven daders in '56 in zijn bisschoppelijk paleis wier pen. Tegenover het communisme heeft kardinaal Montini altijd een principieel-afwijzende hou ding aangenomendie echter niet essentieel verschilt van 't stand punt van zijn voorganger. Paus Een archieffoto van Giovanni Battista kardinaal Montini, vrijdagmor gen als Paus gekozen, samen met zijn grote voorganger, wijlen Paus Joannes XXIII in het Vaticaan TOERISTEN ZIEK NA ETEN VAN BEDORVEN VIS. -■ In het bij de Nederlanders zeer geliefde Italiaanse vacantieoord Garda zijn donderdagmiddag 120 mensen ziek geworden na het eten van bedorven vis. Van veertig van hen is de toestand ernsti.g Onder deze veertig mensen zijn geen Ne derlanders, zo hebben de medische autoriteiten verzekerd. De bedorven vis werd geserveerd voor de lunch in het luxueuze, even buiten de stad gelegen, gloednieuwe Eurotel. Vrijwel onmiddellijk na de maaltijd werden de gasten, afkom stig uit Duitsland, Nederland, Enge land, Frankrijk en Amerika, onwel.. Direct kwam het gehele medische en politionele apparaat van Garda en Verona in beweging. Ziekenau to's en militaire Rode-Kruis-wagens gierden met loeiende sirenes door Garda en brachten de gasten naar ziekenhuizen in Garda en wijde omtrek. De koks van het hotel wer den verhoord en de keukens ver zegeld, terwijl de medische staf van het ziekenhuis van Verona in sa menwerking met de politie-auto- riteiten begon met het onderzoek van de gebruikte spijzen en dran ken. Op dat ogenblik bevonden zich ongeveer 4000 Nederlanders in Gar da en omgeving. De Benelux-afdelingen in Ncord- Brabant, Breda, 's Hertogenbosch en Tilburg hebben in overleg met het landelijk hoofdbestuur van het comité Benelux besloten een Bene- lux-afdeling voor de gehele provin cie Noord-Brabant op te richten, aangezien de bestaande afdelingen moesten, ervaren dat hun werk aan belangstelling inboette. Men heeft gemeend, dat in het kader van een Brabantse afdeling aktiviteit kan worden ontwikkeld, welke voor de voorbereiding van de Benelux-gedachte van zeer groot belang wordt geacht. De nieuwe af deling, die vrijdag 5 juli in Grand Hotel „De Cocagne" te Eindhoven zal worden opgericht, stelt zich voor éénmaal of tweemaal per jaar een evenement van enige beteken is te organiseren en incidenteel werkzaam te zijn waar haar dat ge wenst voor komt. OPRICHTINGS-REDE De commissie van voorbereiding staat onder voorzitterschap van mr. dr. B. J. M. van Spaendonck, vice- voorzifter van het Nationaal Be- STATIONSTRAAT S|A WAALWÏK via een als stimulans werkende voorlichting, wel heeft verstaan. Voortbouwend op de reeds enige jaren, met hulp van vele welwillen de huisartsen aan de bevolking ge geven voorlichting, is in het begin van dit jaar een Bureau Voorlich ting in het leven geroepen. De voorlichting aan de bevolking gaat uit van de poging om de over matige angst voor kanker weg te nemen. Dit zal o.m. geschieden door het meer bekendheid geven van aan de bevolking veelal onbekende gun stige behandelingsresultaten voor sommige vormen van kanker, het wijzen op het belang van de vroeg- diagnostiek, die de behandelingsre sultaten nog verder kan verbeteren, het propageren van mogelijkheden om longkanker te voorkomen. De oplossing van de vraag, hoe de bevolking op grote schaal via voorlichtingsavonden kan worden bereikt, probeert het bureau op de volgende wijze naderbij te brengen. De directeur van het bureau tracht, door het houden van lezin gen op vergaderingen van de afde lingen van de Koninklijke Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunde, allereerst belangstelling te wekken voor de kankervoorlich ting en bovendien de medewerking van de artsen te winnen om spreek beurten op voorlichtingsavonden te vervullen. Het bureau beschikt inmiddels over een overzicht van het vereni gingsleven uit welhaast elke ge meente in Nederland, op daartoe gedaan verzoek welwillend door de gemeentebesturen verstrekt. De verenigingen in die gemeen ten, die tot een door de directeur van het bureau „bewerkte" afdeling van de Maatschappij tot bevorder ing van de Geneeskunde behoren, worden vervolgens aangeschreven, met verzoek medewerking te ver lenen aan een of meer ter plaatse te beleggen voorlichtingsavonden. De tekst van dit schrijven is zo op- Paulus heeft de oude methode van excommunicatie die nog steeds vergrijsde aanhangers telt reeds lang verworpen. Het communisme dient bestreden te worden door een heilzame aan passing van de christelijke leer aan de taal van de twintigste eeuw en van de christelijke lief de aan de hedendaagse maat schappelijke problemen. Door het leven van paus Pau lus heen klinkt overal het thema „vernieuwing"dikwijls ver mengd met persoonlijke moed. Het was kardinaal Montini die vorig jaar een protest richtte tot Franco, waarin hij de politieke rechtspraak in diens land scherp hekelde. Met Nederland heeft de nieuwe Paus, anders dan zijn voorganger, slechts een vluchtig contact gehad. Hij bezocht tij dens een bliksembezoek aan Z.- Limburg de crypte van St. Ser- vaas. De Vaticaanse legende wil dat monseigneur Montini tijdens de vorige pauskeuze voor te „ex tremistisch" gold. Hij moest wij ken voor de evenwichtige, „uit gebalanceerde" kardinaal Ron- calli. Waarschijnlijk hebben velen, in en buiten de Kerk, verbaasd gestaan van de „extreme" krachtsexplosie van paus Joan nes. Eén grote ervaring heeft paus Paulus onbetwist gemeen met zijn voorganger: hij kent de wereld, de mensen met hun no den en zwakheden en zijn hart gaat naar hen uit. nelux comité. Een aantal toonaan gevende figuren in de provincie Noord-Brabant, o.w. de commissaris der Koningin, mr. C. N. M. Kort man, hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het algemeen bestuur van de Brabantse afdeling. Mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Euratomcommissi'e, zal op de op richtingsvergadering op 5 juli 'n re de uitspreken. Zijn onderwerp is „Benelux in een verenigd Europa" De gestadige groei van de kankerwetenschap doet, als op zovele andere gebieden, de klemmende behoefte ontstaan aan een vergaande samen werking tussen al degenen, die zich met de kankerbestrijding bezig houden. Een samenwerking, die thans internationaal met de Engelse benaming „Cancer-control" wordt aangeduid. Het is dan ook beslist geen toeval, dat onlangs in Genève een congres onder auspiciën van de Wereld Gezondheids Organisatie is gehouden, dat geheel aan de cancer-control was gewijd. Immers kanker staat momenteel zowel bij de gezondheidsautoriteiten als bij het publiek vooraan in de belangstelling. Een verklaring van de ze belangstelling is eveneens niet ver te zoeken. Een van de meest op vallende feiten in de huidige statistiek van doodsoorzaken is, dat af gezien van het stijgende aantal slachtoffers van verkeersongevallen, hart- en vaatziekten als eerste doodsoorzaak naar voren is gekomen, echter direct gevolgd door kanker. Dit beeld vertoonde zich oorspron kelijk in landen met een hoge le vensstandaard en goede genees kundige voorzieningen, landen dus, waarin de gemiddelde leeftijd al lengs hoger werd. Op het ogenblik ziet men meer en meer eenzelfde beeld ontstaan in de zich ontwik kelende onderontwikkelde gebie den. Anderzijds neemt de kennis van het ontstaan van kwaataardige ge zwellen geleidelijk toe, waardoor de weg is geopend om bepaalde vormen van kanker te voorkomen. Tenslotte boeken de chirurgie, de radiologie en de chemotheapie steeds betere resultaten, zodat er 'n aantal opvallende factoren zijn, die medici en ook vele niet-medici heb- ben waargenomen. In het onlangs verschenen rap port over bovengenoemd congres wordt enerzijds de huidige stand van de kankerwetenschap geanaly seerd, terwijl anderzijds wordt ge tracht, onder de benaming cancer- control, nieuwe wegen aan te ge ven om tot de grootst mogelijke re sultaten op het gebied van kanker bestrijding te geraken. Cancer-control wordt daarin om schreven als een complex van maatregelen, t.w. preventie, opspo ring, diagnose, massa-onderzoek, behandeling, nazorg, revalidatie, opleiding en training van medisch hulppersoneel, registratie en voor lichting. Vooropgesteld zij, dat ons land ten aanzien van de behandelingre sultaten zeker niet ten achter staat, maar ook de taak om bij te blijven gesteld, dat uit de antwoorden bo vendien een peiling kan worden verricht ten aanzien van de ter plaatse al of niet gevoelde behoef te aan kankervoorlichting. Het behoeft wel geen betoog, dat in dit voorlichtingsprogram om. 't Koningin Wilhelmina Fonds en de kruisverenigingen nauw zullen worden betrokken. Met recht kan dus worden gesteld, dat in Nederland, op het gebied van de voorlichting, maatregelen wor den getroffen om de bevolking een meer positieve houding ten aanzien van het kankervraagstuk bij te brengen. Het is echter niet alleen een verre van eenvoudige zaak, 't is ook een taak, die eerst op langere termijn tot aanwijsbare resultaten zal kunnen leiden. Het Bureau Voorlichting heeft thans zijn eerste stappen gedaan. Het wordt daarbij gesteund door 'n Voorlichtingscommissie, die de gro te noodzaak heeft onderkend deze voorlichting aan de bevolking in veel wijder verband te zien. Zo zullen in het kader van de voorlichting een aantal studiecom- misies in het leven worden geroe pen, o.m. op het gebied van long kanker en het voorkomen daarvan, een nieuwe aanpak van een oud probleem: het kankervraagstuk. Het gehele complex van voorlich tingsmaatregelen en de benadering van een aantal problemen in be doelde studiecommissies kunnen als een stimulans gaan werken voor de nazorg en de revalidatie van be handelde patiënten. Mede op deze wijze wordt ge tracht Nederland te doen bijblijven in de nieuwe gedachte, die cancer- control heet.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1