wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gemeenteraad Heusden 100°/o Subsidie voor aanleg kerkpleinen te Herpt en Hedikhuizen FILMJOURNAAL L„„ 1 Musis Sacrum Persconferentie van President Kennedy JE ZIET ZE WEER STEEDS MEERII GEDACHTEN VAN EEN BOUWPASTOOR Baby-Paradijs Kinder-Paradijs Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160- 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" President Kennedy heeft, na lang durige besprekingen met bondskanse lier Adenauer, een persconferentie gegeven. Kennedy noemde het westelijk bondgenootschap "de kern van een grote krachtsinspanning om de vrij heid te handhaven". Op een vraag inzake de rol van West-Duitsland in Europa, antwoord de hij, dat sedert 1945 eén hele reeks gezamenlijke daden er toe hadden bij gedragen de vrijheid in Europa te handhaven. Hij zei te geloven dat de veiligheid in Europa werd verzekerd door het gezamenlijke streven van Amerika, Canada, Engeland en hun Europese bondgenoten. Op een vraag of de V.S. bezwa ren hadden tegen het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, antwoordde de Amerikaanse president "de V.S. hebben nooit enig bezwaar geop perd". De V.S. hebben wel belang bij de handhaving van het westelijke bondgenootschap President Kennedy zei het nood zakelijk te achten, dat er dit jaar een verbod op het houden van kernproe ven komt. Zonder zo'n verbod zal binnen drie jaar het aantal kernmo- gendheden toenemen, aldus Kennedy. (Slot) De "Gedachten van een bouwpastoor" waren erg gevariëerd over de eisen die onze tijd stelt aan een nieuwe kerk over de vorming van een gemeenschap die het stichten van een nieuwe pa rochie inhoudt, - over de verhouding van priester en gelovigen in de parochie, enz. enz. Zijn gedachten waren ook talrijk. En ze zijn nog steeds niet uit geput; want hoe meer hij nadenkt, des te meer ontdekt hij dat de taak van een (bouw)pastoor zeer rijk is aan inhoud en ook aantrek kelijk voor wie zich daartoe geroepen voelt. Hij houdt echter op met U nog verder mededeling te doen van zijn gedachten "Noli nimius esse, ne forte offendas wil niet te uitvoerig zijn, anders wordt ge bespot" (Eccli. 31, 20). U allen - in Waalwijk en omgeving - dankt hij nogmaals voor Uw belangstelling voor zijn werk en zijn "gedachten", alsook voor de ontvangen financiële steunbijzonder dankt hij de redaktie van dit blad voor de gegeven medewerking. Vorige week gaf dit blad een tekening en een beschrijving van het schetsplan van zijn kerk. Wie nadenkt, ontdekt achter dat ste nen gebouw de op te bouwen levende parochiegemeenschap. In verband daarmee durft een bouwpastoor U twee dingen te vragen (wie zou van een bouwpastoor anders verwachten?) Allereerst een GEBED, een blijvend GEBED, voor het welsla gen van zijn geestelijke taak de vorming van een godsdienstige gemeenschap in de door hem te stichten parochie, opdat door die parochie - de Kerk in het klein veel heil van de Heer moge ko men over de kinderen Gods die daartoe zullen gaan behoren. Vervolgens blijft hij vragen om FINANCIËLE STEUN voor het welslagen van het materiële werk dat een bouwpastoor te doen heeft het bouwen van een kerk. Dit stenen gebouw is een onmis bare voorwaarde voor de verwezenlijking van zijn geestelijke taak. Gij kent zijn gironummer 110.33.79. Hij groet U allen P. STEVENS, Bouwpastoor St. Thomasparochie Amatastraat 2, Eindhoven Giro 110.33.79. te bewijzen dat Cook de paardendief is en als deze eindelijk voor een tijd achter slot en grendel gaat, wordt Joan met rust gelaten en gaat zij met de vee-arst trouwen. Maandag en woensdag, 14 jaar. zorgd, doordat onderweg Elisabeth en Allan elkaar hebben Ieren waar deren en nu samen een gelukkige toekomst tegemoet gaan. In de hoofdrollen Deborah Kerr, Stewart Granger en Richard Carlson. Maandag en woensdag 8 uur voor personen van alle leeftijden. LIEVER LUSTEN DAN LASTEN. Steve is de manager van een dure speelgelegenheid en hij verdient daar goed zijn brood. Hij zit echter toch in geldelijke moeilijkheden, want hij moet aan zijn ex-vrouw een grote ali mentatiesom betalen en dat weigert hij, want zij is schatrijk. De detecti ves van Liz loeren altijd op hem om hem een dwangbevel in handen te duwen, maar zij krijgen geen kans. Bovendien komt Steve opgescheept te zitten met een allerliefst meisje van 6 jaar, wier vader bij een auto ongeluk om het leven is gekomen en ook een zangeresje die in het „Ho tel" optreedt woont bij hem in. Het meisje brengt de twee wat dichter bij elkaar en zo verdwijnt zijn voor zichtigheid al vlug. Als hij een keer met Cris, het zangeresje, uit is, we ten de mannen van Liz hem te pak ken en te krijgen en hij wordt voor de rechter gedaagd. Daar wordt het te nemen, de stad gaan leiden om op oneerlijke manier rijk te worden. Hij haalt daarom een knap meisje naar het stadje, dat daar een saloon begint en dat hij weet over te halen in vee te gaan handelen. Hij doet zo gemeen zijn misdadige plicht, dat 't meisje van veediefstal en moord wordt verdacht. De sherrif die er gens in zijn hart wel voor Kate, de barhoudster, voelt, moet haar dan opsluiten, maar hij gaat dan de hele zaak uitzoeken en weet de kolonis ten van vijanden vrienden te maken, die onder zijn leiding de bende van Averell weten te ontmaskeren, waar na Kate onschuldig wordt verklaard en samen met de sherrif gaat zij een ranch zoeken om een veefokkerij te beginnen. Zondagmiddag 3 uur. 14 jaar. HET UUR DER VERGELDING Een commandant van fort Lara mie heeft de opdracht om de cavale rie van een grote hoeveelheid paarden te voorzien, die hij dan koopt van speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG vonnis over hem uitgesproken en hij moet betalen. Ook Penny, het kleine, meisje mag niet meer bij hem blijven omdat zij voor haar opvoeding in een gewoon gezin moet gaan wonen. Dan ziet Steve plotseling dé oplossing. Hij trouwt met Chris en neemt Penny, van wie hij niet meer kan scheiden, als pleegkind aan. Tony Curtis heeft weer eens de hoofdrol in deze komische film waaraan U zich onderhalf uur kos telijk kunt vermaken. HINDERLAAG IN WYOMING Jim Averell is een man die voor misdaad niet terugschrikt en daar voor is hij naar een afgelegen vee stadje gekomen, om de strijd tussen de Veefokkers en de kolonisten die daar gevestigd zijn op te hitsen en van de strijd die dan los brandt ge bruik te maken, het heft in handen een groot paardefokker genaamd Cook, die zijn klanten afperst. Er is nog een tweede fokkerij, waarvan Joan Britton de eigenares is, maar deze laat Cook begaan, omdat hij hoopt binnenkort met haar te trou wen. Joan wil van een Indianenop- perhoofd een grote hoeveelheid paar den kopen, maar deze stemt niet toe. Cook, die achter Joan naar het in- dianenkamp is gegaan, wist van het bestaan van deze paarden niets af en om ze te pakken te krijgen steelt hij er een gedeelte van. Een andere commandant van het leger, die dokter is, vestigt zich in Fort Lamarie als vee-arts en herkent een van de gestolen paarden als een dat hij bij de indianen heeft gezien en dat de indianen beslist niet ver kocht zouden hebben. Hij vertrouwt Cook niet en gaat de zaak uitzoe ken en met behulp van Joan weet hij TARZAN TREKT NAAR INDIA. Op dringend verzoek van prinses Kamara gaat Tarzan naar India om daar aanwezig te zijn bij het sterf bed van zijn oude vriend de Maha- radja. Deze vraagt Tarzan, een unie ke kudde olifanten van de verdring- kingsdood te redden, wanneer de val lei, waarin ze leven, bij het klaarko men van een stuwdam onder water zal lopen. Tarzan aanvaardt deze op dracht en gaat met de ingenieurs die de leiding over de bouw van de dam hebben, praten, om uitstel van het tijdstip van de opening van de dam te krijgen. De ingenieurs zijn echter onverbiddellijk en stoppen de werk zaamheden onder geen voorwaarde. Dan gaat Tarzan de kudde opzoeken om ze door een andere smalle uit gang uit de vallei te leiden. Onder weg ontmoet hij dan een jongen met een tamme olifant, die met hem mee trekt, en die weet te vertellen dat de leider van de kudde zeer agressief is en veel schade aan de bezittingen van de inboorlingen aanbrengt. Tarzan weet dan deze leider te doden en dan neemt de tamme oli fant van de jongen het leiderschap over, en brengt de kudde naar veili ger oorden. In de hoofdrol Jock Mahoney. Vrijdag t.m. zondag. Toegang alle leeftijden. DE MIJNEN VAN KONING SALOMO. Rond de eeuwwisseling waren de onontdekte gebieden van Midden- Afrika voor de avonturiers zo aan trekkelijk en gevaarlijk dat vele die weggingen, nooit meer terugkeerden. Deze film handelt ook over zo'n avonturier die zonder gids weg is gegaan en reeds sinds lange tijd ver mist wordt. Zijn vrouw Elisabeth be sluit om hem te gaan zoeken en daar voor gaat zij met de beste gids uit die tijd Allan Quatermain er op uit. Sa men met enkele dragers gaan zij de jungle in en komen dan bij een zeer bloeddorstige stam, waar naar zij vernemen, een blanke woont. Zij denken dan Curtis gevonden te heb ben, maar het blijkt een ontvluchte moordenaar te zijn die de wildernis is ingetrokken. Zij trekken weer ver der en via vele avonturen vinden zij Curtis bij de mijnen van koning Sa lomo, de mijnen waarnaar hij op zoek was. Hij is helaas dood en voor een happy end in deze film wordt ge- GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN De Kabinetsformatie Spionage affaire in Zweden VRIJDAG 28 JUNI 1963 85e JAARGANG No. 51 De tcho van het Zuióen De raad der gemeente Heusden kwam vrijdag 21 juni j.l. in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer A. Verschuur. Na opening door de voorzitter, de edelacht bare heer A. van Delft, werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het raadslid Sluijmers, waar in deze vragen stelde over het schilde ren van de gemeentewoningen, de werk zaamheden tot het wegwerken van de wa teroverlast in de tuinen van de nieuwe wo ningen te Oudheusden en of de mogelijk heid zou bestaan om aan de raadsleden copiën te doen toekomen van de brieven, welke namens het gemeentebestuur aan of ficiële instanties worden verzonden. Wat het schilderwerk betrof zei de voor zitter dat momenteel geen voldoende schil ders aangetrokken kunnen worden voor het schilderen van de gemeentewoningen. Met de werkzaamheden ter voorkoming van wateroverlast in de tuintjes van de nieuwe woonwijken te Oudheusden is vorige week een aanvang gemaakt, aldus de voor zitter. Om van elke brief welke namens 't gemeentebestuur aan officiële instanties wordt gezonden een copie te verstrekken aan de raadsleden, werd door de voorzitter namens het college van B. en W. afgewe zen. Verder was een schrijven ingekomen van het raadslid van Herpt, waarin deze de aandacht vroeg voor de veiligheid van de schoolgaande jeugd van Herpt en Hedik huizen, waarbij opgemerkt werd dat on langs een schoolkind uit Hedikhuizen on derweg naar school werd aangereden en zo danig letsel bekwam dat opname in het zie kenhuis noodzakelijk bleek. De heer van Herpt merkte in zijn schrijven op dat de schoolkinderen uit Oudheusden over een veilig voetpad van en naar school kunnen; wanneer komt er zo'n zelfde voetpad voor de schoolkinderen van Herpt en Hedikhui zen? Verder informeerde de heer v. Herpt in zijn schrijven waar men in de toekomst het afvalwater van de rioolwaterzuiverings installatie te Oudheusden in wil loodsen, wanneer dit in de nabije toekomst niet meer mogelijk zal zijn in het Oude Maasje waarin thans geloosd wordt? De heer van Herpt maakte verder in zijn schrijven be zwaar tegen het pre-advies van B. en W. betreffende de kerkpleinen te Herpt en Hedikhuizen. Volgens de heer van Herpt was het alleen de bedoeling van de betref- fenende kerkbesturen om een subsidie te verkrijgen voor de aanleg van deze pleinen, maar niet zoals in het pre-advies van B. en W. staat vermeld, dat alles via het ge meentebestuur moet lopen, zoals aanbeste ding, toezicht e.d. De voorzitter zei op de eerste twee vra- =K=ING:-5 gen geen direct antwoord te kunnen geven, daar de brief van de heer van Herpt pas dezelfde morgen was bezorgd en stelde voor de beantwoording hiervan aan te hou den tot de volgende vergadering. Op de vraag betreffende de kerkpleinen zei de voorzitter, dat het heel normaal is dat wanneer door de gemeente voor een bepaald object 100 subsidie wordt ge geven, zij ook eisen mag stellen dit object betreffende. De heer van Herpt zei, er tegenstander van te zijn, dat, wanneer er op particulier initiatief een werk uitgevoerd zal worden, dat de overheid, in dit geval het gemeen tebestuur van Heusden, er zich mee gaat bemoeien. Men moet juist proberen de overheid zo weinig mogelijk te belasten. Wethouder van der Pol was van mening dat het particulier initiatief alleen maar gaat tot het maken van een plan en verder niet. Spreker merkte hierbij nog op dat 100 subsidie gevraagd wordt. De discussie werd hierop besloten totdat het verzoek van de R.K. Kerkbesturen aan de orde zou komen. DE BETERE VIRGINIA Verder was er ingekomen een dankbe tuiging van H. M. de Koningin voor de ge lukwens welke zij mocht ontvangen van het gemeentebestuur van Heusden i.v.m. haar verjaardag. Van de heer van Herpt was er eveneens een dankbetuiging voor de vele blijken van belangstelling bij zijn 40-jarig huwelijk ondervonden. Van de heer Kwet- ters was een schrijven ingekomen, waarin gevraagd werd om maatregelen te treffen om de kelders op het braakliggend perceel naast zijn woning te dempen. De voorzitter zei dat de eigenaar reeds is aangeschreven om de nodige maatregelen te treffen. Van het R.K. Kerkbestuur van Hedik huizen was een verzoek ingekomen om 100 subsidie te verlenen in de aanleg van een kerkplein voor de pas gereed gekomen nieuwe R.K. Kerk te Hedikhuizen. B. en W. stelden voor de gevraagde sub sidie te verlenen onder voorwaarde dat het werk onder toezicht van de gemeente wordt uitgevoerd. De geraamde kosten hiervoor zijn f 9.160.30. De heer Jonker zei alleen zijn toestem ming aan het voorstel van B. en W. te zul len geven als door minstens twee aanne mers wordt ingeschreven en de brieven worden opengemaakt in het bijzijn van bei de wethouders. De voorzitter zei te moeten aannemen dat de heer Jonker bedoelde de beide aan nemers. De heer van Herpt informeerde wat er zou gebeuren wanneer er maar van één aannemer een inschrijving binnenkomt. De voorzitter zei, dat de raad in dit geval B. en W. kunnen machtigen dit werk toch te gunnen, wanneer het ingeschreven bedrag door de C.T.D. aannemelijk wordt geacht. De heer de Vroome zei dat met de aan leg van kerkpleinen geen algemeen belang wordt gediend; hierbij heeft maar een ze ker percentage van de bevolking belang. Spreker zei dat men in Heusden eens rond moest kijken naar de stoepen voor de hui zen, daar moet hoognodig iets aan gedaan worden, maar daar is geen geld voor be schikbaar. Men moet het geld besteden, zei spr., in het belang van de gemeente en niet in het belang van de kerken. De heer Verhaak was het niet eens met de heer de Vroome, daar er van hoger hand zelfs nog geadviseerd wordt 100 subsidie te verlenen voor dergelijke werken. Nadat over dit punt nog lang was ge- discuseerd, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 3 stemmen tegen. De heer de Vroome maakte hierbij nog de opmer king dat de stoepen en trottoirs van Heu- den in Herpt en Hedikhuizen voor de kerk komen te liggen. 4. besloten werd aan de heer J. van Wijlen een perceel grond in Oudheusden in optie te geven. 5. De pensioensgrondslag van de bur gemeester werd vastgesteld resp. op f 12.399 en f 14.445. 6. Goedgekeurd werd een wijziging in het uitbreidingsplan Oudheusden. 7. Wijziging uitbreidingsplan in hoofd zaak werd eveneens goedgekeurd. 8. Op voorstel van B. en W. werd be sloten het verzoek van J. H. Buijs, B 105 te Herpt, om langdurige pacht voor de per celen Grote Del I en II in te willigen. 9. De raad ging accoord met diverse uitgaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs. 10. Vaststelling prioriteit kapitaalswer- ken. Door B. en W. werd de navolgende lijst samengesteld: 1. Krediet voor het samenstellen van een ETI-rapport over de sociaal-economi sche en agrarische toestand van de ge meente. 2. Krediet voor de aanschaffing van een vuilnisauto. 3. Krediet voor een zwemgelegenheid (instructie-bad) 4. Krediet voor verandering rioolgemaal Oudheusden. 5. Krediet voor de verdere vernieuwing van de riolering van de binnenstad. Hoewel deze lijst aan de hand van een informatieve bespreking van de raad werd samengesteld, was men het er thans nog niet geheel over eens wat de rangschikking betrof. De heer de Vroome meende o.a. ze ker te weten dat als no. 5 was gesteld een woonhuis voor de heer Wiechmann, direc teur van het gemeentelijk gasdistributiebe- drijf en als no. 6 zou dan volgen de ver dere vernieuwing van de riolering. Daar er echter niemand was die deze mening deel de en er ook geen notulen waren opgemaakt van deze informatieve bespreking, werd de huidige rangschikking aangehouden.. Na enige discussie werd de prioriteitslijst vast gesteld zoals was voorgesteld. 11. Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een krediet in verband met het aanbrengen van straatnaamborden en huis nummerplaatjes in de afdelingen Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden. De heer Verhaak zei niet aanwezig te zijn geweest bij de vergadering waarin de nieuwe straatnamen voor de diverse kerk dorpen werden vastgesteld. Spreker zou anders zeker hebben voorgesteld in Herpt een straat de naam te geven van de laatste burgemeester van Herpt, die zowel in Herpt is geboren alsook dezelfde naam had, n.l. burgemeester van Herpt. Verder had de heer Verhaak gezien dat het 't plan is aluminium straatnaamborden te gaan bezigen; hij zou om de landelijke sfeer te bevorderen liever houten borden gezien hebben. De voorzitter zei dat houten straatnaam borden erg aan slijtage onderhevig zijn. De heer de Vroome zag voor de beves tiging van de aluminium straatnaamborden gaarne ook aluminium paaltjes gebezigd en geen ijzeren paaltjes. De raad besloot het benodigde krediet te verlenen. 12. Besloten werd eervol ontslag te ge ven aan de stedebouwkundige de heer Ir. van Mourik. 13. Besloten werd tot aankoop van een perceel in de Wittebroodstraat (het z.g. Koffiekanneke) voor de prijs van f 2800. 14. De raad besloot krediet te verlenen voor vernieuwing van de pomp van de brandspuit tot een bedrag van f 7500. - zulks op advies van de brandweerinspectie. Rondvraag. De heer Sluijmers kwam nog eens terug op zijn schriftelijke vraag de wateroverlast betreffende in Oudheusden. Wanneer, zei hij, worden deze tuinen op gehoogd? Hoewel men thans reeds is begonnen met de aanleg van riolering in deze tuinen, zei de voorzitter, kan men met de opho ging hiervan pas in het najaar beginnen, daar anders de bloemen en planten in deze tuinen vernield zouden worden. De heer Schipper zei dat de aanblik van de Ridderstraat erg ontsiert wordt door een half voltooide afbraak, die momenteel ge heel stagneert en tevens een gevaar ople vert voor voorbijgangers en spelende kin deren. De voorzitter zegde toe de betref fende aannemer te sommeren deze afbraak spoedig te voltooien of maatregelen te tref fen voor de veiligheid van voorbijgangers. Wethouder van der Pol hoopte dat ge probeerd zal worden langs minnelijke weg tot een vergelijk te komen met deze aan nemer. Deze aannemer bouwt n.l. wonin gen in Heusden voor verhuur aan ingeze tenen, zoals b.v. de woningen in de Drie- trompetterstraat en de Molenstraat en de flat aan de Pelsestraat. Op zo'n man moe ten wij zuinig zijn, aldus de heer van der Pol. De heer Jonker zei dat er een fout be gaan was met de verdeling van landbouw grond, waardoor de v.v. Herptse Boys de dupe is geworden. Verder zou de heer Jonker de wijziging van de Politieverordening eens graag in zien, daar er z.i. met twee maten gemeten wordt i.v.m. het verlenen van verlenging van politieuur. De voorzitter zei dat het verlenen van verlenging van politieuur tot de competen tie behoort van de burgemeeseer als hoofd van de plaatselijke politie. Na een opmerking van de heer de Vroo me over de slechte verkeerssituatie bij de ingang van het uitbreidingsplan te Oud heusden, werd de vergadering door de voor zitter gesloten. A/V^WWV*4A/WWVWWW»/W*WWVWV^*N*\A*^WVW\A Heuvelstraat 85, Telel. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 Teleioon 32909 WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES De positie van formateur De Kort is er gisteren bepaald niet prettiger op geworden. Bij een stemming in de fractie van de K.V.P. bleek een derde van de KVP-afgevaardigden ontevreden te zijn over de manier, waarop de heer de Kort de socia listen terzijde heeft geschoven. An deren, die eveneens grote bezwa ren hadden en die samen ook onge veer eenderde van de fractie om vatten, wilden zich bij de stem ming niet zo duidelijk tegen de ac tiviteit van de heer de Kort uit spreken, maar zij uitten wel mon deling hun misnoegen. En dat zal de waarnemend fractie-voorzitter, de heer Andriessen, aan de forma teur hebben overgebracht. Het ging bij de stemming uitslui tend over de wijze waarop de soci alisten buiten de deur zijn gezet niet over de vraag of samenwer king met de socialisten voorkeur verdient. Deze vraag is in die vorm niet aan de orde geweest. Onder de tegenstanders van de werkwijze van dr. de Kort (de vorige maand met algemene stemmen herkozen als fractie-leider) bevinden zich dan ook tegenstanders van samen werking met de socialistenon der meer de aanwezige bewindslie den op één na. De Zweedse veiligheidsdiensten hebben een spionage-affaire ont dekt waarbij een kolonel van de Zweedse luchtmacht en twee Rus siche diplomaten betrokken zijn. Het is de grootste spionagezaak die Zweden ooit heeft gekend, zo deel de een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken mee. Het onderzoek is nog gaande en daarom kunnen nog geen details worden verstrekt. Maar vast staat dat de Zweed, kolonel Stig Erik Wennerström (57) zowel geheimen van zijn eigen land als van andere landen tegen betaling aan de Rus sen heeft uitgeleverd. De twee Rus sen zijn inmiddels uitgewezen.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5