wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Moderne romans en realistische litteratuur zijn bij de Middelbare schooljengd niet zo geliefd Tachtig jarige A.N.W.B. telt 550.000 leden .V.P. staat opnieuw voor V.V.D. of P.v.d.A. ft In 1975 op ieders zes Nederlanders EEN auio! Ongeluk op Bergsche Maas niet veroorzaakt door technische storing UwaJiesYoot Moderne literatuur onderaan Belemmerende factoren Pocket graag gekocht 20.000 pechgevallen per jaar Ook op toeristisch gebied Concilie in drie zittingen mogelijk EUROPOORT 1963 Onteigening van Landbouwgronden voor defentiedoeleinden Kampeer artikelen Brillenspecialist VAN MAAREN „Vermaard" om z'n BRILLEN! Vughterstraat 25 DEN BOSCH TILBURG Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23. BREDA MAANDAG 1 JULI 1963 85e JAARGANG No. 52 e tcho vAn het Zuióe itgever ,'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen ioofdredacteur JAN TIELEN Jironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Dpgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In opdracht van het Katholiek Lectuurcentrum heeft het Hoogveld Instituut in Nijmegen een onderzoek ingesteld naar het lezen van de leerlingen van de derde klas en hoger van een aantal katholieke mid delbare scholen. De enqueteurs van het Hoogveld Instituut legden 1600 leerlingen een voorkeurlijst van 84 boeken voor uit dertien ver schillende categorieën. II 3 volgende tien kwamen aan de top van de ranglijst: vl 1. Arendsoog (Nowee), 2. Het ach- 4 terhuis (Anne Frank),. 3. Camera Obscura (Hildebrand), 4. Ciske de Kat (Piet Bakker), 5. Max Have- laar (Multatuli), 6. Don Camillo (Quareschil), 7. Ben Hur (Wallace), De gebroeders Bèekman (Kort- Mms), 9. De kleine Johannes (Fr. Eeden), 10. Bartje (A. de Vries), '.onjour Tristesse (Fransoise Sa- gan) neemt de achtenveerstigste plaats in en wordt verre overtrof- i -n door Karl May-boeken en Big- i ës-boeken. I De voorkeurslijst van auteurs, 'n keus uit totaal 84 schrijvers, is als volgt: 1. G. Bomans, 2, J. Nowee, 3. Antoon Coolen, 4. Jules Verne, |5. Charles Dickens, 6. Karl May, J. Hildebrand, 8. Anne Frank, 9. ■Arthur van Schendel, 10. A. den (Doolaard. Schrijvers als John Steinbeck, Si mon Vinkenoog, Julien Green, Louis Pauwboon, Erskine Caldwell vormen de achterhoede. Van de tien Igenoemde schrijvers had meer dan 70 pet van de leerlingen wel eens leen boek gelezen. Van Cissy van jMarxveldt had slechts een derde Van alle leerlingenooit een boek gelezen. Wat de categorieën van boeken b'treft die de voorkeur genieten, winnen het de „Literatuurleesboe- ken" iets van „avonturen" en jon gensboeken" (die ook veel door meisjes worden gelezen) en „boe ken over oorlog". Echte „meisjes boeken en damesromans" staan 10 pet hierbij achter. Aan de onderste tree van de voor keursladder staan „Moderne litera tuur" en realistische romans". „Hu moristische boeken" worden door S pet van de leerlingen gelezen, literaard ligt bij de keuze van de '■eken het verschil tussen jongens r meisjes veel sterker uiteen. Over het algemeen blijkt dat de engens de voorkeur geven aan oigensboeken en avonturenro mans, aan boeken over oorlog en denvervolging, aan detctive-ro- rans. Meisjes lezen liever meisjesboe- ui en damesromans, boeken van bekende Nederl. auteurs, gods- 1 dienstige en dichterlijke werken en humoristische boeken. Gymna sium-meisjes geven erg uiteenlo pende auteurs op als Marsman, Smit, Breedveld, Simon Carmiggelt, P. Q. Woodehouse. Fransoise Sagan geniet juist meer populariteit bij M.M.S.-meisjes, evenals Daphne du Maurier, en Multatuli. I In vergelijking met de jeugdigen uit de grote steden lezen de leer- 'hngen afkomstig van het platteland opvallend veel oorlogsboeken: i'Kirst, Sytzem, Remarque). De jeugdigen uit de grote stad daaren tegen lezen meer humoristische boe ken (Bomans, Carmiggelt, Schmidt) meer detective-romans (Havank, Simeon, Cheyney), meer uitgespro ken meisjesboeken. De voorkeur voor humoristische boeken en detective-romans in de steden verklaart het rapport uit de grotere behoefte aan ontspannings lectuur om de gecompliceerdheid van het leven af te reageren. Het rapport van het instituut zegt dat het huiselijk klimaat een in vloedrijke factor is. Van het totaal 1600 ondervraagde leerlingen gaf op de vraag of er thuis over boe ken gesproken wordt, 20,1 pet ten antwoord: „vaak", 71 pet.: „soms" slechts 8,9 pet. vulde in dat bij hen thuis nooit over boeken gepraat werd. Meer dan een kwart praat thuis niet over boeken waarmee ze bezig zijn. Het valt op dat meisjes met hun ouders meer over boeken pra ten dan jongens, zowel over boe ken in het algemeen als over boe ken die ze zelf lezen. E van de factoren die in ernsti ge mate lees-belemmerend kunnen werken is het feit dat een groot deel van de ondervraagden door de lessen op school en door het huis werk over een bepaalde vrije tijd beschikt. Deze beperkte vrije tijd wordt nog vaak in beslag genomen door sport, uitgaan, knutselen, mu ziek, tv, e.d. Van de ondervraagden geeft 42,5 pet op dat de sport een belemmer ende invloed uitoefent op hun lec tuur, terwijl slechts 20,9 procent de televisie als oorzaak noemt. Zes procent van de onderzochtte jeugd leest minder dan een boek in per maand, 30,1 procent leest ook 1 boek in de maand, 44 pet. een boek in de week, 19,9 procent leest meer dan een boek in de week. Het over grote deel van de leerlingen (94%) leest een boek in de maand of meer. Niettemin vindt 69,2 procent dat ze eigenlijk meer zouden moeten gaan lezen. De factoren „uitgaan" en „tele visie kijken" schijnen bij de jon gens meer belemmerend te werken op hun lectuur dan bij de meisjes. De factor „huiswerk" blijkt in de intellectueel „hogere" milieus min der belemmerend te werken dan in de .middelbare' en .lagere' milieus. De leesfrequentie is onder de M.M.S.-Ieerlingen het hoogst, zij terwijl de gymnasiasten blijkbaar worden gevolgd door de H.B.S.ers, het minst freqent lezen. De vraag rijst of de M.M.S.-meisjes wellicht lichtere lectuur lezen en of de gymnasiasten juist door hun studie meer naar de „gedegener" boeken worden gedreven. Mogelijk speelt hier het huiswerk en de voor de M.M.S. en H.B.S. verplichte literatuurlijst een rol. Ook valt het op dat in het westen van het land de leesfrequentie iets lager ligt dan in het zuiden, zelfs aanmerkelijk lager dan in het Oos ten van het land. De vraag, hoe kom je aan die boeken die je leest, leverde de vol gende resultaten op: lenen 66,3 pet., kopen 15,2 pet, krijgen 4,8 pet., thuis uit de bibliotheek 13,7 pet. De sa mensteller van dit rapport is ver baasd over de hoge percentages jeugdigen dat zijn boeken koopt. De verklaring ziet hij voornamelijk in de vele pocketboeken, die tegen woordig op de markt zijn, waardoor men al voor weinig geld een boek dat men graag wil lezen, kan ko pen. De „leengewoonten" lopen sterk uiteen, Voorop komt de openbare leeszaal en de bibliotheek: 52,3 pro cent leent hier meestal, 26,1 pet. soms, 21,6 procent nooit. Dan volgt de schoolbibliotheek: 25,6 procent meestal, 42,8 procent soms, 31,7 pet. nooit. Vrienden en kennissen zijn ook erg in trek: 15,7 procent meest al, 69,1 pet soms, 15,2 pet nooit. Maar de winkelbibliotheek komt er bijzonder slecht af: 2,1 pet meestal, 4,7 pet soms, 93,2 pet nooit. Een opvallend verschijnsel noemt het rapport dat het hoogste percen tage leerlingen dat zijn boeken meestal koopt, in het zuiden van 't land te vinden is. Treffen de leer lingen in het westen van het land thuis meer boeken aan? De leerlin gen in het oosten van het land zijn trouwe bezoekers van openbare leeszalen en bibliotheken. 1 juli bestaat de Kon. Nederland se toeristenbond A.N.W.B. tachtig jaar. Met thans bijna 550.000 leden en 400.000 wegenwachtleden is de A.N.W.B. een organisatie geworden, waarvan de oprichters van de „Ne derlandse Velocipedisten Bond" tij dens hun eerste vergadering in Ut recht op 1 juli 1883 wel nooit zullen hebben gedroomd. De oude fiets club, die reeds in 1916 als „instel ling van algemeen nut" werd er kend, groeide uit tot een toeristen bond met een enorm apparaat, dat zich dagelijks onmisbaar weet door vele miljoenen, die zich langs de weg bewegen, zowel in het „werk verkeer" als in het ontspannings- verkeer." De groei van de bond ontwikkel de zich gelijk op met die van het verkeer. Voor 1940 werd van 100- duizend leden alleen nog maar ge droomd. In 1951 werd het kwart miljoen bereikt. Nu, twaalf jaar la ter, is dit aantal al weer verdub beld. En zulks, terwijl de autodicht heid nog een op 17 inwoners is met Ex-formateur De Kort heeft don derdag de onderhandelingen met de i'beralen op ongeveer dezelfde wij ze afgebroken als eerder deze week de besprekingen met de socialisten. Nu is de stand tussen de PvdA en de VVD weer gelijk. De KVP moet opnieuw beslissen, welke van de |twee zij als partner wil. I Dr De Kort heeft op een perscon ferentie verklaard, dat „het meest belangrijke punt" voor zijn beslis sing, zijn pogingen te staken, is ge weest dat, toen hij de PvdA had uit- geschakeld, hij stuitte op onaan- I vaardbare eisen van de uitverkoren Partij, de VVD. De liberale leider mr Toxopeus Ivond het „dringend nodig geheel 't Iprogram aan een aanpassingskuur te Un"®rwerPen''. Dat: schreef hij aan p- De Kort. De heer Toxopeus wist .echte, dat ik niet tot concessies bereid was, zei dr De Kort gisteren. Een aantal kleinigheden had hij .kunnen toegeven, maar noch de li beralen noch de katholieke en pro testantse partijen bleken bereid tot grote tegemoetkomingen. Toen was dr De Kort er snel mee opgehou den: „Het geeft maar ellende, het houdt de formatie te veel op". Dr. De Kort hield zijn persconfe rentie buiten medeweten van de K.V.P.-fractie en tegen het advies in van adviseurs. Men vreesde dat zijn verweer alleen maar weer nieu we mogelijkheden zou scheppen. Nu, die vrees is niet ongegrond gebleken. De verklaring van dr. De Kort over het afstoten van de P.v.d.A. wordt door niemand als gegrond aanvaard. Zijn motivering voor de breuk met de V.V.D. klinkt zwak en brengt de KVP, zeker na de inter ventie van mr. Beernink, in een nog moeilijker positie. Dr. Vondeling, van de P.v.d.A. en mr. Toxopeus, van de V.V.D., heb ben de motieven van Dr. De Kort ontkend, en mr. Beernink, van de C.H.U., heeft nogmaals verklaard met de V.V.D. en niet met de P. v. d. A. te willen samengaan. Nu is 't maar weer afwachten op de formateur, maar gekozen zal er moeten worden tussen P.v.d.A. en V.V.D. een dichtheid van 1 op 6 in 1975 in het verschiet. Perspectief voldoen de dus om organisatorisch tegen die tijd op een miljoen leden te kunnen mikken. Met de ontwikkeling van verkeer en toerisme ontwikkelde de bond ook zijn dienstverlening. In 1946 werd als eerste op het Europese vasteland de wegenwacht opgericht. Nu, na 17 jaar, is deze dienst een onmisbaar onderdeel van het ver keer geworden. De wegenwacht dienst wordt nog steeds geïntensi veerd. Over het gehele land is een net van wegenwachtstations gepro jecteerd met telefonische en draad loze verbindingen. De wegenwachten helpen thans in ongeveer 200.000 pechgevallen per jaar. Daarnaast helpt de snel groei ende „technodienst" met het (vrij willig) keuren van auto's, de ver keersveiligheid bevorderen. Maar ook de wegenwacht poogt zichzelve met 250 man zoveel mo gelijk werk uit de handen te ne men door waarschuwingssystemen voor brand, slipgevaar, mist enz. langs de door deze dienst bewaakte bijna 4000 km vaderlandse wegen. Enorme aantallen wegwijzers en borden bevorderen mede een snelle en veilige afwikkeling van het ver keer. Daarbij blijft het echter niet, want de A.N.W.B. als „verkeerscon- sumentenbond" is ook zeer actief in het ijveren voor aanleg en ver betering van wegen, kruispunten en andere voorzieningen. De ver keerstechnische dienst heëft de handen vol met gegevens van ad viezen en suggesties aan wegbeheer ders, waarnaast met behulp van verkeerstechnische leergangen aan technici en politiepersoneel doelbe wust wordt gestreefd naar het ver spreiden en toepassen van de mo dernste inzichten en toepassingen van de verkeerstechniek. De bond gaf ook de grote stoot tot het op richten van de stichting „weten schappelijk onderzoek verkeersvei ligheiddie reeds een brede acti viteit ontplooit. Ligt een aanzienlijk deel van het A.N.W.B-werk ten nutte van leden en niet leden in het technische en technisch-wetenschappelijk vlak, anderzijds wordt in een breed veld de dienstverlening op toeristisch ge bied bedreven. Vele honderddui zenden hebben met A.N.W.B.-hulp leren reizen en kamperen. De bond heeft een grote invloed op het ont staan en inrichten van kampeerter reinen en caravanterreinen. Het systeem van kartering en beschrij ving van toeristische routes geniet aanzienlijke populariteit. Daarnaast kan de toerist steunen op breed in formatiemateriaal terwijl het rei zen hem wordt vergemakkelijkt door hulp bij het verwerven van reisdocumenten, rechtsbijstand bij ongevallen e.d. in het buitenland en in vele landen erkende reiscre- dietbrieven. Jaarlijks verschijnen tal van toeristische publicaties en kaarten van vele landstreken van de pers. Een „repatriatiedienst" voor in het buitenland defect ge raakte auto's alsmede een radio-op roepdienst via de zender Luxem burg staan de toerist verder ten dienste. Niet slechts voor de langere rei zen, ook voor de korte weekend routes geeft de bond brede voor lichting. Recentelijk is begonnen met de op bouw van een aantal toeristische routes in eigen land. Deze plukken de recreatiezoekenden bij wijze van spreken uit het snelverkeer en brengen hem op rustiger wegen langs de mooiste plekjes en oorden. De verkeersveiligheid is er tevens mee gediend. Ook aan het water toerisme wordt veel aandacht ge geven. Dat een technische storing de oor zaak zou zijn geweest van de bot sing tussen de landingsboot en de tankboot, die dinsdag op de Berg sche Maas het leven kostte aan drie personen, lijkt niet waarschijnlijk. Het onderzoek dat de rijkspolitie- te water en de marechaussee j.l. woensdag hebben ingesteld, heeft tot nog toe althans geen aanwijzin gen in die richting gegeven. Ook marinedeskundigen en tech nici van de werf achten aan de hand van het huidige onderzoek een mo torstoring of een fout aan het be sturingsmechanisme op de schroef bijna uitgesloten. Het Vaticaan heeft bevestigd, dat het oecumenisch concilie op 29 sep tember van dit jaar hervat wordt. Het wereld-episcopaat krijgt daar dezer dagen van het secretariaat van het concilie bericht van. Verder is bekend gemaakt, dat de coördinatie-commissie op 3 juli bijeenkomt om zijn werkzaamhe den te beëindigen. Met de datum van 29 september voor de tweede zitting van het con cilie is Paus Paulus zelfs op de vroegste termijn, die de optimisten in hun hoofd hadden, vooruitgelo pen. Het begin van de tweede ses sie werd door de meesten niet voor januari verwacht en men sprak ook al van Pasen 1964. Het valt in tussen op, dat er in de mededeling van het staatssecretariaat geen ter mijn voor de sluiting van de kerk vergadering genoemd wordt en dat kan betekenen dat Paulus VI zich de vrijheid van het bijeenroepen van een der zittingen voorbehoudt. Volgens het rooster van Paus Jo annes had het concilie na precies drie maanden vergaderen op 8 sep tember gesloten moeten worden. Paus Paulus de zesde heeft pre mier Chroetsjof van de Sowjet-Unie in een telegram zijn dank betuigd vooor diens felicitatie met z'n paus keuze. Het telegram luidt: Uw boodschap wekt in onze ziel herinneringen aan de Russische na tie, en haar wereldlijke en Chris telijke geschiedenis. Wij bidden God dat dit land met haar voor spoed en goed geregelde maat schappelijke leven een rijke bijdra ge mag leveren aan de werkelijke vooruitgang van de mensheid en de zaak van rechtvaardige vrede in de gehele wereld. Internationale tentoonstelling voor de scheepvaart Rotterdam krijgt ook dit jaar weer een internationale tentoon stelling voor de scheepvaart, voor scheepsbouw en dergelijke, en het ziet er naar uit, dat „Europoort 1963" zelfs aanmerkelijk groter van opzet wordt dan haar voorgangster, die altijd nog een 17.000 toeschou wers trok. De organisatoren maak ten vrijdagmiddag althans op een persconferentie bekend, dat reeds nu vier en een halve maand voor de opening de inschrijving al ruim 20 procent hoger is dan de totale deelname van vorig jaar, toen de expositie voor de eerste keer werd gehouden. Men denkt nu de gehele overdekte ruimte van het Ahoy-complex in de Maasstad no dig te hebben. „Europoort 1963" zal plaats vin den van 12 t/m 16 november en evenals vorig jaar is aan de ten toonstelling ook nu een vierdaags internationaal congres verbonden, waarop o.a. gesproken zal worden over de toepassing van computers in het zeevaartbedrijf. Ook op de expositieruimte komt de computer in het middelpunt van de belang stelling te staan. Een delegatie van het Land bouwschap, bestaande uit enkele vertegenwoordigers van het dage lijks bestuur en van de gewestelij ke raad van het Landbouwschap voor Gelderland heeft een onder houd gehad met een vertegenwoor diging van de ministerraad over de kwestie van de voorgenomen ont eigening van landbouwgronden na bij Garderen ten behoeve van de fensie. De vertegenwoordiging van de ministerraad bestond uit de demis sionaire minister mr. J. van Aar- tsen (volkshuisvesting en bouwnij verheid) Ir. S. H. Visser (defentie), staatssecretaris mr. v. Schol ten (O. K. en W.), de secretaris-generaal dr. J. H. Patijn (namens mr. V. G. M. Marijnen (Landbouw). Ook was aanwezig de secretaris-generaal mr. G. van der Vlier (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid). Het landbouwschap heeft daarbij een nadere toelichting gegeven op zijn reeds eerder onder andere te genover de rijksdienst voor het na tionale plan en de minister van de fensie geuit ernstige bezwaren te gen de bedoelde plannen te hebben. De vertegenwoordiging van de ministerraad heeft toegezegd aan het kabinet verslag uit te brengen van de gevoerde bespreking. Enkele minuten voordat technici van de werf Verolme uit Heusden 't stuur aan de marine-officier van D. hadden overgegeven, was geen enkele onregelmatigheid aan de be sturing te constateren. De proef vaart was prima verlopen. De rijkspolitie-te water en de ma rechaussee denken eerder aan een menselijke fout bij de inhaalma noeuvre die het landingsvaartuig maakte, toen het al op de terugweg was naar de werf. De betrokken landingsvaartuigen worden bestuurd met het zogenaam de shottle-systeem. De boot wordt dus bestuurd door het veranderen van de stand van de schroef. Dit systeem doet enigszins aan een bui tenboordmotor denken. Bij het lichten van de landings boot is woensdagmorgen ook het stoffelijk overschot van de 48-jarige A. de Wit uit Alphen aan den Rijn STATIONSTRAAT 51* WAALWSK geborgen. Deze technische ambte naar van het ministerie van Mari ne zat in de machinekamer toen de botsing plaatsvond. Hij is verdron ken in het gedeelte van de landings boot dat onder water is geschoten. GELUK GEHAD De chef van de polyester-afdeling van Verolme uit Heusden, de heer R. van Maat, die wonderwel uit het wrak werd gezaagd, waarvan een stuk boven water stak, had het ge luk dat hij juist in de punt zat waarin nog een kolom lucht bleef zitten. Woensdagmorgen om tien uur was de boot gelicht. Het wrak werd toen op een zolderschuit van Verolme ge zet, waar het technisch onderzoek plaatsvond. Hierbij werd het stoffe lijk overschot van de tweede van de drie vermisten ontdekt. Behalve rijkspolitie en marechaus see is ook een commissie van ma rine-deskundigen bij het onderzoek ingeschakeld. Op het ogenblik van de aanvaring stond het landings vaartuig nog onder de juridische verantwoordelijkheid van de werf Verolme, hoewel dus een majoor aan het stuur stond. HONGARIJE WIL GESPREK MET ROME VOORTZETTEN De Hongaarse regering heeft te kennen gegeven, dat zij er prijs op stelt om spoedig het gesprek met de H. Stoel voort te zetten, dat tot dus- verzonder resultaat is gebleven. Onmiddellijk na de keuze van Paulus VI op 21 juni zochten leden van de Hongaarse ambassade con tact met het Vaticaan zij het nog particulier terwijl in Boedapest zelf journalisten, die nauw contact onderhouden met regerings- en par tij-instanties, aan deze bereidheid der Hongaarse regering overal ruchtbaarheid gaven. Ook een depu tatie zal de pauskroning bijwonen. IEREN VIEREN KENNEDY ALS FAMILIELID Van een onstuimige, triomfante lijke Duitse sfeer is president Ken nedy teruggevallen in de gemoede lijke omgeving van het „familiele ven" nu hij in Ierland, de geboorte grond van zijn voorouders, een aan tal oorden bezoekt, waarmee hij sentimenteel is verbonden. Hij heeft het hart van de Ieren veroverd door zijn informele en gewone optreden, zowel in Dublin, waar hij door 21 bulderende kanonnen en een vrien delijk lachende president werd ont haald, als in Dunganstown, waar Zijn overgrootvader leefde, en in 5 andere stadjes, die hem het erebur gerschap aanboden.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1