Uitgebreide agenda voor komende gemeenteraadsvergadering in Waalwijk 207 THEODORUS RIJKEN Stationsstraat en Putstraat zullen worden gereconstrueerd Bonnen in de Stationsstraat worden vervangen door nieuwe aanplant OP HET SPOOR VAN K.K. werd de Stichter van de Broeders Xaverianen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 JULI 1963 2 !;.:h is: nvi 16. Parkeerstroken Badhuistarieven worden verhoogd Kappers in nabije dinsdagmiddag open KORTING 9 ff 'iV rjjft Hervormde kleuterschool naar Oranjeplein (afkomstig uit Elshout) 4 2, 3. 4. 5. 6. at:- 8. De gemeenteraad van Waalwijk die donderdag 4 juli in openbare raadsvergadering bijeenkomt, krijgt die avond een uitgebreide agenda te behandelen. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderigen, gehou den 9 en 30 mei 1963, alsmede op 17 juni 1963. Ingekomen stukken. Voorstel tot vaststelling in ont werp van een nieuw uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Voorstel tot (tweede) herziening van het uitbreidigsplan in on derdelen „Laageinde I". Voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschot ten voor het verbeteren van 141 gemeentelijke woningwetwonin gen. Voofstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor reconstruc tie van de Stationsstraat. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor reconstuc- tie van de Putstraat, Vöorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor vernieu wing der openbare verlichting in de Stationsstraat. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de vernieuwing van de open bare verlichting Kloosterweg. Voorstel tot beschikbaarstelling van èéh crediet voor het verleg gen der hoofdleidingen voor gas, water en eleptriciteit in de Putstraat. Voorste tot beschikbaarstelling van een crediet voor het schoon maken der rioleringen. Voorstel-tot het beschikbaarstel- feri van een crediet in rekening courant aan de Deken van Riel- Stichting. Voorstel tot. vaststelling van een een nieuwe verordening op de heffing van badhuisrechten. Voorstel tot wijziging der ver ordening als bedoeld in artikel 4'eerste lid, der winkelsluitings- VfeVl?51 (namiddagsluiting kap- jpersbedrijven). .1; Voorstel tot hetverlenen van medewerking overeenkomstig ar tikel 50 der kleuterónderwijswet vöör beschikbaarstelling van 2 lokalen van het gebouw der christelijke lagere school aan het Orahjepléih aan de christe lijke kleuterschobl te Waalwijk. Voorstel'tot het verlehfen van medewerking overeenkomstig ar tikel. 50 der kleuterónderwijswet voor'inrichting van tweeschool lokalen ten behoeve van de christelijke kleuterschool te 9. 10. -nd u 11. 12. 13. ■noh'f 14- awbjj jent -JiU urn tl Waalwijk. 17. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig ar tikel 50 der kleuteronderwijswet voor beschikbaarstelling van 2 houten noodlokalen aan 't kerk en schoolbestuur der St. Anto- niusparochie ten behoeve van een een kleuterschool. 18. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig ar tikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor de irichting van een derde klaslokaal der Pastoor van Haarenschool aan de De Jongehestraat. 19. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig ar tikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor eerste inrichting der christelijke school voor gewoon lager onderwijs aan het Oranje plein. de vergoedig 20. Voorstel tot vaststelling der ver goeding voor het vakonderwijs aan de bijzondere u.l.o.-scholen over 1962. 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor inrichting der sociale werk plaats. 22. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed aan de Burg. Smeele- laan van L. Pullens. 23. Voorstel tot aankoop van grond aan de Winterdijk van A. H. v. Ljempt. 24. Voorstel tot aankoop van grond aan De Coubertinstraat van P. A. Verhoeven. 25. Voorstel tot aankoop van grond ten oosten van de haven van A. P. M. v. Loon en P. J. v. Loon. 26. Voorstel tot aankoop van grond ten westen van de Zomerdijk- weg van P. J. van Mensvoort. 27. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Burg. Dalleu- straat aan H. A. A. Bergmans. 28. Voorstel tot ruiling van grond aan de Floris V-laan met de ver eniging tot stichting en instand houding van scholen voor u.l.o. m.o. en v.h.o. op protestants- christelijke grondslag voor Waal wijk en omgeving. 29. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding ter uitvoering van het onteigeningsplan Laageinde. 30. Voorstel tot het voeren van èen rechtsgeding ter uitvoering van hét onteigeningsplan Meèrdijk. 31. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een industrieterrein aan de Prof. Minckelersweg aan J. H. Sars. 32. Voorstel tot het aangaan van geldleningen. 33. Wijziging begroting. r+TTt— Zowel de Stationsstraat als de Putstraat zullen binnen afzienbare tijd aan algehele leeonstructie worden onderworpen. Het college van B. en W. van Waalwijk stelt de gemeenteraad voor ac- coord te gaan met een door het college vastgesteld plan dat drastische verbeteringen van beide straten bevat. Reeds geruime tijd ondervindt het steeds toenemende verkeer zowel de Stationsstraat als in de Putstraat ernstige last van het ontbreken van parkeerstroken. Dit euvel treedt vooral in de Stationsstraat aan de dag, waar, door het steeds toenemende aantal winkels, automobi listen telkens worden geconfronteerd met het ontbreken van een be hoorlijke parkeer gelegenheid. zien van een geheel nieuwe klin kerbestrating. Het college is name lijk van mening, dat de tegenwoor dige bestrating uit verkeertechnisch oogpunt voor de Stationsstraat vol komen ongeschikt is. De afkomen de stenen van de Stationsstraat zul len worden benut voor de aanleg van straten in het nieuwe industrie terrein „Zanddonk" Ten aanzien van de openbare verlichting in de Stationsstraat, ligt het in de bedoeling dat de 20 licht masten met TL-verlichting in de Stationsstraat worden vervangen Het ligt in de bedoeling alle aan wezige 85 bomen in de Stationsstr. te rooien, en deze bomen te ver vangen door 27 nieuwe jonge bo men. Verder zullen er aan beide zijden van de straat parkeerstro ken worden aangebracht, waardoor de parkeernood in deze straat gro tendeels zal worden opgeheven. Tot slot ligt het in de bedoeling van het college van B. en W. de trottoirs opnieuw te iatpn te betegelen, ter wijl het wegdek zal worden voor door 30 armaturen met HPL lam pen. Door deze verbetering van de straatverlichting zal het totale licht vermogen in de Stationsstraat met 80% worden opgevoerd. In de Putstraat gaat de asfaltbe- dekking verdwijnen om plaats te maken voor basaltklinkers. Ook in deze straat worden de trottoirs aan beide zijden opnieuw betegeld. Bo vendien beoogt B. en W. het plan, om de Putstraat aan de westzijde over de gehele lengte te voorzien van parkeerstroken terwijl aan de oostzijde van deze straat bloembak ken het geheel moeten verfraaien. De Putstraat zal tevens worden voorzien van nieuwe hoofdleidin gen ten behoeve van gas- en water voorziening. De hoofdgasleiding is op verschillende plaatsen versleten, waardoor regelmatig lekkages op treden, terwijl in de hoofdwater- leiding roestvorming voorkomt. Beide hoofdleidingen die nu nog onder het wegdek midden onder de straat zijn gelegen, zullen in de toe komst gaan verdwijnen, doordat de leidingen onder de trottoirs van de Putstraat worden aangebracht. Om dat onder het trottoir aan de oost zijde van de Putstraat het riool is gelegen zal voorlopig alleen de trot toirs aan de westzijde in aanmer king komen. De gemeenteraad van Waalwijk zal donderdagavond tevens krijgen te beslissen over een voorstel van het college van B. en W., dat een vernieuwing van de openbare ver lichting aan de Kloosterweg omvat, ofschoon het aanvankelijk in de bedoeling lag, de verlichting aan de Kloosterweg eerst in 1970 voor ver nieuwing in aanmerking te doen komen meent het college dat ook hier gebruik gemaakt moet worden van het feit, dat de Kloosterweg 'n reconstructie ondergaat. De reconstructie van de Klooster weg brengt tevens met zich meé, dat op de kruising met de Meerdijk een drietal vluchtheuvels moeten worden ingebracht. Deze vlucht heuvels zullen bovendien worden voorzien van een zestal verkeers- zuilen. Het college van B. en W. zal don derdagavond tijden de gemeente raad van Waalwijk de raadsleden voorstellen de tarieven van het ge meentelijk badhuis verhogen. Ge bleken is, dat de tarieven voor het gebruikmaken van het gemeentelijk badhuis, die tijdens de raadsverga dering van 28 januari 1960 door de raad werden vastgesteld, als gevolg van de steeds stijgende kosten, voor om de tarieven als volgt tè Het college stelt de raad dan ook voor om de tarieven als volgt te verhogen: het nemen van een badr kuip van f 0.50 op 0.75, douchebad van f 0,25 op f 0,30, kuipbad voor kinderen beneden de leeftijd van 15 jaar van f 0.25 op f 0.50, douche- bad voor kinderen beneden de 15 jaar van f 0,15 op f 0,20. De prijs van op naam gestelde bonboekjes voor 10 kuipbaden wordt van f 4,50 verhoogd tot f 6.50, voor de douche- baden komt de prijs van 10 baden op 2,50 tegen 2,25 in het verleden. Bij het college van B. en W., is van de afdeling Waalwijk van de „Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel" een schrijven binnengekomen, waarin het college BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen „Judsón, ga jij naar de West- street en zié daar ih de kroeg; van Joe Logah alles te weten te konten, wat er te weten valt over een ze kere matroos die ze Shorty Furer I noemen. „Bedoelt U dé man, over wie Mullins het gisteravond had?" „Juist. Ik dacht er zo gauw niet aan, dat je al van hem afwist. En jij Roy, besteed jij de dag eens om naar een spoor te zoeken van K.K." „Verdraaid!" riep Norton uit. „Daar zal ik mijn best voor doen!" „Ben je bang voor hém?" Roy haalde minachtend zijn neus op. „Bang? Die is goed! Ik wou, dat ik hem in handen kreeg, dan zou ik hem ook eens hoofdpijn bezorgen! Maar, waar zal ik beginnen? Dat is de moeilijkheid!" „Als je eens met Judson meeging naar Joe Logan? Misschien hoor je daar wel iets. Ik wou, dat ik je ver tellen kon, hoe die K.K. er uit ziet, maar ik heb nog nooit iemand ont- ontmoet,, die hem gezien en gespro ken heeft," zei Flint. „Luistert U eens," zei Norton hoopvol grinnikend. „Ik geloof, dat ik er enig idee van heb hoe die kerel er uit ziet. Als ik het bij het rechte eind heb, krijgt U binnen twee dagen een rapport van me, dat uw haren ten berge rijzen. Nu ja, U weet wel hoe ik dat bedoel." Flint schudde Roy stevig de hand. „Natuurlijk weet ik dat, Roy. Ik hoop maar, dat je voorgevoel juist is." „Dat zien we later wel," ant woordde Norton en ging samen met Judson naar beneden. HOOFDSTUK VII Telefonisch gewaarschuwd Thorndyke Flint ging niet on middellijk na zijn beide assistenten de deur uit. Hij had nog twee brie ven te beantwoorden en deed dat onder het genot van een goede si gaar op zijn dooie gemak. Maar on der het schrijven van die niet al te belangrijke brieven, waren zijn ge dachten voortdurend bezig met de wordt verzocht te willen bevorde ren, dat voor kapperszaken in de gemeente Waalwijk de verplichte dinsdagmiddagsluiting komt te ver vallen en vervangen wordt door 'n verplichte maandagmiddag sluiting. Sedert enkele jaren is een lokaal (de school heeft eigenlijk 2 lokalen nodig) in de Openbare school in de Stationsstraat de Hervormde Kleu terschool van Waalwijk onderge bracht. Gezien de toestand waarin de Openbare Lagere School ver keert, is door het gemeentebestuur herhaalde malen getracht een ur gentieverklaring voor de bouw van een nieuwe school bij het rijk los te krijgen. Tot op heden heeft dit ech ter nog geen enkel resultaat gehad. Nu vermoedelijk in september de Christelijke School voor Gewoon Lager Onderwijs aan het Oranje plein gereed komt ligt het bij het schoolbestuur van de Hervormde Kleuterschool in de bedoeling, de kleuterschool in het nieuwe gebouw aan het Oranjeplein onder te bren gen, waar men tevens de beschik king kan krijgen over twee lokalen. Om de rijksvergoeding van deze 2 lokalen van de nieuwe schóól vei lig te stellen is het nodig, dat de gemeente de betreffende lokalen in bruikleen ontvangt, en ze daarna in bruikleen geeft aan het bestuur van de stichting Hervormd Kleuter onderwijs in Waalwijk. Door het bestuur van de R.K. Kleuterschool St. Antonius is bij 't college van B. en W. een verzoek gedaan om de houten noodschool aan de Venkelstraat in bruikleen aan genoemd schoolbestuur te ge ven. Deze noodschool was voorheen in gebruik voor de huisvesting van leerlingen van de St. Michael ulo school aan de Hadewijchstraat, Doordat deze school inmiddels een geheel nieuw geboüw heeft betrok ken is deze noodschool vrij geko men. Tijdens de vergadering van 9 mei werd door de gemeenteraad 'n krediet beschikbaar gesteld van f 44.950,- voor het verbouwen en verplaatsen van deze 2-klassige houten noodschool. Het kerkdorp Elshout werd op het einde van de achtiende eeuw de geboorteplaats van een autentieke kloosterstichter, Theodorus Jaco bus Rijken. Deze zag er 't levenslicht op 30 augustus 1797, 'n datum waarin zijn vrome volgelingen een providentieel voorteken zouden zien, op 30 augustus viert de kerk immers het feest van de H. Rosa v. Lima, de eerste (Zuid)-Amerikaanse heilige en de stichting van Th. J. Rijken was heel speciaal voor het missiewerk van Amerika be stemd. De stichter heeft ten andere steeds grote verering voor die Dominicaanse heilige gekoesterd. Naar het gbruik van die tijd werd de boorling dezelfde dag gedoopt. Vermoedelijk door zijn oom langs moeders zijde, de Norbertijn Theo dorus Arnoldus Beels, sinds 1792 kapelaan te Elshout. Vader Anthony Rijken was volle vijftig jaar bij de geboorte van syjn oudste. Uit Dussen afkomstig had hij zich, zoals zijn jongste broer Adrianus Rijken, te Elshout gevestigd. Welk ambt eventueel Anthony daar uitoefende is ons tot heden onbekend. Ook i Anna Maria Beels, de moeder, stamdé biet uit Elshout. Haar vader Cosmas Damianus, de pe ter van de kleine Theodoor, was medisch doctor te Oirschot. min i Over het karakter van vader An thony en moeder Anna Marie is on$ zo goed als niets bekend. Het is in tussen heel waarschijnlijk dat An thony Rijken zijn twintig jaar jon gere vrouw uit de voorname Beel- senfamilie leerde kennen bij de be zoeken, die Anna Marie wel af en toe zal gébracht hebben aan haar broer kapelaan Th. Arn. Beels! Als kloosteroverste zal Th. Rijken over igens heel wat gemeenschappelijkê trekken vertonen met zijn heeroom streng, zeer beslist en onverzette lijkzelfs tegenover hooggeplaat ste geestelijken waar het de be langen van zijn geeméensehap gnid.. Wat er ook van zij van een'recht streekse karakterinvloed van oom- Theodoor of neefje-Theodoor, toch lijkt het waarschijnlijk dat heer oom, die in 1801 tot pastoor van de Elshoutse parochie bevorderd werd, op het godsdienstig leven van de zeer ontvankelijke kleine mede zijn stempel gedrukt heeft. Ruim een jaar na de geboorte van Theodorus werd het gezin Rij ken een kindje geboren (4 decem ber 1798), Cornelia en 7 nov 1801 kwam er nog een broertje, Jacobus de ouders verblijden. Het zal moeder Rijken en onge twijfeld ook haar cjudste, erg ge speten hebben toen heeroom Beels in 1805 tot pastoor te Vlijmen be noemd werd. Maar een nog pijnlijker scheiding volgde kort daarop; 24 juli 1807 stierf de 60-jarige Anthony Rijken. Hij liet een veertigjarige weduwe na met drie onmondige kleinen. Z'n gezin zou van nu af uiteen gerukt worden, althans de oudste, Theo door Jacobus, zou niet langer in het Rijken een slepende ziekte door- veilige „thuis" blijven. Had vader staan en was daardoor de financiële welstand van de familie geslonken? Het blijft een open vraag, 'n Feit is, dat moeder Rijken „niet be kwaam scheen „haar zoontje" een goede opvoeding te geven, zoals 't in een oud handschrift van een tijd genoot heet. Pastoor Beels had de handen vol met zijn zielzorg en aldus werd dé tienjarige Theodoor toevertrouwd aan een andere oom die b'urgemees^ ter was,maar deze zocht méér zij n eigen profijt dan de goede opvoe ding van zijn neef...Een oom langs moeders zijde was Rij stellig niet. Moeder Anna Maria en pastoor Beels waren de, enige kinderen vgri de arts uit Oirschot. Langs vaders zijde zijn er meer mogelijkheden. Vader had 4 broers, Cornells, Réij- nerus, Jacobus en Adrianus! Deze laatste woonde overigens geruime tijd (Hóe. lang?) té' Elshout. De vraag is echter, was een van deze Rijkens ooit Burgemeester en, zo ja, Waar? Tehslotte had 'vadèiv'ftij-i ken nog twee zusters, Petronella én Adriana. Wellicht klom de echt genoot van één van beiden ooit tot de burgevaderschap op (waar)?. Voor de tienjarige Theódoor piet zijn rijk gemoed (alle tijdgenoten getuigen daarvan) moet het verla ten van zijn veilige, geborgen thuis hard en bitter geweest zijn. Voor taan wist hij zich bij den vreemde. Zijn opvoeding leed er onder. Had hij tot dan toe onderricht genoten, nu was alle regelmatige en geor dende verdere ontwikkeling uitge sloten. Wat hij, met zijn gezond ver stand, zijn vlug oordeel, doorzien de geest en wonder geheugen, nog zou leren, zou de vrucht zijn van velerlei omstandigheden en van zijn eigen vaste en krachtige wil. Met vaders dood, in de zomer van 1807, behoorden de gelukkige en onbezorgde kinderjaren voor de kleine Th. J. Rijken onverbiddelijk tot het verledèn. Het eerste grote lijden had hem getekend, het zou' een beslissende stempel drukken op zijn leven. In 1822 woont Th. J. Rijken te Nieuwkuijk aldus volgens een van zijn reispassen. „Ik leidde een werelds leven yan mijn 14 of 15 jaren tot om trent mijn 18 jaren wanneer ik door een diepe vernedering be keerde en op den dienst van God verlieft wierd" Bovenstaande korte bekentenis werd eigenhandig door Theodorus Jacobus geschreven, waarin hij poogt de verste oorzaken van het ontstaan van zijn congregatie op te sporen. - De! tienjarige knaa.p, die in 1807 na vaders overlijdén, bij 'ri' oom uitbesteed werd, ging een tamelijke groeierjsis tegemoet. Zeker moest ih% vroeg werken voor' de kost; hij 'leerde èen ambacht en bracht het tot gepatenteerde schoenmaker. Wellicht kvfam hjj aldus in contact mét de wereldse kamaradén, met Wie hij als opgroeiëifde jonge rtian het minder stichtend leven leidde, dat hij later diep betreurde en door werken van boetvaardigheid en gebed poogde te herstellen. In ieder geval viel die weinig vrome periode samen met de Nederlandse opstand tegen Napoleon. Is het ver metel te veronderstellen, dat die grote nationale gebeurtenissen me de aanleiding warén tot het al te losse optreden van de vroeg ont voogde Theodorus Rijken? God kwam echter tussenbeide, 'n „Diepe vernedering"' ffof de levens lustige eh leergiërige jongen. Met Zijn geweldige aard keérde hij zich totaal naar' God/ Hij verdiept zich nu in geestelijke lectuur, stelt voor zich zelf een soort „levensregel" op en doet herhaalde pogingen om in 'n kontemplaüef klooster in te tre den. Maar al spoedig ondervindt'de vurige „bekeerling" dat het-niet zo gemakkelijk is om kloosterling te worden. De regering van koning Willem I legde het volgen van één religieuze roeping heel wat wette lijke moeilijkheden in de wég. En zo mede op initiatief van z'n-biecht vader een heilige oude capucijn komt Theodorus Jacobus Rijken tot het onderwijs. De NiéuWkuijkse- schoenmaker gaat, wellicht in de hoop een óp- lossing te vinden voor Zijil onvol daan roepingsverlangen in febru ari 1822 op stap naar Bamberg, maar wordt door de Duitse politie terug, gewezen. En weer maakt en herstelt hij schoenen, geeft kate- chismusles, leest geestelijke ge schriften en zoekt hij mogelijk .e- den om religieus te wordeh. Tot hij andermaal op reis gaat. Eiride 1-823 of ten laatste begin 1824 wóont hij te Loosduinen. Hij is ér een van de leden van het hetérogéhe huishou den dat de katholieke bekeer!jiig eh emancipator Le Sagé Ten Bróëk, gevestigd -hééft op hét uitgéstrekt dömeih van ,',Mëerbn- ÈMih"Thecn dorus Rijken löópt weliirja' géklé jid „met kap en koorde" en gééft goc js- dienstondefricht en leert 'ij schfO p- makersvak aan de énkele behoi :f- tige jongens. Maar het argwanend regering!» 9g waakte. Weldra wordt del jon ge stichting in de kiem gesmoo 'd. Theodorus Rijken begrijpt dat z p roeping hier haar ontplooiing nikt kan vinden. Wanneer einde 1826 vanuit Groningen een noodkreet omwille van de daar heersende volksziekte tot hem doordringt, kent hij geen aarzelen, biedt zich aan als vrijwillig verpleger. Als'de zeer ernstige epidemie geëndigd is weigert hij elke geldelijke tege moetkoming. Te Elshout is de laatste grote bin ding aan zijn „thuis"' verdwenen. Moeder stierf op 28 septémber'1829, toen haar oudste nog de pijj-der Trappistenbroeders droeg 'in de ver re Elzas. Thodoor wenst overigens 'niet in Nederland te blijven.-In de lente van 1331 vertrekt hij.-; waar schijnlijk uit Amsterdam voor het eerst naar de lokkende- nieuwe we reld. Het beslissende avontüu' 6s begonnen. Bij zijn terugkeer in; ,38 kan hij aan de bisschop van Bil |e niet ..minder dan. zeven 'bisschcf e- lijke aanbevelingsbrieven vod! g- gen. Zó is die wonderbare seft h- maker Uit het kleine Elshout. In een huis, dat de Bisschop pr hem huurt in de-Ezelstraat tè fi E- ge wordt de Congregatie op 5 ni 1839 gesticht. Het levenswerk! fin de Elshoutse schoenmaker heef |1- dus zijn hoogtepunt bëreikt, .7 Broeder Francisqus Xaverius Rij ken stierf in de namiddag van 26 november 1871. De stichter is gestorven maar z'n werk leeft voort. In 1875 wordt ,de Congregatie verdeeld in 3 prnvin- ciës. De Belgische,; de Engelse en de Amerikaanse. Zij die nog; iets. meer mochten weten betreffende de eerste jaren van de stichter of van zijn familie te Elshout, kunnen dit melden aan de Heemkundekring „Onsenooft" 1 te Nieuwkuijk. vraag hoe hij de moord op Lin Ki- tura wel het best tot oplossing zou kunnen brengen. Toen hij de enve loppen dichtplakte, scheen hij tot een besluit gekomen, want er speel de een glimlachje om zijn lippen en hij duwde het eindje van zijn si gaar in de asbak uit, dat wie hem kende, daaruit zou kunnen opma ken, hoe hij zondere verdere aar zeling tot het einde toe zou door zetten. Hij postte zijn brieven en nam in Madison Avenue een bus naar de binnenstad. Spoedig had hij Grand Street bereikt en stapte op de hoek van Bowery uit. Voor de antiekwinkel van Lin Kitura zag hij een groepje mensen staan, maar het bleken meest kinderen te zijn. In die drukke buurt wekte zelfs 'n moord geen langdurige sensatie. Joh Swithers deed hem open en sloot de deur snel achter hem. „En is er nog nieuws, Swithers?" vroeg hij. Met een enkele blik had hij gezien dat er sedert de vorige avond niets in de winkel veranderd was. „Geen spoor gevonden?" „Nee, meneer Flint. Het lijk is vanmorgen vroeg weggehaald en ik heb opdracht gekregen, hier te blij ven, totdat er een grondig onder zoek kan worden ingesteld. De man schijnt hier in het land helemaal geen familie te hebben en het zal wel een poosje duren, voordat ze verbinding hebben met de lui in Ja pan, die misschien recht op zijn na latenschap kunnen doen gelden. Als zijn papieren daar zijn aange komen, blijkt misschien, dat daar nog erfgenamen zijn." Swithers was bijzonder spraak zaam, want de lange wacht in die sombere winkel had op zijn zenu wen gewerkt. „We zullen afwachten, Swithers," zei Flint. „Mullins zit zeker in de cel op het hoofdbureau?" „Ja, meneer; maar ze hebben nog niets uit hem kunnen krijgen, naar ik gehoord heb. Hij houdt zich aan zijn eerste verklaring.dat hij die Japanner niet vermoord heeft. Hij kan dat beter voor de rechtbank vertellen, maar ik geloof toch wel, dat hij vast en zeker op de stoel te recht komt." „Dat zal de tijd leren," antwoord de Flint met een plotselinge huive ring. „Zeg, waar komt die tocht er gens vandaan? De deur is toch dicht en ik voel „O, dat zal dat luchtgat daar bo ven het raam zijn," antwoordde Swithers, wijzend op een vierkant ruitje, dat dicht bij de zoldering aan scharnieren heen en weer zwaaide. „Ik dacht, dat ik het ste vig dicht gedaan had, maar het schijnt weer losgeraakt. Ik zal het even sluiten." De agent had een houten stoel naar zich toegetrokken en wilde er juist op gaan staan, toen Flint hem tegenhield. „Laat maar," zei hij, ,,'n beetje frisse lucht kan hier gèeri kwaad. Het kan wel openblijven. Stond %et gisteravond soms ook open?" „Ja, meneer. Het Viel me op, toen ik hier voor het eerst met Mullins binnenkwam. Toen was een beetje ventilatie wel prettig. Maar tegen de morgen, toen ik hier alleen en zonder kachel zat, vond ik het vrij koud en heb ik het dicht gedaan." „Natuurlijk. Nou. De telefoon op de toonbank brak het gesprek af. Swithers schrok er blijkbaar van, maar nam toch met een dienstgezicht de hoorn op. „Voor U, meneer Flint," zei hij verbaasd. „Hoe weet iemand nu dat U hier bent?" De detective gaf geen antwoord. Hij veronderstelde dat het Judson of Norton was, die wisten dat hij op onderzoek uit was naar de moor denaar van Kitura. Maar Het w'as geen van zijn beide, assistenten. Het was een onheilspellende vrou wenstem, hoe zacht en welluidend zé ook klonk. „Met meneer Thorndyke Flint?" „Ja, met wie?" „Is die bronzen schaal al gevon den?" j „Met wie spreek ik?" herhaalde Flint. „Wat weet U van een bron zen schaal af?" Aan de andere kant klonk een helder spottend lachje. „Mettertijd komt U wellicht te weten, wie ik ben, mij heer Flint. Misschien ook niet. En als U die schaal of urn vindt, dan weet U ook meteen, of Mullins al dan niet Ki tura gedood heeft. Maar nu even goede raad. Hou op met zoek}n naar K.K. Dat is hopeloos, gêl<?f me. U weet niet, hoe hij heet, hïe hij er uitziet, of wie hij is. Hondei den in New York hebben dezelfd-' initialen. Bovendien is 't niet waar schijnlijk dat het de voorletters va- zijn werkelijke naam zijn. U zit zelf dat het tijdverspillen is." (wordt vervolge

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2