207. BIJ 3 DRIEUNGPAKKEN FILMJOURNAAL Luxor Smidje Verholen en de rare alchimist Musis Sacrum OP HET SPOOR VAN K.K. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 JULI 1963 6 KORTING ETAGEBOUW LANGS LANGSTRAATWEG SPORTVELDEN CASABLANCA den gestoken van eerste kwaliteit. De heer van Meerendonk bracht naar voren, dat de taxateur niet op de hoogte zou zijn met de asperge teelt. En weer van horen zeggen bracht hij naar voren, dat het niet de eerste de beste was geweest die hem had verteld, dat de taxatie te hoog was opgedreven. De opmerking van de heer van Meerendonk kwam evenwel op los se schroeven te staan, nadat burge meester Schweitzer had betoogd, dat de heer Glaudemans taxateur is van de rechtbank en bovendien zelf asperges teelt. De heer Wilgers zou de prijs aan nemelijker hebben gevonden en naar hij liet blijken zou de prijs dan wel iets lager zijn geweest, wanneer het bedrag zou zijn vast gesteld aan de hand van de veiling- prijzen in Vlijmen. Burgemeester Schweitzer zei in de opmerking van de heer Wilgers een soort wantrou wen te moeten horen ten aanzien van de taxateur. De heer Dekkers zei de deskun digheid van de taxateur niet in twijfel te willen trekken, hij meen de echter wel, dat op deze wijze tal van andere grondbezitters uit genodigd zouden worden ook as perges te gaan kweken. Hij sprak zich dan ook tegen het voorstel uit. Burgemeester Schweitzer nam 't bijltje voor de heer van Son op, door aan te halen dat de heer van Son in januari 1961 de grond reeds had aangekocht met de bedoeling asperges te gaan kweken. Eerst in juni werd het raadsbesluit aangaan de het uitbreidingsplan van kracht. De meningen bleven verdeeld, waarbij ook de heer Pullens zich uitsprak voor het voorstel van de heer van Meerendonk om maar 2 percelen aan te kopen. Nadat het voorstel door burge meester Schweitzer in stemming ,..,v..v.v.v.v. was gebracht werd het voorstel met 8 stemmen voor en 7 tegen aange nomen. In een heel wat vlotter tempo werden de eerste twaalf agenda punten afgewerkt. De tweede waarnemend gemeen te-ontvanger werd beëdigd, terwijl tevens de partiële herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen Vliedberg II werd vastgesteld. Dit plan zal in de toekomst de moge lijkheid openen over te gaan tot de bouw van 475 woningen Hieronder valt ook de etagebouw die langs de Langstraatweg zal komen te ver rijzen en die 150 wooneenheden gaat bevatten. Bovendien ligt het in de bedoeling hier 305 eensgezins woningen en 20 woningen voor be jaarden onder te brengen. De raad ging tevens accoord met het voor- bereidingsbesluit inzake woning bouw, geldend voor de gehele ge meente. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant ging de raad over tot intrekking van de wederopbouwplannen „Kern Vlij men" die door de raad tijdens de vergadering van 14 april 1961 en 29 januari 1951 werd vastgesteld. 43.815 kwamen er aan te pas voor de huur van vier noodlokalen) voor het onderwijs op de Vliedberg. Tijdens de vorige vergadering vo teerde de gemeenteraad een krediet van 85.360 voor de bouw van een plastic wastei" i suist oj 4-klassige houten noodschoot. 2.400.- werden er op tafel ge legd voor de invoering van het spraakonderwijs aan kinderen van de lagere scholen in de gemeente. Het voorstel van het college van B. en W. om over te gaan tot aan koop van 1.21.30 ha. grond voor de prijs van 16.000.- van de heer J. v. d. Lee, waardoor een gedeelte van dit perceel gebruikt kan wor den voor de voetbalclub Haarsteeg ontlokte bij de heer Pullens de op merking, dat het advies dat een half uur tevoren aan het gemeen tebestuur was uitgebracht, geen enkel nut had. Hij noemde het geen manier van doen, dat dit voorstel eerst een half uur voor de gemeenteraad in de sportcommissie was behandeld. Nadat de voorzitter had ver klaard, de gedachtengang van de heer Pullens goed te kunnen be grijpen en eraan had toegevoegd, dat door gebrek aan tijd geen an dere handelswijze over bleef, keur de de raad het voorstel goed. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel om over te gaan tot aan koop van enige percelen grond en de verkoop van een bouwterrein aan de heer J. de Laat in Haarsteeg voor de bouw van zes woningen. Bovendien werd een bouwterrein verkocht aan de N.V. Determeijer in Amsterdam voor de uitbreiding van het atelier voor bedrijfs-, sport en uniformkleding. de zoon is van het wrede Indianen- opperhoofd Aguilla. Jim verpleegt met de familie Blandon t.w. Seth, Sarah en diens jongere dochter Lau ra, de indiaan tot hij weer genezen is en terug naar zijn stam gaat. Al spoedig ontdekt Jim dat er Indianen in de buurt zijn en het duurt dan ook niet lang of zij komen te voor schijn. Jim weet ze te verdrijven, maar hij weet dat nu spoedig de hoofdmacht zal komen en daartegen zijn zij machteloos. Hij besluit dan naar de Indianen toe te gaan met het vertrouwen dat zijn vriend schap met Tigre hen zal redden. Aguiha neemt hem echter gevan gen. Hij weet echter met behulp van Tigre weer weg te komen en via veel verdere avonturen gaat hij samen met Laura een goede toekomst tegemoet. Zondagmiddag 3 uur. 14 jaar. Casablanca 1943, een stad waar vluchtelingen uit het door Nazi's bezette Europa zich vermengen met het schuim en het wrakhout uit een door de oorlog verscheurde wereld, allen met het doelhet bemachtigen van een uitreisvisum naar het land in de lokkende verte Amerika. Een stad dus waar een uitgebreid ar beidsterrein ligt voor spionnen van velerlei kleur, die er vrij kunnen opereren vanwege de unieke situa tie dat de Vichy regering er de macht in handen heeft en nog steeds onafhankelijk is. Tegen deze achter grond die uiterst boeiend^ is heeft regisseur Michael Curtiz deze film laten afspelen. In de hoofdrollen spelen Humphrey Bogart en Ingrid Bergman. Personen van tenminste 14 jaar kunnen deze film maandag en woensdag gaan zien. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk TERREUR VAN DE STRAAT Deze film speelt zich af in het New Yorkse district Spanish Har lem waar van oudsher Ierse, Itali aanse en Joodse Amerikanen samen wonen. Sinds de laatste wereldoor log zijn daar grote aantallen Por- toricanen bijgekomen. Het gewelde dadig optreden van de burgers on der elkaar gaf regisseur Harold Hecht aanleiding om een verhaal te filmen, dat zich afspeelt in dit millieu. Het kan dan zijn dat de teenager-gangsters het machinege weer vervangen door de stiletto en de fietsketting, de verhalen doen ons sterk denken aan de beruchte gangstertij d rond 1920 in Chicago. Ook deze jeugdcriminaliteit kan rechtstreeks leiden tot een moord. De spanning in deze film, die be gint vanaf de vlucht nadat de moord is begaan, verslapt geen mo ment tot de climax, de rechtszaal scène is bereikt. Alle buitenopna men geschiedden in de straten waar over deze film speelt, behoudens de opnamen waarin gevochten werd, daar gevreesd werd, dat de heetbloedige toeschouwers zich maar al te graag in de strijd zouden men gen. Met Burd Lancaster in de hoofdrol is deze film het grootste succes op het gebied van de ver filming van jeugdcriminaliteit. Vrijdag t.m. zondag voor perso nen van 18 jaar en ouder. DE ONSCHULDIGE VERRADER Deze western handelt over dé prille jaren van het kolonialisme. Enkele wagens met kolonisten gaan onder leiding van gids Jim Harvey naar een afgelegen streek, om daar een ranch te vestigen. Dit gaat ech ter niet zo maar, want onderweg vinden zij een jonge gewonde Indi aan, die Tigre blijkt te heten, en die MR. SARDONICUS Mr. Sardonicus die met Maude is getrouwd, kan dit meisje ondanks alles niet gelukkig maken. Dit komt vooral, omdat Sardonicus een gru welijk gezicht heeft dat geheel mis vormd is en mismaakt. Hij heeft dit gezicht door eigen schuld opgelo pen. Nu laat Sardonicus de medi cus Sir Robert Cargrave op zijn kasteel komen om hem te opereren en hem van fraaiere gelaatstrekken te voorzien. Hier ziet Cargrave ech ter niet goed kans toe. Als hij ver telt, dat het niet zal kunnen, dreigt Sardonicus hem ook Maude, de oude liefde van Cargrave te zullen mismaken. Zo raakt Robert in een vreselijke dwangpositie. Hij besluit tot een operatie over te gaan, on der de voorwaarde dat Maude met hem mee zal gaan indien de opera tie slaagt. Wonderwel heeft hij suc ces en Sardonicus heeft zijn oude gelaatstrekken weer terug. Hij kan nu echter zijn mond niet meer ope nen en hij bemerkt dit pas wan neer Robert en Maude al ver weg zijn. Hij stuurt zijn knecht, die hij altijd zeer onderdrukt heeft achter hen aan om te vragen hoe hij weer zijn mond kan openen. Robert ver telt hem dit en als de knecht hoort hoe zijn wrede onderdrukker weer zal kunnen spreken door zijn mond te openen, besluit hij hem niets te vertellen en hem daarmee tot de hongerdood te veroordelen. In de hoofdrollen Ronald Lewis, Audery Dalton en Oscar Homolka. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. ACHT MANNEN EN EEN TANK Joe Banning raakt als enige Amerikaan verzeild bij een groepje Britten die in de Sahara ronddolen op zoek naar een waterput die in de buurt moet zijn. De Britten ne men hem als kameraad op, vooral omdat hij een uitstekend tankme- caniciën is en zij rijden rond in zo'n voertuig. Wanneer zij op een dag weer op zoek zijn naar de put wor den zij door een Duitse bommen werper opgemerkt en deze valt hen aan. Zij weten de aanval af te slaan en het lukt hen zelfs het toestel neer te schieten. Na enkele uren vinden zij dan de put, waar zij de Arabier Selim vinden met zijn nicht Jara, die de soldaten dit meisje wil verkopen. Deze persoon maakt door zijn optreden 'n slechte indruk en wanneer Jara de solda ten vertelt hoe slecht zij door haar oom wordt behandeld besluiten de mannen haar aan te nemen. Selim weet in de nacht te ontsnappen en hij waarschuwt een groep Duitsers die dan aanvalt. Zij weten echter alle aanvallen van de Duitsers af te slaan en wanneer zij hen zelfs weten te verslaan is de opmars van de geallieerden reeds zover dat zij gered zijn. Scott Brady en Rita Moreno spe len de hoofdrol in deze oorlogs film. Toegang 14 jaar. r-r.PYBir.HT studio avan I 18. Snel als de weerlicht schoot smidje Verholen in een donkere nis achter een oude wapenrusting. Dat was de enige veilige plek en met bonzend hart bleef hij staan. Gelukkig scheen de persoon, die daar kwam aanlopen, niets vreemds te bemerken. Het was anders een rare kwast, die van top tot teen in een ouderwetse dracht gestoken was. Een baardje, een sierlijk kne veltje en een pruik tooiden zijn ge laat. Hij droeg witte kousen en glimmende, van een zilveren gesp voorziene lakschoenen. Hij had een dienblad in de hand, waarop een schotel gebraden varkensvlees stond een schaal groente en ook nog een ouderwetse kruik bier. Verbaasd keek de smid deze zonderlinge fi guur na, die in de oude ridderzaal verdween. „Mamaar dat is vast die man, die ik zojuist het oude slot zag binnenlopen," dacht hij. „Jon gen, jongen, wat een vreemd gedoe in dit kasteel. Zwarte Kluddes in het bos en nu weer ouderwetse be diendes in een leeg kasteel, die met schalen gebraden vlees lopen. Ik zal toch eens even gaan kijken, waar hij zojuist vandaan kwam. Snel liep smidje Verholen nu de gang in, waar de ouderwetse be diende zojuist uit te voorschijn ge komen was en zo kwam hij terecht in een antieke keuken, waar een knapperend vuurtje brandde in een middeleeuwse schouw. „Ze gaan hier niet erg met hun tijd mee," mompelde hij. „Antiek keukenge rei, geen electrische maar kaars verlichting en koken op een open vuurtje in een oude schouw. Het lijkt meer op een museum dan op een bewoonbaar kasteel." Maar toen hij uit nieuwsgierigheid een muurkastje opende, zag hij dat ze toch meer met hun tijd meegingen dan hij aanvankelijk meende. Het kastje was namelijk helemaal ge vuld met blikjes groenteconserven, doperwtjes, spercieboontjes en nog veel meer. „Nou snap ik er hele maal niks meer van," zuchtte de smid. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 10 Flint fronste woedend de wenk brauwen en zijn ogen fonkelden. „K.K. is in deze moord betrokken," antwoordde hij. „Daar ben ik van overtuigd. En hij weet, waar die schaal is." Dat is me uit goede bron bekend." „Denkt U heus dat Cramp bewij zen in handen heeft?" klonk het spottend. „U moet Cramp niet ver trouwen. Hij heeft de gewoonte, al les wat hij niet snapt aan K.K. toe te schrijven. Dat ergert K.K.Hij is het beu, voortdurend opgejaagd te worden. Hij geeft U tijd tot van avond. Bent U dan nog niet opgehouden met uw dwaze pogingen om hem te vinden, dan is er grote kans, dat U morgen het daglicht niet meer te zien krijgt." Flint hoorde aan de andere kant de hoorn ophangen en kreeg ook op zijn herhaald roepen geen ant woord meer. Maar daarom gaf hij het nog niet op. Hij belde het tele foonkantoor op en vroeg naar de chef. „Met Thorndyke Flint." „Jawel, mijheer Flint. wat is er van uw dienst?" „Wie heeft me zoëven in de win kel van Lin Kitura opgebeld? Kunt U me dat zo gauw mogelijk zeg gen?" Het was spoedig gevonden, maar Flint had er niet veel aan, omdat hij was opgebeld van uit een pu blieke telefooncel op Times Square, zodat niet kon worden nagegaan, wie hem opgebeld had. „Dank U," zei Flint, en hing de hoorn op. Hij had niet veel beters ver wacht, maar hij wist nu tenminste een ding zeker. En dat was, dat K.K. wist dat de detective hem op de hielen zat en genoeg bang was geworden, om hem door een vrouw te laten bedreigen. Flint was het mikpunt geworden van te veel be dreigingen op het leven, om zich van deze veel aan te trekken. Hij zou natuurlijk op zijn hoede zijn. Dat was hij trouwens altijd. HOOFDSTUK VIII Reconstructie van de misdaad Het telefoongesprek had Flints gedachtenloop niet verstoord. Hij keek nogmaals aandachtig naar het open luikje boven het winkelraam. En voor de ogen van de verbaasde Swithers ging hij zó staan, dat hij door het raampje over de straat heen de tweede verdieping van het tegenovergelegen huis kon kijken. Hij bemerkte, dat de kamer die hij zien kon, onbewoond was. „Ik kom zo dadelijk terug, Swi thers," zei hij, de buitendeur ope nend. „Doe jij me intussen 't ple zier en blijf hier voor de toonbank staan. Juist, dat is de plek, waar Kitura stond, toen hij vermoord werd. Ik zal je later wel uitleg ge ven." Hij kwam naast de agent staan. „Ik ga naar de overkant een kijkje nemen in die kamer op de tweede verdieping. Je kunt dat raam van hieruit door dat open staande luchtgat zien." Het gezicht van Swithers klaarde op en hij zei vol spanning: „Ik snap het al meneer Flint. Beneden in di-a bakkerij hangt een kaart met Ka mers te Huur. Daar zullen ze U de sleutel wel geven. Die hele verdie ping is te huur. Ik doe hier al een paar maanden dienst en weet vrij aardig wat er zoal te huur staat. „Zo?" zei Flint. „Weet je dan soms ook iemand hier in de buurt die grieven tegen Kitura had en re den om hem te vermoorden? Dan had je dat wel eerder kunnen zeg gen." „Och, meneer," antwoordde Swi thers verbluft door dat verwijt. „Er viel niet veel te vertellen. Er zijn natuurlijk mensen genoeg, die niet veel van Kitura moesten hebben, omdat hij zo op zichzelf leefde Maar dat is nog geen reden om hem te vermoorden. Maar ik snap den kelijk wel waarom U naar die ka mer wilt gaan." „Uitstekend," zei Flint bedaard. „Dan zul je ook snappen, wat ik bedoel als ik je een wenk geef je arm omhoog te houden. Je moet in dezelfde houding gaan staan, waar in Kitura stond toen hij die dolk in zijn hart kreeg. Hij hief toen zijn arm op om op dat politiefluitje te blazen, weet je nog?" „Juist meneer, is het zo goed?" vroeg Swithers, zijn fluitje aan zijn mond brengend. „Prachtig! Als je me helpt dit ge val tot klaarheid te brengen kun je rekenen op mijn aanbeveling bij de commissaris Flint ging naar buiten, stak de straat over naar de bakkerij en kreeg daar zonder moeite de sleutel als mogelijke huurder van de twee de verdieping. Er bevonden zich 2 kamers op die etage, die blijkbaar lang onbewoond gestaan hadden. Overal lag een laag stof en de hoe ken zaten vol spinnewebben. De vensters waren vuil en groezelig. Flint liep de kamer door en begaf zich naar de voorkamer. Daar kon hij de voorgevel van de antiekwin kel goed zien. Bij onderzoek vond hij vingerafdrukken op de venster bank en zag hij dat het raam kort geleden opengeschoven geweest was. Omzichtig schoof hij het weer omhoog en kon toen door het open ruitje heen in de winkel kijken. Hij zag Swithers duidelijk staan eH toen deze Flint zag, hief hij zijn arm op de afgesproken wijze om hoog, zodat zijn linkerzij ongedekt was. Zonder te letten op het stof op vloer knielde de detective neer en zag dat hij gemakkelijk met een pistool Swithers door het hart zou kunnen schieten. Hij kon zijn op winding nauwelijks bedwingen. Had hij de oplossing van 't moord raadsel reeds gevonden? Was de misdaad bedreven op een wijze waar de politie niet aan had ge dacht, toen ze Mullins als vermoe delijke moordenaar gevangen geno men hadden? Maar alles was nog niet duidelijk Flint vleide zich niet met de hoop, in één slag alles opgelost te hebben. Want Lin Kitura was niet door een kogel getroffen. Een heel eigen aardig mes was hem in het hart ge drongen. En de mogelijkheid was vrijwel uitgesloten, dat iemand dwars over die brede straat heen en door een klein ruitje de Japan ner op zo'n afstand in het hart had kunnen treffen, met een mes. Hij schudde mismoedig het hoofd. De mogelijkheid mocht dan bestaan, maar de kans van slagen was al te gering. Zo gering, dat de moorde naar daarmee geen rekening had kunnen houden. „Nee mompelde hij, „geworpen is dat ding zeker niet. Niet hier vandaan. Ondenk baar!" Toch liet Flint het er niet bij zit ten. De vraag was slechts, hoe was dat mes door die twee ramen heen in het hart van Kitura terecht ge komen? Hij sloot het venster en bleef in gedachten staan. Aangeno men, dat de dader een of ander in strument gebruikt had om het mes te werpen, dan bleven er toch nog heel wat duistere punten over. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2