wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Ontwerp-uitbreidingsplan Waalwijk stuitte nagenoeg op geen enkel bezwaar Gemeenteraad hechtte goedkeuring aan reconstructie Stationsstraat en Putstraat 20 Indonesië heft Nederlandse vaarverbod voor schepen op Lagere prijzen mogelijk? PROF. DE QUAY FORMATEUR BADHUISTARIEVEN VERHOOGD Bomen in Stationsstraat gaan verdwijnen Brillenspecialist „Vermaard" om VAN MAAREN z'n BRILLEN! BINNEN ZES EN EEN HALF JAAR KREDIETEN BADHUIS-TARIEVEN KAPPERS DINSDAG MIDDAG OPEN %am/2e&r artikelen MEERDERHEID ACCOORD öiUUU Uitgeloofd inbaar. De heer Smits (Kath. Unie) V ITS dubbele moord voor om nu de zaak maar ra- AANBESTEDING IN OVERLEG MET RAAD KORTING Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23., DEN BOSCH TILBURG BREDA MAANDAG 8 JULI 1963 85e JAARGANG No. 54 vad het Zuióen Uitgever V*7aalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tieler. HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" X 4 Ruim een uur heeft de gemeenteraad van Waalwijk zich donderdag avond bezig gehouden met het ontwerp uitbreidingsplan in hoofdzaak, zoals dat door het college van B. en W. aan de raad was voorgelegd. Deze tijd werd in beslag genomen, door uitleg van burgemeester Teijs- sen, Ir. van der Ree, van het bureau voor Ruimtelijke Ordening en architectuuur Kuiper, De Ranitz, van der Ree en van Tol uit Rotter dam, die deze avond door het college van B. en W. was uitgenodigd, dit gedeelte van de vergadering bij te wonen om de nodige inlichtin gen te geven en door het stellen van enkele vragen van de zijde der raadsleden. Bezwaren bleken er niet tegen dit voorstel te bestaan, 't Waren voor namelijk wensen en raadgevingen, die in de richting van de voorzitter werden geuit. De laatste keer dat een algemeen uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Waalwijk ter tafel kwam, was tijdens de vergadering van 31 januari 1957. Het werd bij besluit van Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant van 7 augustus 1957 goedgekeurd. Na dien werd het plan nog vijfmaal gewijzigd. De gemeente is verplicht ieder 10 jaar een geheel nieuw uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor de ge meente vast te stellen. Dat de ge meente Waalwijk binnen de 6Vz jaar met een nieuw uitbreidings plan ter tafel moet tomen, geeft blijk van een uitermate snelle groei van de gemeente. Het nieuwe plan 1963 is voornamelijk bedoeld om een kader te scheppen, waar binnen deze groei gerealiseerd kan worden en waarbij tevens een be stemming kan worden uitgestippeld voor de gemeentegronden. De heer Meijs (Katholieke Unie) stelde voorzitter Teijssen de vraag of de agrarische bestemming, die is gelegd op de gebieden tussen het afwateringskanaal en de geprojec teerde haven, straks eventueel weer aan hun bestemming ont trokken zouden kunnen worden. Hij meende dat hier in de toekomst een ideaal gebied zou zijn gelegen voor de tuinbouw, waarbij dan te vens een niet gering aantal huizen op dit gebied gebouwd zouden kun nen worden. De heer Dercksen (Prot. Chr. groepering) stelde de voorzitter eveneens vragen over het onttrek ken van gronden aan de toebedach te bestemming. De heer Dercksen had hierbij speciaal het oog laten vallen op het terrein ten oosten van de geprojecteerde haven dat be-j grensd wordt door de nieuw aanl te leggen rijksweg Tilburg-Waal-j wijk-Gorinchem. Hij zei hier voor-t namelijk te denken aan uitbreiding! van de daar geprojecteerde indu-f strieterreinen. De heer Smit (K.U.)i zei liever gezien te hebben dat hetl wezigheid van de heer van Enge len namens de fractie van de Kath. Unie het woord. Hij bracht naar vo ren, dat de Kath. Unie een beetje huiverig stond tegenover het voor stel van het college, omdat, zoals de heer van Eijl verklaarde, de fractie de mening was toegedaan dat deze verhoging totaal geen zo den aan de dijk zou zetten, terwijl men van mening was dat door deze verhoging het aantal bezoekers van het badhuis nog verder zou gaan dalen. Voorzitter Teijssen gaf hier na een overzicht van de opbrengst van de kuipbaden die door kinde ren werden gebruikt. In 1960 bracht dit een be drag op van 68.-, in 1961 52,75 en in 1962 38,50. Van het aantal bezoekers was 91 pet. afkomstig uit Waalwijk, terwijl de resterende 9 pet. uit de omgeving kwam. In to taal bezat 7 pet van het aantal be zoekers thuis een eigen douchecel, terwijl 30 pet van de bezoekers af komstig was uit gemeentewonin gen en 70 pet uit niet-gemeentewo- ningen. De heer van Seters (Werknemers) stelde zich tegenover het standpunt van de heer van Eijl, die een plei dooi had gehouden de populaire ta rieven van de douchebaden niet te verhogen. De heer van Seters stel de dat thuis douchen zeker niet goedkoper was. Hij meende dat dit vooral tijdens de wintermaanden een belangrijke rol kon spelen. Uit een verklaring van burge meester Teijssen bleek evenwel, dat tijdens de abnormale koude weken van de afgelopen winter het bezoek aan het badhuis sterk was terugge lopen. Uiteindelijk stemde de raad in met het voorstel van het college de tarieven zoals bovenvermeld te verhogen. De raad stelde deze avond tevens een 2e herziening vast van het uit breidingsplan Laageinde I in on derdelen. Voor het schoonmaken van de riolen in Waalwijk voteer de de raad een bedrag van 18.095. Een bedrag van 27.300 bleek er nodig voor de inrichting van de ge meentelijke sociale werkplaats. Aan de Deken van Rielstichting werd een krediet van 100.000.- verstrekt in rekening-courant. Dit bedrag is nodig ter financiering van de voorbereidende kosten voor de bouw van een verpleegstershuis en energiegebouw voor het nieuwe streekziekenhuis aan de Kasteellaan. De rekeningcourant overeenkomst wordt aangegaan totdat de bouw van 't nieuwe ziekenhuis gereed is. Een bedrag van 41.031,96 werd gevoteerd voor de aankoop van meubilair en van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de eerste inrichting van de Christelijke la gere school aan het Oranjeplein. In deze school zal tevens de Her vormde kleuterschool, die momen teel nog onder gebracht is in de Openbare lagere school in de Sta tionsstraat, onderdak krijgen. Voor de inrichting van de voor de kleuterschool bestemde lokalen aan het Oranjeplein voteerde de raad een krediet van 5.064. Aan de Pastoor van Haaren- school werd voor de aankoop van meubilair, leer- en hulpmiddelen een bedrag beschikbaar gesteld van 8.095,03. Aan het bestuur van de r.k. kleuterschool St. Antonius werd een 2-klassige houten nood- school aan de Venkelstraat in bruikleen gegeven. voor terrein manége meer projecteerd. zomerbungalows en zuidelijker was ge-' Voorzitter Teijssen begon in het algemeen te stellen, dat men, als de i raad een bepaald plan vaststelt, er nooit van uit moet gaan, dat dit plan blijft gelden. „Men dient" al-l dus de voorzitter, „steeds te reali-' seren dat een plan potentieel voort durend in beweging is. Hierbij blijft de vraag open, wanneer en op welk tijdstip het noodzakelijk is het be treffende plan te wijzigen" Ten aanzien van de heer Dercksen merkte voorzitter Teijssen nog op, dat met het uitbreiden van het in dustrieterrein in westelijke rich ting men rekening dient te houden dat er grond gereserveerd moet blijven voor de aan te leggen rijks weg. „Het is in deze tijd niet meer mogelijk om de bedrijven met hun deur aan de autosnelweg te leg gen", zo betoogde voorzitter Teijs sen. Overigens was hij van mening dat de bedrijven die in de toekomst tus sen de haven en de nieuwe rijksweg en ten noorden van de provinciale Langstraatweg komen te liggen meer dan gunstig zijn gesitueerd. De provinciale weg en de rijksweg zullen elkaar niet gelijkvloers gaan kruisen, terwijl een enorm „klaver blad" er voor zal zorgen dat geen enkele auto welke richting hij ook uit wil een weg of een gedeelte van een weg gelijkvloers zal kruisen. Om een indruk te geven hoe groot dit klaverblad straks gaat worden, deelde ir. van der Ree nog mee dat de benodigde oppervlakte grond voor dit klaverblad 15 tot 20 ha. gaat bedragen. Overeenkomstig het voorstel van het college van B. en W. zullen bin nenkort de tarieven bij het gemeen telijk badhuis worden verhoogd. De raad hechtte donderdagavond na 'n korte discussie goedkeuring aan het voorstel zoals dat door het college van B. en W. aan de raad was voor gelegd. Dit heeft tot gevolg dat de tarieven voor het nemen van een kuipbad voor kinderen én voor vol wassenen met 0.25, terwijl de ta rieven voor een douche voor vol wassenen èn kinderen met 0.05 wordt verhoogd. De bonboekjes voor tien kuipbaden komen op 6.50, voor tien douchebaden op 2.50. De heer van Eijl, voerde bij af- 4" Voortaan zullen de kappers in Waalwijk dinsdagmiddag geopend zijn. In plaats hiervan zullen deze zaken maandagmiddag sluiten, waardoor het kapperspersoneel 'n hele vrije dag heeft. De heer van Heesbeen (K.U) deed het college de suggestie aan de hand om de winkelsluiting in Waalwijk nog eens onder de loupe te nemen. Tot slot hechtte de raad goedkeu ring tot aankoop van grond gele gen aan de Burg. Smeelelaan van L. Pullens, aan de Winterdijk van A. H. van Liempt, aan de Couber- tinstraat van P. A. Verhoeven, ten oosten van de haven van de gebr. A. P. M. en P. J. van Loon en ten westen van de Zomerdijkweg van P. J. van Mensvoort. Grond, gelegen aan de Burg. Dal- leustraat, werd verkocht aan H. A. A. Bergmans. Grond werd geruild met de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen voor ulo, m.o. en vhmo op protestants christelijke grondslag. Tot slot ging de raad accoord met het voorstel tot net voeren van een rechtsge ding ter uitvoering van het ont eigeningsplan Meer dijk en Laag einde. Aan J. H. Sars werd aan de Minckelersweg industriegrond in erfpacht uitgegeven. STATIONSTRAAT 51* WAALWVK Het ministerie van Economische Zaken heeft geen hooggestemde verwachtingen van de prijsverla gingen, die het gevolg kunnen zijn van de laatste verlaging (p. 1 juli) van de invoerrechten. Deze verla ging van invoerrechten in het ver keer tussen Euromarkt-landen be droeg tien percent. Het departe ment baseert zijn verwachting op de „droeve" ervaring van de laat ste jaren, toen mogelijke prijsver lagingen als gevolg van verlaagde invoerrechten soms volledig teniet werden gedaan door kostenstijgin gen in het buitenland (Duitsland, Frankrijk) Volgens het ministerie hangt al les af van de buitenlandse fabri kanten en van de concurrentie-ver- houdingen. De mogelijkheid bestaat dat buitenlandse fabrikanten de voordelen van de verlaagde invoer rechten niet zullen doorgeven aan hun (Nederlandse) afnemers, maar in hun eigen zak zullen steken als pleister op de wonde van geslon ken winstmarges. Aan de andere In totaal 85 bomen zullen in de nabije toekomst in de Stationsstraat worden gerooid. Zij zullen plaats moeten maken voor de aan te leg gen parkeerstroken, die aan beide zijden van de straat worden aange bracht. Gelijktijdig worden de trottoirs opnieuw betegeld, de straat- kolken vernieuwd, terwijl het wegdek wordt voorzien van een geheel nieuwe klinkerbestrating. Ter vervanging van de 85 bomen, die ge doemd zijn te verdwijnen, zullen 27 nieuwe bomen (geen Linden) worden aangeplant. Tot slot zal de Stationsstraat een totaal nieuwe straatverlichting krijgen. Donderdagavond tijdens de gemeenteraad, hechtte de raad goedkeuring aan de twee door het college van B. en W. ingediende voorstellen, daarmee een totaal krediet voterend van 109.730.- Deze reconstructie en het aanbrengen van een nieuwe ver lichting in de Stationsstraat, vormden samen met het ontwerp uit breidingsplan in hoofdzaak de twee voornaamste agendapunten. Het voorstel tot reconstructie van de Stationsstraat bleek voor de - meeste raadsleden goed aanvaard- In de hoop alsnog aanvullende ge gevens te kunnen verkrijgen, heeft de politie in Rotterdam een nieuwe stap gedaan in de zaak van de zgn. dubbele roofmoord in de sigaren winkel aan het Brekelsveld, die nu bijna vijf maanden geleden werd gepleegd. Namens de officier van justitie werd namelijk een bedrag van vijfduizend gulden beschikbaar gesteld voor diegenen, die dusdani ge inlichtingen kunnen verstrekken welke zouden kunnen leiden tot de aanhouding van de dader(s). Het misdrijf van 9 februari j.l., waarbij de weduwe B. A. van der Hoff en haar 8-jarig zoontje Marcel op trieste wijze om het leven wer den gebracht, houdt de rechtbank in de Maasstad nog steeds bezig. Een kleine groep van rechercheurs, die voor dit onderzoek onttrokken zijn aan andere diensten, loopt voortdurend de eerste gegevens na. Deze worden om beurten door ver schillende politiemannen beoordeeld en gecontroleerd een werkmetho de die kan leiden tot een nieuwe visie op verschillende detailpunten. dicaal aan te pakken en niet meer te beginnen met het aanplanten van jonge bomen, omdat, zo meende hij, men over enkele tientallen ja ren weer met hetzelfde euvel zou zitten. De heer Smits zei tevens graag te zien dat straks, wanneer de reconstructie van de Stations straat ter hand zal worden geno men, dit zal geschieden middels 'n openbare aanbesteding. De heer Brouwer bleek zich bij zonder bezorgd te maken voor de middenstanders in de Stationsstraat hij betoogde onder meer, dat door het rooien van de bomen, ver schillende middenstandszaken een zonnescherm zouden moeten aan schaffen. Hij meende daarom, dat het billijk zou zijn dat de gemeente deze middenstanders ten aanzien van de precariorechten tegemoet zou treden. De heer van Eijl (Kath. Unie) zei het tot zijn grote spijt niet eens te kunnen zijn met het voorstel van B. en W. Hij verklaarde niet in te kunnen zien dat al de bomen in de Stationsstraat tegen de vlakte zou den moeten om zodoende d.m.v. parkeerstroken de parkeernood in deze straat op te heffen. Hij meen de, dat in de toekomst de parkeer- mogelijkheden in de onmiddellijke omgeving van de Stationsstraat groter zouden gaan worden, wan neer de geprojecteerde zijstraten eenmaal zouden zijn aangelegd. „Als de bomen tegen de grond liggen komt er echt niet zoveel moois te voorschijn", zo beklemtoonde hij. Hij meende bovendien, dat de straat ook een sociaal nut heeft. „Het doet mijn romantisch hart pijn" zo**betoogde de heer van Eijl. De heer van Seters (Werknemers) kon moeilijk bezwaren zien in het rooien van de bomen in de Sta tionsstraat. Hij zei de overtuiging toegedaan te zijn, dat het met de gevels nog wel mee zou vallen. Een gelijkluidend commentaar liet de heer Kemperman (PvdA) horen. Voorzitter Teijssen begon met de heer Smits gerust te stellen. Hij zei toe, dat, wanneer Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant het kre diet eenmaal goedgekeurd heeft, het college ten aanzien van de aan besteding met de raad, alvorens hier toe over te gaan, in contact zal treden. Wethouder van Heeswijk die de heer van Eijl van antwoord diende, verklaarde ook romantisch te zijn aangelegd. „Ondanks dat", zo merk te hij op, „moeten wij de verkeers technische zaak primair stellen." Hij noemde een behoorlijke parkeer- mogelijkheid in de Stationsstraat van ontzettend groot belang. „U moet niet vergeten, aldus wethou der van Heeswijk, „dat een hele groep middenstanders bijna dage lijks te maken heeft met aan- en afvoer van artikelen, waarbij meestal ook nog vrachtwagens zijn betrokken, die heel wat ruimte vra gen." De opmerking van de heer Smits, om nu niet meer met jonge aanplant te beginnen, werd door wethouder van Heeswijk uit de weg geruimd door te betogen, dat de nieuwe aanplant zou geschieden met een dergelijk soort bomen, die langzaam groeien en die bovendien een pyramide-vormige kruin heb ben, zoals dat ook het geval is met de bomen in de Kerkstraat. Het voorstel om over te gaan tot reconstructie van de Putstraat, waarbij de asfaltbedekking gaat verdwijnen om vervangen te wor den door basaltklinkers, terwijl de trottoirs van nieuwe tegels worden voorzien en aan de westzijde par keerstroken zullen worden aange bracht, terwijl de oostzijde wordt verfraaid met gemetselde bloem bakken, ontlokte bij geen der raadsleden een enkele op- of aan merking. Met deze reconstructie is een bedrag gemoeid van f 155.000.-. Een krediet van 21.700,werd door de raad gevoteerd voor de ver nieuwing van de openbare verlich ting aan de Kloosterweg. Tevens zullen op de kruising van deze weg met de Meerdijk een drietal vlucht heuvels met zes zuilen worden aan gebracht. Een krediet van 34.450,was nog nodig voor de vernieuwing van hoofdleidingen voor gas en water en tevens voor de vernieuwing van de electrische hoofdkabel in de Put straat. kant moeten de fabrikanten reke ning houden met de concurrentie. Juist daar waar de concurrentie 't grootste is, is de meeste kans, dat de verlaagde invoerrechten de con sument in de vorm van prijsverla gingen toch bereiken. Wanneer de buitenlandse fabri kanten de voordelen van de ver laagde invoerrechten in hun zak steken kan 't ministerie van Ecop. Zaken daar niets aan doen. Pas wanneer men hier in Nederland de voordelen niet „doorgeeft", heeft Economische Zaken de mogelijk heid op te treden. Het departement deed dat enkele jaren geleden, toen de Nederlandse groothandel de ver laagde invoerrechten in eigen zak stak. Auto's vormen een van de pro- dukten, waarbij men volgens het ministerie van Economische Zaken wellicht nog het meeste van prijs verlaging zal merken. De verlaag de invoerrechten gelden intussen niet voor alle auto's, die in Neder land gereden worden. Wagens van buiten de Euromarkt vallen er niet onder. Auto's, die in België geas sembleerd worden, evenmin omdat tussen België en Nederland (trou wens ook Luxemburg) al enige ja ren geen invoerrechten meer be staan. Volgens voorzichtige schat tingen van het ministerie van Eco nomische Zaken zal 70 pet. van de auto's niet betrokken zijn bij prijs verlaging. De meeste kans op prijs verlaging bieden nog de Franse, Italiaanse en Duitse wagens, die niet in de Benelux geassembleerd worden. Maar alles hangt er weer vanaf, of de fabrikant het voor deeltje niet in eigen zak steekt. Prijsdaling ofschoon geen ge weldige zullen misschien ook de koelkasten, radio- en televisietoe- De „Slag van Wassenaar" is ge streden. Na uren vergaderen werd donderdagavond van de zijde van informateur dr. Beel vernomen, dat de besprekingen der fractieleiders geleid hebben tot overeenstemming ten aanzien van de aard en de om vang van aan te gane bindingen en de te volgen gedragslijn inzake controversiële punten. Na afloop der besprekingen heeft dr. Beel zich telefonisch met Soestdijk in verbin ding gesteld. Vrijdag is hij daar heen gegaan, om rapport uit te brengen. ZETELS: 6-3-2-2 I Te Wassenaar is ook de zetel verdeling ter sprake gekomen. Sommigen menen te weten, dat de nieuwe regering zal bestaan uit zes ministers voor de K.V.P., drie voor de V.V.D. en twee voor de A.R. en de C.H.U. H.M. de Koningin heeft prof. de Quay uitgenodigd een kabinet te formeren. Deze heeft dit in beraad gehouden. Prof. Vondeling van de PvdA heeft ook deze formatie afgekeurd. stellen te zien geven. Andere ver- bruiksgoederen, die Nederland im porteert en die de komende tijd mogelijk ook prijsdaling te zien zullen geven, zijn: parfumerieën, kosmetische- en toiletartikelen, op tische produkten, schoenen, gram mofoonplaten, huishoudelijke arti kelen, elektrotechnische artikelen, kleding en textiel, serviesgoederen, lederwaren, rubberwaren, papie ren artikelen, meubelen, boeken, speelgoederen, sportartikelen, reis artikelen. Met grote vreugde is in Neder landse scheepvaartkringen het be richt ontvangen over de opheffing van het vaarverbod voor Neder landse schepen in de Indonesische wateren, zo is donderdag in Dja karta bekend gemaakt. Sinds april 1960 waren de terri toriale wateren van Indonesië, en dus ook de havens, voor Neder landse schepen taboe voor het ver voeren van goederen en passagiers van en naar Indonesië. De „Nederland" en de KPM vol gen de huidige ontwikkelingen met intense belangstelling. De „Neder land" heeft 90 jaar op Indonesië gevaren. De KPM had bijna haar gehele vloot in Indonesië liggen voor de verbindingen tussen de eilanden. De Rotterdamsche Lloyd exploiteerde, samen met de „Ne derland", de zogenaamde Java-New York lijn onder de naam „Ned- Lloyd". Deze lijn is uiteraard opge- heven. De schepen zijn op andere routes ingezet. Daarbij komt nog bij dat het In donesische ministerie van zeever bindingen de KPM nog een bijzon dere verrassing bereidde, door te vragen of deze scheepvaartmaat schappij wil inschrijven op het ver voer van rijst van Birma en Thai land naar Indonesië. Kort geleden is namelijk een contract gesloten voor de aankoop van tweehonderd duizend ton rijst, waarvan de le vering door Birma en Thailand nog dit jaar moet geschieden. Het is bekend dat Indonesië kampt met een gebrek aan scheepsruimte. Het ministerie heeft duidelijk laten blij ken dat de KPM geen bevoorrechte positie krijgt bij de inschrijving, maar dat de Nederlandse maat schappij is uitgenodigd als bewijs dat het Indonesië ernst is met het verbeteren van de handelsbetrek kingen met Nederland. Vughterstraat 25

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1