Aalmoezenier J. Oomens nam in Tilburg afscheid R. K. Huishoud- en Industrieschool te Waalwijk herdacht op stijlvolle wijze 25-jarig bestaansfeest. $.ij,2.ü.nde.\e &uéde aan <£ks. G. de V-h.ies en. mei. d y,an Tuh.n&ö.ut Binnenkort ais bouwpastoor naar Waalwijk woens liMjzesa 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JULI 1963 3 Gelukkige in it ie tie ven Nooit voiprexen gemeentebestuur Industrieschool woonde deze feest Groot sociaal medeleven Mater MmatiSis Vormingsklas Speciaal naar Waalwijk 300 gram O 3 Op bijzonder stijlvolle wijze heeft de r.k. Huishoud- en Industrieschool in Waalwijk het feit herdacht dat deze school 25 jaar geleden onder moeilijke omstandigheden werd opgericht. Nadat zaterdagmorgen door mgr. drs. J. Bluijssen, bis schop auxiliaris van het bisdom 's-Hertogenbosch, in de parochiekerk van St. Jan eenH. Mis uit dankbaar heid was opgedragen, vond om 11 uur in de aula van de school een feestvergadering paats, die door talrijke genodigden werd bijgewoond. Twee personen werden tijdens leze feestvergadering, die voor een gedeelte ook werd bijgewoond door mgr. Bluijssen, bijzonder bij de feestviering betrokken. Het waren drs. G. J. de Vries, 25 jaar secretaris-penning meester van deze school, en mej. A. van Turnhout, die eveneens een kwart eeuw als docente aan deze school is verbonden. Door tal van sprekers, die deze morgen het woord voerden, werden hun activiteiten, in het belang van de r.k. Huishoud- en Industrieschool aan de dag gelegd, bijzonder geprezen. DRS. G. J. DE VRIES Drs. G. J. de Vries, secretaris-pen ningmeester van deze school, van wiens hand, ter gelegenheid van dit zilveren jubileum een historisch overzicht van de r.k. Huishoud- en Industrieschool is verschenen, gaf op uitgebreide wijze enkele per soonlijke beschouwingen. Drs. de Vries memoreerde o.m., dat het kerkbestuur van St. Jan in de afgelopen jaren talrijke geluk kige initiatieven had gehad, waar onder o.m. de oprichting van de r.k. Huishoud- en Industrieschool in Waalwijk. Hij wees er op, dat rond 1900 in katholieke kringen, maar ook in andere christelijke kringen de industrie niet speciaal de tak van bestaan was welke werd geambi eerd. Enige tientallen jaren geleden nog propageerde men, dat de meis De feestvergadering, die door vr- schillende bestuursleden van de ik. Huishoud- en Industrieschool, vn de M.A.S. en andere onderwis- instellingen, door de heer de Kct, voorzitter van de Waalwij kse fabi- kantenbond, door de heer H. Gree, secretaris van deze bond, de heerv. Steenderen, directeur van de nij verheidsschool in Waalwijk, dokxr Hordijk, dominee Breeuwsma, ie heer Nuyten, consulent van de V.S en vele anderen werd bij ge wood, werd geopend door deken dr. 3. v. d. Hurk. In zijn openingswoord wees dekn v. d. Hurk er op dat de school noit op officiële wijze was geopend., lij zei bovenal bijzonder verheugd zijn dat mgr. Bluijssen ook een g- deelte van de feestvergadering vi de bijwonen. Voorts heette dekn v. d. Hurk welkom het zoals lj het uitdrukte nooit volprezen g- meentebestuur in de vorm van bu- gemeester Teijssen en de wetho- ders v. Heeswijk en v. Laack. Deken v. d. Hurk wees er de aa:- wezigen op, dat de verhoudil schoolbestuur en gemeente stee< bijzonder goed was geweest, waart hij onderstreepte dat de belangste ling van gemeentezijde voor c schoolbelangen in het algemee steeds uitzonderlijk groot was. Met name heette deken v. d. Hur ook welkom mej. E. M. M. Lommei coördinerend inspectrice. Hij brac! haar bijzonder veel dank voor d bereidwilligheid die zij steeds ha getoond bij de uitbouw van d school. Ook mej. P. v. Slobbe, oud-directri ce van de Waalwijkse Huishoud- ei vergadering bij. Deken v. d. Hurl Jes niet in de fabrieken moesten bracht naar voren dat mej. v. Slob êaan werken. „Men wist toen nog be, het bijna had gepresteerd hel niet", aldus drs. de Vries, „dat in de zilveren jubileum aan school mee te schoenindustrie deze meisjes niet vieren. Hij zei in de 9 a 10 jaar da! gemist konden worden". Drs. de hij met haar had samengewerkt, Vries bracht posthuum hulde aan veel herinneringen te hebben aan m.®i- Michels, inspectrice van het een prettige samenwerking. „Uw Nijverheidsonderwijs; „zonder haar verdiensten voor de totstandkoming hulp zou het voornaamste sociale van de cursussen en gebouwen zijn ideaal van Pastoor Heezemans in 't zeker zo groot dan de mijne", zo be- bezuinigingsjaar 1938 nooit verwe- sloot deken v. d. Hurk. zenlij kt zijn". Mej. Michels werd, nadat zij in 1951 bij een auto-onge- ln Hef tie en luk om het leven was gekomen, op- gevolgd door mej. E. Lommen. „Ge- euelmoethgheiu lukkig bleek", zo citeerde drs. de Vries uit zijn historisch overzicht, „Vijfentwintig jaar huishoudon- „dat mej. E. Lommen een even war- derwijs betekent, dat 25 jaar lang me sympathie voor de huishoud- hier enorm veel meisjes veel heb-school had als haar voorgangster", ben beleefd en ondervonden", be- De heer de Vries haalde tevens aan, toogde mgr. Bluijssen, die zei, aan dat in de jaren dat mej. Michels deze uitnodiging om deze feestvie- nog inspectrice was, de school enke- ring bij te wonen, niet voorbij tele aanzienlijke uitbreidingen had hebben kunnen gaan. Hij noemde 't ondergaan. De zuidelijke vleugel, feit dat deze huishoudschool reeds waarin ook het gymnastieklokaal is 25 jaar bestaat voor Waalwijk van ondergebracht, kwam onder mej. grote betekenis. Hij meende dat de Lommen tot stand. Drs. de Vries taak van lerares en leraar aan de noemde het gehele gebouw een mo- huishoudschool op de allereerste numentale creatie, plaats is: een authentiek echt chris- Tot slot haalde drs. de Vries nog telijke levenswijze aan de meisjes aan, dat per 1 mei 1963 de dagoplei- mee te geven. „R.K. onderwijs", al-ding aan de r.k. Huishoud- en In- dus mgr. Bluijssen, „is onderwijsdustrieschool niet minder dan 256 dat een rooms katholieke levensstijl leerlingen telde. „De huishoudschool propageert, niet zozeer door woor- beeft een bewogen geschiedenis ach- den, maar wel door daden. Het is ter de rug, vooral op financieel ge- onze taak, dat wij allemaal voldoen- bied. De school is de moeilijkheden de rijpen in ons geloof, om daarna ;e boven gekomen, dank zij ook de het geloof aan anderen over te dra- ;teun van mej. v. Slobbe. Zonder gen". Mgr. Bluijssen sprak de wens nej. Michels zou de school in 1938 uit dat men er op deze school in zou 'ooit tot stand hebben kunnen ko- kunnen slagen om door eigen zeker- nen\ maa^ ponder mej. v. Slobbe ou de school er nooit m geslaagd heid en overtuiging vanuit het ge- ijn het ziIveren jubileum in zo'n loof, liefde en edelmoedigheid over :eurige omgeving te vieren". te dragen aan de cursisten uit Waal- wijk en omgeving, om op deze wijze lOUier aan deze meisjes een basis mee te Burgemeester Teijssen meende dat geven voor hun verder leven. e feestviering een bijzondere om lijsting had gekregen door de tegen woordigheid van mgr. Bluijssen en door het historisch overzicht van drs. de Vries. Burgemeester Teijssen richtte namens het gemeentebestuur gelukwensen tot degenen die de school mee hebben opgericht, waar bij hij in het bijzonder zei te den ken aan drs. de Vries, die in die be ginjaren speciale aandacht heeft ge geven aan de voorbereidingen. „U moogt naast pastoor Heezemans ge rekend worden tot een van de twee pioniers". De heer Teijssen bracht ook mej. v. Slobbe, die de vergadering bij woonde, onder de aandacht van de aanwezigen. „Mej. v. Slobbe is het geweest, die yanaf het eerste ogen blik met recht, zwier en kracht de scepter in deze school heeft ge zwaaid". Hij meende, dat wanneer mej. v. Slobbe niet de scepter in handen zou hebben gehad, de school nooit uitgegroeid zou zijn tot het gebouwencomplex zoals het er nu staat. Ook mej. v. Turnhout betrok bur gemeester Teijssen in zijn hulde. „Namens het gemeentebestuur mag ik u zeggen, dat wij u waarderen als een waardevolle en niet weg te cijferen kracht. Uw naam leeft met deze school mee en heeft bij velen een bijzondere klank". De heer Teijssen zei tevens zijn waardering tot uitdrukking te wil len brengen voor al hetgeen deze school aan waardevol bezit aan de meisjes heeft meegegeven. Hij noemde de plaats die de r.k. Huis houd- en Industrieschool in Waal wijk inneemt wel zeer eigensoortig, bedoelt te zijn en wel in dit opzicht, omdat deze school een sluitstuk dat de meisjes die deze school ver laten in het volle leven treden. „Daarom is deze school zo belang rijk", aldus onderstreepte de heer Teijssen zijn woorden. Hij meende dat het belang van deze school ook gelegen is in het feit, dat er zoveel meisjes een of andere cursus heb ben gevolgd. „De school heeft het meisje heel wat geboden. Het heeft het meisje doelbewust gericht op de problemen van het huiselijk leven en juist daardoor een machtige bij drage geleverd aan het toekomstig gezinsgeluk". Burgemeester Teijs sen zei, dat deze school voor de ge meente Waalwijk en omgeving on misbaar is en dat zij niet onderschat mag worden in haar draagwijdte. Hij meende dat deze school voor ziet in een van de meest primaire noodzaken van het onderwijs naast de lagere scholen. „De invloed van deze school blijft werken, daarom mag gezegd worden", zo besloot burgemeester Teijssen, „dat deze school in een waarachtige behoefte heeft voorzien". Mej. Lommen, coördinerend in spectrice van het Nijverheidsonder wijs, zei te geloven dat de taak van deze school is gelegen in 't dienst baar zijn aan de cultuur. Zij noem de de taak van directrice en docen ten een belangrijke en dankbare taak. Zij bracht bijzonder veel dank aan mej. v. Slobbe voor hetgeen zij in de afgelopen jaren voor de school heeft gedaan. Zij sprak tevens de hoop uit dat de school onder mej. Gedden verder zou uitbloeien. De heer J. de Kort, die namens de Waalwijkse fabrikanten het woord voerde, zei, dat het kerkbe stuur van groot sociaal medeleven had blijk gegeven om in de moei lijke jaren te komen tot oprichting van de Huishoud- en Industrie school. Hij betoogde, dat er sedert 1950 steeds meer animo was ontstaan voor de stiksterscursus, zowel voor de dag- als avondopleiding. Hij zei, dat in verband hiermee enorm veel te danken was aan mej. v. Slobbe. De heer de Kort sprak tevens woor den van waardering tot allen die aan deze stikstersopleiding hebben meegewerkt. De heer de Kort meen de, dat naast de beroepsopleiding ook veel aandacht werd besteed aan de vorming van het meisje. Hij bracht bijzonder veel dank aan drs. de Vries, die hij de nestor van het onderwijs in Waalwijk noemde. „Door uw hard werken is er enorm veel tot stand gebracht." De heer de Kort sprak ook zijn bijzondere waardering uit voor het werk dat door mej. v. Turnhout in de afgelopen jaren is verricht. 99 *9 Hierna betrad burgemeester Teijs sen voor de tweede maal het po dium, nu in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Mater Amabilis- school. Hij memoreerde hoe in 1952 de M.A.S. in Waalwijk tot stand was gekomen, nadat in 1947 in Maastricht de eerste Mater Amabi- lisschool was opgericht. Hij toonde zich bijzonder verheugd dat de r.k. Huishoud- en Industrieschool in die jaren bijzondere medewerking aan de dag had gelegd om tot deze op richting te komen. „Ik heb er be hoefte aan om het bestuur en mej. v. Slobbe recht hartelijk dank te brengen". Als tolk van zijn dankbaarheid bood burgemeester Teijssen de school een madonnabeeldje aan. Het beeld stelt voor: de beminnelijke moeder „de Mater Amabilis"; het werd gemaakt door pater Raimun- dus van Kessel van de abdij Ma- riënkroon in Nieuwkuijk. Deken v. d. Hurk bracht hierna bijzondere hulde aan mej. v. Turn hout, die gelijk met de school haar zilveren jubileum vierde. Hij over handigde haar ten teken van dank een kleinbeeld-camera. Zich richtend tot drs. de Vries, die 25 jaar de functie heeft verricht van secretaris-penningmeester, zei deken v. d. Hurk: „U bent zeker een van degenen die de meeste ver diensten heeft voor de totstandko- HET HUIDIGE hhhhkbhhhbhhhhhhhKmHh SCHOOLGEBOUW MEJ. A. VAN TURNHOUT ming van dit onderwijs in Waal wijk". Namens de docenten voerde mej. Gedden het woord. Zij sprak haar erkentelijkheid uit voor het vele werk dat door drs. de Vries in al die jaren is verzet. Uit haar handen mocht de heer de Vries een 6-delig aardrijkskundig boekwerk in ont vangst nemen. Mej. v. Turnhout kreeg van de directrice een gouden horloge bandje aangeboden. Nadat mej. v. Turnhout dank had gebracht voor de waarderende woorden en de ontvangen cadeau's, bracht de heer de Vries nog een bij zondere wens naar voren, die zowel bij de directrice van de Huishoud en Industrieschool als bij 't school bestuur leeft, n.l. dat er in de zeer nabije toekomst ook een vormings klas aan de school verbonden zal worden, zodat meisjes die van de ulo-school of van de middelbare school af komen, de gelegenheid krijgen geboden om aan te vullen wat aan hun intellectuele ervaring ontbreekt. Hij hoopte dat dit jaar de deelname aan de vormingsklas voldoende zou zijn om met deze klas van start te gaan. „Vijfentwintig jaar van mijn bes te jaren zijn voorbij", aldus drs. de Vries. Hij vroeg zich af hoe lang hij de functie van secretaris-pen ningmeester nog zou kunnen ver vullen. De heer de Vries besloot met te zeggen: „De achting en de sympathie van de medemensen zijn ook voor mij de glans van mijn le vensavond". Na dit officiële gedeelte volgde in de hal van de school nog een druk bezochte receptie. De eerste voorzitter van de r.k. Huishoud- en Industrieschool te Waalwijk, Mgr. H. F. Heezemans, v.m. pastoor van de par. St. Jan in Waalwijk en emeritus-deken van Eindhoven is jl. zaterdag speciaal naar Waalwijk gekomen om het bestuur van de Huishoudschool, in 't bijzonder de secr.-penning- meester de heer drs. G. J. de Vries en de lerares mej. A. van Turnhout met hun zilveren jubileum te feli citeren. Mgr. Heezemans was de vorige avond van een reis naar Lourdes teruggekomen. De organisaties, waarvan bouwpastoor J. Oomens geeste lijk adviseur is geweest, hebben op de afscheidsbijeen komst, donderdagavond in het K.A.J.-gebouw in ilburg ge houden, hun waardering en hun dank ten aanzien van de geestelijk leiding van hun afscheid-nemende aalmoezenier niet onder stoelen of banken gestoken. De zeereerwaarde heer J. Oomens is onlangs tot bouwpas toor benoemd in Waalwijk. NOG GEEN OPVOLGER De heer J. Hovens, KAB-cfdelings- voorzitter, roemde de ijver, de lief de voor de mensen en de vriend schap van aalmoezenier Oomens, zo dat een sfeer van openheid en we derzijds vertrouwen het geheel ken merkte. Rector Oomens liet zich nimmer vcrleiden tot het doen van princi piële uitspraken, zonder zich eerst ernstig beraden te hebben over de kwestie in zijn totaliteit. De opvol ging is nog niet geregeld; en hoewel men het beslist wel enige tijd zon der geestelijk adviseur kan stellen, hoopte de heer Hovens op een spoe dige beslissing van de bisschop. Temeer nog daar een geestelijk adviseur nodig is, wil men op de hoogte geraken van de oplossingen van zovele vraagstukken. Rector Oomens heeft de recollec tie ingesteld, waardoor vele geeste lijke onderwerpen aan diepte en aan inhoud gewonnen hebben. TALRIJKE GESCHENKEN Namens de zeven organisaties, de Bossche Bond, de KAB-Tilburg, „St. Lambertus", de KAV-Tilburg, de Werkmeesters, de „Verenigde Zan gers" en „De Propyleën", bood de heer Hovens de scheidende aalmoe zenier voor het sociale werk vele geschenken aan: een fiets, een ste- reofonische pick-up en een platen- bon van 200 gulden. Dit was voor aalmoezenier Oomens aanleiding om een ere-rondje te rijden door de zaal. Voorts werd het woord gevoerd door de heer W. Rijnen, voorzitter van „Lambertus", mevr. W. Bres- sers-Tra, KAV-voorzitster, de heer C. Snellen namens de „Werkmees ters", de heer H. Koremans voor de „Verenigde Zangers" en „de Propy leën" en de heer A. Cools, penning meester van de Bossche Bond. Zij allen zegden dank voor de steun en de welhaast bovenmense lijke arbeid van rector Oomens, die zich bovendien zeer veel zorg heeft gegeven met betrekking tot de plaats van de afdelingen in de nieu- I we structuur. Rector Oomens haakte in zijn dankwoord in op de structuurwijzi ging, waardoor een belangrijk punt bereikt werd. Was er in het verle den reeds sprake van een goede ver standhouding tussen de KAB en de vakbonden, in de toekomst zal deze nog harder nodig zijn, zo meende de nieuwe bouwpastoor, die de be sturen van de vakbonden vroeg, be grip te hebben van de bedoeling van de wijziging. Hij benadrukte 't belang van het vormings- en ont wikkelingswerk, speciaal in de toe komst. Ook hij had vele woorden van dank voor de vriendschap, de har telijkheid en de medewerking, wel ke hij in zijn zeven jaar adviseur schap heeft ontmoet. De bijeenkomst werd bovendien bijgewoond door wethouder P. van Zon, oud-wethouder F. Hoogers en pastoor P. v. d. Velden. De nieuwe bouwpastoor J. Oomens is inmiddels naar Lourdes vertrokken. ALLEEN GELDIG WOENSDAG 10 Jl GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. „Isabella". No-iron zephyr-ruitjes voor strand- en vakantle- kleding. Prachtige kleur- en wasechte kwaliteit. Rose/wit, bleu/wit, zwart/wit,etc, 90 cm. breed, ^25 per meter At Wollen en mousse- Bedrukte doquette nylon herenanklets. jn leuke mille-fleurs en U kunt kiezen uit de kinderdessins. Voor allerbeste soorten in de dames- en meisjes- meest chique dessins pyjama's of babydolls, en kleuren. A 40 80 cm. breed, A 30 Per paar 1 per meter 8 Stoel met zitting en rug van glanzend hard plastic en zwart-ge- moffelde metalen co nische poten. In 4 mo derne kleuren. Alleen morgen CS0 Metalen wandlamp je in 2 aparte modellen. Verstelbaar in alle richtingen. Met ge makkelijke drukscha- keiaar. Meerdere frisse tinten. Compleet met snoeren a so stekker '5 Tricot damespyjama in een mooie kwaliteit interlock. Fantasie jas je met effen pantalon in de kleuren blauw, geel of havanna. Maten small, medium Q50 en large V Extra voordelige aanbieding: Gym- en tennis schoenen in wit, zwart of blauw; maten 41-48 1.95 36-40 1.75; 31-35 1.45; 27-301.10; 24-26 6? c; ^QC 20-23 Suède jasje van 1e klas Engelse kwaliteit. Gegarneerd met zadel- steek of nappabies. Hoog of laag gesloten model. Maten 0A 38 t/m 48 Oy,m Kindertent, compleet met haringen, scheer lijnen en foudraal. Dit wordt beslist de aar digste verrassing voor de vakantie. Verkrijg baar op de speelgoed afdeling! a 90 Prisma-kijker, 8 x40. Met gecoate lenzen en instelbaar oculair. In clusief lederen draag- tas en A 50 riem O Verbanddoos met alle noodzakelijke verband- artikelen.Ónmisbaar in auto of kamp ^50 Poplin herenzakdoeken, 'a ruit- dessins In lichte en donkeleuren, Was- en kookecht. A 42x42 cm.3 Stuks I Fauteuilkleedjes In fijne of grove kant, met leuk kantje afgewerkt. Kies uit vele soorten met of A 95 zonder franje Plakboek voor al Uw hobby's, souvenirs van Uw vakantie, foto's etc. 72 bladzijden stevig papier op een formaat A Yan 24x34 cm. I Zwan tafelworst, 6 lekkere picknick- worstjes. Per blik, nu slechts O Fruca caramels. Een kleurige sortering met frisse smaken. s» c

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 3