wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Stikstersopleiding in slechts moeilijk van Waalwijk kwam de grond Ze zijn er weer „de spullebazen" met hun kermis-vermaek Opleiding blijkt van onschatbare waarde te zijn STRAALJAGER NEERGESTORT terwijl de Waalwijkse hotels, caté's en cafetaria's weer voor ons klaar staan VRIJDAG 12 JULI 1963 85e JAARGANG No. 55 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Nu de R.K. Huishoud- 'en Industrieschool in Waalwijk j.l. zondag haar zilveren jubileum van de school heeft gevierd en nu gisteravond de diploma-uireiking heeft plaatsgevonden van de stikstersopleiding aan deze school, waarbij gesteld mag worden, dat de cursus ook het afgelopen jaar meer dan voldaan heeft, leek het ons nuttig om nog eens het volle licht te werpen op deze opleiding, die voor de schoen industrie van onschatbare waarde blijkt te zijn. Wij willen hier onmid dellijk aan vastknopen, dat niet op de eerste plaats de schoenfabrie ken het nodige voordeel van het bestaan van deze cursus trekken. Degenen die er de grootste revenuen van plukken zijn de meisjes zelf, die met succes deze cursus volgen. Geen specialisatie Wij willen beginnen met een mis verstand uit de weg te ruimen. De stikstersopleiding is namelijk geen opleiding waar men gespecialiseerd wordt in het stikken van een bepaalde schoen. De opleiding bedoelt all round te zijn, zodat men onderwijs krijgt op allerlei gebied. Op het terrein van het stikwerk bedoelt de cursus het meisje vakbe kwaam te maken in het stikken, maar niet enkel en alleen van populaire damesschoeisel. Er wordt de meisjes tevens bijgebracht hoe zij op vakbe kwame wijze een kinderschoen of een luxe damesschoen, een schaatslaars en, noemt u maar op, dienen te stik ken. Op ander terrein wil de cursus datgene bij brengen wat straks voor het latere leven dienstbaar kan zijn. Omdat de leiding van de R.K. Huishoud- en Industrieschool heeft besloten deze stikstersopleiding per september van dit jaar geheel te ver nieuwen, heeft men onlangs onder de deelnemers aan deze cursus een enquête gehouden, om duidelijk tot uiting te laten komen, wat voor de ze meisjes het meest aantrekkelijk is om naast de opleiding stikken te ge ven. Gebleken is dat 100 zich uit sprak voor gymnastiek en ruim 50 zei te voelen voor een opleiding in koken en naaien. De directie van de school vindt vooral dit laatste een gelukkige keuze, omdat de meisjes straks hier enorm veel voordeel van kunnen hebben. Er bleek tevens veel interesse te bestaan voor kinderverzorging. Op de eerste plaats het meisje Met het bovenstaande hebben wij slechts heel sumier willen aantonen, dat deze cursus die opleidt tot stik- ster in het geheel niet eenzijdig is georiënteerd. Wat wij met dit betoog hebben willen motiveren is namelijk, dat het niet alleen en vooral de schoenindustrie zelf is, die van deze cijursus profijt trektmaar op de al lereerste plaats het meisje zelf.. Dat de schoenindustrie gebaat is met deze opleiding spreekt als van zelf. En om dat nog eens heel dui delijk naar voren te halen, citeren wij hier wat de heer P. de Kort, voor zitter van de adviescommissie voor Een tweepersoons lesvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht is dins dagmiddag om tien minuten voor twee, vlak voor de landingsbaan neer gestort en in brand gevlogen. De beide inzittenden waren ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond en kon den door twee personen op het vliegveld uit de wrakstukken worden getrokken nog juist voor een brand uitbrak. de opleiding van schoenstiksters aan de Waalwijkse huishoudschool bij de uitreiking van het stikstersdiploma in 1962 en 1963 betoogde "Het stikwerk van de schoen vormt het visitekaartje voor de ver koop." Duidelijker had het toch al niet gesteld kunnen worden. Van het stikwerk hangt het voornamelijk af, of de schoen bij de koper wel of niet in het oog wil vallen. Tien jaar Het is juist daarom, dat op de r.k. Huishoud- en Industrieschool in Waalwijk in de dertiger jaren de eerste aanzet werd gegeven in de richting van een totstandkoming van een schoenstikstersopleiding. De tot standkoming van een stikstersoplei ding heeft door verschillende oorza ken al bij al niet minder dan tien jaar geduurd. Op 15 juni 1939 werd de eerste poging in die richting gedaan, toen de inspectrice van het nijverheidson derwijs, mej. Michels, de arbeidsin- spectrice mej. Rutgers, met de voor zitter van het schoolbestuur, Pastoor Heezemans en de directrice mej. van Slobbe, een bezoek gingen brengen aan een van de Waalwijkse schoen fabrieken, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het werk van de schoenstiksters. Er heeft een lange lijdensweg tus sen gelegen voordat op 9 oktober 1950 de stikstersschool officieel kon worden geopend. Het niet verlenen van ministeriële goedkeuring, de vijf droevige oorlogsjaren betekenden voor de cursus een al te langdurig oponthoudt. Eerst in het jaar 1949 kon daadwerkelijk een eerste begin worden gemaakt met de definitieve voorbereidingen om te komen tot een stikstersopleiding in Waalwijk. De opleiding, die dus nu bijna dertien jaar draait, betekent een primeur voor Waalwijk, want nergens in Ne derland vindt men een tweede. Voortreffelijke wijze Het is mej. J. G. Th. Brent die sedert 1954 de meisjes in het vak sohoenstikken bekwaamt. Zij doet dit op een meer dan voortreffelijke wij ze. Niet alleen bleek al spoedig dat zij zelf het vak schoenstikken uiter mate goed in de hand had, maar te vens, dat zij op een bijzondere pret tige wijze met de aan haar toever trouwde meisjes weet om te gaan. Waar mogelijk zoekt zij steeds een aanknopingspunt om over het een of ander nuttig onderwerp met de meis jes te praten. Bij het volgen van deze cursus kunnen twee diploma's worden be haald, namelijk het diploma A voor de eerstejaars, waarbij men wordt op geleid in het eenvoudig schoenstik ken en een diploma B (tweede jaars) voor het meer uitgebreide schoen- stikken. Daarnaast bestaat er een gecom bineerde opleiding in samenwerking met de VAS voor veertienjarige meisjes, waarbij de cursus wordt ge geven in het kader van het leerlin genstelsel. De meisjes ontvangen 8 uur vormend onderwijs en 23 uur onderwijs middels de praktijk in de bedrijven. Aan de school bestaat tevens de gelegenheid om via een avond cursus te worden opgeleid voor het diploma schoenstikken. Tijdens de vacantie genieten de 14-jarige meisjes 's morgens nor maal hun praktijkonderwijs op de verschillende bedrijven, 's Middags hebben zij vrij vanwege de vacantie, maar krijgen ondanks dat toch een volle 45-urige werkweek uitbetaalt en genieten daarnaast van alle socia le voorzieningen. Tot slot bestaat op deze school te vens de mogelijkheid de schoenstik sters opleiding te volgen via een avondcursus. Inschrijving van alle leerplicht- vrije meisjes voor de cursus schoen stikken kan deze maand weer gebeu ren, aan de r.k. Huishoud- en Indu strieschool. Diploma-uitreiking Hieronder laten wij de uitslagen volgen van de diploma-uitreiking van woensdagavond. Diploma A gecombineerd met VAS Annie v. d. Anker, Nelly Bool, Willy Damen, Leny v. Delft, Els Dollekens, Zus van Gerwen, allen te Waalwijk; Sjaantje de Haan, Dron- gelen, Nelly Laros, Kaatsheuvel met lof, Nelly v. d. Linden, Kaatsheuvel, Greet Mandemakers en Nelly v. d. Pennen, Waalwijk, Teuntje Kramers, Drongelen, Antoinet Damen, Waal wijk, Jeanne v. d. Griendt, Kaats heuvel, Willy Pulles, Waalwijk, met lof. Diploma A Nelly van Dongen, Waspik, Corry Ligtvoet, Ria Donders, met lof, Jean ne de Benis Corry v. d. Pas, alien Kaatsheuvel, Marga v. d. Anker, Waalwijk, Willy Lugters, Gerry van Wanrooy en Ria Hoogland, allen te Kaatsheuvel. Die nieuwe BRILLE ZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen1 Doet zoals velen Houdt Bogaerts voor ogen BRILLENSPECIALIST Optica BOGAERTS GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen Diploma B Tonny Kroot, Waalwijk, Jeanne v. d. Griendt, Kaatsheuvel, Trees Coe- nen, Anny van Schayk, met lof, Bet sy Leijtens, allen Waalwijk, Mien de Man, Kaatsheuvel, met lof, Anny Wassepaar, Nel van Velthoven, Wil ly Pullens, Adje v. Beek, Truus de Werd, allen Waalwijk, Louise v. Ree, Kaatsheuvel, Franca Bool, Janny Treffers, Waalwijk, Liesbeth v. Stip hout, Drunen, Josina Kramer, Waal wijk. i|«s!jé' STERKE STIJGING BIJ KLEUTERONDERWIJS De deelneming aan het kleuteron derwijs is in de periode 1950-1962 krachtig toegenomen het percenta ge der vierjarigen, dat thans het kleu teronderwijs volgt bedraagt 70, dat der vijfjarigen 88. Er waren op 1 januari 1962 4578 kleuterscholen met 411.674 leerlin gen en 11.961 leidsters en hoofd leidsters. Voorts waren er 52 oplei dingen tot kleuterleidster en hoofd leidster met resp. 3206 en 2019 leerlingen en in totaal 808 leerkrach ten. In 1961 nam het kleuteronder wijs 1842 nieuwe gediplomeerde leidsters en hoofdleidsters op (16 pet. van de bezetting op 1 januari van dat jaar), nodig om te voorzien in de vervulling van uitbreidings plaatsen en het vervullen van vaca tures ontstaan door het vertrek van leidsters en hoofdleidsters. Een en ander blijkt uit een publikatie van het centraal bureau voor de statistiek. GASUNIE KOMT IN GRONINGEN De directie van de N.V. Neder landse Gasunie heeft besloten het hoofdkantoor - dat voorlopig in Den Haag werd gevestigd - met in achtneming van een zekere over gangsperiode, in de stad Groningen te vestigen. Nog enkele dagen, beste vrienden, en dan gaan we weer vol goede moed aan de kermispret beginnen. De spullebazen hebben hun intrede in Waalwijk al gedaan en zijn - met af en toe een angstige blik naar een grijze, grauwe hemel, waaruit ieder moment het hemelwater omlaag dreigt te vallen - begonnen aan de opbouw van hun "kermis plezier". Nog enkele dagen en dan zal de lucht berstensvol zitten met feestge druis en geur van oliebollen, gebra den haantjes, frites en vis. We ple gen dan de gespannen boog die we een heel jaar lang op onze rug mee- getorst hebben, naast het paarden- hoofdstel aan de muur te hangen en ontdaan van alle lasten goed ge- beursd en gehumeurd de straten op te trekken, op zoek naar vermaak en- de jolijt. Wij van onze kant zijn er van overtuigd, na een blik op onze advertentie-pagina's, dat het zoeken naar het vermaak nog al mee zal vallen, omdat naast de kermisbazen ook een deel van de Waalwijkse mid denstand weer klaar zal staan de feestvreugde te verhogen. Om U in een niet makkelijke taak terzijde te staan, willen wij in dit artikel een overzicht geven van wat er zoal geboden wordt in de schoe- nenstad van 13 tot en met 17 juli. Allereerst willen wij dan vermel den, dat het Vredesplein weer vol gebouwd zal zijn met tal van kermis attracties, zodat voor hen die zich speciaal willen vermaken in rups, bumbersport en wat dies meer zij, hier een eldorade is geschapen. Verder zijn in tal van hotels, res taurants ên café's deze dagen weer orkestjes actief, om het verpozen zo gezellig mogelijk te maken. Bij hotel Verwiel is het tijdens de kermisdagen iedere avond dansen. Het Kaatsheuvels Revue Orkest zorgt voor een uitstekend muzikaal kermisprogramma. Zondagmiddag vindt hier matinee plaats. Banketbakkerij Pulles - Heesbeen heeft voor deze dagen weer gezorgd voor een uitgebreide sortering ge bakjes, zowel slagroom- als vruchten. De automatiek naast de winkel zal tijdens deze dagen weer uitpuilen. Slaatjes, croquetten, frites etc. zijn daar te verkrijgen. Voor stemming en sfeer wordt gezorgd bij dancing De Lindeboom" Hier speelt tijdens de kermisdagen het Enclave Combo uit Baarle-Nas- sau. Gelegenheid voor het plegen van een dansje wordt ook geboden in café 't Hof van Holland, waar het dans- en amusementsorkest ,,The Flying Stars" voor de muziek komt zorgen. Met de kermisdagen zult U waarschijnlijk ook wel eens trek heb ben in een heerlijk etentje. A. Speel man-Beentjes aan de Mgr. Zwijsen- straat biedt hiertoe de gelegenheid. Bovendien wordt hjer aanbevolen een gezellig zitje op het terras waar u kunt luisteren naar de nieuwste platen uit de muziekbox. Tussen de grote reeks advertenties troffen wij er een aan die ons bij zonder heeft verwonderd, namelijk dat gevonden voorwerpen tijdens de kermisdagen afgehaald kunnen wor den bij De Catacomben. U weet dus wat U te doen staat, wanneer U iets mist of te missen heeft De enige echte en ware rust wordt U aanbevolen bij café De Heibloem aan de St. Antoniusstraat, waar men U op Uw wenken zal bedienen met electrisch gekoelde dranken! De heer H. J. v. d. Heuvel, eigenaar van café-restaurant Olympia, biedt zich met tal van specialiteiten speciaal aan. Voor een vers geslachte kip moet U bij de poelier zijn. Poeliersbedrijf A. Kuysten schijnt een enorme voor raad kippen en hanen voor U klaar te hebben liggen. Naast de hanen en de kippen moet het ook de vis tijdens deze da gen bijzonder ontgelden. De Volen- dammer Vishandel brengt tijdens de kermisdagen prima gerookte paling, terwijl ook de Hollandse Nieuwe, zu re haring, rolmops en gebakken vis, niet zullen ontbreken. De eigenaar van deze zaak is zoals U wel bekend zal zijn H. Koekoek-Slaats. Café de Korenbeurs zal tijdens de kermisdagen eveneens een trefpunt van gezelligheid zijn. Hier kunt U zich laten bedienen met hartige hap jes, gebraden hanen en natuurlijk met allerlei soorten drank. Hanen zijn er overigens ook te krijgen in de automatiek G. Sars- Raaijmakers in de Stationsstr. Ook koude schotels in elke prijs worden op uw bestelling klaar gemaakt. De volgende snackbar die wij U éveneens kunnen aanbevelen is die van A. J. Trommelen. Specialiteit is hijier 't soft ice. Bovendien kan men U voorzien van loempia's, frites etc. In Hotel Moonen treedt tijdens de kermisdagen het cabaret-duo De Lachbrekers op met de humorist Jon- ny Hermans en het orkest van Joop Hendriks. Zondagmiddag om 12 uur matinee. Tijdens de kermisdagen heeft men hier ook een speciale ker- mis-bar ingericht. Bakkerij Berings geeft tot don derdag 18 juli bij aankoop van 4 kermisstokken de vijfde gratis. Speciale kermisreclame brengt de ze bakkerij met de bekende Limburg se rijstvlaatjes. In de bar Dancing Romantica is 't om te beginnen iedere avond vanaf half acht bal. Zaterdag 13 juli treedt hier het Duke City Sex tet op. Het matinee, zondag 14 juli, wordt verzorgd door Johny Kraay- kamp, de bekende painist Cor van Veen en de zangeres Ria Valk; de overige dagen speelt hier het Duke City Sextet, The Melodie Stars en The All Stars. Jan de Nijs zal zijn gasten bijzon der hartelijk ontvangen met het or kest van Cees de Nijs en met zang van Yvonne de Nijs. Ook hier kun nen de gasten tereoht aan een speci aal ingerichte kermis-bar. In de zaal de "Gecroonde Leersse" verzorgd O.O.G. ook weer het jaar lijkse kermis-matinee, dat om twaalf uur begint en waaraan mee zullen werken, Anneke Grönloh, Frans Vro lijk, De Crocksons, De Gerto's, De Melton Brothers, de gebroeders Re- mie uit Waalwijk en het orkest De Norton Vlaijers. Bij Café-Dancing Frans van Hel- voirt speelt evenals het vorig jaar 't dans en Show-orkest Tony Gramser. Ook hier weer een apart ingerichte kermis-bar. Wij hebben het al een enkele keer over gebraden hanen gehad. Toch willen wij niet nalaten te vermelden dat in café Thalia bijzonder heerlijke gebraden hanen zijn te verkrijgen en dat niet alleen, maar ook slaatjes en voortreffelijke croquetten. We hebben voor U nog een rustig zitje opgesnort en wel café Buiten- lust, aan de Burg. v. d. Klokkenlaan. Voor verfrissingen kunt U ook hier uitstekend terecht. Ook het Gemeenschapshuis blijft in deze dagen niet achter. Tijdens de kermisdagen volop gelegenheid tot dansen. Hier treden op het dans- en show-orkest De Wavo's. Tijdens het matinee zijn te beluisteren Thea van der List en Sandra. Maar liefst drie bars staan hier tot uw beschikking. Dansen is het ook bij L. van Crom- voirt aan het Hoogeinde. Voor U spelen hier het bekende dans- en amusementsorkest The Avelons. Ma tinee van 12 tot 2 uur. Cafetaria K. Broumels staat met allerlei lekkers voor U klaar om uw maag te verwennen. Het cafetaria kunt U vinden aan de Ambrosiusweg. Vers geslachte jonge hanen van P. v. d. Wiel doen het tijdens de ker misdagen ook uitstekend. De heer v. d. Wiel uit de Antoniusstraat le vert, zo werd ons verzekerd, alleen maar le kwaliteit. Widelovado en slijterij-wijnhandel Bloemenoord bieden u alles op het gebied van dranken. Alcoholhoudend en niet alcoholhoudend. Dagelijks verse frites, zo wordt verzekerd, is verkrijgbaar bij Snack bar Anka in de Baardwijksestraat. Verder liggen hier voor U klaar loempia's, gebraden haantjes etc. Het Hevinka trio speelt tijdens de kermisdagen bij café v. d. Pluijm; goede bediening en uitstekende con sumpties gegarandeerd. Slijterij De Schrijn brengt in deze plezierige dagen de bekende witte Wijn Jardinière. Een uitermate ge zellige sfeer wordt U bereid bij café Ad van Cromvoirt. Ook hier kan men U voorzienen van heerlijk gekoelde dranken. Frituurbedrijf A. M. de Brouwer brengt als bijzondere specialiteit cro quetten en haantjes van het spit. U kunt hier ook tereoht voor uw rook artikelen. Bij J. Hoevenaar spelen tijdens de kermisdagen The Funny Five. Ver der is het hier iedere avond dansen van half acht tot half één 's nachts. Het matinee wordt gebracht met me dewerking van Rotterdamse Riek. Even uitblazen kunt U bij café biljart Elzenhoven, waar U op het terras wordt verwend met gekoelde dran ken. Café 't V osje, van ouds bekend om de gezellige sfeer, geeft iedere avond gelegenheid tot dansen. The Long- street Swinging Kids zorgen voor de muziek. Zondag van 12 tot 2 matinee met medewerking van Cees Priem, die bekend staat door het winnen van verschillende internationale sonfes- tivals. Wij wensen U bijzonder prettige kermisdagen toe met een beetje be hoorlijk weer en een goed humeur. Denkt U er wel aan maat te houden, zeker met alcoholische dranken. Wij zagen het vorig jaar ondanks alle vermaningen toch nog enkelen met een bijzonder witte neus. Verrekijkers STASSAR Waalwijk De tcho vAn het Zuióen op de voet gevo ««««««n-w ---• I-I--I i-ii-.vi—i-i-r.rtri.ni-i.n-lnj-ir_-_-.-.-.r-.nrif J-I.ri.fi.nrrririi-L~uuuu voor SPORT.TOERISME, TONEEL

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 13