wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Bejaarden Centrum „Achter de Hoven" door burg. van Prooijen officieel geopend Bijzondere expositie in Drongelen beugelbier Nieuwe vorm Detailhandelsonderwijs Taalvrede in België bereikt BREDA BIERFEESTEN JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Bevolking van Sprang-Capelle deed electronisch orgel cadeau Promotor en manager Grote dag Einde beter dan begin „hij öie Roept, is qetRouw" Poppen van H. M. de Koningin PW*» «Jf, en niet verbrand P1GMADERM Huzaar pleegde zelfmoord in cel VRIJDAG 12 JULI 1963 85e JAARGANG No. 55 eho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieïei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Een groot aantal genodigden en alle inwoners van "Achter de Ho ven" zijn er dinsdagmiddag getuigen van geweest, hoe burgemeester van Prooijen door een druk op de knop de klok, - opgehangen in de klok kenstoel boven de aula, in bewe ging bracht ten teken voor iedereen, dat het Prot. Chr. Bejaarden Centrum voor Sprang-Capelle en Omgeving officieel was geopend. Burgemeester van Prooijen betoog de er bijzonder trots op te zijn, dat een dergelijk bejaarden-centrum in Sprang-Capelle tot stand is kunnen komen. Dominee Verploeg, voorzitter van het stichtingsbestuur, opende de of ficiële bijeenkomst met het voorle zen van Psalm 127. "Als de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs bou wen de werklieden daaraan". Hij bracht dank aan het college van B. en W. en aan de gemeenteraad van Sprang-Capelle, voor de welwil lende en de enthousiaste steun, die het stichtingsbestuur steeds van deze zijde mocht ondervinden. "Een be roep op U was nooit tevergeefs. Van af het begin hebt U dit diakonaal- sociaal werk gesteund". Wij hebben dan ook steeds Uw medewerking op hoge prijs gesteld". Dominee Ver- ploeg bracht met name dank aan de oudwethouders Waverijn en dr. Win kelman en aan wethouder Timmer mans, die wegens ziekte deze bijeen komst niet kon bijwonen. Speciaal bracht hij naar voren het vele werk dat in de afgelopen jaren door burgemeester van Prooijen is verzet. "Zonder enige overdrijving mogen wij U de grote promotor en manager van "Achter de Hoven" noemen", betoogde dominee Ver- ploeg. Hij memoreerde hoe hij, toen do minee Trouwborst, de eerste voor zitter van het stichtingsbestuur, hem had gevraagd de voorzittershamer over te nemen, dit met enige schrik had gedaan. Dominee Trouwborst had hem toen al de verzekering ge geven, dat burgemeester van Prooij en een enorme kracht voor hem zou betekenen. "Vooral door Uw vele werk is het ook Uw huis geworden" benadrukte hij. Dominee Verploeg bracht even eens dank aan dominee Trouwborst, die hij de werker van het eerste uur noemde. "Dat alle begin erg moei lijk is, hebt U wel zeer ervaren". Hij meende dat Sprang-Capelle en om geving aan de eerste voorzitter van het stichtingsbestuur enorm veel dank verschuldigd waren. In zijn dankwoord betrok hij ook de directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Noord-Brabant, de heer Gerritsen. Dominee Verploeg betoogde, dat de heer Gerritsen veel heeft bijgedragen in de realisering van de plannen die bij het stichtings bestuur leefden. "De eerste indruk van uw werken waren zodanig, dat het niet anders kon zijn, dan dat het bejaar den-centrum in Sprang-Capelle ook goed moest worden", zo richtte de voorzitter zich tot de architecten Maaskant en Kroos. Dominee Ver ploeg noemde het bejaarden centrum Burgemeester van Prooijen, secretaris van de Stichting. in alle opzichten geslaagd. "U hebt "Achter de Hoven" gemaakt wat het is, een bejaarden-centrum dat vol doet aan alle eisen die er aan ge steld mogen worden. Hij bracht tot slot dank aan de gebroeders Struycken uit Tilburg, die de bouw realiseerden, en aan opzich ter Kooijman. Dominee Verploeg bracht hulde aan een van de gebroe ders Struycken en aan vader en zoon Stappershoef, die het schilderwerk uitvoerden, en die tijdens de bouw kwamen te overlijden. De voorzitter van de stichting meende, dat het ook voor de ouders van mej. van Sprang, die deze mid dag de opening bijwoonden, een gro te dag moest zijn. Hij zei, dat mej. van Sprang geen gemakkelijke taak had gekregen. "Het is wel een dankbaar werk. U mag deze bewo ners bij hun levensavond begelei den". Dominee Verploeg bracht nog naar voren dat "Achter de Hoven" in eerste instantie wil zijn, een bijdrage van kerkelijke-, gemeentelijke- en van de Prot. Chr. bevolkingszijde. Hij meende dat met de totstandkoming van het bejaarden-centrum bewezen is dat er iets verwacht mag worden wanneer men zich gezamenlijk voor een bepaald doel inzet. "Iedereen, die weet hoeveel tijd, moeite en zorg de stichting van het dat ook het gemeentebestuur bijzon der trots is, dat dit bejaarden-centrum in de gemeente tot stand kon worden gebracht. "Als blijk van onze trots wil ik namens het gemeentebestuur U onze nationale driekleur aanbieden" Burgemeester van Prooijen besloot met te zeggen, dat het gemeentebe stuur er tevens bijzonder verheugd over is, dat de bejaardenzorg in Sprang-Capelle y omgeving nu eerst goed ter hand kan worden genomen, nomen. "Wanneer ik het einde zie van het begin", aldus dominee Trouwborst, "dat ik van zo nabij heb meege maakt, dan denk ik terug aan het spreekwoord ,,Het einde is beteT dan het begin". Hij memoreerde, hoe de heer van Prooijen, toen nog ge meente-secretaris van Sprang-Ca pelle, indertijd hem had opgebeld met de vraag of er niet eens iets ge daan moest worden vanuit de kerken voor de bejaarden. Hij bracht bijzon dere dank aan burgemeester van Prooijen voor het vele werk dat hij voor de totstandkoming van het bejaarden-centrum had verricht. Ir. Maaskant meende dat bouwen bijzonder mooi werk is, maar niet gemakkelijk vanwege de talrijke voor schriften (lees "verboden") waarmee men te maken heeft. "Als U dertien jaar na de eerste besprekingen dit resultaat ziet, dan meen ik op te moeten merken, dat het nog vlug in zijn werk gegaan is. Hij zei, dat de bejaarden, die nu "Achter de Ho ven" bevolken, misschien wel wat zouden moeten wennen aan het vele glas, "maar", zo merkte hij op, "wij hebben dit gebouw gezet voor de bejaarden die over honderd jaar hier zullen wonen!" Laconiek voegde de heer Maaskant hier aan toe, dat er alleen een dak op was gekomen on der de voorwaarde, dat er in het dak veel glas zou mogen worden ver werkt. Namens de hervormde gemeente in Sprang werden gelukwensen aange boden door dominee Bos, terwijl do minee van der Meulen namens alle participerende diakonieën en kerke raden 75 psalm- en gezangenboeken overhandigde, die gebruikt kunnen worden bij de weeksluitingen. Dominee Torenbeek, gereformeerd predikant van Capelle, voerde na mens de gereformeerde kerken van Sprang-Capelle en 's-Gravenmoer 't woord. Ook een vertegenwoordiger van de Ned. Herv. Stichting voor Sociale Arbeid in het Zuiden bracht zijn ge lukwensen naar voren. Een hoogtepunt werd gevormd toen mevrouw Overweel, namens de gehele bevolking van Sprang-Capelle een electronisch orgel aanbood, dat een plaats zal krijgen in de aula van het bejaarden-centrum. Een bliksem actie die een paar weken geleden voor dit doel in de gemeente was ge houden, bracht ongeveer 1800 op. Mevrouw Winkelman voerde het woord namens de afdeling Sprang- Capelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. Zij zei namens deze afdeling het bestuur van "Achter de Hoven" alle steun toe. De heer Rij per, een vriend van de familie van Sprang uit de oorlogsjaren, richtte zijn gelukwens speciaal tot de direc trice van het tehuis, evenals zuster Van 't Geloof, een collega van mej. van Sprang. Zij wenste mej. van Sprang bovendien bij haar werk veel sterkte toe, waarbij zij er op wees dat het moeilijkste werk meestal het mooiste en dankbaarste werk is. Mej. van Sprang sprak hierna een bijzonder hartelijk dankwoord, waar in zij dank bracht aan haar ouders en zich bijzonder gelukkig prijsde dat zij als directrice van dit bejaarden centrum mocht fungeren. Het was dominee Verploeg, die deze bijeenkomst besloot met gebed. Hierna kregen de aanwezigen ge legenheid om het gebouw van boven tot onder te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. DE BETERE VIRGINIA Inscriptie van de klok boven de aula. bejaardencentrum aan de totstandko ming van "Achter de Hoven" heeft gegeven, begrijpt hoe groot de vreug de is", aldus burgemeester van Prooijen bij zijn gelukwens aan het stichtingsbestuur. Hij zei ook als hoofd van de gemeente Sprang-Ca pelle te mogen spreken van „ons te huis". Burgemeester van Prooijen zei, dat ook de bevolking van de gemeente met interesse met de bouw heeft meegeleefd. "Er ging een zucht van opluchting en een golf van vreugde door de gemeente, toen de overheid eenmaal haar fiat had gegeven." Burgemeester van Prooijen bracht, na in het kort een historisch over zicht van het bejaarden-centrum in Sprang-Capelle te hebben gegeven, dank aan dominee Trouwborst, de heer Gerritsen, dominee Verploeg en aan de directrice van het tehuis, mej. van Sprang. Hij zei dat mej. van Sprang vanaf het begin met vaste hand de leiding had weten te nemen en er steeds in was geslaagd een blij de en openhartige sfeer te scheppen. De heer van Prooijen haalde ook aan hoe mej. van Sprang in het aller eerste begin een drietal functies tege lijk had weten te vervullen, die van directrice, verpleegster en hoofd van de keuken. "Nomen est omen", "de naam is een voorteken", benadrukte hij de capaciteiten van de directrice prij zend. Burgemeester van Prooijen stelde, Trots wapperden dinsdagmiddag de vlaggen voor het unieke bejaarden-centrum "Achter de Hoven". De nationale driekleur op de voorgrond is het geschenk van het gemeentebestuur van Sprang-Capelle. Uiterst rechts op de foto is nog een gedeelte te zien van de recreatiezaal voor d'e be jaarden. Rechts daarvan (niet meer op de foto zichtbaar) bevinden zich de gemeen schappelijke eetzaal en de keuken. Op de foto komt tevens de riante aanleg van het bejaarden-centrum duidelijk tot uiting. Gistermiddag, woensdag 10 juli, is in het onlangs geopende dorps huis te Drongelen een unieke ten toonstelling voor de streek openge steld. Het meer dan actieve bestuur van het dorpshuis heeft beslag weten te leggen op een 45-tal poppen, uit de rijke collectie van H. M. de Ko ningin. Het betreffen hier poppen, die koningin Juliana tijdens bezoeken aan verschillende landen en streken heeft ontvangen. Zo zijn er bijzon der schitterende exemplaren bij uit Italië, Polen, Bretagne en Curacao. De tentoonstelling is nog te be zichtigen op dinsdag 16 juli en dins dag 23 juli van 2 tot 4.30 uur en op zaterdag 13, donderdag 18 en vrij dag 19 juli van 18.30 tot 21.00 uur. zo lekker vers-zo heerlijk handig 3halve-litet flessen voor f. 1.50. 1 tlm 15 AUG. GEOPEND 14-18 UUR, 20-1 UUR "Torino boerin". Deze pop is een geschenk van de Turijnse padvinders aan H. M. de Koningin. Voor bezitters van het Mulodiplo ma start de Detailhandelsschool „St. Marcus" te 's-Hertogenbosch in sep tember a.s. met een nieuwe 2-jarige dagopleiding. De opleiding legt de basis voor een leidinggevende func tie in het Detailhandelsbedrijf. Voor bezitters van het Mulodiplo ma staan diverse richtingen van be roeps-onderwijs open. Voor de tech nische richting is dat U.T.S. of H.T.S.; voor de administratieve richting zijn dat de Praktijkdiploma's en de Middelbare Handelsavond school; voor de pedagogische rich ting is dat de Kweekschool. Tot nog toe ontbrak echter de vervolgopleiding voor de commercië le richting. Dat aan deze opleiding behoefte bestaat, wordt duidelijk als men weet, dat in Nederland 180.000 detailhandelszaken zijn. Al deze be drijven verlangen zelfstandige onder nemers of filiaalhouders, terwijl in het Grootbedrijf grote behoefte be staat aan afdelingschefs, verkooplei ders en inkopers. Om de produkten van industrie en import bij de detaillist te brengen, bestaat daarnaast behoefte aan goed gevormde vertegenwoordigers. Naast een brede algemene vor ming, wordt van dergelijke functio- Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 EUROPAZEGELS 1963 Van 16 september 1963 tot en met 12 oktober 1963 zullen op alle post- inrichtingen in Nederland de Euro pazegels 1963 verkrijgbaar zijn. Zij worden - zoals gebruikelijk door PTT in de waarden 12 en 30 cent (zonder toeslag) uitgegeven. Als voorstelling voor de Europa zegels 1963 is door de postadmi nistratie van de 19 landen van de CEPT (Conférence européenne des Administrations des Postes et des Télécommunications) het ontwerp gekozen van de Noor Arne Holm. RODE KRUIS-ZEGELS 1963 Van 20 augustus 1963 tot en met 30 september 1963 zal PTT een serie van 5 Rode Kruis-zegels (met toeslag uitgeven. De uitgifte van deze zegels, die op alle postinrichtingen in Nederland verkrijgbaar zullen zijn, valt samen met het 100-jarig bestaan van het Internationale Rode Kruis. De opbrengst van de toeslag komt ten goede aan het Nederlandse Roo- de Kruis. De zegels zijn ontworpen door de Haagse kunstenaar R. J. Draijer. narissen een degelijke commerciële scholing verlangd. De detailhandelsschool „St. Mar cus" te 's-Hertogenbosch traoht door deze opleiding na Mulo tege moet te komen aan de eisen van het moderne detailhandelsbedrijf. Zal het accent komen te liggen op bedoelde commerciële vorming, daar naast eist het detailhandelsbedrijf nog steeds vakdiploma's voor de ver schillende branches. Om die reden zal de opleiding dan ook voorzien in de voorbereiding voor verschillende van de belangrijkste vakdiploma's. BUDDEMEYEE chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Een 19-jarige dienstplichtige hu zaar heeft in een cel in de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort zelfmoord gepleegd. De huzaar had aanpassingsmoeilijkheden sinds hij in februari van dit jaar in mili taire dienst kwam. De jongen zat in de cel, omdat hem voorlopig arrest was aangezegd, dat hij als streng arrest moest ondergaan. Hij was weggelopen uit het herstellings- en oefencentrum in Austerlitz. De Belgische regering Lefèvre- Spaak schijnt eindelijk een oplossing te hebben gevonden voor de crisis rond de Brusselse taalmoeilijkheden. Zaterdagavond, na afloop van een buitengewone kabinetsraad, deelde de eerste minister, die zijn zelfvertrou wen kennelijk had teruggevonden, mee, dat de regering het eens was geworden over een speciaal statuut voor de zes Vlaamse randgemeenten van de hoofdstad, die de laatste we ken al zo vaak in het nieuws zijn ge weest. Tegelijkertijd maakten het Na tionaal Comité van de Christelijke Volkspartij en het bureau van de So cialistische Partij bekend dat zij kon den instemmen met dit zoveelste, waarschijnlijk laatste compromis. Zo geraakten zowel de regering als de katholiek-socialistische parlementaire meerderheid uit een zorgwekkend ge worden impasse.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 9