pla FILMJOURNAAL Smidje Verholen en de rare alchimist K.AJ. drumband koestert grootse te Waalwijk nnen Musis Sacrum Luxor OP HET SPOOR VAN K.K. Aantrekken van beroepsinstructeur geeft grote garanties W.C.A, Gerrits - Stassar - Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 JULI 1963 Accent verleggen Aankopen Donateursactie en prijsvraag •es KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service Gero Zilduro i i De KAJ-drumband koestert voor de naaste en verre toekomst grootse en grote plannen. Enkele van deze plannen zijn al in praktijk ge bracht, zoals 't aantrekken van 'n beroepsinstructeur in de persoon van de heer W. C. A. Gerrits. De heer Gerrits, lid van het jachthoornkorps van het Garde Regiment Jagers en tevens instructeur van het Cadet ten Tambourkorps van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, is voor Waalwijk en zeker foor het Waalwijkse muziekleven geen onbekende. Hij is namelijk de grote man van de jaarlijkse Taptoe Waalwijk. De bedoeling van de heer Gerrits is, om het accent in de KAJ-drum band te gaan leggen op de jacht hoorns en tevens om de band op een behoorlijk muzikaal- en show- peil te brengen. Zijn allereerste streven is om voor de 12 jachthoorns waarover het korps nu beschikt een complete bezetting te vinden. Het korps heeft momenteel de beschikking over 8 mensen die een jachthoorn bespe len, zodat er nog steeds 4 hoorns min of meer wachten op gegadig den. Het streven van de heer Gerrits is dan om de jachthoorn een meer melodische functie in de band te laten vervullen, waarbij de hoorn partijen straks tweestemmig ge speeld zullen worden. Omdat de hoorns een natuurstemming in S- groot hebben zal dit gecombineerd worden met de signaaltrompet in S-groot. Deze signaal-trompetten, die nu bij de jachthoorns zullen worden gevoegd, stammen oorspronkelijk af uit het leger en wel van de be reden wapens, zoals de Cavalerie, de Gele Rijders etc. Het resultaat hiervan is, dat te gen de 2-stemmige hoornmelodie nu het meerstemmig signaal zal worden gelegd van de trompet. De KAJ-Drumband beschikt mo menteel ook nog over een tweetal bastrompetten, die eveneens in S- groot staan, maar een octaaf lager dan de hoorns. De bastrompet gaat in de toekomst de functie vervul len van de trombone bij harmonie en fanfare. Voorts ligt het in de bedoeling twee soussafoons aan te kopen, die ook weer in S-groot staan en die als fundament gaan dienen voor de bas-partij. Het volgende toekomst plan behelst de aankoop van een sopranino, 'n soort kleine trompet, die overwegend in trio met de le hoornpartij zal gaan meeblazen. Tot slot beoogt het bestuur van de drumband de aankoop van 'n Lyra. De KAJ-Drumband blijft on danks deze wijzigingen onder de drumbands ressorteren, maar gaat muzikaal meer neigen naar de fan fare. Het bestaande tambourkorps en het jachthoornkorps blijven sa men één vereniging vormen, maar zij zullen, wanneer ze in de toe komst uittrekken, niet gezamenlijk en gelijktijdig spelen. Om deze wijzigingen in goede vormen te kunnen gieten, is het noodzakelijk, dat de KAJ-Drum band meer leden gaat tellen. Het bestuur van de drumband doet dan ook een beroep op alle geïnteres seerden zich zo spoedig mogelijk als lid van de drumband aan te melden. Dit kan geschieden bij de heer J. v. d. Elshout, van Vessem- straat 23, Waalwijk (Baardwijk). Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat de aanschaf van muziekin strumenten enorm veel geld gaat kosten. Het instrumentarium, waar over de KAJ-Drumband momen teel beschikt en dat werd geleverd i door de firma Schenkelaars uit Eindhoven, voldoet meer dan uit stekend, maar de „reorganisatie" van de drumband, die overigens in Waalwijk een enorme populariteit geniet, vraagt een aankoop van meer en andersoortige instrumen ten. Onder de instrumenten die moeten worden aangekocht bevin den er zich die maar liefst 1300.- per stuk gaan kosten. Het is te begrijpen, dat het bestuur van de KAJ-Drumband onmogelijk alleen deze kosten kan dragen. Daarom zal worden gestart met 'n grote donateursactie, waarbij een beroep zal worden gedaan op de Waalwijkse bevolking, deze drum- satie ook met flinke porties wordt voorgeschoteld. Ook de romantische tine is in deze film beslist niet over het hoofd gezien. In de hoofdrollen vinden we Peter Cushing, Yvonne Romain en Patrick Allen. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. DE KONING DER RAKETMANNEN „De koning der raketmannen" is een film die ons een kijkje in de toe komst laat zien. De professoren Drake en Millard worden door de duivelse Dr. Vulkaan gedood. Deze Dr. Vulkaan trekt de aandacht van een jonge geleerde die naar hem op zoek gaat om hem te vernietigen. De manieren van doden van Dr. Vul kaan zijn hypermodern. Hij bezit 'n atoom-machine, waarmee hij in de wolken leeft. Daar bereid hij al zijn plannen voor. Jeff de avonturier, die naar deze schurk op zoek is, vindt toevallig prof. Millard, die op won- BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJES JAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH band voor zover dat in haar vermo gen ligt, te steunen, door donateur te worden. Het ligt verder nog in de bedoe ling een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuwe en betere naam voor de drumband. De naam „KAJ- Drumband" zal gaan verdwijnen, om plaats te maken voor een meer toepasselijker naam. Aan deze prijsvraag, waarover wij binnenkort iets meer hopen te kun nen publiceren, kan iedereen die 25.- wil verdienen meedoen, uit gezonderd leden van de drumband, hun eventuele echtgenoten of ver loofden. Beroeps-instructeur W. C. A. Ger rits: „De band op een goed muzi kaal- en behoorlijk showpeil bren gen DE SPOOKRIJDERS Deze film handelt tegen het einde van de 18e eeuw. Kapitein Collier komt met zijn soldaten in een dorp aan de Engelse zuidkust om daar een bende smokkelaars te ontmaskeren die zich in dat dorp vermoedelijk be weegt. Er gaat in die streek een le gende, die verhaalt over een pira ten-kapitein, die in het dorp eens is opgehangen en wiens mannen nu als verlichtte geraamten door de moeras sen rijden. Zij brengen in de gehele streek angst en vrees, maar Collier, die niet aan spoken gelooft, brengt de verschijning van deze spoken in verband met de smokkelaarsbende. Hij heeft het hierbij bij het rechte eind en hij weet na veel avonturen de leider van de bende, die in het dorp als dominee fungeert, maar die in werkelijkheid de leider van de smok kelaars is, onschadelijk te maken. Ook dit gaat niet zo maar zonder meer, maar met behulp van een van zijn beste helpers die door de bende werd gemarteld om hem tot spreken te brengen en die hem bij deze mar teling de tong hebben afgesneden, weet hij alles tot een goed einde te brengen. Deze film brengt werkelijk van alles wat op het witte doek. De liefhebbers van griezelfilms komen met de spookrijders volledig aan hun trekken, terwijl de spanning en sen- derlijke wijze aan de dood is ont snapt. Hij geeft hem een uitvinding die hij pas heeft gedaan. Het is een kledingstuk, waarmede men super snel kan vliegen. Als de gevreesde raketmens bestrijdt Jeff dan Dr. Vulkaan, en verijdelt al zijn plan nen. Dr. Vulkaan die door het mis lukken van al zijn plannen, razend wordt, besluit zijn plan dat hij altijd ergens heeft meegedragen, uit te gaan voeren. Hij wil heel de stad New York vernietigen. Jeff weet juist op tijd Dr. Vulkaan van al zijn kracht te ontdoen en daarmee is dan het aaaaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAA AVANTI FESTI ROMANTI einde gekomen van dit lugubere avontuur, dat voor het grootste ge deelte in de lucht afspeelt. In de hoofdrol Tristam Coffin en Mae Clarke. AANRANDING. Lois Conway, een knappe muziek lerares aan een grote middelbare school, krijgt allerlei anonieme brief jes, die er op wijzen, dat een van de leerlingen verliefd op haar is. In een zo'n briefje wordt zij uitgenodigd om op een afgelegen plaats deze jon geman te ontmoeten. Om van deze briefjes af te zijn gaat zij op de uit nodiging in. Wanneer zij de jonge man ontmoet krijgt zij hem echter niet te zien, doordat hij haar aldoor met een scherpe zaklantaarn be schijnt en daarbij zelf in het donker niet gezien wordt. Door een toeval komt zij te weten, dat het Leonard Bennet is, een van haar leerlingen. Zij komt dan in kontakt met een inspekteur van politie, die haar ver zoekt alles te vertellen, maar om de naam van de school hoog te houden verzwijgt zij alles. Daar er pas gele den in dezelfde buurt waar de lerares de jongen ontmoette ook een vrouw werd vermoord, wordt Leonard ook van deze moord verdacht. De inspek teur, die langzaam het vertrouwen van Lois wint. komt tenslotte toch Dit wekt Lemmy's nieuwsgierig heid en hij gaat de zaak eens uitzoe ken. Hij gaat bij de dames op be zoek, en vindt daar de meisjes die in druk gesprek gewikkeld zijn met hun minnaars. Het onderwerp van hun gesprek is waarschijnlijk niet voor ieders oor bestemd, want wan neer Lemmy binnenkomt, houden zij direkt met hun gesprek op. Als Lem my eenmaal een spoor heeft gevon den, weet hij de zaak uit de doeken te doen en tegelijkertijd ontmaskerd hij ook nog een spionnagegroep. Dat de uiteindelijke afloop van de film niet zo erg normaal is, kan aan de spanning die hij met zich mee draagt geen afbreuk doen. De rol van Lemmy Caution is weer voor de beroemde ster Eddie Con- stantine. Verder werken meer Fran- coice Brion, Claudine Coster, Eliane d'Almeide en Yvonne Monlaur. De toegang van deze film, die vrijdag t.m. zondag draait, is ge steld op 14 jaar. EEN GETUIGE MOET VERDWIJNEN. Een jonge vrouw wordt door haar minnaar uit een rijdende trein ge gooid. Deze man, een zekere Verdier, wordt door de rechtbank bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De echtge- alles te weten en hij gaat de zaak no(* vf de vermoorde vrouw, kan rv. nL V* kil /~l /IFTrt tlltPTXrlU 1^ uitzoeken. Hij brengt hierbij aan het licht, dat Leonard aan de moord ge heel onschuldig is. Esther Williams heeft de grote rol in deze film. Voor personen van 18 jaar ouder is deze fijilm maandag woensdag te zien. en en LEMMY HOUDT VAN DAMES. De beroemde F.B.I.-agent Lemmy Caution brengt zijn vakantie door aan de Rivièra en zonder het te wil len wordt hij hier betrokken in een bijzonder gecompliceerde moord zaak. Vier bijzonder aantrekkelijke jongedames wonen samen in een zeer riante villa aan de Franse zuidkust. Op zekere nacht vindt Lemmy op een rotspartij het lijk van een van deze meisjes. Het is duidelijk dat zij is vermoord. zich echter niet bij deze uitspraak neerleggen, en daarom neemt hij het recht in eigen handen. Hij bezoekt Verdier in zijn villa. Daar vermoordt hij hem en laat alles zoveel mogelijk op zelfmoord lijken. De misdaad lijkt perfect, totdat hij buiten komt, waar zijn taxichauffeur staat te wachten, die alles gehoord en gezien heeft. Deze getuige moet door Ancelin uit de weg worden geruimd. Hij gaat hem daarom achtervolgen in een ge huurde auto. Hij krijgt de ervaren taxi-chauffeur echter niet te pakken. Als klant komt hij echter nogmaals in de taxi terecht. Ancelin herkent dan de chauffeur en schiet hem neer. Ditmaal blijft de moord echter niet onopgemerkt en een patroulle- rende politiewagen gaat achter de vluchtende wagen aan, die na een wilde vluoht wordt achterhaald. De toegang voor deze film is 18 j. Maandag en woensdag. COPYRIGHT STUDIO AVAN 22. Smidje Verholen schudde be dachtzaam het hoofd en zei: „Wel nee, goede man. Ik ben geen inbre ker." „Wat syt ghy dan wel?" brieste de oude baas woedend. „Ghy syt gheen afkycker van myn alchimistenconste ende ghy syt oock gheen inbreecker! Wat syt ghy dan wel?" Slim keek de smid de oude baas aan. „Ik ben de grootste geleerde van Frankenland en Bombardije," zei hij. „Ik ben ge komen om U van mijn ontdekkin gen op de hoogte te stellen en daarover met U van gedachten te wisselen. Uw roem en wijsheid was over de grenzen heen tot mij door gedrongen en ik rustte niet voor ik U gevonden had.". Op slag kal meerde de oude alchimist. „Nee maer. zei hij blij. „Ben ick so beroemd? Ende sou ick werckelijck wat mooghen leer en van U? Niets soude mij liever syn! Sa, macker, laet sien wat ghy cunt!" „Eh ehik kan vuur maken," zei de smid benauwd. „Is dat al?" riep de alchimist teleurgesteld uit. „Het vuurmacke is immers al so oud als het mensdom self! Er bestaen nu selfs sulcke prachtige methoden voor, dat deese wel nooyt meer ver- beeterd kunnen worden. Neem bij voorbeeld de tondeldoos met de vuurslagh! Hier heb ick er eene. Kyck. Enckele maelen een steevige slagh mettet stael teeghen de vuur steen de vonckjens opgevanghen op het swam, en dan enckelen mae len sachtkens blaesen tot het een vlammetjen is, kijcken nu een spaendertjen int vlammecken ghe- houden, ende siethet vuur is aan." Trots keek de alchimist zijn vreemde bezoeker aan, maar FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 14) „Waar heb je die vandaan?" gromde Shorty. „Gevonden, waar jij hem wegge stopt hebt," was het antwoord. „In een van die schedels op de bedstij len. Ik heb de veer gevonden en laten openspringen." „Dit is mijn kamer," zei Shorty 'tors. „Ik kan mijn eigen spullen jegstoppen, waar ik zelf wil. Als je zo lang tussendeks had gewoond als ik, met 'n zootje schurken en gauw dieven om je heen, die de grote mast zouden stelen als ze er weg mee wisten, had je je dingen van waarde ook wel leren verstoppen. Ik zou wel eens willen weten, met welk recht jullie op mijn kamer zijn!" „Shorty Furer", viel Flint hem op eens in de rede, „wie heeft Lin Ki- tura vermoord?" Een ogenblik trilde het opgebla zen gezicht van schrik. Maar Furer beheerste zich ogenblikkelijk en antwoordde loom en uitdagend: „Weet ik wie hem vermoord heeft?" „Je weet toch dat hij dood is?" hield Flint vol. „Dat heb ik in het ochtendblad gelezen," antwoordde Furer achte loos. „Er stond in, dat de dader Le wis Mullins heet." „Wou jij je houden of je Lewis Mullins niet kende?" „Moet ik u soms alle mensen op noemen, die ik ken?" verweerde Shorty zich. Hij scheen zijn zelf beheersing geheel herwonnen te hebben, al flikkerden zijn ogen ook moordzuchtig. „Het is toch beter voor je, als je eerlijk ermee voor de dag komt," zei Flint met nadruk. „Je hebt die handboeien niet zonder reden aan. Je weet heel goed dat we het niet gewaagd zouden hebben je die aan te doen, als we daartoe niet wet telijk bevoegd waren." „Nou laten we dan maar zakelijk praten," zei Shorty gedwee. „Goed," antwoordde Flint. „Ik heb die smaragd in de bedstijl ge vonden. Ik zie aan de tekens, die erop staan, dat hij afkomstig is van een antieke, Chinese offerschaal, uit de tijd van de Sjang-dynastie, dus ruim drie duizend jaar oud. Die schaal is uit de brandkast van Lin Kitura geroofd, nadat jij die aan hem afgeleverd had „O dus u geeft toe dat ik die bronzen schaal aan Kitura afgele verd heb?" viel Shorty hem in de rede. „Hoe kan ik dan een smaragd er afgehaald hebben? Als u die Kitura gekend had, zou u wel weten dat hij iets dergelijks niet over het hoofd zou hebben gezien." Shorty zweeg, maar Flint kon duidelijk aan zijn gezicht zien dat hij iets bij zichzelf overlegde. En hij meende vrij zeker te weten wat dat was. Daarom viel hij hem niet met verdere vragen op dat punt lastig en toonde geen ongeduld toen Furer bleef zwijgen, al duur de dit ook lang. Eindelijk haalde Shorty diep adem en vroeg: „Ver onderstel nu eens dat ik u alles ver telde en u bij de man bracht, die achter deze hele vuile zaak zit, ook achter de moord op Kitura, wat zou me dat opleveren?" „Wat zou je gekregen hebben van de man, die je overgehaald heeft Kitura te bedriegen, die bronzen schaal uit zijn safe te stelen en hem te vermoorden?" vroeg Flint koel tjes. Shorty knarste op de tanden en staarde de blijkbaar alwetende de tective met een zekere eerbied aan. Hij gaf niet dadelijk antwoord. Eindelijk zei hij: „Het was in elk geval niet genoeg. Die kerel heeft me er al één keer tussen genomen en ik voel .me niet verplicht, hem nu nog eerlijk te behandelen. Maar als u me die handboeien afdoet en me honderd dollars geeft als u die bronzen schaal terug krijgt, dan zal ik u de weg wijzen." „Dus je weet waar die is?" vroeg Flint bedriegelijk achteloos. „Ja." „Dat is genoeg," zei de detective streng. „Je hebt bekend die schaal gestolen te hebben en we hebben de smaragd in je kamer gevonden. Waarom zouden we je dan nog een beloning betalen?" Een sluwe grijnslach speelde om de mondhoeken van de grote ke rel. „Dat zult u wel doen, omdat 't u heel wat meer dan honderd dollars waard zou zijn, de hand te kunnen leggen op K.K. Alleen omdat ik het nog niet met mezelf eens was of ik het wagen zou, heb ik me niet da delijk tot u gewend. Hij is een ge vaarlijke kerel en alleen omdat ik weet, dat Thorndyke Flint een man die hij werkelijk hebben wil nooit laat ontsnappen, zeg ik maar niet dat u die K.K. met rust moet la ten. Zoals de zaak er nu...." „Zoals de zaken er nu voorstaan, houd ik je aan je woord," viel Flint hem in de rede. „Jij weet, waar K.K. zit. Wijs me waar dat is, dan krijg je tweehonderd dollars., verondersteld natuurlijk, dat jij niet de moordenaar van Kitura bent." „Dat is gemakkelijk," zei de reus, „ik heb een alibi. Ik heb die Ja panner niet vermoord en „Maar je weet, wie het wel ge daan heeft," onderbrak Flint hem vinnig. „En „Misschien. Daar komen we wel achter, als we eerst K.K. maar in handen hebben." „Afgesproken. Doe hem de boeien maar af, Judson. Hoe ziet K.K. er uit, Furer?" „Ik heb K.K. van m'n leven nooit gezien," was het onverwachte ant woord. „Nooit gezien?" riep de detective uit en wenkte Judson, even met 't afnemen van de boeien te wachten. „Hoe kun je ons dan bij hem bren gen, als je hem niet kent?" „Ik heb niet gezegd, dat ik hem niet kende," verklaarde Shorty grijzend. „Ik zei, dat ik hem nooit deze haalde brutaal een doosje ge wone lucifers uit de zak en zei eigenwijs: „Ik heb geen staal en vuursteen nodig. Dit kleine stokje is voor mij genoeg. Ziet ge dat klei ne bolletje zitten op het eind van het stokje? Dat is nu mijn geheim zinnige vuurmaakstof. Even strij ken, hupsakee, en 't vuur brandt!" Stom verwonderd keek de oude baas naar de brandende lucifer, die de smid in zijn hand hield en sta melde: „Dat is tooverconste gezien heb." En toen Judson op een nieuwe wenk de handboeien begon los te maken, vervolgde Shorty: „Hebt u ooit iemand ontmoet, die hem wél gezien heeft?" Flint gaf hem geen antwoord. Hij wist, dat Shorty de waarheid sprak. Het geheim van de identiteit van K.K. was nog nimmer door een die naar der wet opgelost. Shorty rek te zijn armen boven zijn hoofd uit, toen de boeien los waren. „We zullen tot vanavond moeten wachten, als we K.K. te pakken willen krijgen," zei hij. „Ik zou graag een poosje slapen. Ik heb se dert ik aan de wal ben een drukke tijd gehad en ben doodmoe. Als ik eenmaal op mijn bed lig, slaap ik de hele dag aan één stuk door." „Uitstekend," antwoordde Flint tot grote verbazing van zijn asssis- tenten. Ga maar liggen. Ik zal mijn twee helpers hier bij je laten. Ze zijn allebei gewapend en als je on zin uithaalt, schieten ze. En ze ra ken altijd tot op honderd meter af stand." „U hoeft niet bang te wezen dat ik dwaasheden zal uithalen," zei Shorty. „Ik zal K.K. voor u vinden. Ik wil graag zelf met hem afreke nen." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2