wAAlwi]kse en LanQStRAAtse couRAnt Nederland kent grote groepen van de bevolking die weinig persoonlijk sparen Motorvoertuigen storen radio en TV nog steeds in ernstige mate Zeven geslaagden ontvingen diploma Industrie-Vorming De kabinetsformatie verlovingsringen Geslaagden aan M.V.L.S. in Waalwijk JURY BEVINDT MARTELLI NIET SCHULDIG UW GELUK Onmisbare basis Greep naar de bal VRIJDAG 19 JULI 1963 85e JAARGANG No. 57 i A De tcho vAn het Zui6er» Uitgever Waalwijkschp Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent, per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet Zaterdagmorgen is in de vergaderzaal van de Stadsschouwburg in Tilburg aan een zevental geslaagden het diploma van de Cursus In dustrie-Vorming overhandigd. Deze cursus, waarvan de duur gesteld is op 2 jaar en die ongeveer 80 lesavonden van drie uur omvat, beoogt mogelijk toekomstig leiding gevend personeel, een algemene informatie te geven, over enige as pecten van de moderne bedrijfsorganisatorische problematiek en ovqr de vorm van de huidige bedrijfsvoering. Uit het bovenstaande mag dus worden afgeleid, dat de cursus geen afgeronde opleiding beoogt te geven tot chef of dergelijke func tionarissen. De cursus wil wel een onmisbare basis leggen, waarop 'n verdere direct op de functie ge richte opleiding afgerond kan wor den. Summier aangegeven omvat het cursusprogramma de volgende on derwerpen: algemene economie, bedrijfseconomie, statistiek, onder nemingsvormen, grondslagen psy chologie, personeelsbeleid, organi satie van de onderneming, arbeids wetgeving, arbeidsverhoudingen, productieorganisatie, opbouw en samenstelling van 't loon, de Euro pese samenwerking en deconse- qenties hiervan voor de schoenin dustrie, de vakbeweging, veiligheid en hygiëne. Voor deze bovenstaande vakken treden als docenten op: J. Lam- mers, inspecteur van de Arbeids inspectie voor de vakken veilig heid en hygiëne, H. v. d. Loo, per soneelschef Berkelmans' Schoenfa brieken voor Arbeidsrecht, A. C. Tempelaars, personeelschef Aero Schoenfabrieken voor Psychologie, M. Meys, chef bedrijfsbureau Ro binson Schoenfabrieken voor Ar- beidstechniek, W. v. d. Anker, Douwe Egberts, Economie en J. v. Dooremalen, ass. secretaris Fede ratie Ned. Schoenfabrikanten die de vakken CAO en Loonpolitiek behandelt. Het was de heer C. Braspenning, secretaris van het bestuur van de Stichting Vakopleiding, die bij af wezigheid van de voorzitter, de heer van Loon, zaterdagmorgen aan de zeven geslaagden het diploma kon overhandigen. Hij deed dit met een zekere trots, daarmee blijk gevend dat deze cursus vooral ook voor de schoenindustrie enorme voordelen heeft te bieden. „Het doel van de cursus, toekomstig leidinggevend personeel te vormen, is ook voor de schoenindustrie van enorm groot belang. Op deze wijze kunnen mensen naar voren wor den gebracht die inderdaad leiding weten te geven", aldus de hr, Bras penning. Hij betoogde tevens, dat de schoen industrie het tot voor kort, steeds met mensen heeft moeten doen, die wel in de schoenindustrie waren opgegroeid, maar die daarvoor toch geen speciale opleiding hadden ge noten. De heer Braspenning onder streepte wat boven reeds werd ge zegd, n.l. dat de cursus geen afge rond geheel vormt, maar dat zij wel enorm veel omvat wat nood- De Cursus Industrie-Vorming vangt aan in september. De lessen worden iedere donder dagavond gegeven in het ge bouw van de lagere Textiel school in Tilburg. Men kan zich voor deze cur sus opgeven bij de Stichting Vakopleiding Schoenindus trie, Willem Il-straat 47-49, Tilburg (tel. 04250-22000) of bij de heer S. C. Nuyten, consulent van de V.A.S. Van Vessemstraat 14, Waalwijk,, tel. 04160-3464. njTruririi"ru'"Ai*i''iirirrr zakelijk is te weten in deze tijd. Hij noemde de cursus ook belangrijk in het kader van de E.E.G. „Wij na deren de data van toenadering snel," aldus de secretaris, „dan zal de Nederlandsche Schoenindustrie moeten kunnen concurreren tegen het buitenland." De heer Braspen ning benadrukte hierna nogmaals de belangrijkheid van de cursus In dustrie-Vorming. Hij zei te moeten opmerken, dat nog te weinig zich hiervoor daadwerkelijk willen ge ven. Aan de cursus Industrie-Vorming namen het afgelopen jaar 25 cur sisten deel, waarvan er acht op exa men gingen. Een van hen kon na afloop hiervan helaas niet tot de geslaagden worden gerekend. Tot slot wees de heer Braspenning de zeven geslaagden er op, dat met 't behalen van het diploma, de eind streep nog niet is bereikt. „In theo rie en praktijk wordt iedere dag veel meer gevraagd, dan deze cur sus in 2 jaar kan behandelen." Namens de docenten werd het woord gevoerd door de heer H. v. d. Loo die de geslaagden met het behaalde succes gelukwenste. „We zijn met 25 mensen begonnen" zo betoogde hij, „acht hebben er een greep naar de bal gedaan, bij ze ven is het gelukt". Hij bracht na mens de docenten aan de geslaag den hartelijk dank voor de bijzon der prettige wijze waarop in de af gelopen twee jaar kon worden sa mengewerkt. De heer v. d. Loo zei tevens dat de geslaagden dit resul taat hebben weten te behalen al leen door de tanden op elkaar te zetten, om zodoende te trachten over de meet te komen. Hij voegde hieraan toe dat de basis voor een begin is gelegd, maar dat er echt nog wel iets meer gepresteerd moest worden. De heer v. d. Loo bracht eveneens dank aan de V.A.S. De heer P. M. Brok bracht na mens de leerlingen van de cursus dank aan de V.A.S., die enkele ja ren geleden begonnen is met de mogelijkheid te creëren deze cur sus te volgen. De heer Brok sprak namens de geslaagden de hoop uit dat op deze cursus die hij bij zonder interessant noemde nog 'n vervolgcursus gegeven zou wor den. Tot slot bracht de heer Brok nog dank aan het bedrijfsleven en aan de docenten van deze cursus. De geslaagden zijn: W. d. Bakker, N.V. Schoenfabriek v.h. Lourijsen te Dongen; A. A. Beer ens, Schoen fabriek G. v. Lier te Loon op Zand; P. J. Bender, Swift Schoenfabrie ken, Nijmegen; N. G. Blij levens, Schoenfabriek Stokkermans, Kaats heuvel; P. M. Brok, Robinson Schoenfabriek, Nijmegen; A. C. Faes, Windsor, Dongen; C. Leytens, Ivo van Haren te Waalwijk. Aan de Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie slaagden onderstaande candidaten aan wie donderdagmorgen het ge tuigschrift kon worden uitgereikt. Afd. Lederbereiding: F. J. M. Berkers, Eindhoven; E. M. M. Dankers, Loon op Zand; J. A. L. M. van Gorp, Riel; H. J. van Her wijnen (met lof), Waalwijk; J. J. A. van Hoorn, Loon op Zand; C. J. B. M. van Loosdrecht, Loon op Zand; P. M. M. L. van Meeuwen, Waalwijk. Afgewezen: geen. Afd. Machinale Schoenfabrikage: G. M. A. Aarts, Waalwijk; N. A. Bakker, Tilburg; D. A. M. van Don gen, Waspik; P. J. M. Kanters, Waspik; P. J. J. Kerkhof, Dongen; J. L. Kruijf, Waalwijk; R. F. S. Maes (met lof), St. Amands (B.); A. C. P. G. van de Pol, Tilburg; P. A. Th. Puts, Oisterwijk; J. C. M. Roef, Tilburg; J. F. W. Rommelaar, Enschede; P. J. B. de Swart, Til burg. Afgewezen: 1. Zie hieromtrent elders in dit num mer. Na een beraadslaging van 9 uur en drie kwartier heeft de jury van de Londense rechtbank The Old Baily de Italiaanse natuurkundige dr. Giu seppe Martelli niet schuldig bevon den aan alle negen tenlasteleggingen op grond van de Britse wet op offi ciële geheimen. Deze beschuldigin gen hielden in dat hij voorbereidin gen zou hebben getroffen voor het doorgeven van „inlichtingen die voor de vijand nuttig zouden kunnen zijn" en in het bezit zou zijn van de daar voor nodige uitrusting. De geraad- slaging van de jury was een der langste van de laatste jaren. De 40-jarige dr. Martelli was werkzaam op de laboratoria van de RUSSISCH VLIEGTUIG STORT NEER 30 DODEN Een Russisch verkeersvliegtuig is zaterdag bij Irkoetsk in Siberië ver ongelukt. Dertig inzittenden, onder die de echtgenote van de Albanese ambassadeur in Peking, kwamen om het leven. Het toestel, een tweemo- torig Toepolef-straalvliegtuig van Aeroflot, was op weg van Peking naar Moskou. Het stortte op enkele kilometers van het vliegveld van Ir koetsk neer. Britse commissie voor atoomenergie in Culham, waar hij was gedeta cheerd door Euratom waaraan hij verbonden was. Op 26 april werd hij gearresteerd. Tijdens zijn berechting, die tien dagen heeft geduurd, hield hij vol de Russen aan het lijntje te hebben gehouden en voornemens te zijn geweest de Britse autoriteiten op de hoogte te stellen van zijn con tacten met Russen. Na de uitspraak van de jury werd hij onmiddellijk in vrijheid gesteld. Iedere avond wordt bij vele Nederlandse gezinnen het genoegen van het televisiekijken nog steeds verstoord door het hinderlijke sneeuwen"wanneer een niet ont stoorde brommer, auto of motor voorbij rijdt. Ook vele radioluiste raars hebben last van storingen. De besturen van de N.R.U. en de N.T.S. hebben over 't probleem van de ontstoring van motorvoertuigen brieven gezonden aan de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie. Zij constateren daarin, dat tot nu toe geen maatregelen werden getroffen voor de naleving van het Koninklijk Besluit - ter voorkoming en opheffing van omroepstoringen door verbrandingsmotoren - noch voor die van de ministeriële be schikking - verbrandingsmotoren, De heer C. Braspenning, secretaris van het bestuur van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie overhandigt hier aan een van de ge slaagden het diploma van de Cursus Industrie-Vorming. die in 1959 werden uitgevaar digd (resp. 17 april en 25 aug.). Het bedoelde K.B. werd op 2 juni 1959 gepubliceerd in het staatsblad, zodat het ingevolge artikel 8 van dit besluit op 2 juni 1960 in werking had moeten treden. Sedertdien zijn 3 jaar verlopen, in welk tijdsbestek geen proces-verbaal werd opgemaakt tegen, noch zelfs maar een waar schuwing werd gegeven aan overtre ders van de voorschriften, ofschoon het aantal van deze overtreders zeer groot is,. Uit klachten, zowel van luisteraars naar de Nederlandse FM-radio-om- roep-uitzendingen in de kanalen van frequentie-band 2 (ROMals vooral ook van kijkers naar TV-uitzendin- gen in kanaal 4 van frequentie-band 1 (ROM), blijkt dat de ondervonden hinder ernstig moet worden genoemd, met name in woonhuizen, die aan we gen en straten met enigszins druk verkeer zijn gelegen. Recente gege vens van de radio-controledienst van de PTT geven aan, dat bij een des betreffend onderzoek, zich uitstrek kend over 200 willekeurig gekozen gevallen, in 41 pet. daarvan de term „matige hinder" en in 20 pet. zelfs de term „ernstige hinder" op de door motorvoertuigen veroorzaakte storing van toepassing is. Door de Nederlandse Nationale Commissie van het „Comité interna tional special des perturbations ra- dio-electriques" is over de radio storing, veroorzaakt door motor voertuigen einde maart een memo randum uitgegeven, waarvan in het slotwoord wordt gezegd „De com missie betreurt de gang van zaken, die in Nederland ten aanzien van de storingsbestrijding heeft plaatsge vonden. Van een ontstoring op grote schaal is tot nu toe geen sprake. De ontstoring zelf is in discrediet geko men. Nog steeds is er een grote ca tegorie tv-bezitters, die hinder on dervindt van de ontstekingsstoring. Jammer is dat ook de bescherming van de mobilofoon, de radiodiensten van brandweer, politie, luchtvaart e.d., die van de ontstoring op grote schaal zouden hebben meegeprofi teerd, nu achterwege blijft." EREDOCTORAAT VOOR KONINGIN De rector-magnificus van de rijksuniversiteit in Groningen, prof. F. H. L. van Os, heeft meegedeeld dat de koningin het ere-doctoraat krijgt aangeboden in de sociale we tenschappen aan de rijksuniversi teit te Groningen ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de universiteit. De ere-promotie zal plaatsvinden 24 juni van het volgend jaar. Dan wordt het 350-jarig bestaan van de universiteit gevierd. Promotor zal zijn prof. dr. P. J. Bouman, hoog leraar in de socale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. In Nederland wordt, globaal be zien, veel gespaard, maar er zijn nog grote groepen van de bevolking die betrekkelijk weinig persoonlijk besparingen, vormen en ook weinig of geen duurzaam persoonlijk bezit hebben. In West-Europa wordt met het vormen van duurzaam persoonlijk bezit niet alleen als belangrijk er kend, maar in enkele gevallen ook door de overheid gestimuleerd, want een zekere mate van duur zaam persoonlijk bezit kan de eco nomische zelfstandigheid en de ont plooiingskansen van het individu sterk bevorderen en bovendien 'n belangrijke bijdrage leveren tot het ontstaan van een meer harmonische opbouw van de samenleving. In Nederland bedroegen de nati onale besparingen twee jaar gele den 21 procent ten opzichte van het netto nationaal product. Een zeer bevredigend percentage, want Ne derland staat daarmee vlak na West-Duitsland (22 procent) voor Italië (17 procent), Frankrijk (12 procent) en de Verenigde Staten (11 procent). Maar, een groot deel van die besparingen kwam voor re kening van de overheid (25 proc.), terwijl een ander aanzienlijk deel bespaard werd door de bedrijven. Binnen de sector van de gezinsbe sparingen doen zich dan ook grote verschillen voor ondanks de geste gen lonen en salarissen en ondanks de activiteiten van spaarinstellin- gen is er bij de grote groepen nog geen sprake van duurzaam persoon lijk bezit. Toch is de bezitsvor ming juist daarop gericht. Dat beleid heeft niet alleen be trekking op een vergroting van de spaarcapiciteit van de burgers, maar vooral ook op het vergroten van de persoonlijke bereidheid ge bruik te maken van de geboden spaarmogelijkheden. Daarom worden door de overheid verschillende spaarregelingen aan- mMwi. Onze ringen dragen moderne van STASSAR STATIONSSTRAAT. WAALWIJK K.V.P.-AFDELING NIJMEGEN MISNOEGD OVER KABINETSFORMATIE Het bestuur van de afdeling Nij megen van de KVP heeft een tele gram gestuurd aan het partijbestuur, waarin het zegt ernstig misnoegd te zijn over de kabinetsformatie en over het onverantwoordelijk optre den van door de Katholieken geko zen Kamerleden, waardoor de bij de verkiezingen verkregen goede wil verloren dreigt te gaan. Het bestuur dringt er bij de fractie ernstig op aan een meer effectieve gang van za ken - overeenkomstig de duidelijke verkiezingsuitslagen - te bevorde ren. Het telegram is namens het be stuur ondertekend door de voorzit ter, dr. J. Gribling. FRAUDE BIJ DE TWENTSE BANK TE KATWIJK. Bij het bijkantoor van de Twent se Bank 4 man personeel - aan de Voorstraat 58 in Katwijk, zijn j.l. maandag onregelmatigheden in de boekhouding ontdekt ten bedrage van zeker 360.000 gulden. Het is niet uitgesloten, dat het bedrag ho ger ligt. Het onderzoek in de boeken wordt voortgezet. Het manipuleren met cijfers schijnt vooral in de debiteuren-ad ministratie te zijn geschied. Het is dus niet onmogelijk, dat er met kre dieten is gegoocheld. De onregelma tigheden zijn ontdekt tjjdens een routine-onderzoek van de interne ac countantsdienst van het hoofdkan toor van de Twentse Bank in Am sterdam. De directeur van het Kat- wijkse bijkantoor, de 64-jarige heer P. Th. Z. is door zijn hoofddirectie onmiddellijk ontslagen. gemoedigd; het jeugdsparen, de be. drijfsspaarregelingen, het sparen in de vorm van een levensverzekering, de aankoop van een eigen huis e.d. De regering heeft geen voorkeur voor de ene spaarvorm boven de andere. VOOR alles neemt zij het standpunt in dat het verstandig is te beginnen met het vormen van liquide reserves. Mr. Marijnen heeft van de Konin gin een opdracht gekregen waarmee hij alle kanten uit kan. Het gaat sim pelweg om "een kabinet", zonder enige omschrijving, hoe het kabinet er uit zou moeten zien. In theorie zou mr. Marijnen zelfs een kabinet met ministers uit de ka tholieke en protestantse partijen kun nen vormen. Prof. Beel deed dat in 1959 met precies zo'n opdracht ook. Een formateur, die alle kanten op kan, kan beter dreigen. In Den Haag acht men het mogelijk, dat de op- dracht-formule zo ruim is gesteld, omdat mr. Marijnen het contact met de fracties tot een minimum wil be perken - gezien de moeilijkheden, die er bij vorige contacten met de fracties zijn gerezen. Het is echter de vraag of het contact hem niet zal worden afgedwongen, zo hij het niet zou willen. Want met name de KVP heeft altijd goede afspraken gewild. BELGISCHE FISCUS STAAKT WEGENS LOONEISEN Ongeveer 600 Belgische belasting ambtenaren zijn dinsdag in Brussel voor hun kantoor op straat gaan zitten kaarten, waardoor het voet gangersverkeer werd belemmerd. Zij waren in staking gegaan en naar bui ten gelopen, nadat zij een bordje met de eentalige tekst „Gesloten op grond van slecht salaris" (in het Frans) op de deur hadden gezet. Een der stakers zei tegen verslag gevers dat de staking waarschijnlijk de hele week zal worden voortgezet wanneer er geen oplossing wordt be reikt.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5