wAAlwnkse en UnqstRcVUse couraiu WAARVOOR MINISTERS ZIJN ER NODIG? NOG Vakschool voor Schoenmakers wordt opgeheven m Drunen Leerlingen worden overgeheveld naar Nijverheidsschool in Waalwijk Jeugd moet op de hoogte worden gebracht van de mogelijkheden die de MVLS voor de toekomst biedt Politiek programma ontneemt het kabinet zijn eigen wil bezoldiging En wie regelt de rest Wie regelt de bouw Defensie „welvaartvast" Brillenspecialist VAN MAAREN „Vermaard" om z'n BRILLEN! Vughterstraat 25 DEN BOSCH Markt 32 1/ TILBURG Nw. Ginnekenstr. TijW BREDA Wie regeert op defensie wie regeert de landbouw ftampczr artikelen KENNEDY GAAT GOUD ZOEKEN 1 •- VAN BURGEMEESTERS WORDT VERHOOGD Gunstiger Geen eenvoudige zaak Algemene basis EXTRA MEDEDELING Een begrip Studie aan Middelbare Vakschool geeft uitstekende mogelijkheden Verschillende metheden MAANDAG 22 JULI 1963 85e JAARGANG No. 58 De tcho van het Zuióen Abonnement Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" In verband met de kabinetsformatie heeft het Centraal Plan Bureau een extra berekening gemaakt met als resultaat een teleurstellende verwachting inzake de groei van het nationaal inkomen. Op deze ver wachting, van 4% toeneming van het nationaal product per jaar, moest de nieuwe regering worden gebouwd. Voorheen werd naar een rege ringsleider gezocht en als dat werkelijk een figuur van formaat was dan zou hij zich door geen tien programma's van een informateur la ten binden. In een dynamische tijd als wij beleven is het onmogelijk om zich vier jaar door een programma te laten binden en zeer zeker niet als de verwezelijking van dit programma zo ongeveer tot op de cent is uitgerekend. De regering die nu aan bod komt is een ploeg managers, die met het programma-Beel op zak lopen. Bij wijze van spreken kijken ze elke dag op het lijstje naar hetgeen er aan de orde is. Dat is geen leidende maar een uitvoerende taak. Op deze wijze hebben ministerie en par lement geen eigen verantwoordelijkheid meer. Deze gang van zaken is kenmerkend voor een land dat in z'n politieke regionen blijkbaar geen mannen van formaat vindt. Dat zullen dan hogere prijsgaran ties zijn. In elk land hebben hoge re prijsgaranties nog tot grotere fiasco's geleid. Het toezeggen van steun geeft geen oplossing voor het bestaande structuurprobleem. Het is een ste riele publikatie. Een sanering kan niet direct in geld worden uitge drukt. Deze hoort als regeringspro gram, niet als begroting te worden geplubliseerd. Wij vrezen echter dat de heer Beel geen saneringsplan achter de hand heeft gehad. Hij wist alleen dat er vier grote partij en zitten- te azen op de stemmen van boer Koekoek en daar moet nu geld tegen aan worden gegooid. Er is evenveel noodzaak tot struc tuurwijziging in andere delen van onze economie. Wij noemen de snelle ontbinding van menig midden- en kleinbedrijf. Wij zien het geweldig tekort aan vrouwelijke arbeidskracht. Wij con stateren een geweldige chaos in het onderwijs. De achterstand in de we genbouw begint een noodtoestand te kweken. Er dreigt investerings tekort in de industrie. Binnen al de ze zaken is het passeren van de landbouw eenzijdig, politiek door zichtig en armetierig uit 'n oog punt van staatkunde. Wij misgun nen daarmee aan de landbouw niets. De creatie van het nieuwe kabi net moet eveneens een herziening inhouden van de verschillende ta ken in uitvoering als een gevecht om de besteding van de toeneming van het nationaal inkomen. De pri oriteiten van Wassenaar beloven ons niets nieuws voor de toekomst dan een handhaving van alle be staande lasten met een suplement. Zij zijn een bewijs van voortgaan op de reeds lang betreden paden, duur en weinig getuigend van gro te visie. Een politieke mislukking, een economische teleurstelling. Iedere Nederlander weet nu in grote trekken hetgeen er de komen de vier jaren aan de orde komt. Bij voorbeeld de Woningbouw, die een extra uitgave van tenminste hon derd miljoen zal vergen. Verder zal men per jaar streven naar bouw van 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 huizen in de vrije sector. Een der gelijke gedetailleerde binding moet voor een flinke bewindsman onaan- vaarbaar zijn. Om te beginnen heeft men voor de woningbouw de beruchte onder scheiding in de genoemde soorten woningen gehandhaafd Hiermee wordt de ellende van de afgelopen jaren en de daarbij behorende mis lukking in beginsel geprolongeerd. Dus geen vrijere huren, dus geen gebonden opschuiving en evenmin sterke bevordering van het eigen woningbezit. Een minister, die zo aan de erfelijke last wordt gebon den kan er nooit uitkomen. In eigen pers kunnen wij lezen dat 2900 miljoen gulden „slechts" vijf procent is van ons toekomstig nationale inkomen. Voorheen heb ben wij wel eens meer besteed. Blijft de vraag of de defensieuitga ven beslist hoger moeten worden met de welvaart. Wij weten dat na de oorlog ons gehele militaire apparaat weer moest worden opgebouwd en dat hier extra offers voor nodig waren. Maar wie zal nu eindelijk eens met een gerust hart kunnen vertellen hoeveel er nodig is om paraat te zijn? Als voortdurend onze bijdra ge aan de defensie in N.A.V.O.-ora- kel-taal wordt gepresenteerd, zal 't Nederlandse offer blijven stijgen naarmate wij meer geven en zullen onze kindskinderen nog méér be lasting betalen. In tijd van oorlog zullen onze bondgenoten geen schot meer of minder voor onze verdedi ging lossen of wij nu twee of drie miljard op dit verdedigingsaltaar offeren. Daarnaast zal er vermoedelijk 700 miljoen per jaar meer naar de defensie gaan. De verdediging in N.A.V.O.-verband zou dit eisen. De vraag is van wie die eis afkomstig is en welke nieuw optredende rege ring met hoofd en handen is ge bonden aan de defensie-politiek in het verleden. Wij moeten onze vrijheid zo no dig verdedigen en daarvoor offers brengen. Betekent dit dat wij zon der meer maar moeten toestemmen in een stijging van de defensie-uit gaven tot 2,9 miljard? Hiermee wordt de minst genoemde post in de verkiezingsstrijd tot de grootste last in de begroting. En daarbij zal de landsverdediging van de nog komende welvaartsverruiming een half miljard meer krijgen dan de woningbouw! Sinds de bevrijding zijn er al mil jarden besteed aan onze verdedi ging maar er zullen niet veel Ne derlanders naar evenredigheid een groeiend vertrouwen hebben gekre gen hebben in onze weerbaarheid. Dit is geen defaitisme. Dit is een vraag naar de doelmatigheid waar mee onze militaire uitgaven worden besteed. Een derde prioriteit is aan de landbouw toegekend. Ook voor dit onderdeel van 's lands zorg schijnt er geen nieuws aanstaande te zijn dan dat aan de boeren in de komen de jaren anderhalf tot tweehonderd miljoen meer zal worden besteed. STATIONSTRAAT 51* WAALWSK President Kennedy heeft het Amerikaanse congres donderdag voorgesteld, twee nieuwe maatre gelen, die tot doel hebben het even wicht op de betalingsbalans te her stellen en de vlucht van dollars naar het buitenland tegen te gaan. Hij wil een „rente-egalisatiebe- lasting", inhoudend dat de rente voor kredieten op lange termijn aan buitenlanders verhoogd wordt met één procent. Bovendien stelt hij een regeling voor met het internationale mone taire fonds, die Amerika in staat stelt onmiddellijk bedragen op te nemen tot een totaal van 500 mil joen dollar. .1 1 In het staatsblad is een konink lijk besluit geplaatst op grond waarvan de bezoldiging van bur gemeesters wordt verhoogd. De sa larissen van de burgemeesters va riëren volgens dit besluit van 641 tot 734 gulden per maand in ge meenten tot en met 1000 inwoners en van 2.479 tot 2.626 gulden in ge meenten van 250.001 tot en met 375.000 inwoners. Deze regeling werkt terug tot 1 april 1960. De be zoldiging van de burgemeesters wordt hierdoor officieel in over eenstemming gebracht met de sala riëring van het overige overheids personeel. In feite was de bezoldi ging reeds door middel van voor schotten aangepast. lies zou beschouwen, wanneer de vakschool zou gaan verdwijnen. 'Als een van de voornaamste voor waarden noemde hij, of de Middelbare Vakschool in de toe komst in staat zal zijn een behoor lijk aantal leerlingen van voldoen de niveau aan te trekken. Een van de oorzaken dat het aantal leerlin gen verbonden aan deze school achteruitloopt, zei de heer Roelofs Heyrmans ook te zien in het groot aantal mogelijkheden dat de jon gelui met een behoorlijke voorop leiding wordt geboden. Hij zei hierbij speciaal te doelen op die industrieën, die voor deze jon gelui de mogelijkheid scheppen, om direct na een behoorlijke voorop leiding op het bedrijf te komen werken, om dan in dat bedrijf ver der te worden opgeleid, waarbij de salariëring over het algemeen niet onbeduidend genoemd kan worden. Hij zei er evenwel van overtuigd te zijn, dat 'n verdergaande school opleiding altijd nog gunsitger is voor het uiteindelijk bereiken, dan een directe specialisatie op het be drijf na de eerste vooropleiding. Vooral in het kader hiervan acht te hij het bijzonder belangrijk, dat de jeugd op de hoogte wordt ge bracht van de bereikte posities van de oud-leerlingen aan de Waalwijk- se Middelbare Vakschool, waaruit dan toch wel duidelijk blijkt, dat de MVLS goede mogelijkheden biedt voor de toekomst. Ook het publiceren van negatie ve berichten in de pers, ten aan zien van de lederindustrie, noemde hij een oorzaak van het achteruit gaan van het aantal leerlingen aan de school. „Ik denk in dit verband aan de vaak geuite klacht, dat deze industrie in de bestaande hoogcon junctuur niet voldoende aan zijn trekken is gekomen." Hij zei er van overtuigd te zijn, dat deze berich ten voor mogelijk toekomstige leer lingen een argument vormen om bij de keuze voor een verdere op leiding de afdeling lederbewerking buiten beschouwing te laten. De heer Roelofs Heyrmans be toogde dat de mogelijkheden voor de gediplomeerden ook worden be paald door de inhoud van de op leidingen. Hoe beter de opleiding zich aan de nieuwe ontwikkelingen aanpast, des te meer ook zal deze industrie prijs stellen op het voort bestaan van de opleiding. Hij noemde het evenwel geen eenvou dige zaak om de snelle ontwikke ling volledig bij te houden. Hij be nadrukte dat de school er in de af gelopen jaren steeds ernstig naar heeft gestreefd niet op deze ontwikkeling achter te raken. Als sprekend voorbeeld noemde hij in verband hiermee de cursus „management" die een aanvulling vormt op het gebied van de eigen lijke bedrijfskunde. In zijn speciaal woord dat hij tot de geslaagden richtte, wees de di recteur er op, dat met het behalen van het diploma slechts een alge mene basis is gelegd waarop kan worden verder gebouwd. „Het be halen van het diploma van deze school betekent niet dat je er nu bent. De opleiding aan deze school vormt slechts een eerste basis." Hij wees er de aanwezigen op dat straks in het bedrijf, van die men sen die reeds lang in het produktie- proces zijn opgenomen en die der halve kunnen beschikken over een grote ervaring nog heel wat te le ren valt. „Een klemmende voor waarde om straks in het leven te kunnen slagen is, dat je straks blijft getuigen van een voortduren- De auto- en scooterrijschool ,,'t HOEKSKE", v/h J. A. Braat, deelt hierbij mee, dat de instructeurl H. BOUMAN vanaf 18 juli geen enkele binding met onsj bedrijf meer heeft. B. W. M. van der LEE Kaatsheuvel de werkkracht en bescheidenheid." Bij het uitreiken van de diploma's werd aan een tweetal leerlingen bijzondere lof toegezwaaid, en dat was op de eerste plaats aan II. J. van Herwijnen, de beste leerling van de afdeling lederbewerking. De heer van Herwijnen kon niet bij de diploma-uitreiking aanwezig zijn, omdat hij op dat moment in Engeland vertoefde. „Wij zijn op het gebied van de EEG al iets ver der gevorderd dan de mensen in de politiek, wij hebben Engeland al bij onze samenwerking betrokken," zo merkte de directeur op. Ieder jaar komen de twee best ge slaagden van de vakschool in En geland drie weken naar Nederland. De heer van Herwijnen is de eerste van de MVLS in Waalwijk die voor eenzelfde periode naar Engeland is vertrokken. Hierna wacht hem nog een uitnodiging naar Zwitserland te komen als gast van de C.I.B.A. Een tweede leerling die speciaal in de bloemetjes werd gezet was de heer Roger Maes uit het Belgische St. Amand. Hij had het op de afde ling machinale schoenbewerking gepresteerd cum laude te slagen en met een tien voor tekenen voor de dag te komen. De directeur advi seerde hem dan ook in deze rich ting waar voor hem grote toekomst mogelijkheden zijn weggelegd, ver der te gaan. Burgemeester Teijssen, die in zijn functie van voorzitter van het schoolbestuur na de diploma-uit reiking nog het woord voerde, zei te willen volstaan met te verklaren dat de letters MVLS voor de leder en schoenindustrie een begrip wa ren geworden. De heer Mannaerts, een van de gecommitteerden, haakte nog even in op hetgeen de heer Roelofs Heyrmans had verklaard. Hij meende met grote voldoening geconstateerd te hebben, dat het leerplan zoals dat op het ogenblik aan de school wordt gehandhaafd, up to date genoemd kan worden. Hij verklaarde bovendien tot de overtuiging te zijn gekomen, dat ook de moderne fabricage-methode op de Waal wij kse MVLS de volle aandacht kreeg. #WWVWVVWVVVVVVVVVVWVVVVVSAAA Na 43 jaar onafgebroken gunstige en minder gunstige jaren te hebben doorgemaakt zal de Schoenmakers-vakschool in Drunen per 1 septem ber 1963 definitief worden opgeheven. Met ingang van die datum ook, zal eervol ontslag worden verleend aan de directeur, de heer Rechters, en de drie aan de school verhonden leraren t.w. de heren Pouwels, Hensen en kapelaan Peters. Eveneens zal eervol ontslag worden ver leend aan de leden van de commissie van toezicht. Het besluit tot opheffing van deze school, dat bij de eerstkomende ge meenteraad in Drunen zal worden genomen, vloeit voort uit het feit dat de belangstelling van de zijde van de jeugd voor deze school de laatste jaren sterk is afgenomen. „De jeugd moet meer op de hoogte worden gesteld, van de posities die oud-leerlingen van de Waalwij kse Middelbare Vakschool voor de leder- en schoenindustrie, in de verschillende bedrijven hebben be reikt." Dit bracht ir. Roelofs Heyrmans donderdagmorgen tijdens de diplo ma-uitreiking aan de afgestudeerden van de afdeling machinale schoenbewerking en lederbewerking met klem naar voren. Naar aan leiding hiervan deelde de directeur van de MVLS nog mee, dat niet minder dan 76 procent van het aantal geslaagden na 1949 een uitste kende en leidinggevende positie in de schoen- en lederindustrie heeft weten te veroveren, terwijl het overige percentage een gelijksoortige positie wist te bezetten in o.a. de toeleveringsbedrijven. Het aantrekkelijk maken van de inhoud van het vakonderwijs, het meer ruchtbaarheid geven aan de resultaten die bereikt zijn met af gestudeerden van de Waalwij kse Middelbare Vakschool, en 't steeds opnieuw aanpassen van de ver schillende cursussen aan de nieuw ste ontwikkelingen noemde hij de enige methoden om het aantal leer lingen op peil te houden en op te voeren. Hij meende, dat wanneer aan deze punten voldoende aan dacht wordt besteed in de toekomst het hoofd kan worden geboden aan de dalende lijn van het aantal leer lingen in de afgelopen jaren. De heer Roelofs Heyrmans bena drukte dat het bijzonder nuttig kon zijn wanneer dit eens scherp naar voren zou worden gehaald. De di recteur van de MVLS zei tevens positief te kunnen antwoorden op de vraag of de schoen- en lederin dustrie er inderdaad belang bij heeft dat de Middelbare Vakschool, die in september 1964 het gouden bestaansfeest gaat vieren, ook in de dan volgende vijftig jaar blijft bestaan. Hij meende dat niemand zou kunnen ontkennen dat deze industrieën zowel in het verleden, als in de toekomst veel steun heb ben ontvangen en nog ontvangen. In verband hiermee wees hij op het uitzonderlijk hoog percentage van afgestudeerden aan de MVLS, die in de industrie op leidingge vende plaatsen werkzaam zijn, ter wijl een belangrijk percentage van hen de steunpilaar van het bedrijf genoemd kan worden. De heer Roelofs Heyrmans maak te er de aanwezigen tevens op at tent, dat ook de door de Waalwijk- se MVLS georganiseerde speciaal- cursussen bij tal van bedrijven gro te weerklank hadden gevonden. In een van de laatste uitgaven van 't studentenblad van de Middelbare Vakschool „Contact", zegt hij dan ook er van overtuigd te zijn, dat de industrie het als een ernstig ver- Het aantal leerlingen aan deze school is reeds lange tijd beneden de voor rijkssubsidie gestelde norm 18 leerlingen per klas geble ven. Ondanks dat werd door het ministerie van ónder wijs tot dusver ieder jaar nog ontheffing van de ge stelde minimum bezetting verleend. Het vorig jaar evenwel heeft het ministerie van onderwijs het ge meentebestuur er op gewezen, dat bij onvoldoende nieuwe aanmel dingen, het onderwijs aan de school zou moeten worden stopgezet, aan gezien het niet langer verantwoord werd geacht, dat aan klassen van minder dan tien leerlingen les werd gegeven. Onmiddellijk is toen opnieuw door het schoolbestuur getracht via ad vertenties en behoorlijke propagan- davoering het leerlingenaantal op te voeren. Ondanks deze inspannin gen kon het graag verwachte resul taat niet worden bereikt. De bezetting op het ogenblik be draagt inclusief de aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar, slechts 28 leerlingen. Naar aanleiding van deze minimale bezetting is er bij monde van de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs op aangedron gen het onderwijs aan deze school per 1 september stop te zetten. Speciaal voor de Langstraat, waar de schoenindustrie sedert jaren de overheersende industrie is, bete kent deze maatregel uiteraard een bijzonder pijnlijke ingreep. De school in Drunen heeft gedurende haar bestaan steeds een bijzonder goede naam gehad. Vooral voor de Tweede Wereld oorlog was de deelname van cursis ten aan deze Schoenmakers Vak school meer dan bevredigend. Na de oorlog is hierin helaas een ken tering in gekomen en ging het leer lingenaantal zich steeds meer in da lende lijn bewegen. Aanvankelijk werd dit geweten aan het feit, dat met name van de industrialisatie in de verschllende schoenfabrieken, werd dit soort onderwijs voor de gemiddelde werknemer steeds meer overbodig, omdat hij in de fabriek slechts te maken had met machines en het handwerk in nagenoeg geen enkel bedrijf meer werd beoefend. Men moest dus tot de conclusie ko men, dat het onderwijs aan deze school verouderd was, althans ze ker niet aan de behoefte zou zijn aangepast. Deze aanpassing evenwel vond plaats in 1957, toen naast de hand- werkafdeling werd gestart met een goed geoutilleerde machineafdeling. De algemene verwachting was toen, dat deze uitbreiding de oplossing zou geven en dat deze zou voorzien in een grote behoefte. Ook deze uit breiding, waarvan het ministerie van onderwijs goede verwachtingen had, leidde niet tot het gewenste resultaat. Het aantal leerlingen althans de eerste paar jaar wel iets vooruit, maar daalde daarna weer tot de oude lijn. Wat de sluiting van de school be treft heeft dit uiteraard, verschil lende gevolgen. Op de allereerste plaats het ontslag van de directeur en de drie aan de school verbonden leraren. Wat betreft de voortzetting van de studie van de nog op school aanwezige leerlingen zijn bespre kingen gevoerd met de inspecteur van het nijverheidsonderwijs en met het bestuur van de Nijverheids school in Waalwijk. Uit de bespre kingen is vast te komen staan dat dat de heer Hensen, een van de on derwijskrachten, met ingang van 't nieuwe schooljaar benoemd zal worden aan de Nijverheidsschool in Waalwijk. Ook zijn reeds voorzie ningen getroffen ten aanzien van de leerlingen. Het bestuur van de Nijverheidsschool in Waalwijk, heeft zich al bereid verklaard alle leerlingen over te nemen en onder dezelfde voorwaarden als voor de Schoenmakers Vakschool in Dru nen golden, de studie te laten vol tooien. De ouders van de leerlingen heb ben inmiddels een schrijven van 't schoolbestuur ontvangen, waarin de noodzaak tot opheffing van de school is uiteengezet, en waarin te vens is meegedeeld, dat de leerlin gen hun studie aan de Nijverheids school in Waalwijk kunnen voort zetten. BUDDEMEYEB chemisch reinigen grotestraat 95 w'aa!,wijk

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1