w^lwi]ks6 en linQStRütSÊ couRint Krijgen we eindelijk een tegen woningnood actie Kroetsjef biedt zelf inspecties aan DE DRUKTE OVERAL MAN VERMOORDT ECHTGENOTE Grondstoffen in 't geding Opstand in Syrië mislukt |E ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! Is Nederland werkelijk uit de zorgen Pessimistische verwachtingen Meer rode kool Zuinigheid geboden Hoeveel olie is er nog STAKINGSWETTEN IN FRANKRIJK Vragen brillen NEDERLAND LOST SCHULD AAN V.S. VROEGTIJDIG AF VRIJDAG 26 JULI 1963 jp e tcho vAn het Zuióen Abonnement 85 JAARGANG No. 59 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieiei: Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 -R,IWWr>: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167.- 2002 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.rn. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" prijzen voor energie Tegen de achtergrond van de in Nederland gevonden aardgas-hoe- veelheden worden er thans tal van publicaties gewijd aan onze toe komst in energie-verbruik. Er zijn goede en foutieve schattingen bij de pogingen om het Nederlandse aandeel in wereld-energieverbruik te bepalen. Naar onze mening is elke begroting hier een slag in de lucht omdat hierbij toch in aanmerking moet worden genomen in hoeverre onze industrialisatie-verwachtingen in werkelijkheid zullen kunnen worden omgezet. En zelfs wanneer wij iets weten over de toekomst van de Nederlandse industrie, dan nog is er geen schijn van kans om te zeggen welke energie-consumptie zij zal opeisen. Welke industrie komt er en in hoeverre zal de verhouding tussen man en machinekracht in de toekomst nog verder gewijzigd worden? Verhalen over de belangrijkere plaats van Nederland als energie leverancier na de aardgas ontdek kingen missen elke grond wanneer wij ons even bezinnen op het we- reld-energievefbruik. Hierbij kan ons aardgas practisch worden ver waarloosd, zo gering is de hoeveel heid ervan in het totaalbeeld. Wij mogen dan optimitische ver wachtingen van de Belg. senator Leeman in onze beschouwing be trekken. De excellentie meende te weten dat Nederland wel 750 mil jard kubieke meter gas onder zijn grond verborg en zelfs schattingen van 1000 miljard kubieke meter zouden niet overdreven zijn. De senator trok de conclusie dat Nederland uit zijn industrialisatie- zorgen is en dat onze noordelijke provincies een goede toekomst te gemoet gaan. Hoe zit dat met de wereldenergie voorziening in de toekomst? Deze vraag is veel belangrijker en inte ressanter. Wanneer wij de commen taren van deskundigen op deze vraag nalezen, komen we over het algemeen tot een pessimistische conclusie. Zo heeft een Brits deskundige uit de steenkolenvoorraad de moeite genomen de wereld-energievoor- raad te meten in ton steenkool equivalent. Van deze eenheid zul len wij er dit jaar volgens hem 4800 miljoen consumeren. Hij is in de geschiedenis gedoken en vond toen dat er in 1926 nog maar 1570 miljoen ton steenkoolequiva lent werd gebruikt. Vervolgens gaat deze expert aan het extrapo leren. Hij neemt aan dat de stij ging van het energie-verbruik op dit ondermaanse in hetzelfde tem po als tot op heden door zal gaan. Hij rekende door tot het jaar 2000 en constateerde dat er dan een slordige 15 miljard ton steenkool equivalent nodig zullen zijn en die kunnen er nooit zijn. An dere schattingen zouden in de zelfde richting gaan. Uit publikaties meenden wij te kunnen opmaken dat steenkool nog steeds onze belangrijkste energie leverancier is. Deze grondstof neemt 44% van het wereldverbruik voor haar rekening samen met de minder belangrijke bruinkool. Chi na is nu de belangrijkste steenkool producent. In 1962 produceerde dit land 515 miljoen ton Op een af stand volgen de V.S. met 396 milj. ton en Rusland met 378 miljoen ton. Het communistische blok heeft 'n grotere steenkoolproductie dan de Westelijke wereld. Het is niet be kend hoeveel (rode) kool er nog verborgen ligt in de onmetelijke Russische en Chinese provincies en dit kan een geruststellende factor zijn bij pessimistische toekomstver wachtingen over aanwezige voor raden. In 1962 steeg de wereldko- lenproductie met 3%. Een derde van de wereldenergie worm door de olieproductie gele verd De grootste olieproducent op de olievelden is de V.S., terwijl Rusland pogingen doet om de V.S. voorbij te streven. Tot veler ver rassing bleek nog onlangs op het wereldoliecongres te Frankfort de Russische efficiency bij de oliepro ductie, sterk verbeterd. De Russen willen, evenals de V.S., 70% van hun energieverbruik met olie dek ken. Deskundigen schatten dat de olie productie kan worden opgevoerd tot 4 miljard ton steenkoolequiva lent. In het licht van de toekomsti ge behoefte zou daarmee de bijdra ge van olie in de energievoorziening procentueel afnemen zelfs wanneer men de winning in de toekomst nog met de helft zou vergroten. Intus sen is niet bekend welke oliegehei men de aardkorst en de archieven van de oliemaatschappijen nog ver borgen houden en dit ondermijnt elke nauwkeurige berekening van de toekomstige productie. De grootste verwachtingen koe- sterd men nog altijd van de kern energie, die in het vlak van de ver nietiging alle berekeningen reeds van de tafel heeft geveegd. Om tot massale productie te komen, wordt op dit terrein gevreesd voor een te kort aan splijtbaar uranium. Er zijn echter nu al reactoren in gebruik die hun eigen splijtstof produceren. Hun vermenivuldiging wordt nu nog geremd door economische fac toren, maar het is duidelijk dat de vooruitgang in economisch denken en nog meer die in de techniek hier de oplossing zullen brengen. De kernenergie zou de wereld moeten redden van een energiete kort. Niettemin schatten de thans aan bod zijnde deskundigen dat op zijn gunstigst binnen 40 jaar op een productie van plm. 4 miljard ton steenkoolequivalent kernenergie kan worden gerekend en daarmee zou dan het wereldenergie-tekort echter verworpen, een feit zijn. Aardgas en hydro- electriciteit zouden samen over de hele wereld maar 6% tot het ener gieverbruik kunnen bijdragen. De balans opmakend constateert menig energie-deskundige dat wij zuinig moet zijn met elke energie- grondstof. De commerciële gevolg trekking van deze stelling is echter dat men voor elke vorm van ener gie een prijsstijging verwacht, die zich in dé nabije of verdere toe komst zal openbaren. Gezien de on berekenbare factoren kan men voorlopig die voorstellingen nog met een korreltje zout nemen. De Franse Nat. Vergadering heeft 't binnen en buiten 't parlement fel omstreden wetsontwerp tot rege ling van het stakingsrecht van de ambtenaren en het personeel van genationaliseerde bedrijven goed gekeurd. De voorstemmende meer derheid was verrassend klein. 257 parlementsleden steunden de rege ring, 205 stemden tegen. De beslis sing viel na een dag van stakingen en een debat dat 14 uren lang duur de. Niet alleen de oppositiepartijen, maar ook het democratische cen trum, dat de MRP en de geestver wanten van René Pleven omvat, hebben tegen het wetsontwerp ge stemd. Enkele leden van de UNR, de regeringspartij onthielden zich demonstratief van de stemming. Het debat zou vermoedelijk een voor de regering bevredigender verloop hebben gehad als minister Joxe, die wegens afwezigheid van premier Pompidou het wetsont werp verdedigde, niet elke poging om het voorstel zijn zuiver nega tieve karakter te ontnemen, hard nekkig had verijdeld. De senaat heeft het wetsontwerp ALLE 'r KathflWr ARTIKELEN STATIONSTRAAT 51* i WAALWVK In een woning aan de Borneolaan te Ede heeft de 43-jarige in Malang geboren Indische Nederlander C. B. zijn vrouw met messteken in borst en hals om het leven gebracht. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer, de 23-jarige uit Tilburg afkomstige mevrouw M. B.- V., leefde gescheiden van haar man. Ze had met haar anderhalf jaar oude dochtertje onderdak gevonden bij de familie Cools aan de Borneolaan. Toen de man, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, zich aan deze woning vervoegde, liet mevr. Cools hem met zijn vrouw in de ka mer achter. Na enige tijd hoorde ze gillen en schreeuwen en zag ze B. het huis verlaten. Zijn vrouw lag do delijk gewond op de grond. De politie kon de dader snel aan houden. Hij liep op de vlakbij gele gen Lomboklaan. Naar men ons in kringen van de woningbouw verzekerde, had de wo ningbouw allang opgeheven kunnen zijn als; a. er met (in verhouding tot het aantal beschikbare arbeiders) te veel architecten en aanne mers waren; b. de openbare aanbestedingen voor de woningwetbouw waren afgeschaft; c. gemeenten samen werkten om versnippering van opdrachten te voorkomen; d. langlopende bouwcontracten voor■grote projecten waren afgesloten uitsluitend met grote aanneimngsbedrij- ven; e. de woningtypen tot een 20-tal waren gestandaardiseerd, met ieder jaar één type vervangen door een nieuw, om verstarring tegen te gaan; f. de industriële bouw was bevorderd door langlopende or ders. Sommige deskundigen menen, er niet 80.000 woningen per jaar, maar wel 150.000 hadden kunnen worden gebouwd. niet anders dan bumper aan bumper rijden. Kettingbotsingen bleven niet uit. Gelukkig is het aantal dodelijke ongelukken - gemeten naar de uit zonderlijke drukte - niet zo hoog opgelopen, want meer dan een mil joen mensen waren op pad. Een groep pro-Nasser burgers en ontslagen militairen heeft gepro beerd de macht in Syrië in handen te nemen. Het is hun niet gelukt. De opstand, door onderdelen van 't leger gesteund, werd in enkele uren neergeslagen. De revolte zou zeer bloedig is geweest. Het U.P.I. be richtte, dat in het Midden-Oosten hardnekkige geruchten en gissingen over honderden en zelfs over dui zend doden de ronde doen. Zeven leiders van de opstand zijn voort vluchtig. Wie de mannen aangeeft of doodschiet, kan rekenen op een beloning van honderdduizend gul den. De grote man achter de re volte zit in Parijs: generaal-majoor Ziad Hariri, de ex-minister van De- i "y r Bk ||A^ Cl lif fensie en gewezen stafchef, die 10 niIRREL AANTAL HUIZEN MUbtLIJN dagen geleden in ballingschap ging l/w wwbb maar vorige week in het grootste geheim even naar Syrië zou zijn overgewipt om de laatste aanwij zingen voor de opstand te geven. Intussen zijn er 26 opstandelingen gefusilleerd en is de opstand be dwongen, naar het heet. Verleden zaterdag kan geboekstaafd worden als een van de drukste ver- keersdagen in de Nederlandse ge schiedenis. „Dit jaar is een uitschie ter", zei een woordvoerder van de Spoorwegen. Miljoenen mensen wa ren van 's morgens heel vroeg tot tegen de avond onderweg. Per auto en per spoor. Nederlanders reisden in eigen land van noord naar zuid en van oost naar west.. Zij gingen met tienduizenden naar het buitenland. Aan de grensposten kregen de dou anemannen de auto's niet geteld. Vanuit Duitsland en België trokken de vreemdelingen Nederland bin nen. De verkeerspolitie werd tot on gekende activiteit gedwongen. Hoe goed de agenten hun best deden, er traden vertragingen op. Dat kon ook niet anders: zó druk was het. Plezier van hun reis zullen de automobilisten zaterdag niet gehad hebben. Op veel trajecten konden ze KOLEN DEZE ZOMER DUUR DER INPLAATS VAN GOEDKOPER Het Consumenten Contact Orgaan (CCO) gaat het ministerie van Eco nomische Zaken vragen om een doelmatig toezicht op de consumen tenprijzen voor de kolen, die al maar duurder worden. Aanleiding tot de ze stap van het CCO zijn de voor- jaars. en zomerprijzen, die de klant op het ogenblik berekend worden. Het Consumenten Contact Orgaan is er-ongerust over. Uit een aantal steekproeven, die het CCO in verschillende steden van het land heeft genomen, blijkt, dat al in het voorjaar de meest gevraagde kolensoorten een kwartje tot 75 cent per hectoliter duurder waren dan in de afgelopen winter. In „normale" jaren daarentegen liggen de voor- jaarsprijzen 65 tot 70 cent lager dan de winterprijzen. Het CCO heeft nog geen afgerond inzicht over het peil, waarop de zomerprijzen liggen. Zo als ieder jaar zullen deze zomerprij zen wel weer hoger zijn dan de voor- jaarsprijzen. Eindhoven is er een voorbeeld van. Daar zijn de „zomer"- kolen nog weer 50 cent duurder dan de „voorjaars"-kolen. SKfNG-:S=r= DE BETERE VIRGINIA Hoe het nieuwe kabinet er ook uit moge zien, het zal ten aanzien van de woningbouw een „nieuw ge luid" moeten laten horen, ons volk verwacht nu eindelijk eens een fors offensief tegen het nog altijd heer sende, voor zeer velen zo pijnlijke „na-oorlogse" verschijnsel! Deze dagen heeft de EEG-com missie wenken gegeven voor de wo- ningbouwpolitiek in Nederland, aandringend op meer elasticiteit van de bouwmarkt. Is die thans mogelijk? Ter beant woording van die vraag eerst een opsomming van de factoren die de woningbouw beheersen; het zijn in hoofdzaak een 6-tal: 1. de grond; 2. de grondstoffen; 3. het kapitaal; 4. de kapitaalsgoederen (machi nes e.d.); 5. de arbeiders en 6. het organisatievermogen. Van 1 tot en met 4 zijn er weinig of geen moeilijkheden, wel 'ns wat vertraging. Grond is altijd te krij gen, hetzij door koop, hetzij door onteigening; grondstoffengebrek is er beslist nergens, evenmin gebrek aan kapitaal. Grote aannemingsbe drijven bezitten tegenwoordig zeer moderne outillages, dus ook kapi taalsgoederen zijn er voldoende. Bij punt 5 beginnen de echte moei lijkheden, die de zwakke schakel vormen in de keten van factoren. Er zijn dus te weinig bouwvakkers tegenover te veel architecten en aannemers. Gevolg: onderling touw trekken, (zwarte lonen opdrijven, arbeiders uit andere sectoren weg trekken, enz.). De vele aannemers krijgen be trekkelijk (te) kleine opdrachten. Zij allen hebben te maken met de aanloop- en afloopkosten met veel improductiviteit. Na afloop van het werk is weer het wachten op nieuwe kansen en om niet zonder arbeiders te zitten, houden vele aannemers personeel in dienst voor „klusjes". Dan is er de openbare aanbesteding. Doen bijv. 12 aannemers mee, dan moe ten zij 12 prijscalculaties maken, terwijl toch slechts één het werk krijgen kan. Voorts is het gunnen aan de laagste inschrijver tegen woordig niet ideaal meer, dat is funest voor de continuïteit in de woningbouw, nodig voor snel en efficiënt werken. De een hogere prijs bedingende gegadigde kan bijv. veel beter geoutilleerd zijn en door volgens een scherp gesteld plan te werken grote voordelen, bieden. APELDOORN. Apeldoorn is een der weinige ge meenten die een voorbeeld geeft van bouwconcentratie. Het heeft alle woningwetbouw in handen ge geven van één grote bouwfirma, nota bene niet uit de gemeente, maar uit Rijssen! Daardoor is be reikt, dat woningen niet meer de anders gebruikelijke 1400 manuren vragen, maar precies de helft: 700. Aldus kunnen (kleine) gemeenten de handen ineenslaan en de hun gegeven bouwcontingenten „in één potje gooien", om dan die gehele beschikbare hoeveelheid opdrach ten te geven aan één modern geou tilleerd groot aannemersbedrijf. Apeldoorn heeft aangetoond dat dan eens zoveel capaciteit los komt. Het rijksgoedkeuringsbeleid is af gestemd op het aantal in de betrok ken streek beschikbare arbeiders wordt de capaciteit verdubbeld, dan kunnen mede de contingenten om hoog gaan. De factor arbeid kan verder nog worden opgevoerd door productivi- teitsvergroting en vergroting van het aantal arbeiders in de bouw. Hoe? Een voorbeeld geven thans enkele scheepswerven, waar (door inkrimping van de orderportefeuil le) arbeiders te veel zijn. Een op lossing is gevonden doordat diei werven zich zijn gaan interesseren voor bouw van stalen skelet ten voor flatbouw. In Delft ver rijzen 6 flats van 16 verdiepingen met die metalen geraamten; beton wordt n.l. steeds duurder! Hier heeft men dus te maken met ver sterking van het woningbouwar- beidsleger. ONDERZOEKINGEN. Natuurlijk zullen mede de in gang zijnde onderzoekingen naar metho den voor doorwerken in de winter de woningbouw kunnen opvoeren. Wat tenslotte de industriële bouw betreft, is nog niet bewezen, dat die sneller en goedkoper is dan de tra- vjin OPIICIËN - WAALWIJK UITVOER STEEG STERKER DAN INVOER Vergeleken met de eerste helft van vorig jaar heeft de verhouding tus sen de Nederlandse in- en uitvoer zich in het eerste halfjaar van 1963 uitstekend gehandhaafd. Uit de voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat in januari/juni ruim 83,1 percent van onze import door export werd gedekt, tegen 82,9 percent in dezelfde pe riode van vorig jaar. De totale invoer steeg in waarde met 6,4 percent van 9763 tot 10.392 miljoen gulden. De uitvoer werd iets krachtiger uitgebreid. Te weten met 7,1 percent van 8086 tot 8664 mik joen gulden. Een succes voor de ex port-inspanningen van het Neder landse bedrijfsleven. Het ongedekte invoersaldo bedroeg eind juni 1728 (1677) miljoen gulden. BUDDEMEYER chemisch reimecn grotestraat 95 v v i: k ditionele als hij zo efficiënt moge lijk werkt. Maar de z.g. fabrieksbouw heeft het grote voordeel, veel met onge schoolden te kunnen werken en in de fabriekshal geen last te hebben van winterweer! Dus, „de" oplos sing geeft de fabrieksbouw (nog) niet, misschien „een oplossing". Wij hebben gepoogd enig inzicht te geven in wat volgens deskundi gen de woningbouw in de naaste toekomst zou kunnen presteren ter oplossing van de woningnood. Mo ge het komende nieuwe kabinet zich terdege op een en ander con centreren. N.T.C. Voor het eerst heeft Kroetsjef zich bereid verklaard, in te gaan op voor stellen voor de uitwisseling van in specteurs als een garantie tegen ver rassende aanvallen. Achter het IJze ren Gordijn zouden westerse inspec teurs worden gestationeerd op alle belangrijke vliegvelden, spoorweg centra en knooppunten van wegen. De posten zouden zo gekozen wor den, dat elke omvangrijke verschui ving van troepen, militair materiaal Om een bijdrage te leveren tot vermindering van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans heeft de Nederlandse regering in overleg m»f Washington besloten tot voor tijdige aflossing van leenschuld aan de Verenigde Staten. Nederl. heeft 22 juli vervroegd 70 miljoen dollar (overeenkomend met 250 miljoen gulden) afgelost op een tweetal le ningen, die Amerika vlak na de oorlog verstrekte tot herstel van ons land. De dollars worden geput uit de deviezenvoorraad van de Ne- derlandsche Bank en betekenen voor de Verenigde Staten een wel kome aanvulling van eigen reser ves. of voorraden onvermijdelijk zou wor den waargenomen door de inspec teurs van het andere kamp. - Deze opzienbarende concessie deed Kroet sjef in een belangrijke redevoering over de buitenlandse politiek in het Kremlin tijdens een receptie voor de Hongaarse communistische leider, Janos Kadar. Naar verluidt vorderen de onder handelingen in Moskou goed en ver wacht men spoedig een onderteke ning van het verdrag over het stop zetten van proeven met kernwapens. ERNSTIGE WAARSCHUWING Meisje bij wassen door stroom gedood Maandagmiddag omstreeks vier uur is het 15-jarige Zaandamse mei sje Jannie Ruhland tijdens het was sen om het leven gekomen. Zij is kennelijk in aanraking gekomen met electrische stroom die met een centrifuge was verbonden, 't Meis je liep op blote voeten op een nat te wasplaats en bracht met de hand de centrifuge aan het draaien om dat deze eerst weigerde. Dit had tot gevolg dat het meisje terstond over leed.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1