FILMJOURNAAL Luxer m JpOAt Smidje Verholen en de rare alchimist Musis Sacrum VERS VAN DE PERS OP HET SPOOR VAN K.K. Wielrennen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 JULI 1963 2 STOOTTROEPEN Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOGAERTS GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Voetbalsport BEKERCOMPETITIE AMATEURVOETBAL RENNERS VOOR RONSSE EN HERENTHALS GODS GEUZEN De pas afgestudeerde arts Anton Drager, gaat naar Batavia, om daar 5 jaar te werken, ter vereffening van de studiekosten, die de Neder landse staat voor hem heeft be taald. Hij wordt, daar aangesteld, als assistent van Dr. Jansen, die al 30 jaar in de Oost werkzaam is, en die vooral de lepra bestrijdt. Hij krijgt aan Anton een bekwaam hel per, die met hem succesvol enkele epidemide's van pest en melaats heid onderdrukt. Zij moeten echter scheiden, wanneer Antons verloof de overkomt en met hem trouwt. Anton wordt dan overgeplaatst naar een ziekenhuis in Batavia. Dat is echter niet de juiste plaats voor Anton, die tot nog toe het le ven in de buitenlucht gewend was. Zijn gezondheid gaat er onder lij den en op verzoek van zijn vrouw mag hij weer terug naar de rimboe om daar samen met Dr. Jansen te werken. De beide vrienden krijgen echter ruzie, en wel om het feit, dat Anton de notities van Dr. Jan sen, die heel wanordelijk opgesteld waren en waaruit nog niets omtrent de ziekte was af te leiden, in een boekwerk heeft verzameld. Het is echter op z'n voortreffelijke wijze samengesteld, dat dr. Jansen de ruzie weer vlug vergeet. In een van de heidense stammen woont een medicijnman die het bij geloof van de heidense inwoners misbruikt om deze tegen de blanke dokters op te hitsen. Ook een aan drank verslaafde Nederlandse wa terbouwkundige begint tegen zijn landgenoten te vechten en op ze kere dag valt hij Anton aan, bij welke aanval Anton genoodzaakt is hem te doden. Wanneer de medi cijnman ziet, dat deze kans om van de blanken af te komen mislukt, gaat hij zelf aan het werk. Hij roept Antons hulp voor een zieke in het dorp, en op weg naar de patiënt laat hij hem verdwalen. Hoe Anton op het laatste nippertje gered wordt kunnen we vrijdag t/m woensdag zien. De toegang is 14 jaar. In de hoofdrollen Rock Hudson, Burl Ives en Gena Rowlands. DE TROMMEN VAN FU-MANCHU Deze sensationele film, speelt zich af in de Aziatische landen, waar de raadselachtige Chinees Dr. Fu-Chang de wereldheerschappij wil bemachtigen. Om dat te berei ken moet hij in het bezit zijn van de scepter van de vroegere keizer Dhengis Kahn. Hij weet dat deze scepter bij het lijk van deze keizer in het graf ligt. Hij gaat zoeken naar dit graf en moet om inlich tingen te krijgen verscheidene misdaden begaan. Alles zou voor hem goed afgelopen zijn wanneer drie blanken hem niet op het spoor zouden zijn gekomen en hem steeds op de hielen zitten, met de bedoe ling hem te pakken te krijgen. De mysterieuze Fu-Manchu is echter niet voor een gat te vangen en ver scheidene malen kruipen de blan ken door 't oog van een naald, wan neer zij door de vereselijke metho den van gevangen nemen door Fu- Manchu niet worden getroffen. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 j. KRUITDAMP BOVEN ARIZONA Jackson Redan, een man van goede afkomst, trekt met een huifkar naar de Arizona om daar een nieuwe toe komst op te bouwen. Hij krijgt in de plaats Pressott onmiddellijk een vijand in de persoon van Jacob Stint, een fortuinzoeker, die met allerlei middelen zijn doel wil be reiken. De barhouder in het dorp, Scrane, raadt hem aan met zijn wagen een transportdienst te openen, hetgeen zeer gevaarlijk van wegen de Indi anen, maar waaraan goed geld ver diend zit. Later ontmoet hij een goudzoeker een zekere Jones, die hem „Sugarfoot" gaat noemen", welke naam hij voor altijd houdt. Op een avond maakt hij kennis met een zangeres Reva genaamd, met wie hij intieme contacten krijgt. Hij gaat op de raad van de barhou der in en begint om wat geld te verdienen een transport onderne ming en al spoedig krijgt hij een opdracht, waarbij een partij goe deren moet vervoeren door een zeer gevaarlijke streek. Hij krijgt 5000 dollars voorschot, die hem door Stint worden ontstolen. Hij weet ze echter terug te krijgen, en wanneer hij weer in 't stadje komt krijgt hij weer een vijand bij in de vorm van de sluwe Goodhue, die bang is, dat de succesvolle Suger- foot hem in zijn positie Sis veiling houder kan benadelen. Samen met Stint wil hij zich van Sugarfoot ontdoen, maar de talloze aanslagen mislukken allemaal. Dan halen zij er nog een helper bij en met z'n drieën gaan zij Sugarfoot vanuit een hinderlaag overvallen. Sugar foot wee t echter de drie mannen van zich af te houden en samen met Reva gaat hij een mooie toe komst tegemoet. Toegang 14 jaar. Vrijdag t.e.m. zon dag. In de hoofdrollen Randolph Scott, Adele Jergens en Raymond Massey. IN DE AANVAL Deze film handelt in de tweede Wereldoorlog, wanneer in Washing ton een nieuw legeronderdeel de „Rangers" wordt opgericht. De Rangers zijn zo ongeveer de Engel se Commando's in het groot en zij moeten na een keiharde opleiding in Schotland naar Noord Afrika om daar Rommels front op te rollen. Als dit is gebeurd, rukken zij ver der naar Sicilië waar zij de weg vrij maken voor de grote invasiemacht, die achter hen aankomt. Zij trekken verder naar Napels, waar zij even kunnen rusten van hun vermoeien issen. Vele jongens maken hiervan een dankbaar gebruik, om weer 'ns in het normale leven te komen. Zo ook maj. Darby die er een meisje ontmoet genaamd Angelina. Bij na dere inlichtingen omtrent het mei sje, wil hij vanwege haar afkomst en omstandigheden niets meer met haar te maken hebben, maar nadaf hij tot kolonel is bevorderd ontmoet hij haar toevallig weer, en nu In sluit hij niets meer aan het lot owr te laten en met haar te trouwen. De Rangers rukken weer verder op, en als zij eenmaal in Frankrijk bin- Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen 1 I Doet zoals velen BRILLEN SPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen nen zijn, bemerken zij, dat ze van alle kanten ingesloten zijn, en dat ze niet meer weg kunnen. Nu moe ten ze ofwel verder ofwel terug naar Italië. Omdat het eerste beslist niet mogelijk is, besluit Kol. Darby tot het laatste, en de terugtocht wordt aanvaardt. Dit wordt een van de bloedigste veldtochten die de tweede wereldoorlog gekend heeft en vrijwel het hele legeronderdeel sneuvelt. Darby weet echter als een van de weinigen heelhuids terug te keren en zich bij de andere troepen te voegen, die de Duitsers terug weet te drijven. Maandag en woensdag, toegang 14 jaar. Cutuurserie Zuid Hollandsche Uit geversmaatschappij 1. Charlotte Bingham's „Waar vind ik hem" („Coronet among the weeds") is in minimum tijd een we reldsucces geworden: In tien landen vertaald, het enorme bedrag van 14.000.- voor Engelse feuilleton- rechten, de schrijfster voor de T.V., tevens voordrachten houdend in Parijs, Londen en straks in New York, grote publiciteit van vele pa gina's in Life International, Paris Match, Harper's, Der Stern. En waarom dit alles? Omdat de gelukkig nog zeer een voudig gebleven 19-jarige schrijf ster, die zelf in hoge mate verbaasd is over het overweldigende succes (waarvan zij nooit gedroomd had), het voor alle opgroeiende meisjes en jonge vrouwen meest belangrij ke levensprobleem heeft behandeld door het stellen van de vraag: Waar vind ik hèm, waar vind ik de man, die ik gelukkig wil maken en door wie mijn leven gelukkig kan wor den. De man, die waard is, dat ik vecht voor het behoud van mijn idealen, voor het behoud van mijn onschuld, wat voor onze opgroeien de meisjes en vrouwen dikwijls heel moeilijk is. Dit probleem be handelt Charlotte Bingham, met wie ik verleden week een langdurig gesprek in Londen had, eerlijk en oprecht, de moeilijkheden niet uit de weg gaand, maar aanvaardend en bestrijdend, terwijl haar frisse fleurige levensopvatting haar in de gelegenheid stelt de moeilijkste problemen van onze jonge mensen ook met het zo belangrijke korrel tje humor te benaderen. 2. Het groot contrast met Charlotte Bingham's „Waar vind ik hem", zo i vol van verwachting voor het leven, is wel de navolgende uitgave: Tay lor Caldwell's meesterwerk „De Dinastie des doods". Deze zeer om vangrijke familieroman heeft thans nog aan actualiteit gewonnen. De schrijfster, die door twee Ameri kaanse presidenten in het verleden werd geraadpleegd, schrijft in haar voorwoord een brief, die de spijker op de kop slaat en geheel voorin het boek is opgenomen. 3. Robertson Davis: Een lied voor Monica". Een zeer fijnzinnig, ont roerend liefdesverhaal van twee jonge mensen, zo boeiend en zui ver geschreven, dat uw collega J.J. Strating, de Engelse uitgave gele zen hebbende, in Literair Paspoort uitriep: „Een debuut van formaat!" 4. Paul I. Wellman: „Dochters van Jericho". Zeer interessant is deze roman over de strijd op leven en dood tussen twee middelmatig grote Ameri kaanse dagbladen en het origineel intrige, dat daar doorheen is gewe ven. Niet voor niets bezette de be kende Amerikaan Paul I. Wellman met dit boek vele maanden de le plaats op de Amerik. bestseller lijsten. De enkele maanden geleden ge houden Nederlandse Boekenweek stond in het teken van „Europa in een boek". Ook daarom is Raymond Cartier's uitnemende reportage over het huidige Europa zo actueel en interessant. Zijn nieuwste boek „19X Europa" breng in woord en beeld onze vrije westerse wereld voor het forum. 6. Joy Adams'ons ,Vrij voor altijd'. Onze Nederlandse bladen hebben vele kolommen gewijd aan Joy WAALWIJK TEL. 04160 2519 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES Adamson's verhaal over de leeuw in Elsa, het roofdier, dat het men senhart won en toch trouw bleef aan de wildernis. Ook haar welpen werden vrienden van de mens en in dit 3e en laatste boek „Vrij voor altijd" wellicht nog fraaier geïl lustreerd met prachtige foto's dan de beide voorgaande zien wij Joy Adamson op haar best in haar curieuze en interessante benader ing van wilde dieren. 7. Herbert Rittlinger: „Een mens een kano en de amazone". Tegenover de enorme uitgestrekt heid van 's werelds grootste en machtigste rivier, die van de koud ste streken naar de meest tropische stroomt, ons biedend een kaleidos- coop van de meest afwisselende flora en fauna stelt de auteur de simpele eenling, een mens, in een kano de Amazone overwinnend. 8. Wij besluiten met de in de An gelsaksische wereld veel besproken uitgave van Jack Fishman en J. Bernard Hutton, die zeer geruime tijd achter het IJzeren Gordijn ver bleven en die ons thans brengen: „Stalin's geheime leven", met vele tientallen nog nooit gepubliceerde en dikwijls met levensgevaar op genomen foto's. Dit feiten boek is ingeleid door de grote Ruslandken ner Sir Robert Bruce Lockhart. De bekerwedstrijden voor het amateurvoetbal worden in ere her steld. Er zal districtsgewijze ge speeld worden. Voor de winnaar in elk district stelt het Bondsbestuur een fraaie zilveren beker beschik baar, die direct eigendom wordt. Er wordt gespeeld volgens het zg. knock-out systeem, dus niet in pou les zoals enkele jaren geleden. De eerste ronde is vastgesteld op zondag 29 september 1963 en staat open voor de 3e en 4e klassers. De tweede ronde is vastgesteld op zondag 17 november 1963. Aan deze ronde nemen deel de winnaars van de eerste ronde en de tweede klassers. De data van de derde en volgende ronden worden nader vastgesteld. De derde ronde bestaat uit de win naars van de tweede ronde en de eerste klassers. Eventueel zal een tussenronde vastgesteld worden om op 32 of 16 elftallen te komen. C OMPETITIE -INDELING ZATERDAGVOETBAL District Zuid I 3e klas: Aalburg; Arnemuiden; AZVV; Din- teloord; Rillandia; Sprang; SSC '55; Woudrichem 4e klas A Chrislandia; Good Luck; The Gun ners; Meeuwen; SSV '54; Terneu- zen Boys; VCK; VVN; Spui. 4e klas B: Krabbendijke; Middelburg; Nieuw- dorp; Roda Boys; Sleeuwijk; Smer- diek; Wijk; Zuilichem; Zwaluwse Boys. De Sportcommissie van de KNWU heeft zondag te Zandvoort na af loop van het Nederlands kampioen schap op de weg voor professionals 12 renners geselecteerd voor het kampioenschap op de weg, dat op 11 augustus te Ronsse België) ge houden wordt. Deze 12 coureurs van wie er 4 augustus 8 definitief worden aangewezen voor de titel strijd zijn:: Piet Rentmeester, Piet Damen, Ab Geldermans, Jo de Roo, Peter Post, Huub Zilverberg, Dick Enthoven, Jo de Haan, Piet van Est, Ad Biemans, Jan Hugens en Jan Janssen. Van deze 12 is alleen Peter Post er zeker van, dat hij in Ronsse aan de start zal verschijnen. Voor de individuele amateur wedstrijd, die op 10 augustus wordt gereden, zullen uitkomen: Jan Pie- terse, Arie den Hartog, Leo van Dongen, Gerrit de Wit, Henk Sor- nelisse en Gerben Karstens. De keuze van Karstens is onder voor behoud. De Leidenaar is bij een re cente keuring in Utrecht voorlopig rust voorgeschreven. Hij heeft bij het Academisch ziekenhuis in zijn woonplaats 'n nieuwe keuring aan gevraagd. Mocht hij niet kunnen uitkomen dan zal Bart Zoet hem vervangen. Zoet maakt ook deel uit van de ploeg voor de tijdrit, die op donder dag 8 augustus in Herenthals wordt gehouden. Deze equipe bestaat ver der uit Cor Schuuring, Martin van Ginneken en Piet Cooremans. Mocht Zoet in de individuele wed strijd rijden, dan zal zijn plaats in de tijdrit worden ingenomen door Jacques van der Kloot. Reserves zijn: Wouters en Stevens. Tot 6 augustus zijn de renners in een soort trainingskamp in Nutt (Limburg). Zij staan onder leiding van chef d'équipe mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong en coach J. Middelink. De renners zullen in deze periode een aantal kleine weg wedstrijden in Nederland en Bel gië rijden. De trainingscampagne wordt afgesloten met de tweedaag se Prix Frangois Faber op 3 en 4 augustus in Luxemburg. Als mas seur en mecanicien zijn aangewe zen Henk de Haan en Wout Ver hoeven. COPYRIGHT STUDIO AVAN 23. Het heeft niks met tovenarij te maken," lachte de smid. „Het is gewoon een van mijn vele ontdek kingen, die ik heb gedaan." Dan moet ghy wel een bysonder ghe- leerde knapsack weesen," gaf de oude heer zich zuchtend gewonnen. „Ach toe, mynheere! Gheeft my één van deese vuursplinterckens! elk geeve U duysend. nee tien- auysent ducaten voor slechts één van uw vuursplinterckens!" „Hier hebt ge ze allemaal voor niets!" zei de smid grootmoedig en met een breed gebaar wierp hij de inhoud van het hele doosje over de alchimist heen. Van pure dank baarheid viel deze de smid om de hals, terwijl er nog lucifers in zijn haren en in zijn snor zaten. „O, hoe kan ick U dancken?" riep hij uit. „Och, kon ick toch nog iets tonen, dat gy nog niet wist. Dan soudt ghe begrypen, dat ick myn tyd in deese werckplaatse oock goet heb ge- bruyekt!" Even streek hij met zijn vinger langs zijn neus, doch toen riep hij: „Wat raekel ick! Kom mee ende ick toon U myn grootste uytvinding! Het is een groot ge- heym, dat berust op de verdam- pinghe van koockend waeter. Maar ghy mooght het sien!" Hij haal de een doek van een soort wereld bol af, doch toen zag de smid, dat het helemaal geen wereldbol was. Het hele apparaat bestond uit een glanzende koperen bol, waar bo venop een pijpje was vastgemaakt. Boven dat pijpje zat een asje en daarop kon een soort windmolentje draaien. „Myn laetse ontdecking op natuurconstigh gebiet!" riep de oude baas trots. „Dat hadt ghy niet ghedacht, hè? Het is een stoomap- paraaet! Sal ick er eens waeter in doen?" FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Douglas Grey Vertaling Herman Antonsen 16 „Mijnheer Flint doet onderzoek naar die zoekgeraakte offerschaal," zei van Duyle. „Een gewone detec tive zou zo'n zaak niet met de no dige discretie weten te behandelen. Daarom heeft men er meneer Flint voor aangezocht." „Ik acht het een voorrecht uw hulp te hebben, meneer Flint," zei Farrington met zijn zware stem. „M'n jonge vriend Basil heeft er buitengewoon slag van, schijnbaar onvindbare dingen op te sporen en hij zal ongetwijfeld even verheugd zijn als ik, van uw buitengewone bekwaamheden gebruik te mogen maken." Na dit alles op indrukwekkende wijze beweerd te hebben, viel het hem kennelijk in, dat hij Flint eigenlijk niet eens uitgenodigd had hem naar zijn huis te vergezellen. Hij haastte zich, dit te herstellen. „Kunt U vanavond bij ons blijven dineren, meneer Flint? Heel een voudig onder ons. Mijn vrouw zou er zeker even zeer in haar schik mee zijn als ik." In een oogwenk had Flint zich gerealiseerd, dat dit ongezocht mo gelijkheden kon verschaffen om z'n onderzoek tot een goed einde te brengen en hij nam de uitnodiging dus zonder de minste aarzeling aan. „Het zal me een waar genoegen zijn, mijnheer Farrington. Ik moet nog even met mijn assistent spre ken over deze zaak, maar ik zal om. „Komt zeven uur U gelegen?" vroeg de bankier toen Flint even ophield. „Uitstekend." „En uw assistent brengt U die misschien mee?" vervolgde Farring ton in een opwelling van gastvrij heid. „Heet hij niet. „Frank Judson," vulde Flint ter stond aan. „Hij zal zeker graag meekomen om een beroemdheid in de New-Yorkse geldwereld, als U bent, te ontmoeten." „Uitstekend," antwoordde Farrin- ton met overdreven waardigheid. „U weet waar ik woon?" „Iedereen weet U te wonen! Bo vendien is uw museum algemeen bekend." „De bankier glimlachte zelfvol daan. Hij was trots op zijn museum en zijn weelderige woning. „Rijdt U wellicht mee naar de bo venstad?" vroeg Farrington, wel willender dan ooit. „U moet immers die kant uit, nietwaar?" „Nee, dank U, nu niet," antwoord de Flint, die liever niet wilde dat van Duyle precies wist, waar hij heenging. „Ik móet hier in de buurt eerst nog een paar boodschappen doen." „Goed.dus dan tot zeven uur," zei de geldmagnaat, terwijl hij naast van Duyle plaats nam. „Om zeven uur!" herhaalde Flint. Basil van Duyle knikte hem toe en zette de motor aan. Flint bleef hen peinzend nakijken, tot hij om de hoek op Broadway verdween. Hij bezocht een paar kantoren in Wall Street en stond om vijf uur weer in de weelderige kamer in de Chinezen wijk, waar Furer zijn ver blijf hield. De man was juist opge staan en zat in een diepe armstoel een sigaar te roken onder de hoede van Judson en Roy Norton. „Zo meneer," gromde Furer, toen Flint de deur achter zich gesloten had. „Ik ben klaar om U ergens heen te brengen, waar ik denk dat we een en ander over K.K. te ho ren zullen krijgen, al ben ik er na tuurlijk niet beslist zeker van." „Waar is dat?" vroeg Flint. „Ik heb vanavond een afspraak en weet dus niet of ik mee kan gaan, maar een van mijn assistenten kan je dan vergezellen." „Het is het huis van de bankier Farrington aan de Hudson," was 't volkomen onverwachte antwoord. „Hij is de man die in het bezit wil de komen van dat bronzen ding, ziet U? Hij zou er vijfhonderddui zend dollar voor betalen." „Norton floot zachtjes tussen zijn tanden. „Dan ga ik met je mee naar het huis van Farrington, Shorty," zei Flint bedaard. „Judson, jij en Roy gaan ook mee. Over een uur rijden we er in mijn auto heen. Nu gaan we met z'n allen naar mijn huis. Wil je even 'n taxi bestellen, Roy?" Roy keek even bedenkelijk toen hij een lege taxi op de straathoek aanhield. Hij vroeg zich af wat ze met z'n allen in het huis van die schatrijke man gingen doen. Intus sen fluisterde zijn chef Judson in het oor, dat ze die avond bij Far rington zouden gaan dineren. „Avondkostuum?" was al wat Judson vroeg. Hij toonde zich nooit verwonderd. „Natuurlijk," antwoordde Flint gewoontjes. „De taxi staat voor," kwam Roy zeggen. HOOFDSTUK XIII De offerschaal in het museum Flint als man van de wereld ge noot van het uitstekende diner en de prettige omgeving in het sprook jes achtige verblijf van de multi- milonair. Ze waren er in zijn ei gen auto door zijn vertrouwde chauffeur heengereden. Judson en Norton zaten naast hem en Furer zat naast de chauffeur. Het was zo geschikt dat Roy bij Shorty zou blijven en zij samen de gasten zou den zijn van Matsu, de Japanse butler van Farrington. Toen na de maaltijd twee bedien den in livrei het dessert ronddien den, glimlachte Flint, die er in zijn onberispelijk avondkostuum uiterst correct uitzag, vriendelijk tegen Mary, de dochter van de j bankier een jonge dame van ongeveer vier entwintig jaar en luisterde met aandacht naar haar beschrijving van de bronzen schaal uit het tijd perk der Sjang-dynastie, twee jaar geleden door haar vader uit Sjang hai meegebracht. „U moet weten, mijnheer Flint," zei ze lachend, „dat vader er tot voor twee maanden geen idee van had dat het slechts namaak was. Hij schrok er heel erg van, toen hij hoorde dat hij een waardeloos ding met zoveel zorgen had omringd." „Ja," zei Farrington met zijn die pe stem, die, hoewel in ernstig ge sprek met van Duyle gewikkeld, toch de laatste woorden van Mary opgevangen had. „Mary heeft ge lijk. Basil heeft het me verteld. Hij heeft jarenlang de wereld rond ge reisd en toen ik hem voor het eerst ontmoette, vertelde hij me dadelijk hoe ze me ertussen hadden geno men." Basil van Duyle leunde achter over in zijn stoel en schudde het hoofd. „Ik geloof, dat ik beter ge daan had met niets te zeggen, Flint", zei hij, „maar ik heb nu een maal de ongelukkige gewoonte, om, wat me voor de mond komt, er uit te flappen. Die schaal met die sma ragd stond me daar in een afzon derlijke kooi met stalen tralies, en ik vond het een schande hem in de waan te laten dat 't ding echt was." „Dat weet ik zo nog niet, mijnheer van Duyle," mengde mevrouw Far rington zich in het gesprek. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 2