wAAlwijkse en LAnqstRAAtse cour ah t Nieuwe figuren in 't kabinet Exportmogelijkheden voor de Nederlandse schoenen verbeteren Schrijf bij een sollicitatie over opleiding en capaciteiten, maar vooral ook over wensen en verlangens „PQNTIAC" J. Tausch Waalwijk JE ZIET ZE WEER STEEDS HEERS! ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk Polaroid IMPORT VAN BELGISCH EN ITALIAANS SCHOEISEL IS TOT STILSTAND GEKOMEN U belt 2971 Auto over de kop dode en twee zwaar gewonden RUIMTEVAARDER NIET HET GEVAARLIJKSTE BEROEP Nieuwe Kamerleden K.V.P. VRIJDAG 26 JULI 1963 85 JAARGANG No. 59 De tcho v^n het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069637 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 op de voet Het einde van het schooljaar na dert weer. Va nallerlei soort scholen komen jonge mensen, die een "passende funktie" in het bedrijfsleven gaan zoeken. Zij hebben boekenwijsheid opge daan, een basis gelegd 'en gaan nu, ieder op eigen wijze, trachten hier op een toekomst te bouwen. Aan voorlichting ontbreekt het in deze tijd niet meer. De scholieren worden gelukkig steeds meer met het bedrijfsleven vertrouwd gemaakt. Zij krijgen een indruk van de indu strie en kunnen daardoor eens ergens over doordenken en meepraten. Men kan een beroepskeuze-advies vragen, zich laten testen. Maar wordt de keuze hierdoor voor de jeugd gemakkelijker? Er zijn maar weinig mensen die reeds op jeugdige leeftijd naar een, soms zelfs onbewuste, beroepskeuze toeleefden. Anderen werden beïn vloed door de beroepen van familie leden en plaatselijke mogelijkheden. Moet dit noodzakelijk een invloed hebben op het levensgeluk en de toe komst van iemand die zo tot een be roepskeuze is gekomen? Weineen. Men dient nu eenmaal met de feitelijke situatie rekening te houden. Er zitten bovendien veel po sitieve kanten aandoordat men reeds vertrouwd raakt met een beroep. Er zijn veelal ruimere opleidingsmoge lijkheden en daardoor grotere kan sen. Aan de hand van voorlichting over Horloges volledige tortering »o^iuriivv^iw^irn\riiVi'Vtvi*ir%<*r>*iVTri*B^ OPLEIDING TOT STIK STER OOK IN KAATSHEUVEL Ook in Kaatsheuvel wordt de mogelijkheid gegeven om zich tot schoenstikster te laten opleiden. Met ingang van 1 september aanstaande gaat in Kaatsheuvel het tweede jaar van deze opleiding van start. De meisjes die hieraan mee willen doen moeten voor 1 september 14 jaar zijn gewor den en niet meer leerplichtig zijn. Zij zijn vier dagen van 7 uur op het bedrijf werkzaam en volgen een dag vormend onderwijs aan de Huishoud school in Kaatsheuvel. Zij worden opgenomen in het leer lingenstelsel van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie (VAS), en doen aan het einde van het jaar examen. Diverse instanties gaven aan deze cur sus hun goedkeuring en mede- Werking. Medio augustus doen de meisjes, die het afgelopen schooljaar deze stikstersoplei- ding hebben gevolgd examen. De leerlingen ontvangen reeds een loon en vallen onder alle regelingen die in de bedrij ven van toepassing zijn, zoals CAO, vakantie-regeling, soci ale wetgeving etc. Bedrijven die aan deze cur sus deelnemen zijn M. Soeterboek en Zn., Schoen fabriek N.V. Gasthuisstraat 33. M. J. Vesters Schoenfabrieken N.V., Industrieterrein. P. H. Vloemans Schoenfabriek N.V., Peperstraat 12. de veelheid van beroepen is er door de toekomstige werkers wel een alge mene richting te bepalen waar hun voorkeur naar uitgaat. Nu komt de praktijk en zal men zich binnen een beroepsrichting een FUNKTIE moeten zoeken, echt een konkrete plaats in het bedrijfsleven gaan vervullen. Zover gekomen, zal rrien met al zijn wensen en verwachtingen in kon- takt komen met een bepaald bedrijf. Het bedrijfsleven heeft hiervoor begrip, en in iedere onderneming is wel iemand aanwezig, die zich met voorlichting en werving bezighoudt. De grotere bedrijven hebben hier voor zelfs een of meer aparte funk- tionarissen. De bedrijven streven er op deze wijze steeds naar om de juiste man op de juiste plaats te krijgen. Hier zijn twee belangen gediend, die eigenlijk niet van elkaar zijn te scheiden, n.l. het belang van de sol licitant en het bedrijfsbelang. Bij het zoeken van een nieuwe baan moet men dus maar niet eens wat proberen. Het komt meerdere malen voor, dat gesolliciteerd wordt naar funkties waar men zelfs reeds overtuigd is, niet geschikt of be kwaam voor te zijn. Dit levert teleur stellingen op, ook voor de bedrijven. Probeer bij solliciteren, hetzij schriftelijk of mondeling, steeds zo duidelijk mogelijk het bedrijf bekend te maken met opleiding, capaciteiten, wensen en verlangens. Hierdoor zal het bedrijf weer in staat zijn, de fei telijke mogelijkheden voor nu en voor de toekomst uiteen te zetten, een inderdaad passende funktie te zoeken en hierdoor bij te dragen aan de ontplooiing van de jonge werk nemer. CHROOMLEDERFABRIEK "AMSTEL N.V." GAAT VIJF JUBILARISSEN HULDIGEN. Vrijdagmorgen om elf uur zullen bij de Choomlederfabriek „Amstel N.V." vijf jubilarissen worden ge huldigd. Het zijn de heren P. Kort hout, sorteerder op het ledermaga zijn, en van Wijk, stoller, die ieder 40 jaar op dit bedrijf werkzaam zijn en de heren H. Brokken, afdelings baas nathuis, W. IJpelaar, schaver en van Helvoirt, chauffeur, die 25 jaar op dit bedrijf werkzaam zijn. GESLAAGD IN DE AFDELING SNIJDEN EN MODELEREN Voor het in het kader van het leer lingenstelsel gehouden examen slaag de in de afdeling snijden en mode leren H. v. d. Wiel, werkzaam bij Ves- ters in Drunen; in de afdeling schoenstikken, W. de Hart, werkzaam bij Durea Dru nen. Voor het examen onderwerk slaag den W. v. d. Lee en G. Oerlemans, eveneens werkzaam bij Vesters Dru nen. De heer H. v. d. Wiel slaagde te vens voor het examen schoenstikken. VAS HIELD EXAMENS Een aantal leerlingen van Bloch en Stibbe, Ivo van Haren, A. van Bladel en A. en J. de Kort in Waal wijk, en Rex, van Riel en Vesters in Drunen, hebben in het kader van het leerlingenstelsel van de VAS, op de Nijverheidsschool in Waalwijk het eerste gedeelte van «hun examen af gelegd. Het betrof hier het gedeelte modeleren. In de examencommissie hadden zitting: de heren A. Schilders, voor zitter; S. C. Nuyten, secretaris; A. Hendriks en W. B. v. Herwijnen. Het examen snijden zal binnen kort op de verschillende bedrijven worden afgenomen. De afgelopen weken is bij vele Nederlandse schoenfabrieken de or der-positie flink verbeterd. De cijfers van eind mei voorspellen voor de komende maanden een stijgende produktie, die vooral een gevolg is van betere exportkansen. Voor het eerst sinds enkele jaren is in de meeste schoenfabrieken gedurende de stille periode in mei en begin juni geen werktijd-verkorting doorgevoerd. De toenemende import van Bel gisch en vooral Italiaans schoeisel, is tot stand gekomen. De verbete ring in de schoenindustrie betreft zowel heren- als damesschoeisel. DE BETERE VIRGINIA Over de eerste negen maanden van 1962 heeft de schoenindustrie met een lichte recessie te kampen gehad. Vergeleken met 1961 gaf de schoenindustrie een produktiedaling van ruim 3 percent te zien. Dit was vooral een gevolg van een zekere te rughoudendheid bij de handel, die onzeker was over de mode-ontwik keling en de vraag van het publiek. Ook het slechte weer heeft een rol gespeeld. De stijgende invoer van buitenlands schoeisel drukte op de Nederlandse markt. De import gaf een stijging van 22 percent te zien, terwijl de export van het Nederland se produkt niet of nauwelijks groter werd. Een troost voor de schoenfa brikanten was, dat het stijgingstempo van de schoenen-import in de loop van 1962 een duidelijke afzwakking vertoonde. VOORTGEZET Deze tendenz heeft zich in 1963 voortgezet. Al bij al is sinds 1960 het aandeel van de Nederlandse in dustrie in de voorziening van de bin nenlandse markt van 91 tot 83 per cent gedaald. Ruim 12 percent van de Nederlandse produktie wordt ge- geëxporteerd. Overigens is het grote tekort aan vakkundige arbeidskrach ten een ernstige handicap voor de schoenindustrie, temeer daar afwer king en presentatie van het produkt een steeds grotere rol gaan spelen, zeker bij export. Verschillende fabrikanten hebben de laatste jaren zelfs exportmarkten moeten laten vallen, omdat ze geen kans meer zagen door gebrek aan mankracht goede uitvoering van de orders te garanderen. De fabrikan ten zagen in vele gevallen ook geen kans onder deze moeilijke omstandig heden kostenstijgingen in de prijs door te berekenen. Gedurende de laatste maanden van 1962 was er al een lichte verbetering in de orderpositie van de schoenin dustrie te constateren. De afgelopen winter gaf een nieuwe tegenslag, maar in het vroege voorjaar bleek toch, dat de orderpositie over de ge hele linie verbeterde. De gang van zaken in deze indu strietak is vooral afhankelijk van de wijze, waarop de Nederlandse fabri kanten zich in de internationale con currentiestrijd zullen weren. Er zijn in de schoenindustrie al verschillende initiatieven genomen om door bun deling van krachten de concurrentie positie, vooral in de export, te ver sterken. Nederland heeft tien weken na de verkiezingen een nieuw kabinet. De laatste moeilijkheid, die nog overwonnen moest worden, de constituerende vergadering, in de Trèveszaal op het binnenhof, heeft verder geen problemen meer Hieronder volgen enkele bijzon derheden over de nieuwe figuren die, naar het zich laat aanzien, in het kabinet-Marijnen zullen zitting nemen. Prof. dr. H. J. Witteveen (WD genoemd als de nieuwe minister van financiën is 42 jaar. Hij werd in Zeist geboren, stu deerde economie aan de Nederland se Economische Hogeschool aldaar. In 1956 promoveerde hij op het proefschrift „Loonshoogte en werk gelegenheid". Van 1945 tot 1947 was de heer Witteveen wetenschappelijk mede werker bij het centraal Planbureau. In 1946 werd hij tot lector, later to hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool benoemd. Hij is voorzitter van het curratori- um van de prof. mr. B M. Telder- stichting. Prof. Witteveen is sedert 1958 lid van de eerste kamer. Bij de verkie zing in 1963 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer. Hij is een gezag hebbende auteur in tal van publi caties op economisch en financieel terrein. Mr. B. W. Biesheuvel (A. R.) die landbouw zal gaan beheren en vice-premier wordt is 43 jaar. Hij werd geboren in Haarlemmerliede. Na zijn gymnasiumopleiding in Haarlem studeerde hij rechten aan de vrije Universiteit in Amsterdam. In 1945 deed hij zijn doctoraal examen. In hetzelfde jaar werd mr. Biesheu vel secretaris van de provinciale voedselcommissaris Noord-Holland in Alkmaar. Twee jaar later was hij secretaris van de afdeling bui tenland van de stichting voor de landbouw. Hij bleef dit vijf jaar tot hij secretaris werd van de Neder landse Christelijke Boeren en Tuin- dersbond (CBTB), waarvan hij thans voorzitter is. De heer Bies heuvel is vice-voorzitter van het Landbouwschap. Sedert 1947 woon de hij alle conferenties bij van de „International federation of agri cultural producers" (I.F.A.P.) wel ke organisatie hij thans presideert. Sedert 1956 is mr. Biesheuvel lid van de Tweede Kamer en lid van het Europese parlement in Straats burg. Prof. dr. J. E. Andriessen (CHU) (Economische Zaken) is 35 jaar. Hij werd geboren in Rotterdam waar hij de HBS bezocht en stu deerde aan de Economische Hoge school. In 1951 deed hij doctoraal examen economie. In 1955 promo veerde hij bij dr. J. Zijlstra cum laude aan de vrije Universiteit van Amsterdam op het proefschrift „Ontwikkeling van de moderne prijs-theorie". Na zijn studie in Rotterdam werd de heer Andriessen hoofd-assistent aan het sociologisch instituut van deze universiteit. In 1955 werd hij benoemd bij de directie algemene economische politieke zaken. In 1957 was hij hoofd van de af deling parlementaire en financiële zaken. Hoofd van de directie alge mene economische politiek werd de heer Andriessen in 1959. In hetzelf de jaar volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de staathuishoudkun de aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam. Hij bleef als adviseur van de minister van Eco nomische zaken betokken bij de algemene economische politiek. Drs. P. C. W. M. Bogaers (K.V.P.) (Volkshuisvesting-Bouwnij verheid) is in Kuyck geboren. Hij is 39 jaar. Na het Bisschoppelijk College in Roermond te hebben doorlopen, studeerde hij economie aan de Kath. Economische Hogeschool in Tilburg. In 1937 deed hij zijn docto raal examen. Aanvankelijk was de heer Bo- gaerts assistent van prof. van den Brink. In 1948 werd hij benoemd tot economisch adviseur van de Katholieke Arbeiders Beweging. Hij heeft zitting in de centrale com missie voor statistiek. Tevens is de heer Bogaers plaatsvervangend lid van de commissie bedrijfsregelin gen. In 1050 was hij adviseur van de pese gemeenschap voor kolen- en Nederlandse delegatie bij de Euro- staal en van 't Verbond van Chris telijke Werkgevers in deze gemeen schap. Voorts heeft de heer Bogaers zitting in enige studiecommissies en in de partijraad van de K.V.P. Drs Bogaers werd in 1959 lid van de Tweede Kamer. Mevrouw dra. J. F. Schouwe- naar-Franssen (VVD) Maatschap pelijk werk) is 54 jaar. Zij bezocht het gymnasium in Den Haag en studeerde nadien Klassieke letteren aan de Rijksuniversiteit in Leiden waar zij in 1934 doctoraal examen deed. Mevrouw Schouwenaar is Lauteate in de etrus-cologia van de Italiaanse Universiteit van Perugia. en het wordt O - Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken opgeleverd. Drie uur duurde het beraad van de kandidaat-ministers. Toen was men het eens over het ontwerp-programma en de samen stelling van het kabinet. Minister Marijnen heeft woensdag j.I. ver slag uitgebracht aan de koningin. Woensdagmiddag zijn de nieuwe bewindslieden beëdigd. De koningin is dinsdagavond reeds in ons land gearriveerd met hetzelfde regeringsvliegtuig, dat eerder op de dag mevrouw Schou- wenaar-Franssen, liberale kandi date voor maatschappelijk werk, uit Perugia had opgehaald. Tijdens de constituerende verga dering is gisteren tevens afgespro ken, dat het vice-premierschap in plaats van aan de V.V.D. zal toe vallen aan de A.R.-minister van Landbouw, mr. Biesheuvel. Mr. Biesheuvel zal tevens tijdelijk wor den belast met de zaken betreffen de de West. De rijksaangelegenhe den zullen pas definitief worden geregeld als Nederland nader con tact heeft opgenomen met de re gering van Suriname. Maandagavond is op de rijksweg Echt-Posterholt onder Echt een personenauto door onbekende oor zaak van het talud geschoten en over de kop geslagen. De bestuur der, de 31-jarige heer A. G. A. M. Ketelaars uit Maastricht, was direct dood. Twee andere inzittenden van de wagen, uit Sittard en Geleen, werden zwaar gewond. Een pas sagier bleef ongedeerd. De heer Keteleers was exploitant van een muziekautomatenmaatschappij Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.rn. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" De Amerikaanse levensverzeke ringmaatschappij, die zocds onlangs werd bericht, op het leven van elk der zeven Amerikaanse ruimtevaar ders een verzekering van 100.000 heeft afgesloten, heeft thans bekend gemaakt dat de premies voor deze verzekeringen lager zijn dan voor verzekeringen op het leven van ar beiders die gevaarlijke reparatie werkzaamheden verrichten aan toren spitsen en hoge schoorstenen. De ruimtevaarders betalen naast de extra premie, die voor militaire straaljagerpiloten geldt, nog een spe ciale toeslag, waarvan de grootte niet bekend gemaakt is. De polissen bieden risicodekking ingeval van overlijden van de verzekerden, waar deze zich ook in de ruimte of op de aarde bevinden. Uit het feit, dat deze verzekeringen thans tot stand zijn gekomen en dat onderhandelingen gaande zijn over levensverzekeringen voor een nieu we groep van negen kandidaat-as tronauten, blijkt wel hoe snel de ont wikkeling zich zelfs naar Amerikaan se begrippen voltrekt. Nog verleden jaar verklaarde een vooraanstaande fijunctionaris van het Amerikaanse levensverzekeringbedrijf, dat het vraagstuk van verzekeringen op het leven van piloten en passagiers, die bij ruimtevluchten betrokken zijn, nog niet ernstig onder ogen was ge zien. Uit het streven van het levensver zekeringbedrijf om zoveel mogelijk mensen in staat te stellen zich finan ciële zekerheid te verschaffen tegen zo laag mogelijke premie, vloeit voort dat de levensverzekeringmaatschap pijen zich voortdurend beraden over de vraag of bepaalde beroepen, die tot dusverre als "gevaarlijk" werden beschouwd en daarom tot het hef fen van een extra premie leidden, de aanduiding "gevaarlijk" nog wel verdienen. Hoewel het Nederlandse levens verzekeringbedrijf in dit opzicht nog niet voor zulke problemen is gesteld als het Amerikaanse, heeft zich op dit gebied ook in ons land een be langrijke ontwikkeling voorgedaan. Deze ontwikkeling heeft zelfs geleid tot een soepeler beoordeling van ri sico's dan in Amerika. Werklieden, die zich met reparaties aan torens en hoge schoorstenen bezighouden en die in Amerika een hogere levens- verzekeringpremiepremie betalen dan ruimtevaarders, kunnen bij Neder landse levensverzekeringmaatschap pijen tegen normale premie terecht. Vrijwel alle maatschappijen vragen nog slechts een extra premie voor ver zekeringen op het leven van mili taire vliegers en van testpiloten. Alle overige beroepen zijn normaal verze kerbaar, althans wanneer het gaat om de normale risicodekking bij overlijden. Worden aanvullende uit keringen, zoals bijv. een invaliditeits- rente, mee verzekerd, dan geldt voor bepaalde gevaarlijke beroepen een extra premie. Nu vijf KVP-gekozenen een mi nisterszetel zullen gaan innemen, komen er evenveel stoelen in het parlement vrij. De Kamerzetel van minister Luns zal worden ingenomen door de hr. Th. Westerterp, afkomstig uit Bre da en sinds enige jaren als Euro pees deskundige verbonden aan de Europese organen te Luxemburg. Drs. Veldkamp heeft in drs. Aarden zijn plaatsvervanger, mr. Marijnen in ir. Lardinois, landbouwattaché te Londen. De kamerzetel van mr. Bot zal worden ingenomen door ir. Horsman uit Tilburg en die van drs. A. Verdijk, directeur van het Provinciaal Opbouworgaan te Til burg. POKKEN IN POLEN twee doden Te Wroklau (het vroegere Bres- lau), in zuidwest Polen, zijn twee mensen aan pokken overleden. Vol gens een officiële telling hebben 17 mensen te Wroklau pokken opge lopen; verondersteld wordt dat er meer mensen zijn besmet. De ziekte zou naar het gebied van Wroklau zijn overgebracht door een uit Bir ma teruggekeerde officier van po litie en door een Bulgaarse vrouw.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5