VLIJMEN Woningbouw hoogste prioriteit Ook in uw omgeving Smidje Verholen en de rare alchimist r m N Regeringsverklaring minister-president Marijnen KINDERWAGEN I Automobielbedrijf Waveem N.V. fwm i N.V. Mommersteeg's Zaadteelt ©n Zaadhandei door brand verwoest Schade loopt ver over de 2 miljoen Optrekking van A.O.W.-uitkering krijgt speciale aandacht van regering gesloten mm •m 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 14 Filmjournaal Geertruidenberg Horte berichten WERKENDE JEUGD HIELD GESLAAGDE SPORTDAG Het Bureau Huisvesting J. v. Oldenbeek Geen spreekuur hobbyclub handenarbeid wegens de vacantie stil liggen. Met september zullen de werkzaamheden weer wor den hervat. TIJDENS HET ZWEMMEN VERDRONKEN De 13-jarige jongen G. L. M. v. d. Bosch, zoontje van A. v. d. Bosch alhier, is woensdagmiddag tijdens 't zwemmen in de z.g. Driewiel onder Druhen verdronken. AGENDA Zaterdag 8.30 uur De gebochelde van Rome 18 jaar. Zondag 4 uur en 6.15 uur Freddy und der millionair. Alle leeftijden. 8.30 uur: De gebochelde van Ro me, 18 jaar. 11.15 uur: Parochie-bibliotheek. Woensdag 2 uur Parochie-biblotheek. FREDDY UND DER MILLIONAIR Wanneer Freddy door omstandig heden van het serieuze en gelijkmati ge leven van een handelscorresspon- dent stapt in dat van een millionair, vormt dit voor hem het begin van een reeks verrassende, maar natuurlijk ook charmante avonturen, waarbij de romantische noot niet ontbreekt. Als Freddy echter ook maar weer één glimp opvangt van zijn vroegere eenvoudige correspondentebaantje, weet hij dat daar zijn geluk ligt. Niet bij de profiterende aanhang van een miljonair, maar bij Edith de directie secretaresse. Muziek, zang en vakantiestemming in deze Duitse kleurenfilm voor het hele gezin, is voor u te zien in de Hoge Braken. Deze film van de man met de gouden stem, die zijn gelief de liederen zingt van de zee, de zon, de wind en de weemoed, draait voor u op zondag 4 aug. om 4 uur en om 6.15 uur; om 4 uur een speciale jeugdrang voor degenen tot 14 jaar. DE GEBOCHELDE VAN ROME De kleine mismaakte Bodiel, is in Rome de leider van de Italiaanse ver zetsstrijders, die het de Duitsers en de Italiaanse fascisten lastig maken. Zijn mismaaktheid drijft hem er toe, te laten zien welk een groot man hij is en welk een leider hij kan zijn. Zijn verbitterde geest brengt hem tot een haat tegen allen die hem ooit „Bochel" noemden .Hoe? Dat toont u dit waar-gebeurd grote-stads-dra- ma, dat de strijd beschrijft van de Ita liaanse verzetsstrijders en de ontred dering van het land, maar dat daar naast ook het persoonlijke drama van de verbitterde en verblinde ver zetsman, die na de bevrijding een pure misdadiger wordt, goed heeft weten te plaatsen in de chaotische sfeer van Italië in de overgangstijd. De levensgeschiedenis van een partisanenleider voor u in de Hoge Braken op zaterdag 3 aug. om 8.30 uur en op zondag 4 aug. om 8.30 uur, voor personen boven 18 jaar. Poeliers-bedrijf Wed. A. KUYSTEN en Zn. Ie Zeine 27, Waalwijk Tel. 3264 In de nacht van woensdag op don derdag heeft een felle brand een groot deel van het gebouwen-complex van N.V. Mommersteeg's Zaadteelt en Zaadhandei in de as gelegd. Niet minder dan zeven brandweercorpsen zijn nagenoeg de gehele nacht in touw geweest om de geweldige vuur zee te bedwingen. Het moment van de brand is voor de N.V. op een bijzonder ongelukkig tijdstip aangekomen, namelijk juist nadat de nieuwe oogst graszaden binnen was gebracht. De hoop be staat dat het bedrijf het normale werk zonder al te veel oponthoud verder zal kunnen voort zetten. De schade die de brand heeft aangericht zal waarschijnlijk ver over de twee mil joen gaan lopen. KORTSLUITING De brand, die met 35 stralen door brandweercorpsen uit Vlijmen, Dru- nen, Heusden, Vught, Den Bosch, Cromvoirt en Eindhoven werd be streden, werd woensdagavond tegen kwart voor elf waargenomen door de assistent bedrijfsleider, die onmiddel lijk groot alarm sloeg. Kort nadat burgemeester Schweit zer bij de brand was gearriveerd, werd door hem opdracht gegeven bo vengenoemde brandweercorpsen te hulp te roepen. De brand is vermoedelijk ontstaan in het reinigings- en drogingsge- gebouw, waar voor ruim een miljoen aan machines staat. Vermoed wordt tevens dat kortsluiting in een van de machines de brand heeft doen ont staan. Door de directie is besloten om zo goed en zo kwaad als dat gaat, de werkzaamheden normaal voort te zetten. SINGING GIRLS BEHAALDE 2e PRIJS De Singing Girls uit Vlijmen behaalden de 2e prijs op het Songfestival te Breda. Na de voorronden bleven er 10 finalisten over, waaronder de Singing Girls, die bijzonder goed voor de dag kwamen en in het bezit kwamen van de 2e prijs met 24 pt. GESLAAGD Zuster Adriato (mej. Kiviets), is te Ber gen op Zoom geslaagd voor het diploma Godsdienst A en voor het diploma Bejaar denverzorgster. MAANDVERGADERING Zondag maandvergadering van het Kruis booggezelschap Rozenjacht in café Gevers, Meliestraat. Belangrijke agenda: Bonds- concoursen enz .Aanvang 7 uur. Zondag maandvergadering van het Kruis booggezelschap Willem Tell in café H. Boom-v. d. Wiel. WEDVLUCHT GHISLAIN Zondag werd door de CCB, Waalwijk, 's-Bosch en Vlijmen, een derbyvlucht ge houden vanuit Ghislain, waaraan een serie- spel was verbonden. Waalwijk was in het seriespel de gelukkigste en won alle 4 de series: 1 C .de Man, 2, 4 A. v. Hilst, 3 A. Vermeer. WEDVLUCHT DE ZWALUW Zondag hield de P.V. De Zwaluw een wedvlucht vanuit St. Ghislain, afstand 110 km. Los 8 uur, le duif 10-50-42, laatste prijswinnende duif 11-11-12. Uitslag als volgt: M Libregts 1, 8; L Meesters 2, 10, 11, 42; H de Laat-Parijs 3, 13, 14, 61, 63; M Nicols 4, 69; H v Beijnen 5, 45; C v Heivoort 6, 12, 28, 88; R v Esdonk 7, 23, 24, 25, 65; J v d Hout 9, 16, 21 44, 57, 59, 82, 86, 87, 89; H Zeeuwen 15; C v Esch 17, 19, 27, 51, 66; Fr v Uden 18, 20, 32, 46; H Pelders 22, 26, 68 71; M v Dal 29; C de Ronde 30, 70, 72; Th v Bokhoven 31, 67; J v d Wiel 33, 77-ï Gvd Hout 34, 41, 91; H Mommersteeg 35, 36; P v Gestel 37; L Kbrks 38, 39; M v Hees- wijk 40; P v Bers 43, 48, 73, 76, 79, 90; G Ketels 47; M Laros 49; Gebr v Bladel 50, 53; Th Stupers 52, 78; K Kivit 54, 56, 58, 80; J v d Dungen 55; H v Bladel 60; Gebr de Vaan 62; J de Vaan 64, 74, 81, 84; H Maas 75; H Overdijk 83; P Wijk- mans 85. Zondag wedvlucht van de P.V. De Zwa luw vanuit Noyon Fr.; inkorven vrijdag namiddag van 19 tot 20 uur. Wedvlucht Dax van de P.V. de Zwaluw; zondagmiddag werd de eerste duif geklokt door M Nicols, tot heden nog geen 2e duif geconstateerd. P.V. DE REISDUIF Wedvlucht vanuit Ghislain: J Kuijs VB 1, 29; J v d Heuvel 2, 17, 28, 30; W Broe- ren 3, 5, 11; H Boom 4, 22; P Vermeulen 6, 8, 10, 14, 16, 19 21, 25, 31, 39, 40 en 41; J Kiviets 7 20, 37; B v Esdonk 9, 13; Jos Kuisl2; P v Dal 15, 34, 36; H Herman 18, 24; A v d Heuvel 23; P Diepstraten 26; J Wilhard 27, 32; Nic v Dal 33, 35; L de Laat 38. Extra prijs B v Esdonk; sprint J Kuis. Zondag derby vanuit Noyon. Dit wordt de mooiste vlucht van de jonge duiven. In- korven vrijdagavond, café Boom. GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Geertruidenberg zal hedenavond, 19.30 uur - vrijdag 2 augustus in het Wit-Gele Kruisgebouw in openbare vergadering bijeen komen, voor de behandeling van de navolgende agenda punten. 1. Goedkeuring notulen 19 juni 1963 en 22 juni 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanvaarding schenkingen. .4 Wijziging verordening ex artikel 4 der Winkelsluitingswet. 5. Kredietverstrekking voor de aan schaf van een maaimachine voor de plant soenendienst. 6. Kredietverstrekking voor de inrich ting van de N.H. Kleuterschool. 7. Medewerking ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor het aanbren gen van een centrale verwarming in de N.H. Kleuterschool. 8. Kredietverstrekking voor het aan brengen van centrale verwarming in de N.H. Kleuterschool. 9. Verordening op de heffing van op centen op de personele belasting 1963-'64. 10. Verlening aanvullende subsidie voor de restauratie van pand Markt 27 aan de N.V. Rotterdamse Bank. 11. Vaststelling bedrag der vergoeding en het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven ingevolge arti kel 101 der L.O.-wet. Uitslagen Hindernisfietsen 1 J. Brands Deuteren (JVKAJ); 2 A. v. d. Wil denberg Deuteren (JVKAJ); 3 B. Vorstenbosch Rosmalen (VKAJ). 1 de Grouw St. Paulus (KAJ); 2 P. Schagen Waalwijk (KAJ); 3 T. v. d. Leest Deuteren (JKAJ). Trefbal JVKAJ 1 Sacrament; 2 Deuteren; 3 Paulus ;4 Waalwijk. De groepsprijzen voor VKAJ en KAJ, die bestonden uit 2 bekers, die beschikbaar waren gesteld door het gemeentebestuur van 's-Bosch, waren beiden voor de afdeling Deuteren. - Deze nacht zijn Elten en Tud- deren weer naar Duitsland overge gaan. Beide gemeenten zitten ber stens vol met Nederlandse goederen, die de laatste dagen nog zijn geham sterd. - Een Nederlands echtpaar is op z'n huwelijksreis in België veronge lukt. De man was direct dood, de vrouw werd levensgevaarlijk gewond. Bij Sittard waren 1 dode en 4 ge wonden en nog elders kwamen vijf personen op de weg om. Onder een stralend blauwe lucht marcheerde afgelopen zondag de K.A.J.-drumband het stadion De Vliert te 's-Bosch binnen. Dit was het begin van de jaarlijkse sportdag voor de werkende jeugd in Den Bosch en omstreken, die door de V.K.A.J. en K.A.J. georganiseerd werd. Willy Verhoeven, gewestelijke lei der van de K.A.J., zei in zijn ope ningswoord o.a. te hopen dat deze dag vooral in het teken zou staan van vriendschap en sportiviteit. Hierna werd een aanvang gemaakt met de volgende onderdelen hard lopen, hoog- en ver-springen, kogel stoten, zaklopen en trefbal. Veel plezier viel te beleven aan de z.g. hindernisrit, waarbij de deelne mers diverse hindernissen moeten overwinnen in een zo kort mogelijke tijd, zonder van hun fiets te stappen. Na afloop van de wedstrijden reikte aalmoezenier Pijnenburg de prijzen uit aan de Jong VKAJ en Jong KAJ. 's Avonds werd in het jeugdhuis De Citadel een gezellige avond ge houden. Allereerst werden enkele liedjes gezongen en scetches voorgedragen, die door jury werden beoordeeld. Hierna reikte de wethouder van Sociale Zaken in 's-Bosch, de heer N. Schuurman, de prijzen uit aan de VKAJ en KAJ. Na deze ceremonie gingen de beentjes nog eens van de vloer zover dit nog mogelijk was. Op het einde van de avond dank te Willy Verhoeven alle medewerk- (st)ers en de deelnemers en deel neemsters voor hun sportiviteit. Hij deed dit namens mej. Nel Baltissen, gewestelijk leidster van de VKAJ, die door ziekte helaas was verhin derd. Zo kwam er een einde aan deze sportdag, die niet alleen uitblonk door het grote aantal deelnemers, maar ook door het mooie weer en de vriendschap en sportiviteit. In de Tweede Kamer heeft de nieuwe Minister President Mr. V. G. M. Marijnen een uitvoerige re geringsverklaring afgelegd. BELASTINGEN Over het te voeren sociaal, eco nomisch beleid verklaarde mr. Ma rijnen dat bij het vervullen van wensen in de komende vier jaren de grenzen, gesteld door de groei van de reële nationale productie niet zullen worden overschreden. De mogelijkheden zijn dus beperkt en een keuze zal dus moeten wor den gedaan. Het met elkaar in overeenstem ming brengen van wensen en be schikbare ruimte voltrekt zich voor een belangrijk gedeelte via de over heidsfinanciën. Het nieuwe kabinet wil het structueel begrotingsbeleid voortzetten. De groei van het nationaal inko men heeft tot gevolg dat de Staats inkomsten van jaar tot jaar toene men. Het is een beleidsvraag, in welke mate deze middelenaanwas moet worden aangewend voor uit- gavevergroting dan wel voor ver laging van belastingtarieven. Daar bij is van wezelijke betekenis, dat bij ongewijzigde tarieven de pro gressiefactor in ons belastingstel sel de belastingdruk, d.w.z. de ver houding van de totale belastingop brengst tot het nationale product, bij voortduring doet toenemen. De regering is van oordeel, dat neutralisering van de progressie factor die zich voornamelijk openbaart in een sluipende verzwa ring van de druk van de loon- en inkomstenbelasting als minimum geboden is. De loon- en inkomsten belasting is door de opbouw van 't tarief speciaal voor de lagere en de middeninkomens zwaar, niet alleen op zichzelf gezien doch ook bij ver gelijking van die in andere landen. Huurverhogingen onvermijdelijk. Mr. Marijnen deelde mede, dat het nieuwe kabinet tot een prioriteitsre geling is gekomen. Bovenaan staat 't woningbeleid. De achterstand in de woningvoorziening is een probleem van nationale aard. De oplossing er van rijst boven de politieke tegenstel lingen uit. Leniging van de nood acht de regering een zaak van recht vaardigheid en maatschappelijke so lidariteit. De regering hoopt, dat ons volk zich grote inspanning ter op lossing van die nood wil getroosten. De achterstand wordt thans te traag ingelopen. De behoefte blijkt sterker, dan werd voorzien, de woningpro- duktie blijft de laatste jaren achter bij de verwachtingen. Bij concretise ring van diverse andere beleidson derdelen zal bij voorrang rekening worden gehouden met de implicaties hiervan op de woningvoorziening. Door bijzondere maatregelen zal ge tracht worden op de woningachter stand aanmerkelijk in te lopen. In de komende vier jaar zal een evenredige bijdrage moeten worden geleverd om in 1970 een bevredigend evenwicht op de woningmarkt te kunnen berei ken. Zo nodig moet hiervoor ver zwaring van lasten worden aanvaard, aldus de ministerpresident. Teneinde een zo goed mogelijke differentiatie van de woningbouw te waarborgen, zal een onderzoek wor den ingesteld naar de woningbehoef ten der onderscheiden bevolkings groepen met een verdeling der wo ningzoekenden naar het inkomen als ook naar de aard der behoeften. Bij dit onderzoek zullen mede de samenstelling van de reeds aanwezi ge woningvoorraad en de inkomens verdeling van de gehele bevolking worden betrokken. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek meent de regering voor het jaar 1964 - zonder dat hieruit consequenties voor het verde re beleid mogen worden getrokken - het woningbouwprogramma te moeten bepalen op 90.000 wonin gen, waarvan 45.000 woningwetwo ningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 ongesubsidieerde woningen. Indien de bouw van meer dan 90.000 woningen mogelijk blijkt te zijn, zul len de eerstvolgende 5000 woningen worden toegewezen aan de ongesub sidieerde sector. GEMEENTE WAALWIJK Grotestraat 196 is vanaf maandag 5 t/m 19 aug, wegens vacantie, voor 't publiek in de namiddag Vrouwenarts VAN 5 t/m 10 AUGUSTUS Te koop i.g.s.z, Laag model (zwart) v. Wielestelnstr. 38, Waalwijk te ïïsd&V&S mmtm «Li Wenst u als automobilist snelle en cou lante bediening? Wenst u voor uw auto uitsluitend produkten van de beste kwa liteit? Op onderstaand adres worden al uw wensen werkelijkheid. Ook in Ciw omgeving prima service en produkten van Shell 1 Off. Chevr. en Opel Dealer MARIJKESTRAAT 1 - Tel. 2171 WAALWIJK SHELL COPYRIGHT STUDIO AVAN 25) „Wat seght ghy daer?" vroeg de rare alchimist benepen. „Is dit een raer stuckjen speelgoet? Ende wat daavert er buyten door de landou wen? Een stoom ehstoomko- loloomstocolo.eh. tief- lomoslomocoIck en hebbe het niet goet begreepen. Is dat soms weer een tooverspreuck? Een for- muul wellicht voor de onvintbare steen der wijzen? Of voor het mae- cken van gout? Segh op, ghy on- verlaet! Waeromme lacht ghy my uit?" „Ik lach U helemaol niet uit," antwoordde de smid en tracht te weer kalm te zijn. „Ik vraag me alleen af hoe het mogelijk is, dat gij niet weet, dat er al lang een véél sterkere stoommachine is uitge vonden. Die machine noemen ze lo comotief en het ding heeft wel de kracht van duizend paarden bij el kaar. Hij kan een aantal grote wa gens over stalen spoorstaven voort trekken en daarin is wel plaats voor een paar duizend reizigers!" „Wel salderamentum merlinus!" tierde de alchimist. Hij rukte zich de hoed van het hoofd en begon hem driftig in stukken te rukken. „Wel sackerlootse grootmeesters der rhetorye ende alchimisterye!" vervolgde hen knarsetandend. „Als er al sulcke locotomoos syn, die sulcke waeghens over staaven voorttrecken, hoe sien sy er dan wel uyt! Segh my de heele waer- heyt, sinjeur Verholen, of ick keel U!" Toen greep de smid een stuk houtskool uit het komfoor van de alchimist en schetste met enkele halen een prachtige trein op de witgekalkte muur. Verbaasd zette de alchimist de resten van zijn ver woeste hoed weer op zijn hoofd en met een benepen stem vroeg hij „O groote ende gheleerde sin jeur.als er werckelyck sulcke rydende spoorcolomoos syn, wie en heeft se dan uitgevonden?" „Tja, daar wil ik niet om jok ken....," antwoordde smidje Ver holen bescheiden. „Maar eh ziet U, ik was het, die ze uitvond." Toen ontsnapte er een snik aan het geprangde gemoed van de alchi mist en hij zei schor; „Syt ghy my dan in alles voorgeweestEn tot smidje Verholen's grote schrik viel de arme oude man in volsla gen wanhoop in zwijm.

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 14