wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt ISOLEMENT VAN DE GAULLE NADERT ZIJN VOLTOOIING Gehorigheid woningen ernstig probleem Volop werkkrachten grensgebied Benelux ledereen - op De Gaulle na - blij met kernstop Ook Engeland laat Nederland in de steek van Acties voor SKOPJE In Moskou gesloten accoord brengt geen verandering LAATSTE WEEK I 10°/o-50°/o korting Prins naar Jamboree en Afrika %amp&erartikelen JsuddeMeyer - mMSg&m+ig* EXCLUSIEVE êwb a Ir M herenkleding U [belt 2971 ras Houdt Bogaerts voor ogen Optica BOOAERTS VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 61 De tcho van het Zuióen Abonnement Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO" Vóór 31 december zullen alle nog hangende problemen binnen de Europese Economische Gemeenschap geregeld moeten worden. Op die datum zal de Euromarkt voltooid moeten zijn of verdwijnen. Dit was de mededeling die de Gaulle op de in het Elysée gegeven persconfe rentie vertelde. Hij liet zich die bijna terloops ontvallen, alsof het stellen van een dergelijk ultimatum de gewoonste zaak van de we reld is. De president legde die verklaring af in antwoord op de vraag, of het Frans-Duitse verdrag van samenwerking aan de in Parijs ge- koestere verwachtingen had beantwoord. Generaal de Gaulle verklaarde, dat hij het Frans-Duitse verdrag van samenwerking met name op economische gebied beschouwt als een soort proefstation. De Euro pese Economische Gemeenschap, zo zei hij, zou geen reden van be staan hebben indien Europa niet zou kunnen leven van zijn eigen landbouwprodukten die daartoe ruimschoots toereikend zijn. Op dit gebied traineren de zaken echter en daarom, en ook al met het oog op de komende Europees-Ameri kaanse besprekingen over tarief kwesties is het zaak, dat vóór 31 december de economische proble men binnen de EEG hun beslag krijgen. Het gebrek aan evenwicht tussen de regelingen die bestaan op het gebied van de industriële produk- ten en die op het gebied van de landbouwprodukten moet voor het eind van het jaar verholpen zijn. Indien Europa in staat is zijn eco nomische problemen te regelen kan men veronderstellen, dat het ook in staat zal zijn zich politiek te orga niseren. Het Frans-Duitse verdrag kan dan fungeren als een kader, dat uitgebreid kan worden tot an dere landen van de EEG. Vooral nu de Britten, de Amerikanen en de Sovjets streven naar een verge lijk dat ook de Europese belangen raakt moet Europa ervoor zorgen zichzelf te zijn. Anders riskeert het nooit meer zichzelf te kunnen wor den. ZONDER HULP Frankrijk, aldus de Gaulle, was in 1940 moreel en, materieel ineen gestort en alleen het verzet heeft het zijn soevereiniteit, zijn integri teit en zijn waardigheid terugge schonken. Na de oorlog was Frank rijk uitgeput en werd het getei sterd door alle moeilijkheden van het diekolonisatieproces. Het was dus vanzelfsprekend dat in alle in ternationale organisaties de Ver enigde Staten de leiding namen. Dit gold zowel voor de NATO als voor het supra-nationale Europa dat on der bewind dreigde te raken van technoraten zonder politieke ver antwoordelijkheid en zonder natio nale verplichtingen. Frankrijk dreigde daarin verloren te zullen gaan en Europa afhanke lijk te worden van de Verenigde Staten. Evenals in 1917 en 1941 is Frank rijk ook thans bondgenoot van de Verenigde Staten. Beider aanwe zigheid in het Atlantische bondge nootschap is onmisbaar, want de Verenigde Staten hebben 'n mach tig atoomarsenaal en Frankrijk is, hoewel het zich op dit punt geens zins met Amerika kan meten, on misbaar wegens zijn geografische ligging, zijn strategische positie en zijn ideeën. In geval van oorlog zou Frankrijk aan de zijde van de Verenigde Staten staan en de Ver enigde Staten aan de zijde van Frankrijk. De politiek van de beide landen stemt echter niet altijd overeen, hoofdzakelijk omdat de omstandigheden sterk veranderd zijn. GEEN VERANDERING In wezen, zo meende de Gaulle, betekent het in Moskou gesloten akkoord geen verandering van de bestaande toestand. De mogendhe den kunnen doorgaan kernwapens te fabriceren, zij kunnen ook voort gaan middelen om deze wapens te vervoeren te vervolmaken. Het ak koord van Moskou heeft dus slechts een zeer beperkte betekenis tenzij het het uitgangspunt zou worden voor iets anders. Als de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hun atoomwapens vernielen zal Frank rijk er zich van onthouden zich dergelijke wapens aan te schaffen. Zolang dat niet zo is, is Frankrijk verplicht waakzaam te blijven. Af gezien hiervan is het wel bereid bepaalde ontwapeningsvoorstellen te doen, vooral wat betreft de ruimteraketten, vliegtuigen en on derzeeboten, waarmee de atoom wapens vervoerd kunnen worden. Voor het eind van het jaar zal Frankrijk aan de andere grote mo gendheden voorstellen doen om dit probleem gezamenlijk te bekijken, vóór het op zijn beurt onoplosbaar wordt. In de woningbouw zijn stellig maatregelen mogelijk om de geluidshin der tegen te gaan. Maar, betere geluidsisolatie betekent hogere bouw kosten, dus hogere huren. Medewerkers van het TNO, afdeling ge- zondlieidstechniek, hebben uitgerekend dat voor f 1.- huur méér per week de ergste vormen van geluidhinder geweerd kunnen worden. Voor één pakje sigaretten per week kan men een ongestoord prive- leven hebben. BOSSCHE BISSCHOP STUURT 20 JONGE PRIESTERS NAAR UNIVERSITEITEN De bisschop van Den Bosch heeft 20 veelbelovende jonge priesters opdracht gegeven, voortgezette theologische studies te gaan maken in Nijmegen, Tilburg, Groningen, Parijs, Munster en Leuven. De benoemingen zijn bedoeld om een aantal jonge priesters de kans te bieden, zich wetenschappelijk voor te bereiden op de eigentijdse vraagstukken van het industrialise rende gewest Brabant, die zich stel len in het sociaal-economische le ven, in huwelijk en gezin. ALLE - - STATIONSTRAAT 51* WAALWSK Nu de KLM weer op Djakarta vliegt, is de Britse regering niet bereid, de vroegere landingsrech ten in Singapore voor drie vluch ten per week te herstellen. Londen wil de KLM-rechten van de laatste tijd eenmaal per week landings rechten voor een dienst met Sin gapore als eindpunt eenvoudig omzetten in een concessie voor één tussenlanding. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, maandag bekend ge maakt tijdens een gesprek op zijn ministerie met de Nederlandse am bassadeur in Londen, mr. Adolph baron Bentinck van Schoonheeten. Van zijn kant deelde de ambassa deur mee, dat de Nederlandse re gering de zaak hiermee niet als af gedaan beschouwt. Later werd de Engelse houding in Nederlandse kringen in Londen beschreven als „verbazingwekkend". Engeland had indertijd beloofd de oude toestand te herstellen, als Nederland weer op Djakarta mocht vliegen. In Nederlands en Belgisch Lim burg, Noord-Brabant, de provincie Antwerpen, Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen komen de eerstvolgen de jaren telkens 30 tot 35 duizend nieuwe arbeidskrachten beschik baar voor de nijverheid en de diensten-sector. Dit blijkt uit een brochure, die is uitgegeven door de Economisch-Technologische Insti tuten en de Economische Raden van de genoemde zeven gewesten. Een belangrijk arbeidsreservoir kan ook gevonden worden in de uitgaande pendel op grote afstan den, die nu naar de randstad Hol land, Luik en Brussel gaat. In het gebied van de BRES (Benelux Re gionale Economische Samenwer king) liggen ruim honderd ge meenten, die elk meer dan tien hectaren in industrie-terrein be schikbaar hebben. Volgens de BRES is de verdere economische ontwikkeling van het Nederlands-Belgische grensland in hoge mate afhankelijk van de ver betering van de verbzindingen. Van groot belang zijn de aanleg van de E 39 van Lummen naar Genk, Heerlen en Aken, de E 10 van Antwerpen naar Breda en Rot terdam, de E 3 van Rijssel naar Kortrijk-Gent, Antwerpen, Turn hout, Eindhoven, Venlo en het Roergebied. De planologen en eco nomen van de zeven Benelux-ge- westen hechten ook veel waarde aan de zoomweg Antwerpen, Ber gen op Zoom, Rotterdam en de doorgaande noord-zuid verbinding van Gent tot Rotterdam, de Schel- de-Rijnverbinding, het Postelka naal en de opheffing van de stop van Loozen in de Zuid-Willems vaart. De BRES-gewesten hebben een belangrijk negatief pendelsaldo. Uit de Nederl. provincies Lim burg, Brabant en Zeeland trekken 20 duizend mannen naar de rand stad Holland, uit Belgisch Limburg gaan er 12 duizend naar Luik en uit Oost-Vlaanderen 30 duizend naar Brussel. Vanuit West-Vlaan- deren, Limburg en Oost-Brabant hebben duizenden arbeidskrachten werk in West-Duitsland en Noord- Frankrijk. Het feit, dat veel meer arbeidskrachten het gebied verla ten, vormt, evenals het vertrek- overschot in bepaalde gebieden, 'n aanwijzing dat het hele BRES-ge- bied, dat zoveel toekomstmogelijk heden heeft, in het verleden een onvoldoende economische groei heeft gekend. Het bestaande arbeids-reservoir in de Nederlandse en Belgische grensprovincies, die op een verder gaande integratie rekenen over de clan in de economische centra van grenzen heen, is vele malen groter Nederland en België. De drie Nederlandse grensprovin cies, die snel in bevolking groeien, hebben 23 procent van het totale inwonersaantal van Nederland. De Belgische grensgewesten hebben zelfs 47 procent van de bewoners van dat land binnen hun grenzen. De komende tien jaren wordt op In toenemende mate worden wij aan lawaai blootgesteld. In onze woningen dringt het verkeersla waai binnen en onze buren zorgen er voor, dat wij zelden een rustige avond hebben. Door de geluidshin der wordt de geestelijke gezondheid van de mensen in nadelige zin be ïnvloed., Geneeskundige onderzoekingen hebben tevens aan het licht ge bracht, dat ook de lichamelijke ge zondheid door de toenemende luid ruchtigheid in gevaar kan worden gebracht. Het slagvolume van het hartwordt er minder door en in ver van het hart gelegen lichaams- gebieden vernauwen de slagaders zich, waardoor de bloedtoevoer te klein wordt. De tegenwoordige woonconcentra- tie stelt 'n aantal ernstige proble men. Een van de meest voorko mende hiervan is wel de geluids hinder. Zeer veel woningen, in het bijzonder galerijwoningen, chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk. étagewoningen en flats, zijn in dit opzicht totaal onvoldoende en het achteraf verbeteren van de geluids isolatie is doorgaans niet mogelijk. ONDER DRUK In vele flatwoningen wordt ge fluisterd omdat men bang is dat de buren het zullen horen óf er hinder van zullen hebben. Anderzijds wordt men zelf voort durend gestoord. Men zet b.v. de radio aan om een concert te horen en juist op het moment dat de symphonie wordt ingezet, laat uw buurman zijn bad leeglopen. Kin deren moeten voortdurend worden verboden of gestraft, als ze zich uitleven. Dit zet ouderen én jon geren onder blijvende zware druk. TNO heeft een enquête gehou den waarbij de bewoners van 1200 flatwoningen werden ondervraagd. Van deze ondervraagden had 30 procent last van het verkeersgeluid, 20 procent had last van zijburen, 59 procent van de bovenburen en 68 procent klaagde over hinder uit het trappenhuis. ZWEVENDE VLOEREN Een belangrijk deel van de ge luidhinder in trappenhuizen ont staat door de galm, die vooral de kinderen a.h.w. verleidt tot zingen, schreeuwen en fluiten. Tot de allerbelangrijkste tech nische aspecten behoort de geluids isolatie van vloeren en muren. De ze geluids-isolatie was in ons land totaal onvoldoende. De houten vloe ren, die vooral in de vooroorlogse woningen werden aangelegd bie den nauwelijks mogelijkheid tot 'n redelijke geluidsisolatie. Maar ook de steenachtige vloerconstructies, die bijv. in de moderne étagewo ningen zijn aangelegd, bieden vrij wel geen bescherming tegen hin derlijke geluiden. Veel hangt hier af van de vloerbedekking, die de bewoners kiezen. Wanneer uw bo venbuurman zijn vloer met lino leum of viltzeil heeft bedekt, zult u zelden een rustige avond hebben. Slechts vloerkleden en tapijten, de zgn. „vaste vloerbedekkingen" ge ven in dit opzicht een verbetering. De woningbouw zal nu moeten zorgen dat de vloer zelf voldoende contactgeluids-isolatie bezit. Dit is technisch mogelijk door de steen achtige vloer te bedekken, met 'n zgn. zwevende dekvloer, een veer krachtige laag afgedekt met een slijtvaste laag. In Duitsland wor den deze zwevende dekvloeren al toegepast, DRIE DODEN BIJ INHAAL MANOEUVRE Een echtpaar uit Rotterdam en een 7-jarig jongetje uit Nieuwer- kerk aan de IJsel zijn om het le ven gekomen bij een botsing tussen twee personenwagens op Rijksweg 12 onder Reeuwijk. De ouders van de jongen werden zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk was het gevolg van een mislukte inhaalmanoeuvre waarbij een personenauto uit de richting Utrecht door de midden berm vloog en een wagen uit de richting Rotterdam ramde. De wa gen uit Utrecht was bezig met grote snelheid een vrachtwagen te pas seren, toen deze plotseling zelf aan een inhaalmanoeuvre begon. De bestuurder van de personenauto, de 49-jarige H. Mellegers uit Rotter dam, zag geen kans meer om ach ter de vrachtwagen te blijven. Hij remde krachtig, waardoor de auto begon te slippen en door de berm vloog. Daar botste hij op de inhaal- baan op een tegenligger. De heer Mellegers en zijn echtgenote, de 47-jarige mevrouw C. Mellegers- Bezemer, waren direct dood. In de andere wagen zat het echtpaar A. van Domburg uit Nieuwerkerk aan de IJsel (man 33, vrouw 35) met hun 7-jarig zoontje. Dit kind was ook onmiddellijk dood. De ouders zijn zwaar gewond in een zieken huis in Gouda opgenomen. Beide wagens werden totaal verwoest. Kleren maken de man Mannen kopen bij alle restanten moeten weg WAALWIJK Groteitraat 192 Tel. 2507 een groei van de mannelijke be roepsbevolking van 317 duizend ge rekend. Zo is het BRES-gebied zeer aantrekkelijk, voor industrie-vesti ging. Naar verhouding is de groei van de beroepsbevolking in de grens-provincies veel groter dan in Nederland en België als geheel. Jaarlijks komen ook achtduizend vrouwelijke arbeidskrachten voor industrie en nijverheid beschik baar. In de brochure is de conclusie, dat verdere industrialisatie van het Belgisch-Nederlands grensgebied te verwachten is. De toenemende uitwisseling van arbeidskrachten over de grenzen levert, naar het oordeel van de sociaal-economen van de betrokken onderzoekings instituten, het bewijs voor de le vensvatbaarheid van de regionaal- economische integratie in het be trokken gebied. Prins Bernhard zal half augustus vanuit het Italiaanse vakantiever blijf Porto Ercole voor enkele we ken naar het Zuidafrikaanse Beet- sjoeanaland vertrekken. Als presi dent van het World Wildlife Fund (Wereldfonds voor wilde dieren), zal hij zich oriënteren in een ge bied, dat is voorgesteld als een nieuw wildreservaat. De Prins wil zich een duidelijk oordeel vormen over de wildstand daar. Voor het vertrek naar Beetsjoeanaland zal de Prins eerst nog een kort bezoek brengen aan de Jamboree in Grie kenland. Staatslieden in vele landen heb ben in de afgelopen dagen hun vreugde uitgesproken over het be perkte kernstopverdrag, dat ver leden week donderdag is gesloten tussen Amerika, Rusland en Enge land. Het verdrag verbiedt, zoals gemeld, het nemen van kernproe ven in het water, de dampkring en de ruimte, maar niet ondergrondse kernproeven omdat die dikwijls niet van aardbevingen zijn te on derscheiden. Tientallen landen hebben reeds laten weten dat zij het kernstop verdrag „gaarne" zullen onderte kenen. Er is echter één land dat in geen geval zal tekenen en zal door gaan met het nemen van kernproe ven: het Frankrijk van generaal De Gaulle. Tot de landen die zich reeds be reid hebben verklaard, het akkoord van Moskou te ondertekenen, be horen Noorwegen, Denemarken, India, de Verenigde Arabische Re publiek, Algerije en Zweden. Paus Paulus zei zaterdag tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie dat hij het verdrag verwelkomt „in de hoop dat het werkelijk vrucht baar zal zijn en dat het zal worden gevolgd door verdere stappen ten gunste van de wereldvrede. Ook de Wereldraad van Kerken in Genève heeft zich in zeer positieve zin over het verdrag uitgelaten. De Amerikaanse onderhandelaar bij de Moskouse onderhandelingen, Harriman, heeft in Hyannis Port 'n ontmoeting gehad met president Kennedy en hem verslag uitge bracht over het verloop van de be sprekingen. Waarnemers in Was hington verwachten dat de Ameri kaanse Senaat het verdrag, zonder al te veel moeilijkheden te maken, zal ratificeren. In elk geval zal Frankrijk zich niet aansluiten bij het in Moskou gesloten verdrag over de kernstop, omdat de drie landen kernwapens genoeg in voorraad hebben en Frankrijk voor zichzelf moet zor gen. Eventueel zal het ook niet deelnemen aan een niet-aanvals- pact, daar Frankrijk niet het plan heeft iemand aan te vallen. en het wordt besteld. Slijterij - Wijnhandel DE LANGSTRAAT Grotestraat 200 - Waalwijk De Wijnhandel met uitsluitend kwaliteitsdranken De nood in de Zuidslavische stad Skopje heeft verschillende parti culiere acties tot hulpverlening ontketend. Zo heeft zowel de bis schoppelijke vastenactie als de katholieke stichting „Mensen in Nood" in Den Bosch 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor de slacht offers van de aardbevingsramp. De stichting heeft bovendien haar rampengironummer 1.11.12.22 open gesteld. Zij verleent haar hulp via Caritas Internationalis in Rome, die met mgr. Smiljan Cekada, de bisschop van Skopje, overleg pleegt over een urgentieprogramma. Voorts heeft de stichting „Men sen in Nood" haar centrale maga zijn in Den Bosch ter beschikking gesteld om de kleding en de goe deren op te slaan die worden aan geboden. Die nieuwe BRILLEZAAK in de GROTESTRAAT 220 daar ga ik mijn BRIL kopen1 Doet zoals velen BRILLENSPECIALIST GROTESTRAAT 220 - tel. 3560 - WAALWIJK Leverancier voor ALLE Ziekenfondsen

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 1