\v\Alwi]kse en UnqstRAatse couRAnt Internationale Unie van Verenigingen van Lederscheikundigen houdt 8a Wereldcongres VAS neemt examens af Tweemaal veertig en driemaal zilver bij „De Amstel N.V." s I Heroriëntatie op de bedrijfs voering meer dan noodzakelijk" Koninklijke onderscheiding voor P. Korthout en J. v. Wijk Ir. M.J.M. Schretlen tijdens diploma-uitreiking R.K. Land- en Tuinbouwschool in Nieuwkuyk: GROOT AANTAL LANDEN TWEE VOORNAME GROEPEN «sus. OGEN vragen brillen Aanzienlijke reeks Chinees zenuwenoffensief tegen India en Korea Oude tradities Driemaal zilver Schouderklopje Positieve kanten VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 85e JAARGANG No. 61 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksehe Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.ra. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" op de voet f 8®» ffi x s 'dm v ,'i~ In het Kurhaus te Scheveningen zal van 25 tot en met 30 augustus een wereldcongres worden gehouden van de Internationale Unie van Verenigingen van Lederscheikundigen waarbij de Nederlandse Ver eniging van Lederscheikundigen en -Technici als gastheer zal optreden. De Internationale Unie, die iedere twee jaar bijeenkomt sedert haar oprichting in 1948, houdt dit jaar haar 8e congres. Tijdens deze inter nationale bijeenkomst zullen door verschillende vooraanstaande ex perts op het terrein van ledervervaardiging, in totaal 36 voordrachten over chemische en technologisch vraagstukken bij de lederbereiding worden gehouden. Daarnaast is 't doel van dit congres ook om inter nationaal persoonlijke contacten te leggen. Deze dragen er eveneens toe bij, dat de deelnemers beter geïnformeerd worden omtrent de re sultaten van onderzoekingen welke in verschillende landen worden verricht. Van deze Unie zijn 21 landen lid, terwijl wordt verwacht dat aan dit 8e Wereldcongres in totaal 400 che mici en technici en ca. 200 begelei dende dames afkomstig uit vrijwel alle West-Europese landen, Ameri ka, Zuid-Afrika, India, Japan, maar ook uit de Oost-Europese landen zullen deelnemen. De voordrachten die worden gehouden, hebben be trekking op de laatste onderzoekin gen op het gebied van de lederbe reiding. De laatste keer, dat in Nederland een dergelijk congres gehouden werd was in 1933, toen de Neder landse Vereniging in Amsterdam een gezamenlijke bijeenkomst hield van de I.S.L.T.C. en de I.V.L.I.C. twee afzonderlijke lichamen onder leiding van wijlen ir. J. L. van Gijn. De Internationale Unie van looierij-chemici heeft met bijzon der enthousiasme de uitnodiging van de Nederlandse Vereniging, om dit 8e wereldcongres in Neder land te houden aangenomen, waar bij de herinnering aan de succes volle bijeenkomst 30 jaar geleden zeker een belangrijke rol zal heb ben gespeeld. In dat jaar had de vooraanstaande Nederlandse chemi cus prof. dr. H. R. Kruyt als gast spreker een voordracht gehouden over de „Kolloïdchemie van kol- lageen, gelatine en lijm", die door alle deelnemers met bijzonder veel enthousiasme werd ontvangen. Dit jaar zal prof. dr. ir. P. M. Heertjes, verbonden aan de Tech nische Hogeschool in Delft, en pre sident van de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging als gast worden begroet, terwijl hij 'n voordracht zal houden over de „Physische en chemische aspecten van het verven van leder". Ir. P. J. van Vlimmeren, verbon den aan het Lederinstituut T.N.O. in Waalwijk, die voor de jaren 1962 en 1963 als president van de Inter nationale Unie van Verenigingen van Lederscheikundigen optreedt, is er van overtuigd, dat de twee groepen van voordrachten n.l. over de „Enzymatische ontharing" en over de „Theoretische en praktische aspecten van de na-looiing van chroom-overleder" de belangstel ling van talrijke deelnemers zul len genieten. Tijdens dit congres wordt tevens de nodige aandacht besteed aan het afvalwater-pro bleem. Een uitwisseling van me ningen hierover wordt ingeleid door de voordracht van dr. H. G. Scholz die mag worden aangemerkt als zijnde een autoriteit op dit ge bied. Behalve deze voordrachten, waar voor prominente sprekers werden uitgenodigd, zullen nog 26 andere, zgn. vrije, voordrachten worden gehouden over zeer uiteenlopende onderwerpen. Naast deze werkzaamheden heeft de Nederlandse vereniging ook en kele excursies en gezamenlijke feestelijkheden in het programma opgenomen, die voor de nodige ontspanning moeten zorgen. Zo zal een tourtocht door Den Haag wor den gemaakt, terwijl o.m. excur sies naar het Westland, Gouda en Amsterdam het programma com pleteren. Het congres zal officieel worden geopend door de Minister van Eco nomische Zaken en wel in de his torische Ridderzaal in Den Haag. Daarna zal het woord worden ge voerd door burgemeester Kolfscho ten van Den Haag en drs. J. B. L. van OPTICIËN WAALWIJK Met de huldiging van deze vijf, heeft „De Amstel" de reeds aan zienlijke reeks nog eens uitgebreid. Namens de directie werd het woord gevoerd door de heer J. Gompen, die op uiterst sympathieke wijze de twee 40-jarige jubilarissen toe sprak. Hij meende dat aan ieder ju bileum een reeks van herinnerin gen verbonden is, die ook de vaak moeilijke momenten uit een grijs verleden weer opdiepen. Speciaal benadrukte hij de langdu- Verster, voorzitter van de Federa tie van Verenigingen van Neder landse Lederfabrikanten, terwijl ir. P. J. van Vlimmeren de feestrede zal uitspreken. Dinsdag 27 augustus, zullen ir. Roelofs Heyrmans, ir. van Vlimme ren en de heer Koopman, tijdens de middagzitting een lezing hou den over de „Enzymatische ontha ring bij de bereiding van runds- overleder". In deze groep over „En zymatische ontharing" zullen ver der nog voordrachten worden ge houden door sprekers uit Frank rijk, Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten. Het tweede hoofdthema is, zoals gezegd, gewijd aan de „Theoretische en praktische aspecten van de na- looiing van chroom-overleder". Hierover zal het woord worden ge voerd door chemici uit Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland. Dat het T.N.O. in Waalwijk een zeer belangrijke rol speelt in de schoen- en lederwereld, moge blij ken niet alleen uit de voordracht die door specialisten verbonden aan dit lederinstituut, worden ge houden, maar tevens uit het feit, dat ir. P. J. van Vlimmeren, twee jaar geleden werd gekozen tot voorzitter van de Internationale Unie van Verenigingen van Leder scheikundigen. Hij zal bovendien optreden als voorzitter van het 8e wereldcongres in Scheveningen. In het bestuur van de Neder landse vereniging voor lederschei- kuncligen en -technici is het Waal- wijkse T.N.O. eveneens goed ver tegenwoordigd en wel door ir. Roe lofs Heyrmans, die als secretaris penningmeester optreedt, terwijl ir. van Vlimmeren bestuurslid van deze vereniging is. De Indiase regering is bijeenge weest om verdedigingsmaatregelen te bespreken voor het geval de Chinezen weer tot een aanval zou den overgaan. Men vreest in India, dat Peking regelrecht op 'n nieuw conflict aanstuurt. Er wordt al da genlang gesproken over troepen concentraties aan de grens tussen India en China. Op vliegvelden ten noorden van de Himalaya zouden zeker duizend vliegtuigen samen getrokken zijn. Premier Nehroe zelf heeft de troepenbewegingen der Chinezen omvangrijk genoemd. Hij heeft het kabinet mededeling gedaan van de wijze waarop naar zijn mening op een Chinese actie gereageerd zou moéten worden. Tijdens de diploma-uitreiking aan de r.k. Land- en Tuinbouwschool in Nieuwkuijk, zijn door ir. J .M. J. Schretlenconsulent van de N.C.B., tal van problemen naar voren gebracht, waarmee de land- en tuinbouw-sec- tor in deze tijd te kampen heeft. De uitreiking werd bijgewoond door de ouders van de geslaagden, vertegenwoordigers van land- en tuin bouworganisaties, gemeentebesturen en de voltallige commissie van toezicht met het lerarencorps van deze school. Ir. Schretlen, die na de verwelkoming door burgemeester Schweitzer het woord voerde, betoog de in zijn voordracht, dat er.in de land- en tuinbouw nog problemen te over zijn, die om een spoedige oplossing vragen, zoals de heroriën tatie van de bedrijfsvoering, het doen verdwijnen van tradities die hun tijd hebben gehad en de produktie per man. De heer Schretlen betoogde dat aan het losweken van oude tradities nog nauwelijks een begin is gemaakt. Hij meende dat op dit terrein voor de geslaagden nog een uitgebreid veld van activiteit braak lag. Sprekende over de produktie per man, betoogde hij, dat het agrarische bedrijfsleven op dit punt binnen de Nederlandse verhoudingen een beste beurt maakt. Hij meende echter dat het bijzonder verstandig zou zijn, niet al te vroeg te gaan juichen, vooral omdat Enge land het nog beter deed, terwijl De nemarken Engeland weer wist te Opnieuw zijn in het kader van de Stichting Vakopleiding Schoenin dustrie op verschillende schoenfabrieken in en buiten Waalwijk exa mens afgenomen. Een dezer dagen waren wij getuige bij schoenfa briek A. en J. de Kort in Waalwijk waar de heer G. v. d. Heijden uit Waalwijk voor het examen snijden modeleren zijn uiterste krachten inspande om als geslaagde uit de bus te kunnen stappen. Op de foto ziet U hem bezig onder nauwlettend toezicht van de hr. A. Hendriks. Bij schoenfabriek A. van Bladel slaagde eveneens voor het examen snijden en modeleren de heer D. de Roon uit Waalwijk. Bij schoenfabriek „Rex" in Drunen werd een dezer dagen het exa men snijden en modeleren afgenomen, waarvoor slaagde de heer Klerks, Drunen, terwijl voor 't stikken de hr. C. v. d. Meyden, Vlijmen met goed gevolg zijn examen aflegde. De heren J. Rechters uit Drunen en P. Leytens uit Waalwijk slaagden op het bedrijf bij Ivo van Haren voor het examen snijden en modeleren. Twee veertig-jarige jubilarissen zijn vorige week vrijdag bij Chroom- lederfabriek „De Amstel N.V." op speciale wijze gehuldigd voor hun trouw en toewijding door de opspelding van de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Teijssen van Waalwijk, had zich ondanks drukke werk zaamheden even vrij kunnen maken om persoonlijk beide jubilaris sen van deze heuglijke mededeling op de hoogte te stellen. Naast de huldiging van deze twee 40-jarigen vond diezelfde morgen ook de huldiging plaats van drie zilveren jubilarissen en, wel de heren H. Brokken, W. IJpelaar en J. van Helvoirt. grote dankbaarheid vernomen te hebben. Hij meende dat beide jubi larissen juist door hun grote trouw en aanhankelijkheid, een verdere uitbloei van het bedrijf mede heb ben mogelijk gemaakt. „Ook van andere zijden zijn blij ken van belangstelling getoond voor uw ijver en trouw en voor het jubileum dat gij beiden vandaag viert." Hij deelde mee dat het H.M. de Koningin had behaagd beide ju bilarissen te onderscheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Teijssen feliciteer de naast de beide jubilarissen ook de directie met deze eervolle on derscheiding. Namens het staf- en kantoorper soneel, voerde de heer Stassen het woord, terwijl de heer Bijnen dit deed namens de ondernemingsraad. Hij liet zijn gelukwens gepaard gaan met de aanbieding van een cadeau onder couvert. De echtgeno ten van beide jubilarissen die deze plechtigheid bijwoonden, kregen 'n magnifiek gevulde bloemenbak aangeboden. Hierna was het de beurt aan de drie zilveren jubilarissen, die even- overtreffen, en Canada ongeveer het dubbele op dit terrein presteert. De bedrijfsbegroting noemde hij een uitermate moeilijk vraagstuk, dat nog nauwelijks op gang is gekomen. Als kernpunten noemde hij in dit verband intensivering, afvloeiing, verscholen werkloosheid, allemaal problemen, met een onderlinge sa menhang in verband met de arbeids- produktiviteit. Het N.C.B.-gebied kent op het ogenblik 3678 jonge boeren beneden de 22 jaar, 2485 jonge boeren boven de 22 jaar. Onder de tuinders telt men 368 tuinders beneden de 22 jaar eens als eerste door de heer J. Gompen werden toegesproken. Ook hier belichtte hij de trouw als een zeer voornaam onderdeel van een hechte samenwerking. Naast een cadeau onder couvert kregen de jubilarissen de medaille en oorkonde van de Maatschappij van Handel en Nijverheid aange boden. De dames van de drie zilve ren jubilarissen werden op aange name wijze verrast met bloemen. De heer Stassen voerde ook nu weer het woord namens het kan toor- en stafpersoneel, terwijl de heer Bijnen namens de onderne mingsraad de zilveren jubilarissen toesprak. De heer G. van Stokkum huldig de namens de ANWB de heer J. van Helvoirt, chauffeur bij „De Amstel". Hij heeft het namelijk ge presteerd om ruim 34 jaar schade vrij vrachtwagen of personenwagen door het steeds drukker wordende verkeer te loodsen. De eerste negen jaar bracht hij als chauffeur door in dienst bij de fa. André v. Hilst. Voor dit unieke „heer in het ver keer" zijn kreeg hij door de heer van Stokkum de ANWB-speld op gestoken en de oorkonde overhan digd. rige trouw waarmee beide jubila rissen het bedrijf hebben gediend. Hij zei dat het gehele bedrijf ver vuld was van gevoelens van dank baarheid, waarbij hij onderstreepte dat beide jubilarissen er inderdaad ook zonder meer bij hoorden. „U beiden bent op een speciale wijze met ons bedrijf verbonden" zo on derstreepte de heer J. Gompen zijn woorden. Beide jubilarissen moch ten uit zijn handen een cadeau on der couvert ontvangen. Burgemeester Teijssen zei uit de woorden van de heer Gompen een U De vijf jubilarissen bij De Amstel N.V. Van links naar rechts: de he ren Brokken, IJpelaar, van Helvoirt, alle drie in het zilver en de twee 40-jarige jubilarissen Korthout en van Wijk. en 204 boven de 22 jaar. Ir. Schret len meende dat de opvolgingsdruk hiermee in verband staat. De sterke verlaging hiervan spreekt uit de vol gende cijfers. In 1947 voor 100 be drijven 104 gegadigden, terwijl in 1960 voor 100 bedrijven slechts 65 gegadigden zijn te vinden. - De school kreeg nog een schouder klopje mee voor har werk bij de op leiding en plaatsing van de leerlin gen in aan de Land- en Tuinbouw verwante bedrijven, voor zover de geslaagden daaraan de voorkeur ga ven. Met betrekking tot de standsorga nisaties constateerde hij nogal wat kritiek. Hij benadrukte dat men van de noodzaak van standsorganisaties overtuigd diende te blijven. Hij vroeg zich af waar het heen zou moeten gaan bij een doorbraak van de vrije economie, terwijl hij verder de schijn werper richtte op de activiteiten die aan de dag werden gelegd voor de verdere ontplooiing van het land- en tuinbouw-onderwijs. Hij stelde, dat in het kader hiervan, programma's waren ontworpen die kunnen wed ijveren met het u.l.o.-onderwijs, ter wijl alles in het werk werd en wordt gesteld voor een krachtige doorstro ming bij het middelbaar onderwijs. Hij drukte hen op het hart gebruik te maken van de individuele voor lichting die in Tilburg wordt gege ven. "Er komen daar nog steeds te weinig jonge boeren, terwijl deze voorlichting echt niet alleen voor de ouderen is bedoeld." Na nog eens met nadruk het werk voor de verdere ontwikkeling van de tuinbouw naar voren te hebben ge bracht, waarbij hij o.a. de opheffing van het verbod voor kassenbouw aan haalde, deed ir. Schretlen een beroep op allen, vertrouwen te blijven schen ken aan de eigen organisatie. Burgemeester Schweitzer van Vlij men sprak zijn grote voldoening uit voor de wijze waarop de heer Schret len de talrijke vraagstukken had be handeld en de rijke inhoud van de gehouden voordracht. Hij zei in het bijzonder even stil te willen staan bij de zeer positieve kanten van de standorganisatie. Ook hij drong er op aan lid te blijven. "Wie aan de kant blijft staan, kan ook geen in vloed uitoefenen", zo betoogde mr. Schweitzer. Hij zei het tevens een verheugend verschijnsel te noemen, dat tegenover de vermindering van het aantal gemengde bedrijven in de ze streek, een toename bestaat van de tuinbouw. Namens alle gemeentebesturen uit het rayon van de school, voerde bur gemeester mr. Stieger van Drunen het woord. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de streek gerechtvaar digd trots kon zijn op deze school, die wel in bijzondere mate het ka rakter van een streekschool draagt. Met voldoening gewaagde hij van het feit, dat de traditionele bedrijfstak ken van deze streek jaarlijks worden verrijkt met geschoolde krachten. "Hun geschooldheid waarborgt te-

Echo van het Zuiden | 1963 | | pagina 5